a KIS-LEDEN BEZOCHTEN OLYMPISCHE SPELEN VOOR GEHANDICAPTEN EEN WEEK KERMISPRET OP HET MARKTPLEIN VAK komt met nieuwe werkgroep Spaanse luchtverkeersleiders zorgen voor chaos op Schiphol Doodsoorzaak debiele tongen nog een raadsel te -f Li KW 6 DROOGTE LEIDT TOT VERZILTING VAN HET WATER i TOERISTEN MOETEN URENLANG WACHTEN Kort IJmondnieuws Levensgevaarlijk gewond na val i „L Wh ’’Wi - 'F M MAANDAG 1 6 AUGUSTUS 1976 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) Doorspoeling DEN HAAG De waterbazen die zich in midden-west-Nederland bezig houden met de waterhuishouding moeten zich in een positie voelen van Jantje lacht Jantje huilt. De tranen worden veroorzaakt door de enorme problemen die de droogte met zich meebrengt. Om het water in dit gebied, dat een deel van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht omvat, op peil te houden en dat is om allerlei redenen nodig moet momenteel zout water worden binnengelaten. i Beraadsgroep •'x h, mm; - .’W mH DE ZOUTTONG RUKT OP v - s 5 (Van onze stadsredactie) De vergadering begint om 19.30 uur. i I J 1 Met zware pompen moest noodbemaling in de verzittende polders worden toegepast. De foto is genomen in de Uithoornsepolder. Sectie op het lichaam van Claudy de Vlugt heeft volgens de Rijkspolitie geen misdrijf aangetoond. Er waren geen spo el g n a u BEVERWIJK Een dezer dagen zijn zeven KIS-leden in Beverwijk teruggekeerd uit Canada, waar zij de Olympische spelen voor Gehandicap ten hebben bijgewoond- Z dat Eai Be; dat sne slei api leg zoel me dea na; Ge for li l 1 s i i i I Bo cla Ri< pr< opi gr< me gai set zal wa 1 nis ke ke: ill; nie ge: rei en wi ha op ne go d< d ai o N cJ li A d la v C n N 81 a v n z 1 t E O LAJ of sol het I dams beste bestol Vollel Muis een v De pe door bij Latin terecl Rosse Voor de liefhebbers staat dus na Sant poort nog een week zwaai-, zwier- en gokpret te wachten. De kermis zal elke dag open zijn, van twee uur ’s middags tot twaalf uur ’s avonds. Op donderdag en zaterdag gaat de kermis ’s morgens om tien uur open. Evenals voor de opening van de ker mis wordt ook gedurende de draaiweek uitgebreid gecontroleerd of alle toestel len zonder gevaar kunnen draaien. Deze controles zijn in handen van de gemeen- teafdeling openbare werken, van de brandweer en de PEN. Wel is inmiddels tussen de verschil lende hoogheemraadschappen, de provin cies en het rijk overeenstemming bereikt over de aanleg van een tweede kanaal, dat vooral de bewatering van Delftland veilig moet stellen. Daarvoor is een ka naal van Waddinxveen naar Voorburg nodig, zodat Delftland niet meer via Rijnland water hoeft te betrekken. Deze aanleg gaat zo’n honderdvijftien miljoen gulden kosten, waarvan het rijk negen tig percent subsidieert. Deze bijeenkomst houdt de installatie in van de „sociale werkgroep ad hoe” die naast de „culturele werkgroep” .wel ke zich onder meer bezig houdt met feestelijke gebeurtenissen en jeugdpro- VELSEN-NOORD. De „Velsern- noordse Aktiviteiten Kommissie” (VAK) komt vanavond in gebouw „De Schul pen” aan de Melklaan 25 te Velsen- Noord bijeen voor haar eerste algemene bestuursvergadering na de vakantieperi ode. Voor de nieuwe „sociale werkgroep” in de VAK hebben zich al enige perso nen aangemeld om daarin zitting te nemen. Dat is in een gebied waar de land bouw een enorme belangrijke rol speelt een hoogst onprettige zaak. Tomaten groeien slechter met brak water. Dat zelfde is het geval met gras, hetgeen gevolgen heeft op de melkafgifte van koeien. Granen, bieten, bomen, heesters zijn alllemaal planten of gewassen die uiteraard allemaal zijn ingesteld op zoet water. Vandaar die enorme problemen. ren van geweld maar de plaats en omstandigheden waadonder het stoffelijk overschot is aangetroffen, was voor de Rijkspolitie toch aanleiding de medewer king van het publiek in te roepen. Het signalement van de jongen luidt; 1.80 m. lang, blond vrij kort haar, blau we ogen en een pukkelig gelaat. Claudy de Vlugt droeg een bruin, corduroy jasje met opgestikte zij- en borstzakken en voorzien van metalen knopen. Voorts droeg hij een bruine pantalon en een wit overhemd met auberginekleurig mo tief. Aan zijn voeten droeg hij blauwe sokken en bruine, lage veterschoenen. De politie verzoekt een ieder, die in lichtingen kan verstrekken te bellen met de recherchegroep district Amsterdam van de Rijkspolitie. Telefoon 020-226322. HALFWEG. De recherche van de rijkspolitie is dit weekeinde niets opge schoten in haar onderzoek naar de dood soorzaak van de 17-jarige Claudy de Vlugt. Het stoffelijk overschot van deze debiele jongen werd vrijdagmiddag jongstleden omstreeks half drie gevon den in het water van de Hoofdtocht langs de Machineweg te Halfweg tussen de Noorderweg en de Noordzeekanaal- weg. Claudy de Vlugt werd sinds 10 augustus vermist uit het tehuis ’t Vin- kennest te Santpoort. Gebleken is dat hij die dag nog de kermis in Beverwijk bezocht. De hoeveelheid zout in water (chlori de) kan berekend worden en wordt uit gedrukt in milligrammen per liter wa ter. Voor de landbouw is een hoeveel heid van 200 mg per liter nog aanvaard baar, maar daarboven niet meer. De verschillende metingen deze zomer ma ken duidelijk dat dit cijfer afschuwelijk veel en hoog is overschreden. Bij Gouda werd op 16 juli 464 mg per liter geme ten. De maatregelen konden niet verhinde ren dat naarmate de zeer droge periode langer duurde, de boezems van Rijnland, Delfland en Schieland elke dag meer De waterbazen lachen, weliswaar hei melijk en binnenskamers, omdat deze droogte meer dan ooit de noodzaak heeft aangetoond van twee gigantische water werken die het verziltingsprobleem kun nen oplossen. Het zijn twee kanalen die het mogelijk moeten maken in de wa terschappen Delftland, Rijnland en Schieland grote hoeveelheden zoet water binnen te laten. Een studie over deze aanleg werd al in 1967 afgerond, maar het moest tot deze droge zomer duren, voordat zeker voor de buitenwacht het levensbelang van deze kanalen kon worden aangetoond. BLOEMEND A AL. Een 29-jarige Overvener is vrijdagavond in de Deo opgenomen, nadat hij op het terrein van BMHC tijdens een hockeywedstrijd een bal tegen zijn hoofd had gekregen. Het letsel kon nog niet precies worden vast gesteld, maar de onfortuinlijke hockeyer moest wel in het ziekenhuis blijven. (an onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Charter- en lijnvlieg tuigen naar en van Spanje kunnen de komende dagen vele uren vertraging op lopen door een stiptheidsactie van de luchtverkeersleiders in Barcelona, die meer salaris willen. Hun actie kan alle vliegtuigen treffen die in dat werkgebied terechtkomen! met bestemmingen als Malaga, Alicante, Ibiza- Gerona, Murcia, Barcelona zelf en enkele kleinere steden- Pas tegen vier uur vanmorgen had Martinair zijn laatste passagiers uit Pal ma op Schiphol afgeleverd Transavia om half vier uit Malaga van wie velen enkele uren later op hun school of werk hadden moeten zijn. Voor Trans avia werkten de vertragingen sterk door op andere vluchten. Zo kwamen passa giers die zondagmiddag drie uur uit Rhodos op Schiphol hadden moeten arri veren. pas maandagmorgen om elf uur aan. De actie, die vrijdag zonder aankondi ging is begonnen, leidde wat de drie Nederlandse luchtvaartbedrijven betreft, zaterdag tot vertragingen van 15 a 30 minuten. Zondag echter ontstond een regelrechte chaos. Van de 7700 passa giers die zondag naar of vanuit Spanje vlogen, werden velen geconfronteerd met vertragingen tot meer dan vijf uur. Maandagmorgne leverde Martinair geen vertragingen op alle vliegtuigen vertrokken op tijd. Transavia had slechts een Span je vlucht op schema- naar Tenerife en kreeg daar bij vertrek een vertraging van circa een kwartier. KAMERORKEST. Nieuwe leden, in het bijzonder violisten, altisten en cellis ten, zijn van harte welkom op de eerste repetitie van het Kamerorkest IJmond, die dinsdag 17 augustus het nieuwe sei zoen zal inluiden. Er wordt van ’s avonds 8 uur af gerepeteerd in de Mu ziekschool aan de Troelstraweg te IJ- muiden, onder leiding van de dirigent J. Meilof. Voor de kinderen staan weer de be kende apparaten als de draaimolen, de raketjes en de baby-botsautootjes opge steld. Voor de ouderen - met sterke magen - staat het vervaarlijke Sky Lab die net als de berg- en dalbaan en de zogenoemde poliep de mensen op ver vaarlijke wijze in het rond kan slinge ren. Voor de minder avontuurlijk inge stelde gasten zijn weer verscheidene goktenten (op papier de oefeningspelen) zoals het buldozerschuif spel, het spel met de grijparm, de knikker- en de balspelen. De meer bekende fruitauto maten staan er ook, terwijl ook de traditionele schiettent met de verleidelij ke prijzen staat opgesteld. HAARLEM. Een zesjarig meisje uit Roden, dat bij familie in Haarlem lo geert, is zaterdagavond door een ruit gevallen aan de Albert Schweitzerlaan. Zij werd met levensgevaarlijke verwon dingen in het Elizabethgasthuis opgeno men, waar zij terstond geopereerd werd. Zij moet in het ziekenhuis blijven, maar het levensgevaar is geweken. Op het Marktplein m IJmuiden is de jaarlijkse kermis dit weekeinde weer ge opend. Tijdens de eerste drukke dagen hebben talloze volwassenen en kinderen plezier gehad in of meit de vierentwintig verschillende inrichtingen (zo heet dat officieel) die er staan - inclusief de kramen met paling, noga, suikerspinnen en oliebollen. EVANGELIE EN INDUSTRIE. De Raad v-an Kerken in Veisen heeft beslo ten twee bijeenkomsten voor te bereiden waarin het werk van „Evangelie en Industrie” en van het „Bedrijfsaposto- laat” zal worden behandeld; op 17 sep tember een informatieavond, op 18 sep tember een filmochtend met vertoning van „De Kraandrijver”. De heer D. van der Kroef, voorzit ter van de Kennemer Invaliden Sportclub,is laaiend enthousiast over de spelen, waar Nederland een serie medailles heeft gewonnen. „Hoe be staat het dat wij dit konden meema ken. Onvergetelijk en fantastisch. Wij kijken nu al weer uit naar de vol gende Olympische Spelen voor ge handicapten”, aldus de heer van der Kroef. De KIS-supportersgroep werd gevormd door Frans Roos uit Heems kerk- Jos Bloemendaal en Johan Reinders (met êchtgenote) uit Bever wijk en Kick Joon uit Haarlem. Maar Beverwijk deed meer.Als begeleiders- speciaal voor een groep van elf visu- hoefte van het gebied voorzien. En in droge tijden, dit jaar tijdens de zomer maar meestel in de herfst, kan water in het gebied binnengelaten worden via de Hollandse IJssel. Daarvoor zijn grote inlaatstations gebouwd bij Gouda en Leidschendam. Via een ingewikkelde waterhuishouding komen de waterschap pen Rijnland, Delftland en Schieland op deze manier aan het benodigde spoelwa ter. Aan water dus geen gebrek, maar deze zomer wel aan kwalitatief goed water. De stand van de Rijn is enorm gedaald. Dat heeft directe invloed op de hoeveelheden water die via Lek en Waal, af gevoerd worden door de Nieuwe Waterweg. Wordt die afvoer klein dan ziet het zoute water kans via de Nieuwe Waterweg bij Rotterdam dieper de ver schillende waterwegen in te dringen. Met een vakterm wordt dat genoemd „het oprukken van de zouttong”. Dat is deze zomer door de droogte in grote mate gebeurd. De Hollandse IJssel raak te daardoor ernstig verzilt. En omdat het toch nodig was water in de gebied midden-west-Nederland binnen te laten, werd er via de inlaatstations Gouda en Leidschendam brak tot zout water op' de afwateringskanalen gezet. verzilt raakten. Wel werd door de „ver dunning” met zoet water het proces van verzilting verlangzaamd. De weeromslag eind juli, die gepaard ging met regen, kwam juist op tijd, maar de droogte van de laatste dagen zei. de gezichten van de waterbazen in wezen al weer op storm. Volgens de jaren geleden afgeronde studie kan een permanente directe ver binding tussn het Amsterdam-Rijnka- naal en Rijnland de problemen in het noordelijk deel van het betrokken ge bied uitstekend oplossen. Daarvoor is het nodig een kanaal van Maarssen naar Bodegraven te graven. Het rijk studeert nu op de vraag of in voorkomende gevallen aan een kanaal al? dit voldoen de water ter beschikking kan worden gesteld. Uiteraard speelt het kostenas pect een zeer grote rol. Een dergelijk kanaal gaat tweehonderd tot driehon derd miljoen gulden kosten. gramma’s, wordt opgericht. De opheffing van de „Contactcommissie Velsen-Noord i.o.”, die jarenlang als vraagbaak op sociaal terrein fungeerde voor de inwo ners van Velsen-Noord nam de VAK deze taken over. dam-Rijnkanaal, dat het probleem van de verzilting niet kent, water binnen te laten. Daarvoor moeten extra pompen en vijzels worden ingezet, duikers wor den aangelegd en heel andere dan ge bruikelijke methoden worden aange wend. Al die moeite had echter, het effect van een druppel op een gloeiende plaat, aldus de beraadsgroep. Met midden-west-Nederland wordt het gebied aangeduid dat in het noorden wordt begrensd door het Noordzeeka- naal, in het oosten door de hoge gronden van het Gooi en de Utrechtse heuvelrug, in het zuiden door de Nederrijn-Lek, de Nieuwe Maas en de Rotterdamse Water weg en in het westen door de Noordzee. De oppervlakte van dit gebied is zo’n driehonderdduizend hectare groot. Waar het hier om gaat zijn de problemen voor de streek ten westen van het Amster- dam-Ri j nkanaal Het is nodig om in dit gebied via de afwateringskanalen grote hoeveelheden water binnen te laten. Het water dat in dit grote gebied aanwezig is, verdwijnt voor een deel door directe en indirecte verdamping (zon en vegetatie) en moet dus worden aangevuld. Verder is het nodig om de vervuiling in de kanalen, sloten en op de plassen tegen te gaan door te zorgen voor een regelmatige doprspoeling. Een van de manieren waarop het water vervuilt, is door het binnendringen van zout water en door schutsluizen en het opwellen van brak water uit putten en stromen. De neer slag in de vorm van regen kan in een groot deel van het jaar in de waterbe- De Waterschappen, de verschillende Provinciale Waterstaten en het rijk, sa menwerkend in de Beraadsgroep Nood voorzieningen, hebben van alles gepro beerd om de verzilting van midden- west-Nederland onder controle te hou den. Daarvoor zijn een aantal noodmaat-- regelen genomen. Het ging hierbij om het verminderen van de waterafname van de Hollandse IJssel, het beperken van sluisbewegingen, het staken van doorspoeling en verversing en het i werking stellen vann een groot aantal ongebruikelijke inlaten en bemalingen. Wat dit laatste betreft werd zo goed mogelijk geprobeerd om uit het Amster- eel gehandicapten, gingen mee Jo Schippers en voorzitter van der Kroef. De KIS-leden woonden niet alleen de spelen bij, maar maakten ook excursies. Zij zijn gasten geweest van de Canadese Oorlogsvliegers en werden ontvangen door de Hollandse kolonie van Toronto. KIS-voorzitter Van der Kroef hoopt, dat door de publiciteit in de kranten ook in de IJmond wat meer aandacht zal fwor den besteed aan de gehandicapten sport- ,,We kunnen best wat nieuwe leden gebruiken”, zegt hij. „Het gaat bij KIS niet om topsort zoals bij de spelen. KIS denkt vooral aan de re creatiesport voor gehandicapten. Wie interesse heeft kan terecht op don derdagavond om 19 uur in het Bever- wijkse Sportfondsenbad of bij de zaaltraininig op dinsdagavond van 19 tot 21 uur in de Schouw in Velsen- Noord. Het voornemen is de nieuwe werk groep in eerste instantie de problemen onder de bevolking van dit gemeentedeel te laten uitkristalliseren en om later haar definitieve vorm te krijgen. Reeds bestaan al enkele belangrijke zaken waarover de nieuwe werkgroep zich zal kunnen buigen en tijdens de bijeen komst nader worden besproken. 1 X- UT*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6