Groot ontploffingsgevaar in snackkraam bij brand VEEL PROBLEMEN DOOR EENZIJDIGE BEVOLKINGSOPBOUW Si ■MB *1 STEEKVLAM UIT FRITUUROVEN 1 DONDERDAG f VELSEN-IJMUIDEN Citytheater Kennemertheater II BEVERWIJK Kennemertheater 1 s i HEEMSKERK Luxor Stadsschouwburg (Van een onzer verslaggevers) Waarneembaar mBT Ontbinding HAARLEM De veelbesproken „Overloop” van de bevolking van het zuiden van Noord-Holland naar het noorden van deze provincie stuit op veel maat schappelijke problemen. De overloop dreigt zowel in de gebieden waaruit de woningzoekenden wegtrekken, als in de opvangkernen een grote eenzijdigheid in de bevolkingsopbouw teweeg te brengen. Die eenzijdig heid is weer oorzaak van andere problemen. Dit is te lezen in een rapport van het opbouworgaan Noord- Holland. Het rapport „de Overloop maatschappelijk bezien” is deze week besproken in de vergadering van de Statencommissie voor maatschappelijk welzijn. Leegstand Echtscheidingen MM MM ■HF IJMOND ■FT? WW FT7 1 i i v R films m (fe Dlïïiïffid] >ut en ag ri- an igs en tgl. >P- De er en Een scène uit .Shout at the Devil”. en. ran ER len >ad gevaren ran eer 'ol- ol- In het rapport staat, dat een dergelij- Overloop zit vol at; 1.90 as- L30 lag aat ien aat de Van de snackkraam viel niets meer te redden na de steekvlam uit de vrijwel nieuwe frituuroven, waarvan de ther mostaat niet werkte. Vanwege het ont ploffingsgevaar moest het duizenkoppige publiek van badgasten op afstand wor den gehouden. De uitgebrande kraam had een opper vlakte van zo’n vijftig vierkante meter. zouden ook degenen zijn die het meest deelnemen aan allerlei maatschappelijke en culturele aktiviteiiten. In navolging van de huidige James Dean-rage wordt hier de film „East of Eden” getoond. De film is gemaakt naar de beroemde roman van John Steinbeck en James Dean leek geschapen voor de rol van de moeilijke recalcitrante zoon die na de dood van zijn moeder moei lijkheden krijgt met zijn vader en broer. voor moeten heel wat narigheden wor den verwerkt. 19 Of id le) tan ers rar in- jy- 5n- op 'an >P- lis. es- lid id- )en te is- st- >n- jen >e- ol- let ari sij- ran ur. ns, OI LS© en 3rd rn- reg Ia. m- *er en Mi en 1.30 ijn u. es- Ik: in, ig. he nd -17 an ijk ey. 2, >s- •ek an :n- -16 iar ro- 800 >en ich len el- ran en: ast ing Len :st- ;n- tot Al tijdens hun eerste expeditie worden O’Flynn en Sebastian betrapt en bescho ten door een Duitse patrouille en daarna nog eens overvaren door een kruiser. Gewond trekken zij naar Flynn’s wo ning, waar de door malaria gekwelde Sebastian liefderijk wordt getroost en verzorgd door Flynn’s dochter Rosa. Die liefde loopt uit tot een huwelijk en er komt een baby. Maar bij een inval in het dorp door Fleischer wordt de baby vermoord. Flynn krijgt van de Britse marine opdracht om een bom te plaatsen op de kruiser van Fleischer. Maar vlak voor het tijdstip van ontplof fing ontdekken de mannen dat hun Rosa voor verhoor aan boord is gehaald. Zij wordt in allerijl gered, de boot ontploft en Flynn wordt op het laatste moment doodgeschoten. Ook in dit theater staat „Shout at the Devil” op het programma. Dan rest de matineevoorstelling met „Elke klap is een daalder waard”. En deze vrolijke western jagen allerlei belanghebbenden achter hetzelfde gestolen geld aan en dat moet natuurlijk leiden tot heel inge wikkelde situaties. had de zaak redelijk snel onder controle, maar wegens het gevaar van ontploffing vergde de nablussing nog geruime tijd. Ondertussen moesten de brandweerlie den ook nog een duinbrandje in de omgeving blussen, dat ontstond door zo genoemd vliegvuur. Naast de aandacht die de koeling en de verwijdering van gasflessen vroegen, moest de brandweer in eerste instantie ook de bij de kraam staande caravan van de Haarlemse eige naar te redden. „Fritz the Cat” is als maniakaal-eroti- sche hoofdfiguur een parodie op de be staande tekenfilms met de naïeve die renfabels. Hij beleeft van alles met meisjes, rookt marihuana, trekt dooi’ New York en door de States, beleeft de meest prachtige avonturen die zeer gees tig getekend worden weergegeven. De matinee in Kennemer I is voor „Kuifje en de zonnetempel”. In de nachtvoorstelling van het Ken nemer draait „Fritz the Cat”, een teken film die enkele jaren oud is en indertijd de eerste ero-cartoon was, de eerste tekenfilm „voor boven de achttien”. Het rapport acht het goed mogelijk, dat juist de groepen die wegtrekken uit de Randstad een belangrijke rol spelen ■in het verenigings- en arganiisaitieleven en in informele sociale structuren. Dat Het wegtrekken van maatschappelijk krachtige bevolking, verouderingsproces sen en een betrekkelijke groei van de sociaal zwakke groepen, heeft in de jongste geschiedenis van veel grote ste den geleerd, dat dit kan leiden tot een koopkrachtige groep, nemen bevolkings groepen, die bijzondere voorzieningen en begeleiding vragen (jongeren, vreemde lingen, bejaarden) toe. In de werkgele genheid ontstaan selectieprocessen die tot onevenwichtigheid leiden op de ar beidsmarkt. Tenslotte beveelt het rapport een nut tiger gebruik van de beschikbare woon ruimte aan. Er staan tal van villa’s en herenhuizen leeg, of grotendeel onbe woond. De zouden kunnen worden ver bouwd tot stelsels van kleinere woon eenheden. Hetzelfde geldt voor scholen, bedrijfsgebouwen en opslagterrein, die - WIJK AAN ZEE. De snackkraam aan het einde van de Relweg is woens dagmiddag om kwart voor een in brand gevlogen en volledig uitgebrand, schade wordt geraamd op 30.000. De zondagmiddag belooft ook veel schietwerk. Deze film speelt in de Twee de Wereldoorlog en handelt over een atoomgeleerde die uit Duitsland moet worden ontvoerd voor de geallieerden. ..Dwars door de vuurlinie” is de titel van dit verhaal. jacht op de diamant”. Een prachtig ver haal over de onschuldige meneer Bierpul die door de kwaadaardige waarzegster La Zingara tot een huwelijk wordt ge dwongen. De lieftallige dochter van Bierpul en de gemene dochter van de waarzegster kunnen het niet goed samen vinden. Zeker wanneer de mooie kroon prins belangstelling voor het lieve meis je krijgt, wordt de dochter van de waarzegster heel boos. .V* ’•w'-'X z: „Shout at the Devil” is de wat wezen loze titel van een zeer spannende speel film die deze week in het City Theater wordt vertoond. Met Lee Marvin, Roger Moore en Barbara Perkins in de hoofd rollen worden avonturen verhaald, be leefd in het Afrikaanse Zanzibar vlak voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog. De jonge Engelse Sebastian (Roger Moore) is op weg naar Australië wan neer hij kennis maakt met de drank zuchtige olifantenjager O’Flynn. Deze O’Flynn weet Sebastian op listige wijze te dwingen met hem samen te werken tijdens zijn strooptochten door oostelijk Afrika, dat onder bezetting van de Duit sers staate n waar commissaris Fleischer (aartsvijand van O’Flynn) de scepter zwaait. De felle brand trok de belangstelling vain zeer veel op deze warme dag op het strand of in Wijk aan Zee vertoevende badgasten, die aanvankelijk op grote af stand van de brandende kraam moesten worden gehouden. Onder de vlonder waarop de kraam stond lagen namelijk nog vijf grote butaan gasflessen met een In de nieuwe buurten ontbreken vaak ook allerlei voorzieningen. Het rapport pleit dan ook voor de stichting van scholen, sociaal-medische voorzieningen, sociaal-kulturele dienst verlening, kursuswerk, spelmogelijkhe- den gelijk met de bouw van de eerste woningen in overioopwijken. Deze voor zieningen kunnen een voorlopig karakter hebben. Later is dan de uiteindelijke accommodatie te bouwen. In de nieuw bouwwijken zou de mogelijkheid moeten worden geschapen voor ontmoetingen en contacten. Het rapport beveelt aan in de struc tuurplannen. bestemmingsplannen en woningbouwplannen de nodige flexibili teit in te bouwen. Er moet een moge lijkheid zijn tot veranderingen en aan passing aan nieuwe situaties en inzich ten. De woningen zouden in kiene hoe veelheden moeten worden gebouwd (fa sering). Er moet gestreefd worden naar een werkelijk stedelijke nieuwbouw (klein schalig, herbergzaam, beschutting bie dend). Grootschalige eenzijdigheid in de maatschappelijke opbouw van de samen leving zou moeiten worden vermeden. De ruimtelijke ordening en gebouwde om geving zou zoveel mogelijk met inspraak van de betrokken bevolking en bewoners tot stand moeten komen. versneld uiteenvallen van samenlevings verbanden. De hiermee gepaard gaande vermindering van sociale controle, soli dariteit en onderlinge hulp leidt dan veelal processen in van vervreemding en ontbinding. Dat zou een grote verarming betekenen van het maatschappelijk le ven, aldus het rapport. Economisch, maatschappelijk en kul- tureel dienen de grootstedelijke milieu’s als brandpunt en stuwende kracht voor de samenleving. Bovenbeschreven ver paupering van de stad vormt echter een bedreiging van die krachtbron. Het ge vaar bestaat, dat een en ander leidt tot een spriraail naar beneden: bevolkingsaf name, aantasting verzorgingsniveau, kwaliteitsvermindering van het leefmi lieu, het wegtrekken van de krachtigste laag van de bevolking, veroudering en verarming, kwaliteitsvermindering van het stedelijk milieu en woningbestand, het wegtrekken van opnieuw de krach tigste laag van de nog overgebleven bevolking enz. Deze spiraal naar beneden zou kunnen leiden tot een toestand van verval en ontreddering van onze steden, van ar moede en honger (een situatie die verge lijkbaar is met die van de sloppen van de Amerikaanse steden, met de daarbij horende problematiek van alcoholisme, druggebruik, gewelddadigheid en mis daad). ke toekomstverwachting sterk overdre ven zou kunnen aandoen, ware het niet dat met name in Amsterdam dit soort processen reeds waarneembaar zijn. Ver schijnselen in die richting zouden voor de bij de spreiding en overloop betrok ken instanties aanleiding moeten zijn tot bezinning, aldus het rapport. Het kernprobleem is: hoe is het stede lijk milieu aantrekkelijk te houden als woonoord voor alle inkomensgroepen. Het rapport beveelt aan: Een snelle aanpak v-an de stadsvemie- wing, verhoging van de woningdichtheid. Woonvormen die herbergzaam zijn en gemeenschapsvorming bevorderen Variatie in de woonvormen, naar aard, karakter en mogelijkheden. Het terugdringen van de auto en het scheppen van vervoerssystemen die het stadsleven geen afbreuk doen. Het bevorderen van een grotere men geling van wonen, werken, verzorging en sociaal verkeer. Het weefsel van de stad moet worden hersteld. De gaten die gevallen zijn door afbraak en verkeersdoorbraken moeten opgelapt. leeg staan. Deze kunnen worden benut voor bouw of inbouw van woningen. Er is bovendien een grote behoefte aan kleinere woningen te voorzien, voor al leenstaanden, bejaarden, jonggehuwden, studerenden en anderen die graag een kleine woning zouden bewonen. De zelf werkzaamheid van adspirant-bewoners bij het opknappen en verbouwen van panden zou moeten wonden aangemoe- digd. Ook de plaatsen waarheen de over- loopstroom zich beweegt (Alkmaar, Hoorn, Formerend, Almere) worden vol gens het rapport bedreigd door een grote eenzijdigheid in leeftijdopbouw en be roepsstructuur van de bevolking. De nieuwkomers worden vrijwel allen ge huisvest in nieuwe woongebieden. Vooral in die nieuwe overioopwijken is sprake van een zeer eenzijdig samengestelde bevolking naar leeftijd, beroep, inkomen, herkomst en levenswijze en belangstel ling. Omdat de nieuwe bevolking over wegend buiten de gemeente werkzaam is (vaak zelfs man en vrouw beiden) ont staat geen binding met de nieuwe woon omgeving. In dat verband noemt het rapport het betrekkelijk grote vertrek uit de nieuwbouw van Purmerend in de afgelopen jaren „opmerkelijk”. De overlopers hebben vaak te kampen met grote financiële problemen, huur- schuldan, sociale problemen, konitaiktar- moede, eenzaamheid en vervreemding. Er komen in de nieuwe wijken betrek kelijk veel echtscheidingen voor. Ook klachten ovei lichamelijke en geestelijke gezondheid zijn legio. De oorzaken zijn: onvoldoende voor bereiding op de verhuizing' naar een nieuwe onbekende woonomgeving, het aangaan van vaak veel te zware finan ciële verplichtingen, het wegvallen van de sociale contacten, het geforceerde karakter van de min of meer gedwongen verhuizing, de lange afwezigheid van de man (forensisme) en het ontbreken van (part-time) werkgelegenheid voor de vrouw. De groep, die vanwege de woningnood wegtrekt uit het zuidelijk deel van de provincie (Amsterdam, Haarlem, IJmond, en het Gooi), neemt snel toe. Deze groep bestaat voor het overgrote deel uit jonge gezinnen (deels met en deels zonder kinderen). Het gezinsinkomen ligt in het algemeen op „middelbaar” niveau. De man en soms de vrouw blijven werken in de Randstad. Dat brengt mee dat de bevolkingssamenstelling in deze gebieden langzamerhand naar leeftijd, beroepsuit oefening en sociaal-economische en maatschappelijk gehalte gaat verande ren. Het aandeel van de lageire inkomens groepen en ouderen in de bevolkingsop bouw neemt hierdoor in verhouding toe. Bij de mensen die zich er vestigen (vooral in Amsterdam) zijn veel alleen staanden, jongenen, buitenlandse werk nemers en rijksgenoten. Het sterk terug lopende aantal geboorten, de dalende gemiddelde woniingbezetting, afbraak van woongebieden in de binnenstad en het wegtrekken van woningzoekenden veroorzaken een snelle afname van de bevolking in aantal. Het gevolg daarvan is weer dat de winkels minder klanten hebben, dat er scholen leeg komen te staan, dat het aantal nodige ziekenhuisbedden kan ver minderen. De vraag naar allerlei vormen van zakelijke, culturele en maatschappe lijke dienstverlening (muziek, toneel, musea, psychiaters, uitzendbureaus, re clamebureaus, autoverhuurbedrij ven) neemt af. Naast vermindering van de Oorzaak was oververhitting van de frituurolie die de temperatuur van zel fontbranding bereikte. De installatie was zo goed als nieuw. Waarschijnlijk heeft de thermostaat niet of niet goed ge werkt. tachtig liter, die zouden kunnen ontploffen. Bovendien lagen er nog drie kleinere met dertig liter in houd, waarvan er een is ontploft. Dat gebeurde toen brandweerlieden zich on der de vlonder bevonden om de vijf grote flessen te verwijderen. Zij hadden daarbij geluk. want niemand werd ge wond. Een fles lag nog lange tijd >,te blazen”, zoals dat in brandweertermen heet en daarom moest het publiek nog geruime tijd op afstand worden gehou den. Toen de brand ontstond konden de eigenaar en zijn schoonzuster ternau wernood zonder verwondingen uit de kraam springen. Na de geweldige steekvlam viel niets meer te redden- De brandweer bestreed de brand met drie hoge- en drie lagedrukatralen in aanjaagverband- want het water moest over tamelijk grote afstand worden aangevoerd. Men Hier is Terence Hill weer eens te bekijken in de onlangs uitgebrachte western „The Genius”. Terence Hill speelt in deze film de revolverheld Joe, die langs de dorpen trekt om zich in showstijl te meten aan de plaatselijke revolverheld. Wanneer hij er genoeg van krijgt om op deze manier z’n geld te verdienen, bedenkt hij een plan om een grote slag te slaan. Hij bedenkt een plan en laat zijn vriend Bill doorgaan voor een kolo nel die een ford komt! nspecteren. Op die manier willen zij driehonderdduizend verduisterde dollars buit maken. Het loopt uiteindelijk goed af, maar daar- „Gone in 60 seconds” oftewel „Inpik ken en wegwezen” heet de weergaloze film over- autodiefstal. Onlangs ook in een van de andere bioscopen, maai' nu in de Stadsschouwburg. Autodiefstal op grote schaal is het onderwerp. Razend snel worden auto’s uit parkeergarages gestolen en in de film is een achtervol ging van veertig minuien nodig om de daders te pakken te krijgen. Zondagmiddag wordt een tekenfilm van Rolf Kauka vertoornd: „Bello en de --Z' z A 'A->Z X' v - S S, inhoud van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7