Conferentie niet-gebonden landen stelt voor: WEER DRIE ABORTUSSEN IN ITALIË Kardinaal Betrekkelijk onbekende wordt Fords tweede man DOLE: HARDE POLITIEKE VECHTER Wyszynski wil ontslag Vier doden bij aardbeving Hoessein vraagt steun voor Syrië in Libanese kwestie Dodencijfer in Port Elizabeth stijgt 99 1 W Chemicaliën zijn mogelijk oorzaak veteranenziekte99 ANNE FRANK WOEDENDE MENIGTE VALT AUTOFABRIEKEN AAN ALBERT VERWEY Moord op voorzitter organisatiecomité w.k. voetbal SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK WHO DID WHAT (2 - slot) Economisch Midden-Oosten Nederland I® V F H D A G door Nico Scheepmaker^^ COLOMBO (Reuter Op de topconferentie van de niet-gebonden landen in Colombo is gisteren aangedrongen op een verplicht wapen embargo van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika en een olie- embargo tegen Frankrijk en Israel. :.O' BINNEN- EN BUITENLAND Zuid-Afrika, Israel en Frankrijk Robert Dole vrijheid van het land te bewaren”. LYON (AFP). Op parool van de grote vakcentrale C.G.T. en C.F.D.T. leggen alle employees van de Franse spoorwe gen van zaterdag tot maandag het werk neer in negen Franse departementen. Oorzaak van dit arbeidsconflict bij de SNCF is de invoering van een nieuw ran genstelsel voor treinbestuurders. Commissaris van politie P. G. Jordaan heeft bekendgemaakt dat de autoriteiten gisteravond de situatie weliswaar „onder controle” hadden, maar dat het in de zwarte stadsgebieden onrustig bleef en dat op vele plaatsen brand werd gesticht. Actis werd, volgens een korte regerings verklaring, vermoord door linkse extre misten. De moord vond plaats op de open bare weg. Vijf personen, onder wie twee vrouwen, openden van zeer korte afstand met half automatische wapens het vuur op de auto van Actis, die ter plaatse over leed. De daders ontkwamen. Een Noord-Zuid-conflict willen ze uit de weg gaan. „Coöperatie en niet confronta tie”, is het devies. De eenstemmigheid over de economische besluiten is met gro te moeite tot stand gekomen. De kritiek in deze resolutie beperkt zich niet tot de Verenigde Staten en de uitbrei ding die zij willen geven aan hun marine basis op Diego Garcia, zoals door pro- Russische landen van de conferentie in ontwerpresoluties was voorgesteld. Wel werd gezegd dat de niet-gebonden landen alle mogelijkheden moeten benut ten om druk op Israel uit te oefenen in de Verenigde Naties en andere internationa le organisaties. Dole heeft in Kansas City vooral de aandacht op zich gevestigd door de behen dige manier waarop hij als tijdelijk voor zitter van de conventie het gevecht tussen de Ford- en Reagan-strijdkrachten over de procedure bij het aanwijzen van een vice-president binnen de perken wist te houden. Sedert 1969 bekleedt Robert Dole, die door verwondingen uit de Tweede We reldoorlog een nog steeds verlamde rech terarm heeft, een senaatszetel. In de volksvertegenwoordiging heeft hij zich vanaf het begin doen kennen als een man die er allertninst tegen opziet een paar Irak wil de zevende top in 1982 gast vrijheid verlenen in Bagdad. Sinds in Soweto bij Johannesburg half juni de onlusten in de zwarte stadsgebie den uitbraken, zijn reeds minstens 233 mensen gedood en meer dan 1500 gewond. Slechts drie van de 233 blanken Met name in Kwazakele en New Brigh ton is het onrustig gebleven. Hier begon nen dinsdag ook de ongeregeldheden. In Kwazakele werd een lagere school in brand gestoken. In de nacht van woens dag op donderdag brandden hier reeds twee andere scholen, een ziekenhuis en een winkelcentrum af. Groepen demonstranten hebben in Port Elizabeth geprobeerd in de twee stadsge bieden autofabrieken te bestormen. Zij werden door de politie met geweervuur verdreven. Of hierbij slachtoffers zijn gevallen was niet onmiddellijk bekend. Aan de fabrieken werd door de stenen gooiende menigte slechts weinig schade toegebracht. Balen Libanese tabak liggen over de Israëlische grens te wachten op verzending naar Israel. De boeren in Libanon kunnen ten gevolge van de oorlog geen afzetgebied vinden voor hun produkten. Tabaksboeren voeren hun oogst nu uit Israel. Er werden pogingen gedaan auto’s in brand te steken. Volgens de politie zijn in de woongebieden bij Port Elizabeth sinds dinsdag minstens 31 arrestaties verricht. vijanden te maken wanneer het erom gaat zijn politieke inzichten door te drijven In 1971 werd hij dooi Richard Nixon aan het hoofd gezet van de republikeinse partij, maar omdjt hij via interne partij- machinaties in 1973 weer verdween bleef hij buiten de Watergate-affaire Niettemin bleven zijn relaties met allerlei figuren die nauw bij deze zaak betrokken waren, en zijn reputatie als een protégé van Nixon, hem achtervolgen toen hij anno 1974 zijn senaatszetel opnieuw moest verdienen. Dole werd herkozen met een nipte meer derheid, maar vooral omdat hij de aanval- De koning zei dit. in een vraaggesprek met bladen in Damascus en Amman. len op zijn politieke verleden had kunnen uitleggen als „gooien met modder” door zijn tegenstanders. t De vraag is nu of het duo Ford-Dole in november tegen Carter een kans maakt. Ford heeft het blijkbaar niet nodig gevon den om een helper te zoeken uit een van de noordoostelijke staten, waar hij een hard gevecht tegemoet gaat Volgens sommige waarnemers staat Ford momenteel onder druk van zijn adviseurs om John Conally, oud-gouverneur van Texas en eens groot vriend van Nixon, tot zijn campagneleider te benoemen in plaats van de aardige maai bij tijden veel te openhartige Roger Morton net als Dole voormalig partij voorzitter. In de moslem- en chris telijke gedeelten van de Libanese hoofdstad heb ben zich gisteren de gehele dag explosies voorgedaan. Uit tellingen van zieken huizen blijkt dat in de afgelopen 24 uur meer dan 170 personen om het leven zijn gekomen. Naar een woordvoerder van de deskun digen die zich reeds enkele weken met het onderzoek bezig houden, meedeelde, heeft men in het „Bellevue Stratford Hotel” in Philadelphia ontdekt, dat daar de drink waterleiding met een 15 meter lange slang verbonden was met het koelsysteem. In strijd met de voorschriften was in deze leiding geen ventiel aangebracht om het terugvloeien van water uit het koelsy steem te voorkomen. Dit zou dan een republikeinse strijd macht opleveren met drie mannen aan het hoofd die ten nauwste met Richard Nixon hebben samengewerkt. En de presidents kandidaat heeft hem gepardonneerd. Het is nauwelijks denkbaar dat de republikei nen zoveel risico zouden willen lopen. Zelfs Robert Dole zal het met zijn verle den tijdens de campagne nog genoeg te stellen krijgen, zo wordt hier veronder steld De bewoners van de stad Denzili en de nabije omgeving hebben de afgelopen nacht in de buitenlucht doorgebracht. De aardbeving van gisterochtend vroeg, die een kracht van vier op de schaal van Richter had, werd in de middag gevolgd door een tweede schok. Ronald Reagan, Fords verslagen tegen stander, betoonde zich uiterst gereser veerd tegenover Fords keuze. „Ik moet aannemen dat het een goede keuze is. Ik moet wel denken dat zij kunnen winnen, omdat het alternatief ondenkbaar is”. ROME (DPA). De Poolse primaat, kardinaal Wyszynski, heeft zijn ontslag aangeboden, zo verluidt in Vaticaanse kringen. Wyszynski is op 3 augustus jl. 75 jaar geworden en had daarmee de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De belangrijkste concrete beslissingen van de niet-gebonden top liggen op econo- BUENOS AIRES (UPIDPA). Omar Carlos Actis, de voorzitter van het orga nisatiecomité van het wereldkampioen schap voetbal 1978, is gisteren in Buenos Aires vermoord. Over de situatie in het Midden-Oosten werd een resolutie aangenomen die als gematigd mag worden beschouwd. Daar om werd niet gevraagd om uitstoting van Israel uit de Verenigde Naties. (Van onze redacteur in Washington Henk Kolb) KANSAS CITY —Senator Robert Dole uit Kansas wordt vice-president van de VS, als president Ford de verkiezingen in november wint De keuze van de 53-jarige Dole, die bekend staat ais een harde poli tieke vechter, heeft zelfs vele insiders in de republikeinse partij verrast Niet het minst senator Howard Baker van Ten nessee en zijn aanhang die woensdaga vond na Fords nominatie vrijwel zeker leek van de tweede plaats op de republi keinse lijst. Volgens een officieel communiqué dat gisteren in Pretoria werd vrijgegeven zijn woensdagnacht twee Swapo- guerrillastrijders door veiligheidstroepen gedood in het noorden van Namibië. AMMAN (UPI, AP). Koning Hoessein van Jor danië heeft alle Arabie ren opgeroepen de Syri sche inmenging in Liba non te steunen om een oplossing van de crisis te vergemakkelijken. ISTANBOEL (AP). Bij de aardschok die Turkije gisterochtend heeft getroffen zijn, zo is gisteren van overheidswege meegedeeld, vier doden en ongeveer vijf tig gewonden gevallen. MILAAN (Reuter). In Milaan zijn gisteren weer drie vrouwen uit het door een gifwolk besmette gebied in Noord- Italië geaborteerd om te voorkomen dat zij misvormde baby’s ter wereld zouden brengen, zo hebben artsen in de kliniek Mangiagalli bekendgemaakt. De hulpverlening komt slechts lang zaam op gang omdat alle verbindingen met het getroffen gebied verbroken zijn. Of het ontslag wordt aanvaard, is niet bekend In het jongste consistorie is geen Poolse residerende bisschop tot kardinaal gecreëerd. Het wordt wel zeer mogelijk geacht dat voor Polen nèt zo'n oplossing wordt geschapen als voor Nederland bij het verlengde aan blijven van kardinaal Alfrink tot er een geschikte opvolger was gevonden. De sancties tegen de twee laatstge noemde landen zouden een straf zijn voor hun schending van resoluties van de alge mene vergadering van de VN waarin stelling wordt genomen tegen de levering van wapens aan het apartheidsregime van Zuid-Afrika. Gedelegeerden op de vanmorgen vroeg besloten conferentie hebben ook Frank rijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten veroordeeld voor het „moreel steunen en bemoedigen van Zuid- Afrika”. De veroordeling staat in een poli tieke verklaring, die samen met de econo mische verklaring en het economische 1 program van actie door de gehele confe rentie is aangenomen. De niet-gebonden landen hebben alle soorten verdragen veroordeeld die voor zien in de levering van oorlogsmaterieel aan Zuid-Afrika. Ze hebben daarbij gewe zen op een recent Frans-Zuidafrikaans akkoord voor de levering van onderzeeërs aan Zuid-Afrika en de levering door Israel van raketkorvetten aan de Zuid- afrikaanse marine. In de verklaring staat dat er niet onder uit te komen is om „praktische hulp” - in geld en goederen - te geven aan de bevrij dingsbewegingen in het zuiden van Afri ka, „om de liquidering van kolonialisme en apartheid versneld te doen plaats hebben”. Ook worden de lid-staten van de niet- gebonden groep opgeroepen „actieve en praktische steun” te geven aan de zwarte Afrikaanse staten die in het zuiden van hun werelddeel in de frontlinie liggen: Zambia, Mozambique, Angola, Botswana, Lesotho en Swaziland. Nederland wordt met niet-gebonden en communistische en Scandinavische lan den genoemd onder de landen die edel moedige bijdragen leveren in humanitaire en andere hulp voor de onderdrukte vol keren en hun bevrijdingsbewegingen. trijfel Ook Egypte, de Verenig de Arabische Emiraten, Qatar, Noord-Jemen en de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie hebben positief op het voorstel gerea geerd, maar de Liga heeft tot nu toe uit deze landen nog geen formele bevesti ging ontvangen. De staking treft in eerste instantie alle baanvakken in het Rhónedal en het Fran se Alpengebied, maar de uitwerking ervan zal vrijwel zeker ook in de rest van het land bespeurbaar zijn. misch gebied. Zo willen de niet-gebonden landen grondstofkartels vestigen, prijs maatregelen nemen die gemeenschappe lijk gefinancierd zouden moeten worden, een voedselfonds instellen en in het alge meen hun handelspolitiek ten opzichte van de geïndustrialiseerde landen op elkaar afstemmen. Dole is een betrekkelijke onbekende, zeker voor de buitenwereld Maar niet op Capitol Hill in Washington, waar volgens een van de persbureaus een waarnemer had opgemerkt: „Als je Richard Nixon wel mocht, dan zul je ook van Bob Dole houden En hoe de republikeinen hun best ook doen, in het Amerika-van vandaag is dit nog steeds geen aanbeve ling. Ook is een verklaring goedgekeurd, waarin wordt gepleit voor een nieuwe internationale orde op het gebied van de informatie en de massacommunicatie. Deze wordt „van even groot belang” genoemd als een nieuwe internationale economische orde. PHILADELPHIA (DPA). Een ver keerd aangelegde slangverbinding waar door chemicaliën in het drinkwater terecht konden komen, kan de oorzaak zijn van de geheimzinnige „veteranen ziekte”, die onder de deelnemers aan een congres van Amerikaanse oudstrijders in Philadelphia 26 doden heeft geëist. In Soweto is gisteren een middelbare school, de grootste in dit stadsgebied bij Johannesburg, door brand vrijwel volle dig verwoest. Uit stadsgebieden elders in Zuid-Afrika zijn geen ongeregeldheden gemeld. Inmiddels heeft de Zuidwestafrikaanse volksorganisatie Swapo de aankondiging van woensdag dat 31 december 1978 Namibië onafhankelijk moet zijn, vier kant verworpen. De beweging zegt dat Swapo de enige vertegenwoordiger is van het volk van Namibië. Gisteren meldde ik dat in the Illustrated Biographical Dictionary „Who did what” (een recente uitgave van Mitchell Beazley Publishers in Londen), waarin gepoogd is de 5000 mannen en vrouwen bijeen te brengen die het lot van de wereld sinds het bestaan der mensheid het meest vorm hebben gegeven, toch nog altijd 71 Neder landers zijn opgenomen. Terwille van onze Vlaamse abonnees heb ik ook nog even het aantal Belgische vedetten opge teld en ik kwam toen toch nog tot 31. Te weten 10 schilders (Brouwer, Bruegel, De Champaigne, Van Dyck, Van Eyck, Van der Goes, Magritte, Massys, Rubens en Van der Weyden), 5 schrijvers (Conscien ce, Gezelle, Maeterlinck, Simenon en Ver- haeren), 3 componisten (Des Prés, Willaert en Franck), 2 cartografen (Mercator en Ortelius), 2 koningen (Albert 1 en Leopold Hl), een scheikundige (Baekeland), een filosoof (Geulincx), een alchemist (Van Helmont, 1579-1644, de eerste die besefte dat er behalve lucht ook zoiets als gas bestond), een natuurkundige (Heymans), een anthroposoof (Lévi-Strauss), een wiel renner (Merckx), een mathematicus (Qué- telet), een anatoom (Vesalius) en een instrumentmaker (Sax). De volgende topconferentie van de niet-gebonden landen wordt in 1979 gehouden op Cuba, zo is in Colombo ver nomen. Het voorstel, dat afgelo pen zondag werd inge diend, heeft de steun nodig van tenminste elf van de twintig leden van de Arabische Liga. In een resolutie veroordeelt de confe rentie de opvoering door de grote mogendheden van hun vlootactiviteiten in de Indische Oceaan. De vrouwen, die allen in de drie eerste maanden van zwangerschap waren, komen uit de omstreken van Seveso, de plaats van vestiging van de chemische fabriek die de gifwolk liet ontsnappen. „Wapen- en olie-embargo’s tegen PORT ELIZABETH, (AP, UPI). Woe dende menigten negers zijn ook gisteren de straat op gegaan in de Zuidafrikaanse stadsgebieden bij Port Elizabeth. Opnieuw werden branden gesticht en winkels geplunderd. Het dodencijfer na de onlusten van de afgelopen drie dagen is gestegen tot 33 28 personen zouden zijn gewond. Ik meldde gisteren al dat de Zweden tot 38 man reikten. Ik zal ze niet allemaal opsommen, want wat zeggen ons namen als Ahnquist, Atterbom, Froding, Geijer, Rydberg, Snoilsky, Stagnelius en Tegner? Toch zijn dat allemaal schrijvers of dich ters die volgens Who did what het lot van de wereld hebben bepaald. In het geheel figureren 15 Zweedse schrijvers in dit boek tegen niet één Zweedse schilder, waaruit duidelijk het verschil in aanleg tussen Nederlanders (25 schilders, 5 schrijvers) en Zweden blijkt. Tot de bekende Zweedse schrijvers behoren nog Pai- Lagerkvist, Selma Lagerlof en August Strindberg. Verder hebben de Zweden wat koningen aan de wereld gele verd, een filmregisseur als Bergman, een botanicus als Linnaeus, een ontdekkings reiziger als Sven Hedin, industriëlen als Nogel en Kreuger en een uitvinder als Carl de Laval (wiens naam u wel eens op ëen melkmachine hebt zien staan). Het is jammer dat zulke boeken altijd door imcompetente heden worden samen gesteld Want afgezien van Albert Ver wey die zelfs in de Nederlandse literatuur geen invloed heeft uitgeoefend, laat staan in Nederland of de wereld wie is de Nederlandse schilder Hans Eworth, hij moet uit de 16e eeuw stammen, een navol ger zijn geweest van Holbein, en allegori sche gedetailleerde portretten hebben geschilderd. Zeker net als Peter Lely een van die Engelse hofschilders. Zo leer je je landgenoten nog eens kennen! Had u ooit gehoord van Marie Dubois (1858-1940), de Nederlandse anthropologe die in 1891 de resten ontdekte van de Java Mens oftewel Homo erectus? Of van Willem J. Kolff, geboren in 1911, die in 1944 als eerste een doelmatig apparaat maakte waarmee de functies van de nieren konden worden overgenomen? Christian Eijkman (1858- 1930) kreeg m 1929 de Nobelprijs omdat I hij als eerste de vitaminen in de gaten kreeg, en Albert Verwey, wilt u nu weten? „Verwey, Albert (1865-1937) Nederlandse lyrische dichter, criticus en vertaler, die vele delen beschouwelijke gedichten publiceerde, met name het lyrische „Per sephone” (1885), geïnspireerd door de vroege dood van zijn ouders. Hij schreef drie poëtische drama s, een aantal leer boeken over Nederlandse schrijvers, en vele essays. Ook vertaalde hij Dantes „De Goddelijke Komedie” m het Nederlands. Nu hoort u het eens van vreemd! Politiek moet Robert Dole worden gekenmerkt als een conservatief man, die vooral veel aan landbouwwetgeving heeft gedaan. Kenmerkend vooral schijnt zijn enorme wilskracht te zijn. Hij lag 39 maanden in een hospitaal nadat hij tij dens de oorlog in Italië zwaar gewond was geraakt, en leerde tegen alle verwachtin gen in weer lopen Toen hij in 1948 uit militaire dienst kwam, was hij een twee maal voor heldhaftigheden gedecoreerde kapitein. Actis, een 56-jarige generaal buiten dienst, was op 7 juli van dit jaar voorzitter geworden van het door de Argentijnse regering ingestelde onafhankelijke lichaam dat het wereldkampioenschap moet organiseren. Fascinerend is natuurlijk niet alleen wie er wel in zo’n boek zijn opgenomeri (de Nederlandse dichter Albert Verwey), maar ook wie uit de boot gevallen zijn (Couperus, Vestdijk, Achterberg). Waar om wel Leopold III en niet Wilhelmina? Waarom wel Pele en Stanley Matthews en niet Cruijff? Waarom wel Descartes en niet Spinoza? Waarom al die internatio naal onbekende Zweedse schrijvers, en niet Anne Frank? Hebben Atterbom en Stagnelius meer invloed uitgeoefend op de mensheid dan (ik doe maar een greep) John Lennon, Milds Theodorakis, Mary Quant, Andrej Sacharov en Rudi Dutsch- ke? Papadopoulus en Patakos waren geen sympathieke luidjes, maar ze hielden wel hun vinger in de menselijke pap. En als Albert Verwey erin staat, had Billy Gra ham er dan niet in gemoeten? Of dominee Paisley uit Noord-Ierland? Of Dom Hel der Camara? Ik gun Count Basie zijn plaatsje in Who did what, maar waarom dan ook Arthur Rubinstein niet? Die speelt toch ook prima piano? En was Danny Kaye een minder belangrijke komiek dan W C. Fields? Waarom wel Gene Kelly en niet James Dean? Waarom wel Maria Callas en niet Yehudi Menuhin? „Het buitenland heeft een dikke vinger in de pap van de Libanese crisis gehad en om uit deze crisis te komen zijn twee dingen nodig: Alle Libanezen moeten het hoogste belang van het land in het oog houden en alle Arabieren moeten de Syrische inmenging in Libanon steunen om de crisis op te lossen en de eenheid en Met het Saoedi- Arabische voorstel om een Arabische topconferentie over Libanon te houden hebben tot nu toe slechts twee landen (Soedan en Koeweit) formeel inge stemd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3