Groot/Assumburg in finale In de Vishal Politiehonden Scheidende wethouder kreeg platenspeler van ambtenaren Leger des Heils organiseert feestweek voor kinderen Haven Burgerlijke stand in de strijd C. Ockeloen: „Alles hebben we samen gedaan” i feil ■I ■O 5 ALS OPENING VAN HET WINTERSEIZOEN E. W. ROSCAM ABBING BIJ AFSCHEID PROV. RAAD VOLKSGEZONDHEID: 1 Rijk laat over aan de lagere overheid oplossing 1976 IJMUIDEN** VELSEN 1 2 AUGUSTUS DONDERDAG door Pieter Taf fijn Bedden leeg (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Voor de laatste maal was de scheidende wethouder C. Ockeloen woensdag temidden van zijn „omes”, „broeders’’ en „jon gens”, zoals hij zovelen van de di verse diensten die hij in portefeuille had, betitelde. Dat gebeurde in „zijn” sporthal Zeewijk, waar een zeer groot gezelschap gemeente ambtenaren bijeen was om afscheid te nemen van hun wethouder. HAARLEM. „Er komen gigan tische problemen op ons af als er ziekenhuizen moeten gaan sluiten. Wat moet er gebeuren als er bij voorbeeld in Amsterdam 2.000 zie kenhuisbedden moeten worden af gestoten? Wie moet dan dicht? Het gevaar bestaat dat men op de kwa liteit van het gebouw gaat letten en niet op die van de mensen. Het ligt voor de hand dat men oude gebou wen gaat schrappen en dan kunnen er wrange toestanden ontstaan.” Directeur/arts E. W. Roscam Ab bing van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid ziet de toe komst wat de sanering van de zie kenhuizen betreft niet al te optimis tisch in. Zelf zal hij de moeilijkhe den niet meer meemaken: donder dag 19 augustus neemt hij afscheid van de Raad. Stormachtig 'W i i W:;. ld Ia (Van een onzer verslaggeefsters) et n- ad en uit en iet en ns 5P an ie el as Hij ontving deze nat handen van de heer C. VreugdenhiL die de bijeenkomst Maaskerk, Rochester; Noordzee; Noordzee; „Ik heb het gevoel dat ik de goede keus heb gedaan”, vindt de 31-jarige Roscam Abbing. Oorspronkelijk wilde hij in de forensische psychiatrie, tijdens zijn studie zag hij daar echter vanaf. Dat het toch iets der gelijks zou worden lag voor de hand door zijn maatschappelijke interesse. Als directeur/arts van de Raad heeft hij veel ruimte gehad, ook om invloed uit te oefenen op de nieuwe ontwikkelingen. „Als je enthousiast bent kun je er heel wat aan doen. Je moet niet direct succes verwachten, alles gaat indirect, maar je ziet het wel door werken. De uitkomsten zijn zeker niet slechter dan ik ver wacht had, er zijn heel wat dingen in gang gezet”. Bij de Sociale Verzekerings Raad krijgt Roscam Abbing een duidelijk andere functie. Het ziekteverzuim is een belangrijk probleem dat volgens hem nog steeds groter wordt. „Er is Sterkte toe en hoopte, dat het album hem van nut zal zijn. De gemeentelijke dienst voor sport- en Jeugdzaken werd vertegenwoordigd door die heer A. Wedemeijer, die opmerkte daft alle de heer Ockeloen zullen .missen als wethouder, mens en vriend. Hij gaf uiting van aller waardering dat er in de diensten nooit een baias-knecht verhou ding was geweest. Wethouder C. Ockeloen met vrouw en dochter midden in de sporthal bij de fraaie afscheidsgeschenken welke hij woensdagmiddag van de ambtenaren van zijn diensten mocht ontvangen. zonder dat men zich afvraagt of dat wel allemaal opgevangen kan worden of er wel genoeg kwaliteit is.’’ De nieuwe regeling zit volgens Ro scam Abbing goed in elkaar. De zaak Het van teerde zal n- de ;sk S- en ,'e- lUS an en nd ei- rn Ier :te tie ill al figr iet et il- rd 91 ar rd 59 r- n- a). iet el rs ti de in i- in In tot ir- l. .ar en iel tse iet nr. tot ,n- g- :er as :e- lel ie a- e— de et P~ b- ar E. W. Roscam Abbing kwam drie jaar geleden naar Haarlem als directeur/arts van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid. Daarvoor was hij wetenschappelijk medewerker aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar hij ook de studies medicijnen en rechten volgde. Na zijn afscheid bij de Raad zal hij naar Den Haag gaan, waar hij medisch adviseur van de Sociale Verzekerings Raad wordt. voor een groot deel te wijten aan bles sures die de spelers in de loop van het toernooi opliepen. In de kruisfinales zijn de volgende wedstrijden te zien: Groot- Assumburg-Venhorst Boys en Hovocu- boGeldermans. In de pauze kunnen woensdag door het publiek strafschop pen wonden genomen op de keeper van Carrousel. De beste krijgt een polshorlo ge. De aanvang is 19.30 uur. IJMUIDEN. Het Leger des Heils in IJmuiden gaat de eerste vijf dagen van september een feestweek houden voor kinderen. Het nu voor ide derde keer te moest volgens hem wel op de helling er is duidelijk gebleken dat aanbod niet altijd vraag veroorzaakt. Er staan zie kenhuisbedden leeg en dat ontkracht volgens hem het fabeltje dat specialisten proberen zoveel mogelijk mensen het ziekenhuis in proberen te krijgen om er aan te verdienen. Ook de economische ontwikkelingen maken het al onmogelijk dat de groei maar ongecontroleerd zou doorgaan. Dus er moest wat gebeuren. Het is wel verontrustend te zien dat men niet voorbereidt hoe de wetten moeten worden uitgewerkt. Bij die uit werking kunnen allerlei fouten worden Voor vijf dagen zijn activiteiten geor ganiseerd die na de schooltijden, op de zaterdag en zondag worden gehouden. Op het programma staan film, een mo deshow, Stuif ’s in, sport en een kinder- dienst „Wip-in”. Roscam A#bing denkt daarbij ook aan de inmiddels al berucht geworden 4 promille norm: 4 ziekenhuisbedden per duizend inwoners. Hij gelooft wel dat het stellen van een dergelijke norm een goede zaak is/ Maar tegelijkertijd voor- ziet hij veel problemen als er ziekenhui zen dicht moeten. Het rijk zal waar schijnlijk het oplossen van die proble men overlaten aan de lagere overheden vanwege het directere contact. Maar het college Gedepu- Staten biedt de schei dende direc teur/arts E. W. Roscam Abbing een receptie aan. Deze zal worden gehou den op donder dag 19 augus tus, van 16 tot 17 uur in het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. zijn wel erg zware problemen die de provincie op het moment beslist niet aan kan. Er wordt wel veel over decentrali satie gesproken maar de middelen wor den niet verstrekt. We zijn nu bezig om de problemen globaal te benaderen en de knelpunten op te sporen. Landelijk is er nog niets aan gedaan het is een geweldige uitdaging. Ik vind het jammei dat ik dat niet meer mee zal maken.” »■- Dat afscheid nemen gebeurde in een genoegelijk onderonsje met slechts enke le sprekers, en waarbij allerlei typische Ockeloen-uitspraken door de lucht vlo gen, zoals „moet je es horen beste jon gen” of „we zullen wel zien waar het schip strandt’’. Daarbij werd de wethou der ook bepaald niet met lege handen naar huis gestuurd. De gezamenlijke ambtenaren boden hem een pachtige platenspeler aan met diverse platenbon nen. met zoveel bekende gezichten, een fees telijk geheel noemde. Naar zijn oordeel was de wethouder niet letterlijk, maar toch wel figuurlijk gesproken onvoorbe reid in het bestuurlijk waker geworpen, nu elf jaar geleden. Hij zou verdronken zijn, indien er geen ambtenaren waren geweest, die hem bijstand verleenden en hem in staat stelden, weliswaar plon zend en proestend de overkant te berei ken. Toch laten diezelfde ambtenaren wethouder Ockeloen met een gerust hart van Vlissingen naar Temeuzen over zwemmen. De Terneuzense ambtenaren hoeven hem bepaald niet veel meer te leren van de bestuurlijke zwemkunst. Zijn benoeming tot burgemeester daar wordt hem ook volop gegund. De heer R. van Wetter sprak namens volkshuisvesting en bood een album aan, samengesteld uit knipsels en foto’s van hetgeen de afgelopen elf jaar is gebeurd. Eenzelfde gebaar maakte ir. D. N. f)am_ mers uit naam van de ambtenaren van openbare werken. Hij beschouwde dit album niet alleen als een verzameling van wat is gebeurd, maar door de vele raadgevingen erin ook als een soort eerste leerboek voor aankomende burge meesters. Ir. Dammers wenste de ver trekkende wethouder veel kracht en Naast Groot Assumburg speelde ook de Beverwijkse Club Geldermans zidh in de eindstrijd, die volgende week woens dag wordt gehouden. In die finales zijn dus nu drie IJmond-teams vertegen woordigd: Groot-Assumburg, Venhorst Boys en Gefldermans. Daarnaast zal ook de kampioen van Noord-Holland, Hovo- culbo, woensdag in actie komen. de uitslagen van gisteravond luiden als volgt: ExstadorUnique 3-2, Uni queGeldermans 0-2, ExstadorGroot- Assumburg 0-1, Groot-AssumburgUni que 3-3, ExstadorGeldermans 1-4- Het optreden van de Amsterdamse kampioen Unique viel enigszins tegen. Dat Exsta dor zidh niet voor de finales plaatste is De laatste jaren zijn de ontwikkelin gen stormachtig g veest en niet altijd heeft men dat kunnen opvangen. In de toekomst zal er nog heel wat meer werk komen, omdat de gezondheidszorg - al thans wat de planning betreft- provinci aal moet worden opgezet. Uiteindelijk is het de bedoeling dat dit een regionale zaak wordt maar daarvoor moet nog worden gewacht op de bestuurlijke her vorming. Hele nieuwe bevoegdheden worden ontwikkeld we krijgen nog heel wat te verhapstukken. Over de toekomst ben ik nog wel eens somber. Er worden maar nieu^ve bevoegdheden gecreëerd De Provinciale Raad is een adviescol lege dat in de jaren vijftig werd inge steld. De leden ervan zijn zowel afkom stig van de overheid als uit het particu lier initiatief. Pas de laatste vijf jaar heeft het echter betekenis gekregen. De wet ziekenhuisvoorzieningen heeft daar bij geholpen. Hierin wordt bepaald dat gedeputeerde staten adviezen moeten uit brengen over de ziekenhuisvoorzienin gen. En GS laten zich op hun beurt weer adviseren door de Provinciale Raad. Spijtig vindt de scheidende arts de enorme beklemtoning van de intramura le zorg dus de ziekenhuisvoorzieningen. Voor andere zaken op het gebied van de gezondheidszorg zoals de ambulante geestelijke gezondheidszorg blijft daar door erg weinig tijd over. „Het werk dat wij doen is goeddeels indirect” vertelt Roscam Abbing. „Wij adviseren, stimuleren en coördineren, waarbij het adviseren op de voorgrond staat. Als bepaalde ontwikkelingen ons echter gewenst voorkomen ondernemen we ook wel andere stappen. Bijvoorbeeld op het gebied van de regionale ontwik kelingen, we hebben een jaar het secre tariaat gevoerd van het Regionaal Over leg Gezondheidszorg Kennemerland. De medewerkers van de Raad adviseren in tal van organen, het werk blijft daar door wat ondoorzichtig”. houden feest luidt het winterseizoen in van het jeugdwerk van het Leger des Heils. Woensdag de eerste september is de eerste dag van de feestweek. Op die middag worden twee filmvoorstellingen gegeven van Rin Tin Tin, om twee en om vier uur. Donderdag is de eerste klep op de vuurpijl. Ook in het vereniigingsgebouw van helt Leger des Heils in de Edlson- straait wordt dain een „Stuif ’s in” ge houden. Geen .Stuif ,’s in” die op de televisie komt, maar wel een die waarschijnlijk gepresenteerd gaat worden door Rdia Bremer, de presentatri ce van het televisieprogramma. Voor die middag zijn ook goochelaar Frans Berkhout en buiksprekeres A. Heij koop uit Beverwijk uitgenodigd. Zij vullen een deel van het programma, terwijl de rest door de deelnemende kinderen zelf wordt gedaan. Zoals be kend moeten kinderen die mee willen doen iets aardigs kunnen laten zien of horen, voor een jury^met enkele volwas senen en kinderen. Omdat men het vermoeden heeft dat de aanmelding wel groot zal zijn, is een voorselectie georganiseerd. Deze wordt gehouden op zaterdag 21 augustus om tien uur, ook aan de Edisonstraat. Deel name is uitsluitend voorbehouden aan kinderen tussen de zes en dertien jaar. Het advies is om zo snel mogelijk aan te melden, want een groot aantal deel nemers wordt verwacht. Er kunnen slechts tien kinderen die middag (start om vier uur) optreden, dus snel bellen, lopen of schrijven naar de Sirenesitraat 3 in IJmuiden, telefoon 15090. Vrijdagmiddag wordt ook om vier uur een modeshow gehouden. Kinderen kun nen dan hu zelfgemaakte kostuums aan een deskundige jury tonen en eventueel een prijs verdienen. Zaterdag moet ook een topdag wor den, zo vertelt de jeugdsergeant-majoor H. M. Jager. Dan staat de Olympiade op het programma. Het wordt een grootse sport- en speldag voor alle leeftijdsgroe pen, dat wil zeggen alle kinderen tot en met twaalf jaar. Voor hen die ouder zijn is een hengelwedstrijd georganiseerd. Als afsluiting wordt op zondag een kinder- evangelisatiedienst gehouden die „Wip- in” heet. Deze dienst begint om vier uur. Alle 'toegangs- of deelnemerskaarten worden vooraf verkocht. Hetzij in het gebouw aan de Edisonstraat (vanaf ko mende zaterdag) of in de Sirenestraat bij de heer Jager. De kosten voor de toegangskaarten zijn twee gulden voor een totaalkaart en een gulden per on derdeel. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 1623 kg tong; 9 kisten tarbot en griet; 5 kisten kabel jauw; 5 kisten schelvis; 205 kisten wij ting; 236 kisten schol; 27 kisten schar; 28 kisten rode poon; 63 kisten bot; 7 kisten harsmakreel en 2 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 14,82-14,22; grote tong 15’22-15,18; groot- middeltong 15,13-14,35; kleinmiddel tong lv,20-12,38; tong één gestript 12,89-11,43, ongestript 13,83-12,56; tong twee gestript 12,28-11,55, ongestrlipit 12,28-11,55, onge- Strtpt 13,15-12,00. Per 40 kg: tarbot 407-239; griet 228- 200.; kabeljauw vier 140; kabeljauw vijf 114; schol een 112; schol twee 124; schol drie 110-82; schol vier 82-60; schar 62- 37; Wijting drie ongestript 37-30,40; schelvis vier 94; schelvis vier 92; bot 35- 28; horsmakreel 35-28; rode poon 67-33. De besommingen waren: IJM 18 2160. YE 25 1880, UK 4 790, UK 17 4500, UK 23 9000, UK 56 5190, UK 78 1800, UK 123 4400, UK 234 3000, VD 18 5000. VD 19 6-300, VD 20 1.700. WOENSDAG aangekomen schepen: Margaret George,Charles; Constance, Fowley; Lindinger Moonstone, Tripoli; Bothniaborg, Soerneas; Star Polaris, Vel- sen, Cont Plat; Prince Maru no 7, Yoko hama; Herny, Londen; Heidelberg, Bre merhaven; Schabenstein, Bremen; Pales tine, Noordzee; George Vieljeux, Le Ha vre; Westgate, Noordzee; Helena Hus- mann, Londen; Megalohari 2, Toledo; Pacific Shore, Cont Plat; Oliver, Ham burg; Normand Carrier, Velsen, Cont Plat; Arklow Dawn, Duinkerken; WOENSDAG vertrokken schepen: Fri- del, IJmuiden, Londen; Laurentine, IJ muiden, Gent; Arend, IJmuiden, Stettin; Napels; Kenrix, IJmuiden, Sleipner, Noordzee; Aeger, Glomma, Noordzee; Alta, Utla, Noordzee; Quo Vadis, Londen; Tor Scandinavia, Gothenburg; Hermine, IJmuiden, Cleveland; Parkes- gate, IJmuiden, Kings Lynn; Norfolk Shore, IJmuiden, Cont Plat; Golden Star, Gonfreville; Pass of Drumocher, Rotterdam; Bayernstein, Bremen Brigitte Skou, Hamburg; Satumus, Tananger; Elke Karhs, IJmuiden, Rotterdam; Jan, Kopenhagen; Margeret George, Edin burg; Helga s, IJmuiden, Randes; DONDERDAG aangekomen schepen: Ivan Delrnas, Lapallice, Adda, IJmuiden, Antwerpen; Mercadan, IJmuiden, Bre men; Haico Holwerda, IJmuiden, Gran gemouth; Magula, Hamburg; Baarn, Rotterdam; Bomma, Oslo; Baarn, Rot terdam; DONDERDAG Tanrus, Helsinki; vertrokken schepen: Guiseppe Panfido, onvrede met de arbeidssituatie. Het wordt mijn taak het onderzoek naar de motieven te stimuleren en te coördineren. Er moet een samenspraak op gang worden gebracht tussen behandelend geneeskundige en verzekerings-geneeskundige. Men staat nu nog heel ver van elkaar”. Roscam Abbing wijst op de lange wachtlijsten van de specialisten en merkt op dat het erger kan zijn lange tijd uit de werksfeer te zijn dan een dag te vroeg aan het werk te gaan. Naar zijn mening is het geneeskundige verzekeringsapparaat. te veel versplinterd door het grote aantal bedrijfsverenigingen. Een taak ziet hij daarom ook op dit gebied: de zaak bij elkaar brengen. „Het terrein is veel beperkter dan nu, dat is een voort durend omschakelen. Soms lastig, maar toch ook fijn omdat je met allerlei dingen op de hoogte blijft. Het is jammer dat maar zo weinig artsen belangstelling hebben voor dit werk, dat ook zo interessant is omdat je samenwerkt met andere disciplines”. Voorlopig moet de Raad het nog stellen zonder directeur/ arts, de procedure voor een opvolger loopt nog. Het kan nog ettelijke maanden duren voor die er is en daarna volgt nog een ruime inwerkperiode. „Weggaan is een ongunstige zaak, het werk vraagt eigenlijk om continuïteit. Je wordt beschouwd als een vraagbaak en daarom kan je pas goed gaan functio neren als je ook alles weet”. De pas-benoemde burgemeester Ocke loen zei daarna in zijn dankwoord, zich zelf steeds te hebben gezien aan de top van een pyramide, waaraan zo’n 250 mensen werken aan de uitvoering van een stuk gemeentelijk beleid en een stuk dienstverlening aan de gemeente. „Vaak wordt een werk toegeschreven aan een wethouder, terwijl deze er zelf nauwe lijks een procent van heeft gedaan. Vol komen foutief. Alles wat tot stand is gekomen hebben wij met zijn allen en samen gedaan. Wij kunnen dan ook alle samen trots zijn op wat er in de afgelo pen elf jaar is gebeurd in Velsen”, aldus de heer Ockeloen, die „vertrouwen en aan elkaar wat durven over la ten” twee zeer belangrijke zaken noemde. Hij be treurde het dat Velsen zo groot is, dat hij nooit in staat was geweest iedereen persoonlijk te leren kennen. Daarom zijn blijdschap met de platenspeler en het bezit van de twee albums, die vele herinneringen zullen oproepen. Met het betuigen van dank aan allen voor de ondervonden samenwerking, besloot de wethouder. In de kantine van de sport hal werd daarna gerecipieerd en het glas geheven. Geboren: J. Alberda-de Jong, d., IJ muiden; D. Hooft-Laverman, d., Hoofd dorp; M. Duivenvoorden-de Wijs, d., Velsen-Zuid; I. A. van der Plas-de Ja ger, z„ IJmuiden; S. Sarier-Yildirim, z., IJmuiden; J. J. Noortman-Spies, d., Santpoort. Overleden: H. W. Snoek, 87 jr., echt genoot van E. van Straten, Driehuis; J. T. Koopmans, 74 jr., echtgenoot van A. C. van Keulen, Driehuis; M. Dekker, 86 jr., weduwe van J. Groen, Driehuis; D. Zalm, 78 jr., weduwnaar van T. van Veluw, Driehuis; G. Wessel, 68 jr., echt genoot van C. M. Böhm, Santpoort. IJMUIDEN. Zondag worden door de politiehondendressuur-vereniging „Schapenduin” wedstrijden gehouden voor politiehonden uit geheel Noord- Holland. Dit heeft plaats op het terrein „Het Schapenduin”, gelegen naast het zwembad aan de Heerenduinweg. De wedstrijden beginnen om negen uur ’s morgens en duren tot 18 uur. Het terrein is voor het publiek gratis toegan kelijk. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. De Beverwijkse sporthal stond gisteravond weer centraal in het zaalvoetbal toernooi van Carrousel. Op deze tweede speeldag werd poule B afgewerkt. Aan spanning en sensatie heeft het de 200 toeschouwers niet ont broken want de Heemskerkse zaalvoet- balvereniging Groot-Assumburg slaagde er in om zich ten koste van gerenom meerde ploegen als Exstador (kampioen van Friesland) te plaatsen voor de halve finale. Dit was vooral te danken aan de tomeloze inzet van de gebroeders Chris en Henny Van Lieren, die zich op het veld bij de vereniging KIC verdienstelijk maken. „Sanering ziekenhuizen levert gigantische problemen op”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5