FNV en NVV-jongeren in brief aan ministers en Staten Generaal: de hekel Over enkele weken I HENDRIKS: HARTLUCHTBRUG BLIJFT NOG ENKELE JAREN NOODZAKELIJK Opslag radio actief af val Misleiding in reclame over en dan dit nog g Werkgevers zijn bereid tot gesprek prijscompensatie meer verse groente kenis, dat een prognose zinloos is als men niet met voldoende zeker heid kan ramen welk beroep de buitenlandse afnemers in de komende maanden op hun Neder landse leveranciers zullen doen, aldus het schap. in zoutlagen I [buitenlands qelcl^ Bi ii o, o VOLGENS PRODUKTSCHAP: Wervelstorm in Taiwan BI V 5 Nog geen ontslag Arenco-personeel Minister bezoekt Ameland Incidenten bij Nabloes E&l BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG AUGUSTUS 1 1 19 7 6 2 W (Van onze Haagse redactie) V 1' Starfighter neergestort Ramp B een inz pat de zijl rig< ouc me de das de vot jaa op. aul pol tro de evt we gei Sabotage sp s Pi s Rhi 300 Mo aai op gis eer Metro-doden Lücke overleden Wapendiefstal r. v Surprise DEN HAAG-SCHIPHOL. Er zullen nog enkele jaren „hartlucht- bruggen” moeten zijn, zoals die naar Houston. Dit heeft staatssecreta ris Hendriks (Volksgezondheid) gisteren op Schiphol gezegd toen hij vertrok voor een reis van vier dagen naar de Verenigde Staten. Hiermee gaf de bewindsman te kennen dat deze noodoplossingen een permanent karakter krijgen. Hij krijgt dezer dagen een speciaal rapport daarover van de Gezondheidsraad. WEERRAPPORTEN 2 5 ï-2 S’ö n n o 1 110 I no - nno 1 nno 1 ono n zzw zzo zzo windst. I nno w windst no wzw no Vondst in Pompei AMSTERDAM (ANP). De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) en het NVV- jongerencontact hebben er bij de regering op aangedrongen, de jeugdwerkloosheid veel doelge richter aan te pakken. Onvol doende vinden zij het als minis ter Boersma van Sociale Zaken zegt, dat binnen de grenzen van de ter beschikking staande man kracht en middelen alles in het werk wordt gesteld om de jeugd werkloosheid te bestrijden. der het weer Vooruitzichten voor vrijdag. Droog en overwegend zonnig, vrij warm. a Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.57 uur en 17.23 uur Laagwater 0.52 uur en 13 09 uur De staatssecretaris wil dat de organisa tie rondom de luchtbrug binnenkort „per- fekt” zal verlopen, zodat de tijdelijk inge stelde werkgroep kan worden opgeheven. Dan kan volgens hem de „normale proce dure” in werking treden, waarbij de patiënt rechtstreeks contact heeft met zijn ziekenfonds en-of particuliere verzeke raar. NHV-voorzitter Fievet is het met deze gedachtegang in grote lijnen wel eens: hoe minder procedures hoe beter, vindt hij. Als men maar denkt aan de inspraak van de patiënten en aan hun recht op vrije artsenkeuze. Fievet kreeg gisteren uit Houston de melding dat de vierde groep van de lucht brug, bestaande uit tien patiënten, met financiële ruimte te scheppen om de jeugdwerkloosheid terug te dringen. In dezelfde zin antwoorden zij ook op de budgettaire bezwaren, die Boersma naar voren brengt tegen het voorstel om de instroom van jongeren naar overheidssec toren te vergroten. Het feit dat ook nu al betrekkelijk veel jongeren bij de overheid in dienst treden, doet aan het oorspronke lijke voorstel niets af, zo vinden zij. De bonden hechten aan het voorstel waarop de minister volgens hen niet is ingegaan om via regeringsmaatregelen werkgevers een bijdrage te laten leveren aan de oplossing van de jeugdwerkloos heid. Zij dringen aan op overheidsmaatre gelen, die de uitbreiding van ar beidsplaat sen in het particuliere bedrijfsleven sti muleren. De invoering van het begrip „passende werkgever” en de verplichting voor werkgevers om vacatures te melden kunnen eveneens tot. een oplossing bijdra gen. aldus de brief. Staatssecretaris Hendriks zei bij, zijn vertrek dat, naar zijn verwachting, pas omstreeks 1980 de Nederlandse hartcen- tra in staat zijn alle benodigde hartopera ties uit te voeren. Over het conflict tussen de voorzitter van de werkgroep hartchi- rurgie, prof. Meyler en voorzitter Fievet van de Hartpatiëntenvereniging zei de bewindsman dat dit te wijten is aan het snelle op gang brengen van de luchtbrug. Een ruzie die uit een zekere emotionaliteit voorkomt, aldus Hendriks. Nuttige gevolgen van de luchtbrug naai de VS blijken uit het feit dat volgende week de eerste daar geopereerde lucht- brugpatiënt zijn normale werk hervat. Volgens de NHV-voorzitter zal er in het najaar naar worden gestreefd van 10 tot 15 patiënten te laten vliegen. De vereni ging heeft inmiddels meer voorzieningen kunnen treffen voor het vooronderzoek (de zogenoemde catheterisatie) van hart patiënten die naar Houston gaan. Bij een vlot verloop, waarvoor Fievet niet vreest, zullen per jaar tussen de 600 en de 700 patiënten op die manier worden behan deld. Op uitnodiging van prof. Greep, hoogle raar algemene chirurgie in Maastricht en lid van de werkgroep hartchirurgie bui tenland, gaat Fievet binnenkort in de kli niek van prof. Charley Hahn in Lausanne (Zwitserland) kijken. Daar zouden wel licht 100 tot 150 Nederlandse hartpatiën ten kunnen worden geopereerd. De eerste patiënten zijn er inmiddels al heen, maar alle formele regelingen rondom vergoe ding zijn nog niet rond. succes was geopereerd. Deze groep zal zaterdag 21 augustus terugkeren in ons land. Vrijdag 27 augustus vertrekt de vijfde groep, die uit zeven patiënten zal bestaan. In verband met vakanties van artsen kon deze groep niet groter worden gemaakt. Al die tijdelijke regelingen helpen het grote tekort in te lopen, zegt Fievet, want voorlopig opereren we in ons land nog geen 2000 patiënten per jaar, teoyijl al meer dan 3000 nodig zou zijn. Naar aantei- Voorshands vinden de werkgevers niet, dat bij overschrijding van de maximale prijsstijging van 8,25 percent, waarnaar het kabinet streeft voor 1976, onmiddellijk looncompensatie moet worden gegeven. Er zit namelijk in de inkomensverbetering bij het huidige pakket maatregelen nog een zekere marge voor de werknemer die jaarlijks ,20.000 verdient, aldus het VNO. Het stagneren van het economisch her stel in ons land is volgens het VNO- bestuur een reden te meer voor de rege ring om te besluiten tot uitstel van de BTW-verhoging per oktober. De extra stimulansen, die de regering voor de bedrijfsinvesteringen aanbiedt, hebben niet tot verhoogde investeringsac tiviteit geleid. Integendeel: de investerin gen gaan nog steeds achteruit. Er staan echt geen rijen van ondernemers voor het ministerie van Economische Zaken die gebruik willen maken van deze extra sti mulansen. aldus Van Veen. De investe- ringslust blijft ontbreken, „omdat er wat de timing, de consistentie en de intensiteit van de maatregelen betreft, nog steeds te weinig door het kabinet wordt gedaan om het ondernemingsklimaat in ons land te verbeteren". TAIPEI (Reuter). Het noordelijk deel van Taiwan is gisterochtend getrof fen door een wervelstorm waarin wind stoten voorkwamen van 185 km per uur. Vier personen kwamen om het leven en acht worden vermist. De Westduitse luchtmacht heeft giste ren haar 184-ste Starfighter verloren. Een straaljager van dit type stortte neer in bebost gebied in het Beierse district Unte- rallgau. De piloot redde zich met zijn schietstoel. Hij kreeg een shock. Het wrak van de Starfighter veroorzaakte een lichte bosbrand, die echter snel werd geblust. 18 (I (I 1 I <1 <1 0 0 0 Deze verwachting is gebaseerd op het feit, dat de nieuwe aanplant van snelgroeiende gewassen, die niet meer te lijden heeft van de extreme weersomstandigheden van enkele weken geleden, binnenkort tot een verruiming van het aanbod zal lei den. Voor kasprodukten als toma ten kan een herstel van de geregel de aanvoer ook een dalend effect hebben op de prijzen. Door de hitte was namelijk het aanvoerpatroon verstoord. Het Produktschap meent, dat een betrouwbare voorspelling niet kan worden gegeven zonder bestude ring van de situatie in geheel West- Europa. De export is voor de Neder landse. tuinbouw van zó grote bete- Wat de kostenkant betreft heeft men bij de NHV kunnen constateren dat de geschatte totale kosten per patiënt van „Houston” ongeveer zijn gehaald. De ope ratiekosten zijn 22.000 gulden, met reis en alles mee werd een totaal van tussen de ƒ27.500 en ƒ28.000 bereikt. Ondanks financiële steun van de Nederlandse Hart Stichting voor de begeleidende familiele den en spontane giften aan de vereniging is er toch een tekort van enkele dui zenden. In het door Pakistan bezette deel van Kasjmier is een veerboot gekapseisd op de gezwollen rivier de Poentsj. Dertien opvarenden verdronken. Dl Kissi Vere <>pw< aldu Paki De dat I latie les atoo: gesc op h sing< Pari mini den erke tran nale B ach stig lui, ren. bar hed kat! lym b«; PI en Amerikaanse dollar 2,63-2,73 Engelse pond 4,68-4,98 Belgische fr. (100) 6,50-6,80 Duitse mark (100) 103,75-106.75 Ital. lire (10.000) 30,50-34,50 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,66-2,76 Franse fr. (100) 52,50-55,50 Zwitserse fr. (100) 106,50-109,50 Zweedse kroon (100) 58,50-61,50' Noorse kroon (100) 47,25-50,25 Deense kroon (100) 42,25-45,25 Oostenr. sch. (100) 14,77-15,07 Spaanse pes. (100) 3,80-4,10 Griekse drachme (100) 6,75-8,00 Finse mark (100) 67,75-70,75 Joegosl. dinar (100) 13,50-15,50 Acht Afrikanen hebben gisteren ver klaard schuldig te zijn aan tenlasteleggin gen van terrorisme en sabotage, waaron der een granaataanslag op een eethuis in Salisbury. De Afrikanen waren samen met meer dan twintig anderen gearres teerd na een serie ontploffingen in Salis bury en omgeving tussen 12 juni en 20 juli. Zij zeggen dat ze functionarissen zijn van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC). 5 eer do< des sol I pa vo W< Fo 0 22 I) 9 0 TEL AVIV (DPA) De jeugdige beto gers hebben gisteren de hoofdweg tussen de steden Nabloes en Toel-Karem op de door Israel bezette westelijke Jordaan- oever met stenen en brandende autoban den geblokkeerd. Volgens radio Jeruza lem bekogelden de demonstranten de Israëlische politie met stenen. De beto gers protesteren, met de winkeliers, die in staking zijn, sinds tien dagen tegen de Israëlische beslissing ook op de westelij ke Jordaanoever de BTW in te voeren. va «e Pli stt Staatssecretaris Hendriks l ding van zijn ruzie met prof. Meyler wil de NHV-voorzitter constateren dat de proce dure via de werkgroep van de Gezond heidsraad toch loopt. „Dr. VAn der Schaar blijft er als onze adviseur mee bezig en ik ben van die tijdrovende vergaderingen af”. gis! tiei var gen E bel vai bijl 12 13 15 16 22 16 13 17 16 14 10 11 1-6 14 19 16 25 23 22 I wa eei va; gir agi Mc 1 „oi gei ka SS 14 13 14 13 14 17 14 10 16 <12 13 20 18 13 14 13 16 11 13 13 15 34 0 0 0 I) 0 34 24 0 1 C re 0 0 o o o o o o o o o o 3 o 16 26 18 24 18 23 27 22 26 25 31 28 32 21 26 28 28 30 28 25 25 17 30 25 29 29 33 De veiligheidsbeambte van de Parijse metro die zondagavond in het station Tro- cadero een politieman heeft doodgescho ten was dronken. De man die in burger was, trok zijn revolver toen hij meende een passagier er op te hebben betrapt dat hij geen geldig plaatsbewijs had. Ver schrikte medereizigers riepen de assisten tie in van twee gewone politiemannen die zich in de nabijheid bevonden. Toen déze agenten zich met het geval wilden be moeien, schoot de veiligheidsbeambte een van hen dood, voordat diens college hem dodelijk verwondde. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: De Westduitse christen-democratische oud-minister Paul Lücke is in een kliniek te Erlangen op 62-jarige leeftijd overle den. In de jaren 1957 tot 1968 maakte hij deel uit van zes regeringen onder achter eenvolgens Adenauer, Erhard en Kiesin- ger. Aanvankelijk was hij minister van .Bouwnijverheid en later minister van Bin nenlandse Zaken, Van 1949 tot 1972 was hij lid van de Bondsdag. Hij was een van de grootste voorstanders van de zoge noemde „grote coalitie” van christen democraten en sociaal-democraten. Amsterdam De Bilt Dteeien IfeMr Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VKssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca fstanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Uit de Luitenant-Kolonel Tonnetkazer- ne in ’t Harde zijn zestien uzi- pistoolmitrailleurs gestolen. De diefstal gebeurde in het afgelopen weekoinde. Dit heeft de Legervoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. De wapens lagen opgeslagen in een wapenkamer in een van de gebouwen. Het slot was uit de deur gebroken. In de wapenkamer was geen scherpe munitie. BEST. (ANP) Het dreigend ontslag voor 64 van de 450 werknemers van de machinefabriek Arenco PMB in het Bra bantse Best, waarover wij hebben bericht» is nog niet aangezegd. Dat zou volgebsde heer F. Beerepoot van de Unie BLHP Wel eens kunnen betekenen dat de directie van het bedrijf bij het Geweste lijk Arbeidsbureau nog geen ontslagaan vraag heeft ingediend. Wethouders van de gemeenteraad I onbew. onbew. onbew. h.bew. h.bew. zw.bew. onbew. l.bew. onbew onbew. zw.bew. onbew. onweer onbew. mist l.bew. geh.bew mist l.bew. regenveranderlijk h.bew. regen l.bew. onbew, l.bew. onbew. zw.bew- l.bew. zw.bew. onbew. onbew. h.bew onweer onweer onbew regen xw.bew onbew onbew onbew. l.bew onbew. Van (Landbouw) gisteren Aantal uren zon. 6 tot 14, minimum tempera tuur, omstreeks 16 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 26 graden, kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal. 80 percent Weer in. binnen- en buitenland zo windst. windst. n no windst. windst. windst zzw nnw windst. nno wzw nnw n nno w windst o w zzw wzw DEN HAAG (ANP). VNO-voorzitter Van Veen heeft gisteren gezegd, dat de werkgevers wel bereid zijn met de rege ring en de vakbeweging overleg te plegen, als de prijzen rrteer stijgen dan is ver wacht, dus als er echt een kloof ontstaat tussen de prijsstijging en de loonontwik keling. Dat beraad zal kunnen plaatsvin den in het najaar, als, dan toch beraads laagd moet worden over het verdëre loon- beleid in het lopende jaar, aldus de heer Van Veen. Op de vraag of in de tuinbouw sector maatregelen zouden kunnen worden getroffen, die op een ver antwoorde wijze lagere prijzen teweeg zouden brengen, antwoordt het Produktschap ontkennend. Dit antwoord is ingeweven dóór de overtuiging dat zulke maatregelen meer schade berokkenen, dan zij voor de consument aan nut opleve ren, of in het geheel geen noemens- waardig effect sorteren. Het Produktschap raadt de con sument aan het beslag dat de verse groenten op het huishoudbudget leggen, te beperken door prijsbe wust in te kopen. Dit vergt enige aanpassing van het consumptiepa troon. Naast enkele verse groenten die minder onderhevig zijn geweest aan prijsstijgingen, kunnen zowel fruit uit het binnen- en buitenland als conserven het tekort,aan verse groenten tot op zekere hoogte com penseren, zo meent het schap. Burgemeester en Vlaardingen stellen voor de onroerend goed-belasting met ingang van 1 januari 1976 te verlagen. Bovendien wil het college over 1975 geen rioolrecht heffen. Dit is mogelijk omdat bij nacalculatie de opbrengsten van de onroerend goed-belastingen met 2.412.000 gulden is meegevallen. Volgens Van Veen moeten er maatrege len worden genomen om jongelui vlugger aan de slag te doen gaan. De werkloosheid onder de jongeren is onnodig hoog. DEN HAAG (ANP). De Reclame Code Commissie heeft zeventien nieuwe uitspraken inzake misleiding in de recla me bekendgemaakt. Hierbij zijn vijf uit spraken tegen de Kwantum Hallen in Amsterdam. Deze onderneming probeert nogal eens meubelen als massief eiken te verkopen, hoewel zij zijn vervaardigd van spaanplaat en fineer. Dezelfde win kelier heeft ook geadverteerd met behang, dat in prijs zou zijn verlaagd van 6,95 per rol tot 0,98 per rol, ofschoon bleek dat dergelijk behang volstrekt niet aanwezig was in de winkel. De commis sie vestigt extra de aandacht op deze misleider. De Bijenkorf mag van de commissie niet meer zeggen, dat biotherm „een ver rassend verjongend effect heeft op de huid”, want noch de Bijenkorf, noch de producent van het artikel heeft kunnen aantonen dat Biotherm werkelijk verjon gend op de huid werkt. De Inspectie voor de Volksgezondheid had bezwaar gemaakt tegen een adver tentie van Sonnema Berenburg, waarin werd gezegd: „Vindt u die heilzame wer king van Berenburg ook zo’n goed excuus?” De commissie was het er mee eens, dat deze manier van adverteren in strijd is met de reclamecode, omdat in alcoholadvertenties iedere suggestie van gezondheid dient te worden vermeden. DEN HAAG (ANP). De ministers van Economische Zaken en van Volksgezond heid en Milieuhygiëne hebben de provin ciale besturen van Groningen en Drente bericht over een onderzoek naar de moge lijkheden van opslag van radioactieve afvalstoffen in zoutvoorkomens in deze provincies. Dit hebben beide ministers geantwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden mevrouw Epema-Brugman en Wierenga (beiden PvdA). Minister Lubbers wijst de beide Kamerleden in dit verband nog op zijn brief in januari aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, waarin onder meer dit onderzoek werd aangekondigd. Ook werd toen meegedeeld dat het onder zoek zou gebeuren in nauw contact met de betrokken provinciale en gemeentelij ke autoriteiten, aldus de ministers. In een kerk in de Italiaanse stad Napels en in de ruïnes van Pompei zijn belangrij ke archeologische ontdekkingen gedaan. In Pompei is een begraafplaats blootge legd die dateert uit het jaar 79, het jaar van de uitbarsting van de Vesuvius. Voorts zijn bij restauratie werkzaamheden in de San Lorenzokerk in Napels een groot mozaïek gevonden en een met geometrische voorstellingen beschilderde muur, die de overgang van de Griekse naar de Romeinse architec tuur belichtten. Minister Stee heeft gisteren een bezoek aan Ameland gebracht. Aan de melkveehouders, die door de droogte in grote moeilijkheden zijn gekomen, deelde hij mee dat de over heid het ruwvoer- transport naar de Waddeneilanden wil gaan subsidiëren. DEN HAAG (ANP). Het Pro duktschap voor Groenten en Fruit verwacht dat de huidige schaarste aan verse groenten binnen enkele weken voorbij is als het aanbod van de snelgroeiende produkten als sla en andijvie beduidend rui mer zal worden. Hierdoor zal het prijsniveau van deze groenten waarschijnlijk belangrijk lager worden. 25 26 26 25 27 23 25 26 25 26 20 29 28 26 25 DONDERDAG 12 AUGUSTUS zon- en maanstanden zon op 5.18 uur onder 20.10 uur maan op 20.42 uur onder 8.14 uur Dit staat in een brief, die gisteren is gestuurd naar de ministerraad en naarde leden van de Staten-Generaal. In het schrijven gaan FNV en NVV-jongeren in op het antwoord, dat de bewindsman van Sociale Zaken heeft gegeven op een dit voorjaar verzonden brief, waarin het NVV-jongerencontact een aantal voor stellen lanceerde om de jeugdwerkloos heid tegen te gaan. De opmerking van de bewindsman over de ter beschikking staande mankracht en middelen betreuren FNV- en NW- jongeren, hoewel zij ook onderkennen, dat het totaal van de collectieve uitgaven minder snel kan stijgen dan tot nog toe. Maar, zo redeneren zij, de jeugdwerkloos heid heeft een dergelijke omvang aange nomen. dat de regering voor een effectie ve bestrijdirtg ervan extra gelden beschik baar moet stellen. Zij vragen het kabinet dan ook daarvoor plaats in te ruimen in de begroting voor 1977, die volgende maand wordt gepresenteerd Dat de jeugdwerkloosheid nijpend is. blijkt volgens de briefschrijvers wel uit het feit, dat er eind juni ongeveer 20.000 schoolverlaters zonder werk zaten; dat is 57 percent méér dan een jaar geleden. Het aantal werkloze jongeren onder de 25 jaar is hiermee de 100.000 genaderd. Maar dit aantal zal hoogstwaarschijnlijk nog ver der stijgen als niet snel noodzakelijke maatregelen worden genomen, aldus de brief. Het NVV-jongerencontact wilde blijken de dit voorjaar verzonden brief, dat de overheid jeugdige vervangers voor oude re werknemers een jaar eerder ih dienst zon nemen. Dit voorstel kwam in feite neer op een uitbreiding van het wwrkne- inersverband bij de overlieid. Het zou wel betekenen, dat 20.000 tot 25.000 jongeren werk zouden krijgen, aldus de jongeren borglen Ijit hel ant woord van minister Boersma blijkt, dal het NW-jongerencontact ech ter een beoordelingsfout heeft gemaakt In 1875 weiden namelijk maar ruim 15.000 mennen in dienat genomen door de rijks overheid en daarvan was 51 pet jonger dan 25 jaar. Op de lagere pabl iekrechtelij ke lichamen, die het NVV- jongerencontact ook bij zijn rekening betrok, kan de regering volgens Boersma wat het personeelsbeleid betreft geen invloed uitoefenen. FNV en NVV-jongeren zijn het daar blijkens hun jongste brief niel helemaal mee eens. Zij zeggen zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat ook <ie lagere en semi-overheden zeker meer jeugdig personeel zullen aantrekken als de rijksoverheid hen daartoe financieel in staat stelt. En volgens de briefschrij vers heeft de regering de (aak, meer „Jeugdwerkloosheid beter bestrijden” I I i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2