MOGELIJK HET BEGIN VAN EEN TRADITIE TIJDBORD LANCS ASFALT Voor het eerst paardenconcours op dorpsweide in Wijk aan Zee Kennemers ontevreden over trainingsveld en verlichting VERHUIZING MOET VESTIGING VAN ONDERGANG REDDEN Bibliotheekbestuur bezorgd over de toekomst van filiaal Wijk aan Zee Markt Heemskerkse paalzitters willen record breken 1 s BfMIENTE BEVfRWIJK DIREKTIE: OPENBARE WERKEN AANNEMER J.»nWMDI B.V. BEVERWIJK l04y2 uur LANGDURIGE JAARVERGADERING Met hersenschudding naar ziekenhuis Café ,DE HALVE MAAN’ Kind rent tegen auto op - I BEVERWIJK/HEEMSKERK 19 7 6 1 2 DON DERDAG AUGUSTUS 1 Stoelendans Verwijt Commissie Diensten intrekt. Resultaten Stijging Financiën Nieuwbouw Personeel u m uwi» w AANLEG VERLE NODE PLESMANWEB-CAE6WE RODENBACH’s BRUIN i VERENIGDE 0P6NBARE BIBLIOTHEEK dorpsweide is (Van een onzer verslaggeefsters) Als het concours zaterdag slaagt - en (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) Dorpshuis af te Naar de mening van het bibliotheek- Jaren geleden werd de bibliotheekvesti- ging aan De Zwaanstraat al door het I i HEEMSKERK. Bert Droge heeft nu eindelijk alles zwart op wit staan. Het paalzitten tijdens de Heemskerk se kermis begint dinsdagavond 31 au gustus om 20 uur als 10 deelnemers uit Heemskerk op de palen bij Visser aan de Maarten van Heemskerckweg klimmen. Onder hen bevint zich de winnaar van vorig jaar, de al wat grijs wordende Piet Uytendaal. Ook Japie Koper, Jan, Zeeman en Frans Labutzik, die vorig jaar tijdens de kermis Uytendaal gezelschap hielden, zijn van de partij. De vereniging heeft enige jaren een financiële commissie gehad die het be stuur adviseerde. Het bestuur was thans van mening, dat voortaan met een kas- rijk afgekeurd. Het gebouw verkeert dan ook in een zeer vervallen staat. opheffing van de jeugdbibliotheek (die niet door het rijk wordt gesubsidieerd) over te gaan zodra de nabijgelegen bi bliotheek zal zijn geopend. Ondanks het feit, dat de bibliotheek in 1975 ruim 40.000 onder de begroting (die op een totaal van ruim anderhalf miljoen sloot) wist te blijven, is haar liquid!teitspositie nog steeds zorgelijk. bestuur zou het echter te verkiezen zijn, hiervoor in de plaats acht fulltime me dewerkers aan te stellen. Zonder deze personeeluitbreiding zal het, zo schrijft men in het jaarverslag, niet mogelijk zijn op voor het publiek aanvaardbare en ten opzichte van het personeel ver antwoorde wijze bibliotheekwerk te blij ven vei r chten. Het hele gebeuren wordt gespon sord door de HWZ-winkeliers. De be langstelling voor het zitten blijkt groot te zijn. Droge: „Ik had nog wel tien palen kunnen bemannen maar op dat landje haast Visser kunnen maar 10 palen staan”. Het wereldrecord paalzitten staat momenteel op 110 vuile uren. Wat dat betekent legt Droge uit: „De deel nemers moeten natuurlijk af en toe hun behoefte doen en wat eten. Nou, als we die minuten niet aftrekken van de totale tijd noemen het het totaal vuile uren. In Warmenhuizen staat het schone record op 04’4 uur”, vertelt de Heemskerker, die ook vorig jaar het paalzitten organiseerde. De Heemskerkse zifters bereiken zon dagmorgen 4 september het record van 110 uur en twee uur later, om twaalf uur dus, wil men afstappen. Een nieuw record rijker. Hagelingerweg 36 - Santpoort Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Holdorp en B. Schutter herko zen. R. Hommes en P. Kooy zijn als nieuwe leden gekozen. De heer H. Wold stelde zich nog een jaar beschikbaar, speciaal voor de nieuwbouw van de kleedaccommodatie. Het wedstrijdsecre- tariaat wordt waargenomen door de he ren E. Janssen en J. Loer. In het jaarverslag over 1975 schrijft het bestuur dat, wanneer het niet lukt om over theekfiliaal BEVERWIJK. De veilingnoteringen van donderdag luidden: bloemen: aga- pantus 100, anjers 15-48, trosanjers 180- 300, anthurlum 135, aster 85-200, chry santen’ 180-230, jaarrond chrysanten 180- 300, dahlia 85-175, freesia 125-385, gladi ool 75-240, lelie 85-185, liatrus 150-375, nerinen 60-130, roos 10-32, babyroos 8- 22, statice 70-200. enorm toe. De dorpsweide is voor zo’n evenement een schitterend centraal gele gen terrein. Door de bijzondere giststammen en het versnijden van oude met jonge bieren krijgt men het zeer typische aroma aan het fameus Vlaanderens b/uin dat onze voorouders reeds lief koosden. Geniet eens van dit heerlijk van 't vat in, Wat de personeelssituatte betreft, deze kon door gebruik te maken van de Interimregeling voor* jeugdige werklozen en de zogenoemde TAP-regeling iets wonden verbeterd. Tevens werd een flink aantal vrijwilligers ingeschakeld, wat het totaal van de tijdelijke hulp krachten in 1975 op 36 bracht. Er zijn enige moeilijkheden geweest om dit terrein beschikbaar te krijgen. In verband met de droogte en de slechte toestand van de grasmat vreesde men namelijk een te grote beschadiging. B. en W. verleenden na ingewonnen advie zen geen toestemming. Overleg met het comité Dorpsweide en de Dorpsraad heeft er evenwel toe geleid, dat het gemeentebestuur, wederom na ingewon nen advies, thans de noodzakelijke ver gunning wel hebben verleend. Over acht maanden is de aanleg van de Verlengde Plesmanweg en de Caegweg naar Hoogovens gereed. Bij le asfaltlin- ten vlakbij het Sportfondsenbad liet we genbouwer V.d. Emde een groot bord plaatsen, waarop hij het publiek duide lijk laat weten hoeveel maanden de buurt en de automobilisten, die dagelijks van de omleidingsrouten gebruik moeten maken, nog moeten zuchten en moppe ren. De heer Hollaart van Openbare Geen goed woord hadden de leden over voor de onverkwikkelijke geschie denis met het nieuw aan te leggen trainingsveld en de daarbij behorende lichtinstallatie. Men verweet het ge meentebestuur in gebreke te zijn geble ven. Deze zaak werd niet vlot afgewerkt en de hele accommodatie zou veel te wensen over laten. „Zet de hele zaak maar op de monumentenlijst”, was en van de tijdens de vergadering geul te afkeurende kreten. De vergadering stond volledig achter het bestuur, dat op korte termijn zal proberen met het gemeente bestuur te onderhandelen, onder meer over een nieuwe verlichting op het trai ningsveld. Paardrijden is zeer populair geworden en de belangstelling voor dergelijke dressuur- en springconcoursen neemt De bibliotheek werd ook in 1975 weer met een stijging van het aantal lezers en uitleningen geconfronteerd, en wel met respectievelijk 4,9 en 4,1 percent. Steeg het totaalcijfer, dalen deed opmerkelijk genoeg het aantal jeugdlezers met 466 inschrijvingen of vijf percent. Daar lan delijk de invoering van de contributie- vrijdom voor jongeren tot 18 jaar een groei van zo’n dertig percent opleverde, wijkt dit resultaat sterk af van het gemiddelde. Volgens het bibliobiieekbestuw kan dit verklaard worden uit het feit, diat in Beverwijk en Heemskerk eind 1974 al ruim 60 pet van de schoolgaande jeugd bij een der vestigingen was ingeschre ven. Met dit percentage is, zo vermoedt men, wellicht een voorlopige limiet be reikt. Bovendien acht men het niet uit gesloten dat de gelijk met de invoering van de contributievrijdom verplicht ge stelde pasfoto een remmende werking heeft gehad op de verdere groei van het aantal lezers tot 18 jaar. Het filiaal Oosterwijk zag de belang stelling in 1975 eveneens stijgen, en wei met zo’n vijfentwintig percent. Begin 1977 hoopt men deze bibliotheek over te kunnen hevelen naar de onderbouw van het flatgebouw aan de Beneluxiaan, waarvoor in juni van dit jaar de eerste paal werd geslagen. De vestiging in Wijk aan Zee verloor in 1975 ruim zestig lezers, hetgeen gezien de slechte toestand van het gebouw waarin deze bibliotheek is ondergebracht ook nauwelijks verwondering mag wek ken. De jeugdbibliotheek Meerestein, die ook niet op een riant onderkomen kan bogen, werd in het verslagjaar toch nog weer drukker bezocht dan in 1974. Des ondanks heeft de gemeente Heemskerk hert bestuur in overweging gegeven, tot commissie kan worden volstaan, die alleen de boeken en bescheiden contro leert, maar de vergadering voelde daar niets voor. Men wilde de financiële com missie handhaven. Na lang praten kwam men tot een compromis. De financiële commissie zal haar adviserende taak blijven vervullen, maar alleen als het gaat om grote investeringen. ronden, de situatie in Wijk aan Zee er somber begint uit te zien. Het rijk, dat de huidige vestiging aan De Zwaanstraat jaren geleden al afkeurde, heeft het bestuur tot januari 1977 de tijd gegeven een nieuw onderdak te vinden. Is er dan nog geen oplossing gevon den, dan is het niet uitgesloten dat het filiaal door CRM niet langer als een subsidiabel object zal worden be schouwd. Aan sluiting .van de vestiging valt dan niet meer te ontkomen. Het bestuur blijft echter hopen, dat de ver plaatsing nog bijtijds geregeld kan wor den. Maar de verkiezing van een financiële commissie, een langdurige discussie over het trainingsveld en de lichtinstallatie maakten dat het toch nog half twaalf werd. BEKEURINGEN. Tijdens een snel heidscontrole op de Verlengde Voor straat in Wijk aan Zee heeft de Bever- wijkse politie gisteravond zesendertig bekeuringen uitgedeeld. De documentatie- en informatieafde- ling van de bibliotheek werd in 1975 grondig gesaneerd. In september kwam een geheel herzien overzicht van alle aanwezige mappen tot stand. De opbouw van mappencollecties voor de filialen stagneerde geruime tijd door gebrek aan financiële middelen. Eenzelfde euvel speelde de wissel- dienst voor bejaarden en zieken., die daarom slechts een geringe groei te zien kon geven en de opbouw van een schoolbibliotheekdienst parten. Naar het zioh laat aanzien zal het zelfs nog gerui me tijd duren eer zo’n dienst van de grond kan komen. Wel tevreden is het bibliotheekbestuur over het verloop van de kinderboeken week, die in 1975 een grote opkomst van in totaal zo’n drieduizend kinderen trok. Tenslotte werden in de centrale negen tien en in het filiaal „De Jansheeren” tien tentoonstellingen en exposities geor ganiseerd. WIJK AAN ZEE. Voor het eerst zal zaterdag 14 augustus op de dorpswei de in Wijk aan Zee een kringconcours van de landelijke rijverenigingen wor den gehouden. Er zijn 165 deelnemers ingeschreven en men verwacht voor dit evenement, dat de landelijke rijvereni- ging „De Commandeurs” in samenwer king met de plaatselijke VVV organi seert, een grote publieke belangstelling, temeer daar dit concours is opgenomen in de provinciale Toer-in-krant. bij mooi Weer bestaat daarover weinig twijfel - wil men van dit concours een jaarlijkse traditie maken. Het concours van zaterdag staat onder auspiciën van de kring Noord-Holland-Midden van de landelijke rijverenigingen. De provincie is verdeeld in drie kringen. Ónder de kring midden-Noord-Holland vallen on der meer de Beemster, Purmerend, Hei- loo en Bergen, Bakkum en Castricum, allemaal gebieden waarin de ruitersport populair is. De dressuurwedstrijden beginnen za terdagmorgen al om half negen. Dan worden afgewerkt de klassen B, L, M en Z, de achttallen (voor het publiek spec taculair). Het dressuurspringen begint tegen tien uur. De diverse bibliotheekvestiglngen in Beverwijk en Heemskerk (centrale, fili aal Heemskerk, filiaal Oosterwijk, filiaal Wijk aan Zee, jeugdbibliotheek Meere stein) gaven in i975 nogal uiteenlopende resultaten te zien. De jaarcijfers van de centrale ver toonden voor het eerst sinds jaren geen opmerkelijke groei. Als gevolg van een drastische sanering van het ledenbestand van de jeugdbibliotheek daalde het tota le aantal lezers zelfs met 6,5 percent ten opzichte van 1974. Hierin spelen mee de niet onaanzienlijke telfout die* eind ’74 in de ledenadministratie moet zijn geslo pen (men registreerde toen duizend jeugdlezers teveel) en het feit, dat medio 1975 alle collectieve abonnementen via de Beverwijkse scholen kwamen te ver vallen: tezamen goed voor een daling van het aantal jeugdlezers van de cen trale met ruim dertig procent. Het in „De Jansheeren” gevestigde fi liaal Heemskerk daarentegen mocht zich in 1975 in een nog steeds voortgaande groei verheugen. Het aantal uitleningen nam toe met 7 pet., het aantal lezers met 15 pet. Deze ontwikkelingen zullen in de niet al te verre toekomst een uitbreiding van de vestiging noodzakelijk maken. De ruimte hiervoor is in en om „De Jansheeren” nog aanwezig, zodat van een verplaatsing geen sprake be hoeft te zijn. Voorzitter Wisse kon in zijn openings woord vaststellen, dat het De Kenne mers goed gaat. De vereniging zal het zestigjarig bestaan in blakende welstand kunnen vieren. Dat bleek ook uit de jaarverslagen van secretaris H. Wold en penningmeester J. Holdorp. Toto, lotto en de opbrengst van de kantine 'zijn naast de contributie nog steeds belan grijke bronnen van inkomsten. Snelheidscontrole Een snelheids controle op de Tolweg noopte de politie Heemskerk gistermorgen in alle vroegte maar liefst negenendertig bekeuringen uit te schrijven. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86 kilometer per uur. Op de Tolweg mag men 50 rijden. Voor de subsidiërende gemeenten Heemskerk en Beverwijk noemt het be stuur het een „welkom vooruitzicht”, dat zij in de toekomst door de stijging van de rijksbijdragen voor de bibliotheek wat meer armslag zullen krijgen. Wel komt het het bestuur „wenselijk voor, dat de gemeentebesturen deze extra bij dragen aan de bibliotheek ten goede zullen laten komen.” ’s Middags om half twee wordt het programma hervat met springen B. Aan trekkelijk voor het publiek zijn de kla vertjes drie, een demonstratie van het achttal, dat zich s morgens als beste heeft gekwalificeerd, het springen in de midden- en in de zware klasse en de parade aan het einde van heh concours. Een stellig komisch nummer voor het publiekwordt ’s middags de „stoelen dans te paard”, waarbij het niet de bedoeling is, dat de paarden op de stoe len gaah zitten, maar wel de ruiters en amazones. Voor het overige gekten de spelregels van de ouderwetse stoelen dans, eertijds populair op bruiloften en partijen. De toegang tot het concoursterrein is gratis. Het zal een drukte van belang worden op dat terrein, want alleen al de 165 deelnemers met hun paarden, alle transportwagens, de voorzieningen voor eten en drinken voor mensen en dieren zullen al een groot deel van het terrein in beslag nemen. Het parcours is ont worpen door Iet Frans, een bekende Nederlandse amazone, die op dit gebied een naam heeft verworven. De Heems kerkse rij vereniging „De Commandeurs” neemt met zeven leden aan het concours deel. Los van het concours, maar toch wel feestelijk, wordt er zaterdagavond weer een lampionoptocht in het centrum van Wijk aan Zee gehouden met medewer king van „Arion”. De evenementeneom- missie van de VVV heeft verder voor vrijdagavond 13 augustus een kienavond in café „De Zon” op het programma staan. Zaterdag 21 augustus is er nog een. viswedstrijd op de pier, als laatste zomerevenement. V BEVERWIJK. Een 55-jarige vrouw uit Wijk aan Zee is gistermiddag met een hersenschudding en schaafwonden in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. De vrouw verleende op het Westerhoutplein geen voorrang aan een auto. BEVERWIJK.Een 3-jarig meisje stak gistermorgen zonder goed uit 4 kijken de Wilgenhof la an over «i a-jb daarbij tegen de zijkant van een juMl passerende auto aan. Met een schudding is het kind in het RKZ opge nomen. Werken Beverwijk, de dienst die de directie van het wegenbouwproject voert, vond het groen-witte bord een vondst. „Er zijn letters gekocht om het aantal maanden steeds te veranderen’, zegt hij. Het is voor het eerst in de IJmond dat een bouwer middels een groot bord aankondigt hoeveel maanden er nog aan het project gewerkt moet worden. nog dit jaar dc onderhandepngen de aanbouw van een nieuw biblio- aan het PLANTEN: achmea 620, begonia 165, CYCLAMEN 350-700, ficus 300. fuchsia 125, glokinia 175, hedera 85-175, herts hoorn 350, kalanchoe 125, st. paulea 65- 150, gem. planten 65-150, grote gem. planten 550-1250. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Het bestuur van de Stichting Verenig de Openbare Bibliotheek Beverwijk/Heemskerk maakt zich ernstige zorgen over de toekomst van het filiaal in Wijk aan Zee. Worden er dit jaar met betrekking tot de verplaatsing van de bibliotheekvestiging aan De Zwaanstraat naar dorpshuis „De Moriaan” geen spijkers met koppen geslagen, dan is de kans groot dat het ministerie van CRM zijn subsidie Gelet op de deplorabele toestand van het gebouw waarin de bibliotheek momenteel gehuisvest is, zal opheffing van het filiaal Wijk aan Zee dan onvermijdelijk zijn. EVERWIJR. De jaarvergadering van „De Kennemers”, woensdagavond gehouden in de kantine van het sport park Adrichem, leek vroeg afgelopen te zullen zijn.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9