Verlies Estel Redactiechef V. d. Stoel Roel Tent verwelkomt I TRANSAVIA BESCHULDIGT KLM EN MARTINAIR VAN PRIJSDUMPING 18 Elf doden bij hotelbrand plotseling overleden in Parijs H M4Z04 Gemeenten beraden zich over conflict KNVB-NOS gehalveerd Konijnenziekte heerst in Lisse Kissinger op Schiphol ^Ever9reen Houtplein 16a, ,In Seveso kans on misvormde kinderen groot’ MILAAN (Reuter). Een medische regeringscommissie heeft gisteren ver klaard dat zwangere vrouwen die bloot hebben gestaan aan het uit een fabriek in het Italiaanse Seveso ontsnapte giftige gas een groot risico lopen misvormde kinderen te baren. juwelier aronson AFSCHUWELIJKE 1 schröder. KOOIJMAN Bnr e wiel Aantal pagina’s vandaag: I SANITAIR B.V. I MULTO-RINGBAND 7 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN wwffl ing ing ing Bij de keurslagers 2 Weerraporten Ooievaar-wel Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 11 Bibliotheek 13 Radio en tv 13 Strips VERLOVINGSRINGEN 15 Sport 17 Beurs Bij Schröder hebben ze n Strandverwacbting AGENDA pajj’n1’ Luidsprekers 8, 10 Naar aanleiding verzoek Partij v. d. Arbeid Velsen ■toonaangevend .omdat je het allerbeste wilt. Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk Desirée - Constant en Martins Hof v.a. f 122,- p.p. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 238 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 -319245 LAN-AIR-CEL all-wool Engelse zomerdekens A Weing verandering 1 - „Praten over EEG” hekel aan die duffe, suikerzoete, strikt-tempo-dansplaten. Bij Schrö der vinden ze dat je modern moet leren dansen op moderne muziek, muziek die jij fijn vindt, muziek die jij draait als je n fijn feest geeft. Nou snap je ook meteen waarom Schröder zo vreselijk populair is INSCHRIJVING dagelijks van 3-9 (zat. van 3-6) Raamsingel 16 Haarlem Tel. 315015 B'PlfZIB?' Ut I OM TELEURSTELLING TE VQORKOMEN 51 kies je natuurlijk voor een all-round da'nskursus' r' j) een N.B.D.-DANSCENTRUM ff** Haarlem, tel. 31 26 97 14-16 jr.; 16-18 jr.; 17-20 jr.; 20-30 jr.; Gehuwden 20-35 jr.; Gehuwden boven 35 jr. Inschr. dagelijks van 12-21.30 u., beh. op za. en zo. Kantoor: Lange Nieuwstraat 42 7IJ muiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. A IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lode wijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,— p. ntnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49.—p.jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct* I I zo’n Namens allen van Damiate Pers b.v. J. L. LODEWIJKS p (ADVERTENTIES) Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 niwapbs) Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel. 324650 I JANSWEG bij het station SLAVIN KEN 3 stuks 2,48 Zie de grote advertentie spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl itallen maar eenheid krachtig”, aldus Kissinger. ..We zullen alles ondernemen om in de ko mende maanden tot een hechte samen werking te komen. We hebben natuur lijk ook zaken van wederzijds belang te bespreken”, aldus Kissinger. De PvdA in Velsen veroordeelt de houding van de KNVB, die geen reke- )ERD omaa ens ste si id. Ha Grat 023) leder- ntoch itie en ce. Bij j dus kfiets. arlijke (door echte ginele ius de i Door >rkoop n win- ar en geen tjiiorm jeves- tksge- van 69, -dus an 10 Volop Die uitspraak laten we voor rekening van Hanrath. Laat Transavia dat maar eens hard maken”. (Zie verder pagina 9) PARIJS (AFPJ. Bij een brand in Hotel d’Amerique in de Rue Roche- chouart in het centrum van Parijs zjjn de afgelopen nacht elf mensen omgekomen. Er zijn voorts negen gewonden, van wie drie er ernstig aan toe zijn. morm. is kan Carry ren. angen i geren onder aarop s ver- Bt de n of gelijk steeds enve- 'ande P uw is in Het zal niet lang meer duren of er zullen in Denemarken geen ooievaars meer zijn, heeft de Deense ornitholoog Hening Skov meegedeeld. Hogedrukcentrum ligt stabiel boven Scandinavië. Morgen mati ge noordoostenwind. Overwegend zonnig met temperaturen van 24 d 25 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: het stabiele en fraaie strandweer handhaaft zich voorlopig. Roelof Tent werd op 23 september 1930 in Amsterdam geboren. Zijn jour nalistieke opleiding kreeg hij bij de Verenigde Noordhollandse Dagbladen in Hoorn en Alkmaar. Op 1 juli 1967 kwam hij in dienst van Grafische Bedrijven Vanavond vliegt de Amerikaanse be windsman naar Washington Het afgelopen weekeinde bereikte onze redactie uit Zuid-Frankrijk het rampza lige bericht, dat aldaar tijdens zijn va kantieverblijf onze redactiechef Roel Tent plotseling was overleden. Hij wend getroffen door een hersenbloeding en ofschoon onmiddellijk in het universi teitsziekenhuis van Montpellier alle mo gelijke medische hulp werd geboden, kon een fatale afloop niet worden voor komen. De Raad van Bestuur tekent bij deze cijfers aan dat voor de komende maan den een voortgaande verbetering wordt verwacht. Hierdoor zal het derde kwar taal mogelijk een zij het bescheiden positief resultaat te zien geven. De omzet nam ten opzichte van het eerste kwartaal toe van 2,21 miljard tot 2.26 miljard. Bij staal vertoonden de opbrengstprij- zen der af geleverde produkteh een gelei delijke verbetering. Bovendien steeg de produktie van ruwstaal in het tweede kwartaal ten opzichte van het eerste kwartaal met 5,5 percent. Deze positieve ontwikkelingen waren voornamelijk het gevolg van de gunstigevraag naar pro- dukten voor de sector duurzame ge bruiksgoederen De orderontvangst bij enige andere produkten was door de aarzelende inves- teringsneiging echter nog onbevredigend. Na de gesprekken met minister Van der Stoel, minister Pronk en staatssecre taris Kooymans zou minister Kissinger vanmiddag in Den Haag ook nog een bezoek brengen aan minister-President Den Uyl. Zonnig weer. In de middag tij delijk meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Zwak ke tot matige wind tussen noord en oost. Minimum temperaturen omstreeks 14 graden, maxima van 22 tot 28 graden. NIJMEGEN. (ANP) Overeenkomstig de verwachtingen heeft Estel NV (Hoesch-Hoogovens) in het tweede kwartaal van 1976 duidelijk beter ge draaid. Het nettoverlies daalde ten op zichte van het eerste kwartaal van f 72,2 miljoen tot f 36 miljoen. Het negatieve resultaat in het eerste halfjaar bedraagt daarmee 108,2 miljoen tegen 22.5 mil joen negatief in dezelfde periode van 1975. zo heeft het concern meegedeeld. Damiate N.V. als bureauredacteur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en hij werd spoedig een van de belangrijkste redactionele medewerkers, wat tot uitdrukking kwam in zijn benoe ming tot chef van de redactie. Zijn grote belangstelling voor alle as- I pecten van het kranten bedrijf maakten hem tot exponent van de zo noodzakelij ke samenwerking tussen de redactie en I de 'andere bedrijfsonderdelen. Met grote vakkennis en ontembare werkkracht ging hij de problemen te lijf diiie zich bij het vervaardigen van een kwaliteits krant voordoen en die bij Damiate toe namen naar gelang het bedrijf zich ont wikkelde naar grotere proporties. Die ontwikkeling nam juist in deze laatste jaren in hoog tempo toe door de fusie met de N.V. Stuurman te Zaandam en de daaruit voortvloeiende intensieve sa menwerking met het Dagblad voor de Zaanstreek De Typhoon. De redactionele integratie en de technische samenvoe ging, die Damiate noopten tot stichting van een nieuw centraal produktiege- bouw in de Veerpolder te Haarlem, gin gen gepaard met talloze problemen voor het totale bedrijf maar ook voor de afzonderlijke afdelingen, waarbij Roel Tent voor de redactionele en technisch- redactionele voorzieningen een zeer be langrijk aandeel bijdroeg. De stichting van het nieuwe gebouw en de geleidelijke overplaatsing van de afdelingen vereisten een gecoördineerde inspanning, in de organisatie waarvan Roel Tent een belangrijke rol speelde. In Kissinger verklaarde verder dat hij naar Nederland was gekomen om met minister Van der Stoel te praten over de EEG. „De VS ondersteunt de Europese (Van een onzer vgrslaggevers) LISSE. Houders van konijnen in Lisse hebben de afgelopen weken vrij wel al hun fok- of knuffeldieren zien sterven. De hardnekkige virusziekte myxomatose heeft in het bo'Uendorp de dood van vier- tot vijfhonderd tamme konijnen veroorzaakt. Vermoedelijk is de ziekte vanuit het duingebied naar Lisse overgeslagen. In 1954 is het virus vanuit Zuid- Amerika naar Europa gehaald om een eind te maken aan een konijnenplaag in Frankrijk. Sindsdien steekt de ziekte nog jaarlijks de kop op onder de in het wild levende konijnen. Onder tamme konij nen is myxomatose op zo grote schaal als in Lisse een zeldzaam verschijnsel. (Zie verder pagina 9) Een kleine honderd Hagenaars en toe risten applaudisseerden toen Kissinger het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Plein in Den Haag binnenging. r (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De werkgroep betaald voetbal van de Vereniging Nederlandse Gemeenten zal zich morgen beraden over de vraag of de subsidiërende ge meenten zich moeten mengen in het conflict tussen de KNVB en de NOS over de radio- en televisie-uitzendingen van betaald voetbalwedstrijden. Dit naar aanleiding van het verzoek van de afde ling Velsen van de Partij van de Arbeid aan het Velser gemeentebestuur om met de andere betrokken gemeenten stappen te ondernemen „die tot herroeping van deze anti-sociale maatregel zullen lei den". Inmiddels hebben de omroepvere nigingen besloten vanaf vandaag op de radio geen aandacht meer te besteden aan het betaald voetbal. die moeilijke maanden kwamen zijn ta lenten en ambities op bewonderen swaar dige wijze tot ontplooiing en het was voor een groot deel aan zijn inzet te danken dat de verhuizing en het onon derbroken functioneren van de redacties zonder grotecalamiteiten werden gerea liseerd. Ook in het tegelijkertijd op gang ge komen proces van overschakeling op nieuwe zettechnieken was Roel Tent de man die de motor vormde van de niet gemakkelijke activiteiten van aanpassing der redactionele werkwijze en de staps gewijze gewenning aan volkomen nieu we omstandigheden. Helaas is hij mid den in die ontwikkeling van dit proces aan Damiate ontvallen. Zijn heengaan betekent een ontstellend verlies, in de eerste plaats voor zijn jong gezin en zijn vele vrienden en kennissen, maar ook voor zijn collega’s en voor de bedrijfs leiding van Damiate. Hij laat in vele opzichten een leegte achter, die blijvend zal zijn. Zijn verknochtheid aan de krant, zijn onvermoeide streven om de journalistieke en technische kwaliteiten van de krant te bevorderen en zijn intensieve manier van werken en leven maakten hem tot een persoonlijkheid van indrukwekkend formaat. De crematie zal op een nader te bepalen dag op Westerveld plaatshebben. SCHIPHOL. Vergezeld van vrouw, zoon en een zeer omvangrijk gevolg is minister Kissinger vanmorgen even na elf uur op Schiphol gearriveerd. Hij werd verwelkomd door minister van der Stoel van buitenlandse zaken. Kissinger verklaarde dat dit zijn eerste bezoek aan Nederland was als minister van buiten landse zaken. In 1944 zei hij, was hij ook al in Nederland geweest, maar toen in het Amerikaanse leger. Sinds dien, zei hij, had hij gevoelens van vriendschap jegens Nederland gekoes terd. nog in éen beginstadium'verkeerde is er uit de Deventer gemeenteraad al eens een soortgelijk verzoek gekomen. De werkgroep van voetbalwethouders (in deze groep zijn vertegenwoordigers van alle gemeenten met een betaald voetbalclub vertegenwoordigd) stelde toen vast dat zij geen „nationaal” stand punt in deze affaire zou innemen. Men was het er in de werkgroep over eens dat elke gemeente op zich dat met de plaatselijke betaald voetbalclub zou moeten regelen. Er werden geen richtlij nen gegeven. Of de wethouders door alles wat er intussen in de zaak is gebeurd, van gedachten zijn veranderd, zal morgen moeten blijken. Het besluit om vanaf vandaag op de radio geen aandacht meer te besteden aan het be taald voetbal werd gisteren genomen door de sub-werkgroep Sport van de werkgroep actualiteiten van de NOS- radio, waarin alle omroepen zijn verte genwoordigd. Gisteren liep het oude contract tussen KNVB en NOS af. Volgens voorzitter Jan Dassen is het besluit van de subwerkgroep een logi sche consequentie van de houding van de voetbalbond. Hij vindt het onzin om aandacht te besteden aan het randge- beuren als de radio niet bij de wedstrij den zelf aanwezig mag zijn. De KNVB, aldus woordvoerder Ham- stra, betreurt het standpunt van de sub werkgroep en gelooft „dat het belang van het onderwerp voor het Nederlandse publiek het zoeken naar een schikking vereist”. „Wij ondergaan dit gelaten en wachten af, maar uiteraard zijn wij te allen tijde bereid de onderhandelingen te heropenen”, aldus Hamstra. Begin deze eeuw waren er nog ca. 4.000 ooievaarsparen in dat land. In 1952 telde men er 222, in 1972 slechts 51 en in het jaar 2000 zal er mogelijk geen enkel paar meer zijn. Elk jaar daalt het aantal ooievaars met onge veer tien percent zonder dat men weet hoe dat komt, aldus Skov, die vermoedt dat een klimaats wijziging de oorzaak is. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Vóór het ministerie demonstreerden le den van de marxistisch-leninistische Kommunistiese Eenheidsbeweging Ne derland tegen Kissinger en de „oorlogs zuchtige politiek” die hij vertegenwoor digt. Voorbijgangers kregen pamfletten die veel stof tot discussie opwierpen. Het vuur ontstond tegen 2.00 uur in het kantoor van het hotel. De trap vatte vlam, waardoor de mensen boven opge sloten waren. Toen het vuur zich over de bovenverdiepingen verspreidde, sprongen mensen in paniek uit de ra men, waardoor twee van hen omkwa men. Er waren ongeveer 40 mensen in het hotel toen de brand door onbekende oorzaak uitbrak. Onder de doden zouden zich een of twee toeristen bevinden. Vast staat dat een Britse vrouw is omgekomen. De overige slachtoffers zouden immigranten zijn, meest Noord- afrikanen. Brandweerlieden wisten verscheidene hotelgasten via ladders te evacueren. Binnen een uur was de brand bedwoh- gen. Het was de tweede maal binnen veer tien dagen dat in Parijs een hotel af- brandde. Op 29 juli kwamen bij een brand in het Hotel de Paris vijf mensen om het leven. Joodse humor: Een godvruchtige jood houdt op sabbat zijn winkel dicht. Er komt immers toch geen hond wat kopen. SCHIPHOL. Transavia-directeur Hanrath is van mening dat de prijspoli tiek van KLM en Martinair, de grenzen van een gezonde concurrentiestrijd verre overschijden”. Op een persconferentie waar de directeur dinsdag bekend maak te dat de bedrijf resultaten van Neer- lands derde luchtvaartonderneming met een winst van vier miljoen in 1975 iets zijn teruggelopen, werd zelf over dum ping gesproken. Martinair ontkent prijsdumping maar is een scherpere concurrentie gaan voe ren omdat zo wordt meegedeeld door het kleiner worden van de Ité- miarkt het omzet aandeel dreigde terug te lopen. We waren genoodzaakt de Stoelenprijs voor vakantiereizen terug’ te brengen tot Transavia-niveau” aldus een woordvoerder van Martinair. De KLM noemt haar prijzenbeleid aanpassen aan de marktvraag”. Zeker geen dumping” zegt een woordvoerder. Gevolgd door zijn vrouw Nancy en zoon David verlaat Henry Kissinger het vliegtuig. Rechts een Amerikaanse vei ligheidsagent. ning zou houden met grote groepen mensen (zieken, gehandicapten, bejaar den en de op zondag werkende bevol king) die door het wegvallen van het radioprogramma Langs de Lijn van hun enige mogelijkheid om het voetbal op zondagmiddag te volgen, verstoken zul len raken. De PvdA in Velsen wijst erop dat de subsidie zoals die aan de betaald voetbalclubs gegeven wordt, bedoeld is om zoveel mogelijk burgers van hei. voetbalspel te laten meegenieten. Hoewel het niet met zoveel woorden wordt gezegd, wordt er gesuggereerd dat de gemeenten de subsidie aan de clubs zouden kunnen gebruiken als een middel om de verenigingen (lees: de KNVB) té dwingen overstag te gaan. Zoals de za ken er nu voor staan lijkt het er echter niet op dat de VNG de Partij van de Arbeid in Velsen hierin zal volgen. Toen het conflict tussen de KNVB en de NOS De commissie liet de mogelijkheid open van zogeheten therapeutische abor tus als door artsen wordt vastgesteld dat zulks de enige manier is. om de geestelij ke gezondheid van de vrouw te bescher men tegen de verwachting dat zij een abnormaal kind ter wereld zal brengen. Is het besmette gebied zijn 113 vrouwen die in eerste drie maanden van de zwan gerschap verkeren. Minister van Justitie Paolo Bonifacio verklaarde gisteravond dat hij zich niet zal verzetten tegen „therapeutische aborT tus” in gevallen waarbij de artsen men tale schade verwachten bij moeders die vrezen een misvormd kind te wereld te zullen brengen. De Italiaanse regering stelde gisteren een bedrag van 40 miljard lire (circa 140 miljoen gulden) beschikbaar voor hulp verlening aan de getroffenen van de vergiftigingsramp is Seveso.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1