PSV derde in Hunt in Oostenrijk vierde La Coruna Ti Ondanks remise Tsjegolev tegen Gendlerman Glansrol Kees Bregman Ajax versloeg Casablanca Motorcoureur uit Aalsmeer verongelukt Sensationele zege Borussia Dortmund Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. J F 1 MAA MAANDAG 12 1 6 19 7 6 SPORT AUGUSTUS I I I i I' i U 1 >f' NIKI LAUDA OPGELUCHT Louk u J (ADVERTENTIE) ond start de Toto weer, 1 t Weer of geen weer. Het toernooi werd gewonnen door Re al Madrid, dat Belohorizonte (Braz.) met 2- verslOoe. De afwezigheid van de landelijke fa voriet in Zelfweg had grote invloed op het aantal toeschouwers. Niet meer dan 40.000 toeschouwers omzoomden het cir cuit bij de start, die door dreigende regenbuien een keer werd uitgesteld. Toen de wagens eindelijk met denderend geraas vertrokken voor de elfde (van de zestien) race van het wereldkampioen schap zag het publiek een van de mooi ste en spannendste wedstrijden. Uitgere kend op het circuit waar Penske vorig jaar zo’n groot drama beleefde met de dood van de Amerikaan Mark Donahue, zorgde de Ier John Watson voor betere tijden. Donahue stierf vorig jaar drie dagen nadat hij door een lekke band volle vaart in de vangrails was beland. De overwinning van Watson betekende de eerste overwinning voor Penske in een Grote Prijs. Dramatisch detai) is dat Watson pas een eigen wagen kreeg bij Penske, nadat Donahue was gestorven. De amateur-hoofdklasser TOP zorgde voor een grote verrassing door het in sterkste formatie uitkomende NEC met 3-1 te kloppen. De Nijmegenaren werden duidelijk overklast. Alleen Jan Peters wist zich met een doelpunt te onder scheiden. Vo bove: Een hij nie le afb die rui nen. 1 het ni was ie ging r punter je m» Hen fiducie van c kunne kige s Woute meer De fi moest verspc al in Maria Haags van a sets e San nooize specie land, veran de ec grenzi Thunj tover' pioen: ik de: Dat i maan tikkel kans Madr op 'to De verdii ventil al. I finale wel gebra de E 7-5) gaan< ten ziekti dat l speel diep digst SCH zoveel: stond momer die v< belette zijn d gen Li ach vi maai overigi f De zaterdagamateurclub IJsselmeervo- gels blijft weinig ontzag houden voor semi-profs. 1200 toeschouwers waren er getuige van dat de „Vogels” met 1-0 van SC Amersfoort wonnen. Matchwinnaar was Jaan de Graaf. Dankzij Guus Hiddink won De Graaf schap met 1-0 van het Engelse birming- ham City. Er waren 2.000 toeschouwers en scheidsrechter was Van Dijken. Heerenveen bedwong op eigen veld FC Den Haag. Het werd 1-1 door doelpun ten van Bruinsma en de Haagse spits Van Leeuwen. Scheidsrechter Ram ac teerde voor 3500 toeschouwers. Wageningen won met 3-1 van eredivi sieclub FC VVV. Groenendijk, Frandsen en Budding scoorden voor Wageningen en Kurcinac tekende de Venlose treffer aan. Scheidsrechter Jonker, 1500 toe schouwers. Sparta, met de nieuwe aanwist Leece. won in Rotterdam met 2-0 van het Belgische Waregem. Meutstege en Jans sen (strafschop) scoorden. Jan Keizer floot en onder de 4500 toeschouwers bevond zich bondscoach Jan Zwartkruis. CASABLANCA (ANP). Ajax heeft gisteren een vriendschappelijke wed strijd tegen het Marokkaanse Widad Casblanca met 2-1 gewonnen. De thuis club nam door Lacheb de leiding. Ruud Geels zorgde in de 34e minuut voor de gelijkmaker en een kwartier voor het einde stelde Johan Zuidema de Amster damse zege veilig. ZELTWEG (ANP) Uitgerekend, op het „eigen circuit” van de in het zieken huis van Ludwigshafen van zjjn zware crash op de Niimburgring herstellende wereldkampioen Niki Lauda, reed de concurrentie voor de titelverdediger en tegen de nieuwe gedoodverfde favoriet James Hunt. De Brit, na de snelste trainingstijd op het snelle circuit van Zelfweg zekerder dan ooit van de over winning in de Oostenrijkse Grote Prijs, kwam door gewijzigde omstandigheden uiteindelyk niet verder dan de vierde plaats achter de verrassende winnaar John Watson uit Ierland, de Fransman Jacques Lafitte en de Zweed Gunnar Nilsson. Ondanks dat hij in de trainingen de snelste was geweest, heeft James Hunt tijdens de race geen seconde de illusie mogen koesteren de wedstrijd te winnen en daardoor erg dicht bij de wereldtitel te komen. De 25 coureurs begonnen de race op slicks (banden zonder profiel voor droog wegdek). Het was- regenach tig weer en het was daardoor niet ver wonderlijk dat de „regenspecialisten” als Watson, Peterson en Nilsson na enkele ronden vooraan reden. Hunt viel steeds verder terug. Vooraan ontspon zich een hevig gevecht om de eerste plaats. Het leek erop dat de drie „regen-rijders” de strijd zouden beslissen. Maar er kwam voor hen nog gevaar van Jody Scheck- ter, die een zes-wieler Tyrell bestuurde. Uiteindelijk won de Ier Watson, in een race waarin er van de 25 deelne mers slechts tien de eindstreep haalden. Er gebeurden echter ook ongelukken. Er ging voor honderdduizenden guldens de lucht in, maar de rijders bleven onge deerd. De Surtees van de Australiër Alan Jonens vloog in brand, maar de reddingsbrigade bluste het vuur snel. De Italiaan Vittorio Brambilla, die de Oos tenrijkse Grand Prix vorig jaar had gewonnen ramde de Copersucar van oud-wereldkampioen Emerson Fittipaldi, dat was een spectaculaire crash. De wagen van Brambilla vloog in brand en de Italiaan leek even te blijven zitten. Fittipaldi hielp de Italiaan kundig en snel uit zijn brandende wrak en voor kwam daarmee waarschijnlijk persoon lijk letsel. Niki Lauda nam zondagmiddag kennis van dé gebeurtenissen tijdens de Grote Prijs van Oostenrijk. De wereldkampi oen, die dezer dagen in een kliniek in het Westduitse Ludwigshafen plastische chirurgie ondergaat, heeft nog altijd kans om zijn titel te prolongeren. Zijn eerste commentaar op de uitslag luidde: „God zij dank is Hunt slechts vierde geworden”. De Oostenrijker gelooft hier door ineens weer in zijn kansen. Hij zei: „Voor de grote prijs in Zelfweg was Hunt mijn favoriet, maar wat er nu in de resterende vijf races gaat gebeuren is met geen mogelijkheid meer te zeggen”. De stand: 1. Nlkl Lauda (Oost.) Ferrari 58 punten. 2. James Hunt (Gbr) Maclaren 47. 3. Jody Scheckter (Zaf) Tyrrell 34. 4. Patrick Depailler (Fra) Tyrrell 26. 5. John Watson (Ier) Penske 18. 6. Clay Regazzoni (Zwl) Ferrari en Jacques Lafitte (Fra) Ligler 16. LA CORUNA. 5ANP)— Landskampi oen PSV is in het internationale toer nooi in La Coruna als derde geëindigd. De Eindhovenaren wonnen het duel om de derde plaats tegen de kampioen van Uruguay, Penarol na strafschoppen. Na de reglementaire speeltijd was de stand verslaan, maar hij liet de Joegoslaaf geheel onnodig nog remise bereiken. In middels had Koepermain van Marek gewonnen en was Zom over de Mone- gask Agliardi heen gewandeld- Verras send was wel de remise die Kuyken moest toestaan aan Delhom. Eigenlijk de eerste goede verrichting van de Franse kampioen. Hisars en Smith deelden de punten na een interessante partij, waar in beiden elkaar niets toegaven. Uitslagen: Marek (Tsj)-Koeperman (Sov) 0-2. Kandane (Sri)-Lepsic (Jtoe> 1- 1. Tsjegolew (Sov)-Gendlerman 1-1. Ver poost (Bel)-Nimbi (Congo) 2-0. Gantwarg (Sov)-Clerc' (Ned) 1-1. Hisard (Fra>- Smith (Vst) 1-1. Agliardi (Mon)-Zom (Ita) 0-2. Kuyken (Zwfi) -Delhom (Fra) 1- 1. Wiersma (Ned -Jansen (Ned) 1-1. De stand na negen ronden: 1. ’Tsjego lew 15 punten. 2. Wiersma 14. 3. Gant warg en Verpoest 13. 5. Clerc en Koe- perman 12. 7. Jansen,. Gendlerman, Smith en Kuyken 11- 11. Nimbi 10. 12. Hisard 8. 13. Zorn 7. 14. Zelhom 4. 15. Lepsic, Agliardi en Marek 3. (Van onze sportredactie) HAMBURG. De Bundesliga is za terdag van start gegaan met een sensati onele overwinning van Borussia Dort mund, dat vorig seizoen nog een klasse lager speelde, op Hamburger SV. Nog wel met de cijfers 3-4. De prestatie krijgt nog meer glans door het feit dat HSV vorig seizoen de minst gepasseerde verdediging had. Een tweede verrassing was het gelijk spel van titelverdediger Borussia Münchengladbach op eigen veld tegen MSV Duisburg. AMSTERDAM (ANP). De negende ronde in de strijd om de wereldtitel dammen heeft geen verandering ge bracht aan de kop van het klassement. De zeker niet onredelijke verwachting dat Tsjegolev een punt verder zou kun nen uitlopen bleef uit, want de Israeli Abraham Gendlermann completeerde zijn succes door ook de Rus o>p remise te houden. Voor Wiersma een opluchting, want hij had Jansen te bestrijden en mocht rekenen op een puntenverdeling. De jeugdige Emmenaar is de nationale kampioen in een flankspelpartij uitste kend tegemoet getreden. In een fase waarin beiden een voorpost hadden, drong h|j zelfs ver de vijandelijke linies binnen. Veel tijd eiste dit spelgedeelte. En vooral Wiersma moest met nog een twintigtal zetten in tien minuten hard opschieten. Niettegenstaande bleef hij toch creatief spelen en even zag het er naar uit dat er nog iets meer dan een remise te bereiken viel. Maar Jansen Wikkelde correct af en een gelijk waar dige remise was het slot. Elke zondag uitslag. Borussia Dormund, vier jaar geleden met een reusachtige schuld gedegradeerd uit die Bundesliga, maar langzaam weer naar behoorlijk bestuurlijk en sportief niveau geklommen, nam in het Volk- sparkstadion te Hamburg, waar 45.000 toeschouwers de conpetitiestart mee maakten, geen halve maatregelen. Bij rust was het al 3-0 door doelpunten van Hartl, Geyer en Kostedde. Hamburger SV had in de pauze orde op zaken gesteld en ging in de tweede helft fu rieus in die aanval. Arno Steffenhagen (ex-Ajax) verkleinde de achterstand in de 53e minuut tot 1-3 en Reimann zorgde zelfs voor 2-3, maar dat was nauwelijks gebeurd of Kostedde stelde de zege van Borussia Dortmund veilig. Door een strafschop van Volkert kon HSV, vorig jaar tweede in het Duitse kampioenschap wel nader, maar later niet meer langszij komen. Kampioen Borussia Münchengladbach had op eigen veld de grootste moeite met „angsttegenstander” MSV Duisburg. Met de 1-1 mocht de thuisclub zelfs blij zijn. Van de grote vier in het Westduitse voetbal kwam „slow-starter” FC Köln tot de grootste overwinning: 3-1 tegen Kaiserslautern. Europees kampioen Bay ern München moest in eigen stadion tegen Fortuna DüsseldiOrf lang tegen een achterstand aankijken, maar in de slotfase werd de eerste overwinning door doelpunten van Dürnberger en Müller toch veilig gesteld. De eerste koploper is echter Hertha BSC, de ploeg van Georg Kessler. De uitwedstrijd tegen Karlsruher SC werd met 3-0 gewonnen en dat was ook wel een verrassing, want Hertha had de laatste zeven wedstrijden van de vorige competitie niet kunnen winnen. Er was nog een Nederlands succesje op de eer ste Bundesligadag. Cees Bregman (ex- Den Haag) was de grote uitblinker van MSV Duisburg. Hij scoorde ook in de 13e minuut het eerste doelpunt en hij ha<l bepaald pech dat Borussia’s doelman Kneib in uitstekende vorm verkeerde, anders had hij zijn ploeg wellicht naar de overwinning kunnen leiden. De Aalsmeerder was timmerman van beroep en ongehuwd. Hij begon aan het gegin van dit jaar met motorracen in wedstrijdverband. De juiste toedracht van het ongeluk is niet geheel bekend, omdat op dat punt geen publiek en wedstrijdcommissarissen stonden. Vast staat wel dat Van Tol aan de linkerkant van de weg is geraakt, waarschijnlijk tegen een strobaal is aangereden er tenslotte tegen een boom knalde. Wiersma verspeelt kans naast koploper te komen OLDEBROEK. (ANP). Bij interna tionale wegraces in Oldebroek is de 24- jarige motorcoureur Martin van Tol uit Aalsmeer verongelukt. Hij verloor tij dens de wedstrijd in de 125 cc-klasse op het stratencircuit in een flauwe bocht de macht over het stuur en raakte van de baan. Van Tol liep zwaar hersenletsel op en overleed op de plaats van het onge luk. Feyenoord had een meer bescheiden I tegenstander uitgekozen: de tweedeklas ser Axel. Het werd voor 2000 toeschou wers 6-0 door doelpunten van Verheyen (3), De Jong, Kreuz en Vreijsen. De heer Kessel was arbiter. FC Amsterdam is door de eerste divi- sieclub SC Cambuur volledig van het veld gespeeld. Het werd 6-1 voor de Friezen door goals van Haan (2), Kuz- manovic (2), De Groot en Hommes. Al leen Van der Merkt stelde daar iets tegenover. Er waren 2500 toeschouwers en Van Ooyen floot. Eindhoven verloor met 1-3 van de Belgische club Oostende. Simons, Pee] en Van de Mey scoorden de Belgische goals en Schapendonk redde de Eindho- vense eer. Gans was scheidsrechter en er waren 3500 toeschouwers. Met zijn vierde plaats in deze race veroverde James Hunt slechts drie pun ten, zodat hij er bij een stand van 58-47 nog elf achter staat. Na de sensationele race op het circuit van Zeltweg is de wereldtitel voor Hunt, die alle insiders hem door het wegvallen van Lauda al min of meer hadden toegeschreven, plot seling weer erg ver weg, want na de Grote Prijs van Europa over twee we ken in Zand voort krijgt Hunt het over een maand in de Italiaanse Grand Prix in Monza (12 september) zeker ook heel moeilijk. Dat is het hol van de leeuw Enzo Ferrari, die zijn renstal voor de Grote Prijs van Oostenrijk wegens ver meende manipulaties ten gunste van Ja mes Hunt, had teruggetrokken. Het is niet onwaarschijnlijk dat Ferrari zijn bolides in Zandvoort en Monza opnieuw zal inzetten in een poging te verhinderen dat Hunt alsnog met de eerst zo zekere wereldtitel van Lauda gaat strijken. Scheidsrechter Beukman deelde voor 2-000 toeschouwers twee rode kaarten uit tijdens het rommelige duel AZ’67- SVV. Merlaar moest het veld uit wegens gevaarlijk spel en de Alkmaarse Deen NZ Nygaard deelde in deze malaise na te hebben nagetrapt. Het werd 5-0 voor AZ. Njjdam en Kist scoorden tweemaal en Nygaard (strafschop) maakte de vijf de. UITSLAGEN: Schalke’04—Werder Bremen 3-2, Tennis Bo russia—Rot Weiss Essen 2-2, Hamburger SV— Borussia Dortmund 3-4, Eintracht Braunsch weig-Eintracht Frankfurt 3-1, Bayern München—Fortuna Düsseldorf 2-1, FC SaarbrückenVFL Bochum 0-1, FC Köln—FC Kaiserslautern 3-1, Borussia München-Glad- bach—MSV Duisburg 1-1, Karlsruher SCHer tha BSC 0-3. Het Engelse voetbalseizoen is zaterdag offi cieel geopend met de traditionele liefdadig heidswedstrijd tussen de landskampioen en de bekerwinnaar uit de vorige competitie. Liver pool, de landskampioen, versloeg Southamp ton met 1-0 door een doelpunt van John Toshack in de 48e minuut. Er waren 76.500 toeschouwers in het Wembleystadion, een record. Tsjegolev heeft waarschijnlijk wat te opportunistisch gespeeld. Het snel ver minderen van het schijvenmateriaal leek hem niet te deren en hij moet gedacht hebben op een later tijdstip zijn kans nog wel te krijgen. In een lastige stel ling vond Gendlermann toch het juiste verweer en in het resterende eindspel maaktte hij geen fout. Teleurgesteld was Tsjegolev wel. Voor de rest betekende deze ronde het eerste punt voor Kanda ne en de gemiste wtast van Clerc. De jeugdige Amsterdammer had Gantwarg vrijwel alle illusies op de titel kunnen ontnemen als hij op een epaald moment de juiste voortzetting had geko zen. Nu bereikte de Rus na een ng eindspel nog een zwaar bevochten remi se. De Belgische kampioen Verpoest ging met Gantwarg de derde plaats delen door een zege op Nimibi. De Con- golees trachtte nog wel door het offeren van materiaal remise te bereiken, maar Verpoest speelde het eindspel feilloos af. Tot nu toe een uitstekend resultaat van de Belg. Kandane had Lepsic kunnen De Ier John Watson lacht breeduit en zwaait naar het publiek, nadat hij de Grand Prix van Oostenrijk op zijn naam heeft gebracht. Rechts de Zweed Gunnar Nilsson, die derde werd. Geheel links oud-wereldkampioen Stirling Moss als ver slaggever.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 12