Minister Westerterp negeerde eis tot gesprek PROTEST-TENTOONSTELLING Arnhem steeds meer en dan dit noq I te VEROLME: REUZENGASTANKERS REDDING VAN SCHEEPSBOUW Voorlopig geen ontslagen bij Arenco PMB centrum van drugs „Devaluatie van gulden is niet uitgesloten” „Beslissing van Van Agt juist” (buitenlands geld i r rz 7Ir: .Ar in ii fa P VRIJDAG 1 3 AUGUSTUS 19 7 6 2 BINNEN- EN BUITENLAND MENING AMROBANK z Cursus L, - WEERRAPPORTEN Duur materiaal I Metaalmoeheid ■f Starfighter verongelukt Publiek Kroket ontploft I Streekvervoer Naar Sovjet-Unie STIKSTOF (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Zou de bouw van een of meer reusachtige gastan kers van Verolme de Nederlandse scheepsbouw kunnen redden? Volgens de 75-jarige scheepsbouwer die in feite opnieuw is begonnen, zou op de werven van Rijn-Schelde-Verolme in Rotterdam (Botlek) en Amsterdam (NDSM) zo’n tanker kunnen worden gebouwd. De moge lijkheden van samenwerking tussen de staat, RSV en Verolme worden bestudeerd. Over zijn nieuwste project, schepen van 300.000 ton, zogenaamde multi-containerschepen, is Verolme uitvoerig aan het woord in het blad „Sociaal-Economisch Management.” Are de Triomphe Bejaarde beroofd Misdrijven UTRECHT (ANP). De vervoersfederatie NVVNKV en de ver- voersbond CNV gaan zich de komende weken beraden over acties, nu minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) niet is ingegaan op hun eis, voor afgelopen donderdag een gesprek te arrangeren over het wegwerken van de verschillen in arbeidsvoorwaarden voor perso neel in dienst van gemeentelijke vervoersbedrijven en voor perso neel in dienst van streekvervoersbedrijven. J1 sr i i— th w s t hl F - -.o L Vervoersbonden: acties in voorbereiding L BB. het weer Vooruitzichten voor zondag: 4 J F' ■I" i SS omgever. ter voorkoming van ontplof fingen. Het Tweede-Kamerlid Patijn (PvdA) wil van minister Westerterp vernemen of het waar is dat het Nederlands Economisch Instituut metaalmoeheid heeft geconsta teerd aan de binnenkort te vervangen Baanhoekbrug bij Sliedrecht. Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord wil het Kamerlid tevens horen of er dan maat regelen worden getroffen om de veilig heid van het spoorwegverkeer over deze brug te waarborgen. Een Starfighter-fotoverkenner van de Koninklijke Luchtmacht is gistermiddag tijdens een vlucht dertig kilometer ten westen van Münster in West-Duitstand verongelukt. De vlieger heeft zich per schietstoel gered. Het toestel was afkom stig van de vliegbasis Völkel. Zonnig en droog, behoudens een kleine kans op een bui. Aanhoudend warm. Vorige week lieten de vervoersbonden de bewindsman weten, dat „mocht dat gesprek er niet komen of mocht het een onbevredigend resultaat hebben” zij zich dan over acties gaan beraden. Het enige wat de bonden tot nog toe van de zijde van het ministerie hebben vernomen is een bevestiging van ontvangst van dit ultima tum, aldus een woordvoerder van de ver- voersfederatie gisteravond. „Dit leidt ons tot de conclusie, dat de heer Westerterp er kennelijk voor terug deinst om de vertegenwoordigers van de vakbeweging in de ogen te zien, nu hij op basis van schijnargumenten nee zegt tegen een harmonisatie van arbeidsvoor waarden”, aldus de woordvoerder. De verschillen in arbeidsvoorwaarden voor gemeentelijk buspersoneel en perso neel in dienst van het streekvervoer zijn al zes jaar onderwerp van bespreking tussen werkgevers, werknemers en overheid. Alle partijen waren het er zo langzamer- AMSTERDAM (ANP). De advies koersen (aan- en verkoopprijzen voor bui tenlands geld luiden: onbew. onbew. onbew. l.bew. onbew. onbew. mist onbew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. zw.bew. geh.bew. onbew. h.bew. onbew. l.bew. geh.bew. l.bew. zw.bew. onbew. l.bew. h.bew. l.bew. onbew. regen zw.bew. zw.bew. onbew. h.bew. onbew. onbew. l.bew. mist h.bew. onbew. onbew. onbew. onbew. 0.5 0.3 0 0 0 0 0 „Na talloze besprekingen toont de Nederlandse regering zich zeer geïnteres seerd”, zegt Verolme. „Hoewel Den Haag mij eens aan de kant heeft willen manoeu vreren zijn we thans in het stadium beland, waarin de mogelijkheden van samenwerking tussen de staat, RSV en mij worden bestudeerd. Het op de lange baan schuiven van de harmonisatie-operatie in het kader van de overheidsbezuinigingen wijzen de bonden dan ook volstrekt van de hand. De woordvoerder van de vervoersfede- ratie verklaarde donderdag, dat de bon den bij het kiezen van hun acties in élk geval rekening zullen houden met de belangen van het publiek. „We gaan er van uit, dat ook het publiek begrijpt, dat de werknemers in het streekvervoer hele maal niets vragen wat de overige werkne- per. Bovendien spelen politieke factoren (het voorbeeld van de olieboycot) een rol. Aardolie heeft zijn beste tijd als energie bron gehad, aardgas heeft de toekomst. Daar ziet Verolme dus zijn kans met plan nen voor schepen, die 330.000 kubieke meter vloeibaar gas kunnen vervoeren en waarvan dan de transportkosten tot 70 percent van het huidige.peil kunnen wor den teruggebracht. Wat betreft hun arbeidsvoorwaarden, zijn de werknemers in het streekvervoer momenteel achtergesteld bij hun collega’s in gemeentelijke dienst. mers in Nederland krachtens de loon maatregel verboden is”, zei hij. In de haven van levering en in die van aflevering zullen- uitgebreide voorzienin gen moeten worden getroffen onder grondse, desnoods onder de zee om het gas te verwerken en op te slaan. Begin deze week kondigde de directie aan dat 64 van de 450 werknemers ontsla gen zouden moeten worden. De vakbon den weigerden daarmee akkoord te gaan personeel, in vergelijkbare vorm worden uitgebreid tot de werknemers in het streekvervoer, aldus de bonden. Een vrouw uit Boxtel is gisteren gewond door een kroket die op haar bord ontplof te. De vrouw had voor haar kinderen en zichzelf wat kroketten gebakken die zij in een doos van twintig had gekocht in een supermarkt. Toen zij haar kroket op een bord legde explodeerde de hartige hap. Men neemt aan dat gisting de oorzaak daarvan is geweest. De vleeskeurings dienst onderzoekt andere kroketten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbriick Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis 26 28 27 27 27 24 26 29 25 27 22 29 27 23 29 27 29 24 22 22 22 31 27 28 32 28 31 21 25 28 29 27 26 23 24 22 29 27 34 29 31 9 0 0.2 0 0 0 0 0.1 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 o 1 o o o o 11 o o o o o ling. Door deze verschillen, die ook bestaan ten aanzien van de invaliditeitsre- gelingen, worden volgens de bonden onge veer achtduizend werknemers gedupeerd. De bonden willen verder, dat het streek- vervoerspersoneel dezelfde maatschappe lijke, psychologische en medische begelei ding krijgt als bij het gemeentelijk ver voersbedrijf gebruikelijk is. Daarnaast moet het functioneel leeftijdsontslag, een regeling die alleen geldt voor overheids- Het buspersoneel in de gemeenten valt bijvoorbeeld onder de Algemene Burger lijke Pensioenwet. Het streekvervoersper- soneel kent over het algemeen niet een dergelijke welvaartsvaste pensioenrege- Alle streekscholen voor algemeen en op het beroep gericht onderwijs kunnen het komende cursusjaar als experiment twee cursussen geven voor in totaal 900 werklo ze jongeren. De eerste cursus is voor wie een diploma MAVO, HAVO of VWO heeft, de tweede voor wie zonder diploma uit de eerste cyclus van het voortgezet onderwijs is gestapt. In beide cursussen zal speciale aandacht worden geschonken aan de meisjes. De cursusduur is ten hoogste één jaar, naar het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft mee gedeeld. Van Schiphol is gisteren een uit zeven leden bestaande delegatie van Eerste- en Tweede-Kamerleden voor een bezoek van acht dagen aan de Sovjet-Unie naar Mos kou vertrokken. De delegatie staat onder leiding van de voorzitter van de Tweede- Kamer, dr. A. Vondeling. De reis wordt gemaakt op uitnodiging van de Opperste Sovjet. Over het programma kon de heer Vondeling voor zijn vertrek nog niets meedelen. Momenteel worden overal in het land regionale ledenvergaderingen gehouden, waarin de leden te horen krijgen hoe de zaken met betrekking tot de harmonisatie van de twee categorieën arbeidsvoor waarden ervoor staan, en waarin zij ook de gelegenheid krijgen om zich uit te spreken over te voeren acties. Na afloop van die reeks vergaderingen de laatste is gepland op 20 augustus komen de besturen van de vervoersbonden zo snel mogelijk bijeen met de kaderleden. Dan zullen de actieplannen op tafel komen. hand over eens, dat het wegwerken van die verschillen een goede zaak is en de algemene verwachting was dan ook, dat de harmonisatie met de vernieuwing van de huidige CAO autobuslijndiensten gere geld zou worden. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.09 uur en 18.3'2 uur Laagwater 2.03 uur en 14.15 uur „Deze schepen zijn 362 meter lang, 62 meter breed, 42 meter hoog en de diep gang is berekend op 12,5 meter. In deze gastanker wordt het aardgas in geconcen treerde vorm (als LNG) vervoerd, na afkoeling tot ongeveer 160 graden Celsius onder nul. Zo’n tanker kost volgens de huidige prijzen 530 miljoen gulden en de bouw vergt 300 manjaren. In het schip zullen zich 90 tanks (cilinders) bevinden, met elk een inhoud van 3600 kubieke meter vloeibaar gas, rondom door stikstof De vraag naar aardgas blijft volgens Verolme stijgen omdat het schoner, milieuvriendelijker is dan olie en goedko- Alleen al Nederland zal, naar de mening van Verolme, op grond van het berekende aardgastekort tot het jaar 2000 ten minste 25 reuzengastankers kunnen gebruiken. Zo’n schip kan met 5a 6 reizen per jaar naar de Perzische Golf één miljard kubie ke meter vluchtig gas vervoeren. Omstreeks 1980 zou de eerste tanker in gebruik moeten worden genomen. Als Nederland aan het buitenland wil blijven leveren moeten er nog tientallen schepen bijkomen. voer vanuit het noorden des lands begint nu ook op gang te komen.” Vooral de handel in heroïne neemt beangstigend toe. Tot dusver zijn dit jaar al 48 mensen wegens het bezit van hard drugs gearresteerd. Voor het. bezit van soft drugs werden 76 arrestaties verricht, en voor overtreding van de wet op de geneesmiddelen werden tien mensen aan gehouden. In beslag genomen zijn ruw- W-ég 3200 gram heroïne (handelswaarde 660.000 gulden), 5400 gram hasj en andere hennepprodukten (handelswaarde 27.000 gulden), 175 gram amfetamine (handels waarde 13.125 gulden) en een onbekende hoeveelheid drugs van diverse herkomst. De vier man sterke narcoticabrigade van de Arnhemse recherche kan het werk nauwelijks aan. „Willen wij de drughan del goed aanpakken, dan moeten we 24 uur per dag in actie zijn”, aldus specialist W. Keddeman van het drugteam in Arn hem. Met de narcoticaspeurders van onder meer de Nijmeegse politie bestaat dan ook een hechte samenwerking. De drughandel beperkt zich niet alleen tot de stad Arnhem, maar tiert ook welig in de omliggende dorpen. Vooral de Arn hemse saneringswijk Klarendal is echter een geliefde trefplaats van mensen uit binnen- en buitenland die drugs willen kopen. Vorige week nog nam de Arnhem se recherche bij een inval voor 20.000 gulden aan soft drugs-in beslag. De grootste slag die de Arnhemse nar coticabrigade dit jaar heeft geslagen, was de aanhouding op 18 februari van een 26- jarige Chinees uit Maleisië. In diens woning werd, verborgen achter dubbele wanden, een koffertje met drie kilo zuive re heroïne aangetroffen (waarde: 6 ton). De toeristen kunnen in Parijs weer hun hart ophalen: de staking van het perso neel van de Are de Triomphe is weer voorbij. Woensdag en donderdag kon het monument door de staking niet bezocht worden, gisteravond is een regeling getroffen met de bewakers en de geldin- ners, die hadden geklaagd over onvol doende personeel en slechte werkomstan digheden. Beloofd is nu dat er wat aan gedaan gaat worden. Aantal uren zon: 6 tot 14, minimum tempera turen: omstreeks 13 graden, maximum tempera turen: omstreeks 26 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Weer in binnen- en buitenland o no ono no no o nno no nno z nnw zw nnw ozo w windst. ozo wirtdst. nno windst. ono n windst. zzw windst. wnw windst. wzw nnw ono nno ono wnw nnw windst. windst. windst. ono nnw zzo n BEST (ANP). De directie van de machinefabriek Arenco PMB in Best heeft de vakbonden gisteravond de garan tie gegeven dat na de zeer noodzakelijke reorganisatie de eerste drie jaar binnen het bedrijf geen collectieve ontslagen zul len vallen. Dat heeft de heer Beerepoot van de Unie BLHP na afloop van bespre kingen met de directie meegedeeld. De vakbonden hadden een dergelijke garan tie geëist. Amerikaanse dollar 2,63-2,73 Engelse pond 4,68-4,98 Belgische fr. (100) 6,50-6,80 Duitse mark (100) 103,75-106,75 Ital. lire (10.000) 29,75-33,75 Portugese esc. (100) 7,40-9,40 Canadese dollar 2,66-2,76 Franse fr. (100) 52,50-55,50 Zwitserse fr. (100) 106,25-109,25 Zweedse kroon (100) 58,25-61,25 Noorse krpon (100) 47,00-50,00 Deense kroon (100) 42,25-45,25 Oostenr. sch. (100) 14,75-15,05 Spaanse pes. (100) 3,80-4,10 Griekse drachme (100) 6,75-8,00 Finse mark (100) 67,50-70,50 Jöegosl. dinar (100) 13,00-15,25 14 13 13 11 11 15 11 11 17 13 8 22 17 14 17 14 13 11 10 12 13 19 14 15 16 22 15 13 18 11 13 18 15 9\ 8 12 11 19 18 25 21 17 Verolme wijst erop, dat de Nederlandse Gasunie heeft gezegd dat ons land tot het jaar 2000 (wegens eigen verbruik en aan gegane exportcontracten) zeker 500 mil jard kubieke meter gas tekort komt. „Dat onder voorbehoud dat de exportgaskraan zoveel mogelijk wordt dichtgedraaid. Wil Nederland aardgasdistributeur van ande re Europese landen blijven, dan zal het tekort een veelvoud van die 500 miljard worden, dan zal er nog veel meer aardgas moeten worden ingevoerd. Het Tweede-Kamerlid Laban (PvdA) heeft in aan minister Van Kemenade van Onderwijs gestelde vragen bezwaar gemaakt tegen zijns inziens duur eindexa- menmateriaal voor het voortgezet onder wijs. Het gaat hier om katernen voor elk eindexamenvak. Deze katernen, die vol gens Laban in het algemeen slechts één jaar worden gebruikt, worden op betrek kelijk duur papier in kleuren gedrukt en hebben vele illustraties. De prijs ligt tus sen acht en negen gulden per stuk. Het Kamerlid verzocht te bevorderen, dat der gelijke „wegwerpleermiddelen” goedko per worden vervaardigd. Hij wees op het bestaan van bulk-boeken. Twee jongemannen rond de twintig jaar hebben een 89-jarige weduwe uit de stad Groningen beroofd van haar spaargeld. De beide jongemannen drongen de woning binnen nadat zij hadden aange beld. De vrouw werd tegen de grond geslagen. Na het huis te hebben doorzocht verdween het tweetal met 700 gulden. Bij het weggaan kreeg de vrouw nog een paar slagen. Die benodigde grote hoeveelheden aardgas moeten in eerste instantie uit Iran komen waar „bellen” zijn ontdekt die nu al het tienvoudige van de Nederlandse reserve zouden kunnen leveren, zegt Ver olme. Verder noemt hij gasvondsten in Alaska, Siberië, Indonesië en Australië. Mocht in Nederland vanwege milieube zwaren geen terminal (afleveringsstation) kunnen worden gebouwd, „dan ga ik wel naar Zeebrugge, want ook de Belgische regering is sterk geïnteresseerd”, aldus Verolme in SEM. „Dan moet er maar een soort samenwerkingsverband komen tus sen Den Haag en Brussel, wat heel goed kan, omdat de pijpleidingen er als het ware al liggen.” (Van onze correspondent) ARNHEM. Arnhem groeit in onrust barend tempo uit tot één van Neerlands belangrijkste drugscentra. Met Amster dam, Eindhoven, Utrecht en Groningen wordt de Gelderse hoofdstad op het ogen blik gerekend tot die gemeenten in ons land waar de handel in en het gebruik van verdovende middelen het meest flo reert. Het aantal narcotica-arrestaties (135) is ten opzichte van 1975 meer dan verdubbeld. In totaal werd dit jaar bovendien al voor bijna 700.000 gulden aan verdovende middelen in beslag genomen. Tot verbazing van de vervoersbonden liet Westerterp onlangs echter weten, dat voor een dergelijke loonoperatie (die ongeveer twintig miljoen gulden zou gaan kosten) de financiële ruimte ontbreekt. De bonden zijn daarover zeer verontwaar digd, niet alleen omdat het streven naar harmonisatie al in de huidige goedgekeur de CAO is vastgelegd, maar ook omdat de bewindsman naar hun mening een onaan vaardbare koppeling maakt tussen het streven om de tekorten van het openbaar vervoer te beperken en het streven om de arbeidsvoorwaarden voor het busperso- neel gelijk te trekken. AMSTERDAM (ANP). Wanneer de inflatie niet kan worden teruggedrongen zal op den duur aan een devaluatie van de gulden niet zijn te ontkomen. Dit zeggen leden van de raad van bestuur van de Amrobank in een toelichting op de half jaarcijfers van de bank. Mr. Aantjes verwacht een Kamerde bat over de beslissing van minister Van Agt. De stof voor dat debat is te vinden in de twee brieven, welke de bewinds man aan de Tweede Kamer stuurde over zijn houding inzake de ontwikke lingen in de Bloemenhovekliniek, de abortuskliniek te Heemstede. Belangrijkste aanvoerlijnen voor de Gelderse hoofdstad zijn 'volgens een woordvoerder van het drugteam van de Arnhemse recherche: Amsterdam, Zuid- Nederland en West-Duitsland. „De aan- Het aantal misdrijven in de eerste vijf maanden van dit jaar is in Amsterdam met 5000 gestegen ten opzichte van dezelf de periode in 1975. Bij de politie werd tot en met mei van dit jaar aangifte gedaan van 27.611 misdrijven tegen 22.572 een jaar daarvoor. Ook het aantal aanhoudin gen door de politie steeg: 5.594 tegen 4.772. Ook het aantal verkeersovertredingen ig flink gestegen. In de eerste maanden van dit jaar werden bijna 71.600 verkeersover tredingen begaan. Een jaar daarvoor waren het er nog 57.700. Over het lagere inflatiepercentage van West-Duitsland ten opzichte van Neder land wordt opgemerkt dat indien het ver trouwen in de gulden niet terugkeert aan verandering van de valutaire verhoudin gen niet valt te ontkomen. De bank verwacht dat het resultaat van het bedrijf over geheel 1976 een bevredi gende stijging te zien zal geven. Het ziet er echter naar uit dat deze stijging minder zal zijn dan de 37 pet over het eerste halfjaar 1976 temeer omdat het tweede halfjaar 1975 bijzonder gunstig was. Dit heeft de Raad van Bestuur meegedeeld in een toelichting op de halfjaarcijfers. In het eerste halfjaar groeide de kre dietverlening eerst matig. In het tweede kwartaal versnelde deze groei. De gecon solideerde nettowinst bedroeg 88,8 mln tegen 64,8 mln in dezelfde periode van 1975. Wat de boycot betreft is de Amrobank niet in paniek. „Uit een door ons ingesteld NIPO-onderzoek blijkt dat maar een klei ne groep mensen, circa 100, hun rekening bij de bank wil opzeggen. Een evengroot aantal zou opzeggen als we door de knieën gaan, aldus de raad van bestuur. Tenslotte, zp stellen zij, hebben werkne mers bij gemeentelijke vervoersbedrijven bij de afschaffing van het zogenaamde prestatieloon een tariefdervingstoeslag gekregen. De bonden willen dat ook het niet-rijdend personeel in dienst van streekvervoerders deze toeslag krijgen. Chauffeurs in het streekvervoer kennen deze toeslag wel. - De anti-apartheidsbeweging Nederland heeft een tentoonstelling samengesteld waarbij aan de hand van foto’s inzicht wordt verschaft in het verzet van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika en de achtergronden daarvan. Deze foto van de expositie in de openlucht werd gisteren op het Spui in Amsterdam genomen. ZATERDAG 14 AUGUSTUS zon- en maanstanden zon op 5.22 uur onder 20.06 uur maan op 21.26 uur onder 10.26 uur DEN HAAG (ANP). Het besluit van minister Van Agt van Justitie om niet af te treden is volgens ARP- fractievoorzitter Aantjes het enig juiste. „Het zou niet juist zijn geweest indien de minister (om duidelijk poli tieke redenen) was afgetreden zonder dat van een breuk in zijn vertrouwens relatie met het kabinet, met zijn geest verwante regeringspartijen of met het parlement was gebleken”, aldus mr. Aantjes in een beschouwing in het deze week verschenen nummer van het AR-weekblad Nederlandse Gedachten. c! mi w F* O -■ te swW «Wil

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2