WEG MODESPEL IN PARIJS BAGHEERA IN HET NIEUW Vakantiefotografie dan ooit meer in FOTOLEGITIMATIE VOOR ANTIEK E.D. k; OIEI. Verzekeringsmij: kleinere auto is gevaarlijker Kadett met gelaagd glas Kleurenfilms niet te lang in toestel ALFA BEPROEFT DIESELMOTOR I ■I rn f en t ju foto hl Wedstrijden om streekplannen og t I i- zich al een aardige bezigheid. I o MM». Onder redactie van J.P. Bos I Nieuws in 't kort - I P b d k Oir i I1 DE NEDERLANDERS hebben dit jaar tijdens hun vakantie op nieuw meer vakantiefoto’s en -filmpjes gemaakt dan in voor gaande jaren. De Nederlandse fotohandel, die zich verheugt in z een jaarlijkse groei, heeft dit keer vooral in de verkoop en ont wikkeling van de zgn. super-acht filmpjes een duidelijke groei ge constateerd. Bij de grootste ont wikkelcentrale, die van Kodak Nederland B.V., komen in deze DE COUTURESHOWS IN Parijs hebben we nu achter de rug. Spek takels die ieder half jaar weer veel belangstelling trekken en waarmee dan tevens het officiële startschot voor een nieuw modeseizoen is ge geven. Weliswaar zullen en kunnen de meesten van ons zich niet in die peperdure creaties van de grote meesters hullen. Maar daarmee niet getreurd. Het ernaar kijken is op vakantieperiode dagelijks soms 150.000 of meer super-acht film pjes binnen. A A Fi'/WS ■h| 4 tl® t PACO RABANNE YVES ST. LAURENT PIERRE CARDIN I COURRÈGES DIOR onder redactie van Bé ter Maat Verdere vaststelling is dat de kleurne- gatieffilm de zwartwitfilm steeds verder verdringt. Wat de omkeerfilm (dia) be treft is er ook nog altijd van stijging sprake, ze is zelfs sterker dan verwacht werd. vaststellen. Weest ervan verzekerd dat zich de komende maanden nog wel het Een kleurenfilmpje waarmee u al wat opnamen hebt gemaakt, moet u niet te lang dat wil zeggen: maanden in het toestel laten zitten. De kleurkwali- teit van die beelden die immers nog ontwikkeld moeten worden gaat er langzaam maar zeker op achteruit. Een ongebruikt filmpje kunt u gerust een hele tijd bewaren, maart let op de afloopdatum, die buitenop het doosje is aangegeven. Op het technisch vlak werd de remwerking verbeterd. De wagen bezit nu onder meer een nieuwe remdrukverdeler. Het geluidsniveau ging omlaag door een nieuwe demper op de uitlaat. De nieuwe Bagheera’s hebben nu een zoge noemde verzegelde carburateur, in verband met de nieuwe maatregelen tegen luchtverontreiniging die in oktober dit jaar in werking treden. Het programma van de Bagheera voor volgend jaar kent drie uitvoeringen: respectievelijk voorzien van de 1294 cc motor, de 1442 cc motor en de zoge noemde „Courrèges-uitvoering”; de Bagheera die in 1974 ter gelegenheid van de Parijse autosalon werd „aangekleed” door André Courrèges. De foto toont de Bagheera S, uitgerust met 1442 cc motor. De nieuwe Matra Simca Bagheera heeft nogal wat uiterlijk wijzigingen on dergaan. De carrosserie werd enkele centimeters verlengd, terwijl voor en achter nieuwe elementen werden aangebracht, met de bumpers daarin ver werkt. Aan de voorzijde kreeg de Bagheera een nieuw kofferdeksel, terwijl ook het glasoppervlak werd vergroot. Daardoor kreeg de wagen een nieuwe daklijn met meer ruimte voor het hoofd. B Z B B S C V m P< di b< st V( w di G n o 1 j; F a 1 ii b s< A J d P M ei K n Si B IV z. z. B O G v; b G je V B I. A Uit het ingestuurde materiaal heeft men kunnen constateren dat de vakan tiegangers het van jaar tot jaar dichter bij huis gaan zoeken: Duitsland, Oosten rijk, België, Frankrijk, Denemarken. Zelfs het truisland is meer in trek dan ooit te voren. Ontelbaar waren overigens de opnamen door kampeerders amateurfotografen van de verwoestende branden in de Hoge Veluwe. Ook het smalfilmen wint verder aan populariteit. Verbetering van film- en vereenvoudiging gepaard aan technische perfectie van de apparatuur zijn daar zeker niet vreemd aan. De politie moet vaak werken met beschrijvingen als „het was een Friese staande klok” of „het was een ronde, blauwe, ge schilderde Chinese vaas”. Een nauwkeurige beschrijving kan men zelden geven, terwijl een tekening van het voorwerp ook ontbreekt. Een tip van de politie en de verzekering: reserveer een paar pagina's in het fotoalbum voor foto’s van de waarde volle voorwerpen die in huis aanwezig, zijn. Als er hiervan dan ontvreemd worden, kan de politie veel doelmatiger optreden. Opsporing is immers een zaak van herkennen. Herkennen door anderen (de politie) is alleen mogeltfk als er een goede beschrij ving is van het objekt. Een direkt-klaar camera, zoals Polaroid op de markt brengt, is daarvoor een handig hulpmiddel. Foto- legimitatie van uw waardevolle voorwerpen bespaart u moei zame beschrijvingen bij de politie. Ook de verzekeringsmaat schappij is blij «net zo’n fotoverslag. DIEFSTAL VAN waardevolle voorwerpen als kunst en an tiek, stereo-installaties en tv’s is tegenwoordig schering en in slag geworden. Het opsporingswerk van deze voorwerpen wordt bemoeilijkt door het feit dat de eigenaar in de meeste gevallen slechts een weinig nauwkeurige beschrijving kan geven. Zakken vol met te ontwikkelen films overspoelen na de vakantiepiek de afwerkcentrales. een en ander voor uw ogen gaat ontrol len. Bovendien wordt het vermogen van de Kadett met 1200 N motor van 52 naar 55 din-pk gebracht. De Kadett krijgt links en rechts op het dashbo ard luchtuitlaten, die het beslaan van de zijruiten voorkomen. Dit alles gaat niet onder prijsver hoging. De Opel Kadett modellen worden ongeveer 150 excl. BTW duurder. De Ascona-Manta reeks is ca. 160 in prijs verhoogd. Voor de Rekord-serie geldt een prijsverhoging van 130. eerder zijn getest. Naast de veiligheid die deze apparatuur verschaft, wordt het op die manier mogelijk om dich ter op elkaar te rijden, waardoor de capaciteit van de wegen wordt ver groot. Het gevolg daarvan is weer dat er minder wegen nodig zijn. Alfa Romeo neemt een proef met dieselmotoren. Dit jaar zullen onge veer zesduizend Alfa’s met een die selmotor de fabriek verlaten. De au to’s zullen alleen in Italië op de markt worden gebracht. Van de praktij kresultaten zal het afhangen of de Italiaanse fabriek doorgaat met het monteren van dieselmotoren in zijn wagens. k Voor de eerste keer in zijn geschie denis heeft Chrysler France in een maand meer dan 20.000 voertuigen op de Franse markt geregistreerd. In totaal ging het om 20.614 eenheden, waarvan 20.147 Simca’s. dragen, dat hij versierde met lynx en vos. De combinatie werd afgerond met een soort astronautenkap, waardoor uw fraai opgemaakte hoofd vrijwel geheel aan de buitenwereld wordt onttrokken. Taf zij den anoraks al of niet voorzien van bont hebben in de herfst- en win tercollectie van het huis Dior een be langrijk aandeel. Dior laat ze u overdag dragen, maar ook een beeldschone zwar te jersey avondjapon met middenvoor een hoog split werd ermee gecomple teerd. NAAST PONCHO’S OP WOLLEN mail lots liet Pierre Cardin een a-symme- trisch gesloten mantel met grote bont kraag zien, die vrij slank was gesneden. Een geruit mantelpak met ruime aange knipte mouwen combineerde hij met een Het vakblad Automobil Revue haalt in dit verband een interview aan, dat vice-president Brian O’Neill van het Insurance Institute for High waysafety heeft gegeven aan het blad „Moneysworth.” O’Neill is het eens met het rapport van „Allstate” en voegt daaraan toe, dat de veiligheid van de inzittenden meer gebaat is met de grootte van de wagen, dan met het gewicht. Hij zegt: „De Ame rikaanse autofabrieken hebben groot te en gewicht verminderd, om zo tot een geringer brandstofverbruik te ka men. Terwijl men in Europa lichte middelgrote wagens heeft vervaar digd, die met relatief minder brand stof toekomen.” Volgens O’Neill is een grotere lichtere auto veiliger dan een kleine zware wagen. Het gaat vooral om de lengte, meer dan om het gewicht van de wagen. Inmiddels is een bedrijf in Calif or - nië bezig aan de ontwikkeling van een kleine veiligheidsauto. Onder meer met staal en schuimplastic trachten de ontwerpers deze wagen voldoende veilig te maken voor de inzittenden. De experimentele auto bezit vleugeldeuren, de anderhalve li ter CVCC-Hondamotor dwars achter in, en een mengvorm van staal en aluminium voor de chassis-structuur. De kokerbalken worden gevuld met schuimplastic, dat zeer vervormbaar is en bij een botsing een groot deel van de schokenergie zal absorberen. De kleine veiligheidsauto is onder meer uitgerust met een computer, en een soort radarinstallatie. Obstakels voor de auto die te snel naderbij komen, kaatsen de radarsignalen te rug, die op hun beurt weer de com puter activeren tot een zelfstandig „remprogramma.” In hoeverre zo’n kostbare installa tie de auto straks binnen het bereik brengt van het kopersbudget, moet nog worden uitgemaakt. Vast staat wel, dat radarmetingen in het ver keer, die onophoudelijk de afstand in de gaten houden tussen voorgangers of plotseling opdoemende opstakels, ONDER HET MOTTO „Gebieden om door een lens te halen” organiseert de provincie Gelderland in samenwerking met de Stichting Amateurfotografie vier fotowedstrijden die te maken hebben met het streekplanwerk in de provincie. Gelderland kent vier streekplannen: Midden-Geldenland, de Veluwe, het Ri vierenland en Oost-Gelderland. Amateurfotografen kunnen tot 15 ok tober inzenden bij de provincie. - ~A Veith-banden is met een nieuwe radiaalband op de markt gekomen. De nieuwe Radial 660-supermetallic is onder meer gebouwd uit twee la gen staaldraad en een extra nylon- laag. De grote Amerikaanse verzekeringsmaatschappij Allstate Insurance Com pany verzet zich tegen de aanwas van kleine auto’s op de Amerikaanse markt. In een rapport aan de National highway traffic safety administration voor spelt de maatschappij, dat het aantal dodelijke slachtoffers in het verkeer met zeker veertig percent zal stjjgen. De oorzaak hiervan is, dat steeds meer Ame rikanen in kleine auto’s gaan rijden. En volgens een onderzoek van de ver zekeringsmaatschappij is voor de inzittenden van een kleine auto het risico om in het verkeer de dood te vinden ca. 75 percent groter, dan voor de passagiers van een grote auto. De verzekeringsmaatschappij voor spelt in het rapport, dat het jaar 1980 zeer gevaarlijk zal zijn, omdat dan op het Amerikaanse wegennet ongeveer evenveel kleine auto’s als grote per sonenauto’s zullen rondrijden. Het aantal botsingen tussen kleine en grote auto’s zal toenemen, met als gevolg aldus de verzekeringsmaat schappij dat de kleine auto het onderspit delft. Nu zegt de. verzeke ringsmaatschappij er wel bij, dat zij voornamelijk doelt op de kleine au to’s die in Amerika zijn gebouwd. In tegenstelling tot soortgelijke wa gens die uit Europa worden geïmpor teerd, bezit de Amerikaanse kleine auto niet zo’n goed ontwikkelde ener- gie-absorberende voorzijde als de Eu ropese wagens. Volgens de verzeke ringsmaatschappij hebben de Ameri kaanse autoconcerns bij het ontwik kelen van hun kleinere auto’s onvol doende aandacht aan zo’n energie- absorberend gedeelte besteed. De Amerikaanse richtlijnen schrijven weliswaar voor, dat bijvoorbeeld tij dens botsingen met een bepaalde snelheid de voorruit niet kapot mag gaan, of dat de brandstoftank heel moet blijven, maar de regels verbie den niet de inkorting van de energie- zone. Alle Kadett, Ascona, Manta en Re- kord- modellen 1977 van Opel wor den uitgerusit met een voorruit van gelaagd glas en autogordels met op- rolautomaat. Deze zaken behoren tot de wijzigingen die Opel in het nieuwe jaar doorvoert. Een voorruit van ge laagd glas is een belangrijk veilig- heidsaccessoire, omdat een opspatten de steen deze ruit niet in harde stukken verbrijzelt. Ook bij een ge broken ruit blijft het doorzicht ge handhaafd. ri WILLEN WE DE NAMEN VAN die bekende couturiers toch nog aan onze outfit verbinden, dan nemen we heel gewoon iets van hun „bij artikelen”. Nou en op dat gebied, beste vriendinnen, wordt er heel wat geproduceerd. Mocht het geen parfum van Ricci of Yves St. Laurent worden, dan zijn er bijvoor beeld nog de shawls van Pierre Cardin of Philippe Venet en een modieuze bril van Dior is eveneens een fijn accessoire. Zo zou ik een ellenlange lijst kunnen maken van produkten. waardoor het le ven goed wordt van al die met klinken de namen begiftigde lieden in de mode wereld En wie zal ze ongelijk kunnen geven? WAT BRACHTEN DE PARIJSE coutu riers nu onder andere voor het voet licht? Wel, met een summiere opsom ming zal ik trachten u een indruk te geven. Het onmetelijke en onvriendelijke Russische steppegebied inspireerde Yves St. Laurent tot het creëren van een warme mantel met gecapitonneerde voe ring waaronder een gestreepte rok met hoge suede ceintuur. Het geheel werd bekroond door een vossehoed. Winterse kou kriigt derhalve weinig kans. COURREGES LIET OP EEN wit wollen slobbroek een even wit wollen jasje royale omslagdoek met franje. Jacques Esterel toonde in zijn collectie twee sprookjesachtige avondjurken van be drukte organza, geincrusteérd met plisse stroken. PACO RABANNE STOEIDE ALS van ouds met metaal en zo kon het ook nu weer gebeuren dat delen van avondjur ken uit metalen ringetjes bestonden. Zo was er bijvoorbeeld een zilver-lame ja pon waarvan de rok uit stroken was opgebouwd en metalen ringetjes het bo venstuk vormden. U ziet, soms is iets als een modegrapje bedoeld, doch anderzijds wordt het als een bloedserieuze zaak aangediend. Hoe dan ook, de mode is en blijft altijd een boeiend spel, waarbij u voor het grootste deel zelf de regels mag De intervalschakelaar voor de rui- tewissers, die op de luxe modellen standaard is geworden, kan bij de Kadett als een extra worden aange bracht. De stuurbekrachtiging, die reeds op de Commodore-modelien standaard is, is nu ook leverbaar op de overige Rekord-uitvoeringen. JACQUES ESTEREL

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6