Oostduitse i zwemsters GUY THYS IS ZIJN verslagen ONZEKERHEID KWIJT IJslands Sigurvinsson: NOS wil opnieuw praten over uitzenden van radioflitsen KNVB SLUIT DE RIJEN WEER Wereldrecord De Vroet voor Skinner assistent Zwartkruis „Belgisch team zal niet veel veranderen” Betaald voetbal ’76-’77 maandag ’""I 11 AUGUSTUS 1976 SPORT 1 6 Geen verandering Amateuristisch N Clever Fatalisme Vrij mandaad Unaniem rus .- - ES (Van onze speciale verslaggever) r (Van onze speciale ve-slaggever) in. t Toch lijkt genoemd duo iets in bewe ging gebracht te hebben, want anders Een uur na het vestigen van dit we reldrecord zwom de 22-jarige Zuidafri- kaan voor de tweede keer onder de 50 seconden. Als eerste zwemmer van de 4x100 meter vrije slagploeg realiseerde Skinlner een tijd van 49,81 seconden. Zwikstra: „Ik heb wel belangrijker din gen in kortere tijd opgelost zien wor den”. Uitgerekend de meisjes die vrijdag niet aan de verwachtingen voldeden leverden zaterdag wel een meer dai acceptabel aandeel in de Nederlands* produktie. Wijda Mazereeuw zorgd* op de 200 meter schoolslag voor d* grootste aangename verrassing dooi voor de favoriete Russische Marins Lurchenia, winnares van het olym- pisch zilver, als eerste aan te tikker in 2.40,53. Waarmee Wijda voor he eerst sinds vorig jaar liet zien no; voor een plaatsje in de wereldtop td willen vechten. d I- I PHILADELPHIA (ANP). De Zuid- afrikaanse zwemmer Jonty Skinner, die door de apartheidspoliti"k van zijn land niet kon deelnemen aan de Olympische Spelen in Montreal, heeft in Philadel phia tijdens de open Amerikaanse zwem- kampioenschappen het wereldrecord op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 49,44 seconden. Daarmee was hij 55-100ste seconde sneller dan Jim Montgomery, die in Montreal als eerste onder *de magische grens van 50 seconden dook: 49,99. kan het bijeenroepen van deze bonds vergadering niet verklaard worden. Cou- wenberg: „Toen Jaap van Praag mij belde, wist ik helemaal niet wie er op Schiphol zouden zitten. Trouwens, ik heb vanaf het begin gezegd dat we geen vrij mandaat hadden om zaken te doen, wat we zouden bespreken, ging door naar het sectiebestuur”. Hogewoning stelt het anders. „Beide heren hebben bewust informatie achtergehouden. Ze mogen natuurlijk zelf weten wat ze doen, maar niet namens ons. Jaap van Praag heeft mij dan ook verzekerd dat het helemaal voor zijn eigen verant woording was wat hij deed, maar dat hij wilde doen wat hij nuttig en nodig vond. We hebben daar toen kennis van geno men, maar vandaag heeft het bondsbe- stuur zich gedistantieerd van deze inter ventie”. LONDEN. Voor het eerst in d< geschiedenis prijkt de Europa Cui niet in de prijzenkast van de Oost' duitse zwemmeisjes. Door het beker toernooi dat zeer ongunstig, was ge pland na de Olympische Spelen, al; een B-evenement te kwalificeren, er door met name de Russische tegen stand te onderschatten, hebben d< DDR-leiders ervoor gezorgd, dat ei tijdens de EC-wedstrijden eindelij! weer eens sprake was van strijd ei spanning. De Russische meisjes toon den zich uiteindelijk de sterksten maar hun voorsprong op de DDR, di< na de eerste dag nog zes puntei bedroeg, was wel tot twee geslonken 119-117. De vooral tijdens de tweed; seance goed draaiende Oranje-equip* werd met 94.5 punt derde. De Hon gaarse meisjes werden te licht bevon den. Met 40 punt eindigden zij al achtste en laatste waardoor zij, naa de b-groep degradeerden. Guy Thys: „Ik wil niet bij voorbaat zeggen dat we kansloos zijn om Argentinië te halen. Wel is het duidelijk dat we natuurlijk niet zulke geweldige voet ballers hebben als Nederland”. gezien de gebeurtenissen van de laatste tijd heel wel mogelijk was. Resteert de opmerkelijke rol van Jaap van Praag, die eerder verkondigde dat Langs de Lijn weg moest, maar zich nu ineens als bemiddelaar naar, voren had geschoven. Spelletjes? Zwikstra: „Ik heb bezwaar tegen dit soort spelletjes. We moeten bij een democratische verhouding blijven. In onze vorige vergadering hebben we gekozen voor een strategie. Vandaar dat we vanmorgen ook eerst gezegd hebben: tot hier en niet verder. Waar zijn we anders mee bezig?” Mr. Hogewoning tot slot: „Eerlijk ge zegd hebben we die 850.000 gulden ook hard nodig, maar dat staat buiten deze principekwestie”. ,-Dat”, zegt Sigurvinsson. -,is het recept dat ons de laatste tijd successsen heeft gebracht, waarvan we kort daarvoor nog niet durfden dromen”. De IJslandse Standard-Luikspeler is een bewonderaar van Johan Cruijff. „Ik vind het jammertl dat hij er niet bij zal zijn in Reykjavik. Ik kan het me best begrijpen van Bar celona, dat hij niet vrijgegeven wordt. Ik vind het ergens overigens van Mi chels een klein beetje ruiken naar toch nog weer onderschatting van het huidi ge IJslandse voetbal. Onze kansen wor den groter op een goed resultaat. Ik wil niet zeggen dat we van België en Neder land zullen winnen. Maar ze zullen het zeker niet cadeau krijgen. We zijn snel bezig volwassen te worden op voetbalge- bied”. „We hanteerden met succes het laatste jaar het 4-4-2-systeem en we kunnen nu het veld vooral thuis opgaan met de idee „we kunnen winnen als we ons best doen”. Het fatalisme is verdwenen. De idee dat we er toch aan gaan, dat we inferieur zijn, is verdwenen. Foetsie. We zijn zelfbewuster geworden. Zeker de vijf spelers die als prof hun geld verdie nen in het buitenland, maar ook de overigen. Knapp zegt altijd: ,>Je moet nooit voor iemand opzij gaan. Nooit lief zijn. Precies doen wat we van te voren besproken hebben. Tactiek betekent vaak jezelf wegcijferen. Jezelf onderge schikt maken aan het hele team. Daarna pas de mogelijkheid aangrijpen voor een individuele actie. voorbeeld, is een clevere knaap. Die heeft ondanks zijn jeugd al een meerjarige ervaring. Hij heeft tegen al onze internationals gespeeld. En niet met zijn ogen dicht. Daarom zullen we die wedstrijd tegen Ijsland zeker niet onderschatten. Vooral op het eiland kan het een kwade tegen stander zijn. Daarvan hebben we vo rig jaar al kunnen meespreken. We wonnen, dat wel, maar het was op het nippertje Asguir Sigurvinsson heeft het deze dagen bijzonder druk. Standard Luik heeft een imposant oefenprogramma op stapel gezet. Pas uit Spanje, waar het in de Bilbao-finale van Feyenoord verloor (2-1), alweer naar Casablanca. Maar Si gurvinsson gaat toch eind augustus al naar Ijsland. Daarvoor heeft hij toes temming van Standard. ,>Ik ben er blij om, dat ik een paar dagen eerder vrij heb gekregen- Ik kan me nu samen met alle anderen goed voorbereiden op die twee matches”. LUIK. Asguir Sigurvinsson is een van de zes IJslandse voetballers die als profs in het buitenland opereren. Van die zes spelen er vijf in het nationale .team van hun land, dat op zondag 5 september en woensdag 8 september aantreedt in Reykjavik tegen resp. Bel gië en Nederland. Sigurvinsson is 21 jaar en al vier jaar bij Standard Luik, dat in hem een zeer actieve en doorgaans uit stekende aanvallende middenvelder heeft. De slanke, donkerharige IJslander is afkomstig van de Westmanneilanden, waar hij speelde in de plaatselijke vere niging ,,IBV”. Hij was op het eiland, toen de 4000 bewoners moesten worden geëvacueerd in verband met de plotse linge eruptie van de vulkaan, die sinds lang sluimerde” en plotseling tot leven kwam. Hij speelde sinds 1973 al zestien keer in het nationale elftal en heeft de evolutie van het voetbal op Ijsland vol ledig meegemaakt. De nuchtere cijfers wezen in Lon den uit, dat de Nederlandse meisje; opnieuw terrein hebben moeten prijs geven. Vorig jaar in Leeds wisten zi immers nog achter de DDR de twee de plaats in de wacht te slepen. Da de Russische concurrentie hen voorbi was gestreefd, kon echter niet als eet verrassing worden ervaren. Tijden, de Olympische Spelen in Montrea had de afvaardiging van de Sovjet Unie immers al laten zien dat men a een heel eind op de goede weg wa. gevorderd in heroveren. De zege ii het zwembad van Chrystal Palac* betekende een bevestiging daarvan, a zal men ook in Ruslund zelf dez* winst op de nog meer derde- dai tweederangs ploeg van Oost-Duits- land niet overschatten. Ton Zwikstra erkende wel dat het kort dag zal worden. „Ik heb belangrijker dingen wel in kortere tijd opgelost zien worden. De tijd hoeft helemaal niet te kort te zijn, want ook de NOS heeft mensen die snel kunnen handelen. Je zou kunnen spreken van een patstelling. In zo’n situatie moet je stukken verzet ten, en dat hebben wij gedaan, op zoek naar een opening”. bal nooit goed. Dat verknalt op een gegeven moment de stemming» de sfeer in de selectie. Ik hoop met aanvalllend voetbal veel te bereiken. Ik wil nogmaals benadrukken dat deed ik ook al voor de tweede wed strijd tegen Nederland, die formaliteit in De Heyzel dat ik j aloers ben op Nederland. Cruijff, Rensenbrink, Geels, typische aanvallers. En ook NeeskensIk hoop op de Belgische jeugd. Zulke toppers zijn er nog niet. Maar wie weetEn bij voorbaat zeggen, dat we kansloos zijn voor Argentinië Guy Thys lacht breeduit. Hij vindt het een goede grap. „Man”, zegt hij, „iedereen weet, dat de bal rond is, dat alles in deze sport mogelijk is. Ik heb nog zeeën van tijd eer we tegen Nederland spelen. Wat kan er niet allemaal gebeuren. Ik ben van nature een optimist. Ik geniet van het leven. Dat zou ik nooit kunnen als ik aan sombere dingen denk. Daarom Kansloos? We zullen zien. Ik acht niets uitgesloten. Ook niet dat wij naar Argentinië gaan. Het zou de mooiste voetbalgrap zijn, die ik tot dan toe heb meegemaakt „Nederland krijgt SPORTS Er lijkt niet veel te veranderen in de Belgische selectie die de reis naar Ijsland gaat ondernemen. Alleen Ro ger van Gooi zal er zeker met bij Zijn. „Zijn nieuwe baas, FC Köln, laat hem niet vrij, hetgeen ik bijzon der jammer vind”, zegt Thys. De Belgische bondscoach zal op 23 au gustus zijn lijst van 22 spelers inleve ren. Een week later maakt hij zijn selectie van 16 spelers die naar Ijs land gaan, bekend. In grote trekken zal die selectie bestaan uit: Cools, Courant, Dalving, Lambert, Leekens, Martens, Pfaff, Piot, Renquin, Van Binst, Vanderelst, Van Gooi, Verhey- en, Vandereycken, Coeck en Vanden- daele. Ook Wellens van RWDM maakt een goede kans. De selectie komt op 31 augustus bijeen in Brussel, traint drie dagen op De Heyzel en gaat vrijdag 3 september per vliegtuig naar Reykjavik. Het elftal keert maandag 6 september weer terug. Thys blijft tot na IJsland-Nederland in Reykjavik. Guy Thys blijft bij zijn bewering, dat hij meteen na zijn aanstelling heeft verkondigd, dat „zijn” Belgisch elftal in de toekomst aanvallend zal gaan spelen. „We kun nen toch moeilijk anders. We moeten winnen tegen Ijsland en Noord-Ier- land, opdat we met gelijke kansen aantreden in de twee duels tegen Nederland, die natuurlijk beslissend zullen zijn voor de aanwijzing van de ploeg die naar Argentinië zal gaan. We zullen zonder meer in de wed strijden tegen Ijsland en Noord-Ier land proberen zo veel mogelijk te scoren. Dat is niet zo gemakkelijk, omdat we nog steeds geen echte spit sen hebben. Er zal dus ook veel vanuit de tweede lijn dienen te ge beuren. Hoe we dat zullen aanpak ken Ik kan het nu nog niet vertel len”. „Ik moet er ook nog rekening mee houden, dat de IJslandse spelers die bij onze clubs voetballen, natuurlijk breeduit aan hun trainers zullen uit leggen wat de Belgische tegenstrevers waard zijn. Zo’n Sigurvinsson bij- Asguir Sigurvinsson wil wel weten dat het nog maar erg kort geleden is, dat IJslandse teams volledig werden wegge speeld door Europese elftallen. -,We gin gen er gewoon veel te amateuristisch naar toe. We waren niet vooraf bijeen. We rommelden maar wat aan. Daar wanen we dan ook amateurs voor. Zoals nu de jongens die op Ijsland voetballen nog zijn”. De komst van Tony Knapp (39 jaar) die in Leicester City en Sou thampton had gevoetbald, bracht op Ijs land echter een volledige ommekeer. Waren er voordien nogal wat Deense oefenmeesters en „eigen trainers kweek” van Ijsland zelf, na 1973 gingen meer en meer topclubs ertoe over Engelse trai ners in dienst te nemen. „Met Tony Knapp ging het”, zegt Sigurvinsson, „in eens heel anders. Er kwam organisatie. Er kwam tactiek, er kwam een vooruit gang in techniek, en wij de vijf IJslanders die „buitenlands voetballen” (straks komt zonder twijfel ook de 22- jarige Stefan Halderson. die nu bij Uni on St. Gilles speelt, erbij) vormden voor Knapp een uitstekende basis om het nationale elftal daarom heen op te bouwen. We gingen onder zijn leiding al spoedig over tot een wat meer defensie ve tactiek”. SÏ De terugval van Oranje naar d< derde plaats betekent overigens be slist niet dat het Nederlandse presta tieniveau is gedaald. Weliswaar ble ven de geproduceerde tijden ver var de nationale records verwijderd maar dat gold in vrijwel alle geval len ook voor de andere landen. Mei dient de verrichtingen te be-kijker tegen de achtergrond van het olym pisch toernooi in Montreal, waar var alle toppers de seizoenpiek werd ver langd. Het Nederlandse keurkorp heeft zijn in Canada al getoond* groei ook onderstreept maar heef wel moeten ervaren dat de vooruit gang in Rusland nog groter is ge weest- Gezien de verhoudingen in d< sportwereld een normale zaak. Met hem keren Johann Edvaldsson (27), spelend bij Celtic, Gutguir Leiffson (25), spelend bij AC Charleroi, Martin Geirsson (25), spelend in Union St. Gil les, en Elm-ar Geirsson (27), spelend bij Eintracht Trier, regelmatig terug naar Ijsland, waar de nationale Engelse trai ner Tony Knapp ze nodig heeft voor zijn voetbalselectie. Sigurvinsson is er trots op, dat het met het IJslandse voetbal crescendo gaat. „Vooral thuis zijn we de laatste jaren moeilijke tegen standers- Een overwinning op de DDR (2-1) en het gelijke spel tegen Frankrijk (0-0) zijn daarvan sprekende voorbeel den. Vooral omdat deze resultaten be haald werden in wedstrijden tijdens de Praag (Ajax-voorzitter) en Guus Cou- wenberg (voorzitter FBO) anderzijds be kend werd. Vooral Couwenbergs positie werd sindsdien fel aangevochten. Tien clubs stelden zich achter het initiatief- Van Praag-Couwenberg; Clubs die za terdag ineens weer overstag zijn gegaan omdat, zoals mr. Hogewoning na afloop meedeelde, de vergadering zich in zijn geheel heeft gedistantieerd van deze in- titatieven, dus ook van de tien Couwen- berg-volgelingen. Sigurvinsson: „Jammer dat Cruijff er niet bij is”. voorronde van het Europees voetbal kampioenschap”. België dus niet meer in een van stond af aan defensieve formatie De spelers willen wel. Ze zijn blij, dat het „verdedigende Goethals-juk” afgeworpen is. Ook zij willen wel voetballen. Piot, de genezen doelman, bijvoorbeeld: „Ik ben blij met Thys. Hij wil laten voetballen. Er zal meer vreugde zijn bij de spelers”. Meer vreugde Guy Thys: „Internatio naal voetbal, dat is, als het om de knikkers gaat, keihard. Daar wordt geen pardon gegeven. De spelers wil len zich voor honderd percent inzet ten, maar er moet toch ook plezier zijn. Genoegdoening, sportvreugde. Daarom is defensief, afbrekend voet- (Van onze specale verslaggever) BRUSSEL. Guy Thys is zelfbe wuster geworden. Hij heeft nog niets van zijn Vlaamse hartelijkheid opzij gezet, maar hij is zijn onzekerheid, zijn idee in de schaduw van zijn voorganger Raymond Goethals te staan, volledig kwijt. De coach van het Belgische voetbalteam heeft in middels al een drukke tijd achter de rug. België bijt het spits af in de voorronde van het wereldkampioen schap op 5 september op Ijsland en Thys is al driftig aan het kijken geweest naar de vorm van zijn „voorlopigen”. „Ik heb Standard Luik gezien, Waregem, Beveren, Lokeren (bij NAC), Anderlecht (in het Am sterdamse toernooi), Club Brugge niet te vergeten en RWDM. Ik heb de goede vorm gezien waarin verschil lende spelers verkeren. Ik heb voorts goede berichten over de genezing van mijn beide doellieden Piot (weer, hele maal de oude) en Pfaff (die goed herstellende is van een meniscusope ratie). Ook Coeck en Vandendaele zullen weer beschikbaar zijn’’. Zwikstra gaf later wel toe met bange voorgevoelens naar deze vergadering te zijn vertrokken, omdat een crisis (Van onze sportredactie) UTRECHT. De verwarring die bij de betaalde voetbalclubs wat ontstaan in het conflict tussen de KNVB en de NOS over het uitzenden van voetbalflit- sen in het radioprogramma Langs de Lijn, is zaterdag tijdens een extra verga dering van de sectie betaald voetbal grotendeels uit de weg geholpen. Op verzoek van de vergadering werd een commissie in het leven geroepen, be staande uit mr. Jacques Hogewoning (voorzitter van de sectie betaald voet bal), Ton Zwikstra (financieel expert van de KNVB) en Jo van Marie (voor zitter sectie amateurvoetbal), die zo spoedig mogelijk contact zal opnemen met de NOS om de onderhandelingen te heropenen. ROTTERDAM (ANP). Interum- bondscoach Jan Zwartkruis heeft Arie de Vroet, de coach van de nationale amateurselectie, aangesteld als zijn as sistent. De Vroet zal tijdens de voorbe reidingen op de interlands in de voor ronden van het wereldkampioenschap tegen Ijsland en Noord-Ierland voor Zwartkruis een aantal wedstrijden be zoeken. Zwartkruis had voor zijn assis tent de keus uit Siem Plooyer, Ron Groenewoud en Arie de Vroet. het niet cadeau” Later op de dag liet de NOS bij monde van Bob Spaak weten bereid te zijn opnieuw te praten. Een nieuwe ontwikkeling die vooral in het kamp van de KNVB met enig optimisme werd begroet. Sinds de vergadering van 27 juni, waarin de KNVB van de clubs opdracht kreeg zich hard tegenover de NOS op te stellen en het uitzenden van voetbalflitsen via de radio op welke Wijze dan ook te verbieden, is er name lijk nogal wat gebeurd. Allereerst werd dat besluit als unaniem beschreven. La ter bleek echter dat drie clubs (FC Dordrecht, Willem II en FC VVV) toch bereid waren radioverslaggevers op hun terreinen toe te laten. Iets dat door mr. Hogewoning niet al te duidelijk naar buiten werd gebracht. Hoe groot de verdeeldheid onder de clubs daarna werd, bleek later toen de inhoud van een gesprek op Schiphol tussen Bob Spaak en Carel Enkelaar van de NOS enerzijds en Jaap van Ook José Damen revancheerde zid redelijk voor haar tegenvallend* prestatie van vrijdag. Dank zij haan vechtlust werd ze op de 200 metet vlinderslag derde in 2.21,59. Een vri; zwakke tijd- maar wel voor het eers sinds lang een positieve prestatie, di< haar naar men hoopt zal motiverei voor het volgende seizoen. Doordat d< geblesseerde Enith Brigitha zich za terdag wenste te sparen en alleen ir de vier maal 100 meter vrije slag- estafette zwom, was de hoofdrol ii de Nederlandse ploeg weggelegd voo: Annelies Maas. De 16-jarige Wage- ningse scholiere kweet zich voortref felijk van haar zware (ze moest dri* keer starten) taak. Eerst won ze voo: de Russiche Irena Vlasova (2.04,99) er de Oostduitse Petra. Priemer (2.06-21 de 200 meter vrije slag in 2.04,65, er vervolgens tikte ze na een formidabe le eindsprint op de vrije slag al; tweede aan op de 400 meter wissels lag (5.04,77), achter de Oostduits* troef Sabine Kahler (5.02,05). Samen met Ineke Ran. Faber er Enith Brigitha haalde Annelies op d< vrije slag-estafette een derde plaat; binnen in 3.56,41. Het scheelde overi gens maar weinig (om precies te zijr 0,18 sec.) of de Russische meisjes, di< nu tweede werden achter de DDR hadden op dit laatste nummer hur europa Cup nog vergokt. Was Neder land in de estafette namelijk al! tw-ëede geëindigd- dan was d- bekei toch in Oost-Duitsland gebleven- Bij vorige besprekingen nam mr. Eric Vilé (FC Utrecht)de rol van onderhan delaar voor zijn rekening. Vilé: „Ik neem aan dat ik het nu weer ga doen. Zeker is dat nog niet, want mogelijk dat nu ook Guus Couwenberg ervoor in aanmerking komt. Zeker gezien zijn ini tiatieven van deze week. Overigens dacht ik wel dat alles rond zal komen. Tenminste zoals het er nu voorstaat”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11