Andreotti kan aan de slag akkoord over volledige evacuatie Tal el Zaatar Raadselachtige moord op twee Joegoslaven van Colombo geopend Regeringscommissie Seveso adviseert Nu openlijke vijandigheden tussen Rhodesië I Ministersconferentie Rechtsen en Palestijnen en Mozambique „tactiek van de verschroeide aarde Politie in Kaapstad opent vuur op negers Brusselse politie raadpleegt Interpol Chirac wil niets weten kernorder Pakistani KINDEREN Polisario saboteert fosfaatmijnen in Westelijke Sahara Resoluties Laatste poging en at Motief Oostduits gezin naar Denemarken gevlucht 15 Doden S Kb Solidair van inmenging VS Besmette bebouwing en vegetatie volledig vernietigen" 9 19 7 6 DONDERDAG AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 1 2 3 door Nico Scheepmaker jF im ikt ng gel uit- int- did ids- ing rift itor dat gel het ge- igs. en en gd en JOHANNESBURG (UPI.). De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in zwarte woongebieden bij Kaapstad het vuur geopend op opstandi ge negers. Een politiewoordvoerder zei dat plunderende zwarten zeven dran kwinkels, verscheidene café’s, een bibliotheek en een postkantoor in de bij Kaapstad gelegen Langa en Goegoelethoe hadden vernield. 11 1 111* trijfël Weer doden in Zuid-Afrika 7. Moeder G was een van negen kinde ren van welvarende ouders. Men verdacht haar van een incestueuze verhouding met haar broer. Haar eerste man was een moordenaar, ze was 22 toen ze een zoon van hem kreeg. Ze hertrouwde, vergiftig de haar tweede echtgenoot, en huwde haar oom. Zij was 34, hij 39 jaar. Zij doodde ook die derde echtgenoot, maar werd op haar beurt in opdracht van haar zoon vermoord toen ze 44 jaar was. Met zijn „Nederlands Elftal” heeft Koos Postema elf onbekende Nederlanders op het scherm geïntroduceerd. Ik op mijn beurt wil u hier laten kennismaken met zeven onbekende moeders. Ik geef in het kort hun „case histories”: 3. Moeder C was de dochter van een pottenbakker. Op 18-jarige leeftijd trouw de ze met een 22-jarige schoenmaker. Ze had rood haar en zag er leuk uit, maar kon lezen noch schrijven. Ze werkte als was vrouw, naaister en werkster. Tussen haar 19e en 22e jaar kreeg ze drie kinderen, die alle drie jong stierven. Toen ze 23 jaar was, kreeg ze een zoon. Op 81-jarige leef tijd overleed zij aan pneumonia. 4. Moeder D was de dochter van een schoenlapper. Al heel jong stond ze op het toneel. Toen ze achttien was, ging ze ervandoor met een heer van middelbare leeftijd. Twee jaar later trouwde ze echter met een acteur, van wie ze vier jaar na dit huwelijk weer scheidde. Ze had intussen twee zoons gebaard. Ze leefde in grote armoe, maar voedde haar kinderen goed op. Ze kreeg last van migraine, ondervoer- ding, en moest wegens krankzinnigheid worden opgenomen. Maar haar jongste zoon nam haar mee en ze leefde nog tot haar zestigste. 6. Moeder F was de dochter van een welvarende boekbinder. Ze was al 32 toen ze met een dominee trouwde, was heel geliefd onder zijn gemeenteleden, hield van dieren, planten en wandelen. Op haar - 33e kreeg ze een doodgeboren zoontje, het jaar daarop kreeg ze weer eenzoon, die nog door vijf kinderen gevolgd werd. Ze stierf op 86-jarige leeftijd. In het zwarte woongebied Kagiso, 30 kilometer ten westen van Johannesburg, schoot de politie en gebruikte zij traangas, toen zo’n 300 studenten een politiewagen molesteerden. Er werden 76 studenten gearresteerd, die een school en andere publieke gebouwen met stenen beko gelden. Ook in Alexandra schoot de politie, op plunderaars en brandstichters. Het was Voor radio „Europa 1” zei Chirac dat het gaat om een verdrag tussen Frankrijk en Pakistan en dat het derde landen niet betaamt zich te mengen in de zaken van twee soevereine staten. LAS PALMAS (AFP). De fosfaat- mijnen van Fos-Bucra in de westelijke Sahara zijn van elektriciteit verstoken ais gevolg van sabotage door leden van het Polisario-front. Dit heeft het op de Canarische Eilanden verschijnende blad, Eco de Las Canarias' gisteren gemeld. Boskovic, die antiekhandelaar en eigenaar van een hotel-restaurant was. gold als een fel tegenstander van het Tito-regime in Joegoslavië. Hij was secretaris-generaal van de Servische royalistische beweging in Europa. ROME (UPI). Een door de regering ingestelde wetenschappelijke commissie heeft gisteren aanbevolen alle vegetatie en gebouwen in het door een giftig gas besmette gebied van Seveso in Noord-Italië te vernietigen. De commissie deelde mee dat de begroeiing in een gebied van 70 ha moet worden vernietigd en dat alle gebouwen, waaronder de huizen van 855 geëvacueerde inwoners van Seveso, over drie jaar moeten worden neergehaald. Maar de mogelijkheid wordt niet uit gesloten, dat de moord ook verband houdt met de zaak-Markovic. De Brus selse politie heeft zich in elk geval door de Franse politie uitvoerig laten infor meren over de moord op Markovic. De twee mannen moeten volgens de politie begin augustus al zijn ver moord. Zowel Boskovic als Milicevic werden vanaf 1 augustus niet meer in het openbaar gezien. tegen intimidatiepogingen van de stu denten”. COLOMBO. (DPA, Reuter)De minis ter van Sri Lanka (Ceylon) van financiën, Bandaranaike, heeft gisteren de confe rentie van ministers van buitenlandse zaken van niet-gebonden landen geo pend. Hij deed als voorzitter van de con ferentie een beroep op deze landen hun bilaterale tegenstellingen uit de weg te ruimen en sprak de hoop uit dat zij in staat zouden zijn aan de uitdagingen van kolonialisme en imperialisme het hoofd te blijven bieden. In de kaapprovincie zijn politieverster- kingen gestuurd naar de zwarte woonge meenschappen Langa Guguletu en Nyan- ga. In deze drie plaatsen demonstreerden honderden studenten, die spandoeken meedroegen met de tekst „vreedzame betoging” en godsdienstige liederen zon gen. Bijna overal elders in Zuid-Afrika hebben zich ook incidenten, van minder belang, voorgedaan. De vergadering aanvaardde de door het coördinatiebureau voorbereide agenda. Bijzonderheden daarvan werden niet openbaar gemaakt. Minister Bandaranai ke zei dat de kwestie van de toelating van landen als waarnemers een „belangrijk punt” zou zijn. naar het gebied van Seveso waren gezon den om te helpen bij de pogingen tot. ontsmetting. „Maar tot nu toe is samen werking met de Italiaanse autoriteiten op grote moeilijkheden gestuit daar de des kundigen van La Roche niet het verboden gebied mochten betreden om de noodza kelijke proeven te nemen voor het ont smetten van de grond en de gebouwen". De kardinaal is gekritiseerd door een aantal kranten omdat hij katholieke gezinnen had aangemoedigd de kinderen te adopteren, die misvormd of ziek ter wereld zouden komen en niet bij hun te arme families konden blijven. Volgens de radio „zijn er trouwens geen onweerlegbare bewijzen” dat vrouwen uit het door de gifwolk getroffen gebied mis vormde kinderen zullen krijgen, „maar is er slechts een mogelijkheid”. De „Osser- vatore Romano'’ herinnert eraan dat abortus „altijd een kwaad” is en dat de „simpele kans op misvormingen” geen „voldoende legale reden is om een kind niet geboren te laten worden dat ook kansen heeft om normaal ter wereld te komen”. In totaal hebben zich sinds 10 juli, toen de wolk gifgas uit de Icmesa-fabriek ont snapte en zich over 115 hectare dichtbe- Een van de vrouwen uit Seveso, die in verwachting is en nu een abortus zou willen ondergaan, gefotografeerd in de kliniek, die ingericht is voor onderzoek van de slachtoffers van de gifwolk. Communisten, socialisten, republikei nen en liberalen onthielden zich, zoals afgelopen vrijdag ook was gebeurd in de senaat. De neo-fascistische MSI en een onafhankelijke van links stemden tegen Italies 39e regering sinds de tweede wereldoorlog. Met het vertrouwensvotum, dat naar mening van de politieke commentatoren slechts een „niet-wantrouwen” uitspreekt, kan Andreotti nu met de verwezenlijking van zijn regeringsprogramma beginnen. Soortgelijke overeenkomsten die in het verleden door een aantal maar niet alle betrokken partijen werden gesloten zijn steeds op niets uitgelopen en men stond gisteravond dan ook sceptisch tegenover de doeltreffendheid ervan. Uitbreiding van de ontspanning in alle delen der wereld, het instellen van vredes- zones en een „nieuw internationale econo mische orde” zijn de belangrijkste pro grammapunten van de tot nu toe op de conferenties ter tafel liggende ontwerp resoluties. De rechtse strijdkrachten in Libanon deden gisterochtend nog een zware aan val op het Palestijnse vluchtelingenkamp. Het leek erop dat zij een laatste verwoede poging ondernamen het beleg van 55 dagen in hun voordeel te keren. ;ht m- :ht ijk fee ty- De ële cht dit iire de nis- ste- ipa- i de tied >yal om aar [na- dit /oi- orl- er a. 16 ital ho- ■an tar iet. 'an 1,75 de ige «e- ro- bij ien •ief cht ^or lijk en jor zij aar ?op i in de er- an- in tar jen ijk jn- te en ;ut. dfs n. ijn :en >ls- :en an ide 17- ad nd :en de de /an rin- de een Idi ten >ral me •en, De rin- Vie- iro- gif- ek- am De een teit oet riet i.v. nd, 'er- 2. Moeder B was de dochter van een welvarende graanhandelaar. Toen ze 18 was, trouwde ze met een elf jaar oudere zakenman. Zij was en rustig meisje met een breed gezicht en donker haar. Bijn adrie jaar nadat ze getrouwd was, kreeg ze een zoon, en twee jaar later een doch ter. Ze speelde uitstekend piano en trad ook wel eens op voor het personeel van haar man. Op 62-jarige leeftijd stierf ze aan kanker. De aanbevelingen volgden een maand nadat SeVeso en omgeving werden besmet door een giftige gaswolk met het dodelijke chemicalie dioxine, dat ontsnapte uit de chemische fabriek Icmesa. „Het heeft geen zin de bewoners van het gebied enige hoop te geven””, zei prof. Aldo Cimmino, voorzitter van de commissie. „Wie weet wanneer zij het gebied weer zullen kun nen bewonen”. „De gebouwen zijn alle maal besmet. Wij zouden ze nu niet kun nen vernietigen vanwege het probleem van het stof. Het is beter minstens drie jaar te wachten. Dan zal de dioxine- concentratie aanzienlijk verzwakt zijn” Gisterochtend werd de Rhodesische grensstad Umtal door Mozambikaanse troepen met mortiervuur beschoten, een paar uur later werden de door blanken bewoonde voorsteden Greenside en Dar lington geëvacueerd. 1. Moeder A was de oudste dochter van een arme boer. Zij en twee andere dochters waren de enigen van elf kinde ren die hun eerste kinderjaren overleef den. Ze was lang en aantrekkelijk en had bruin haar toen ze op 24-jarige leeftijd trouwde met een weduwnaar van 48 jaar met twee kinderen. Twee jaar en negen maanden later had ze drie kinderen, maar een half jaar later waren die alle drie gestorven. Weer een jaar later kreeg ze een zoon, die zijn kinderjaren wel over leefde. Zijzelf stierf op 47-jarige leeftijd aan borstkanker. 5. Moeder E trouwde met een ruim tweemaal oudere man, die al drie keer weduwnaar was en twee dochters inbracht. Toen ze 30 was, schonk ze het leven aan een zoon, nadat ze eerder al een zoon en twee dochters had gehad die allen hun kinderjaren overleefden. Ze was intelligent en gelovig, werd weduwe toen ze 47 jaar was en overleed toen ze 52 was. Zo, dat waren ze, zeven onbekende moe ders op een rijtje. Hun kinderen waren overigens minder bekend (ik ontleen een en ander aan het boek „Mothers” 100 mothers of the famous an d the infamous). Nummer 1 was Klara Polzl, moeder van Adolf Hitler, nummer 2 was Pauline Koch, moeder van Albert Einstein, num mer 3 was Ekaterina Gheladze, moeder van Jozef Stalin, nummer 4 was de moe der van Charles Chaplin (meisjesnaam merkwaardig genoeg onbkend), nummer 5 was Putlibai, moeder van Mahatma Gandhi, nummer 6 was Anna Cornelia Carbentus, moeder van Vincent van Gogh, en nummer 7 was Agrippina de Jongere, moeder van Nero (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Brusselse politie heeft dinsdagavond iaat in een flat in het centrum van Brussel de met kogels doorzeefde lijken gevonden van twee Joegoslaven, de 56-jarige Miorag Boskovic en de 28-jarige Uris Milicevic. woond gebied verspreidde, ongeveer 230 zwangere vrouwen door de gezondheids- autoriteiten laten onderzoeken. Van hen zijn er 113 in de eerste drie maanden van hun zwangerschap. Een artsen-commissie heeft deze laatsten meegedeeld dat er zich misvormingen kunnen ontwikkelen bij hun ongeboren vruchten. Niemand heeft de vrouwen aangeraden abortus te laten plegen De artsen commissie heeft er slechts op gewezen dat de wet de mogelijkheid daartoe biedt, aangezien het constitutionele hof in Rome de „therapeutische abortus” kort geleden toelaatbaar heeft geoordeeld. De minister van justitie, Francesco Bonifacio, heeft dinsdag gezegd dat abortus wettelijk gerechtvaardigd is als de moeder vreesde dat haar kind misvormd zal zijn. ROME (DPA, AFP). De nieuwe Itali aanse regering heeft gisteren ook in het Huis van Afgevaardigden het vertrou wen gekregen. Voor het christen democratische minderheidskabinet van Giulio Andreotti stemden 258 afgevaar digden, er waren 44 tegenstemmen en 303 onthoudingen. De zaak-Markovic, die eigenlijk nooit is opgelost, heeft veel rumoer veroorzaakt in Frankrijk, vooral omdat in deze zaak de namen zijn genoemd van de inmiddels overleden president Pompidou en zijn vrouw. PARIJS (AFP). De Franse eerste- minister, Jacques Chirac, heeft gister morgen het voorstel van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr Henry Kissinger verworpen, dat een drie- partijenregeling wordt getroffen over de verstrekking door Frankrijk aan Pakis tan van een opwerkinstallatie. Kruger maakte dit bekend na een gesprek met politie-autoriteiten in Preto ria over middelen om aan het geweld in het land het hoofd te bieden. „De volko men negatieve en destructieve ideologie van zwart aan de macht biedt geen moge lijkheid voor discussies. Trachten haar te bedwingen is werkelijk zeer moeilijk”, aldus minister Kruger. Milicevic, die tot Fransman was genaturaliseerd, is een boezemvriend geweest van de in 1968 vermoorde Joe goslaaf Stefan Markovic, chauffeur en bewaker van de Franse filmacteur Alain Delon. Na de moord op Markovic vluchtte Milicevic naar Belgrado. „Uit vrees voor mijn leven”, zo had hij toen gezegd. Jaren later bekende hij betrok ken te zijn geweest bij de moord op Markovic, maar hij werd vrijgelaten nadat psychiaters hem niet verant woordelijk hadden geacht voor zijn daden Over het motief voor de moord op de twee Joegoslaven tast de politie nog volkomen in het duister. Het kan een politieke moord zijn, omdat in Brussel vorig jaar maart ook twee tegenstan ders van het Tito-regime zijn doodge schoten. De daders zijn nog niet gevonden. Het Oostblokland Roemenië en het NAVO-land Portugal hebben bijvoor beeld gevraagd om opneming in de „club van blokvrije landen.” Angola zal op de conferentie „de daden van agressie” ver werpen die tegen Angola worden gepleegd vanuit Zaïre en Namibië, „een gebied dat illegaal door Zuid-Afrika wordt bezet.” LÜBECK (DPA). Een Oostduits gezin van vier leden is begin deze week in een roeiboot over de Oostzee naar Dene marken gevlucht. Volgens de Westduitse kustwacht in Lübeck is het gezin intussen aangekomen in de Bondsrepubliek. Hij ^af geen bijzonderheden over het akkoord en waarnemers tekenen hierbij aan dat de falangistische partij, die de overeenkomst namens de Libanese recht se partijen ondertekende, slechts een sec tor van het belegerde kamp bestrijkt. De politie heeft meegedeeld dat de nu al een week aanhoudende anti- regeringsrellen tot nog toe 15 mensen het leven hebben gekost. De rellen zijn voort vloeisel van protesten van jongeren tegen Archieffoto’s van Milicevic (links) en de in 1968 vermoorde Markovic. SALISBURY-LONDEN (DPA). Na talrijke guerrilla-acties en een uitgebrei de „vergeldingsoperatie” van de Rhode sische veiligheidstroepen over de Mozambikaanse grens, zijn nu openlijke vijandelijkheden uitgebroken tussen het blanke minderheidsbewind in Salisbury en Mozambiques Frelimo-eenheden. Radio-Beiroet berichtte dat de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Jassir Arafat, in telegrammen aan Arabi sche staatshoofden aandacht had gevraagd voor het lot van de mensen in Tal el Zaatar, hen verzoekende „zich van uw verantwoordelijkheid bewust te zijn voor het te laat is”. Bechir Gemayel, de zoon van de rechtse politicus Puere Gemayel en leider van de militaire vleugel van de falangistische partij, heeft gisteren aan de vooravond van de overeenkomst gezegd dat de rechtse troepen die Tal el Zaatar belegeren, alles doen om het ver trek van degenen die het kamp willen verlaten, te vergemakkelijken. „Honder den mensen hebben zich tot nu toe overge geven. Wij hebben de Palestijnse strijders overgedragen aan hun verschillende orga nisaties”, zei Gemayel. „Wat de burgers betreft, „wij brengen hen naar de bergen zodat ze kunnen teruggaan naar de streek van Baalbek (centraal Libanon), of naar het museum van Beiroet (op de demarca tielijn), van waar ze Zuid-Libanon bereikten. De leden van het front dat streeft naar een onafhankelijke staat westelijke Saha ra, beschoten eerst de transportbanden waarmee het fosfaaterts uit de mijnen komt. Toen de troepen van Marokko in actie kwamen, bliezen de nationalisten elders vier hoogspanningsmasten op van de elektriciteitsvoorziening van de mijnen. De westelijke Sahara was aanvankelijk een Spaanse kolonie. Het gebied is nu, met inspanning van Spanje, verdeeld tussen Marrokko en Mauretanië. De politieke ontwerp-resolutie wil onder meer veroordeling van het imperia lisme en het racisme, waarbij in het bij- zonder Israel, Zuid-Afrika en Rhodesië genoemd worden; Het vormen van vre- deszones in de Indische Oceaan en in Zuid-Oost-Azië en de hereniging van Korea en de terugtrekking van Israel uit alle bezette Arabische gebieden. Prof. Cimmino zei dat de chemische fabriek moet worden neergehaald, maar dat er nog enig verschil van mening bestaat over de manier waarop. Voorts beval de commissie aan, dat alle vegetatie in een gebied van 200 ha, grenzend aan de meest besmette zone, verbrand moet wor den met vlammen die een temperatuur hebben van 1200 gi den Celsius. Het Zwitserse chemische concern Hoffmann-La Roche, waarvan Icmeso een dochteronderneming is, heeft gisteren meegedeeld dat het alle materiële schade zal betalen die door het giftige gas is veroorzaakt. Op een persconferentie zei den functionarissen van de maatschappij dat hoog gekwalificeerde deskundigen Aan de vierdaagse conferentie, die de op 16 augustus beginnende topconferentie van staats- en regeringsleiders van niet- gebonden landen moeten voorbereiden, nemen ruim 60 ministers van buitenland se zaken deel. De overige staten van de in totaal 85 niet-gebonden landen zijn door andere autoriteiten vertegenwoordigd. De „Osservatore Romano” en radio Vaticaan hebben gisteren de „wettigheid” en de „zedelijkheid” in betwist van de „therapeutische abortus”, mogelijkheid voor zwangere vrouwen uit het gebied van Seveso. Het dagblad en de radio van het Vaticaan verklaarden zich solidair met de kardinaal-aartsbisschop van Milaan, Gio vanni Colombo, die zondag jl. de vrouwen heeft gevraagd niet te luisteren naar de uitnodigingen zich te laten aborteren. hier de derde opeenvolgende dag van gewelddadigheden. Later op de dag keer de de rust terug in dit woongebied, maar gewapende politiemannen bleven patrouilleren. Anderzijds hebben Afri kaanse arbeiders in Alexandra studenten uiteengeslagen, die hen wilden verhinde ren aan het werk te gaan, aldus de politie. Dinsdag had de politie de zwarte arbei ders toestemming gegeven zich met knup pels te bewapenen om „zich te verdedigen de gevangenhouding van de leiders van de rassenonlusten van midden juni, waarbij 176 mensen werden gedood. Intussen heeft de Zuidafrikaanse minis ter van justitie, Kruger, dinsdag besloten om de wet op de binnenlandse veiligheid uit te breiden tot het hele land. Krachtens deze wet kan de politie personen die ver dacht worden van ondermijnende activi teit, voor onbepaalde tijd gevangen houden. BEIROET (Reuter). Rechtse en Palestijnse leiders hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de volle dige ontruiming van het Palestijnse kamp Tal El Zaatar, aldus een medede ling van de vertegenwoordiger van de Arabische Liga, Hassan Sabri el Kholi, in Beiroet.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3