VAN D YNAMISCH BEDRIJF PORTRET De familie Lubbers staat schiettent 's winters in de en ring zomers in Wit-Gele Kruis wordt groen MAANDAG NIEUW COMPLEX IN WAARDERPOLDER IN GEBRUIK HUISVROUWEN AAN DE START Rode-Kruisrally Nieuwe leiding bij Rode Kruis Repeteren voor de kunstmarkt Vissen bij het Leger V R IJ D A G 2 0 AUGUSTUS 19 7 6 IJMOND Internationaal 7*: '4 „Drie schoten graag”. Met een routinematige handeling stopt Marius Lubbers het patroon met de drie kogels in een van de ruim twintig geweren die uitdagend op de toonbank van de schiettent liggen. Marius Lubbers, een telg uit de familie Lubbers is, evenals zijn drie broers en zusters, nauw verbonden aan het kermiswezen. „Zo gauw ik boven de toon bank kon uitkijken stond ik al geweren te laden”, vertelt Marius Lubbers. Samen met zijn zuster Marietje runt Marius de schiet tent op de kermis van IJmuiden. De zaak is eigenlijk van zijn broer Frans, maar deze is op dit moment met een tweede tent in Alkmaar actief. Tegenslagen ii I r (Van de stadsredactie) weer Zoals wij al meldden zal op algemene de schiettent op de kermis in IJmuiden. Een klant schiet met vaste hand twee kleurenfoto’s achter elkaar. Met gefronste wenkbrauwen ziet Marius dit allemaal aan, want de kleurenfo- met zeven man omhoog worden ge trokken er is dus wel het een en ander veranderd. De werkzaamheden vinden voorna melijk plaats in het binnenland, maar stuwende kracht binnen de onderne ming. Hij wordt onder meer bijge staan door zijn zoon ir. J. G. Nelis die directeur is en J. P. Nelis waar ronder de materieeldienst resorteert. Zij proberen hem al zoveel mogelijk te ontlasten, maar het bedrijf is zijn levenswerk en eigenlijk ook een hob by, waardoor het hem niet loslaat. In het bedrijf heerst een goede team geest. Zoals in zaken altijd het geval is, kreeg Nelis ook wel tegenslagen te incasseren. De grootste was uit de aard der zaak de mobilisatie gevolgd Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 Omdat uitbreiding van de indertijd op de Harmenjansweg gevestigde onderne ming niet mogelijk bleek, werd het be drijf in 1956 overgeplaatst naar IJmui den. Door de expansieve ontwikkelingen was opnieuw Uitbreiding noodzakellijk, die daar echter niet kon worden gereali- In ’t Braambos zal op twee septem ber door het Rode Kruis afscheid worden genomen van de waarnemend commandant van de colonne me vrouw dr. M. K. Lagro-Lindeijer. Diezelfde avond worden een nieu we commandant en waarnemend commandant geïnstalleerd, namelijk dr. P. B. Gijselman en dr. K. van Anken. De bijeenkomst in ’t Braambos aan de Zeeweg begint om acht uur. De afgelopen jaren zijn door J. G. Nelis Zn. circa zestig zinkers aangelegd. Een specialiteit waar buitenlandse pijpleidingsfirma’s zich niet aan durven wagen. In het kader van de feestweek, die door het Leger des Heils voor de jeugd wordt gehouden van 1 tot en met 5 september, staat ook een vis wedstrijd op het programma voor deelnemers van twaalf jaar en ouder. een nieuw vignet in gebruik, maar de naam J. G. Nelis Zn IJmuiden B.V. zal niet worden veranderd, omdat deze nati onaal en internationaal bekend is. Wijzi ging zou bovendien verwarring met de collega-concurrent J. P- A. Nelissen B.V., die eveneens in het industriegebied ge vestigd is, kunnen geven. Zoals wellicht bekend neemt de kleur oranje in de huisstijl van J. G. Nelis een belangrijke plaats in, al het materieel is in die tint geverfd. In het gebouw zelf zijn alle deuren voorzien van rood-oranje deur grepen om de monotonie te doorbreken. Voor het gebouw komen 65 parkeer plaatsen en aan de achterzijde 35. Ook de groenvoorziening zal door Nelis, die daarvoor een deskundige in dienst heeft, in eigen beheer worden verzorgd. Dit zal echter pas in de herfst aangepakt kun nen worden. De heef Nelis besloot zijn gesprek met de woorden: „Wij voelen ons thuis in Haarlem en we zijn blij weer terug te zijn op geboortegrond.' De officiële opening zal in oktober plaats vinden. er zijn ook buitenlandse projecten. Om dit internationale werk uit te bouwen is onlangs samen met Ooms Zn. N.V. Avenhorn de 50 pet. dochter Socon B.V. opgericht. Er is al een aanbieding de deur uit voor de aanleg van een 66 km. lange autoweg in het Midden-Oosten. Het baggerbe drijf Hofman Haarlem is al een vol ledige dochter van Nelis, waardoor op alle bouwfronten aanbiedingen moge lijk zijn. to’s kosten een hoop geld. Marius: „Als ik je ’-ou vertel dat een zo’n foto ons tweevijfentwintig kost, dan kun je nagaan dat we er geen stuiver aan verdienen als de klanten achter elkaar die foto’s schieten.” Met enige trots vertelt Marius dat er maar twee schiettenten zijn die met een nieuw soort fototoestel wer ken. „Die foto's zijn zo scherp als het maar kan. Straks Iaat die man die plaatjes aan zijn vrienden en kennis sen zien en dat moet je natuurlijk hebben. Mondelinge reclame is het beste wat er is. De ogen van Marius twinkelen even als hij ziet dat de zelfde klant die twee keer een foto schoot, Opgave voor deelname aan de wed strijd moet geschieden voor 29 augus tus, na vijven op telefoonnummer „draadje schieten”. „Toch nog mooi een kwartje verdiend”, besluit hij een ingewikkelde rekensom. De familie Lubbers heeft lange tijd niet op de kermis van IJmuiden ge staan. Marius: „De laatste keer was zo’n acht jaar geleden. De belangstel ling valt me echter tegen hier. Het gebeurt meerdere keren dat we ’s a- vonds om kwart over elf al dicht gaan omdat er geen kip meer te bekennen is. En dat terwijl we tot twaalf uur open mogen blijven. Dat is natuurlijk jammer, want je betaalt een hoop pachtgeld. Over pachtgelden vertelt Marius: „In de winter kun je inschrijven op door de Duitse bezetting. Het werk lag vrijwel stil. Het verborgen mate rieel kwam na de be vrij ding tevoorschijn en werd, door de jonge ondernemer als een stil protest oran je geschilderd. En deze kleur draagt Nelis tot op de dag van vandaag in haar vaandel. De erg snelle expansie van de laat ste jaren is er nu, zoals bij zovele bedrijven, een beetje uit, vandaar dat naar meer werk in het buitenland wordt uitgezien. De onderneming heeft voldoende kennis van en ervaring met een zo omvangrijk pakket van aarinemings- werken en een bereidheid tot samen werking. dat ongetwijfeld een con currerende positie in het buitenland kan worden ingenomen. En Haarlem waar Nelis zich nu na twintig jaar weer gaat vestigen heeft in het bui tenland voldoende bekendheid om tot goede contacten te komen. aan pachtgeld voor over hebt. De hoogst biedende krijgt de standplaats. Dat verhoogt de concurrentiesfeer tussen de kermisexploitanten behoor lijk, want iedereen wil op een kermis staan waarvan bekend is dat die goed bezocht wordt, zoals bijvoorbeeld de kermissen in de kleine dorpen. De mensen kijken gewoon een heel jaar naar zo'n week uit.” Toch maakt Marius ook in IJmui den wel eens wat leuks mee. „Laatst stond hier een man voor een tientje te verschieten. Hij schoot alles fali- kant mis. Achter hem stond een vrouw die nog nooit een geweer in d’r handen had gehad. Ze schoot direct met het eerste schot een foto. Nou, het leek wel of ze de Europa cup had gewonnen.” Wanneer zaterdag op de IJmuiden- se kermis het laatste schot gevallen is, vertrekt Marius met zijn zuster naar de kérmis in Groningen. De afdeling Velsen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen hervat na de vakantieperiode haar activiteiten weer op 24 augustus. Vandaar de enthousiaste kreet: huis vrouwen aan de start. De agenda voor augustus en de maand septem ber ziet er als volgt uit: Dinsdag 24 augustus s. om tien uur lezing over haarverzorging. Woensdag 25 augustus: wandelen op het landgoed Caprera in Bloemen- daal. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMUIDEN. Aannemingsbedrijf J. G. Nelis Zonen IJmuiden B.V. neemt op maandag 23 augustus een nieuw volledig in eigen beheer gebouwd hoofdkantoor in de Waarderpolder in gebruik. Het keert daarmee terug naar de stad waar de nu 70-jarige oprichter en algemeen directeur 43 jaar geleden een zand- en grindtransportbedrijfje begon. De activiteiten bestrijken thans een breed terrein: bagger- en grondwer ken, wegenbouw, natte waterbouw, pijpleidingen, zinkers, stadsuitbreidin gen, projectontwikkeling, diepriolen- heien, asfaltering en conservering, be ton en utiliteitsbouw, transport, maar ook afbouw- en systeemwanden, groenvoorziening en milieubeheersing. Deze wedstrijd om de grootste vis wordt gehouden op zaterdag 4 sep tember, in het haventje van Rietman (dat wil zeggen de vroegere jachtha ven), van ’s morgens zeven tot tien uur. afdeling voorlopig nog in IJmuiden zal blijven. Personele problemen levert de verhui zing volgens ir. J. Gl Nelis, zoon van de oprichter, die ons in het gebouw rond leidde, niet op. Vijfenzestig medewer kers, waarvan een deel al in Haarlem woont, zullen meeverhuizen. Niemand heeft reden gezien om ontslag te nemen. Ze zullen in Haarlem hun weelde niet opkunnen, want voor iedereen is 15 m2 vloeroppervlak, in de vorm van een kantoortuin en enkele kamers, beschik baar. In IJmuiden waren ruimten van 20 m2 beschikbaar waarin vier mensen moesten werken. Dat geldt ook voor de directiekantoren waarvan de accommo datie in IJmuiden eigenlijk onhoudbaar was. De personeelsleden hebben maan dag al een excursie gemaakt en waren enthousiast over de nieuwe behuizing met uitzicht over de Waarderpolder en het Spaarne. Hoewel er tijdens ons bezoek op alle afdelingen en rondom het complex nog gewerkt werd, zal het maandag zover klaar zijn dat het in gebruik kan wor den genomen. Een ding komt in ieder geval niet gereed, de aansluiting op de Haarlemse riolering die nog niet zover is doorgetrokken- Er is een tijdelijke voor ziening getroffen. De aanleg (de buizen zijn er al> zal binnenkort door Nelis in opdracht van de gemeente worden uitge voerd. Het nieuwe complex bestaat uit drie ten opzichte van elkaar verschoven torens verbonden door schachten waarin de trappenhuizen- goederen- en perso nenliften, toiletten- elektrische installa ties en andere algemene voorzieningen zijn ondergebracht. Het totale vloerop pervlak bedraagt 4200 vierkante meter. Alle vloeren, behalve op de begane grond waar zich de keuken, kahtine, vergaderzaal, computer en archiefnuiim- Op 11 september zal voor de vijf tiende keer bij A.V. de Rijmonders de traditionele Rode Kruisrally worden verreden. Deelname aan de rally staat open voor iedereen en de deel nemers kunnen in drie verschillende klassen inschrijven: beginners, gevor derden en geroutineerden. De rally gaat over 85 kilometer en start op de Minister van Houtenlaan, bij garage Koks. Vanaf dit punt ver trekken om 13.31 precies de eerste drie deelnemers, waarna om de mi nuut de volgende equipes starten. De finish is in het havengebied en de eersten worden daar om half zes verwacht. Inlichtingen en inschrijfformulie ren zijn verkrijgbaar bij secretaresse van de Rijmonders: mevrouw G. Huybers, Plantten weg 100 in IJmui den. telefoon: 14376. Op dit adres kunnen vrijwilligers voor de bezetting van controleposten HAARLEM-IJMUIDEN. Op 12 mei 1933 werd door de toen 26-jarige J. G. Nelis een kleine transportonder neming opgericht die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een internati onaal bekend aannemingsbedrijf met ruim 700 personeelsleden en een om zet van 75 miljoen gulden in 1975. J. G. Nelis Zn. IJmuiden B.V. be schikt thans over een wagenpark met zo’n tweehonderd auto’s en een grote hoeveelheid ten dele zelf ontwikkeld materieel, In 1948 kwam de eerste dragline, al snel opgevolgd door de meest ingenieuze bulldozers, walsen, shovels, graders en grondverdichters waar nu gebruik van wordt gemaakt. Het heeft een eigen garage en onder- houdswerkplaats. Bij het eerste hei- project, in de Amsterdamse buurt in Haarlem, moest het zware blok nog .Marius Lubbers, in Om een indruk te geven van de werkzaamheden een kleine opsom ming van projecten waaraan gewerkt wordt of die beëindigd zijn: sierbe strating Grote Markt, wandeldomein voor het complex wend vorig jaar au gustus gelegd door J. G. Nelis sr. (geas sisteerd door twee kleinzoons) die nog steeds actief bij het bedrijf betrokken is en ook een eigen kantoor in het nieuwe gebouw heeft. Niet alle afdelingen kunnen volgende week worden overgebracht naar het 75 hectare grote terrein van de voormalige Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij dat in 1965 werd gekocht en waar al geruime tijd opslag- en garageruimten waren. Met name de bouw van de technische werkplaats- waarmee een be drag van 1 miljoen gemoeid is, zal pas in mei 1977 voltooid zijn. Zodat die Hoofdkantoor J. G. Nelis Zn na 20 jaar terug in Haarlem De algemene ledenvergadering wordt gehouden in het wijkgebouw aan de Zeeweg en begint om acht uur. Al staat Marius in de zomer gewe ren te laden, in de winter staan er heel andere zaken op het programma. Evenals zijn broers Jan en Rudie (enkele dagen geleden was hij nog in IJmuiden om zijn broer te helpen), staat Marius in de ring. De bokssport neemt een belangrijk deel van het leven van de familie Lubbers in be slag. Ruud en Jan staan hun manne tje in het zwaargewicht, Marius komt alleen in het half-zwaargewicht uit. „Toen ik enkele jaren geleden met boksen begon, ging het direct bijzon der goed”, merkt Marius op. „Ik werd meteen kampioen in de A- B en C klasse. Daarna heb ik nog meegedaan met de kampioenschappen van Ne derland. maar in de finale verloor ik jammergenoeg van Berendsen. Ik boks trouwens nog steeds. Vorig jaar ben ik bijna niet in de ring versche nen door wat privé-moeilijkheden, maar volgend seizoen ga ik er weer flink tegenaan. Ik heb er echt weer zin in. Voordat de wedstrijden in november beginnen, heb ik hopelijk al heel wat trainingen in de boks- school van IJs Van der Weerd (vroe ger de school van „Ome” Piet ter Meulen) in Amsterdam achter de rug.” Haarlem, Rijksweg 7 in de Beemster, verbreding Amsterdam-Ri j nkanaal, pompstation Mensink, ophoging Waarderpolder, stadhuis Purmerend, heiwerken metro Rotterdam, Breed band IJmuiden, M.S.D.-gebouw Haar lem, EG in deze stad, restauratie kerktoren Édam, jachthaven Hoorn, heiwerk in zee, aanleg plantsoenen. Verder zijn er talrijke werken voor gemeenten, waar Nelis bij wijze van spreken kind aan huis is, ook in Haarlem. Alles „neemt het bedrijf aan”. Darvoor moet ook veel research gepleegd worden en ontwerp en bouwt de eigen werkplaats ingenieuze installaties. J. G. Nelis senior is nog steeds de seerd. Dit heeft er dan toe geleid dat tot nieuwbouw op het Haarlemse industrie terrein, hoek Waard erweg-Industrieweg werd overgegaan. Dit gebeurde in nauwe samenwerking met architect G. A- Spoor. Het vergde een investering van vier miljoen gulden. De eerste steen Woensdag 1 september: excursie naar de jubileumtentoonstelling van de Stichting Goed Handwerk in het Singer Museum in Laren, met vooraf een bezoek aan de AVRO studio in Hilversum. Dinsdag 14 september: kienmiddag. Woensdag 15 september: wandelen in de Kennemerduinen. Donderdag 30 september:' om twee uur lezing door de heer S. Reede van de Boswachterij Staatsbosbeheer over het landgoed Elswout en het natuur reservaat Middenduin. Alle gewone bijeenkomsten (twee keer in de maand) worden gehouden in de Petrazaal aan de Spaarnestraat. Belangstellenden zijn hiervoor uitge nodigd door de vereniging, want nieuwe leden zijn zeer welkom. Inlichtingen over de bijeenkomsten en excursies zijn verkrijgbaar bij de secretaresse van de afdeling Velsen: mevrouw H. Lindeman, Linnaeus- straat 60 in IJmuiden, telefoon 10567. ten bevinden, zijn belegd met tapijt. De dubbelwandige ramen worden .voorzien van vitrage. Het voor het grootste deel nieuwe meubilair dat door Ahrend is geleverd wordt speels tussen bloembak ken in de kantoortuinen opgesteld. Een ingenieuze luchtverversingsinstallatie completeert het geheel. Op de eerste etage die van buiten door een trap wordt betreden bevinden zich achter de receptie, ontvangsthal en spreekkamers de directiekantoren. In de tweede toren is de boekhouding onder gebracht. Op andere verdiepingen zijn de verschillende bedrijfsonderdelen gehuis vest, waaronder ook die van het Haar lemse baggerbedrijf Hofman, een 100 percent dochter van Nelis. De derde toren blijft voorlopig leeg tot verdere expansie meer kantoorruimte noodzake lijk maakt. Op alle etages zijn galerijen aangebracht, bekleed met geprofileerd asbestplaat, die uitkomen op brandtrap pen en tevens door de schoonmaakdienst kunnen worden gebruikt. Het bedrijf neemt na de verhuizing Zoals wij al meldden zal op de kunstmarkt, die op 28 augustus wordt gehouden in Oud-Velsen, muziek worden gemaakt door een groep amateurmuzikanten. Ieder die iets van notenlezen weet kan daar aan meedoen. Als voorbereiding hiervan is repeti tie mogelijk. Op vrijdag 27 augustus wordt op de Muziekschool aan de Troelstraweg gerepeteerd onder lei ding van muziekdocent Piet Troost. Die repetities, te houden tussen zeven en acht uur, zijn voor iedereen die mee wil doen toegankelijk. Verder is de te spelen muziek op diverse punten in de gemeente ver krijgbaar: bij het VW-kantoor aan het Marktplein, bij de Muziekschool aan de Troelstraweg en bij de Velser Gemeenschap in het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. De muzikale uitvoering op de kunstmarkt heeft plaats tussen half viei en half zes. De afdelingen Velsen van het Wit- Gele Kruis en de Provinciale Noord- hollandse Vereniging Het Groene Kruis gaan fuseren. Tijdens een algemene ledenverga dering van het Wit-Gele Kruis op woensdag acht september zullen de leden van deze vereniging hun goed keuring over de fusieplannen moeten uitspreken door een besluit tot liqui-. datie te nemen. 20834. nu op nummer 1 Het nieuwe gebouw aan de Waarderweg in het Haarlemse industriegebied.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7