Staatssecretaris Hendriks gooit roer om Protest tegen inlijving Oost-Timor On Tijdens weekeinde in verkeer veel doden Verdachte van Man overleden te na steekpartij VU-STUDENTEN KONDIGEN ACTIES AAN Ch Partij gestolen schilderijen achterhaald en dan dit noq steekpartij op vrije voeten i. I H d Veei s Na verwijderen van communist uit benoemingscommissie 7* VOl\ Lijk onbekende man gevonden Twee kinderen dood door brand Bezuinigen bij universiteiten ■M AUGUSTUS 19 7 6 1 6 MAANDAG BINNEN- EN BUITENLAND Nederland voldoende zal zijn gegroeid. o o o 2 Verdronken Gesprek Naar Oost-Berlijn Anti-bijgelovigen Maarschalk ale: schuld trein o gedood Egypte binnen type w waarvt BE Onge prote vrow fast t de i betoc demc dood gezin loper een a ten, graal van vech leder van keint koge T. Alcohol Harm Dost Bestormer Stemrecht Lijk gekaapt SCHIPHOL (ANP). Staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid wil binnen enkele weken een beleidsplan voor de Nederlandse hartchirurgie opstellen, dat gericht is op een aanzienlijke vergroting van het aantal openhartoperaties in eigen land. Hij is teruggekomen op zijn mening dat de hartluchtbrug tussen Nederland en Amerika nog wel tot 1980 nodig zal zijn omdat pas tegen die tijd de capaciteit in AMSTERDAM (ANP). Het besluit van vrijdag van de subfa culteitsraad sociaal-culturele wetenschappen aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam om de student Van der Flier wegens communistische sympathieën uit een benoemingscommissie te ver wijderen, heeft de studentenvere niging SRVU er toe gebracht acties aan te kondigen met als doel „de politieke discriminatie aan de Vrije Universiteit terug te dringen”. De studentenvereni ging vindt het besluit van de sub faculteitsraad „ondemocratisch en gevaarlijk”. ■- Straks meer openhartoperaties WEERRAPPORTEN „Binnen enkele dagen ga ik met de Gezondheidsraad, die juist een aanvul- Dit heeft de bewindsman gisteren op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit New York. In de Verenigde Staten heeft de heer Hendriks met een groot aantal autoriteiten op het gebied van de volksge zondheid over de problemen rond hart- en vaatziekten alsmede over de kankerbe strijding gesproken. Waterstanden fjmuiden Hoogwater 7.55 uur en 20.17 uur Leegwater 3 39 uur en 15 49 uur 27 24 23 26 26 18 23 24 23 29 20 26 25 32 32 33 22 25 29 28 28 13 11 13 11 13 17 11 9 15 11 9 21 18 12 14 14 12 15 12 13 14 17 16 13 14 14 20 20 12 18 12 15 22 17 12 12 14 0 0 2 0 0 15 0 0.4 0 0 7 0 0 o 0 0 0 0 0 7 0 0 o o o De heer Hendriks heeft ook gesproken over de behandeling en de preventie van kanker. Hjj zei onder de indruk te zijn van het in 1971 begonnen nationale kanker be strijdingsprogramma, een gezamenlijk project van de Amerikaanse overheid en De bewoner van het huis, een 46-jarige Hagenaar zonder beroep en zijn 44-jarige vrouw, zijn aangehouden op verdenking van heling. Tot nu toe hebben zij echter ontkend iets van de schilderijendiefstal af te weten. Voor de aanwezigheid van de doeken in het huis kon het echtpaar geen verklaring geven. Wel heeft de man gepro beerd, toen hij de politie zag komen, de schilderijen over het balkon te gooien. Dat mocht echter niet baten, omdat een rechercheur reeds in de tuin post had gevat. AMSTERDAM (ANP).°De rijkspolitie te water heeft zaterdagavond uit het Ooster- dok bij de Prins Hendrikkade in Amster dam het lijk opgevist van een nog onbe kende, ongeveer dertig jaar oude man. De politie vermoedt dat de man bij het zwem men is verdronken. Zijn kleren lagen op een nabijgelegen schuit. De heer Hendriks is met de Amerikaan se autoriteiten overeengekomen dat ons land op dit informatiesysteem zal worden aangesloten. AMSTERDAM (ANP). De 28-jarige Paul Roos uit Amsterdam is vrijdagag- a vond overleden aan de gevolgen van een steekpartij in de buurt van het cafë Emil’s Place aan de Zeedijk. Het slacht offer werd tegen zes uur door onbeken den gewond afgeleverd bij het Binnen gasthuis in de hoofdstad. Staatssecretaris Hendriks beleidsplan waarvan de heer Hendriks heeft gesproken, lange tijd zal vergen. „Ik krijg niet de overtuiging dat er snel zal worden gewerkt op die manier”, aldus Fievet. TIEL (ANP). Twee kinderen zijn gisterochtend omgekomen bij een brand in een stacaravan in het Betuwse Ech- teld. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan doordat een van de kinderen met vuur heeft gespeeld, aldus de rijks politie. besloot 1 augustus een nieuwe medewer ker voor de benoemingscommissie voor te stellen. Een verzoek van de raad om uit stel van het ultimatum werd gehonoreerd met een verlenging van èèn maand. In het watersportcentrum Grote Siep bij Mook is gistermiddag de 32-jarige mevrouw Janssen-Koenen uit Cuijk ver dronken. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw, die goed kon zwemmen, naar haar vijfjarige zoontje zwom die in een rubber bootje te ver was afgedreven. Terwijl zij het bootje naar de oever trachtte te stu ren, sloeg dit om. Bij de poging haar zoontje te redden verdronk de moeder zelf. Het jongetje werd wel gered. President Park Tsjoen-Hie van Zuid- Korea heeft „de Noordkoreaanse commu nisten” uitgenodigd tot een dialoog zonder voorwaarden vooraf. Daarvoor zouden zij hun „absurde en achterhaalde droom” van verovering van het zuiden moeten opgeven. Park deed deze uitnodiging gis teren ter gelegenheid van de 31ste verjaar dag van de bevrijding van Korea op 15 augustus 1945. Een ongeveer 30-jarige man is zaterdag over de grensmuur tussen Oost- en West- Berlijn geklommen, echter in oostelijke richting. Volgens ooggetuigen werd de man door een Oostduitse patrouillewagen opgepikt en meegenomen. De 313 leden van de „club van anti- bijgelovigen” in Chicago hebben op de dertiende weer alles gedaan dat bijgelovi gen kippevel bezorgt. Zoals alle vrijdagen die op de dertiende van de maand vallen, hielden de anti-bijgelovigen zich weer bezig met het werpen van hoefijzers door spiegels, het vertrappen van klavertjes vier, het ontvouwen van paraplu’s bin nenshuis, het morsen van zout en het onder ladders doorlopen. De leden van de in Huron Street nummer 13 gevestigde club verzamelden zich vrijdag om 13.13 uur volgens een in 1930 (de som van deze cijfers is 13) begonnen rite om het noodlot te tarten. Het telefoonummer van de club begint met de cijfers 337 (som 13) en de leden betalen voor elke consumptie 13 dollar en 13 cent. Instellingen die op grond van de herzie ne formule meer dan vijf percent ach teruit moeten, hoeven dit niet in een keer. Zij krijgen voor het komende jaar vijf percent minder middelen toegewezen, ter wijl het resterende deel in 1978 wordt verrekend. 17 24 22 21 De verwijdering van de student heeft te maken met de discussie aan de Vrije Uni- versiteft over haar doelstellling. Die is onderwijs op gereformeerde grondslag Een deel van de VU-gemeenschap meent, dat communistische ideeën onverenig baar zijn met christelijke doeleinden. Communisten kunnen derhalve niet in bestuursorganen van de Vrije Universiteit zitting hebben, meent deze groep. Dit voorjaar besloot de universiteitsraad de discussie over de doelstelling van de VU tot het najaar uit te stellen. Het Russische tijdschrift Ogoniok heeft als eerste blad in de Sovjet-Unie een por tret afgedrukt van partijleider Leonid Breznjev in maarschalksuniform. Brez- njev werd op 8 mei jl. bevorderd tot maar schalk van de Sovjet-Unie. Libië voor di gedreigd tieke bei zij Cairt De boi een bag rijtuig t< van de s den drie Vpc het w het bi de ka Jeu vanai schei zwaa: kelijl De di mee dt bewaak auto vit Kat detaoi de pi: bewo< ieder: van b houdt kinde warei uit al de lei gekor Eej santé ging, moor De van died DEN HAAG (ANP). In het verkeer zijn het afgelopen weekeinde veel men sen om het leven gekomen. De rijkspoli tie in Driebergen sprak van een „triest record”. Susar geweest volgelin septeml deeld oi Ford h gevang» ving. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genêve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorcs München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbew onbew onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew onbew onbew mist onbew. onbew onbew mist l.bew onbew regen l.bew zw.bew l.bew onbew. geh.bew onbew onbew onbew. onbew l.bew geh.bew h.bew. onbew onbew zw.bew regen onbew. h.bew tegen zw.bew. l.bew onbew onbew h.bew 24 26 26 24 26 22 25 25 25 26 17 Alcohol in het wegverkeer heeft in de eerste drie maanden van dit jaar veel meer slachtoffers gemaakt dat in dezelfde periode van het vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal verkeersongevallen met letsel, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd, bedroeg 960 tegen 673 in januarimaart 1975. Er vielen 65 doden (vorig jaar 50) bij dit soort ongevallen en het aantal gewonden vertoonde een stij ging van 838 naar 1184. het weer Vooruitsichten voor woensdag. Omgekomen zijn de driejarige Dirk van den Linden en de zevenjarige Maria Mol, beiden uit Rotterdam. De vriend van de moeder van de kinderen werd levensge vaarlijk gewond. De moeder is in over spannen toestand opgenomen in een zie kenhuis. De staatssecretaris, die duidelijk ver klaarde op basis van zijn ervaringen in de Verenigde Staten op eerder ingenomen standpunten ten aanzien van de hartchi- rurgie in Nederland te zijn teruggekomen, wil de problemen in Nederland op Ameri kaanse wijze aanpakken Het gewestelijk bestuur van de PPR in Limburg gaat een actie voeren voor de vrijlating van de in Duitsland tot vier jaar gevangenisstraf veroordeelde Nederlan der Harm Dost. Hij liep deze straf op omdat hij hasj zou hebben verkocht aan Duitsers. Komende zaterdag zullen aan de belangrijkste grensposten met Duitsland aan passerende automobilisten in het Duits gestelde pamfletten worden uitge reikt waarin de vrijlating van Harm Dost wordt bepleit Een 25-jarige inwoner van Washington is zaterdag voor de vierde maal in twee jaar over het hek voor het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaanse presi dent, geklommen. Hij werd onmiddellijk door bewakers gegrepen. De president was op dat moment niet thuis. Wat de bedoelingen van de man waren is niet meegedeeld. Op 25 juli werd een andere indringer van het Witte Huis doodgescho ten. Die man was gewapend met een loden Pijp De subfaculteitsraad vond het passeren of vervangen van de student onaanvaard baar. Het zou politieke discriminatie bete kenen, was deze raad vóór de zomerva kantie unaniem van mening. Het college van bestuur poogde toen verscheidene keren een oplossing te bewerkstelligen. Volgens de SRVU en de studentenvereniging Mundus-SRVU van de faculteit zelf, was de onverzoenlijke houding van lector Oostenbrink er de oorzaak van, dat het college van bestuur DEN HAAG. (ANP)De Haagse poli tie heeft dit weekeinde in een huis in Den Haag zestien schilderijen gevonden, afkomstig van een eind 1974 gepleegde diefstal bij een Haagse schilderijenres taurateur. Ook vond de politie in het pand een partij aardewerk en porselein. De herkomst ervan is nog niet duidelijk. Tegelijkertijd ontving de politie een mededeling, dat bij Emil’s Place een steekpartij aan de gang was. Bij het café aangekomen, troffen agenten niets dan rust. Wel vonden zij een met bloed besmeurd mes, het vermoedelijke wapen, waarmee Paul Roos om nog onbekende reden werd gestoken. Hij overleed enkele uren later in het ziekenhuis. De dader van de steekpartij is nog voortvluchtig. De politie heeft vermoedens over zijn identi teit Intussen gingen de decanen van de sub faculteit er toe over om de heer Oosten brink te machtigen zelfstandig een adver tentie te plaatsen voor een medewerker. De advertentie is inmiddels verschenen, maar volgens de studenten is deze stap van de decanen onreglementair. De SRVU meent, dat de subfaculteitsraad, geconfronteerd met de advertenties, toen maar heeft besloten, dat in het vervolg alleen Oostenbrink in samenwerking met het subfaculteitsbestuur de sollicitatiege sprekken zal voeren. Na deze beslissing hebben de studentenleden de vergadering van de subfaculteitsraad verlaten. Voor hen is het besluit „volstrekt onaanvaard baar'. De wouwen in het kleine vorstendom Liechtenstein krijgen stemrecht - maar voorlopig alleen bij gemeentelijke zaken. Vorst Franz Josef II zou de desbetreffen de wet vandaag tekenen. Liechtensteins twee politieke partijen hebben de wet goedgekeurd. Echter wel met de kantteke ning dat de mannelijke stemmers het er ook mee eens moeten zijn, zodat er nog een referendum zal volgen. SRVU één van de twee studentenver enigingen aan de VU gebeurd onder druk van een aantal hoogleraren en lecto ren. Het gevolg van dit besluit is, dat in het vervolg studenten de kans lopen om poli tieke redenen uit bestuursorganen geweerd te worden. Een alarmerende ont wikkeling, aldus de SRVU Voorzitter H. S. Fievet van de Neder landse Hartpatiënten Vereniging toonde zich niet zo blij met, zoals hij het noemde, de koerswijziging van de staatssecretaris. Hij vreesde dat hier sprake is van „politie ke manoeuvres” Fievet wil afwachten wat de staatssecretaris nu precies gaat doen^maar hij heeft wel de indruk dat een In Ubbergen overleed zaterdagmid dag de zevenjarige T van Dishoeck uit Rotterdam, nadat het jongetje met zijn fietsje door een auto was aangereden. In Swalmen kwam de zevenjarige H. N. M. Suylen om toen hij bij het oversteken van een weg door een personenauto werd aangereden Zaterdag is de 71-jarige H. ten Kate uit Hoogezand overreden, toen zijn auto tij dens het keren op de rondweg in Deleten werd aangereden door een andere wagen. Aan de gevolgen van dit ongeluk is later nog een tweede slachtoffer overleden, de 79-jarige J. Visscher uit Appingedam. Zaterdagavond kwam de 37-jarige J. Slijderink uit St. Pancras om het leven toen hij met zijn fiets werd aangereden door een auto. Weer in binnen- en buitenland Twaalf Zuidmolukse jongeren zijn giste ren een hongerstaking begonnen uit pro test tegen de inlijving van Oost-Timor bij Indonesië. Zes van hen demonstreren op deze wijze voor het departement van Jus titie in Den Haag, de zes anderen doen dit in Amsterdam bij de Westerkerk(zie foto). „Zuid-Molukken toen, Oost-Timor nu”, staat op spandoeken, die zij bij zich heb ben. Namens de hongerstakers is meege deeld, dat de hongerstaking onbepaalde tijd zal duren, maar in ieder geval tot na de zeventiende augustus, onafhankelijk heidsdag in Indonesï. ANG Bijl dagavo sagiers geborg mensei boven bindinj eiland» Hij verklaarde voorts met de Ameri kaanse autoriteiten „nadrukkelijk te heb ben onderhandeld” over de mogelijkheid van Amerikaanse assistentie bij de door hem thans gewenste uitbreiding van de capaciteit, waarbij hij zowel aan medische specialisten als aan organisatie deskundigen dacht. SAN 1 hy, Manson veroord brieven teuren i met ee Federal nai Isla fornië, Linkse jongereh, die protesteerden tegen de dood van een 19-jarige maoïsti sche student, die vrijdag in de Zuidspaan- se stad Almeria door de politie was dood geschoten, hebben zaterdag diens lijk gekaapt. Zij droegen de lijkkist met het stoffelijk overschot door de straten van de stad. Een lid van de Guardia Civil had de jongeman doodgeschoten toen hij door een politiepatrouille werd betrapt bij het schilderen van tegen de regering gerichte leuzen. De tijdens een begrafenisdienst „gekaapte” lijkkist werd na de demon stratieve optocht aan de familie van het slachtoffer teruggegeven, waarna de begrafenis verder zonder incidenten ver liep De heer Hendriks verklaarde voorts dat ook de gezondheidsautoriteiten in de Ver enigde Staten van mening zijn dat open- hartchirurgie geen levensverlengende resultaten oplevert. „Er bestaat ook in de V.S. een duidelijke terughoudendheid ten aanzien van deze operaties, waartoe men pas wil overgaan als bijvoorbeeld medicij nen niet helpen tegen de pijnen”, aldus de heer Hendriks, die wel bevestigde dat in de V.S. rond 60 pct. van de geopereerde patiënten weer geheel of gedeeltelijk aan het werk kan gaan c o o o o o o o o o o 0.1 BREDA (ANP). Op last van de rechter-commissaris in Breda is een van de Marokkanen vrijgelaten, die er van verdacht werd het overlijden van de der tienjarige Khadja Elbaz bewerkstelligd te hebben. Het betreft een 42-jarige man, die aangehouden was op uiterst belastende verklaring van zijn 30-jarige vriend. Deze laatste heeft in een nieuwe verklaring gezegd, dat de ander met de zaak niets te maken heeft gehad en dat hij hem ten tonele had gevoerd, omdat deze tien minu ten na het overlijden van het meisje in de woning vande 30-jarige op bezoek was gekomen. Ü>- Eveneens zaterdagavond overleed de 29-jarige A. Harms uit Nieuw- Schoonebeek, toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom reed. Gistermorgen verongelukte de 19-jarige H. G. A. Hamers in zijn woonplaats Ter- heijden, toen hij met zijn fiets aangereden werd door een achterop komende perso nenauto. Rond middernacht in de nacht van zaterdag op zondag kwam de 29-jarige T. Beemers uit Groenlo in zijn woonplaats om. De man reed op een rechte weg met zijn auto plotseling naar rechts en kwam tegen een boom tot stilstand. Hij overleed ter plaatse. De 65-jarige J. van Houwelingen uit Hardinxveld-Giessendam kwam zaterda gavond om het leven toen hij op een wegkruising in Giesenburg door een per sonenauto werd aangereden. In Montfoort raakte de 17-jarige brom fietser Joseph Kraan uit Utrecht met zijn bromfiets van de weg. Hij botste tegen een paaltje en kwam met zijn hoofd tegen een lichtmast. Enige uren later is hij aan ern stig schedelletsel overleden. In het Noordlimburgse Afferden heeft gistermiddag de 26-jarige elektromonteur H. Jacobs in zijn woonplaats het leven verloren. Hij vloog met zijn auto uit de bocht en kwam tegen twee bomen bene den aan een helling tot stilstand. Hij was op slag dood. Een 29-jarige inwoner uit Duisburg (Duitsland), W. F. Pfeiffer, overleed zater dagavond in het Parkzichtziekenhuis in Den Helder. De man was ’s morgens de macht over zijn stuur kwijtgeraakt en met zijn auto tegen de slagbomen van een overweg gereden. Zondagmiddag is in Best een auto met grote snelheid tegen een lantaarnpaal gebotst. De bestuurder, de 39-jarige F Denis uit Eindhoven, is ter plaatse over leden. In Bladel is eveneens gistermiddag een bromfietser, die volgens de pplitie iets te snel door een bocht reed, in een sloot beland. De duopassagiere, de 14-jarige A. Verrijp uit Tilburg, is later in een zieken huis overleden. Een inwoonster van Dongen, de 36- jarige J. Koopman is zondag om het leven gekomen toen de auto waarin zij zat in het Wilhelminakanaal reed. het particulier initiatief. Een onderdeel van dit project is een veelomvattend com- puterinformatiesysteem, waarin alle mogelijke gegevens over het voorkomen en de behandeling van kanker worden verwerkt. lend rapport over de hartchirurgie heeft uitgebracht, praten aan de hand van de ervaringen die ik zelf in de V.S. heb opge daan. Er moet nu snel iets gebeuren. Ik hoop dat we binnen enkele weken een beleidsplan klaar kunnen hebben dat dan aan de Tweede Kamer zal worden aange boden”, aldus de heer Hendriks. Een van de gewijzigde visies van de heer Hendriks uitte zich in zijn overtui ging dat, naar Amerikaans voorbeeld, het aantal hartchirurgische klinieken in Nederland eventueel moet worden ver minderd maar dat het aantal operaties per centrum aanzienlijk dient te worden uitgebreid. In de Nederlandse situatie kan dat volgens hem betekenen: samenvoe ging van bestaande centra in de academi sche ziekenhuizen of de opbouw van grote centra in nietacademische ziekenhuizen. Volgens hem moet dit leiden tot bundeling van kennis en ervaring, grotere efficiency, kortere opnameduur en verlaging van de kosten per operatie. Hij liet daarbij dóór schemeren dat het verzoek van het St Antoniusziekenhuis in Utrecht het aantal openhartoperaties in deze kliniek te mogen opvoeren van rond 650t tot rond 1000 per jaar, wat een investering van enkele miljoenen vergt, door hem positief zaj worden beoordeeld. Van der Flier is geweigerd in de door het subfaculteitsbestuür ingestelde benoemingscommissie ter vervulling van de vacature’ „recht". De voorzitter van deze commissie, lector Oostenbrink, wie- gerde echter de commissie bijeen te roe pen, omdat Van der Flier een oproep had ondertekend om een abonnement te nemen op het communistische dagblad „De Waarheid" DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen heeft de universiteiten en hogescholen bericht een incidentele saneringsoperatie uit te voeren. Deze houdt in, dat in 1977 ten minste drie percent moet worden bezuinigd op de personeelslasten. De be klapper in een 2 ml De verwijdering van de student uit de benoemingscommissie is volgens de 23 24 22 30 27 30 28 41 IMN8DAG 17 AUGUSTUS Zon en maanstanden Zon op 5.27 uur onder 20.00 uur Maan op 22 49 uur onder 13.34 uur Weinig verandering Aantal uren zon: 6 tot 14, min. temp.; omstreeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 23 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. nno no no no nno no no no no no nw windst. n no w ono ono wmdst nno windst. ono nw windst nno no windst. windst windst. nw nnw windst nno o nw nno wmast. nw nno ono windst. zzo nw

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2