JEANSVERKOPEN DIT JAAR NAAR RECORD Uitbreiding parlement voorgesteld Vooral vrouwen en schoolverlaters ZORGEN ROND DSM Gelijkstelling chauffeurs streek- en stadsvervoer blijft achterwege NAVO vraagt Grieken en Turken om zelfbeheersing Benzineprijs cent omlaag O Componist Max Vredenburg overleden Regering bereid tot overleg lonen/prijzen Schmidt-Rottluff overleden het weer in europa Goed bericht voor schrandere spaarders Mees Hope verhoogt"de rente op z’n Kasbiljetten. Q,(y H M Bank Mees Hope nv I wc E> GESPREK MET WESTERTERP GEEIST Spoedzitting Veiligheidsraad Duits expressionist RHODESISCHE GRENSPLAATS BESCHOTEN i M Hl Geldgebrek leidde tot instorting bmg over Donan KOSYGIN IS ZIEK 4 AUGUSTUS 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND EUROPESE VERKIEZINGEN Ranglijst Prijsverhoging ijj ten e zijn v7i Goedkoop beton gebruikt I f ld Werkloosheid is in juli weer flink toegenomen (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) de (ADVERTENTIE) Looptijd Coupures I' 1.000.- I 5.000.- I 10.000- iriiii-Kasliiljetten aan tiiniidei Haarlem. Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. M.l.v 11 augustus 1976 beide gelden hoge rentepercentages: lot Iberisch schiereiland. Balearen: meest zonnig, met name in berggebieden plaat selijk een regen- of onweersbui; 27-33 graden. Frankrijk, Alpengebied, N.-Italië» Joe goslavië: Veranderlijk bewolkt met re gen of onweersbui, plaatselijk vergezeld van hagel of windstoten. Temperaturen in het laagland 22-27 graden. De jongeren beneden de 23 jaar blij ken zeer moeilijk aan de slag te kunnen komen. Eind juli stonden 72.000 jongeren als werkloos geregistreerd, tegen 61.700 in juli 1975 en 35.100 in juli 1974. Van dit aantal zijn er 27.400 die de afgelopen maanden hun school met een diploma hebben verlaten. Wel heeft het ministe rie van Sociale Zaken geconstateerd, dat jongeren van 19 jaar en ouder wat betel’ in de arbeidsmarkt liggen dan de jonge- cijfer van 12,5 miljoen jeans worden verwacht. Het Spaanse bedrijf Lots heeft na een zeer snelle verovering van de Neder landse markt zijn toppositie van de af gelopen twee jaar moeten inruilen voor een tweede plaats. Dit merk zag zijn marktaandeel nogal opvallend dalen van 15 naar 11,7 percent. Nummer een op de ranglijst staat nu weer Levi Strauss. Dit Het instorten van de brug. 9 dagen geleden, heeft een Oostenrijker het le ven gekost. Het scheepsverkeer op de Donau is sindsdien gestremd. Bi.l verzilvering na. Amerikaanse concern had in genoemde zes maanden een marktaandeel van 15,1 percent tegen een jaar eerder 12 percent. Op de derde plaats staat Wrangler met een marktaandeel dat. steeg van zeven naar 9,4 percent. Ook in de jeanssector blijken prijsstij gingen onvermijdelijk te zijn. Voor de najaars- en wintercollectie van de be kende merken kwam dat neer op een verhoging met ongeveer drie gulden en te verwachten is dat de prijzen volgend jaar met minimaal hetzelfde bedrag om hoog zullen gaan. (Van onze kunstredactie) WEST-BERLIJN. Gisteren is in een ziekenhuis in Berlijn een van Duitslands belangrijkste expressionistische schilders, Karl Schmidt Rottluff', op 91-jarige leef tijd overleden. Schmidt-Rottluff behoor de in 1905 samen met Kirchner, Heckel en Bleyl tot de oprichters van de kun stenaarsvereniging Die Brücke. Weersvooruitzichten voor de komende dagen wee ren. in de ode laten zijn van I 865,3(1 l'64‘>,9(l 1'483.80 SALISBURY (Reuter, AFP, AP). Vanochtend vroeg zijn van Mozambi- kaans gebied mortieren afgevuurd op de Rhodesische grensplaats Umtali- zo is in de Rhodesische hoofdstad Salisbury be kendgemaakt. De aanval was, naar het schijnt, ge richt op een Rhodesisch legerkamp. Er zou alleen materiële schade zijn veroor zaakt. De mee. groe] word opge waar da t i teria I 4.326.60 I 3.249,60 I 2.419,10 I 8 653.3(1 1'6.499.30 I 4.838.2(1 1' 1.000.- I 1.150.3(1 I 1.251.- 1'1.373.20 1'1.521,10 l'l. 700,40 1'1.887.60 De n Zeeë lijke1. opgei bran< (Van onze redacteur economie) AMSTERDAM. De jeansmarkt in ons land groeit nog steeds en ais de voorspellingen uitkomen wordt 1976 een absoluut topjaar voor de jeansverkoop in Nederland. In totaal zullen dit jaar ongeveer 12,5 miljoen stuks van dit type broeken hun weg naar de consument vinden. Dat komt neer op een stijging van ongeveer tien percent (vorig jaar stegen de jeansverkopen met vijf per cent), 7,o blijkt uit een marktonderzoek van het bureau Veltkamp. In de eerste helft van het jaar (in de spijkerbroekenbranche hanteert men de twaalfmaandsperiode van oktober tot en met september) is de vraag naar jeans weer sterk toegenomen. In totaal wer den in deze periode bijna 5,5 miljoen jeans verkocht tegen een jaar geleden nog geen vijf miljoen. Omdat in de eerste zes maanden ongeveer 44 percent van de totale jaaromzet wordt geboekt en in de tweede helft de overige 56 percent kan voor diit jaar een verkoop- Hoog torent het DSM-complex boven de huizen van het Limburgse Beek uit. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) nu laten weten dat zij zo spoedig mogelijk een beslissing willen over de gemeentelijke herindeling rond het DSM-complex. Vorig jaar november kwamen bij het exploderen van een naftakraker bij DSM 14 men sen om. Afgelopen nacht vluchtten veel omwonenden uit hun huizen toen het waterstof systeem van een der naftakrakers in brand vloog. krijgt u voor een Groei-Kasbiljet van 1’5.000.- 1’5,751.30 1'6.255,— 1’6-865,70 r 7,605.30 1'8.501.60 19.437,80 DEN HAAG (ANP)- De maximum prijs van benzine en superbenzine gaat morgen een cent omlaag. Een liter benzi ne mag dan maximaal 107 cent kosten en een liter superbenzine maximaal 111,6 cent, aldus het ministerie van Eco nomische Zaken. Rente op rente 9 9l£ o 9'/2 7'/2 9 9'72 De afspraak werd echter afgezegd met de mededeling dat Kosygin te ziek is om hen te ontvangen. Uit die mededeling viel overigens niet op te maken wat de 72-jarige premier precies mankeert. Ko sygin is al ruim een maand niet meer in het openbaar verschenen. WENEN (Reuter) Bezuinigings maatregelen van 40 jaar terug hebben geleid tot de instorting van Wenens belangrijkste brug over de Donan deze maand, zo heeft een Oostenrijkse ploeg deskundigen gisteren meegedeeld. Hun woordvoerder zei dat de fundamenten van de brug waren omhuld met poreus, ongewapend beton, omdat er op het tijdstip van de bouw van de brug weinig geld voorhanden was. De fundamenten waren dan ook na veertig vrieswinters verkruimeld. UTRECHT. Werkgevers en werkne mers in het wegvervoer willen op korte termijn met minister Westerterp (Ver keer) praten over het verschil in ar beidsvoorwaarden voor chauffeurs bij stadsbusdiensten en bij werknemers in het streekvervoer. De Vervoersbond NVV-NKV, die aanvankelijk voor mor gen met acties tegen deze ongelijkheid had gedreigd, blijft zich wel daarover beraden maar zal nog geen onmiddellij ke actie ondernemen. ren tussen 19 en 23 jaar. Vooral het aantal werkloze meisjes blijkt de laatste tijd te stijgen. Op 19 juni waren 487 bedrijven in het bezit van een vergunning tot werktijd verkorting, d.w.z. 73 minder dan per 15 mei. In deze bedrijven bestond op grond van de verleende vergunningen de mo gelijkheid in totaal 31.826 werknemers korter te laten werken, wat 5000 minder is dan in mei. Midden- en Zuid-Italië inclusief bijbe horende eilanden, Griekenland: veran derlijke bewolking met vooral in berg gebieden plaatselijk onweer. Aan de kust in het algemeen zonnig, meest 27- 31 graden. kasbiljetleii aan ttiondi i Aankoopbedrag Deze verhoging heeft aan een kant te maken met een vrij constante stijging van de prijzen die de weverijen voor denimdoek berekenen; en verder speelt vanzelfsprekend de loonontwikkeling een voorname rol (de dertimprijs maakt ongeveer 65 percent van de kostprijs uit en de loonkosten circa dertig percent). Beïnvloed door Vincent van Gogh be gon Schmidt-Rottluff in een neo im pressionistische stijl te schilderen, maar al snel werden zijn vormen eenvoudiger en trad in zijn landschappen een zekere mate van abstrahering op. Invloeden van primitieve kunst zijn tot aan de jaren ’20 onmiskenbaar, waarna zijn werk ly rischer en minder expressionistisch werd. Westerterp heeft op 3 augustus per brief aan de werkgevers in het vervoer laten weten, dat er geen geld beschik baar is om een aantal maatregelen te nemen dat de positie van beide „soorten” chauffeurs moet gelijktrekken. Hij spreekt zich bovendien niet duidelijk uit over de redelijkheid van diè gelijkstel ling. De verschillen in positie vloeien voor namelijk voort uit het feit, dat gemeen- tepersoneel op de bus ambtenaar is, met alle voordelen van dien: een prima pen sioen, terwijl de gemeente enkele sociale premies betaalt. De streekvervoerchauf- feurs hebben aanzienlijk minder goede arbeidsvoorwaarden, ook al werken zij bij dochterondernemingen van de Ne derlandse Spoorwegen waar wel de ambtelijke condities gelden. De ambassadeur van Griekenland bij de Verenigde Naties, George Papoulias,. overhandigde het verzoek in New York aan de huidige voorzitter van de Veilig heidsraad, de Japanner Isao Abe. Griekenland motiveerde deze stap met de overweging dat het conflict een be dreiging vormt voor de internationale vrede en veiligheid. Men verwacht dat de Griekse minister van buitenlandse zaken, Dimitrios Bitsios, persoonlijk het standpunt van zijn regering in der aad uiteen zal zetten. De NAVO heeft er bij de twee part ners van het bondgenootschap met klem op aangedronges de uiterste zelfbeheer sing te betrachten, aldus NATO-functio- narissen in Brussel. De waarnemend se- Westerterp heeft erkend, dat de me dische en sociale begeleiding van, vooral de ouder wordende, chauffeurs op de streekbussen verbeterd moet worden. Maar de daarvoor benodigde 2,3 miljoen moeten de streekvervoersmaatschappijen volgens Westerterp zelf op tafel leggen door extra te bezuinigen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft enige bereidheid getoond om met het bedrijfsleven te gaan praten over de gestegen prijzen en de Ionen- Oorspron kelijk zou dit gesprek pas in het najaar plaatsvinden, maar minister Boersma van Sociale Zaken zei gisteravond in het NOS-journaal dat hij niet ongenegen is nu al tot een gesprek over te gaan. Wel voegde hij er aan toe dat hij grote moeite heeft om nu al een beslis sing over de lonen te nemen. Bovendien is het voor hem onverteerbaar de geste gen kosten van 'levensonderhoud alleen via de lonen te compenseren. Boersma wil met mln is ter Lubbers op korte ter- tpijn nader overleggen om ook wat aan de -prijzen te gaan doen. (Zie ook pag 2) 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar 2 jaai Sjaar Sjaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaai 5 jaai 8 jaai In juli steeg heit aantal werklozen met maar liefst 13.140 tot 155.670 mannen en 51.570 vrouwen, waarmee het totale aan tal werklozen kwam op 207.240. Voor het seizoen gecorrigeerd bedroeg dit aantal echter 233.300. Deze stijging is volgens het ministerie van Sociale Zaken in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat de schoolverlaters niet aan de slag ko men, Het aantal werkloze schoolverla ters was eind juli 27.400, wat een stij ging met 8200 betekent ten opzichte van juli 1975. Ook het aantal geregistreerde vacatu res daalt nog steeds, in juli met 2100 tot 44.400. Naast het aantal werkzoekenden stonden eind juli ook nog eens bijna 15.000 personen (waarvan 84 percent vrouwen) bij de Gewestelijke Arbeids Bureaus ingeschreven, die beschikbaar waren voor een gedeeltelijke dagtaak. Dit aantal betekende een stijging met 290 ten opzichte van eind juni. A rente percentage 7^ 774 874 9 '/4 9'? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met het oog op de Europese verkiezingen van 1978 moet het Nederlandse parlement tegen die tijd worden uitgebreid met 25 „vrijgestelde” kamerleden, die dan zitting zouden moe ten nemen in het Europees Parlement. Dit voorstel is afkomstig van dr. S. Patijn, Europa-speciaiist van de PvdA- fractie en rapporteur in het Europese Parlement over de rechtstreekse verkie zingen. De 25 extra leden zouden een advise rende taak moeten krijgen. Hun be voegdheden moeten volgens Patijn, op het stemrecht na, gelijk zijn aan die van de huidige kamerleden. Volgens Paitijn is voor de huidige Europese parlementa riërs juist het stemmen in de nationale parlementen zo tijdrovend. Patijn kan nog niet overzien welke mogelijkheden de 25 Europese parle mentariërs zullen hebben voor rugge spraak met partij, fractie en achterban. Het is nog niet duidelijk hoeveel tijd in het lidmaatschap gaat zitten. Mogelijk dat de 25 leden zich moeten vestigen, in de plaats waar het Europese Parlement komt te zitten. In dat geval zou het contact met Nederland de kans lopen te vervagen. Kasbiljetten: een spaarvorm niet vele aan trekkelijke kanten. De opnieuw verhoogde rente is daar één van. Mocht u nog niet weten voor hoe lang u precies uw geld wilt uitzetten, dan zijn er de Groei-Kasbiljetten. Daarmee kunt u na 2 jaar kiezen: óf verzilveren óf doorgaan en profiteren van een hogere rente. Beide biljetten zijn aan toonder en voor NEW YORK (UPI, Reuter). Grie kenland heeft gisteren om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad der Verenig de Naties gevraagd ter behandeling van zijn geschil met Turkije om het recht op de olierijkdom in de bodem van de Egeïsche zee. Athene heeft de zaak ook gisteren aanhangig gemaakt bij het internationaal gerechtshof in Den Haag. cretaris-gtneraal heeft een beroep op de twee landen gedaan hun problemen vreedzaam langs de weg van bilaterale onderhandelingen op te lossen. Minister Van der Stoel, gisteren uit Athene teruggekeerd, zei op Schiphol dat tussen de regeringen van de EEG- landen momenteel overleg plaatsvindt over mogelijkheden voor de EEG om op enigerlei wijze bij te dragen aan een oplossing van de Grieks-Turkse proble men. tM* - MOSKOU (UPI). Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie is ziek> is gisteren in Moskou meegedeeld door le den van een Japanse economische dele gatie. die een onderhoud met Kosygin op hun program hadden. Vredenburg was later leraar aan, het conservatorium in Den Haag. In Den Haag richtte hij ook de studiekring voor Moderne Muziek op, waar vooral veel Nederlandse muziek gespeeld werd. In Schiedam was hij directeur van het Toonkunstkoor. Tijdens de tweede we reldoorlog verbleef Vredenburg eerst in Frankrijk, later ging hij naar wat toen Nederlands-Indië heette. Na de oorlog weer in ons land teruggekeerd- volgde hij in 1952 Sem Dresden op - als landelijk directeur van de stichting Jeugd en Muziek waardoor zijn activiteiten zich obk tot de Haarlemse afdeling uitstrek ten. Dat bleef hij tot 1969. WMI DEN HAAG. De werkloosheid bijfft schrikbarend groot, Blijken^ de jongste gegevens van het ministerie van Sociale Zaken is het aantal werklozen in juH gestegen tot een nieuw record. Vooral onder vrouwen en schoolverla ters sloeg het werkloosheidsspook de vo rige maand toe. Het percentage werkloze vrouwen is nu zelfs voor het eerst hoger dan dat van mannen (respectievelijk 5.1 en 5 percent van de afhankelijke vrou- welijke-manneli.jke beroepsbevolking). Scandinavië, Finland. Denemarken» Britse eilanden. Benelux- N.-Duitsland, DDR, Polen, N.- en W.-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Middagtempera- turen van 18 graden aan de kust van Schotland en West-Scandiinavië tot 28 graden plaatselijk in Zuid-Scandinavië, Zuid-Engeland en op het Europese vas teland. Renteberekening vindt plaats op basis van verstreken volle jaren; over gedeelten van jaren kan geen vergoeding plaats vinden. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In Laren is op 7S- jarige leeftijd de componist en pianist Max Vredenburg overleden. Vredenburg- van joodse afkomst, werd in Brussel uit Nederlandse ouders geboren. Hij kreeg al vroeg pianolessen en wijdde Zich «p zijn twintigste jaar geheel aan de mu ziek. Daartoe studeerde hij in Parijs bij Paul Dukas en leerde ook veel van Albert Roussel. Overige Balkanlanden- Westkust Zwarte Zee: veranderlijk bewolkt met vanuit het westen enkele regen- of on weersbuien, middagtemperaturen onge veer 25 graden. Minister Lubbers heeft tot een prijs verlaging besloten, omdat de benzine op de zgn. vrije markt de laatste tijd goed koper is geworden. Sinds medio juni zijn de noteringen voor benzine van de kwa liteit- die in Nederland is voorgeschre- ven- gedaald met ongeveer zes dollar (16,20 gulden) per ton. In talingen van de olie-andustrie lis de prijsverlaging niiet erg goed gevallen. „Dit is een beslissing van de minister en de oliie-industrie heeft zich daarbij neer gelegd”. aldus een woordvoerder van een grote maatschappij. Deze kritiek van de industrie komt niiet onverwacht. De prijsverhogingen van de laatst-e tijd waren volgens de maatschappijen al niet voldoende om de stijging van hun kosten volledig goed te maken. I t: I I !l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4