CONVENTIE VERDEELD NA BITTERE STRIJD Huisvuil wellicht voor 80 pet opnieuw bruikbaar dood officieren Inwoners Tiel laten zichzelf onderzoeken 24 Directeur V an Gogh- museum ontslagen Troepen VS in Korea paraat na DANS Kennemer Dans centrum Griffioen I - vaRIJPMA L' bt 9 n k f" Aantal pagina’s vandaag: SCHOOL DUIJN SHOWROOM TRESLONG Hillegom afgeweest? I OVENVERSE SPECIALITEITEN om mee te nemen op uw weekenduit- stapje. Ht Auto-Europa-ltalië Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze correspondent Henk Kolb) luufmnffmfmmHmmmfUfmi Groepswet Moeilijke taak 1.20 Dus naar Verjaardag 2 Actiegroep: steun tegen Berufsverbote tot w/n/mn Vrij zonnig Bakkerij KLOOSTER Strandverwachting AGENDA pagina 7 Luidsprekers 10, 11, 14 Initiatief-ontwerp: keuring alle auto’s Van der MEM de BIE 4 9 15 15 17 20 23 2.30 2.40 Roomboterspecialist Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 5, 7, Tel. 023-37 58 54 Inschrijving: 7-8.30 uur. IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstr. 118 Plaatselijk Nieuws Radio en tv Strips Kunst Beurs Sport 17, 19, 21, 22, KANSAS CITY. Gerald Ford is de Republikeinse kandidaat yoor het presidentschap van de Verenigde Staten. Maar hij is de aanvoerder geworden van een partij die ernstig heeft geleden onder een verbitterde strijd met de oud-gouverneur van Californië, Ronald Reagan, die op enkele tientallen stemmen afstand van IrandirlatiHir in ziin nit.prst conservatieve beginselen is bliiven steken. Zijlstraat 24 30, Korte Zijlstraat 4, I Haarlems 1e danscentrum, tel. 310372 3 Inschrijving 's avonds van 7-9 uur. j I - Door de grote toeloop van leerlingen heb ben wij in IJmuiden een extra avond ingelast. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. CASTROL GTX 2.99 p. Itr. WEEKENDREKLAME BOTERKOEKEN van 1,85 voor1.65 ZANDJES heerlijk bros 6 stuks Grote SPRITSEN 250 gr. FRUITBONBONS 100 gram van 1.65 voor de kandidatuur in zijn uiterst conservatieve beginselen is blijven steken. DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 244 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden" Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant Cor de Jonge: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling- f 13,— p. mnd., f 37.40 p. kwartaal (p.post; f 49,—),p.jaarf 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 6& ct. Republikeinen alt I (ADVERTENTIES) (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIES) ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦•♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦f o i- It telegram (ADVERTENTIE i i Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek met hen, religieuze tegen de Getuigen, SEOEL (UP1) De Amerikaanse troepenmacht in Korea is vandaag in staat van paraatheid gebracht, een dag nadat twee Amerikaanse officieren bij het besta ndsdorp Panmoenjom door Noordkoreanen met bylen en pikhouwelen waren vermoord. De verloven van alle Amerikaanse militairen in Zuid-Korea zijn ingetrokken. Sommige ideeën houden er rare mensen op na. Verwachting van het KNMI morgenavond: Aan het strand blijft het zon nig. Matige noordelijke wind. Temperatuur 21 tot 23, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: hoge drukcentrum bij Schotland geeft ook een zomers weekeinde. Hét VN-commando dat toezicht houdt op het Koreaanse be stand, heeft de Noord-Koreanen daarop voorgesteld om de zaak vanmiddag gelijktijdig door de voltallige commissie en door vei- ligheidsofficieren te laten bespreken. Men wacht nu op ant woord van de noordelijken. De Amerikaanse troepensterkte in Zuid-Korea bedraagt 42.000 man. Een beeld van het gevecht tussen 30 Noordkoreanen en VN- troepen bij Panmoenjom waarbij twee Amerikaanse officieren werden gedood. De lichte helmen worden gedragen door de VN-militairen. De Amerikanen hebben scherp geprotesteerd tegen de Noord- koreaanse actie, waarbij ook enkele Zuid-Koreanen en andere Amerikanen door hun communistische aanvallers werden ge wond. De spanning langs de bestandslijn tussen beide Korea’s steeg verder toen de noordelijken weigerden het incident te laten be spreken door de voltallige bestandscommissie. Zij stelden van hun kant voor de kwestie af te handelen in een „kleine” bij eenkomst van veiligheidsofficieren. Gezien de ernst van het ge beurde weigerden de Amerikanen en de Zuid-Koreanen dit. LANGE NIEUWSTRAAT 779 IJmuiden - telef. 15189 Tel. (02550)16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. ii- dl '9 r- specialiteitenrestaurant tel. (02520) 15347 BOWLING TRESLONG: tel. (02520) 16214 ur la e n iet fi rn Jd k- SH I - d. n. ht Plavuizen KI. Houtstraat 1 - Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 MIERLO/HAARLEM Het is niet ondenkbaar dat het technisch en econo misch mogelijk wordt van de 4 miljoen ton Nederlands huisvuil tachtig percent opnieuw als grondstof te gebruiken. Dit verklaarde gistermiddag dr. D. W. Stolp directeur van de VAM tijdens de ingebruikstelling door ir. W. C. Reij, directeur milieuhygiëne van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, van een recycling-installatie voor terugwinnen van blik en tin uit huisvuil, in Mierlo. Het betreft een door het bedrijfsleven gefinancierde proef die parallel loopt de TNO-onderzoekingen bij de gemeentereiniging in Haarlem, waarbij papier en plastic van zware en lichte huisvuilcomponenten worden gescheiden. Het verschil tussen beide systemen is verder dat de eerste zich over de vuilnisbelt verplaatst en die in Haarlem vast is opgesteld. De’ gistermiddag onder grote belangstelling in gebruik genomen blikafscheidingsinstallatie vergde een inves tering van 1,25 miljoen waarvan Estel NV Hoesch-Hoogovens, die de opdracht aan VISNO in Haarlem verstrekte, 65 percent bij droeg. De bouw werd in één jaar gerealiseerd. Per jaar zal 120.000 ton huisvuil worden verwerkt, waarbij 3000 ton blik vrijkomt. (Zie pagina 6) Reagan feliciteert Ford met diens overwinning. Timofei Vinokoerov, een inwo ner van de kolchoz Jakoetia in Oimjakon in Oost-Siberië, is 105 jaar geworden. Vinokoerov is nog steeds sterk en vol levens kracht, bericht het persbureau TASS. Hij werkt nog steeds en hooide zelfs op zijn verjaardag. Timofei Vinokoerov rookt niet en drinkt niet maar eet vrijwel al les. Hij heeft zijn eigen tanden, zijn gezicht laat niets te wensen over en hij heeft nog maar een paar grijze haren. Ziek is ie nooit geweest. Hij is vader van acht kinderen en groot- en over grootvader van een zeventigtal klein- en achterkleinkinderen. Zijn jongste zoon Nikolai, een veearts, werd geboren toen zijn vader tachtig was. Volgende week komen in Chicago de ultra-conservatieven van de partij bij een, en een aantal gezaghebbende poli tieke waarnemers acht het niet uitgeslo ten dat zij zullen besluiten een eigen derde partij te stichten, nu hun kam pioen Ronald Reagan een slechts zeer bescheiden plaatsje in de Amerikaanse politieke historie heeft toegewezen ge kregen. De lof die hem uiteindelijk bij de stemming nog ten deel viel droeg het karakter van een grafkrans. Want Ro nald Reagan wil geen vice-president worden en Fords bezoek aan zijn inmid dels zo zinloze hoofdkwartier in de pril le uren van gistermorgen was niet meer dan een beleefdheidsfrase. DEN HAAG. Drs. Emile Meijer, de geschorste directeur van het ,Van Gogh-museum in Amsterdam, is deze week door de minister van CRM in een persoonlijk gesprek ontslag aan gezegd. Hij krijgt van de bewindsman zo snel mogelijk een brief, waarin het ontslag wegens „plichtsverzuim en nalatig heid” zal worden bevestigd. Drs. Meijer, die in februari jl. door CRM geschorst werd wegens overschrijding van de door het departement verstrek te subsidiegelden als gevolg van een onzorgvuldig bijgehou den administratie, kan als’ hij inderdaad definitief moet ver dwijnen de zaak voorleggen aan de onafhankelijke ambtena renrechter; vervolgens staat nog hoger beroep open. Vooral in kunstenaars- en museumkringen is destijds scherpe kritiek uitgeoefend op de schorsing van drs. Meijer. fe Deze lawaaierige conventie heeft na melijk, alle beloften achteraf ten spijt, de eenheid in de republikeinse partij allerminst hersteld en de „grand old party” worstelt onverminderd met de vraag omtrent een gewaarborgd be staansrecht in de toekomst. En in die zin vormde deze nationale partijraad dan ook een merkwaardige danse macabre, die de inleiding zou kunnen zijn voos een vernieuwing van het Amerikaanse politieke systeem der twee partijen. Geglaceerde Zwitserse Rondo’s met amandelspijs Grote bitterkoeken Kokos kransen Grote suikervlinders U proeft de roomboter Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost. In de nacht hier en daar mist en mini mumtemperaturen omstreeks 12 graden. Maxima rond 24 graden. I aas kiezen Ford Deze Reagan-supporter had duidelijk een kater Ford kreeg uiteindelijk 1187 stemmen (43 meer dan nodig voor de meerder heid), Reagan 1070, Elliot Richardson, de minister van Handel 1 stem, bij 1 ont houding. Sedert 1884 heeft een zittende president niet met zo’n benauwde meer derheid het ongetwijfeld zeer beperkte vertrouwen van zijn partij gekregen. Hem wacht nu de moeilijke taak om de republikeinse partij in de ogen van het kiesvolk te verheffen boven de huidige waardering die zich volgens de opinie peilers beperkt tot de kwalificaties hard, verkalkt, wreed en ongevoelig deson danks vond vice-president Nelson Rocke feller het een „groot moment voor Amerika en de wereld”. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 - 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. HAARLEM. Ledeil van de Aktion- bündnis Freiheit im Beruf - Demo- kratie im Betrieb” brengen een bezoek aan Haarlem om steun te zoeken voor hun actie tegen de Berufsverbote. Zij zijn afkomstig uit Osnabrück. een zus terstad van Haarlem. De actiegroep be nadert deze zomer alle leden, waarmee Osnabrück jumelagebanden heeft: An gers, Derby en Haarlem. Men vindt het namelijk van groot belang dat er geor ganiseerde druk wordt uitgeoefend op de mensen in Duitsland. Dat kan via poli tieke partijen, vakbonden, kerken, jeugd organisaties en ook ingezonden stukken in de krant. Een succesje hebben ze in ieder geval al behaald: in Haarlem heb ben gemeenteraadsleden Bram Busstra (PPR) en Ben Evers (PSP) vragen ge steld aan burgemeester en wethouders. Zij willen weten welke inhoud moet worden gegeven aan de jumelageband met Osnabrück als daar ook gevallen van Berufsverbote voorkomen. Alle auto-uitlaten 30% Alle Fiat plaatwerk 20% Fiat onderdelen tot - 50% Jansweg hoek Parklaan (023- 320232) Ford behaalde tenslotte gegeven de omstandigheden, nog een verrassend ruime meerderheid, ontegenzeggeljjk evenwel zijn vele gedelegeerden in diepe teleurstelling teruggekeerd naar hun ho tels. Blijft de vraag wie Ford als zijn tweede man zal voordragen: senator Ho ward Baker zegt het merendeel van de politieke waarnemers, een betrekkelijke liberaal, die weinig perspectieven lijkt te bieden om zeer conservatief en enigszins conservatief binnen de republikeinse partij te verenigen. Senator Richard Schweiker, de door Ronald Reagan geselecteerde vice-presi- dentskandidaat, had Reagan gisteren nog aangeboden zich als kandidaat terug te trekken, maar Reagan heeft het aanbod afgeslagen. Volgens officiële aankondiging zal de regering binnenkort komen met een wetswijziging ten aanzien van de dienst plicht speciaal bedoeld om de .Jehova’s Getuigen” te vrijwaren van de dwang die de staat door middel van de dienst plichtwet oplegt en de gevolgen van weigering om aan die plicht te voldoen. Aangezien Jehova’s Getuigen niet al leen militaire, maar ook vervangende burgerdienstplicht afwijzen, kwamen dienstplichtigen die bij deze religieuze groepering behoren tot dusver onveran derlijk in de gevangenis terecht. Het is nu blijkbaar de bedoeling om de groep automatisch vrij te stellen van de dienstplicht, zoals bijvoorbeeld ook voor de clerus geldt. Het valt toe te juichen dat de regering moeite doet om een geloofsovertuiging I in haar wetgeving zodanig te respecte ren. dat het oneigenlijke middel van gevangenisstraf niet meer behoeft te worden gehanteerd tegen mensen die uit i hoofde van hun geloofsovertuiging en daaruit voortvloeiende gewetensdrang j niet kunnen buigen voor de verplichtin- gen van het staatsburgerschap. Wanneer echter wettelijk de uitzondering wordt geschapen ten behoeve van een met name genoemde groep, komt er toch wel wat scheef te zitten. In de eerste plaats kan men op geen enkele manier vooralen hoe zo’n groep zich zal ontwikkelen, welke mensen zich terecht of ten onrechte leden van die groep noemen en in hoeverre door het optreden van afsplitsingen of dissidenten in die groep de wet een willekeurig karakter zal kunnen krijgen. In de tweede plaats zijn het niet alleen Jehova’s Getuigen die zwaarwe gende morele bezwaren hebben tegen de militaire dienstplicht en tegen de als een moderne lijfeigenschap ervaren onder worpenheid aan staatswetten, die direct in het persoonlijke leven ingrijpen en verplichtingen opleggen die men naar eer en geweten niet kan honoreren. Hoe zal de gewijzigde wet moeten handelen die betogen dat zij dezelfde en morele bezwaren hebben dienstplicht als de Jehova’s maar geen lidmaten van die groepering zijn, omdat zij het op andere punten van de opvattingen, die dit ge nootschap koestert, niet met de Getuigen eens zijn? Het vrijstellen van groepen die zich onder een bepaalde naamsaanduiding scharen, lijkt voor de wetgever een ge vaarlijke en zelfs onmogelijk te volgen weg. Er zijn ten aanzien van het onder werp Oorlog en Vrede” overtuigingen gegroeid die veel mensen herhaaldelijk en zelfs dagelijks in gewetensconflict brengen met wat de staat doceert, eist en oplegt. Een wetgever die als het ware een nieuwe maatschappelijke verplich ting schept voor individuen (namelijk dat zij zich in een groep en onder een naam aanidienen om te kunnen worden erkend als „dissidenten”) is op dwaalwe gen geraakt en lijdt aan een schromelijk gebrek aan eerbied voor de afzonderlijke wenselijke persoonlijkheid. DEN HAAG De Tweede-Kamerle- den Van derDoet (PvdA) en De Beer (VVD) willen dat alle auto’s, ook de nieuwe, periodiek op mankementen wor den onderzocht. Zij zullen volgende week een initiatiefwetsontwerp hierover indienen bij de Tweede Kamer. Het initiatiefwetsontwerp van de beide Kamerleden komt in de plaats van het wetsontwerp dat minister Westerterp van Verkeer vorig jaar juni heeft inge trokken. De meerderheid van de Kamer wilde toen niet meegaan met het plan van Westerterp om alle auto’s ouder dan vijf jaar te laten keuren in speciaal daarvoor opgezette technostations. Ji Ik TIEL. De mensen die in de omge ving van het Tielse chemische bedrijf Verdugt wonen, zullen opnieuw onder zocht worden op schadelijke gevolgen van de gaswolk die enige weken geleden uit het bedrijf ontsnapte. Het onderzoek wordt op hun eigen initiatief uitgevoerd, want staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid vindt nader onderzoek niet nodig- In een telegram aan de bewoners van een dicht bij het bedrijf staande flat zegt Hendriks het onderzoek, dat is ge houden door het Rij ksinsti tuut voor de Volksgezondheid, voldoende te vinden. Dat onderzoek bracht slechts bij een enkeling gevolgen aan het licht. Een woordvoerder van de vereniging, de arts Joke van Ballegöoijen, werd gisteren met een aantal medestanders uit de zaal gezet waar de Tielse gemeente raad vergaderde. Burgemeester Broekens van Tiel riep de politie te hulp omdat hij vond dat de buurtbewoners de ver gadering verstoorden. Joke van Balle- gooijen wilde in de zaal het telegram voorlezen dat de bewoners v&a staatsse cretaris Hendriks ontvangen hebben.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1