Coerver: WON PROTESTEERT TEGEN DISPENSATIE MIKE BOIT ZEER SNEL Franse ruiters SPORT „Ik ben rustiger maar voor hoelang?” overvleugeld G .A. Eagles Betaald voetbal ’76-’77 „KNVB overlegde niet over toestemming aan Utrecht” F z Pt H 17 SPORT 19 76 1 9 AUGUSTUS DONDERDAG Sleur Onervaren Onbegrip SL (Van onze sportredactie) |g||g Ijl o II (Van onze sportredactie) er van van tiënt) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) ver- Ferrari toch wellicht in GP Zandvoort MARC SERNE Bob Haye: debuut in formule-1. Voor Nederland zal Boy Haye voor deze gelegenheid zijn debuut maken als Formule-I-coureur. Deze pupil van Toi- ne Hezemans („We zullen al blij zijn als we ons in dit sterke veld voor de start kunnen kwalificeren”) rijdt in een Pens- ke. De gebroeders Hogenboom, eigenaars van de bewakingsdienstfirma die zo am bitieus als sponsor startte in de Formu- le-I-racerij, staken hun activiteiten op racegebied. Op Zandvoort zal Larry Per kins zijn laatste wedstrijd rijden voor het Boro-Racing Team. TILBURG (ANP) De Vereni ging van Oefenmeesters in Neder land (WON) heeft het bestuur be taald voetbal van de KNVB per- schrijven meegedeeld het onjuist te vinden, dat aan de FC Utrecht wederom dispensatie is verleend voor een onbevoegd trainer (Han Berger). ZANDVOORT Het bijna fatale ongeluk van Niki Lauda tijdens de Grote Prijs van Duitsland op de Nur- burgring, is er de oorzaak van dat de Grand Prix van Nederland op 29 augustus in Zandvoort een soort sleu- telrace wordt in de strijd om het wereldkampioenschap voor Formule-l-coureurs. Terwijl het juridische on derzoek naar het ongeval met de Ferrari nog steeds niet is afgeslote overweegt de renstal uit Modena serieus om toch deel te nemen in Zandvoort. James Hunt, de Britse coureur die nu nog 11 punten in het algemeen klassement op Lauda achter staat, is de voornaamste belager van de pas uit het ziekenhuis ontslagen Oostenrijkse coureur, en daarom overweegt Ferrari een formidabele rijder als Ronnie Peterson, die nu nog weinig punten heeft, maar door insiders getipt wordt als een van de snelste Formule-l-coureurs ter wereld, voor de vijf resterende Grand Prix’s in te hu ren, om daarmee te verhinderen dat Hunt te veel pun ten vergaart en te bereiken dat de wereldtitel toch bij Ferrari terecht komt. Zaken zijn tenslotte zaken, niet waar? De WON deed het protest vergezeld gaan van tal van argumenten die haar mening moeten staven. Zo wordt onder andere gewezen op een uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. J. V. A. van Dijk, in het kort Het proftennisteam Golden Gaters plaat ste zich voor de finale van de Amerikaanse stedencompetitie: Phoenix werd in San Fran cisco met 3-2 verslagen. Tom Okker en Betty Stöve maken deel uit van de Golden Gaters. Hoe geldverslindend de Grand-Prixra- cerij, die vaak op een dure en betrekke- W Tennisser Vilas plaatste tweede ronde om Jaarlijks worden er 116.000 kleintjes groot. Ze gaan dan voor 't eerst naar die grote school. Ze zijn vaak lopend, 't Is druk op onze wegen. Ze steken over, 't Is allemaal wat onwennig. Wen uw kinderen daarom de eerste dagen aan die nieuwe route. Wijs ze op de gevaren. Maak ze wegwijs. De politie. Wiel Coerver schuwt soms de weg der geleidelijkheid. Improviseren is hem vreemd. Prestaties, daar gaat het om. Als bezeten voetbaltrainer denkt hij vaak over allerlei zaken na. Zoekt daarbij nooit naar een klankbord of naar een open gesprek met bestuur ders. „Dingen, die me echt aan m’n hart gaan vecht ik met mezelf uit. Daar kan niemand me bij helpen. Management is natuurlijk voor iedere club een belangrijke zaak, maar voor mij als trainer is dat van secundair belang. Zo gauw mogelijk vergroeien met de jongens, die het moeten doen, die de angst van het verliezen niet kennen. En die weten waar ze aan toe zijn. Daarvoor moet je als trainer constant druk uitoefenen op het spe- lersmateriaal.” dragen. „Fysiek waren ze in feite nergens, maar dat is veranderd sinds ze vertrouwd zijn gemaakt met body building op verantwoord niveau. Het krakter bepaalt de plaats van de sportman die erop uit is het hoogst mogelijke te bereiken. Voor mij wor den voetballers niet geboren maar gemaakt. Het gaat in hoofdzaak om de opvang en benadering. Grootheden als Cruijff en Beckenbauer bereikten de top omdat ze leiding en begelei ding wensten te aanvaarden. De ma nier waarop een trainer zich manifes teert in de spelerskern is in bijna alle gevallen doorslaggevend. Tegen deze achtergronden moet het gewoon mo gelijk zijn je mensen tot het allerui terste te stimuleren.” lijk nutteloze hobby van slechts enkelen lijkt, ook is, er staan genoeg gegadigden klaar om dit miljoenenspektakel binnen de landsgrenzen te halen. De gemeente Zandvoort krijgt bijvoorbeeld zo’n 400.000 gulden aan vermakelijkheidsbe lasting, de coureurs en hun stalbazen souperen zo’n 7,5 ton aan start- en prijzengeld op, maar met een bezoeker saantal van 40.000 mensen op de dag van de race, springt de Stichting Auto races Nederland (SAN), die de Grand Prix organiseert, er financieel zelfs nog met een kleine winst uit. Zeker nu de Nederlandse Grand Prix spannender dan ooit lijkt te worden, is de organisatie terecht optimistisch over het grote aan tal bezoekers op trainings- en racedag. O Theo Doyer maakt deel uit van Jong Oranje dat uitkomt in het lustrumtoernooi van de Haagse hockey vereniging HGC. Het toernooi wordt van 27 t.m. 29 augustus in Wassenaar gehouden. Australië zet voor de halve finale van de strijd om de Davlsbeker tegen Italië, van 24 t.m. 26 september in Rome, de volgende topspelers in: Newcombe, Roche, Alexander en Ross Case. Coerver noemt een paar sprekende voorbeelden uit zijn NEC-periode. „Jantje Peters, Fransje Thijssen, Jan van Deijnsen en Eus Marijnissen pik ten we in de kuif omdat ze talent hadden. Maar ze waren wel onerva ren. Bereid echter zicht te onderwer pen aan een harde discipline, nadat ik ze een grote voetbaltoekomst had voorspeld. De wil om keihard door te zetten heeft ertoe bijgedragen dat ze zich blijvend in de picture hebben geplaatst. Het heeft natuurlijk tijd gekost, dat wel. Maar wie als jong talent professioneel wordt opgevan gen en de mentale kracht bezit weer standen te overwinnen wordt een he le grote. Alleen de „mietjes”, de „zei- kertjes” vallen uit de boot. Die halen de reis niet. En je weet: wie niet de bereidheid kan opbrengen te vechten voor zijn plaats mag van mij opkras sen.” ZURICH (ANP). Bij traditionele internationale atletiekwedstrijden in Ziirich heeft Mike Boit revanche geno men voor zijn afwezigheid bij de Olym pische Spelen. De Afrikaanse atleet liep een schitterende 800 meter maar slaagde net niet in zijn opzet het recente werel drecord van Juantorena te breken. Boit gebruikte 1 min. 43.89, slechts 0.39 sec. boven dat wereldrecord. Van Damme eindigde als tweede en Wohlhüter als derde. Hij beaamt gretig dat hij blij is door Go Ahead-Eagles te zijn uitver koren de Deventer formatie uit de grauwe sleur van een onderkoeld er- edivisiebestaan te halen. „Daar ga ik mijn tanden in zetten. Ze hebben in Deventer van alles geprobeerd, maar desondanks werd het een zaak van hangen en wurgen. Voor mij dus een Prix van Zandvoort, die dit keer zelfs de toepasselijke en wijdse benaming van Grand Prix van Europa heeft meegekre gen, tot uiting komt. De totale begroting beloopt dit keer zo’n 950.000 gulden, een bedrag dat ongeveer twee ton hoger ligt dan het afgelopen jaar. En dan moeten de organisatoren van dit geldverslinden de circus nog beleefd zijn ook, want anders komen de heren niet eens. Zand voort, waaraan enkele jaren geleden ve le honderdduizenden guldens zijn ge spendeerd om het circuit weer veilig te maken, is echter niet zo’n punt van Guy Drut (rechts) gaat voor Davenport zegevierend door de finish. ROTTERDAM (ANP). De gouden Franse olympische equipe van Montreal heeft op de openingsdag van het Inter nationale Concours Hippique te Rotter dam niet de winst kunnen boeken die zo nabij scheen. In de Prijs van de Rijn, het hoofdnummer van woensdag, waren de Franse olympiërs met drie man in de barrage vertegenwoordigd: Michel Ro che, Hubert Parot en Marcel Roguet. De overwinning, die 1200 gulden waard was, ging echter naar de Ier Eddy Macken. Ook de tweede prijs (900 gulden) ging over zee, namelijk naar de Britse Caro line Bradley met het in Nederland ge fokte paand Marrus. Roguet was met 42,3 seconden wel de snelste, doch in zijn jacht op de triomf maakte hij twee fouten op de dubbelsprong, die het par koers afsloot. Toen deze dubbelsprong in het eerste parkoers nog een driesprong was, strui kelde hierop de Nederlander Johan Heins met Romantico S, na een knap parkoers waardoor hij op vier strafpun- ten uitkwam en buiten de prijzen viel. Anton Ebben had al evenmin het geluk aan zijn kant. Jumbo Design gooide op de vierde hindernis een wit balkje af en met vier strafpunten was er ook voor Ebben geen eer te behalen. Op de andere fronten (het openings springconcours en het „speel uw spel” zegevierde de Belg Eddie Wauters met het paard Uriel en de olympische kam pioen Alwin Schockemöhle met Santa Monica. Ook de Fransman Roguet had in het „speel uw spel” 930 punten, maar de tijd van de Westduitser was net iets gunstiger. Toch gloeit er bij Wiel Coerver achter een rotsvast lijkende positie in Deventer een sprankje onbegrip over de in het algemeen wankele basis, waarop toptrainers in Nederland hun werk moeten doen. Over de proble men rond de functie van bondscoach. Uiteraard ook over het vrijwillige vertrek van Knobel. „Van dat gesode mieter zouden we eindelijk eens af moeten,” vindt Coerver. Zou hij bondscoach willen zijn? Wiel Coer ver: „Lijkt me onder het huidige bewind niet erg aantrekkelijk. Er zijn te weinig waarborgen, te weinig faci liteiten ook voor technnisch verant woordelijke mensen. Nee, ik sollici teer niet. Misschien in een heel verre toekomst. Maar dan samen met m’n collega Spitz Kohn, wiens opvattingen over de trainingsaanpak met de mij ne parallel lopen. Maar dan zal eerst de omschrijving van de bestuurlijke KNVB-top een pakkender perspectief moeten hebben. Maar dat zie ik voor lopig niet zitten.” 0 Uitslagen vriendschappelijke wed strijden: Fortuna SCFC Amsterdam 1- 4, SpartaLierse SK 52, FC Winterslag (Bel)—FC Den Haag 3-1, VDL—SW 14, PiershilFC Dordrecht 05. Kistler en Rebli zegevierden op de Oost zee voor Kopenhagen in de derde wedstrijd het Europese kampioenschap zeilen in de 470 klasse. De Zweedse broers Johansson voeren het algemeen klassement aan. DEVENTER. Praten met Wiel Coerver valt buiten de formele sfeer, die doorsnee-interviews in de regel kenmerken. „Ik ben niet zo gek op jongens die onmiddellijk grijpen naar papier en potlood. Dan zie ik in mijn gedachten al de misplaatste schets van een trainer die zo nodig weer eens aan de schandpaal moet. Die als het ware al bij voorbaat wordt ge vonnist, die ten koste van het „lekke re” verhaal als een beul, als een boosdoener moet overkomen bij de lezende of luisterende voetbalmassa. Daarom ga ik zoveel mogelijk inter views uit de weg. Mijn ervaring is dat de gemiddelde journalist nauwe lijks notie heeft van datgene waar mee een voetbaltrainer bezig is." Wiel Coerver, terug van wegge weest een maand of tien Indone sië, daarna teruggekeerd (als hartpa- is qua instelling nauwelijks veranderd. Of toch wel? „Tja, er zijn momenten in het leven die je tot nadenken stemmen. Toen ik vanwege dat plotseling optredende hartmanke- ment m’n job in Indoesië moest opgeven heb ik gedacht: het is afge lopen met je. Het is de hoogste tijd dat je leert te relativeren. Ik geloof dat ik wat rustiger ben geworden. Maar voor hoe lang? Als ik me van de voetballerij kon losmaken zou het misschien wat gemakkelijker zijn over te schakelen op een gematigder ritme.” Maar de mens Coerver vergeet snel. „De operatie (kransslagader) is, ik voel het, voor de volle honderd percent geslaagd. Ik weet het, ik moet me nog even in acht nemen. Even nog, dan kan ik weer alles.. Ijzeren Wiel Coerver grijnst over zijn snelle come-back. Er volgt een zeer persoonlijk maar wel van kracht getuigende lofzang van zijn prestaties op de racefiets. „Het uithoudingsver mogen groeit met de dag, ik trap steeds meer kilometers weg. Het mo ment waarop Coerver weer alles kan is niet ver meer. Een trainer die uitsluitend als bankzitter fungeert is geen echte trainer. Daarin moet je kunnen meevoelen.” op de baan zit. Maar Monaco komt niet op het veiligheidsverlanglijstje van de coureurs voor, omdat juist in dit vor stendom de hoogste gages worden be taald. Aan de andere kant draven de coureurs vaak ontzettend door. In de tijd dat Jacky Stewart en de veronge lukte Zweedse coureur Joakim Bonnier het op veiligheidsgebied voor het zeggen hadden, waren de eisen van de coureurs vaak absurd. Formule-I-rijders hebben natuurlijk wel gelijk dat zij streven naar optimale veiligheid. Zij hebben een harde leer school doorlopen voordat zij in dit race- Mekka terecht zijn gekomen en daarom hebben de organisatoren zich maar te schikken naar de wensen van de heren. Maar nogmaals, Zandvoort staat als re delijk veilig gekwalificeerd en daarom zijn er op dit punt dit keer geen moei lijkheden geweest. Berepoot: „De enige concessie die wij hebben moeten doen is dat er dit keer een warming-upperiode komt van drie kwartier voordat de race begint. Daarom hebben we een Renault- race moeten uitstellen. Maar een knie soor die daar nog om maalt.” Wiel Coerver: „Bondscoach zijn lijkt me onder het huidige bewind niet erg aantrekkelijk’’. geding VVCS-KNVB inzake de schoe nenkwestie rond het Nederlands elftal. Deze uitspraak luidde dat de KNVB de redelijkheid en billijkheid niet in acht genomen had, omdat er geen overleg gepleegd was. „Voetbal vreet me op” Enkele uitslagen van gisteren ge speelde competitiewedstrijden voor de Franse eerste divisie: MarseilleSt. Etienne 1-0, LyonNimes 4-0( Bastia Nantes 3-0, LilleNice 0-2( Sochoux Bordeaux 1-0. Olympisch kampioen Guy Drut liep een imponerende race op de 110 m horden. Na aanvankelijke achterstand klopte hij de Amerikaan Davenport in een tijd van 13 sec. 45. De 400 meter telde vier Olympische finalisten en van hen zegevierde de Amerikaan Newhouse in 44.95. Na hem volgden zijn landgeno ten Frazier en Taylor. Alan Pascoe won de 400 m horden in zijn beste seizoen- tijd: 49.07. Bolding werd tweede. De 22.000 toeschouwers zagen Walker triomferen op de 1500 meter voor Wes- sinhage (3.37.79 om 3.38.14). De Pool Buciarski won het polshoog met 5m50 terwijl Olympisch kampioen Slusarski vijf centimeter minder overbrugde. Het hoogspringen was voor Dwight Stones met 2m26. De Italianen Bruni en Berga mo haalden 2ml7 evenals de Fransman Bonnet. Op de hondierd meter dames klopte Annegret Richter in 11.3 Renate Stecher. Op de 200 meter was Szewinska de snelste in 22.7. Ellen Streidt (50.81) pakte de 400 en Christine Stoll de 800 m. (1.59.99). Cenav-directeur Johan Beerepoot: „Ferrari heeft ingeschreven voor de Ne derlandse Grand Prix. Je moet dus niet vreemd opkijken wanneer de Italianen toch zullen verschijnen hier. Verder spe len op de achtergrond zelfs politieke zaken mee, zodat ik echt niet kan zeg gen of Ferrari ook daadwerkelijk mee zal rijden op Zandvoort of niet. Maar uitgesloten acht ik het onder de huidige omstandigheden zeker niet.” Het gaat tenslotte in de Formule-I- racerij om gigantische bedragen. Iets wat ook in de organisatie van de Grand De Franse scheidsrechter Conrath z^l op 29 september in Manchester de UEFA cup wedstrijd Manchester United - Ajax leiden. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Bacou en Didier. Jaap Korsloot is met onmiddelijke ingang benoemd tot trainer van de nationale volley- bal-herenselectie. Oud-intemational Korsloot trainde voorheen Delta-Lloyd en is de opvol ger van Ben Krysik. discussie op de agenda van de construc teurs en coureurs. Het is een betrekke lijk veilig circuit, en voor een kleine miljoen gulden zijn de rijders wel bereid op het scherp van de snede te strijden om de kostbare punten voor de wereld titel. Toch is de gedachtengang van de cou reurs, die zich in een eigen vakbond hebben verenigd, de GPDA, tweeslachtig. Overal worden uitloopstroken geëist in bochten. Behalve in Monaco, waar de vangrails gewoon tegen de trottoirs staan en waar het publiek bijna boven De opmars van Go Ahead-Eagles? Coerver: „Het wordt een kwestie van sleutelen. Mogelijkheden zijn er ze ker, de top is uiteraard m’n mikpunt. Maar ik ben realist genoeg om te beseffen, dat het aureool van de ab solute onoverwinnelijkheid niet voor het oprapen ligt. Maar datzelfde geldt ook voor Ajax, Feyenoord en PSV. Ze moeten het allemaal zien te ma ken. Proberen om echt te voetballen. Wie daarin uitblinkt komt heel ver.” Coerver zwijgt even, om vervolgens op te merken: „Voetbal vreet me op. Voor mij schijnt altijd de zon, als ik de gelegenheid krijg me als trainer uit te leven, dan voel ik me happy. Dus ook bij de Eagles.” „Ondanks eerder gedane toezeggingen dioor de heer J. Hoogewoning, de voor zitter van de sectie betaald voetbal, is er bij de dispensatieverlenin-g aan FC Utrecht geen overleg gepleegd. De WON heeft hert, bestuur betaald voetbal nu gevraagd met onmiddellijke ingang een structuurte ontwerpen, waarbij de WON in dergelijke zaken medezeggen schap heeft”, aldus VVON-secretaris Jaap van der Leek. De eerste divisieclub PEC Zwolle heeft Koko Hoekstra van FC Groningen en Henk Wamas van Go Ahead Eagles gecontracteerd. Hoekstra is een 28jarige middenvelder en Wamas een 32jarige verdediger. zich voor de het open kampioenschap van Canada, in Toronto. De Argentijn sloeg Whitlinger (U.S.A.): 6-2, 6-4. Ross Case verloor in hetzelfde toernooi van Billy Mar tin: 7-5, 6-d. uitdaging. Je begrijpt dat ik ga gok ken op een winnend lot. Ik heb de indruk dat ze me hier wel lusten. De spelers maar ook het bestuur. Ze willen, dat is een goede zaak.” Wan delend door de catacomben van het Adelaarsnest maakt Wiel Coerver een stop bij een onderkomen naast de kleedkamers. Opent de deur en blikt verlekkerd neer op de toestellen. „Ik heb het voor elkaar. Dit is een echt krachtcentrum. Hier moeten ze zwe ten- Niet maar wat aanrotzooien, maar knokken voor de optimale con ditie. Voor een onbegrensd uithou dingsvermogen. Je kunt de spelers gouden bergen beloven maar als ze niet in staat zijn 90 minuten te jagen vallen ze voor mij af.” Krachttraining. Hobby van Wiel Coerver? Repliek van de 52-jarige voetbalfanaat: „Waanzin, ik zie er alleen heil in. Heb bij NEC en Feye noord veel tegenstand moeten over winnen om mijn doelstellingen te verwezenlijken maar uiteindelijk zag men toch het nut van zo’n kracht centrum in.” Hij reist even terug naar een recent verleden in Indone sië. Herinnert zich glimlachend de kwieke lichtgebouwde voetballers die nauwelijks een stootje konden ver- i® i,-' 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17