De sobere geboorte van de Zwitserse film Hums VAN EEN LEEG LEVEN „LE FOU” TRIEST VERHAAL „FAMILY PLOT” MEESLEPEND MAAR ZONDER GROTE SCHRIK-EFFECTEN 11 V 19 FILMS 19 7 6 1 3 AUGUSTUS VRIJDAG 18 T andraderen Grote soberheid uur EZ c. Sprookjes O N achtvoorstellingen In verschillende opzichten is „Family Plot”, Hitchcock’s 53ste produk- tie, een verrassende film. Men kan in dit verband spreken van licht amu sement waarbij wel voortdurend sprake is van spanning zonder dat die oploopt tot „suspence” of „terror”, elementen die in vroeger werk van de vandaag (vrijdag, de dertiende), 77 jaar geworden meester praktisch nooit ontbraken. Zonder dus voortdurend op het randje van je bioscoopstoel te zitten van angst, kan je ditmaal ontspannen, geïntrigeerd en geamuseerd kijken naar een luchtig opgediend verhaal over kleine misdaad, bedreven door klein-formaat bedriegers. Alle ingrediënten die we langzamerhand uit de vele films van de onvermoeibare Hitchcock hebben leren kennen, de moord, de grote bankroof, de diefstal van politieke documenten, de geheime agent die geliquideerd moet worden, ze zijn verdwenen uit deze laatste Hitchcock, waarin bijna alles binnen de grenzen van het provin ciaal mogelijke is gebleven. Brand Mysterieuze vrouw jfu I M- r w Nieuwste Hitchcock zit vol zelfspot De magazijnbediende George Plond in Goretta’s film „Le Fou”. is en al pratende tijdens de rit het een en ander te weten komt. De séance resulteert in een opdracht van de bijgelovige weduwe aan Blanche om via haar mediamieke gaven contact op te nemen met de onvindbare neef. Een beloning van 10.000 dollar wordt haar in het vooruitzicht gesteld. best joed tleer 475. eim. ilita- ige- o en kay. een >0. 3 •UtO- sse. 2- I. en ïxtra iden me- IUW- traat >ruik 3. In nog 3rui- >ids- Jan- 750. wijs, ition surs ieen top- met Een IUW- aen, t 8- ran- tjes. Tel. ood. type een >be- sse. ide 17 ie aat sse- Het Een rode icor- iter- AG- 74, 40 en del et. en A. ïn. /it. r’s 48 us. K: 85 1S- d. de >k- fd- ge iel Plond’s laatste wraakactie op een ge meenschap die hem in de kou heeft laten staan, is het vernielen van een overdreven juweliers etalage, waarop een alarmsysteem in werking komt dat blijft gieren en janken als Plond, met zijn kinderpistooltje aangezien voor een gevaarlijke inbreker, al dood op het trottoir ligt, geraakt door een verkeerd gericht politieschol. Zoals alles verkeerd gerichh was in zijn leven, al leefde hij in een welvaartsstaat. De film is naiief gemaakt als bij Fassbinder, maar je moet wel lef hebben om een eerste gesubsidieerde film als een klap in het gezicht van je subsidiegever aan te laten komen. „Le Fou” is een „naakte” film, een film zonder enige versiering of overbodi ge afleiding. Dat kan gelegen hebben aan de beperkte geldmiddelen die tot grote soberheid dwongen, het kan ook Goretta’s stijl zijn, afgedwongen door het onderwerp. Een onderwerp dat hij zelf omschrijft in de volgende woorden: „hoe een voortreffelijke employé een handige inbreker wordt en hoe dit ver late succes hem vernietigt.” Die om schrijving slaat dan op George Plond, lot zouden ze het er veel fortuinlijker afgebracht hebben. ilsof rlijk, leur met lau- iO. 3 »at. tion. Ook Cinema Qurinus International aan de Lange Veerstraat komt nu niet een nachtvoorstelling en wel op zaterdag om 23.30 Vertoond zal weer worden „Night in Casablance” met de Marx Bro thers die afgelopen zondag al een over tuigend succes bleek. m- De Zwitserse film van dit ogeblik staat of valt min of meer met de activiteiten van twee filmers, Claude Goretta en Alain Tanner. Hun beider samenwerking dateert al van 1952 toen zij in Geneve een Ciné-club oprichtten en critische artikelen schreven voor het „Journal de Geneve en „La Tribune de Geneve Van 1955 tot ’57 waren de vrienden samen in Londen werkten in het Britisch Film Institute en schreven voor „Sight and Sound”. Ze maakten er de documentaire „Nice Tim”, een filmre portage over Piccadilly Circus die nog altijd een verdiende reputatie geniet. Het is allemaal mies en triestig wat er met Plond gebeurt die bovendien niet uit de voeten kan omdat zijn vrouw invalide is en thuis aan een rolstoel Het is dan eindelijk zo ver. André van Duin zal met zijn „Pretfilm” de Neder landse cinematografische activiteiten die ëen beetje in een dood slop geraakt zijn, tot nieuw leven stimuleren. Het recept is eenvoudig. Een reeks toppers uit André van Duin’s theater-optreden wordt uit de ampexband geknipt en samengevoegd tot, wat manager Joop van den Ende een „Hoogtepuntenfilm” noemt. Hij is op dit simpele idee gekomen bij het zien van compilatiefilms als „That’s Enter tainment”, daarbij gemakshalve over het hoofd ziende dat dit genre samengesteld is uit hoogtepunten van een perfecte amusementsindustrie over een periode van ettelijke decennia, waarbij de be trokken artiesten tot de top van de showbusiness behoren. De Hitchcock-familie in Family Plot. V.l.n.r William Devane, Karen Black, Hitch, Barbara Harris en Bruce Dern Steve Mc Queen speelt de volgenszijn zeggen onschuldig wegens moord veroor deelde Charrieres en regisseur Franklin J. Schaffner is niet karig in het uitvoerig weergeven van alle verschrikkingen'die' het Franse gevangenkamp aan de noord kust van Zd.-Amerika voor de veroorA deelden in petto heeft. Naast het optre-, den van Steve McQueen moet vooral ook de rol van Dustin Hoffman als een goed vriend van Charriere genoemd worden. Annie Girardot en haar medische staf in „Dr. Frangoise G”. de-clinlique van een groot ziekenhuis ook nog de echtgenote van een beroemd diplomaat en moeder van twee bijna volwassen kinderen. Echtelijke en huise lijke moeilijkheden worden haar niet bespaard en niettemin stort die verre van ideale wereld rond haar in elkaar als ze longkanker blijkt te hebben. Het schijnt allemaal op ware gebeurtenissen te berusten, ontleend aan de roman „Un Cri” van Noëlle Loriot, maar Bertucelli maakt er een smartlap van, al weet Annie Girardot zoveel mogelijk de emo ties in toom te houden. BEHALVE ANDRE vdn Duin’s Pret film die in Lido en nog 24 andere' bioscopen door het hele land zijn we-1 reldpremiere beleeft (zie Amsterdamse films),is er niets nieuws toegevoegd aan de Haarlemse filmagenda. Prolongaties dus in Roxy met Milos Forman's „One, flew over the Cuckoo’s Nest’’ (15e week), in Palace met James, Bond's „Diamonds are forever”, in Studio met „The Genius” en in Luxor met „De Gendarme van Saint Tropez” (Louis de Funes). Frans Hals brengt „Papillon” in reprise, een verfilming van Henri Charrieres eigen belevenissen als gevangene van het bag no in Frans Guyana. oversteekt. Op dat ogenblik doorkruisen de beide plots die in de film verder ontwikkeld zullen worden, elkaar in de meest letterlijke zin. Blanche en haar vriend George (Bruce Dern) worden door de camera losgelaten die nu de blonde vrouw van het zebrapad volgt en onthult hoe deze een kidnappingsaffaire afhandelt, de losprijs een enorme dia mant in ontvangst neemt en in het duister verdwijnt nadat ze per helikopter" de plaats heeft aangegeven waar de gekidnapte zakenman Victor Constantine op zijn bevrijding wacht. Als de geheim zinnige vrouw die tijdens die hele af handeling van zaken geen woord zegt, eindelijk haar vermomming’ blonde pruik, donkere bril kan afleggen, herkennen we de actrice Karen Black die samen met haar vriend, de diamant handelaar Arthur Adamson (William Devane) een goed lopend tweemansbe- drijfje in kidnappen draaiende houden. In tegenstelling tot de wat slordige, nonchalante manier van werken van het tweetal Blanche-George is de wijze waarop het kidnappingsduo hun zaakjes regelen van een grote professionele za kelijkheid en efficiëntie. Maar het begint pas echt interessant te worden als een ingenieuze „link” gelegd wordt tussen de beide opererende partijen. Voor de complete kennis van die hele moeizame beginperiode van de Zwitserse film is het zien van Goretta’s „Le Fou” bijna verplichtend omdat met deze film, ongeveer gelijktijdig met Tanner’s „La Salamandre”, de renaissance van de Zwitserse film begon. Ander werk van Tanner is hier nu wel bekend dankzij Film International, het circuit van Fugi tive Cinema en de bioscoopvertoningen van The Movies, „Le Fou” completeert die kennis. Wat deze week in The Mo vies kan gebeuren. gekluisterd zit. In de opeenstapeling van ellende die soms als te gechargeerd overkomt, schijnt Goretta af te willen rekenen met alle sprookjes over het deegelijke, solide, wel verzorgde en goed georganiseerde Zwitserland zoals wij dat uit de reisfolders kennen. Alsof daar geen armoede zou kunnen bestaan, geen sociaab onrecht, geen eenzaamheid en verraad van vrienden. Zwitserland, zo schijnt Goretta te willen zeggen,is een paradijs voor vreemdelingen met gehei me banksaldo’s en openlijke belastin gontduiking. Ongetwijfeld ter ere van Hitchcock’s 77ste verjaardag en ter opwarming voor zijn nieuwste film „Family Plot” brengt Cineac Reg. Lreestraat de voorlaatste film van Hitchcock, „Frenzy”, de in Londen opgenomen thriller over een dassenmoordenaar. „Taxi Driver” gaat nog steeds in Calypso Club en Richard Lester’s „Royal Flash” is ingezet in Leidseplein Theater. Studio K heeft voor de nachtelijke uren gekozen voor Vis conti’s „II Gattopardo” met Burt Lan caster, Alain Delon en Claudia Cardinale en in The Movies een op elkaar afge stemd dubbelprogramma: „Goretta’s „Le Fou” en Tod Browning’s „The Freaks.” uikt. loze tec- met 1 en 0. 3 •drijf Tel De filmer heeft ditmaal niet naar spectaculaire misdaden gezocht, niet naar adembenemende achtervolgingen of naar dramatische uiteenzettingen tussen twee vijandige partijen. Deze keer heeft hij de lichtgewicht en ongeoefende wets overtreder een kans gegeven. En hij heeft laten zien dat hij zonder lijken en zonder de constante dreiging van nade rend gevaar een misdaad-komedie kan maken die, evenals „The Trouble with Harry’’ van twintig jaar terug, best een plaats verdient in zijn totale oeuvre. Cinema Qurinus International zet z’n zondagvoorstellingen, ’s avonds om 7 en 9.15, voort, deze week mert „Suspicion” een beroemde Hitchcockfilm uit 1941. Joan Fontaine speelt hierin een rijke jonge vrouw die na een korte kennisma king trouwt met de vlotte,onverantwoor delijk „playboy” Cary Grant. Al gauw na hun huwelijk begint Joan achter dochtig te worden en raakt er me§r en meer van overtuigd dat haar man. een moordenaar is en uit is op haar geld. Een onbehagelijke situatie waarbij Hitchcock tot het laatste toe Joan en ook het publiek in het onzekere laat over de bedoelingen van Cary Grant. Frans Hals brengt in de nachtvoor- stellingen „The Comancheros” een in 1962 door Michael Curtiz gemaakte Wes tern met John Wayne, Luxor prolon geert de griezelfilm „Night of the living Dead” en Palace brengt een politiefilm met Alain Delon. Roxy vertoont het origineel van de serie die nu als „Paper Moon” op het tv-scherm loopt In de gelijknamige film zijn het Ryan O?Neal en zijn dochtertje Tatum die het won derlijke stel zwervers spelen dat met bijbels verkopen langs de huizen in zijn onderhoud moet voorzien. Een kostelijke film die een hernieuwde kennismaking zeker rechtvaardigt. Hij is dan ook ge maakt door de jonge, vieve filmregisseur Peter Bogdanovich. Opvallende reprises zijn deze week te vinden in Cinema International (Allebé- plein) dat in afwachting van de nieuwe Hitchcock de tijd doodt met „Point Blank van John Boorman met Lee Mar vin, en Angie („Pepper”) Dickinson; en verder in Du Midi de Dino de Laurenti- i’s mammoet-produktie „De Bijbel”, re gie John Huston, medespelers Ava Gard ner, Richard Harris, John Huston (Als Noach). „Family Plot” begint met een spiritis tische séance waarin de jonge Blanche (Barbara Harris) met een zware stem die vanuit de andere wereld moet komen, de 78-jarige weduwe Julia Rainbird (Cath- leen Nesbitt) wil doen geloven dat zij in contact is met haar overleden zuster. Julia Rainbird lijdt namelijk aan wroe gingen over een ver verleden toen haar zuster een onwettig kind ter wereld bracht en de familie om schandaal te voorkomen de ongewenste telg weggaf. Nu zij haar einde voelt naderen en haar laatste wil op schrift wil zetten, wil Lady Rainbird het familie-onrecht goed maken en al haar bezittingen op naam zetten van de uitgestoten neef. Alleen, zij weet niet hoe hij op het ogenblik heet en waar ze hem kan vinden. Van daar haar contact met de waarzegster, een lieve bedriegster die informaties over haar eventuele klanten, achtergron den en familieverwikkelingen te horen krijgt van een vriend die taxichauffeur George komt aan de weet dat het onechte kind veertig jaar geleden „ge schonken” is aan de chauffeur van de familie, een zekere Shoebridge, die enke le jaren later met vrouw en geadopteerd kind in een brand om het leven kwam. Een onderzoek op het kerkhof waar de familie in een graf ondergebracht zou moeten zijn, leert dat er wel een enkele steen van het echtpaar Shoebridge op een der graven voorkomt met de ver melding dat het in 1950 de dood vond maar dat tegen alle regels der logica in de naam van de jeugdige Edward Shoe bridge op een aparte, kleinere steen vermeld staat die bovendien opzichtig van latere datum is. Bij navraag bij de tuinman van het kerkhof blijkt dat de steen van Edward inderdaad veel later, in 1965, toegevoegd is, waarschijnlijk ter camouflage van het feit dat destijds geruchten de ronde deden dat Edward een magazijnbediende bij een aarde- werkbedrijf die na 20 jaar minitieus trouwe dienst een werkverbod van zijn dokter krijgt en zijn plotseling leeg geworden leven inhoud wil geven door het doen van onwettige dingen. Hij be gint met het wegnemen van een boek uit een boekestalletje op straat, alleen om de spanning te ondergaan van be trapt te kunnen worden. Als niemand op zijn daad reageert .gooit hij het boek dat volstrekt waarde loos voor hem is, weg. Later breidt hij zijn illegale activiteiten uit met het inbreken in leegstaande villa’s. „Le Fou” is geen film met mooie toeristische beel den van besneeuwde Alpen of grazige dalen, Het is in de film steeds miezerig winterweer met regen en grauwe luch ten en kale, mistige velden. Van uiterlij ke welvaart en sociale zekerheden merkt men ook niet veel. Bij het gedwongen afscheid van zijn directeur krijgt Plond een waardebon van 500 frs, op de zaak te besteden. En zijn spaarpenningen worden hem slim afhandig gemaakt door een bankexpert die hem aandelen in Zuid-Amerikaanse mijnen adviseert en een jaar later moet melden dat de aandelen geen cent meer waard zijn. ting vol zelfspot kunnen zijn, waarmee de filmer afscheid heeft willen nemeft. De dingen die hij in practisch zijn hele oeuvre met stijgende zelfverzekerdheid heeft gedaan, zijn hier afwezig. Maar hij heeft een nieuwe Hitchcock geïntrodu ceerd die met het gemak van een routi nier een misdaadkomedie in elkaar zet, zelfs hier en daar met een dubbelzinnige dialoog zoals men bij de preutse Hitch cock niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Een afscheid dus dat past l>ij een onberekenbare man als Hitchcock, die eigenlijk nooit iets heeft begrepen van- de vele diepere bedoelingen die hem in de kringen van de intellectuele filmkri tiek in Europa werden toegedicht. Hij heeft die lof van diepzinnigheid gelaten,' hoewel niet zonder plezier over zich heen laten gaan, evenals alle eervolle onderscheidingen die hem de laatste ja ren niet alleen vanuit het bedrijf, maar ook van de zijde van universiteiten, en vakkringen te beurt zijn gevallen. CHARLES BOOST Terwijl Blanche en haar vriend in diens taxi naar huis gaan en de moge lijkheden bespreken om de in het voor uitzicht gestelde beloning in handen te krijgen, rijden ze bijna een mysterieuze vrouw aan die rustig op het zebrapad De toeschouwers in de 25 theaters waarin Joop van den Ende zijn film ten doop houdt, zullen het anderhalf uur met André van Duin moeten doen en dat lijkt mij vergelijkenderwijs een beetje behelpen. Maar goed, het legioen van Van Duin’s fans zal er best een paar gulden voor over hebben om het alle maal nog eens op groot doek terug te zien: de oberscène, de militair, de dok- terssketch, de trouwzaal, de goochelaar, het schooltje. En voegt Joop van den Ende er in Parool aan toe: „Het resul taat is grandioos, die kop van André nu eens niet op zo’n klein tv-scherm, maar waaaarop op dat grote bioscoopdoek”. In Rembrandtplein Theater. In City I vinden we als première „Docteur Francoise Gailland” van Jean- Louis Bertucelli. Wie enige jaren gele den op Film International in Rotterdam van deze filmer „Remparts d’Argile” („Muren van klei”) de film over een sociaal protest van inwoners van een Tunesisch dorp gezien heeft, zal ver baasd zijn de naam Bertucelli verbonden te zien aan een gladde speelfilm met acteurs van naam als Annie Girardot, Francois Périer en Jean-Pierre Cassel, die een dokterdrama opvoeren dat als verhaal in Libelle niet misstaan zou hebben. Franc oise Gailland (Annie Gi rardot) is behalve een druk bezette chef- Over „Le Fou” („De Gek”), een film van Goretta in The Movies wordt hier naast geschreven en over „Hollywood Cowboy” die in Kriterion is ingezet, hebben we kort geleden uitvoerig be richt. De voornamelijk amusante bele venissen van een filmgek omstreeks 1930 die in Hollywood terecht komt op het ogenblik dat ook de geluidsfilm er zijn entree maakt en die het tot stuntman in westerns brengt, zijn luchtig en met een tikje nostalgie in beeld gebracht en ma ken tegelijk ieder duidelijk wat er nu eigenlijk met een „B-picture” bedoeld wordt. Dit knappe scenario met twee gelijk tijdige intriges die als tandraderen in elkaar grijpen, is van Ernest Lehman, de auteur ook van Hitchcock’s „North bij Northwest”. Zijn inventiviteit én de on derkoelde regie van de man die zo graag met lijken, tijdbommen en verdwenen documenten werkt, hebben een film op geleverd die voortdurend amusant, on derhoudend en intrigerend is en die laat zien dat de „Master of suspense” ook zonder grote schrikeffecten een meesle pende film kan maken. Als „Family Plot” de laatste film wordt die Hitchcock heeft gemaakt, zo als hier en daar gesuggereerd wordt, dan zou dit „testament” een ironische afslui- Terug in Zwitserland kwamen beide voorvechters voor een nationale filmin dustrie pas tien jaar later, in 1968 weer bij elkaar, nu om met Jean-Louis Roy, Jean-Jacques Lagrange, Soutter de pro ductiegroep „Groupe 5” op te richten die samenwerkte met de Zwitserse televisie. Met als tastbaar gevolg dat Goretta achtereenvolgens „Le Fou” in 1970, „L’Invitation” in ’72 en „Pas si méchant que ca” in ’74 kon maken. Terwijl Tanner in ongeveer diezelfde tijd „La Salamandre” „le Retour d’ Afrique en „Le Milieu du Monde afleverde, alle films die internationaal bekendheid en waardering kregen, vooral ook omdat ze niet, zoals bij iedere beginnende indus trie gebeurt, consessies deden aan een ver- meende publieke smaak, maar zeer persoonlijke en herkenbare films over eigentijdse problemen en menselijke verhoudingen waren. zijn pleegouders vermoord had door hun huis in brand te steken en daarna spoor loos verdwenen is. Terwijl Blanche en George doorgaan .met hun onderzoek naar de verdwenen Edward als enig erfgenaam van liét Rainbird-kapitaal, zetten Fran en Adamson hun kidnappraktijken voort, met een aartsbisschop als volgend slacht offer. Adamson is alleen wat geïrriteerd door de hem ter ore gekomen nasporin- gen naar Edward Shoebridge. Zoals de kijker al vermoedt, zijn de jonge Shoe bridge en Adamson een en dezelfde persoon. Dit wetende is het begrijpelijk dat Adamson er geen vermoeden van heeft dat hij maar naar voren hoeft te komen om een fortuin in ontvangst te nemen. Hij hoeft dat geroer in een voorbije tijd alleen maar in verband te brengen met zijn eigen duister verleden en zijn niet zo vlekkelbos heden. Uit dit misverstand ontstaan de moeilijkste ver wikkelingen die uiteindëlijk tot een con frontatie leiden van de elkaar tegenwer kende partijen. Zonder de irönie van het V ...V s j J

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19