WALDHEIM WAARSCHUWT ZUID-AFRIKA GEMEENTEN HOUDEN ZICH AFZIJDIG Zuinige cv-ketel verbruikt 11 percent minder aardgas Explosie treft raffinaderij in in winkels New Orleans Zaak Kerkraadse verpleger I^KEUR B.V.>| BOUWMARKT Vrijwel geen koffie meer het weer in europa h Processen tegen SS’ers in Duitsland brachten oorlogsverleden aan het licht 3 aangehouden See before you buy Dodental verkeer drastisch omlaag door autogordel en bromfietshelm W. JACOBS B.V. U HERSTELLEN - VERNIEUWEN voor al uw loodgieters-installatie werkzaamheden. I Roxasect Larvendoder a SERVICE is een heel goed ding, ondanks de brand staan wij daar nog steeds voor m. ijl ■LI In Milaan eerste abortus-gevallen LIMBURGER VERDACHT VAN OORLOGSMISDADEN n VERFWAREN - SIERPLEISTERS EN ROLLRAUFASER h Hèt middel tegen vlooien: i Hk dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding (ook grote maten) Koudenhom 54 W «O/ W^5 Landelijk erkend installateur. Conflict NOS-KNVB Minstens tien doden J tel. 023-321212 ALLE SOORTEN i VRl cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Loodgieters-installatiebedrijf Gravel ingenstraat 2-4 - IJmuiden - Telefoon 02550 -10231 V onls loen raat een ten W. I ster maa B gem Daa digc A de z stig (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Zuid-Afri ka moet snel zijn apartheidspolitiek overboord gooien anders komen er nog meer bloedige onlusten. Deze waarschuwing uitte gisteren de se- X Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Openingstijden: dagelijks van 8.00 -12.30 uurl 13.30 -18.00 uur zaterdags van 8.30 -16.00 uur (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand-en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. VOORBURG. Door het gebruik van autogordel en bromfietshelm is het aan tal verkeersdoden in 1974 en 1975 dras tisch verminderd. Dank zij de autogordel zijn vorig jaar 200 mensen minder om het leven gekomen en het gebruik van de bromfietshelm heeft in datzelfde jaar 100 mensen het leven gered. Dit schrijft de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) in haar rapport „Tien jaar verkeersonveiligheid in Nederland”. Waldheim zei dit in New York naar aanleiding van de nieuwe ongeregeldhe den in de zwarte woongebieden Lianga en Goegoeleto in Zuid-Afrika, die aan 27 zwarten het leven hebben gekost. Sinds De nieuwe ketelt kost ongeveer 250 gulden meer dan de tot nu toe ge bruikelijke typen, maar volgens do fabrikant kan de meerprijs in twee jaar worden terug verdiend dankzij een besparing op het aardgasverbruik van 130 gulden per jaar. Het is ook mogelijk, de rookkast van bestaande ketels te vervangen door de nieuwe kast, (een produkt van Rheem-Neder- land). hem werd ingesteld. Hij pleegde bij zijn aanhouding geen verzet en liet niet mer ken er ondersteboven van te zijn. (ANP). de Bu react eerde het I een toesp richti door werk sen van geha' er oc van gevo, een, dat juist, laten geen want zoals moei naar liep, vaak hebb vakt had je ii met! groo' en klaa duur I eci de kei vai hu: Te: all< ges eig set en do< me we he: we hebben er ongeveer 1500 joden uit Polen naar toe verbannen voor dwangarbeid als transportarbeider en in de kleding- en reparatie-industrie. Maar ongeveer 40 tot 50 hebben dat overleefd. De man uit Horn heeft bij het eerste verhoor met een bekend dat hij SS’er en bewaker in Bobruisk is geweest. Hij zegt evenwel er pas eind 1942 aan het werk te zijn gegaan. „We zullen zien hoever we ko men met het bewijs dat hij er van begin af aan is geweest”, aldus mr. Bruigom (officier van justitie). De oud-SS’er uit Horn was er niet van op de hoogte dat er al bijna een jaar een onderzoek tegen Tot 1972 was er een voortdurende stijging van het aantal verkeersslachtof fers. In dat jaar werd een triest hoogte punt bereikt met 3264 doden. In 1973 en 1974 daalde dit cijfer tot respectievelijk 3092 en 2564 doden. Vorig jaar zette deze daling zich voort tot een aantal van 2321 verkeersslachtoffers. Dat waren er onge veer even veel als in 1964, en dat terwijl het autopark tussen 1964 en 1975 ruim drie keer zo groot werd. Het gebruik van autogordels begon vanaf 1971 langzaam te stijgen; in 1974 trad een stabilisatie op en in 1975 volgde een sterke stijging met 30 percent (voor het gebruik van autogordels werd per 1 juni vorig jaar namelijk een wettelijke maatregel van kracht). Behalve autogordel en bromfietshelm hebben ook andere factoren een rol gespeeld bij de daling van het aantal verkeersdoden. Genoemd worden de al- coholwet en de snelheidsbeperking. Daartegenover staat dat het dragen van autogordels momenteel afneemt, hetgeen een ongunstig effect op het dodental zal hebben. MILAAN (Reuter). Italiaanse speci alisten in de Mangiagelli-kliniek in Mi laan zouden vanochtend voor het eerst abortus plegen op enkele zwangere vrouwen die mogelijk besmetting hebben opgelopen van het gifgas dat vorige maand in Seveso uit een fabriek ont snapte. Ze storen zich niet aan krachtige oppositie van de zijde van het Vatikaan. NEW ORLEANS (Reuter). Bij een olieraffinaderij in de Amerikaanse stad New Orleans heeft zich gisteravond een explosie voorgedaan. Volgens de politie zijn minstens tien mensen om het leven gekomen en worden nog eens vier ande ren vermist. Vrouwelijke demonstranten zingen een Afrikaans vrijheidslied in een van de zwarte woonsteden bij Kaapstad. Het gaat om een olieraffinaderij van de maatschappij Tenneco, in de voorstad Chalmette van New Orleans. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. Hoe groot het effect van alcoholwet en snelheidsbeperking is geweest, is niet precies bekend. Snelheidsmetingen tonen aan dat de snedheden kort na de invoe ring van de snelheidslimieten (februari 1974) weer wat hoger werden en sinds dien weinig meer zijn veranderd. Bovendien is uit onderzoekingen ge bleken dat het aantal autobestuurders- Drs. J. W. M. Hooyen, directeur van Rheem, zei dat de regering in het kader van haar politiek van energie besparing zou moeten overwegen alle gasgestookte centrale verwarmingske tels die ouder zijn dan zeven jaar te vervangen. Volgens hem zou dit ook goed passen in die herstructurering van de CV- en ijzergieterijbranche en in het streven de werkgelegenheid in deze sectoren te behouden. onder-invloed in de laatste maanden van 1974 aanzienlijk was gedaald. Ervaringen met deze wetten in het buitenland) heb ben evenwel geleerd dat het effect op de lange termijn niet te hoog mag worden geschat. Overigens heeft ook de energiecrisis een rol gespeeld. Door deze crisis, die Over het kamp Bobruisk is bij het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie weinig bekend. Het werd onge veer een half jaar na het begin van de Duitse veldtocht door Rusland geopend. Nadat het een jaar later weer gesloten werd, nam de Limburger deel aan de gevechten aan het Oostfront en werd daarbij eenmaal ernstig gewond. Die verwondingen hebben hem trouwens geen blijvende invaliditeit opgeleverd. j^k- DEN HAAG (ANP). De voorraden koffie in de levensmiddelenwinkels zul len vrijwel zeker binnen enkele dagen zjjn uitgeput, zo verwacht de stichting Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf (CBL) in Den Haag. Dit is een gevolg van het feit, dat de door de overheid getroffen regeling met betrekking tot de verhoging van de kof fieprijs per 20 augustus voortijdig be kend is geworden. Hierdoor is een stormloop op de koffie in de winkels ontstaan, aldus het CBL. onder meer geparkeerde auto’s omver duwden. Ooggetuigen spreken van min stens vier doden en zes gewonden. Premier Vorster heeft een bijzondere vergadering van alle 296 parlementsle den van de regerende Nationale Partij uitgeschreven. Deze zitting zal op 10 september in Pretoria moeten worden gehouden. Volgens het blad Rand Daily Mail kan deze vergadering de voorbode zijn van dramatische veranderingen van sommige in Zuid-Afcika ingebedde raciale hou dingen ten opzichte van rassenkwesties. Volgens het blad Johannesburg Star zal Vorster zijn partijgenoten op de hoogte brengen van de ontwikkelingen die zijn ontstaan uit zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger in West- Duitsland. De premier heeft geen details verstrekt over wat zal worden besproken tijdens wat hij noemde een informele vergade ring. (Van onze correspondent) ROERMOND. Verraad door zijn vroegere kameraden van Hitlers SS-troepen heeft een 58-jarige fabrieksarbeider uit het Limburgse Horn ruim 31 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog alsnog wegens het plegen van oorlogsmisdrijven in de cel gebracht. Hij wordt ervan verdacht tussen voorjaar 1942 en midden 1943 als bewaker van het dwangarbei derskamp Bobruisk in Wit-Rusland enkele honderden mensen te hebben doodgemarteld. De slachtoffers waren uit Polen verdreven joden. kunnen distilleren dat tot de aanhouding en de voorlopige opsluiting in het Maas trichtse huis van bewaring is kunnen worden besloten. Bij verhoren van verdachten en getui gen in een strafproces tegen oorlogsmis dadigers voor de rechtbank in Hamburg dook de naam van de Limburger op. De Duitse justitie lichtte daarover de justi tie in Nederland in. De rijksrecherche begon daarop een uitgebreid onderzoek naar het verleden van de fabrieksarbei der uit Horn. In zijn woonplaats staat de man bekend als iemand die terugge trokken leeft. Voor bezoek aan cafés trok hij vaak naar elders. In Nederland bezit hij een blanco strafregister. De Limburger bracht zijn jeugd door in het Duitse dorp waar hij geboren is en vertrok vandaar om dienst te nemen in het Duitse leger om later bij de SS- troepen te worden ingelijfd. Na het eind van de Tweede Wereldoorlog werd hii door de geallieerden naar Nederland ge bracht omdat hij de Nederlandse natio naliteit bezat. Hij verscheen in ons land voor zijn diensten in het leger van de vijand voor een bijzonder tribunaal en werd in 1947 buiten vervolging gesteld. Sindsdien leefde hij stil en teruggetrok ken, eerst in de omgeving van Amster dam, later in Heythuysen en in Horn. Zijn vrouw liet, na van de arrestatie op de hoogte te zijn gebracht, blijken er wel van af te weten dat haar man als Nederlander in vreemde krijgsdienst is geweest, maar gaf voor van eventuele misdaden van haar man nooit iets te hebben afgeweten. Zij gelooft niet dat haar man oorlogsmisdrijven heeft ge pleegd. Roxasect Larvendoder verdelgt vlooien,1 kakkerlakken, mieren,, zilvervisjes, larven van motten en tapijtkevers. Uw drogist heeft ’t. RHIL1RS-DUPHAR NEDERLAND B.V AMSTERDAM MAASTRICHT (ANP)- De zaak te gen een van minstens negen insuline- moorden verdachte Kerkraadse hoofd verpleger is aangehouden tot uiterlijk 25 oktober a.s. De rechtbank in Maastricht heeft daartoe gisteren besloten, omdat het onderzoek nog niet is afgesloten. De rechter-commissaris mr. J. Wort man. speciaal van vakantie terugge keerd, gaf een overzicht van de stand van zaken. Het nieuwe psychiatrische en psychologische onderzoek dat in de ge vangenis van Scheveningen heeft plaats gevonden is inmiddels afgerond, maar de resultaten daarvan moeten nog onder ling worden besproken en doorgenomen worden met de verdachte. Daarom zal het uiteindelijk rapport pas in september gereed zijn. Prof. dr. J. Ariëns van de Nijmeegse universiteit zal eind van deze maand nader rapporteren over de doodsoorza ken van de ten laste gelegde negen verdachte sterfgevallen van demente be jaarden, die in de Lückerheidekliniek te Kerkrade zijn overleden. Volgens de of ficier van justitie, mr. J. Booster als gevolg van door de verpleger toegedien de insuline-injecties. Voorts moeten nog een tiental personeelsleden van de kli niek worden gehoord over de werkom standigheden en de sfeer aldaar. DEN HAAG. De werkgroep betaald voetbal van de Vereniging Nederlandse Gemeenten heeft gisteren besloten zich zeker op korte termjjn niet in het conflict KNVBNOS te mengen. Tij dens de bijeenkomst van de groep, waarin 34 gemeenten waarin betaald voetbal wordt gespeeld zijn vertegen woordigd, overheerste het optimisme over een mogelijke oplossing nu beide partijen (NOS en KNVB) weer met el kaar overleggen. morris de bloedige onlusten in Soweto, in juni, zouden in totaal 223 mensen om het le ven zijn gekomen. In heel Zuid-Afrika is de politie in staat van alarm gebracht; vergaderingen en samenscholingen zijn verboden. Perso nen die verdacht worden van ondermij nende activiteiten kunnen zonder meer worden opgepakt en voor onbepaalde tijd gevangen gehouden, krachtens de wet op de binnenlandse veiligheid die sinds kort voor het hele land geldt. Ruim 800 studenten van de universi- teit van Kaapstad die een sympathie- mars wilden houden op de zwarte ne derzettingen werden gisteren zonder pardon opgepakt. Hetzelfde lot óver kwam 120 zwarte studenten in Davey- town, ten oosten van Johannesburg, toen ze een betoging hielden voor een over- heidskantoor. Volgens de Zuidafrikaanse minister van justitie, Jimmy Kruger, is het ge weld bij Kaapstad aangestookt door de zelfde militanten die achter de betogin gen in Transvaal zaten. De politie weet hun namen en zal spoedig tegen hen optreden, aldus Kruger. Ds. Beyers Naude, een fel tegenstan der van de apartheidspolitiek deed giste ren een beroep op de Zuidafrikaanse regering om „toch zo snel mogelijk met zwarte leiders rond de tafel te gaan zitten”. Anders zijn de gevolgen niet te overzien, zo meent Beyers Naude. Gisteren zijn drie negers door de poli tie doodgeschoten bij nieuwe ongere geldheden in debuurt van Kaapstad, een bij deze stad gelegen zwarte woonge meenschap, Een grote politiemacht trad op tegen opstandige zwarte jongeren,die „Apartheid snel overboord gooien” De nu als oorlogsmisdadiger ontmas kerde Limburger zal zich voor de Roer- mondse rechtbank moeten verantwoor den voor oorlogsmisdrijven in de vorm van misdrijven tegen de mensheid. Daarbij zullen op zijn minst twaalf getuigen worden gehoord. Die getuigen wonen in Israël, West-Duitsland en de Verenigde Staten van Amerika. Vijf van hen hebben tijdens het politieonderzoek - dat al bezig is sinds het midden van 1975 - al zoveel belastende feiten tegen de man ingebracht, dat het openbaar ministerie in Roermond er zoveel rede lijk vermoeden van schuld uit heeft Bij de behandeling van het verzoek van de Partij van de Arbeid Velsen om bemoeienis van de gemeenten met het voetbalconflict (teneinde het voetbalge- not van zieken, gehandicapten en be jaarden veilig te stellen) werd eens te meer benadrukt dat dit probleem op plaatselijk niveau opgelost moet worden. Een uniforme regeling, zo men daar de noodzaak al van in zou zien, blijkt gezien de verschillende belangen (wel en niet subsidiërende gemeenten) vrijwel niet realiseerbaar Het dwangarbeiderskamp Bobruisk heeft ruim een jaar - van april 1942 tot augustus 1943 - bestaan. De Duitsers (Van onze redactie binnenland) Alpengebied. Veranderlijk bewolkt met plaatselijk regen of onweer, vooral in het oostelijke deel van de Alpen; temperaturen van 22 tot 27 graden. Italië plus bijbehorende eilanden, Griekenland: Zonnig maar ook lokaal enkele buien, vooral in of bij berggebie den; temperatuur 27-30 graden, in Grie kenland plaatselijk wat hoger. Polen, Balkanlanden. Veranderlijke bewolking met vooral in het noorden en oosten van het genoemde gebied enkele buien; langs de Joegoslavischekust over wegend zonnig; maxima van ongeveer 21 graden in het noordoosten tot 27 graden in het zuiden en langs de Joegoslavi sche kust. UTRECHT (ANP). Gisteren heeft in Utrecht de introductie plaatsgevonden van een nieuwe cen trale verwarmingsketel waarmee op het aardgasverbruik ongeveer elf pro cent kan worden bespaard. Bij de presentatie waren vertegenwoordigers aanwezig van de Nederlandse Gas unie en van het Gasinstituut, die het nieuwe ontwerp „revolutionair” noemden. De besparing wordt bereikt doordat ook de warmte van de rookgassen wordt gebruikt. Die worden namelijk, voor ze door de schoorsteen verdwij nen, eerste langs een extra warmte wisselaar geleid en zo met het circu- latiewater voor de radiatoren in aan raking gebracht. De temperatuur van de rookgassen daalt hierdoor tot 80 a 85 graden, terwijl de gassen bij ge wone ketels 250 graden warm zijn als ze de schoorsteen uitgaan- eind 1973 uitbrak, werd de personenauto minder gebruikt, hetgeen vooral van in vloed is geweest op het aantal doden in 1974. Dat de daling van het dodental vorig jaar veel kleiner was dan in 1974 kan deels worden verklaard uit het afnemende effect van de energiecrisis, aldus de SWOV. Weersvooruitzichten voor de komende dagen: Noord-Schotland, Noordwest-Scandi- navië: Veranderlijk bewolkt met nu en dan wat regen; maxima ongeveer 18 graden. Rest van Scandinavië en Britse Eilan den, Finland, Denemarken, Noord-Duits- land, Benelux, Frankrijk: Meest zonnig, maar op het Europese vastland) op enke le plaatsen nog een lokale bui, maxima meest van 23-27 graden, maar plaatselijk in Zuid-Scandinavië. Zuid-Engeland en in het grootste deel van Frankrijk 26-31 graden. Spanje Portugal, Balearen: Hoofdzake lijk zonnig, in berggebieden ook lokaal onweer; temperaturen van 28-33 graden in de middag maar langs de Noord- spaanse oceaankunst enkele graden la ger. Professor Candiani van de kliniek zei dat 2 of 3 vrouwen zouden worden geaborteerd. Hun psychologische reactie zal worden bestudeerd, alvorens nog meer ingrepen worden verricht. f a

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4