TSJEGOLEV OP KOP Jan Zwartkruis: meer dan een prestatietramer Duidelijke visie op functie van bondscoach SPORT Continuïteit in de leiding voorwaarde voor succes 99 I Wiersma vrij door ziekte van Gantwarg Wat denkt u dat SCHROOTJES bij Wickes Doe-het-zelf supermarkt kosten? Lotingresultaat ongunstig voor volleybalteams i 'I I F 31 Hrl st ral. wK Ui 13 19 7 6 SPORT 2 1 AUGUSTUS ZATERDAG tie- Te veel ruzie Mogelijkheden IM-1 WK E Teamwork Gevaarlijk Paranapine, vuren, grenen, merbau. r I ed: oor en de ini- Haarlem, Verspronckweg 63a, Tel. 023-26 61 04 Ma. t/m Vr. 8.30-18.00 uur Za. 8.30-17.00 uur EN es. ner Clubbelangen I wrl BELANGRIJKSTE TAAK: DELEGEREN Jan Zwartkruis als trainer van het militair elftal op het bankje. of 3 als de spelers Wickes Op het ogenblik wordt die lijn helaas niet doorgetrokken. De spelkunst, die als basis fungeerde, wordt steeds meer op- geofferd aan de drang naar prestaties. Nu zie je meer en meer krachtvoetbal, waarin de rustpunten en de vertragin gen, die voorheen als een middel om tot offensieve acties te komen werden ge zien, als doel gaan fungeren. Dit is een gevaarlijke ontwikkeling, die een bonds coach uiteraard aan het denken dient te •:etten. all- ier- Lme wapen stander die de gevraagde prestatie moeten leve ren, te dragen. Kortom een bondscoach staat of valt met de zuiverheid van de verhoudingen met zijn spelers en met zijn naaste medewerkers. van het Nederlands elftal kwam voort uit het clubvoetbal. Michels heeft dat toen voortreffelijk gebundeld. en de lijn naar de bondsbestuurders. Deze drie aspecten vooral, stelden wij aan de orde in een interview met de interim-bondscoach, wiens visie op deze belangrijke post binnen de voet balbond men in het hieronder staan de artikel aantreft. ans- 010- chip dou- ver zen, nog wij op jk. ler- ere lUW /an nst aar en, /an dan 2-0,’ Wat kan hij er aan doen? Hij moet er over praten met de clubtra-iners. Of collega’s. Ik heb al gezegd, dat er een AMSTERDAM (ANP). De belang rijkste partij in de dertiende ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap dammen tussen Wiersma en Gant warg kon vrijdag door ziekte van de Rus niet doorgaan. Gantwarg, die ook in de ronde daarvoor tegen Kuyken niet zonder koorts was, moest op doktersad vies het bed houden. Zijn partij tegen Wiersma mag hij zondag om elf uur inhalen. Wel dient te worden afgewacht of hij vandaag toestemming krijgt om te spelen. Door zijn bezielende betrokkenheid bij het voetbal, die hem als coach van het militaire team zo lang in het zadel heeft gehouden en hem ook opmerkelijke successen heeft opgele verd, blijkt Zwartkruis ook in staat te zijn verder te zien dan de kalklij- nen die het veld afbakenen.. Met andere woorden; hij is meer dan een prestatietrainer. Zijn visie op de taak van de bondscoach zoals die in de toekomst er zal moeten uitzien, zal zonder meer als eerste aanzet voor vruchtbare studies kunnen fungeren. Hij ventileerde zijn gedachten aan de hand van de drie communicatielijnen, waarmee elke bondsoefenmeester te maken krijgt en die stuk voor stuk een soort strop om de nek van die bondscoach kunnen worden: de lijn naar de spelers, de lijn naar de clubs (let op de advertentie van donderdag a.s.) PRAAG (ANP). De Nederlandse volleybalploegen die het komende sei zoen uitkomen in de toernooien om de Europese beker hebben een vrij ongun stige loting gehad. Landskampioen Starlift trof het nog het beste met de winnaar van Real Madrid (Spa)HSV (Wdl) in de eerste ronde als tegenstander. De overige drie teams lootten vrijdag in Tsjecho-Slowa- kije allen Oosteuropese (dus sterke) te genstanders. De loting had voor de Ne- derlundse ploegen het volgende resul taat: Heren: EC I (landskampioenen}: Real Madrid (Spa) of HSV (Wdl)—Starlift. EC II (bekerwinnaars)InterlanceOdo- lena Voda (Tsj). Dames: Van Houten VCH—Levski Spartak (Bul). EC II: Chi copeeWisla Krakov (Pol). Alle wed strijden (thuis en uit) voor de eerste ronde moeten in deéember worderi ge- 1,1 11 Of het in Nederland anders kan? Ze ker wel, kijk maar naar het militaire elftal. Er is de afgelopen 15 jaar maar één bondscoach geweest by de militairen en ook bij de assistenten en de medische begeleiders is er in die tijd heel weinig gewisseld. Ik heb bewust naar die conti nuïteit gestreefd. Voor mij is het de enige mogelijkheid om tot successen te komen. En dan grijp ik weer even terug op de reeds aangesneden noodzaak om de spelers vanaf het begin te volgen. De KNVB moet dat ook mogelijk maken. De bondscoach moet daar voor alle mo gelijke steun krijgen. Je kunt stellen, dat ik bijzonder zwaar aan teamwork til. Dat kan ook niet anders, omdat je nooit een trainer vindt die op alle punten even sterk is. Het is enorm belangrijk dat je je eigen beper kingen onder ogen ziet. Dat is een kwes tie van kracht- Het is bovendien een kwestie van je eigen mogelijkheden uit breiden. Als het teamwork goed is, komt een bondscoach nooit alleen te staan. Zijn informatie wordt aanmerkelijk bre der, waardoor hij kan uitgroeien tot een rustpunt in dat hele team. Het is duide lijk dat dan de besluitvorming een stuk beter wordt. 4 In het verleden hebben we wel bonds- I coaches met een bepaalde voorkeur ge- had. De een vond het jeugdplan erg belangrijk, de ander had er weinig of geen interesse Moor. Op die manier loopt het mis. Je moet als bondscoach dan ook veelzijdig zijn; een man met diepgang; met meer dan alleen sporteducatie. Noem het een technisch directeur of een manager. Feit is in ieder geval, dat hij I zelf voor zijn eigen kader- moet zorgen. Een harmonieus team moet formeren. dat geheel ter beschikking zal dienen te staan van de spelers. ons is er geen continuïteit. Een bonds- cach wordt hier zo langzamerhand gezien als een dorpsgek, die zo snel mogelijk moet worden gevloerd. Het logische ge volg is dat het geheel erg chaotisch wordt. De clubs en de spelers moeten zich steeds richten naar een nieuwe man met nieuwe ideeën. Zo vraag je natuur lijk om moeilijkheden. De belangstelling voor het wereld team tennis neemt toe. De 219 wedstrij den werden bezocht door 883.144 toe schouwers. De KNVB die eerder in hét nieuws raakte door de mecedol nt dat het de w.k. voetbal van 1978 samen met België wilde overnemen, organiseert nu zeker niet meer. Voorzitter Meuleman ver klaarde n.a.v. de problemen in Argenti nië dat ..Nederland'1 geen belangstelling meer heeft. Een van de alom erkende deskun digen, die een wezenlijke bijdrage aan de discussie over het „instituut bondscoach" zou kunnen leveren, hebben Hogewoning en de zijnen inmiddels als tijdelijke eerste man in huis gehaald. Zwartkruis zou zich zelfs als adviseur in deze moeilijke materie meer verdienstelijk kunnen maken dan als bondscoach voor twee wedstrijden. De Amersfoortse luite nant (binnenkort zo goed als zeker kapitein) is in het geheel namelijk een van de weinige Nederlandse oe fenmeesters, die ook zijdelings geen eigen belangen heeft bij hetgeen er ten slotte als oplossing op tafel komt. Hij wenst zelf namelijk niet in in aanmerking te komen als opvolger van Knobel. Hij peinst er niet over defensie-minister Vredeling als baas in te ruilen voor voetballeider Hoge woning. ZEIST. Toen Oranje voor de tweede achtereenvolgende keer uitgleed op de weg naar de hoogste trede van het ereplatform, worstelde voetbalminded Nederland met de kater van „De nacht van Knobel”. Het sensationele nieuws, vanuit het Joegoslavische Zag reb naar het thuisfront geseind, over het voortijdige vertrek van de veer tiende bondscoach na de Tweede We reldoorlog, plaatste de functie van KNVB’s technische topman weer eens nadrukkelijk in de belangstel ling. Hoewel die job eerder overschat dan onderschat wordt - ook na zijn ontslagaanvraag sprak Knobel nog van de belangrijkste trainersbaan in Nederland - is het Zeister sportcen trum voor vooraanstaande oefen meesters een soort duiventil gewor den. Gemiddeld duurden de verbinte nissen tussen trainers als eerste bondscoach en de KNVB slechts twee jaar. Een uiterst bedenkelijke zaak, die op het ogenblik eindelijk onder werp van een diepgaande discussie binnen de KNVB vormt. Al tijdens de eindronden van het Europese titeltoernooi in Joegoslavië vroeg Dé Stoop, naast voorzitter van FC Amsterdam ook lid van het sec- tiebestuur betaald voetbal, zich har dop denkend af, of men zich nu niet eens grondig moest gaan beraden over het „instituut bondscoach” voor dat met een nieuwe man in zee zal worden gegaan. Het slopende conflict met de NOS heeft dit uiterst urgente probleem enigszins op de achtergrond geplaatst, maar dat wil niet zeggen dat men, in de hoop dat alles zich vanzelf oplost, de zaak op zijn beloop laat. Integendeel. Gebleken is dat men wel degelijk deze problematiek rond de technische baas fundamen- Koeperman hervond weer iets van zijn oude vorm toen hij licht in het voordeel kwam tegen Kuyken. Hij Is dat niet het geval en wordt het afgeraden het toernooi voort te zetten dan zal hij uit de strijd worden geno men. Gebeurt dat, dan worden zijn nog te spelen partijen een overwinning voor zijn tegenstanders. Tsjegolev zou daar een zware strop aan hebben, want Wiersma zou twee punten krijgen. Dat laatste is iets dat de Friese grootmeester beslist niet ambieert. Tsjegolev kon wel voorlopig de leiding nemen. Hij versloeg Zorn in een partij, die vrij veel overeen komst vertoonde met zijn duel tegen Gendlerman. De Italiaan bereikte een zeven om zeven positie waarin hij bij goed spel remise had kunnen maken. Zoals vele keren eerder faalde hij ech ter. De eerste straffen in het betaalde voetbal zijn uitgedeeld: Nygaard (AZ’67) werd voorlopig geschorst wegens natrap pen in het duel tegen SW, tot er in zijn zaak uitspraak is gedaan. Behalve geld boetes werden Schreurs (Utrecht) en Merrelaar (SW) hangende een onder zoek ook voorlopig geschorst. Manuel Orantes werd in de tweede ronde van de open Canadese tenniskam pioenschappen verslagen door de niet- geplaatste Zuid-Afrikaan Hewitt: 6-3, 6- 7, 6-4. De als eerste geplaatste Sue Barker (GB) verloor verrassend de kwartfinale dames: van Cynthia Döner. Dynamo Kiev-voetballer Veremejev kan zeker een jaar niet voetballen om dat hij met ploegmakker Blosjin (die met de schrik vrijkwam) ernstig gewond raakte bij een auto-ongeval. Ralf Edström speelt zondag mee te gen Eindhoven, ondanks alle sombere vooruitzichten. De PSV-er schijnt weinig of geen hinder meer van zijn blessure te hebben. Nederland eindigde als derde in het toernooi voor de toekomst, voor tennis sers tot twintig jaar. West-Duitsland werd voor de vijfde achtereenvolgende keer winnaar. Tweede werd Frankrijk. De gebroeders Johansson zijn vrijwel zeker van de overwinning in de strijd om het Europees kampioenschap zeilen in de 470 klasss. Er wordt op de Oostzee voor Kopenhagen gestreden. Je hebt in-het verleden kunnen zien, dat de vooruitgang bij de clubs door werkt in het Nederlands elftal. Denk maar aan Ajax, Feyenoord en PSV. Het heeft allemaal geresulteerd in de totaal nieuwe spelopvatting, het bewegings- voetbal dat we twee jaar geleden tijdens de wereldkampioenschappen hebben geëtaleerd. Er -werd gespeeld volgens een systeem dat uitermate geschikt was voor de individueel ingestelde Nederlander, waarbij de groten de tijd kregen zich voor te bereiden op de explosies. Een waartegen geen enkele tegen- opgewassen was- Dat voetbal Clerc kwam de koplopers nog meer angst aanjagen. Hij plaatste zich gelijk met Wiersma door een zege op Nimby. De jonge Amsterdammer had meer kun nen bereiken als hij een sterker begin had gekend. Uit zijn eerste vijf partijen scoorde hij evenveel punten. Uit zijn laatste acht partijen daarentegen haalde hij vijftien punten. Ji i Dit betekent niet dat de nog in dienst zijnde bondsoefenmeesters nu moeten verdwijnen. Het huidige team van de KNVB is eoht wel goed; het heeft keus wel mogelijkheden. Maar je zal dan wel als bondscoach werk aan die collega’s moeten delegeren. Je kan en moet ook niet alles zelf doen; je moet het aandur- J ven sterke mensen naast je te laten werken en zonodig aan te stellen. Na- tuurlijk. de bondscoach blijft in laatste instantie de verantwoordelijke man, I maar dat wil niet zeggen dat je geen verantwoordelijkheden kan delegeren, i Neem van mij aan dat je, als het op dit punt allemaal te eng gaat, stukloopt. Dan zullen juist erg snel de verantwoor- ’delijkheden worden verschoven; dan ontstaat er binnen het team een con flictmodel, waar de spelers dan weer de dupe van worden. De communicatie met de clubs heeft de laatste tijd terecht veel aandacht gekregen. Het zijn tenslotte je hoflever anciers. Een bondscoach, die niet open staat voor de clubbelangen, komt onher roepelijk in grote moeilijkheden. Je dient je steeds te realiseren dat je met mensen werkt van miljoenenbedrijven. Daarom is het zo belangrijk dat je niet alleen voor de toppers van de club belangstelling hebt. maar aandacht schenkt aan de basis. Je moet meeden ken- werken en praten met de clubtrai- ners over de opvang en begeleiding van de talenten. Een voortdurend contact is gewoon noodzakelijk. In het verleden zijn er veel te veel conflicten geweest. Natuurlijk kan het Iniet jaren achter elkaar koek en ei zijn. Wat dacht je; bij het militaire team hebben we in die 15 jaar echt wel heel it ware stormen moeten doorstaan. Maar als volwassen mensen moet je e’knar toch weten te vinden. Zaak is natuurlijk wel dat je niet bang bent voor spanningen. Die horen er nu een maal bij. Je moet ze ook niet uit de weg gaan. Dat vertroebelt alleen maar de verhoudingen. En net als met de spelers en met de clubs moeten ook de a a relaties tussen de bondscoach en W bestuurders zuiver blijven. Dat S S is een absolute noodzaak. Vanuit de onderbouw moet een bondscoach de lijn naar de spelers onderhouden. Ik denk aan het jeugdplan Nederland- de UEFA-jeugd- Jong Oranje en het mili taire team. Van het begin af aan dient het potentiële talent in de gaten te worden gehouden. Het mag nooit een momentopname worden, nee, de hele lijn moet worden gevolgd. Via deze op bouw worden de spelers ook volwassen; zijn ze meer ingesteld op het internatio naal toernooivoetbal, dat heel wat an ders is dan clubvoetbal- Heb je de spe lers tijdens deze scholing goed gevolgd, dan kom je als coach ook niet voor verrassingen te staan. Je kent de per soon en karakterstructuur. bouwde dit overwicht keurig uit en toen de Zwitserse kampioen bij de 49e zet de tijdslimiet overschreed, was zijn positie toch al verloren. Verpoest leed zijn vier de achtereenvolgende nederlaag. Dit keer liegen Smith, die de fouten van de in tijdnood zittende Belgische kampioen niet ontging. Uitslagen dertiende ronde: Nimby (Con)-Clerc (Ned) 0-2, Gendlerman (Isr)- Hisard (Fra> 1-1, Lespic (Joe)-Agliardi (Mon) 1-1, Koeperman (Sov)-Kuyken (Ned) 2-0, Gantwarg (Sov)-Wiersma (Ned) uitgesteld. Jansen (Ned)-Marek (Tsj) 2-0, Delhom (Fra)-Kandane (Sri Lanka) 2-0, Zorn (Ita>-Tsjegolev (Sov) 0- 2, Smith (Vst)-Verpoest (Bel) 2-0. De stand na de dertiende ronde is: 1. Tsjegolev 21 punten, 2. Wiersma 20 (uit 12), 3. Clerc 20, 4. Gantwarg 18 (uit 12), 5. koeperman en Smith 17, 7. Jansen en Kuyken 16, 9. Nimby en Gendlerman 14, 11. Verpoest 13, 12. Hisard 12, 13. Zorn 11, 14. Delhom 8, 15. Agliardi 5, 16. Lepsic en Marek 4, 18. Kandane 2. teel wenst aan te pakken. De benoe ming van de 51-jarige sportofficier Jan Zwartkruis als interim-bondsco ach voor de eerstkomende twee WK- kwalificatieduels met Ijsland en Noord-Ierland getuigt van het feit, dat de bondsleiders er nog niet uit zijn. Gezien de omvangrijke serie blun ders van de meest betrokken bestuur ders, het combo-Hogewoning, mag men zich afvragen of nu wel de juiste mensen aan de zo belangrijke studie bezig zijn. Ook al omdat hun kwaliteiten op het zuiver technische terrein in hoge mate ontoereikend zijn. In hoeverre zij bij hun brain storming vooraanstaande vakmensen betrekken of nog gaan betrekken, is niet duidelijk. De snelle meesters van ■het steeds meer omstreden sectiebe- stuur hebben tot nu toe op geen enkele wijze hun bedoelingen duide lijk gemaakt. Er is nog niets meer naar buiten gekomen dan die toch vage eerste indicatie van Stoop. Ik ben van mening, dat de samenwer king met de spelers pas optimaal kan zijn als je hen op alle fronten, tech nisch, medisch en noem maar op, een hecht begeleidingsteam kan aanbieden. Dat daarbij de prestatie als nummer één staat genoteerd, spreekt vanzelf. Daar kom je niet onderuit en daar moet je ook niet onderuit willen. Maar zo goed als de spelers het als ploeg moeten maken, dient ook de totaliteit van het begeleidingsteam de spelers, de artiesten, voortdurend contact dient te zijn. En als de bondscoach de belangen van de clubs in de gaten houdt, kan er ook een goed contact zijn. Dan is het goed als colle ga’s onder elkaar te praten; dan kom je tot oplossingen voor problemen, zoals ik die net schetste. Die taak van de bondscoach mag beslist niet worden on derschat. De technische beleidslijnen van. de voetbalbond moeten van de bondscoach komen. Hij moet die op tafel leggen en aan de bestuurders is dan de taak om uit te maken of die lijnen, in geld vertaald, haalbaar zijn. Zo niet dan moet de bondscoach opnieuw gaan dok teren. Als het antwoord van de bestuur ders positief uitvalt, dan dient men ach ter de bondscoach te gaan staan. Het technisch apparaat van de KNVB is kwalitatief sterk genoeg om dan met de zaak te gaan draaien. Na de start is de eerste zorg dat er continuïteit ontstaat. Ik denk dan bij voorbeeld aan de wijze van werken in West-Duitsland en Engeland. Schön en Ramsey bepalen jarenlang dat beleid en hun werk wordt bijna geruisloos overge nomen door hun assistenten. Op die manier kan er goed worden gewerkt- Bij 'SS**.' -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13