Palestijns vuur doodt vluchtenden schond souvereiniteit Uit - beregoed voor u Draaiboek voor na aanslag in Istanboel Marswater verdampt in de atmosfeer lo/ '4/0 lo/ 2/0 o/ /o hervormingen in Spanje opgesteld Griekenland Israel vreest nieuwe acties fe 6 jaar vast Ql0 was 914%, wordt Renteverhoging bij de RPS per 16 augustus a.s. Belcggingsbeuijzcn 3 jaar vast Ql0/ 5 jaar vast Q was 8-’ 4%, wordt 4 jaar vast Q^0/ „Turkije de atmosfeer Spaardepositos 3 jaar vast Ql0/ 4 jaar vast Q 5 jaar vast Ql0/ f!| i Rijkspostspaarbank 0/ /o KOEIEN GEEN ANTWOORD MOOIE VROUW ;n Ambassades strenger bewaakt ie al d riW3 Massamoorden ft Bom Verbaasd Stank Ford tekent vaccinatie- wet tegen varkensgriep Angstig 19 7 6 AUGUSTUS 1 3 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 ie kt M IS 4 De ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt maakt het de RPS mogelijk de rente op spaargelden die voor lange tijd vastgezet worden als volgt te verhogen: 3 door Nico Scheepmaker I M Chaotische evacuatie van bewoners Tal el Zaatar (ADVERTENTIE) was 914%, wordt Typerend voor de houding van die verlicht-linkse kringen was bijvoorbeeld het welkomststukke van W. L. Brugsma in de Haagse Post, die daarin aantoonde dat je heus wel een Nieuwe Revu-stuk a la Alissa over iemand kunt schrijven zonder hem eerst in het bad te hebben ingezeept. Met enige zwier werd Amalrik in de etala ge gezet naast Luns, Van Riel en Reagan, niet echt natuurlijk, niet op dezelfde, plank, en pas na de nodige loftuitingen, maar ondertussen. Gelukkig werd dit stuk van Brugsma weer opgeheven door het interview van Michiel Korzec met Amal rik in dezelfde Haagse Post, waaruit Amalrik als een heel wat genuanceerder denker tevoorschijn kwam dan hij eerst door Brugsma geportretteerd was. Ze vroeg waar hij die koeien gehoed had. „In Siberië”, zei hij. Daar keek ze van op. Haar koeien werden tweemaal per dag gemolken en leverden zo’n 15 liter per dag op (of meer), zijn koeien werden driemaal per dag gemolken en leverden 11 tot 12 liter per dag op. Hij moest de koeien na het elektrisch melken nog namelken. Zij vertelde dat ze dat vroeger ook gedaan hadden, maar dat het niet meer loonde. Zij vertelde dat haar man en haar zoon met haar hulp en de hulp van een nog schoolgaande zoon 80 koeien verzorgden, en Amalrik vertelde dat zij met 15 man 150 koeien verzorgden. De melk ging bij haar in de koeltank, in Siberië werd de room er afgeschept, met paard en wagen 20 kilometer verderop naar de fabriek gebracht, en de rest van de melk werd als veevoeder gebruikt. Ik bedoel maar: ik zie noch Luns, noch Van Riel, noch Reagan, noch Brugsma, noch Donner op voet van gelijkheid met een boerin over de veehou derij praten. de ag en nd ier m- De christenen maakten ca. 6000 Pales- tijnen en Libanese moslims gevangen toen zij het kamp met behulp van tanks innamen. Op 100 man na, die volgens christenen Palestijnse strijders waren, werden zij in vrachtwagens naar de grens tussen het christelijke oosten en moham medaanse westelijke stadsdeel gereden waar zij hun vrijheid kregen. Velen kwamen met verhalen over mas samoorden en wreedheden die door de rechtse christenen bedreven waren. Maar westelijke verslaggevers die Tal el Zaatar enkele uren na de val bezochten, zeiden geen bewijzen voor deze beschuldigingen In Beiroet ontkende het radicale volks front van Habasj de aanslag op het vlieg veld in Istanboel. De twee Palestijnen die de actie hadden uitgevoerd hadden tegen- De Turkse minister Asilturk zei verder, dat er bij de aanslag 21 mensen zijn gewond, onder wie een 10-jarig Israëlisch meisje dat in levensgevaar verkeert. te hebben kunnen vinden. Zij mochten echter niet de 100 jonge gevangenen zien die de christenen zeiden te hebben vastge houden voor ondervraging. De vluchtelingen van Tal el Zaatar begonnen in de ochtend „de groene lijn” (de grens tussen oost- en west-Beiroet) over te stromen. Uren later, toen de sche mer viel over de gespannen hoofdstad, kwamen zij nog, groepen angstige man nen, vrouwen en kinderen, met huilende baby’s en haastig samengepakt bezit op de rug. sade door een granaatontploffing gedood. Een derde werd gewond. Terwijl het kamp leegstroomde vuur den linkse strijders granaten af op de woonwijken van de christenen in de hoofdstad. Ook de haven van Joenieh, een centrum van activiteit van christenen, werd beschoten. over de Turkse autoriteiten gezegd dat zij handelden in opdracht van Habasj. De opzet was om zoveel mogelijk Israëlische passagiers te doden. Zij zouden afkomstig zijn van een basis van het volksfront in het zuiden van Libanon en het was hun eerste opdracht. Met de verovering van het kamp vol tooiden de rechtse strijders in de hoofd- „Dit gegeven is van groot beiang voor het eventueel aanwezig zijn van levensvormen op de rode planeet”, verklaar de dr. William Baum, een van de deskundigen die in Pasadena de binnen- De Amerikaanse instrumentencapsule nd jf- en in en en ip. ak ?s- iar ad ld. de ie- nd ïht 3ij ar MADRID (UPI). In regeringskrin gen in Madrid is gisteren vernomen dat het kabinet Suarez een soort hervor- mingsrooster heeft opgesteld dat uitein delijk moet leiden naar vrije verkiezin gen en de vorming van een democrati sche regering binnen één jaar. Het sche ma is volgens de bronnen tot stand geko men na besprekingen tussen Suarez en de diverse oppositieleiders. ijf im If- ÏOt an en in- 72. an ?r- or en en an >s- er le- dt ste er »ts Het aardige van Andrej Amalrik is natuurlijk, dat hij weliswaar geen Marxist is-geweest, zelfs niet in zijn jeugd, maar wel „van de basis-’ is. Zondag was hij een dagje in Broek in Waterland, dat in vroe ger tijden ook al eens bezocht werd door tsaar Alexander (en Napoleon). Tijdens de wandeling door het dorp kwamen we aan de rand ervan bij een boerderij, waar juist de koeien naar binnen sjokten om gemolken te worden. Amalrik wou graag zien hoe dat hier toeging, want tijdens zijn niet begeerde reis naar Siberië was hij een jaar lang koeherder geweest. „We hebben hier een Russische gast die zelf een jaar lang met koeien is opgetrokken, mag die even kijken?”, vroeg ik aan de boerin. Dat mocht natuurlijk. ril et :h a- ;n ze ril it- 8- te op iet ee lo de ro na set en en en an le un so- er iet :ht ng in- ol- in- an A) in ar :a- >r- Ik jl- én k- sn is- et ir- et „Ik zal moeten leren leven met de gedachte dat ik me hier in het Westen aan de censuur moet onderwerpen”, zei Amal rik ironisch. Hij vertelde ook, dat hij een keer vanuit de Sovjet-Unie een ingezon den brief aan De Waarheid had gestuurd, naar aanleiding van een stuk over hem. De brief was niet geplaatst en hij had ook nooit enig antwoord ontvangen. Dat had hem verbaasd. „Als je in Rusland een dergelijke ingezonden brief stuurt, hoor je altijd iets terug”, zei hij. „Of je krijgt een briefje dat hij niet geplaatst wordt, of je krijgt een paar dagen later de KGB aan df deur. Dinsdag meldde het Algemeen Dagblad in een kadertje dat Amalrik in een Zweed se krant had uitgepakt over de kwalijke praktijken van de KGB. Wat je van ver haalt is het lekkerst! Datzelfde stuk had de zaterdag daarvoor al in Le Monde, en de zondag daarvoor in The Observer gestaan. En zelfs een week eerder in Het Parool! Maar in Rotterdam gelooft men zoiets pas als het in een Zweedse krant staat. Overigens had Le Monde een kritische opmerking over de Moskouse correspondent van Der Spiegel uit Amal- riks stuk weggelaten, en The Observer had de zin geschrapt waarin hij zei dat het voor de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West niet nodig was Radio Liberty op te heffen, maar het storen door de Russen van Radio Liberty op te heffen. De aanslag werd gepleegd in de vertrek hal van het vliegveld toen een terrorist een bom gooide naar een groep passagiers, die bij de veiligheidscontrole stonden té wachten. Vier passagiers werden gedood: twee Israeliës, een Amerikaan en een Japanner. Het Amerikaanse slachtoffer is Harold Rosenthal uit New York, een assis tent van de republikeinse senator Jacob Javits. Rosenthal was op weg naar Israel om daar een symposium bij te wonen. was 9%, wordt was 8! 4%, wordt De rente op reeds bestaande beleggings- bew ijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. stad de „zuivering” van de door de Pales tijnen en progressieven beheerste zones in „christelijk gebied”. Na de val van het Palestijnse kamp Dbajeh en de volkswijk Quarantine volgde vorige week zonder veel verzet het kamp Nabaa. Met de val van Tal el Zaatar is de bevolking van het „christelijke bastion” thans ..homogeen” (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-ISTANBOEL. Israel vreest nieuwe terreuracties van Palestijnse terroristen. Daarom heeft de regering de veiligheidsmaatregelen bij zijn diplomatieke en particuliere vertegenwoordigingen in het buitenland versterkt, zo is gisteren vernomen uit kringen van de veiligheidsdienst in Tel Aviv. Een woordvoerder van Habasj ontken de echter dat de organisatie de opdracht had verstrekt aan de twee mannen. Vol gens de Turkse politie zijn de kapers, die op Koeweitse paspoorten reisden, meteen toestel van Al Italia vanuit de Libische hoofdstad Tripolrvia Rome in Istanbóël aangekomen. Hun eindbestemming wak Bagdad. Een van de terroristen had gezegd dat zij in Rome nauwelijks waren gecontroleerd. Men had hun daar gevraagd wat er in hun reistassen zat, maar zij hadden die niet moeten openen. gekomen foto’s evalu eert. „Als ik een lan dingsplaats voor Viking- 2 mocht uitkiezen, dan zou ik hem laten neerko men in of vlakbij de nevelgebieden”, zei Baum. Viking-2 moet volgens het schema op 4 september landen. Waar precies is nog niet bekend, want het Mars terrein is op noordelij ker breedten nogal ruig. Viking-2, die elke 27 uur zijn eivormige omloop maakt, is druk bezig met het fotograferen van diverse potentiële lan dingsplaatsen, waaruit later een keuze wordt gemaakt. Volgens Bitsios had Turkije de Sismik-1 voor seismisch onderzoek naar bepaalde delen van het continentaal plat gezonden, die Griekenland gerechtigd was als zijn eigendom te beschouwen. Dat was een koelbloedige beslissing, die was genomen ondanks waarschuwingen „van ons en van andere kanten" dat de afbakening van het plat het beste op vreedzame wijze kon worden geregeld. Intussen maakte het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren bekend dat minister Kissinger zater dag in New York achtereenvolgens gesprekken zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van Turkije en van Griekenland, over hun twist over de (Vervolg van pagina 1) BEIROET (UPI, AFP, Reuter). De vertegenwoordiger van de Arabische Liga in Libanon, Hassan Kholi, heeft gisteravond bekendgemaakt dat naar schatting 12.000 mensen gisteren in de grootst mogelijke verwarring uit Tal el Zaatar zijn geevacueerd. Kholi meende dat volgens de eerste inlichtingen waaro ver hij beschikte, minstens een honderd tal mensen werd gedood, hetzij in het kamp zelf, hetzij bij het verlaten van het kamp. Hij kon niet bevestigen of de vrachtauto’s waarmee vluchtelingen werden vervoerd, beschoten waren door rechtse troepen. Wel gaf hij te kennen dat vuur van Palestijns-progressieve strij ders tot steun aan de verdedigers van het kamp slachtoffers onder vluchtelingen had gemaakt. Kholi was gisterochtend verbaasd geweest toen hij hoorde dat er een nieuwe aanval op Tal el Zaatar was ondernomen veiligheidswachten van de Franse ambas- daar woensdag overeengekomen was dat een totale evacuatie van het kamp zou worden voorbereid. Hij zei dat hij 60 strij ders uit het kamp had meegenomen die door de falangisten aan hem waren over gedragen. Hij voegde er aantoe dat er nog gevangenen waren. een mooie vrouw heeft Jan-Hein Donner tegen zijn collega Kortsnoj gezegd. Hij doelde op Andrej Amalrik. Waar Amalrik die zogenaamde „slechte reputatie” aan fe danken heeft, is iets waarnaar ik slechts kan gissen, maar het is inderdaad een feit dat hij in verlicht-linkse kringen, samen met Solzjenitsyn en Pachman, gemaks halve op de schroothoop van de „anti- Russische (sic) anti-Marxisten” wordt gegooid, en daarom deugt hij niet: Wantje bent pas een waardige dissident als je het Marxisme te vuur en te zwaard verdedigt tegen de valserikken in het Kremlin, die de papieren idealen van onze verlicht- linkse kringen zo schaamteloos ver krachten rechten op de minerale rijkdommen onder de Egetsche Zee. Kissinger, die woensdagavond terugkeerde van ’n rond reis door Europa, zou vandaag naar New York om de internationale zeerechtconfe- rentie van de VN bij te wonen. Op deze conferentie wordt onder meer onderhan deld over souvereiniteitsrechten op het continentaal plat. Viking-1 zal na de lan ding van haar zustersta- tion op Mars sterk in haar activiteit moeten worden beperkt tenein de de resultaten van Viking-2 te kunnen laten ontvangen. De reden daartoe is de begrensde computercapaciteit op het volgcentrum in Pasa dena. Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder J bij het postkantoor A Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank NEW ÏORK-WASHINGTON (UPI). Griekenland heeft gisteren voor de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties geklaagd dat Turkije zijn sou vereiniteit heeft geschonden door het seismologische vaartuig Sismik-1 naar de omstreden Egeische wateren te sturen om naar olie te zoeken. De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dimitrios Bitsios, beschuldigde Turkije ervan daardoor het gevaar van een confrontatie te hebben geschapen. Een „ongelukje” was volgens hem voldoende om hun one nigheid over de rechten op het continen tale plat in de Egeische Zee in een con flict te laten ontaarden. De maatregelen houden verband met de aanslag van woensdag op een Israëlisch passagiersvliegtuig van El Al op het vlieg veld van Istanboel, die volgens de Turkse minister van binnenlandse zaken, Asil turk, het werk is geweest van twee Pales tijnen. Zij zijn later ongedeerd gearres teerd. Aanvankelijk dacht men dat de terreuractie van woensdag was uitge voerd door drie Palestijnen. Maxy Niedermayer van circus Stey gaat, waar zij ook optreedt, ’s ochtends altijd een wandelingetje maken met haar ijsbeer. Ze doet dat al tientallen jaren. Zo ook onlangs in Zurich, waar dit uitstapje veel bekijks trok van kinderen die veiligheidshalve wel afstand bleven bewaren. De twee gearresteerde Palestijnen heb ben volgens de Turkse autoriteiten ver klaard dat hun actie bedoeld was als wraakneming voor de Israëlische com mandoraid op Entebbe (Oeganda), ruim een maand geleden. Toen werden 104 pas sagiers van een door Palestijnse comman do’s gekaapte Boeing van Air France bevrijd. Zes kapers werden bij die actie door de Israëliërs gedood. In Tal el Zaatar, waar een ondraaglijke stank heerst van lijken in ontbinding kon nog geen balans worden opgemaakt van het totaal aantal slachtoffers. Vorige week schatte het internationale Rode Kruis het aantal doden binnen het kamp op 1400. De doden waren wegens het ont breken van kisten opgehoopt in een grep pel. Tal van gewonden zijn bij gebrek aan verzorging gestorven. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse president Ford heeft gisteren een wet getekend, welke voorziet in een alge mene en kosteloze inenting van zijn onderdanen tegen de varkensgriep. Het congres heeft een kredièt van 135 miljoen dollar (bijna 400 miljoen gulden) ter beschikking gesteld voor de aankoop van het vaccin en de fabrikanten van de ent stof waarborgen gegeven tegèn proces sen, die zouden kunnen voortkomen uit complicaties voortvloeiend uit de vaccina tie. De vaccinatie moet tegen midden sep tember beginnen. coupures van f 1.000,- en f 5.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 8%, wordt (J4/0 was 812%, wordt U4/o In de middag was er een angstig moment toen, om onduidelijke reden sluipschutters het vuur openden op een groep vluchtelingen, waarbij twee licht gewond werden. Maar gedurende de rest van de dag konden zij ongehinderd hun weg gaan. Elders in de stad werden twee Oorspronkelijk zou Viking-1 60 dagen lang op Mars een volledig wetenschappelijk pro gramma uitvoeren. Maar vanwege het uitstel van 16 dagen van de landing moet dit programma ingekrompen worden. Het zusterstation moet op 4 september op Mars landen. PASADENA (AFP).— Foto’s van Viking-2, sinds zaterdag in een elliptische parkeerbaan rond Mars vliegend, bewijzen dat het water in de Marsbodem voor een klein deel verdampt in de atmosfeer. Uit de foto's blijkt dat dit water zich als een dunne nevel verzamelt boven het Martiaanse „laag land” en op de bodem van sommige Marskra ters. Inwoners van Tal el Zaatar worden naar de grens tussen het christelijk het oostelijke en het mohammedaanse westelijke deel van de stad Beiroet gebracht, waar zij hun vrijheid kregen. minimum storting f 1.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 8! 4%, wordt <J2/0 was 8” 4%, wordt was 9%, wordt ^Z4/o „Hij heeft een slechte reputatie maar l w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3