J KNVB beraadt zich over nieuwe voorstellen Provincie wil extra actie tegen botulisme Griekenland mobiliseert r Droogte wordt Ir 20 Nu zomer prijzen! DANSLES! Aanslag Palestijnen eist vier levens VOS NIET 2000m2 woonwereld ware ramp VOS irrtermeubel M o Opstand „slaat over” 985.- Haarlems grootste bont-collectie Blikseminslag Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN AL 10.000 SLACHTOFFERS OP LUCHTHAVEN ISTANBOEL VERGEET Nederlandse gewond bij hotelbrand Parijs AGENDA pagma Aantal pagina’s vandaag: BCHBRRTaS Weinig verandering Libanese schepen door Israel aangehouden Proteststaking tegen loonmaatregel „NOS moet betalen voor faciliteiten” to' 9 13 Beurs 19 15, 17 Sport Strandverwachting 6 16, 18 Dansschool John Stol DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 239 SPECIALE AANBIEDING:! Wagenweg 146, vn/mmufWfUfm/mn/mmHwn Amsterdamstraat 40-44, Haarlem, Telefoon 325850* INSCHRIJVEN v.a. 10 augustus jy GRIEK a.S. iedere avond van 7-9 uur. Zijlweg 49, Tel. 326906 Haèrlem Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJ muiden' Postgiro273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Bijtende dame *5 I Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Datniate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement n bij vooruitbetaling f 13,— p.mncL, f37,40 p. kwartaal ([xpostf 49,—), p.jaarf 146,90 (p.postf 189,—Losse nummers 65 ctr (Van een onzer verslaggevers) Voorafgaand Nu 23 doden in Kaapstad (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) •t ia er geeelliger! Weerrapporten 2 4 Plaatsel. Nieuws 5, 6, 7, Radio 13 en tv Strips Luidsprekers IJmuider Courant I JOHANNESBURG De opstand van scholieren en studenten in de zwarte woongebieden rond Johannesburg is opr grote schaal overgeslagen naar de Afrikaanse woongemeenschappen Langa en Goegoelethoe bij Kaapstal. Gisteravond zijn volgens de laatste berichten minstens 23 Afri kanen gedood en ruim 50 ernstig gewond toen de politie het vuur opende op demonstranten. collega’s voorstellen de NOS-radio toe te staan vanaf 14.45 uur op zondag middagen met flitsen van voetbaldu- els te beginnen. Met andere woorden. Op de vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB zater dag in Zeist gaat het tweetal aan hun Nog steeds bestaat er onduidelijkheid over het aantal Palestijnen dat betrok- Hans Chr. Andersen: Letters regeren de wereld; apart betekenen zij niets, maar als zij in het gelid worden gezet zijn zij almachtig. vanaf maandag 16 augustus 7/8 Persianer stukken mantel, sportief met suède verwerkt. IZomerprijs Bontmodehuis Haarlem, Tel. 023-316529 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Zonnig maar in de middag tijde lijk meer bewolking en kans op een lokale bui. In het algemeen weinig wind. Minima omstreeks 14, maxima van 28 tot 28 graden. In Langa en Goegoelethoe wonen on geveer 100.000 Afrikanen. Het is voor het eerst sinds het opnieuw oplaaien van de opstand in Soweto dat zich in dit gebied rond Kaapstad dat ongeveer 1500 km van Johannesburg ligt on lusten op grote schaal voordoen. Een opmerkelijk interview met Ri- nus Michels is het eerste verhaal in deze reeks. De ex-Ajaxtrainer wijst alle kritiek, na zijn vertrek naar Barcelona geuit, scherp af. (Van onze redacteui in Parijs) PARIJS. Onder de slachtoffers van de laatste grote hotelbrand in Parijs bevindt zich de Nederlandse 89-jarige mevrouw Hogendijk. Ze ligt met brand wonden in het Parijse ziekenhuis Laen- nec. Bij de brand kwamen tien gasten om het leven. Of Zich onder hen meer Nederlanders bevinden, kon nog niet worden vastgesteld. Mevrouw Hogendijk is geboren in Den Haag. De brand ontstond gisteren even na middernacht in het Hotel d’Amerique aan de Rue Rochechouart. Het vuur baande zich bijzonder snel een weg door TEL AVIV-ISTANBOEL Bjj een aanslag van drie of vier Palestijnse guerrilla’s op het vliegveld van Istanboei zijn gisteravond vier mensen om het leven gekomen en zeker 26 gewond. De terroristen, leden van een organisatie aangesloten bjj het Afwtfzingsfront van George Habasj, gooiden in de vertrekhal van het vliegveld een bom naar een groep passagiers, die bij de veiligheidscontrole stonden te wachten. Daarna openden ze met machinegeweren het vuur. Turkse en Israëlische veiligheids agenten wisten de Palestijnen buiten gevecht te stellen, waarbij een van hen werd gedood. DEN HAAG. Het provinciaal bestuur in Zuid-Holland wil dat de gemeen ten in deze provincie het botulisme met extra bestrijdingsacties te lijf gaan, om te voorkomen dat onder de vijfhonderdduizend passerende trekvogels een slachting wordt aangericht. Nu al zjjn in deze provincié meer dan tienduizend dode watervogels geteld. De gemeenten hebben in een brief richtlijnen voor de bestrijding gekregen en mogen bij de acties een beroep doen op vrijwilligers. De Are de Triomphe, een van de toeristische attracties van Pa rijs, is voor onbepaalde tijd ge sloten als gevolg van een staking van suppoosten en kassiers. Zij legden woensdag het werk neer om betere arbeidsvoorwaarden en uitbreiding van personeel te krijgen. Binnen- en buitenland 2, 3, inschrijving geopend! Clubs voor beginners, gevorderden, medaltest Speciale clubs voor gehuwde en verloofde paren.Kinder- clubs van 9-14 jaar. Inlichtingen en inschrijvingen-dage lijks van 7-9 uur aan de school. Juiianakade 20, IJmuiden. Tel. 14733 en 18990. TEL AVIV (Reuter). De Israëlische marine heeft vannacht in de Israëlische territoriale wateren twee Libanese sche pen aangehouden voor controle. Dit heb ben militaire kringen in Tel Aviv be kendgemaakt. Een van de schepen is opgebracht naar Haifa, het andere naar een kleine ligplaats bij Mitsjmoret, ten zuiden van Haifa. Israëlische veiligheidstroepen zijn aan boord van de schepen gegaan om de lading te inspecteren en de bemanning te ondervragen. De CBTB raamt, dat de komende maanden voor alleen de melkkoeien aan krachtvoer een miljard extra moet wor den betaald. „Bovendien wordt geschat, dat eveneens één miljard extra moet worden betaald voor de aanschaf van extra ruwvoer”, aldus de CBTB. (Zie ook pagina 2) AMSTERDAM. De werknemers van vijf bouwbedrijven en twee onder aannemers die werken aan de bouw van de Amsterdamse stadsuitbreiding Holen- drecht, achter de Bijlmermeer, hebben vanochtend het werk voor een uur neer gelegd uit protest tegen de loonmaatre gel van de regering. De stakers hielden een demonstratieve optocht door Holendrecht, die omstreeks twaalf uur bij een van de bedrijven werd ontbonden. De betrokken bouwbe drijven zijn de ERA, de EBA, Intervam, de BAM en Medicom-6, een combinatie van 6 aannemers. De onderaannemers zijn de schildersbedrijven Van Wijk en Lagrauw. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM/ AMSTERDAM Ruim een week voor de officiële start van de competitie in het betaalde voetbal (zondag 22 augustus) lijkt er een oplossing in zicht voor het con flict tussen de NOS en de KNVB. Guus Couwenberg, voormalig voorzit ter van Feyenoord en sinds kort pre sident van de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties, en Ajax-voor- zitter Jaap van Praag komen met voorstellen die de impasse moeten doorbreken. aanvoeren. temperaturen zeewater 19 voorlopig (Van onze redactie) DEN HAAG. De nog steeds aan houdende droogte dreigt nu een recht streekse ramp te worden voor de Neder landse agrarische sector. „Elke dag dat dit weer blijft aanhouden gebeuren er twee dingen in een snel tempo. In de eerste plaats verschroeien de gewassen en in de tweede plaats is er bijna geen mogelijkheid meer om nog ruwvoer voor het vee te zaaien, want over twee weken groeit er niets meer”, aldus meent het bestuur van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond CBTB. Henry Kissinger, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, was zeven uur in Nederland. Omzwermd door een klei ne meniigte bestaande uit twee gordels de binnenste gordel gevormd door „gorilla’s van de veiligheidsdienst, de buitenste door journalisten arriveerde de minister op Schiphol, waarvan de horizonten waren afgedekt door politie en militairen. Er waren twee „limousi nes" (dat zijn auto’s van diplomatieke lengte), overgevlogen uit de V.S., kogel vrij, voor de rilt naar Den Haag en terug. Kortom, Kissinger „was there”. Resultaat van het bezoek? „Vrucht baar”. Het is nauwelijks voorstelbaar dat datgene wat in die zeven uur besproken is met de ministers Van der Stoel en Den Uyl niet in orde zou zijn gekomen als Henry Kissinger en zijn kogelvrij gezelschap n i et in Nederland zou zijn geweest, maar in ieder geval behoeft Nederland nu niet meer de benauwende gedachte te hebben dat de „diplomatieke politde-agent der wereld” nooit een voet op Nederlandse bodem heeft gezet en misschien niet precies weet- waar die bodem zich bevindt. Interessant is de vergelijking tussen twee ministers van Buitenlandse Zaken, Kissinger en Van der Stoel. Minister van der Stoel pleegt met een diplomatenkof fer op missie te gaan naar Grieken land, Brussel, Washington, naar overal waar zijn aanwezigheid iets te betekenen kan hebben voor die positie van Neder land in de internationale politiek. Niet kogelvrij, niet met twee limousines, niet omringd door een klein leger, maar ook nergens zo kort. Het leven van Van der Stoel is even kostbaar als dat van Kis singer, maar zijn achterban is veel klei ner en hij moet het hebben van tactvol praten, niet van imponeren. Hij doet op zijn manier onopvallend erg veel goed werk, en zijn positie als Europees staats man is nu door Kissinger geëerd doordat de berg naar Mohammed kwam. Het zal lang, lang duren voordat zoiets zich nog eens zal herhalen. Nazuchtend van be wondering en eerbied is Den Haag weer teruggevallen in zijn gewone doen, nadat Kissinger als een nauwelijks waar te nemen komeet weer in de wolken was verdwenen, is het, alles bij elkaar geno men, zo ontzettend belangrijk geweest wat er bij die Amerikaanse bliksemin slag is gebeurd? Er zijn rangen en standen in de inter nationale verhoudingen. Maar de stellige indruk bestaat diat Kissingers bezoek een soort vlagvertoon is geweest en niet van enig belang was met betrekking tot het besprokene. Het steekt een beetje dat Kissinger de Nederlandse situatie zo wantrouwde wat zijn persoonlijke vei ligheid betrof. Maar als hij uitgaat van de stelling dat je nooit voorzichtig ge noeg kunt wezen, en dat het voor de Nederlanders misschien ook wel eens goed is te zien hoe tegenwoordig belang rijke mensen zich in deze vreedzame wereld moeten bewegen, nou, dan was het bezoek misschien toch wel „vrucht baar”. Ook hier werden overheidsgebouwen en drankwinkels die door de radicale zwarten blijkbaar worden gezien als symbolen van blanke overheersing en cultuur in brand gestoken. Ziekenau to’s die de zwarte woongebieden binnen moesten om gewonden op te halen, kre gen gewapend politie-escorte. De onlusten duurden tot diep in de nacht. Eerder op de dag waren al poli- tieversterkingen naar woonwijken ge zonden omdat honderden studenten hun scholen verlieten en de straat optrokken onder het zingen van religieuze liederen. Ook elders in het land was het in de zwarte woongebieden onrustig. (Zie verder pagina 3) AHENE (UPI) In militaire kringen in Athene is vanmorgen vernomen dat het Griekse leger is gemobiliseerd in verband met het conflict met Turkije waarin het land is gewikkeld. Bijna .de hele luchtmacht staat klaar om tot actie over te gaan en het leger is in staat van alarm gebracht. Veel een heden liggen aan de grens met Turkije. De Griekse marine patrouilleert in de Egeïsche Zee in de buurt van het Turkse schip Sismik-1, de uiteindelijke aanlei ding van de uit de hand gelopen ruzie. Waarnemers menen dat deze militaire operaties bedoeld zijn om de Griekse on derhandelingspositie bij het debat in de Veiligheidsraad vanavond te versterken. Mocht de Raad er niet in slagen een oplossing te bereiken in het geschil dan, zo wordt algemeen aangenomen, zijn de kansen op oorlog bijzonder groot. Het hoge-drukcentrum boven Scandinavië blijft met met noordoostenwind droge en war me lucht aanvoeren. Morgen zonnig, temperaturen rond 25 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: voorlopig aan houdend zomers. begint deze krant vandaag met een serie verhalen die zo volledig moge lijk zullen informeren over het regio nale, nationale en internationale voetbal. Interviews, beschouwingen, competitie- en transferoverzichten, alsmede een mini-bijlage over de re- gio-clubs Haarlem en Telstar, ken merken deze extra voetbalinformatie. Een jonge Afrikaan in Goegoelethoe klampt zich vast aan een hek nadat een politie man hem in de kraag heeft gevat. Daarnaast wil het duo de huidige situatie een seizoen laten zoals die is om tijd te krijgen de onderhandelin- gen met de NOS voort te zetten. Voor het beschikbaar stellen van facilitei ten zouden de clubs het komend seizoen al een vergoeding van de NOS moeten ontvangen. Uitgebreider informatie op onze RTV-pagina. een kwartier na het begin van de wedstrijden die om half drie zijn gestart. ken was bij de aktie. Persbureau Reuter blijft spreken van drie mannen, het Westduitse agentschap DPA heeft het over vier mannen. Die vierde man zou hebben kunnen ontkomen en de Turkse politie zou met man en macht naar hem speuren. De passagiers maakten zich gereed voor een vlucht van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al naar Tel Aviv. Toen de gezagvoerder van het toestel de schoten hoorde, taxiede hij snel van het stationsgebouw weg. De vertrekhal was herschapen in een slag veld: de lijken van de vier bij de explosie om het leven gekomen mensen een Pakistaan, een Japanner, een Amerikaan en een Turk lagen in grote piasen bloed op de grond. Gillende men sen zochten overal dekking, bagage lag door de hele vertrekhal verspreid. Volgens de dienstdoende arts op het vliegveld heeft de schietpartij tussen Palestijnen en veiligheidsagenten onge veer vijf minuten geduurd. De drie zou den het vuur op de passagiers hebben geopend vanuit een belastingvrije winkel die precies boven de trap naar de passa- giersuitgang ligt. „De mensen gingen juist die trap af. toen het schieten be gon. Vandaar dat de meesten aan hun hoofd zijn gewond”, zei hij. (Zie verder pagina 4) Een oude dame uit het Bel gische Eroi stond, toen zij bij een diefstal in een warenhuis op heterdaad werd betrapt, met de mond vol tanden, Dat duurde echter niet lang, want, woedend over het feit dat een politieman haar wilde meenemen beet zij de handhaver van de wet in de kuit, waarbij zij echter haar kunstgebit verloor. aan de competitie 11 de uitgang voor de gasten op de hogere etages afgesneden. Mevrouw Hogendijk woonde al tien tallen jaren in het Hotel d’Amerique. Het onderzoek van de verkoolde lijken vordert traag. De meeste „fiches” de papiertjes die de gasten invullen als ze zich in het hotel aanmelden zijn tot overmaat van ramp doorhet vuur ver nietigd. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Wel was in de omgeving een kleine explosie gehoord voor de brand uitbrak.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1