1 Chili Kostgeld POPELFEE! IBHhIII i I Westerkerk dl „Elpee” genoemd in zaak platenvervalsingen Daling W g WW k I r u I ►I 1 k a M - - 73 Ir I HET GONST in de wereld van de grammofoonplaat en het daarbij behorende auteursrecht momenteel in verhevigde mate van geruchten en geheel of half uitgesproken ver moedens. De zwendel in vervalste en zodoende wederrechtelijk in om loop gebrachte platen heeft de af gelopen weken met een aantal har de voorbeelden overduidelijk geïl lustreerd dat zij nog steeds stevig in het zadel zit. Zo af en toe mag dan een illegaal perserijtje worden opgerold zoals recentelijk in Be verwijk en Pijnacker de grote jongens blijven. En de vraag van alle betrokkenen is uiteraard, wie die jongens dan wel zijn. ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS T 1 V O T Nebraska gevonden „Chili 11973” - de naam zegt het al PIRATERIJ STEEKT DE KOP WEER OP Zo worden, bij een van de grotere maatschappijen, legaal platen geperst. Ay>'vz? 4 Mr. Stuijt: „Het komt erop neer dat we zeer duidelijke vermoedens hebben, hoewel we niet weten in welke mate hun zaken uit dit soort praktijken be staan.” dat via grossiers, zodiat je daar meestal bij die grossiers moet zijn”. ie werk zelf is auteursrecht is Auteurswet uit inde kunstenaar hébben die be lt dat je moet ichtmatige daad zo’n moeilijke, meens vijfdui- van de groep, tuin door deze actie meer dan 40.000 dollar weten in te zamelen. Idee voor Artis? HET SOETERIJNTHEATER in het Tropeninstituut verleent van woens dag 18 tot en met zondag 22 augustus gastvrijheid aan het Theatro Popular Chileno met het stuk „Chili 11973”. De theatergroep is ontstaan in Chileense gevangenissen maar is. nadat de le den hun straffen hadden uitgezeten, uitgeweken naar Londen. De groep bestaat in hoofdzaetk uit studenten van de University of Chile Drama School en van de Catholic University of Santiago’s Theatre Academy. HET BLIJKT DAT de illegale persin gen gewoon tussen de normale exempla ren worden gestopt en, aldus de STEM- RA, „een winkelier die te goeder trouw is, stinkt erin. Hier in Nederland levert de platenmaatschappij doorgaans recht streeks aan de winkel, in Duitsland gaat ..VISIT THE WES’ERCHURCH” OVER HET GEHE1L van juridische aspecten die aan de biraiterij zijn ver bonden, valt voor de «Juardoor gedupeer den weinig zonnigs te melden. Het komt erop neer dat, met uizondering van de auteur van het vervatte, iedereen naar zijn rechten kan fitten. Mr. Stuijt: „Alleen het uiitgevoi11 beschermd, omdat 1 beschermd volgens c 1912 (herzien in 1972)] De overige crea tieve parijen, de uitv en de opnameproduci scherming niet.” In de linkerbovenhoek van de hoes (zie de afbeelding) staat: „The Clinch sings”. The Clinch is, zo meldt onze informant, een groep die niet bestaat en die de vervalsing dus min of meer zou moeten verhullen, in officiële zin. De verkoper zegt de exemplaren van „El pee” zelf te krijgen. De „Elpee”-winkels zijn de enige die „Gather no moss” verkopen. Waar „Elpee” de persingen vandaan heeft, weet hij wel, maar wil hij niet zeggen: „Dat zou te ver gaan”. De „Elpee”-directie was tot op heden voor commentaar onbereikbaar. Hoewel het stuk in eerste instantie gaat over Chili, kan de situatie wór den betrokken op vele andere Zuid- Amerikaanse landen. Het is een stuk over macht en machtsmisbruik, over moed en verzet. De feilelijke gege vens vormen de structuur van „Chili 11973”, maar de emoties van degenen die vechten voor een rechtvaardiger stoeien. De .schilderijen”, die het re sultaat wanen van de activiteiten met. de poot- staart en lijf, werden tijdens »en diner bij opbod verkocht voor prijzen die tussen de vijf en de twintig dollar varieerden. De gasten konden bovendien een dier „adopte ren” tegen betaling van een bedrag, goed voor een jaar voedsel en verzor ging in de dierentuin Gulle gevers krijgen een foto van het door hen geadopteerde dier. Volgens een be richt in maandblad Mc Call’s heeft de directie van de betreffende dieren- Bij de bouw van de metro-oostlijn is men op het station Weesperplein mo menteel bezig met de afbouw. Er wordt onder meer gewerkt aan de toegangen vanaf de straat, aan helt aanbrengen van de roltrappen in de hal en aan het betegelen van de perronmuren (foto). Het ziet er niaar uit dat er nu van regeringszijde activiteiten worden ont plooid die in de richting gaan van het peilen van de meningen der betrokke nen. Mr. Stuijt: „We hebben te verstaan gekregen dat de minister met de advie scommissie voor auteursrecht zich gaat bezighouden met de vraag of Nederland nu ook niet tot dat verdrag moet toetre den. De STEMRA, de kunstenaarsbonden en de omroep zullen daarover advies uitbrengen”. Een vrij goede vervalsing is, volgens de STEMRA, die van Neü Diamond’s „Hot August Night”, die pas werd ont dekt doordat een opvallend groot aantal exemplaren door de kopers werd terug gebracht naar de winkels. Voor een leek is het niet te zien of hij met een vervalsing te doen heeft, zelfs niet aan de platenhoes, die bij kopiëring wat vager wordt. De vraag is, hoe de bonafi de platenhandelaar aan die vervalsingen komt. slechts de producenten - dus de platen maatschappijen - beschermt. En dat vin den wij niet fair tegenover de uitvoe rende artiesten. Maar zodrag we in dat verdrag van Rome zitten, kan de rechter ieder geval van vervalsing op dezelfde gronden behandelen”. Het gaat de NVPI er uiteraard Om dat daaruit iets concreets, en wel in positie ve zin, naar voren komt. Ook de STEM RA wil zo langzamerhand wel eens zekerheden. De volgende week wil de stichting in de publiciteit de piraten te lijf gaan door het publiek voor te lich ten over de vervalsingen die in de han del zijn. INMIDDELS WORDT in velerlei gele dingen van de platen- en auteursrech- ten-wereld druk gezocht naar de her komst van de recente vervalsingen. Een spoor zou naar Duitsland leiden, maar opmerkelijker is dat met grote hardnek kigheid de naam „Elpee” opduikt. Bij wordt de toeristen in Amsterdam per folder aangeraden, en wel om twee redenen. In de eerste plaats ter be zichtiging van de kerk zelf, welke goede raad wordt toegelicht met twee „wapenfeiten”, de begrafenis van Rembrandt en het huwelijk van prin ses Beatrix. En in de tweede plaats schotelt het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest de toeristen evenals vo rig jaar een drietal zomerconcerten voor, geheel opgebouwd uit werken van Wolfgang Amadeus Mozart. Be halve de toeristen blijken ook Am sterdammers veel belangstelling voor die concerten te hebben. De samen stelling van het publiek was vorig jaar ongeveer fifty-fifty. Het eerste concert is donderdagavond gehouden. De resterende twee hebben plaats op de donderdagen 19 en 26 augustus, beginnend om 19.15 uur en voor de toegangsprijs van 7,50 (sti tenten 5,-). WAAR GAAT HET OM? Handige vervalsers investeren een slordige duit in apparatuur, kopiëren bestaande, goed verkopende platen en persen daar dood leuk weer een matrijs van. Piraterij heet dat in het jargon der platelaars. Een andere methode: dezelfde handige jongens smokkelen bij concertbezoek een bandrecorder mee naar binnen (wat vrijwel niet meer wordt toegestaan) en nemen de uitvoering op de band op, met het doel dat materiaal als zogenaamde witte elpee uit te brengen; „bootleggs”, In genoemd jargon. Onnodig te vermel den dat over geen van beide soorten producten auteursrechten worden be taald en dat de geluidskwaliteit op z’n minst twjjfelachtig is. Phonogram-opnamen. lelde tegenpartij en, Free Record Shop B.V. uit Schie- veroordeeld tot een dwmgsom per exem plaar van vijfduizend lulden aan de pla tenmaatschappij en tri eve: zend gullen aan ielerÜd bij overtreling van he verbod die plaat te verkopen. De vonrssen dateren van respectievelijk 6 juli rechtbank Rotter dam) en 20 juli (rechbank Amsterdam) van dit jaar. >1 DE DIRECTIE van een dierentuin in de Amerikaanse staat heeft een ongewone maar kennelijk doeltreffende oplossing voor het gebrek aan geld, nodig voor het bouwen van nieuwe verblijven voor de dieren. De beesten kregen als speelmateriaal een voorraad niet-gif- tige vérf en stukken hardboard, en mochten daarmee naar eigen inzicht - gaat over het Chili rondom de datum waarop de militaire junta een abrupt einde maakte aan het socialis tische experiment van de regering Allende. Zoals bekend luidde die elf de september 1973 een tijdperk in van vervolging van allen die zich kritisch tegenover het nieuwe bewind opstelden. EEN CONCREET VOORBEELD. „EL pee”, een zeer snel groeiende keten ven platenwinkels in de goedkope sector (sinds kort dertien filialen) adverteert in de laatstverschenen Muziekkrant Oor met een album van de Rolling Stones, dubieus genoeg getiteld „Gather no moss”, (..krijgen geen cent”). Een witte elpee, waarvoor door de Stones onmoge lijk toestemming kan zijn verleend wan neer men bedenkt dat hun platenmaat schappij WEA Records de grootste moeite heeft hun fiat te verkrijgen voor het uit brengen van ^en tweede single van hun meest recente album „Black and blue”. De reden daarvan i, dat een in 1961 opgesteld „Verdrag vei Rome”, waarin de rechten van d eze twee categorieën alsmede die van omropmen s en worden beschermd, nooit doorNederland is on-, dertekend. En aamgezin er evenmin in onze nationale wetgelng iets van die strekking is terug te vinden, bestaat voor uitvoerende en pj^ducent geen spe ciale rechtsbeschermani In Nederland zitten de vervalsingen in de regel tussen de importplaten, een soort die nogal onoverzichtelijk is. (Be rucht zijn de Franse persingen, die het aanhoren niet waard zijn, maar die wel legaal worden ingevoerd, evenals de kwalitatief betere Engelse en Ameri kaanse persingen.). Haal de vervalste exemplaren er maar eens tussenuit, als platenhandelaar. Mr. R. A. E. Stuijt, juridisch adviseur van de Nederlandse Vereniging van de Phonografische In dustrie (NVPI), die zich met de verval singen bezighoudt: „Van een klein win keltje kun je verwachten dat de eige naar niet alle labels uit elkaar houdt. Maar bij de grotere namen is het niet gemaikkelijk om aan te nemen dat men het niet weet.” EN ELPEE’ ZELF? Een simpel tele foontje van een adspirant-koper van. Rolling Stones gather no moss” naar een willekeurige „Elpee”-vestiging brengt aan het licht dat er inderdaad sprake is van een kopie, en zo meldt de argeloze verkoper zelfs nog een van een behoorlijk slechte kwaliteit ook: een geluid alsof bij het afdraaien de voorversterker ontbreekt. Die speciale elpee is, zo zegt hij, „een grote truc”, overgenomen van enkele andere Rolling Stones-platen, voornamelijk van „Black and blue”. GEKAUWDE KOEK voor de mensen die ermee te maken hebben: piraterij. Er zijn meer voorbeelden. Bij de STEM RA (Stichting tot Exploitatie van Me chanische Reproductierechten der Au teurs) in Amsterdam weten ze er alles van. Sinds een week of drie worden vervalsingen van David Bowieplaten ge signaleerd, gewoon op het RCA-label, maait met de vermelding „Israël” daar bij. Een persing uit het Midden Oosten dus. „En van dienovereenkomstige kwa liteit”, zegt men bij de STEMRA. „De geluidskwaliteit uit het Midden Oosten is ongeveer gelijk aan de onze van vijftien jaar geleden. Of deze persingen overigens inderdaad uit Israel komen, is moeilijk na te gaan. Betreft het een Duitse persing, dan is een telefoontje genoeg, maar de contacten met Israel zijn erbarmelijk”. Ook mr. Stuijt kan en wil dat niet, maar hij acht de mogelijkheid waar schijnlijk. „Het is mogelijk. U moet bedenken dat de grootscheepse verval singen verre van onschuldig zijn. Bij ons onderzoek - de NVPI coördinbert dat - stuiten we op namen die we al eerder zijn tegengekomen en waarvan we aan moeten nemen dat er wel degelijk veel geld achter zilt. Het zijn namen van mensen die op economisch gebied door en door crimineel handelen. En de pira terij gaat hand in hand met zaken als ontduiking van douanerechten en fiscale fraude. Laat ik zeggen dat we voortdu rend stuiten op mensen die aan de economische zelfkant va de maatschap pij leven”. Maar in hoeverre heeft dat betrekking op een bedrijf als „Elpee"? maatschappij en alleen daarom wor den onderdrukt, staan op de voor grond. De dialogen in het stuk worden voornamelijk in het Spaans en slechts voor een klein gedeelte in de Engelse taal gevoerd, maar - zo ver onderstelt het Tropeninstituut - „een goede verstaander heeft maar een half woord nodig”. (De aanvang van de v oorstellin^n is telkens om 20 uur. behalve op zondag 22 augustus; dan begint mer, om 15 uur). BIJ HET BEGIN van het nieuwe schooljaar zullen dit jaar in Amster dam twaalfhonderd kinderen minder naar de openbare kleuter - en basis scholen gaan dm bij het begin van het vorige schodjaar. Deze terugloop van het aantal eenlingen wordt ver oorzaakt door een daling van het aantal geboortei en door de vele verhuizingen naar plaatsen buiten Amsterdam. Gevolgen van de ver minderde toevoer van leerlingen zijn ondermeer dat het aantal klassen met 56 terugloopt, en lat een groot aantal sollicitanten naar functies in het kléuter-en lager onderwijs niet kan worden geplaatst. Positief gevolg is nog dat. ondanks het lagere aantal klassen, de gemiddeldi klasbezetting in het basisonderwijs taalt. Wat er gebeurt wanneer zo’n grote zaak wordt betrapt, is recentelijk aange- toond door twee vonnissen. In beide gevallen waren de eisers platenmaat schappij Phonogram en de vier afzon derlijke leden van de groep 10-CC en was de inzet de piraten-elpee „Going pink on purpose”, deels bestaande uit „bootleggs” en deels uit kopieën van „Dan moet je terug|llen op het ge wone recht wat inhodt aantonen dat er een oaje< is verricht. Dat is nil maar wel een omslachige manier, om dat de rechter dan d strafmaat van geval tot geval moet bteijken. De moei lijkheid daarbij is dat d geleden schade, moeilijk is te begroten’* het onderzoek vanuit uiteenlopende richtingen stuit men op die naam, maar bij gebrek aan bewijs kan niemand posi tief vaststellen dat juist die platenhandel iets met de vervalsingen te maken zou hebben. MET HET OOG DAROP ijvert de NVPI, die tegelijk de Jbderlandse afde ling is van de Intermeyonal Federation of Producers of Phonogams and Video grams, al jaren voor ïetreding tot ge noemde conventie van lome. Mr. Stuijt: „Samen met de ktistenaarsbonden Anouk en NTB zijn wl al een tijdlang aan hét timmeren, maai.Nederland is er doof voor. De oppositie tegen het ver drag van Rome is begribelijk, omdat de partijen die daarin w|den beschermd nogal bijeengeraapt zijl, zo met die omroep- en plaitenmensh erbij. De re den daarvan is echteijdat een ander verdrag, dat van Gtiève uit 1971, Jagger- Richards) 'Jagger - Richards) <Wn>tfi«!6 -Hcfiandj (Jsgger - Richards) (J*99sr- Rrch*»ds) (Jagg??- Richards) IT rad.) (Jagger - Rtcha»ds) (Jagger-Richards; 1. Hot Stoft 2. Startocker 3. You get to move 4. Fooi to cry 5. only Rock and Roll I 1. Hoy Negnf j j 2. If you sap Reek me t i (totl dit ot <ny Cloud 3. Hand of Fa»e I 4 Ain’t loo proud to bn# j 5. Happy After their latest album "Slack and Blue” was regaled with mixed feelings, the Roiling Stones European Tour 1976 Set» no doubt that they were still the greatest. Satisfying critics and fans alike, they showed the european continent that their music outgrew the confines ot Rock and Roh and is becoming legendary in its own time. The Band, with their new lead guitarist Ron Wood, who played as if he bad been a Stone for years, supported by Billy Rreston on keyboards and percussionist Ollie Brow, play ed loud and rough living up to their reputation, while the musical quality increased and has become more manysided. For the composition of this album, mainly tracks from their latest album were chosen, supplemented with some older songs as "Get off of my Cloud’, "You got to move" and 'Happy”. The more recent work of the Rolling Stones obviously reveals how they avoid the danger of becoming a parody ot themselves, by larding their music with the different sty les and influences they have picked up in thé places they have been living the last few years, like Jamaica, New Orleans and Latin America. The result is a flexible cosmopolitan type of rock music, which is enjoyed all arourrd the world. The Rolling Stones are constantly chan ging but despite these changes, they ate and remain lha most formal of all rock bands. (H)

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11