Barcelona-trainer legt kritiek over terugkeer naar Spanje naast zich neer Barcelona wordt in de mist een schutter Tenniskampioenschappen bewijzen opnieuw STRIJD AAN DE TOP IS NIET VERANDERD EK Hoogtepunt in Helsinki Utrecht nog steeds zonder een A-trainer Kortsjnoj krijgt sporisshs schaakfunctie WK Spanje: 20 landen Johan Cruijff spits vermoord” BV help veg 15 SPORT 19 76 AUGUSTUS DONDERDAG 1 2 4 (Van onze sportredactie) Autoriteit Somber Onzinnig L Moeilijkheden V ;ers- ;traat 6f 33 60 I an iak- nigers teen- ijf PAPENDAL. Rinus Michels maakt er geen al te groot probleem van als het om de rol van Cruijff gaat bij zijn terugkeer naar CF de Barcelona. „Maar als er iemand verrast was over het aanbod, dan was ik het wel. Politiek gezien is het een hele stap geweest mij terug te halen. De zaak ie begin mei al gaan spelen, maar pas laat in de maand was er enige zeker heid”, aldus Michels, die op 6 april zijn vertrek bij het falende Ajax (om persoonlijke redenen) officieel bekend maakte. Een vertrek waar het no dige om te doen is geweest. Hoewel Michels tevoren had aangekondigd geen blijvertje te zijn, nam niemand hem serieus. Toen hij toch opstapte, barstte de kritiek los: „Michels verraadt Ajax. Michels laat nog een gro tere puinhoop achter dan zijn voorganger Hans Kraay. Michels laat Ajax in de steek”. Ontslag li.4 TV t <4 Michels aar Sterke 1500 m V van Coghlan (Van onze sportredactie) Elly Vessies: In halve finale (ANP). Johan Cruijff: De man die er uitein delijk verantwoordelijk voor was dat Michels bij Barcelona terugkeerde. iale sde hun nor- de Ier Walker achter. dat Elly Appel haar naam veranderde toen zij onlangs trouwde. Bij het heren enkelspel moesten in de twetde ronde de jongst overgeblevenen Rene Heffels (20) en Frits Don (20) afhaken. tuit :aar een g sar: ig. en der een r - SCHEVENINGEN. (ANP) Bestuurs leden van de tennisbond met enige reali teitszin zouden op de kleedkamerdeuren van de Metselaars in Scheveningen na de woensdag gespeelde partijen voor de Nederlandse kampioenschappen bordjes met alleen toegang voor personen bo ven de twintig jaar*' kunnen ophangen. mocratie in Nederland. Iedereen heeft een mening. Beslissingen blijven uit om dat er te veel opinies zijn. Je moet de zaak in een hand houden. Maar de KNVB is te weinig stuurvast. Er zijn te veel mensen die het bestuur in handen willen houden. Er lopen in het voetbal nog steeds te veel mensen rond die meer voor hun eigen belang aan het werk zijn dan voor het voetbal zelf”. Vergeelde bordjes zouden het zelfs zijn want bij de Nederlandse tennistop is alles al jaren achtereen hetzelfde geble ven. Bij de dames vertoont het lijstje met halve-finalisten de geenszins opzien- barende namen Elly Vessies Marijke Schaar Tine Zwaan en Astrid Suurbeek. Slechts die van Vessies is nieuw maar dat komt dan weer door het simpele feit nummer mee, omdat bijvoorbeeld Bro nislaw Malinowski (Pol) het op de 1500 meter probeerde, waarop hij overigens achtste werd. Zijn landgenoot en Olym pisch titelhouder Tadeusz Slusarski stel de evenals de Amerikaan Dan Ripley teleur bij het polsstokhoogspringen. In Stockholm eindigden zij dinsdag nog als eerste en tweede. Wojciech Buciarski zorgde toch bijna weer voor een Pools succes, maar Antti Kalliomaeki stelde de zege met 535 meter veilig. Kun je als bondscoach alleen voor een periode van zo’n twee maanden optimaal werken binnen de KNVB? „In West- Duitsland had je een bepaald doel om naar te werken. In zo’n korte periode is iedereen genegen zich ondergeschikt te maken aan het doel. Als het langer gaat duren wordt het een stuk moeilijker. Dan ben je weer afhankelijk van de resultaten. Blijven die uit of vallen die tegen, dan komen al die „koppies” weer bovendrijven. De moeilijkheid bij de KNVB ligt in de ver doorgevoerde de- Johan wacht een erg belangrijk sei zoen. Dat weet hij zelf ook. Hij is link genoeg om te beseffen dat hij daarbij de hulp nodig heeft van een trainer die de zaak in de hand kan houden. Alleen kan hij het niet doen, dat pikken de spelers niet. In mij zag hij de persoon die hem kon helpen een goed seizoen te draaien. Hij weet waar hij met mij aan toe is.” Dat komende seizoen ziet Michels overi gens maar somber in. „Het team is nor niet uitgebalanceerd,” zegt hij. „Het middenveld en de achterhoede gaan wel maar ik heb voor niets staan. We zijn bezig met een spits. Quino van Gijon dat dit seizoen gedegradeerd is. Hij is top scorer van het nationale team en maakte voor zijn club toch nog 20 doelpunten. De president van de club wil hem niet laten gaan, uit straf voor die degradatie. Zo liggen de verhoudingen daar. De president maakt nog steeds de dienst uit. Maar er wordt ook beweerd dat Gijon vanuit Madrid (bedoeld wordt de Spaan se regering, red.) gemanipuleerd wordt. Een politieke zaak dus. Maar te bewij zen valt er natuurlijk niets.” Voorzitter Werkhoven: „We begrijpen nog altijd niet dat het zo ver is kunnen komen. Na de ervaringen met Goedhart waren we bijzonder voorzichtig te werk gegaan met deze nieuwe kandidaat. Alle details zijn vorige week doorgepraat met Otten, gisteravond zouden we de zaken wat nauwer uitwerken. Plotseling kwa men er problemen ter tafel die we niet hadden voorzien en die niet te overbrug gen waren. We zullen nu naar een nieuwe A-trainer gaan zoeken”. Michels zal daar in Barcelona weinig last van hebben. Niemand twijfelt aan zijn autoriteit en zijn wil is nog steeds wet. Ook voor Johan Cruijff, die ver meende bevoegdheden in de arena placht te gooien als de zaken niet naar wens gaan van het Spaanse „enfant cheri.” Weisweiler liep er stuk op en ex- bondscoach George Knobel eveneens. Ri nus Michels: „Je hebt als topclub een leider in je team nodig. Ik vind het niet erg om met Cruijff te praten over de tactische opzet voor een wedstrijd. Dat andere spelers dat moeilijk kunnen ac cepteren is niet belangrijk. In welke mate Johan misbruik van die uitzonde ringspositie kan maken, hangt af van de trainer. Cruijff is voldoende bij de tijd om zich met hem te kunnen meten. Dat is niet erg. Maar de trainer moet bepa len wat er gebeurt. Als Johan van hem onvoldoende tegenspel krijgt, ja, dan bepaalt Cruijff het elftal”. i Als interimcoach van Ajax kon hij zich op elk gewenst tijdstip losweken van zijn Amsterdamse verplichtingen en tegenover de Ajax-spelers had Mi chels zich al eens laten ontvallen dat alleen een aanbod van Barcelona in teressant genoeg was om over na te denken. Inmiddels had Cruijff bijge tekend bij B arcelona en het touw trekken om de coachvacature was begonnen. In een gesprek met club- president Montal liet gouden Johan weten dat alleen Michels voor hem acceptabel was. Dat moet een schok voor Montal zijn geweest. De presi dentsverkiezingen waren inmiddels in alle hevigheid losgebarsten en Mon tal, die op het punt stond gewipt te worden, realiseerde zich dat Rinus Michels en zijn verkiezingscampagne het Catalaanse electoraat ernstig aan het twijfelen zou zetten. Immers, het bestuur had Michels destijds geen nieuw contract aangeboden. Met an dere woorden: het vertrouwen in de Amsterdammer opgezegd. Hem dan toch weer terughalen is op z’n zachtst gezegd een riskante zaak. Uiteindelijk won Montal en daarom kan Rinus Michels alsnog met Cruijff en Nees- kens proberen zijn faam in Spanje te bewijzen. Frits Don deed het met zwier door een vijf setter tegen Wouter Fok. Fok een recht-toe-recht-aan-tennisser maak te in de eerste set zijn plaatsing als derde belachelijk. Met 6-0 incasseerde de net met het HAVO-diploma bp zak lo pende Don de eerste set. Dat vond Fok een beetje al te gek. Hij hervond zich zelf en maakte met 6-4 6-4 een eind aan het zelfvertrouwen van Don die met veel geluk nog de vierde set (6-4) kon MEXICO STAD (ANP). Tijdens zijn bezoek aan Mexico heeft FIFA- voorzitter Joao Havelange gezegd dat bij het wereldkampioenschap voetbal in 1932 in Spanje waarschijnlijk twintig ploegen zullen deelnemen. „Indien Span je over voldoende stadions beschikt, zal dit mogelijk zijn”, aldus Havelange. Eer der was er ook al sprake van geweest dat in 1978 in Argentinië meer dan zestien ploegen zouden spelen, maar 'dit plan is nooit aanvaard. Ook vertelde Havelange in Mexico over voorgenomen veranderingen met betrekking tot het Olympisch voetbaltoernooi, die dan in eerste instantie betrekking zullen hebben op de leeftijd van de deelnemers. „De club zit echter in grote moeilijk heden. Vroeger of later zullen ze hem wel van de hand moeten doen. Dan moeten we hem pakken, want er moet een topscorer komen. Dat is Cruijff niet. Hij is de man met overzicht in het elftal Als ik Johan in uitwedstrijden als spits laat opereren, vermoorden ze hem. Het Spaanse publiek kent ten opzichte van buitenlandse vedetten geen genade. We zijn ook nog bezig met een rechts back. Een aardige voetballer, maar geen ster: Aitor Aquirre van Santander. Maar daar moet nog 60 miljoen peseta’s (1,2 miljoen gulden) voor op tafel worden gelegd. De transfermarkt in Spanje is totaal verziekt. Het vorig seizoen kostte de man nog 20 miljoen peseta’s. In een jaar tijd zijn de prijzen verdriedubbeld. Voor een absolute topper is. dat nog op te brengen. Maar het kwalijke is dat ook de mindere góden drie maal zoveel waard worden. Dat is een belachelijke zaak. Tegenwoordig zijn de buitenlandse topspelers goedkoper. Maar daar mag je er maar twee van hebben.” inpikken. Meer zat er voor hem niet in op de steeds stoffiger wordende baan. Fok hield de zaken in de hand en trok met 6-3 in de beslissende set de partij naai- zich toe. Voor Rene Heffels was het afscheid aanmerkelijk onplezieriger. Tegen titel verdediger Louk Sanders, was er met 6-1 6-1 6-3 weinig eer voor hem weggelegd. Martin Koek slaagde er met veel in spanning in zijn dubieuze plaatsing als vierde in een wat aannemelijker dag licht te zetten. Tegen Klaas Visscher zocht hij twee sets lang naar de vorm. In die tijd stond hij wel met 1-6 en '3-6 achter. De twee daaropvolgende sets wa ren met 6-4 en 6-3 voor hem. In de laatste set was Visscher ontmoedigd. Voordat hij met 6-3 uit het toernooi werd gestoten ging hij zich te buiten aan kreten en handelingen waarvoor een jeugdspeler van zijn park zou worden verwijderd en een prof van de ATP een maandsalaris aan boetes zou kunnen neertellen. Tomislav Ivic werd als nieuwe trainer bij Hajduk Split weggehaald. Erkens, Schoenaker en Zuidema, zij allen wer den op advies van Michels. het Ajax- corset aangemeten. Niet bepaald specta culaire aankopen die de Amsterdamse club snel naar de top kunnen brengen. Michels: „Het is onzinnig om te denken dat Ajax in een jaar terug is. Je moet weer een team opbouwen, een ander Ajax. Niet krampachtig proberen de glo rietijden van weleer na te streven. Wat aankopen betreft: Erkens is mij aanbe volen. maar op een andere plaats dan hij bij Fortuna SC speelde (vleugelver- dediger, red.). Schoenaker en Zuidema heb ik wel gezien. De eerste is een knappe speler.” Op de markt was niet zoveel keus. Zuidema heeft bij NEC een slecht sei zoen achter de rug, maar bij FC Twente heeft hij laten zien het te kunnen Daarom mag je vertrouwen in hem hebben. Je moet bij deze transfers niet uit het oog verliezen voor welk bedrag ze naar Ajax zijn gegaan. Voor een miljoen gulden zijn ze te duur, maar voor de helft valt er over te praten. Het bedrag dekt het risico. Als ze weer vertrekken pakt Ajax hetzelfde terug. Je kunt alleen investeren in de absolute toppers. Jongens als Edström zijn het vele geld waard. Misschien een Jan Jeu- ring van FC Twente. Er zijn er maar een paar die in aanmerking komen.” Van veel minder gehalte was de 10 kilometer. De Belg Willy Polleunis won in 28.20,34. De Olympische kampioen Mac Wilkins en Guy Drut zegevierden bij het discuswerpen en op de 110 meter horden. Mac Wilkins benaderde de 67 meter tot op vier centimeter. Zijn land genoot John Powell bleef slechts een halve meter bij hem achter. Guy Drut had nauwelijks tegenstand op zijn speci aliteit. Hij won zoals hij wilde (13,86). De 3000 meter steeple chase werd een logische Finse zege voor Tapio Kanta- nen. Er deden geen buitenlanders op dit Onmiddellijk na het ontslag bij Ajax werd de naam van Miehels zelfs ge noemd als die van de nieuwe bonds coach. Na het zilver bij de WK in München stond hij boven aan het ver langlijstje van de KNVB. Zelf zegt hij: „Ik ben nog nooit door de KNVB bena derd. Trouwens, als ik had moeten kie zen tussen de KNVB en Barcelona had ik toch aan de laatste de voorkeur gegeven.” AMSTERDAM. (ANP)— De Russische schaker Viktor Kortsjnoj is dinsdaga vond benoemd tot trainer van de Neder landse schaakploeg voor de Olympiade, die in oktober in Israel wordt gehouden. Kortsjnoj, die op 27 juli politiek asiel heeft gevraagd in ons land en een week geleden te horen kreeg dat hij ten minste een half jaar in Nederland mag blijven, heeft zich bovendien als per soonlijk lid van de Koninklijke Neder landse Schaakbond op het bondsbureau in Amsterdam gemeld. Het Nederlandse team voor de schaakolympiade bestaat uit de drit grootmeesters Timman, So- sonko en Donner, de meesters Ree en Kuijpers en de kandidaat-meester Ligte- rink. „Alleen ik weet welke Hijzelf zegt daarover: Het is niet prettig om dat te horen maar de kritiek verbaast me niets. Ik heb het ook niet erg gevonden. Zakelijk gezien is het niet meer dan logisch geweest dat ik voor Barcelona heb gekozen. Men mag mij verwijten dat er nog een grotere puin hoop is achtergebleven maar alleen ik weet wat voor een grote puinhoop het was toen ik bij Ajax binnenstapte. We hebben het afgelopen seizoen boven onze stand geleefd. Toen ik kwam zat Ajax in een dalende lijn. Dat is niet zo erg elke topclub heeft daarmee te maken. Mensen die dat tegen willen houden laten zich leiden door sentimenten. Dat is bij Ajax ook gebeurd. Ze hebben twee jaar voorbij laten gaan zonder een doel gerichte aankoop.” HELSINKI. (ANP)— De tweède dag van de internationale atletiekwedstrijden in Helsinki begon woensdag direct al met een uitstekende verrichting op de 10 kilometer snelwandelen. In een volledig Fins veld won Reima Salonen in de snelste tijd die ooit op deze afstand is gelopen: 41.196. De tijd kan niet als wereldrecord gelden omdat die pas van af 20 kilometer officieel worden erkend. Het hoogtepunt van de wedstrijden in de Finse hoofdstad was de 1500 meter. Ea- mon Coghlan twee dagen geleden ont troond als Europees recordhouder op de mijl won in de snelle tijd van 3.3735. De Hongaar Janos Zemen dinsdag nog winnaar op deze afstand in Stockholm eindigde als tweede 007 seconde achter en Olympisch kampioen John bleef daar weer 001 seconde In totaal acht atleten bleven onder de 3 minuten en veertig seconden. De Fin Ari Paunonen liep als zevende een Europees jeugdrecord (3.38,44). PAPENDAL. Voor Rinus Mi chels is het zo goed als zeker dat hij met zijn CF de Barcelona weinig uitzicht heeft op het Spaans kampi oenschap. „Ik heb een spits nodig die per seizoen 20 doelpunten kan maken en die mis ik momenteel.” Met deze uitspraak verklaart Michels in feite zijn terugkeer bij de Barcelonese sterrenformatie. Immers, zijn West- duitse voorganger Hennes Weisweiler meende in Johan Cruijff de man van de 20 doelpunten te hebben gevonden. Cruijff zag dat anders. Stuurde het aan op een breuk met Weisweiler, waarna de Westduitser onder grote druk van het Spaanse Cruijff-legioen de rode kaart van het Barcelona- bestuur kreeg. Voor Johan Cruijff was er slechts met een coach opti maal te werken. Rinus Michels, die moest terug. De omstandigheden voor de rentree van Michels waren voor handen. Excelsior won met 5-0 van Zwaluwen. IJsselmeervogels versloeg Vitesse met 3-1. Robin Hood speelde In het Haagse Zulder- park tegen FC Den Haag gelijk: 1-1. MW overwon een amateurselectie van Maastricht. De Knobel-formatie bracht het tot 6-2. De vriendschappelijke wedstrijd tussen de amateur hoofdklasser Panningen en het Indo nesisch voetbalelftal werd bij een 4-0 voor sprong voor Panningen vijf minuten voor het einde gestaakt. FC Wageningen behaalde een overwinning op een elftal, samengesteld uit derdeklasser', AVW ’66 en vierdeklasser SC Westervoort: 1- Gaby Mlnneboo werd in Amsterdam Ne derlands wielerkampioen bij de stayers. Hij kreeg slechts twee tegenstanders van enig formaat tegenover zich: Pronk en Rietveld. Nieuwe trainer van het Poolse nationale voetbalelftal is Jcek Gmoch, de assistent van de vorige trainer: Gorski. Het Nederlandse basketbalteam dat aan de Olympische spelen voor gehandicapten mee deed, werd in Toronto vierde. van enig „Ik vind dat ploegen die na topjaren gaan wankelen, wat een male ontwikkeling is, zich de tijd moe ten gunnen om te herstellen. Meestal ontstaat er een paniek die door wan- hoopsaankopen wordt aangewakkerd. Alleen Bayern München heeft ten tijde van verval het hoofd koel gehouden. Ajax heeft veel gekocht, maar alleen onder niveau. Je moet rustig de tijd nemen en alsje een topper tegenkomt moet je hem pakken. Dat Edström niet kwam was niet de schuld van het be stuur. Hij lag al een hele tijd vast bij PSV.” Bij zijn vertrek liet de Barcelona- coach een rapport achter waarin aanbe velingen stonden met betrekking tot zijn opvolger en nieuwe aankopen. Ajax- praeses Jaap van Praag c.s. togen de voetbalmarkt op met het Michels-rap- port in de hand. UTRECHT. Arie Otten, vorige week vrijdag als technisch directeur van FC Utrecht geïntroduceerd, heeft evenals de eerste kandidaat Anton Goedhart - bedankt voor deze functie. Vannacht heeft hij aan het einde van de bespreking met Han Berger en manager Peter Zeijlmaker meegedeeld niet in dienst te willen treden bij de FC. Een meningsverschil over de taakverdeling ligt aan de basis van dit conflict dat FC Utrecht in grote verlegenheid heeft ge bracht. Over vier dagen loopt immers de dispensatie al’ die de KNVB aan de Utrechtse eredivisieclub heeft verleend ten aanzien van de begeleiding van het A-team door de niet bevoegde Han Ber ger. puinhoop Ajax was toen ik kwam” Rinus Michels en zijn vrouw l 4 4.W r Z»ML?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15