opgelost zijn Betoging van vrouwen Sismik-1 in VERKOOP GEHEIME PLANNEN NAVO-TOESTEL VERIJDELD Ontsnapping van volgelinge Charles Manson Mysterie rond vergiftiging kinderen zou Overstromingen in Pakistan tegen Ierse terreur i zal nog escaleren” „Geweld in Zuid-Afrika Turkse haven Till 1 MAG niet: President Leider van thuisland Kwazoeloe: DECIBELLEN Veerboot kapseist Wateroverlast in Zuid-Korea eist 37 doden Belg wilde microfilms voor 38 miljoen mark verkopen DEFINITIE 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1 6 AUGUSTUS 19 7 6 n Ford It -.«I -1 ïr - A A N D A G l krijyt steun rt i k )1 )St k 'I ALEXANDRIË. (Reuter, UPI, AFP)— Egypte heeft Libië de schuld gegeven voor de bomaanslag die zaterdag is gepleegd in een trein op het "Station van Alexandrië. Daarbij werden acht personen gedood en 59 gewond. Het was de ergste aanslag van deze soort, in Egypte hl de laatste jaren. In een verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken in Cairo stond dat de ontplofte bom van hetzelfde type was als de bommen die in vorige aanslagen werden gebruikt en waarvoor Libië verantwoordelijk is gesteld. BELFAST (DPA, UPI) Ongeveer 10.000 katholieken en protestanten, voor het merendeel vrouwen, hebben zaterdag in Bel fast tegen de al zeven jaar duren de terreur in Noord-Ierland betoogd. Enkele uren vóór de demonstratie, waarmee vooral de dood van drie kinderen uit een gezin werd herdacht die de afge lopen week werden gedood door een auto met vluchtende terroris ten, stierf in het Noordierse graafschap Armagh een meisje van 12 jaar dat bij een vuurge vecht tussen Britse militairen en leden van de militante vleugel van het verboden Ierse republi keinse leger door een verdwaalde kogel was getroffen. - 1 JOHANNESBURG (UPI, AFP). Gatsha Boethelezi, leider van het thuisland Kwazoeloe, heeft in een gisteren in de „Johannesburg Sunday Times” gepubliceerd vraaggesprek verklaard dat de geweld dadigheden in Zuid-Afrika zullen escaleren, tenzij de zwarten als volle burgers worden erkend. Anderzijds veroordeelde Boethelezi, politie ke voorman van ongeveer 4 miljoen Zoeloes, het verwoesten van Afrikaanse scholen door zwarten in de afgelopen twee maanden. BONN. (DPA, Reuter)— De Westduitse contraspionage heeft volgens het blad Die Welt voorko men dat alle plannen voor de bouw van het MRCA-vliegtuig aan de Russische geheime dienst zouden worden verkocht. Een Belgische wapenhandelaar zou de plannen voor het nieuwe vlieg tuig met meervoudig doel van de NAVO voor 38 miljoen mark heb ben willen verkopen. Twee perso nen zouden al zijl gearresteerd. De plannen waren afkomstig uit het computercentrum van de Westduitse MCRA-producent Messerschmidt-Boelko w-Blohm 4-, - 3 lil te M i. w, Kadaffi d 15 Enigszins teleurgesteld wendden de bei de dames zich weer naar de uitgang, toen zij de uitstalling van prentbriefkaarten ontwaarden, „die door hun bonte kleuren goedmaken wat hen aan grootte ont breekt” (zoals R. G. terecht opmerkt). De dames begaven zich al naar de prentbrief kaarten, toen de juffrouw van de kassa met scherpe stem riep: Dat mag u niet’”. De dames, verbaasd, vroegen waarom niet? De juffrouw aan de kassa zei: „Op die ansichten staan de schilderijen die binnen te zien zijn. En die mag u niet zien, omdat u geen entree betaald hebt”. Konijnen zijn mijn lust en mijn leven: ik heb zelf twee dwergkonijntjes die naar mensenleeftijd omgerekend al zo oud moeten zijn als Willem Drees sr. en Willem Drees jr. (het zijn moeder en kind). Er zijn steeds twee momenten waarop ik reikhal zend naar konijnen uitkijk. Het eerste moment is als ik op de E-10 in de richting van Amsterdam rijd, ’s morgens heel vroeg of *s avonds na een uur of zeven, bij de afslag naar rechts naar Amsterdam- Noord, waar langs de snelweg een stukje grasland omzoomd door struiken op die uren tot speelweide van een vijftal wilde konijnen dient. Van het langssuizende verkeer trekken zij zich niets aan. Het tweede moment is, als ik op Schip hol land en het toestel naar de slurf taxiet. Er hollen of zitten altijd wel wat konijnen in het gras langs de start- en landingsba nen. De laatste keer dat ik landde, werd mijn oog aangenaam getroffen door een konijn, een reiger en een scholekster, die zich ongeintimideerd door het lawaai en het imposante voorkomen van de DC-9 vlak naast de landingsbaan ophielden. De conclusie is duidelijk: terwijl de mensen, in Zwanenburg bijvoorbeeld, sta pelgek worden van het aan- en afdreunen de vliegtuigverkeer, trekken dieren die naar mag worden aangenomen met een veel fijner gehoororgaan zijn gezegend, zich niets van de decibellen aan. Terwijl het voor hen toch nog heel wat genaakke- lijker moet zijn een eindje verderop te gaan, dan voor een aan huis en woning nood gebonden mensengezin. n ir De bewaakster, Melinda Eisenhart, had klappen met een stuk pijp gehad en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Vpor de vele protestantse betogers was het waarschijnlijk de eerste maal sedert het begin van de onrust in 1969 dat zij in de katholieke wijk kwamen. Jeugdige aanhangers van de IRA lieten vanaf het dak van een garage schimp scheuten op de betogers neerdalen en zwaaien met de driekleur van de onafhan kelijke republiek die de IRA nastreeft. Een twintigtal vrouwelijke sympathi santen van de IRA hield een tegenbeto ging. Zij riepen „De Britse soldaten zijn moordenaars”. élke week een dergelijke demonstratie zal worden gehouden „tot wij vrede hebben”. De vrouwen liepen van de plaats waar de drie kinderen dinsdag om het leven kwamen naar de begraafplaats waar zij vrijdag ter aarde zijn besteld. In politieke kringen hoopt men dat het verzet van de vrouwen tegen de terreur het begin zal betekenen van een beëindi ging van het geweld in Noord-Ierland. De vredesbeweging heeft de steun gekregen van het Noordierse vakverbond. Het Europese gevechtsvliegtuig voor meervoudige doeleinden, sinds kort Tor nado gedoopt, is een van de meest gehei me projecten van de westelijke verdedi- gingstechnologie. De Russische geheime dienst zal vermoedelijk meer dan norma- KIEL. (DPA)— De Westduitse politie denkt het mysterie van een aantal pogin gen kinderen te vergiftigen te hebben opgelost. Zij maakte zaterdag bekend dat een 42-jarige huisvrouw, die in verband met deze zaak was verhoord, zich door het innemen van vergif van het leven had beroofd. Nadat op 3 augustus een meisje van zeven jaar ziek was geworden na het drin ken uit een gevonden flesje limonade rees verdenking tegen de in hetzelfde dorp wonende vrouw, omdat zij zich erg beijverde bij het aanwijzen van mogelijke daders. De politie gaat nu een nieuw onderzoek instellen naar de dood van het zesjarig zoontje van de vrouw. De jongen werd vorig jaar augustus door zijn vader dood in een vrieskist gevonden. Men had toen aangenomen dat de jongen daar zelf inge kropen was. Het gif waarmee de vrouw zich van het leven beroofde is van dezelfde samenstel ling als dat in de mysterieuze limonade- flesjes. Volgens Boethelezi heeft de Zuidafri- kaanse regering „geen verantwoordelijk leiderschap getoond” in deze periode van onrust. Wat betreft de vernieling van Afri kaanse onderwijsinstellingen door jonge zwarte militanten zei hij: „Ze schijnen te denken dat er korte wegen naar de vrij heid leiden, maar ze rusten zichzelf niet uit voor de vrijheid en ze zijn ijverig bezig alle stutten van het gemeenschapsleven door te zagen die ze juist zouden moeten opbouwen. En wat voor soort vrijheid kunnen ze onder deze omstandigheden, het volk aanbieden? Boethelezi, criticus van de regering, vroeg in dit verband om zwarte waakploe- gen, die het Afrikaanse bezit moeten beschermen tegen politieke acties. Een andere zwarte leider, Molisi Mvovo, voorzitter van de zwarte volksconventie (BPC) drong er bij de regering op aan om de tafel te gaan zitten met voor alle Afri kanen aanvaardbare zwarte leiders. Der gelijke gesprekken zouden geconcen treerd moeten zijn op het herstel van „het gezond verstand, gerechtigheid en vrede”, aldus Mvovo. De BPC is een Afrikaanse beweging, die veranderingen in de rege- ringspolitiek voorstaat en een „zwarte bewustheid” aanprijst. De inwoners van het zwarte woonge bied Soweto en van de andere Afrikaanse Anti-regeringsbetogingen door het hele land hebben sinds 16 juni 217 levens geëst en miljoenen guldens schade aan scholen, universiteiten, publieke gebouwen en voertuigen veroorzaakt. Gisteren was de toestand kalm, aldus de politie. In de drie zwarte woongebieden rond Johannes burg waar de afgelopen week 29 mensen omkwamen bij rellen, werden geen nieu we incidenten gemeld. gegevens die voor spionnen zeer interes sant zijn. Kenners van de situatie betwij felen nog dat de spionagepoging kan zijn doorgedrongen tot de kern van de zaak. Het spionagegeval is volgens Die Welt al sinds juni in onderzoek. Op 29 juli is in München een Belgische wapenhandelaar gearresteerd met een koffer vol microfilms van de bouwplan nen. De contraspionage was er al eerder- achter gekomen dat hij de KGB had bena derd en er 38 miljoen mark voor had gevraagd. Enkele dagen geleden werd in het gebied van Dusseldorf een electrotech- nisch ingenieur aangehouden. In zijn appartement vond men een kopie van een aanbod voor de verkoop van de plannen aan de Tsjechoslowaakse wapenfabriek Omnipol voor 20 miljoen mark. Het is niet bekend hoe de plannen uit het computercentrum gekomen zijn. Vei- ligheidsfunktionarissen menen volgens Die Welt dat er een hoge ambtenaar bij betrokken is. SEOEL (UPI) In Zuid-Korea zijn min stens 37 mensen gedood en 18 vermoede- lijkom het leven gekomen door stortregen die grondverschuivingen tot gevolg had, zo heeft de politie gisteren bekendge maakt. In een bergvallei bij Wonjoe op 80 kilometer ten noordoosten van Seoel haal de de politie vier lijken uit het puin van acht ingestorte woningen. De waterover last en grondverschuivingen troffen Seoel en het midden van Zuid-Korea. De activiteit van de Sismik heeft hevige onenigheid tussen Athene en Ankara teweeggebracht over de soevereiniteits- rechten op het continentale plat voor Tur- kijes westkust. Griekenland maakt aan spraak op het continentale plat op grond van de aanwezigheid van zijn eilanden, Turkije ziet het plat als een uitjoper van de con- ag st- ke de en jn ee de si- jk nt de et re 10- en ISTANBUL (UPI). Het Turkse seis mologische schip Sismik-1 is gisteren teruggekeerd in de haven van Izmir. De Turkse minister voor nationale hulp bronnen, Selahittin Kiiic, die het vaar tuig kwam begroeten, vertelde de pers echter dat de Sismik donderdag weer de Aegeische zee zou binnenvaren om daar het seismisch onderzoek van de zeebo dem te voltooien. ft !T g P e r- e ir is ït iti- de vi- en m, »er »or les in let de de .13 ?ze lot ub de 13 le el le it le >n d in sn >n j- Ir >r in de tar sn- op lan de .nd het 8* ost m ti- n- d- jk et ie ie □r et te iSt n- et de tnjfël door Nico Scheepmaker^^ i- Li- ÏT >n s- In het plaatsje Breklum (Sleeswijk- Holstein) hebben zich vorige maand en begin augustus verscheidene vergifti- gingsgevallen voorgedaan bij kinderen die hadden gedronken uit flesjes limona de die zij in parken en op speelplaatsen hadden gevonden. Daardoor overleed een meisje van vier jaar en werden twee ande re kinderen levensgevaarlijk vergiftigd. In de limonade bleek een sterk onkruid- verdelgingsmiddel te zitten. s satellietsteden van de grote stedelijke cen tra van Zuid-Afrika zullen voortaan een huurcontract voor 30 jaar voor hun behui zing kunnen krijgen zonder dat zij een bewijs van'ingezetenschap hoeven in te dienen. Dit heeft de minister voor Bantoe- ontwikkeling, Botha, zaterdag meege deeld. Voorheen gold de huur voor een maand en kon men elk ogenblik wegge zonden worden. Waarnemers achten de maatregel een belangrijke concessie van de regering in Pretoria na de ongeregeldheden in het land. Minister Botha zei dat de maatregel, die onmiddellijk van kracht wordt, geno men is met het oog op geuite wensen en het algemeen belang. Degenen die een dergelijk huurcontract willen tekenen, zouden alleen mededelingen hoeven te verstrekken over hun werk, de omvang van hun gezin en hun identiteit. le belangstelling hebben voor de ontwik keling van dit gemeenschappelijke Duits-Britse-Italiaanse project. De directie van de gevangenis deelde mee dat Murphy en Diane Ellis een bewaakster overmeesterden en in haar auto vluchtten. Het schrijnendst zag ik die desinteresse en onverschilligheid van de vogelen des velds jegens het straalmotorengeweld van de vliegmachines op het vliegveld van Zagreb geïllustreerd, toen we daar al vaart meerderend over de startbaan reden. Op het grasland langs de banen, waar zo te zien niets verbouwd werd, stonden blijkbaar om de vogels af te schrikken die problemen voor het v^ag- verkeer zouden kunnen opleveren, om' de 200 meter klassieke vogelverschrikkers: aangeklede palen met twee armen en een hoedje op, in het zwart! Wat geen brullen de Jumbo, die zich met een vaart van honderden kilometers per uur voortrept, vermag, moet de simpele, zwijgende, stil- Egyptische campagne tegen Kadaffi toegenomen na bomaanslag op trein zo deelde het persbureau MENA mee, zonder meer details te verstrekken. MENA berichtte voorts dat een woedende menigte probeerde het consulaatsgebouw van Libië in Alexandrië te bestormen bij wijze van wraakneming, maar dat de poli tie het verhinderde. De Libische leider, kolonel Moeammar Kadaffi, zou een miljoen dollar hebben uitgetrokken voor een samenzwering tegen het bewind van de Egyptische presi dent, Anwar Sadat. Deze beschuldiging is geuit door de Egyptische onderminister van binnenlandse zaken, generaal Hassan Aboe Basha, in een vanochtend versche nen vraaggesprek met het semi- overheidsdagblad Al Achram. Generaal Aboe Bash is speciaal belast met contra spionage en veiligheidsvraagstukken. „Kadaffi heeft een miljoen dollar uitge trokken voor de financiering van een gewapende staatsgreep tegen het huidige Egyptische bewind”, zei de generaal. „Er zijn in dit verband twee personen gearres teerd, tegen wie een strafvervolging gaan de is”, aldus de onderminister die verder geen bijzonderheden gaf. Deze rechtstreekse beschuldiging is de jongste ontwikkeling in een steeds fellere Egyptische campagne tegen de Libische sterke man. De campagne kwam op gang na een mislukte staatsgreep in Soedan. Soedan en Egypte beschuldigingen Kadaffi ervan daar de hand in te hebben gehad. Sindsdien hebben de twee landen een voornamelijk tegen Libië gericht defensiepact afgesloten en heeft Sadat herhaaldelijk naar Kadaffi verwezen als naar die „gek uit Libië.” Generaal Aboe Basha zegt in het vraag gesprek met Al Achram dat Kadaffi tal van anti-Egyptische acties op zijn kerf stok heeft. In Cairo zouden door Libië betaalde provocateurs gezagsondermij nende vlugschriften verspreiden. Ook zouden saboteurs op bevel van Kadaffi in Egypte bomaanslagen, sabotage-acties en politieke moorden plegen. President Sadat bezwoer het land voor de tweede keer binnen een etmaal, dat Kadaffi „niet aan mijn wrekende hand zal ontsnappen.” Vorige week meldden Egyp tische kranten een grote troepenconcen tratie langs de grens met Libië. Het doel daarvan zou zijn te beletten dat er nog meer Libische saboteurs Egypte binnen dringen. Kadaffi heeft inmiddels geprotesteerd tegen deze troepenconcentratie en giste ren aangedrongen op spoedoverleg van de ministers van buitenlandse zaken der Arabische Liga-landen. De liga heeft hem beloofd dat het verzoek zal worden door gegeven aan de 20 leden-staten, maar vol gens waarnemers is er praktisch geen kans dat er een zitting komt omdat daar binnen de liga geen meerderheid voor te vinden is. En wel om twee redenen: de MRCA betekent een nieuwe opvatting van de NAVO over de strijd in de lucht zowel als op de grond en voor de vervaardiging en uitrusting wordt een serie zeer moderne processen gebruikt waarvan de belang rijkste naar de mening van de bouwers van de MRCA aan de Sovjet-Unie onbe kend zijn. In de tekenkamers van de fabriek in München, die samen met de British Air craft Corporation en Aertitalia aan de Tornado werkt, verbaasde men zich er dan ook niet over dat pas sinds kort kritiek in de Russische pers wordt geuit op het „tegen de ontspanning indruisen de” MRCA-project. Voor spionnen waren vooral twee din gen van belang, namelijk de electronische programma’s voor de besturing en de bouw met nieuwe metaallegeringen, in een electronisch bestuurde procesgang. Daarnaast zijn er nog ettelijke andere RAWALPINDI (UPI) De weg- en spoorwegverbindingen tussen het zuiden en noorden van Pakistan ondervinden veel overlast van door hevige regenval overstroomde riviieren. De regering maakte gisteren bekend dat de belangrij ke spoorlijn tussen de havenstad Karatsji en het regeringscentrum Islamabad op zeven punten is beschadigd. Naoat het water zal zijn gedaald duurt het volgens •de zegsman zeker 14 dagen alvorens de Katholieke vrouwen hadden voor de demonstratie op een met bloemen getooi de plaats in de door rooms-katholieken bewoonde stadswijk Andersonstown iedereen uitgenodigd die genoeg heeft van het geweld dat Noord-Ierland onop houdelijk teistert. Zij omarmden hun kinderen, zongen liederen en baden. Er waren duizenden vrouwen met bussen uit alle delen van de provincie en zelfs uit de Ierse Republiek naar Andersonstown gekomen. SAN PEDRO (UPI). Susan K. Murp hy, die samen met Charles- Manson volgelinge Sandra Good wérd veroordeeld wegens het sturen van dreig brieven aan hoge ambtenaren en direc teuren van bedrijven, is zaterdag, samen ■net een andere inwoonster van het Federal Correctional Institute op Termi nal Island in de Amerikaanse staat Cali- fornië, ontsnapt. k /ernaal dat mijn collega R. G. van üe Frankfurter AUgemeine Zeitung onlangs uit Zwitserland overbriefde, is enerzijds te mooi om niet waar te zijn en anderzijds te aangrijpend om niet verder te worden verteld. Laten we hopen dat hij, ter genoegdoening, ook eens iets uit deze rubriek overneemt, ten gerieve van zijn Duitse lezers. Twee dames wilden in een grote Zwitserse stad nog kort voor slui tingstijd het museum in. De juffrouw aan de kassa keek op de klok en zei dat het te laat was, omdat de tentoonstelling zo- meteen gesloten zou worden. ANGRA DO HEROISMO (Reuter) Bij het Azoreneiland Sao Jorge is vrij dagavond een veerboot met zeventig pas sagiers gekapseisd. Er zijn twaalf doden geborgen, maar men vreest dat er nog mensen zitten opgesloten in het onderste boven ronddrijvende schip, dat de ver binding onderhield tussen een aantal eilanden van de Portugese Azoren. - - - - «z j bewust dat zijn vader I nogal vaak omvalt. Susan Murphy is vroeger kamergenote geweest van Lynette Fromme, ook een volgelinge van Charles Manson, die in september van het vorig jaar werd veroor deeld omdat zij een revolver op president Ford hdd gericht. Diane Ellis zat een gevangenisstraf uit wegens bankbero- ving. De 32-jarige Betty Williams, voorzitster van de beweging „Moeders voor Vrede”, die de betoging had georganiseerd, zei dat Een beeld van republikeinse ventie in de Ameri kaanse stad Kansas City waarde republi keinse presidents kandidaat gekozen zal worden. De strijd gaat tussen president Ford en Ronald Rea gan. Op de foto: Ford reikt naar enthousi aste aanhangers ter wijl zijn zoon Jack hem bij zijn jasje vasthoudt. Jack leek zich er terdege van IX A Libië heeft de verantwoordelijkheid voor die bomaanslagen afgewezen en gedreigd met verbreking van de diploma tieke betrekkingen op 1 september, „ten zij Cairo zijn houding matigt.” De bom in Alexandrië was geplaatst in een bagagerek en ontplofte in een vol rijtuig terwijl de trein buiten het station van de stad stond. In een ziekenhuis wor den drie gewonde verdachten verpleegd, Joegoslaven zijn heel goede gastheren en Nederlanders zijn uitstekende gasten. '■i zien te krijgen! En wie weet met succes. Omdat hij op een mens lijkt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3