Nieuwe droogte baart de veehouderij zorgen Standpunt van VS en Europese Gemeenschap: Bouw schreeuwt om vakbekwame lieden en dan dit nog Westerse welvaart hangt samen met ellende en milieuvervuiling I t V het weer 1 [buitenlands geld -0 F' Pol I Cl PVDA PUBLICEERT NIEUW BEGINSELPROGRAMMA va i ii DR. K. AAN HET WOORD In Nijmegen al 150 heroïnegebruikers gearresteerd .AA D O DONDERDAG I 2 AUGUSTUS 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 kt Politiek i r i Ee kwii de b (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Zowel de Verenigde Staten als de Europese Gemeenschap willen een uiterste poging doen om bij te dragen tot een vreedzame oplossing van de problemen in Zuidelijk Afrika. Die oplossing zou in elk geval moeten inhouden, dat Namibië (het vroege re Zuidwest-Afrika) onafhankelijk wordt en dat een eind wordt gemaakt aan het regiem-Smith in Rhodesië ten gunste van een zwart meerderheidsregiem Politie beschuldigd Onderscheppingen JOH in zv ge n Pi f( V n If? C to 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15 0 0 0 0 (I 0 1 0 0 0 0 (I Schiedam Dilemma's DEN HAAG (ANP). De PvdA heeft vandaag het ontwerp van een nieuw beginselprogramma gepubliceerd, dat het program uit 1959 vervangt. Het nieuwe programma wil de internationale solidariteit voorop stellen en gaat uit van de noodzaak van beperking van de economische groei. Toetsing aan het beginselprogramma moet plaats vinden bij het opstellen van het verkiezingsprogram, bij de stellingna- me van partijorganen en partijleden in actuele kwesties en bij het aanvaarden van regeringsverantwoordelijkheid. Bij dit alles geldt, dat compromissen niet verwerpelijk behoeven te zijn”, zo staat in het ontwerp. „Maar nadrukkelijk moet worden aangegeven, op welke punten concessies zijn gedaan". Gevaarlijke flat Boek gewraakt WEERRAPPORTEN Heroïne-doden i Vuilniszakken Drugbestrijding Rentetarieven V te. k I eenzijdige voorstelling Regiem-Smith moet verdwijnen I; J IAN SMITH I Vooruitzichten voor zaterdag: 30 23 0 I I 'f i mi Sa ah he Ca Ec KA 'Mi Het beeld dat in deze vergadering van de toestand in de akkerbouw werd gege ven was meer genuanceerd. In sommige gebieden en bij sommige teelten, aldus de voorzitter, zijn de opbrengstverwachtin- gen heel slecht, in andere gebieden en bij andere teelten ligt het beter. De Amerikaanse minister bracht zijn bezoek aan Den Haag, op de terugweg van een rondreis langs een aantal Aziatische landen, om met minister Van der Stoel te spreken in zijn kwaliteit van voorzitter van de Europese ministerraad. Tijdens de gesprekken die de Ameri-t kaanse minister Kissinger gisteren in den Haag voerde met minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), was de eenheid van opvattingen over Zuidelijk Afrika een van de opvallendste punten. Waterstands» i.imuiden Hoogwater 5.33 uur en 17.57 uui Laagwater 129 uur en 13 44 uui Voorzitter Bukman vond het nu nog niet het juiste tijdstip om precies te zeggen wat er moet gebeuren. Men weet nog niet of het binnenkort weer gaat regenen, hoe het zal gaan met de ruwvoederwinning, de melkproduktie, de aardappeloogst, de vleesproduktie. Maar men moet wel de suggesties achter de hand houden en van dag tot dag op de situatie inspelen, zo meende hij. schade aan, dat hij de consument alleen nog maar iets kan leveren, als hij nu rooit. Hij reageerde hiermee op opmerkingen van de heer A. Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV, die onlangs de boeren'verweet de groene, onvolgroeide aardappelen te vroeg te rooien ten nadele van de consument. De heer Luteijn noem de de opmerkingen van de heer Groene velt „onheus'' komstige generaties, en een samenleving, waarin vrijheid en gelijkheid gewaar borgd zijn.” Het ontwerp zegt, dat beperking in de welvaartsgroei samen moet gaan met: grotere gelijkheid; meer democratisering en uitbreiding van de mogelijkheden om deel te nemen aan het onderwijs, de cul tuur en de vormgeving van de samenle ving. De heer Luteijn vertelde dat de droogte niet alleen de veehouderij treft, maar dat ook in een aantal akkerbouwstreken de gevolgen met de dag en het uur ernstiger worden. In het zuidwesten is de situatie voor gewassen als bieten en aardappelen erg moeilijk en met name de consumptie aardappelen staan ér bijzonder slecht voor. in het ontwerp is een politiek program ma opgenomen dat uiteen valt in de onderdelen: het produktiestelsel, inter nationale betrekkingen, staat en burger, ruimtelijke ordening en volkshuisves ting, cultuur en onderwijs, en welzijn. in dit politieke program worden onder meer racisme en discriminatie verwor pen. Gepleit wordt voor een zo groot mogelijke zeggenschap van alle burgers op gelijkheid over de inrichting van de gemeenschap. UTRECHT (ANP). „We zitten te gil len om jongeren in de bouw, maar nie mand wil er meer in, omdat ze in Den Haag zeggen dat er geen werk meer is in geloof dat die scheidslijn en de manier waarop hij in stand wordt gehouden, in gaat tegen de aspiraties van het Duitse volk. Ik betreur de gedwongen -scheiding tussen de volken van de twee Duitslanden. Ik geloof dat deze kwestie wel de volgende zomer (bij de tweede Europese Veilig- heidsconferentie) aan de orde zou kunnen komen”. Tijdens het gesprek van Kissinger met Den Uyl en Van der Stoel kwamen, zo vertelde minister Van der Stoel later, geen specifieke onderwerpen aan de orde. Men wisselde van gedachten over de toekomst van Europa. „Wij willen echt niet terug naar de tech nische opleiding van tien jaar geleden toen helemaal niets aan de algemene vor ming werd gedaan, maar nu kunnen die jongens niet eens met beitel of zaag .omgaan, laat staan dat ze een beitel kun nen slijpen zo voegt hij er aan toe. Eland is de vertegenwoordiger namens de vak beweging in de ROC. Hij wordt in zijn mening ondersteund door mr. P. D. H. Kuiper, secretaris van het Nederlands Verbond van Ondernemers in bouwnij verheid (NVOB). de bouw. De ouders van jongens, die van de technische school komen, zeggen nu tegen hun jongens: alles best, maar jij gaat niet in de bouw. Daarbij komt ook nog ’s een keer dat alle goeie vaklui uit de bouw verdwijnen naar ©verheids- of semi-overheidsbedrijven omdat ze daar meer zekerheid krijgen. Het is echt schrikbarend”. Aldus de heer W. Eland, secretaris van de Regionale Opleidings commissie bouwnijverheid (ROC) in Utrecht. In de ROC zitten vertegenwoordigers van de werkgevers, werknemers, het Gewestelijk Arbeidsbureau, leraren en de stichting vakopleiding bouwnijverheid. Naast de te geringe aanwas in de bouw is een belangrijk probleem volgens de heer Eland dat de leerlingen die vandaag-de- dag van de lagere technische school komen niet vakbekwaam zijn. De ROC in Utrecht wil nu proberen het al enige jaren bestaande idee van de leer- lingbouwplaatsen van de grond te krijgen. Op die bouwplaatsen kunnen de Its- verlaters onder leiding van leermeesters in de praktijk werken aan hun vakbe kwaamheid. „De algemene vorming heeft de over hand gekregen en wat ze leren op bouwge- bied is van alles wat en net te weinig om daarmee in de bouw uit de voeten te kunnen”. De 22-jarige studente A. Steiner uit Gro ningen heeft een aanklacht ingediend bij de officier van Justitie over het optreden van de Groninger politie. In haar brief aan de officier stelt zij dat zij in de nacht van 3 op 4 augustus mishandeld is door enkele politie-ambtenaren. Aanvankelijk zou haar hulp zijn geweigerd toen zij en haar vriendin werden lastig gevallen door een dronken man. Vervolgens werd zij ruw van haar fiets gesleurd, omdat haar achterlicht niet brandde. Zij was daarop erg boos geworden, hetgeen resulteerde in een aanhouding. Zij zou daarop ruw in de surveillance-auto zijn getrokken en ver volgens ook op het bureau zeer hardhan dig behandeld zijn. De Europese Beweging heeft haar giro rekening ter beschikking gesteld voor gif ten die de materiële schade kunnen dek ken die Turkse inwoners van Schiedam, na de recente rellen hebben geleden. De Europese Beweging meent dat de Turken onrecht is aangedaan en dat solidariteit tussen Europeanen het bindmiddel moet zijn voor een Europese samenleving. Het gironummer van de beweging is 5031 t.n.v. de Europese Beweging in Nederland. Alexanderstraat 2, Den Haag, onder ver melding „Turken Schiedam". Straaljagers van de Britse luchtmacht hebben in 1975 en de eerste helft van dit jaar meer dan 200 Russische militaire vliegtuigen onderschept die zich in de buurt van de Britse kust ophielden Minis ter van defensie Roy Mason, die dit giste ren bekend maakte, zei dat de radarappa- ratuur dag en nacht alle vliegtuigen in de gaten houdt die het Britse grondgebied naderen en dat toestellen van de Royal Air Force de lucht worden ingestuurd om hun identiteit vast te stellen. Vorig jaar werden 125 Russische toestellen gesigna leerd.. In- de eerste zes maanden van dit jaar waren dat er ongeveer tachtig. Vol gens de minister is ook de marine voort durend waakzaam In 1975 vonden er ongeveer 600 onderscheppingen plaats. In I kilomi schoot toen z moles gearrt public gelder Ook plund i t i 5 I J S 1 1 I I 1 no n zo nnw ono wmclst winds! windst winds! n o winds! n wnw windst windst windst zzw Een boer die in deze dagen zijn aardap pelen groen rooit doet dat uit nood, omdat hij geen andere keus heeft. In zijn land richt de doorwas, de vorming van nieuwe knolletjes ten koste van de oude - zoveel Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innabruek Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Oslo Parijs Bonte Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv no nnw ozo no no no M.W zo nno o no ono ono windst nno P mil moi mil Hei par ver tan het en bet tw( ee ra wi kc ac eb cfc m et in ji i (I II (I (I 4 6 (I (I V: d. SS 13 13 12 12 17 12 11 17 13 12 17 15 16 14 11 10 10 14 14 15 14 13 15 14 21 16 14 12 18 17 14 - 16 11 19 24 29 29 28 28 26 25 24 22 28 32 MS Onder de arrestanten bevond zich de volgens de politie „grootste dealer” van Nijmegen. „In Nijmegen wordt zeer druk gehandeld in heroïne. Een goede markt wordt gevonden onder Duitse jongeren. De handelswaarde van de in beslaggeno men heroïne was ongeveer drie mille. De beide ministers hebben alle belang rijke wereldproblemen doorgepraat. In tegenstelling tot de andere gesprekson derwerpen, kon bij de kwestie- Griekenland-Turkije minister Van der Stoel, die juist dinsdag uit Griekenland was teruggekeerd, zijn Amerikaanse col lega inlichten over de stand van zaken. Beide ministers verklaarden over deze zaak ongeveer dezelfde gedachten te heb ben: ten koste van alles moet een militaire botsing tussen de beide NAVO-partners worden voorkomen. „Een militaire bot sing zou een ramp zijn ,voor de NAVO en voor de beide landen”, aldus Kissinger. DEN HAAG (ANP). Nu er na een periode met wat regen opnieuw een droogteperiode is aangebroken wordt de situatie van de veehouderij snel slechter. De mogelijkheden voor de ruwvoeder- voorziening lijken opnieuw te worden afgesneden. Aldus vatte voorzitter drs. P. Bukman van het Landbouwschap giste ren in een aan de droogte gewijde bestuursvergadering, de mededelingen van bestuursleden uit verschillende delen des lands en van functionarissen van het schap samen. ■A v „Dit betekent niet, dat ei' zich voor het democratisch-socialisme geen pijnlijke dilemma’s meer zullen voordoen. Het con flict tussen eisen van werkgelegenheid en milieu-eisen is overbekend. Het betekent alleen de principiële noodzaak van een politiek, die beperking van de groei en de fundamentele omvorming van de samen leving in socialistische zin samen doet gaan”, aldus het ontwerp. Het vervolgt. „De afwijzing van de kapitalistische De doelstellingen bij cultuur en onder wijs moeten zijn het geven van voorrang aan achtergestelden en kansarme groe pen, het leggen van nadruk op de moge lijkheden tot verandering van de maat schappelijke verhoudingen, het bevorde ren van het samengaan van verstandelij ke en emotionele ontwikkeling en het bevorderen van verdraagzaamheid en contact tussen mensen en groeperingen. De twaalf etages hoge Kennedyflat in het Limburgse Eygelshoven, die acht jaar geleden werd gebouwd, moet wegens een groot aantal gebreken waarschijnlijk worden gesloopt. Kort na de bouw begon nen zich al scheuren in de wanden te vertonen, betonblokken los te raken en moesten balkonplafonds worden gestut. De ongeveer 200 bewoners mogen nu zelfs de nooduitgangen niet meer gebruiken. Door ingrijpen van de oud-minister van Buitenlandse Zaken van Oeganda, Prin ses Elizabeth Bagaya van Toro, heeft de uitgeverij Paul Zsolnay in München een pas verschenen boek over president Idi Amin van Oeganda uit de handel moeten nemen. Prinses Elizabeth had zich vooral geërgerd aan passages over intieme betrekkingen die zij met, onder anderen, Idi Amin onderhouden zou hebben. De uitgeverij zal binnenkort een „voor prin ses Bagaya ongrijpbare versie” van Wie demanns boek op de markt brengen. Weinig verandering. Aantal uren zon 6 tol 14. minimum tempera tuur: omstreeks 15 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 26 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. Weer in binnen- en buitenland 26 26 26 27 27 23 27 27 26 26 20 27 26 28 27 27 23 20 16 22 28 25 26 24 33 Het program van 1959 sprak over een betere wereld voor alle mensen. Dit uit gangspunt wordt in het nieuwe program ma doorgetrokken Maar, zo wordt gezegd, „er breekt een nieuw bewustzijn door: dat onze welvaart samenhangt met ellende elders, dat milieuvervuiling te maken heeft met de manier waarop onze economie is gegroeid, dat een goed beleg de boterham het ontbreken van zeggen schap niet doet vergeten. In de Amsterdamse binnenstad zijn twee buitenlanders overleden aan een overdosis heroïne. De 30-jarige Engels man H. C. Brook werd dood aangetroffen op een woonboot. Op het bouwterrein van de metro nabij de Prins Hendrikkade werd het lichaam gevonden van het 17- jarige Duitse meisje E. P. Farber. Zij had sam^n met haar Duitse vriend die avond heroïne gebruikt. Toen zij daarna buiten bewustzijn raakte, waarschuwde de vriend de politie. Bij aankomst van de politie bleek zij te zijn overleden. I De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, gaf gisteren na afloop van bespre kingen met diens Nederlandse col lega Max van der Stoel (op de foto rechts van dr. K.) in Den Haag een persconferentie. lijke weersomstandigheden. Naar zijn mening is hier „op zijn minst sprake van 1 een erg eenzijdige voorstelling van zaken”. i Ir. D. Luteijn, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité (KNLC) en van de Zuidelijke Landbouw- maatschappij (ZLM), vertelde dit aan het landbouwschap. De gemeentepolitie van Maastricht heeft gisteren twee Maastrichtenaren aan gehouden. Beiden worden ervan verdacht in de Koestraat, gelegen in het nachtelijk uitgaanscentrum van Maastricht, twee plastic vuilniszakken gevuld met acety- leengas te hebben laten ontploffen. De explosie veroorzaakte vrij veel materiële schade, onder meer kapotte ruiten. De verzilting vormt een directe bedrei ging voor de tuiners, bollenkwekers en boomkwekers in Delfland, Rijnland en Schieland. samenleving, de overtuiging dat door actief optreden een socialistische samen leving tot stand kan worden gebracht, het inzicht dat hiervoor politieke machtsvor ming noodzakelijk i$ en de bereidheid zich voor de hervorming van de samenle ving in te zetten, brengt de inwoners van Nederland, ongeacht hun levensbeschou wing of sociale positie samen in de PvdA een democratische en socialistische partij Minister Kissinger verklaarde, na afloop van de besprekingen, dat de ont wikkelingen in Zuidelijk Afrika Rhode sië zowel als Namibië duidelijk dreigen te gaan in de richting van een gewelddadi ge ontknoping. Vandaar dat Kissinger, naast zijn eigen bemoeiingen, ook Europe se initiatieven voor een oplossing nuttig achtte. „Het is duidelijk dat er nog maar weinig tijd over is”, aldus de minister. Het probieem-Zuid-Afrika acht de Ameri kaanse regering van een andere orde dan dat van Rhodesië en Namibië. Waar het bij de laatste twee gaat om restanten van een koloniaal verleden, is dat bij Zuid- Afrika niet het geval. „Daar is dan ook een andere benadereing nodig”, aldus Kissinger, die overigens zei een tegenstan der te zijn van de Zuidafrikaanse apar theidspolitiek. Kissinger nog redelijk optimistisch, al durfde hij niet te voorspellen of het SALT Il-akkoord nog tijdens zijn ambtsperiode J- dus voor het eind van het jaar zou kunnen worden gesloten. „Binnen onze regering, in de Nationale Veiligheidsraad, wordt nog gediscussieeerd over een nieuw voorstel met betrekking tot de problemen rond de Cruise en de Backfire een Ame rikaans en een Russisch wapen w&arover men het niet eens is welke status het heeft, strategisch of taktisch). Zodra wij het intern eens zijn, gaat ons voorstel naar de Sovjet-Unie en dan hangt het er van af hoe snel men daar kan reageren”. Kissin ger bevestigde, dat de VS grote waarde f hechten aan de afspraken op humanitair gebied, die zijn gemaakt tijdens de Veiïig- heidsconferentie in Helsinki, ruim een jaar geleden. Deze humanitaire overwe gingen (vrijer verkeer van personen en ideeën) zullen, wat Kissinger betreft, niet wijken voor economische of militair poli tieke overwegingen. In antwoord op een vraag keerde Kis singer zich „met het risico weer opschud ding te veroorzaken” tegen de DDR en de manier waarop dat land, door middel van de streng bewaakte muur, de scheiding met West-Duitsland in stand houdt. „Ik Voorzitter Bukman maakte bezwaar tegen de wijze waarop de hoge groente- prijzen in de publiciteit komen. De huidi ge prijzen van een aantal groenten, zei hij, worden ten tonele gevoerd om aan te tonen dat vooral de gemiddelde consu ment het slachtoffer is van de uitzonder- Wanneer het droge weer aanhoudt bedreigt een spoedige verzilting westelijk Nederland. De adjunct-directeur van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, de heer A. G. Bruggeman, heeft dit giste ren tijdens een persconferentie in Den Haag verklaard. Volgens de heer Brugge man heeft de droogteperiode van jüni en juli, die even werd onderbroken door regenval en een verhoogde afvoer van de Rijn, een gevaarlijke voortgang gekregen. De PTT gaat geen bijzondere postzegel in het kader van de drugsbestrijding uit gegeven. Dit heeft premier Den Üyl geant woord op vragen van het Eerste-Kamerlid Van der Hulst (CHU). In de Duitse Bonds republiek is een postzegel van 40 pfenning in omloop gebracht met het opschrift „Strijd tegen drugmisbruik”. De senator vroeg de premier te bevorderen dat Nederland een soortgelijke postzegel krijgt in aansluiting op het feit, dat het parlement akkoord ging met het rege- ringsplan over de bestrijding van drugs. De Rijkspostspaarbank zal per 16 augustus de tarieven voor een aantal spaarvormen met een kwart pet. verho gen. Spaardeposito’s met een looptijd van 3 jaar krijgen een rente van 8,5 pet., 4 jaar 9 pet., 5 jaar 9,25 pet., 6 jaar 9,5 pet. Beleggingsbewijzen met een looptijd van 3 jaar gaan naar 8,25 pet., 4 jaar naar 8,75 pet. en 5 jaar naar 9 pct. De rente voor de RPS-woninghypotheken en de overige spaarvormen blijven voorshands onge wijzigd, aldus de RPS. Democratisch-socialisten zijn lang betrekkelijk optimistisch geweest over de economische groei. In de laatste jaren is het inzicht ontstaan, dat de snelle groei moet plaatsmaken voor een zeer beperkte. „De nieuwe situatie betekent, dat priori teiten zorgvuldig tegen elkaar afgewogen zullen moeten worden”, aldus het ont werp. „Dat kan gebeuren tegen de achter grond van vier centrale punten: solidari teit met de derde wereld, solidariteit met de onderdrukten en achtergestelden in de eigen samenleving, solidariteit met de toe- dermg van de Verenigde Naties zal wor den getracht bij zo veel mogelijk- onder werpen vooroverleg te houden tussen de Amerikaanse en de Europese delegaties, die in het kader van de politieke samen werking van de EEG-landen onderling al langer trachten hun houdingen in de VN zo veel mogelijk op elkaar af te stemmen. De Nederlandse delegatie bij de VN in New York zal, in verband met het voorzit terschap van de EEG-raad, dat Nederland het lopende halfjaar bekleedt, de contac ten met de Amerikanen onderhouden. De Amerikaanse VN-ambassadeur William Scranton was in verband daarmee enkele weken geleden al in Den Haag voor besprekingen. Over de SALT-besprekingen, die sinds enkele maanden zijn vastgelopen, was tKl.lhtG 13 AUGUSTUS zon- e» maanstanden zon op 5.20 uur onder 20.08 uur maan op 21 03 uur onder 9.21 uur AA' AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden. Amerikaanse dollar 2,03-2,73 Engelse pond 4,68-4,98 Belgische fr. (100) 6,50-6,80 Duitse mark (100) 103,75-106,75 Ital. lire (10.000) 29,75-33,75 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,66-2,76 Franse fr. (100) 52,50-55,50 Zwitserse fr. (100) 106,25-109,25 Zweedse kroon (100) 58,25-61,25 Noorse kroon (100) 47,00-50,00 Deense kroon (100) 42,25-45,25 Oostenr. sch. (100) 14,75-15,05 Spaanse pes. (100) 3,80-4,10 Griekse drachme (100) 6,75-800 Finse mark (100) 67,50-70,50 Joegosl. dinar (100) 13,25-15,50 NIJMEGEN (ANP). - Het drugteam van de politie van Nijmegen heeft sinds 1 januari (de datum van oprichting van het team) meer dan 150 gebruikers van en handelaren in heroïne gearresteerd. De totale buit bedraagt 15 gram. ai mist windst mist verander! onbew. verander! onbew. onbew. onbew. l.bew. l.bew. l.bew. onbew. h.bew. regen l.bew. mfat zw.bew. onbew onbew. onbew geh.bew. verander!, onbew- onbew onbew. onbew h.bew. onbew h.bew. l.bew. onbew. onbew onbew onbew. h.bew. onbew milt mist onbew. onbew. l.bew.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2