Bauxiet biedt geen stabiel toekomstperspectief Volksfront wil landgenoten terug ■i .u. B Lal- Wf Concurrentie L door Cees Straus Waakhond Remigratie mm r- i Er bestaat naast volledige werkloosheid namelijk ook een partiële werkloosheid die zich niet makelijk in cijfers laat uitdrukken. Hoe paradoxaal het mag klinken: er heerst zelfs werkloosheid onder werkenden die over een voldoende inkomen beschikken. Een voor beeld daarvan geven de kleine en middelgrote boeren. Door vergaan- De vraag hoe groot de werkloosheid in Suriname is, wordt reeds geruime tijd aan de orde gesteld. Bij gebrek aan officiële registratie (zo is bijvoorbeeld het aantal arbeidsbureaus, hoewel groeiend, op de vingers van een hand te tellen) lopen de schattingen uiteen van 10, 20 tot zelfs 40 en 50 percent. Toch is het niet alleen het ontbreken van die cijfers dat een verhelderend beeld op de behoefte aan werkgele genheid zouden kunnen bieden. de mechanisering van de landbouw en vanwege het feit dat de tegenwoordig toegepaste rijstrassen zeer snel groeien, hoeven de boeren per jaar maar een drietal maanden te werken. De rest van de tijd zoeken ze naar arbeid. di m gi w K h< V( Z O| ki m m a h< Drijfzand 4 Veredeling Die wordt hun (in het district Nickerie waar de landbouw geconcen treerd is) onder meer geboden door een groot bedrijf waar bacoven (bananen) worden verbouwd. Dat, omdat de oogst over het hele jaar verspreid is, voortdurend dringend om plukkers verlegen zit. Maar de rijstboeren zijn door hun manier van arbeiden het zware werk verleerd en melden zich nauwelijks voor de goed betaalde baan. Gevolg: ondanks het arbeidspotentieel blijft de oogst op het terrein achter voordat ze „om niet” door de plaatselijke bevolking wordt wegge haald. Stondansi-project Een aantal snelgroeiende rassen die na de Tweede Wereldoorlog op het veredelingsbedrijf van de SML in Nickerie zijn ontwikkeld. Humphrey Keerveld Rijst succesproduct Surinaamse landbouw W. J—- - - uit de delfstoffenwinning. Het ver- haal van de bauxiet mag zo langza merhand bekend worden geacht; de plannen om het Indianendorpje Apoera als centrum van een belang rijk mijnbouwgebied in Suriname tot de tweede stad in grootte te laten uitgroeien, heeft allerwege aan dacht getrokken. Men kan de huidige regering overigens niet het verwijt maken dat zij de landbouw geheel uit het oog verliest. In het bijzonder Nicke- rie maar ook Coronie zal in de toe komst in sterke mate gaan profite ren van wat nu nog op papier staat: het Stondansi-project. Volgens dit plan wordt een dam in de Nickerie geprojecteerd die de toelevering beoogt van irrigatiewater voor 48 duizend hectare landbouwgrond. Areaaluitbreiding ter grootte van 24 duizend hectare en uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen met 2400 zal in principe mogelijk zijn, terwijl de rijstproductie met 139 duizend ton en die van slijpmeel (een bijproduct bij de verwerking van rijst dat als veevoeder wordt gebruikt) met 16 duizend ton kan stijgen. De huidige landbouwer, voor wie dit project nog verre toekomstmu ziek is, verkeert ondertussen in gro te moeilijkheden. Ter illustratie mag een vergelijk dienen tussen een drietal polders in Nickerie. Dat is allereerst de Groot Henarpolder (2100 ha) waar de grond is verdeeld Maar hoe kunnen boeren die hier over een lap grond van zes of minder hectare beschikken ooit een goed inkomen hebben? moet zijn- Voorlopig zal er werk zijn voor 15 mensen die zich zul len bezighouden met veeteelt en het verbouwen van drooggewas- sen (bananen en groenten). De werknemers zullen voorlopig in loondienst bij de stichting wer ken, maar het ligt in de bedoe ling dat zij zelf de eigenaar naar het bedrijf worden. Als het project loopt, wil de Stinosu rechtstreeks in contact treden met de opkopers of, zo dit mogelijk blijkt, de tussenhandel uitschakelen. „Bruma heeft de mond vol gehad over de strijd tegen de tussenhandel, maar hij zitnu twee jaar in het zadel en er is nog niets tegen de tussenhan del gedaan. U ziet ’t, de PNR (Partij van de Nationalistische Republiek-red.) is de eerste pro gressieve groepering in Surina- niet voor andere rassen onder en waar de behoefte daaraan niet expli ciet gesteld wordt (zoals op de Caribi sche markt) komen de rassen met een korte korrel aan bod. c 1 e 1 v r( le g' v; ei d n Is d w n o: w E d b ti v n d k P g v g li k d n s h t 1; 8 zeggen rijst die in 100-110 dagen geoogst kan worden. Vroeger lag deze termijn aanzienlijk langer (ongeveer 140-1S0 dagen), maar ze bleek nadelig te zijn bij de invoer van machinale landbouw. Omdat de padi- boer twee keer per jaar wil oogsten, moet hij ook meer rekening houden met slecht weer. Bij een termijn van 150 dagenwordt de tijd om de grond te bewerken tekort en het gevolg is schimmmels en ziekten. Voorlopig worden geen rassen gekweekt die de grens van 100 dagen overschrijden: de opbrengst blijkt te klein, de plant te kwetsbaar. De SML, met 900 werknemers in dienst een groot bedrijf naar Suri naamse maatstaven, bestudeert per jaar zo’n 30.000 „lijnen” in dit vere- delingsbedrijf. Uit dit aantal komt tenslotte een enkel nieuw ras naar voren. Dit wordt tien seizoenen lang uitgetest voordat het op de markt kan komen. Als bemesting wordt ureum gebruikt (180-200 kg per ha); inciden teel wordt fosfaat toegepast, maar de behoefte daaraan blijkt gering. De huidige, veel gebruikte long- rayrassen leveren in Nickerie gemid deld S0 baal van 80 kg per ha. De voorkeur voor de longray bestaat alleen bij het Europese publiek dat graag een grote korrel wil laten koken. Kwalitatief doet de longray onder de kleine landbouwers, op de tweede plaats de middenstandpol- der (1500 ha) die, zoals de naam al zegt, is opgezet voor het middenbe drijf en tenslotte dé Prins Bern- hardpolder waar alleen grote land bouw wordt bedreven. In de Henarpolder zijn de perce len tussen de twee en vier hectare groot. Dat is allang te klein geble ken voor een economisch verant woorde bedrijfsvoering. Een plaat selijke vertegenwoordiger van het ministerie van LW vertelt dat twee hectare vroeger groot genoeg was, maar „nu wordt zes hectare nog te klein bevonden. Door de grote vraag naar land wordt bij nieuwe uitgifte van grond het aantal van zes hectare per boer echter nog steeds gehandhaafd”. De boeren met een middengroot bedrijf (24-30 ha) hebben het een stuk beter. Zij behalen een opbrengst van 17-20 duizend gulden per oogst. Per jaar wordt twee keer geoogst en de onkosten onder nor male omstandigheden bedragen tussen de drie tot zes duizend gul den per oogst zodat een eenvoudige rekensom uitwijst dat deze bevol kingsgroep in een betrekkelijke welstand kan leven. Voor het groot bedrijf gelden uiteraard nog betere uitkomsten. Hoewel het onderwijs in snel tempo op een hoger niveau wordt gebracht, zal het lange jaren duren voordat zich een hoogwaardig tech nisch geschoold kader aandient. Gebrek aan management (en daar mee ook organisatie) is een van de meest opvallende struikelblokken in het goed functioneren van de Surinaamse samenleving. Aan het woord komt ook Humphrey Keerveld, voorzitter van het DVF, de actie- organisatie van de Kommunisti- sche Partij Suriname (in welke partij hij secretaris van het cen traal comité is) die zijn commen taar geeft op de oeverloze dis cussie tussen de regerende Nati onale Partij Kombinatie (NPK) en de VHP of ministerpresident Arron nu echt verkiezingen moet gaan houden. Keerveld meent dat al het geharrewar rond al dan niet nieuwe verkie zingen slechts een poging is om de aandacht af te leiden van de niet-gerealiseerde punten in de regeringsverklaring. Keerveld heeft overigens meer punten van kritiek op de regering Arron zoals blijkt uit een gesprek dat enkele dagen later plaats heeft in het naar de socialistische voorman uit de jaren ’30, Anton de Kom, genoemde educatie- centrum in Paramaribo. „Voor ons betekent de onaf hankelijkheid van de 23e novem ber de eerste stap naar volledige onafhankelijkheid, waarbij we onderscheid maken tussen poli tieke en economische onafhan kelijkheid. De regering ziet de onafhankelijkheid als een eind punt, maar voor ons is het een stap naar vrijheid van de econo mieën van de Verenigde Staten en Europa. Wij zijn van mening dat Suriname zich los moet maken van de verschillende machten in de wereld”. Ook Keerveld is voorstander van een op de landbouw geba- Er bestaan om de werkloosheid te bestrijden tal van plannen. Eind vorig jaar heeft de regering een ambitieus jaarplan opgesteld dat uiteindelijk tot een vergaande industrialisering zou moeten leiden. seerdë economie en ziet geen noodzaak in industrialisatie. „Kapitaalsinvestering biedt geen oplossing voor de proble men aan de basis. Neem als voorbeeld de stuwdam bij Affo- bakka. Deze zou de welvaart garanderen. Gedurende 15 jaar heeft er een schijnwelvaart bestaan, die al weer is afgeno men. Van de kapitaalconcentra tie kan op het ogenblik alleen een kleine groep profiteren, die bestaat uit een aantal families en ingenieurs die vroeger in 's lands dienst waren en nu hun eigen bureaus oprichten. De niet-vermogende bevolking ziet er niets van. Investering in de landbouw kan de economie op gang brengen, verschaft werkge legenheid en voedsel. Kijk naar vergelijkenswaardige landen als Vietnam en Cambodja waar ook voor de landbouw werd gekozen. Suriname is rijk aan bauxiet en andere grondstoffen, maar we zitten toch met problemen van armoede en te weinig scholen. Dat hoeft niet in een land met een bevolking van 350-400 dui zend mensen”. De LOSON heeft in Nederland zes Surinamers geselecteerd die over enkele maanden de land bouwschool in Alkmaar zullen verlaten en dan naar hun land teruggaan De modelboerderij past namelijk ook in het streven van het DVF dat Surinamers die in Nederland verblijven in hun eigen land aan werk kunnen komen. De selectieve remigratie uit Nederland zoals die door de regering-Arron wordt voorge staan („geschoolde mensen zijn van harte welkom”) wordt door Keerveld afgewezen: „We moe ten niet discrimineren, niet Er is die zondagmorgen een ongebruikelijke drukte voor het theater Bellevue in een van Paramaribo’s hoofdstraten. Reden is een als „bigi massa meeting” omschreven bijeen komst van het Democratisch Volks Front (DVF). Binnen is de opkomst zeer behoorlijk te noe men en er wordt met aandacht geluidsversterking. Z’n stentor- jo, voorzitter van de aan bet DVF gelieerde LOSON (organi satie die zich inzet voor het lot van de Surinamers in Neder land) aan het woord komt, valt de stroom uit en daarmee ook de geluidsversterking. Z’n tenor stem kan echter zonder noe- menswaardige moeite overal verstaan worden. De Surinaamse rijst kan op de wereldmarkt goed meekomen. Europa, waarnaar als belangrijkste afzetgebied (naast Nederland ook Duitsland en België) de helft van de export gaat, kiest voor Surinaamse rijst boven Amerikaanse. Op de Caribische markt ligt de concurren tie met de Amerikanen scherper. Wat de strijd met de Japanse betreft, valt de balans ten gunste van Suriname uit. De Japanse rijst wordt in het algemeen minder eiwitrijk geacht (10 percent tegen 11-13 percent bij de Surinaamse rijst) en is bovendien kleveriger bij het koken. Voorlopig drijft de Surinaamse landbouw grotendeels op de padi. Experimenten met het verbouwen van aardappels en uien zijn door de grote regenval en ook de bodemge steldheid niet geslaagd en het kwe ken van bacoven en palmolie neemt (nog) geen grote vormen aan. De rijst is met recht het grote succes product van. de landbouw. Keerveld: „Soemita kiest voor middenstandslandbouw, dat brengt individualisme met zich mee. Wij zien mogelijkheden in de collectieve landbouw”. Daar om werd vorig jaar de Stinosu opgericht, de Stichting nationale ontwikkelingsprojecten Surina me. Deze stichting heeft een pro ject opgezet dat voorziet in de ontwikkeling van een model boerderij van 40 hectare in het district Saramacca. De kosten die ongeveer een ton bedragen zullen voor een belangrijk deel uit eigen middelen komen. „Er zijn in het verleden mensen met dromen opgestaan die nooit zijn uitgekomen. Die ervaringen waren voor de autoriteiten niet prettig. Wij willen met werkelijk heidszin aan de slag gaan, daar om financieren we het zelf”. De boerderij moet aan het ein de van dit jaar van start kunnen gaan, hetgeen inhoudt dat voor die tijd de infrastructuur, huis vesting en grondwerken gereed Daar komt bij dat de basis waar op de economie berust, de delfstof fenwinning, in veler ogen het karakter van drijfzand heeft. Door grote bauxietvondsten elders in de wereld moet Suriname met lage prijzen concurreren hetgeen uiter aard geen stabiele toekomstper spectieven te bieden heeft. Daar naast zullen de huidige terreinen (bauxiet wordt hoofdzakelijk in dagbouw gewonnen) binnen niet al te lange tijd geringere exploitatie mogelijkheden bieden. Men kan tenslotte niet tot in lengte der dagen blijven graven. Bovendien, en dat is vooral een verwijt in linkse kringen, de revenuen verdwijen voor het grootste deel naar het buitenland, wat gezien de bindingen die de twee grootste bedrijven hebben niet zo vreemd is: Suralco is een dochter van Alcoa in de Verenigde Staten die de aluinaarde volledig in eigen beheer verwerkt en Billiton (Konin klijke Shell) te Delfzijl, waar de Hoogovens hebben geïnvesteerd, van ruwe grondstoffen voorziet. Een sterker accent op de land bouw zou enerzijds de hierboven geschilderde nadelen kunnen opheffen, aan de andere kant zal het vooral de lagere en middenklas sen in de samenleving aan een behoorlijk bestaan kunnen helpen zonder dat al te grote investering noodzakelijk is. Geld voor de exploitatie van toekomstige land bouwgronden is vrijwel alleen noodzakelijk voor voorbereidende werkzaamheden (irrigatiewerken, ontbossing etc.). De boer heeft voor de ontginning naar verhouding Een dergelijke industrialisering was bovendien noodzakelijk om een halt toe te roepen aan de omvangrijke import: praktisch alle technische goederen moeten van buiten komen. Dat Suriname daar dan toch nog bij kan welvaren, ligt hoofdzakelijk aan de opbrengsten In totaal bedraagt de netto- productiewaarde voor de landbouw maar liefst Sf 48 miljoen. De kosten van de dam en alle daarmee samen hangende werken worden geraamd op Sf 200 miljoen. Toch moeten ook hier de nadelen niet onvernoemd blijven. De afgelo pen twee regenperioden hebben het land behoorlijke schade aange bracht. Veel wegen zijn in ondoor- koombare poelen veranderd, onjuiste toepassing van irrigatie technieken heeft de oogst eveneens geen goed gedaan. Wanneer nu de wegen onbegaanbaar zijn is de boer verplicht de padi vooraan de weg te brengen, de opkopers (die onder ling toch al hebben afgesproken de prijzen te drukken) schuiven daar mee de transportkosten van zich af. Daarnaast zijn het de steeds stijgen de wereldmarktprijzen voor kunst mest en die van landbouwmachines die het de boer niet gemakkelijk maken Afgezien van deze problemen kan gezegd worden dat rijst bet succes product is van de Surinaamse land bouw. Juist op dit terrein beschikt men zelf 'over een kennis die in tien tallen jaren is opgebouwd. Een bezoek aan het rijsveredelingsbe- drijf van de Stichting Machinale Landbouw (SML) in de Prins Bern- hardpoider leert daar meer over. Op het ogenblik worden in Suriname kortgroeiende rassen geteeld, dat wil minder financiële hulp en investe ring nodig dan een vergelijkbaar industrieel bedrijf. Toch hoeft een agrarisch georiën teerde economie de industrie niet volledig uit te sluiten: men denke aan fabrieken die conserven en sap pen bereiden en andere land- en tuinbouwproductverwerkende bedrijven. alleen de ontwikkelde Surina mer terughalen”. In principe vindt Keerveld, moet elke Suri namer terug kunnen komen, maar omdat hij de situatie in Suriname nog niet fundamen teel veranderd acht, zal de remi gratie nog niet op grote schaal kunnen plaatshebben. Om in de Surinaamse samen leving fundamentele verander ingen te kunnen aanbrengen, richt het DVF dat bij de laat ste verkiezingen twee duizend stemmen verwierf hetgeen te weinig was voor een zetel in de Staten zijn activiteiten op de basis. Daarvoor zijn drie secto ren aangewezen: de vakbewe ging in de bedrijven (waarvoor de OSA is opgericht, Organisatie van Socialistische Arbeiders), de landbouw met als organisatie de F AL (Federatie van Arme Land bouwers) en de buurten, hoofd zakelijk in Paramaribo, waar voor zijn opgericht de Federatie van Buurt Organisaties (FBO) en de Progressieve Vrouwen Unie (PVU). Het buurtwerk bestaat uit directe hulpverle ning: hervormingsprojecten zoals de bouw van crèches. Bovendien moet deze hulp een wervend karakter hebben. Keer veld: „Met het buurtwerk willen we de bevolking (in hoofdzaak bestaande uit Creolen) uit de greep van de NPK en NPS halen en onder het vaandel van het DVF brengen" In het werk van het Volksfront noemt Keerveld de partij, die overigens de toevoeging marxistisch-leninistisch draagt hetgeen haar onderscheidt, van de aan Moskou verbonden orthodoxe communistische par tijen, het belangrijkste element. Het is in dit verband wellicht belangrijk te signaleren hoe de KPS zich internationaal opstelt, ook al gezien de bijzondere posi tie die Suriname inneemt op het Amerikaanse continent. Keer veld; „We hebben de primaire opdracht het socialisme binnen onze grensen te brengen. Daar om besteden we minder aan dacht aan wat daar buiten gebeurt. Wel zien we het als een taak de mensen de ogen te ope nen voor wat er in landen als Angola, Vietnam, China en Cambodja gebeurt om daar lering uit te trekken. Ten aan- 3 In verschillende kringen in Suri name is een discussie ontstaan waarbinnen de industrialisering niet volledig wordt afgewezen, maar waarin toch duidelijk de voor keur voor een accentversMMgjng naar de landbouw is te vinden. Die discussie is behalve bij de Hindoe stanen en Javanen (traditioneel de landbouwers, gerepresenteerd door respectievelijk de VHP en HPP in de oppositie enerzijds en de KTPI anderzijds wier leider Willy Soemi ta de huidige minister van land bouw, veeteelt en visserij is) ook in de linkse hoek te beluisteren. De nadelen van industriële economie voor Suriname en zo men wil de voordelen van een agrarische oriën tering zijn onmiskenbaar. De basis van de Surinaamse bevolking is nog vaak ongeschoold, de stadsbevol king heeft vrijwel alle kenmerken van het ouderwetse proletariaat. me, maar ze kan niets waar maken wat ze belooft” Over de relatie met de rest van Latijns-Amerika zegt. Humphrey Keerveld: „In Latijns-Amerika heerst een tendens van fascisme die mede door de Verenigde Sta ten is geïnspireerd. Nu zijn vele volken het gezicht van de VS beu geworden. Je ziet dan een accentverschuiving. Brazilië wordt, de waakhond van de VS op het Zuid-Amerikaanse conti nent. Wij zijn diep getroffen door het feit dat de Surinaamse regering gemeend heeft nauwe banden te moeten aanhalen met Brazilië. Het is een realiteit dat Brazilië als waakhond van het imperialisme Suriname als bruggehoofd kan gebruiken naar Guyana waar met ’t socia lisme van Forbes Burnham toch andere zaken aan de hand zijn. Het is in dit verband zeer opmer kelijk dat in de periode dat Arron c.s. in Brazilië verbleven de kranten aldaar plotseling rui me aandacht besteedden aan het grensconflict dat Suriname al lange tijd heeft met Guyana In plaats van een overeenkomst met Brazilië te sluiten zou Suri name eerst een sterke bondge nootschap met Guyana kunnen sluiten tegenover de VS en Bra zilië” C.S zien van Cuba zijn we bezorgd. De rol die de Verenigde Staten had voor de bevrijding is overge nomen door de Sovjet-Unie na de bevrijding. Zoals bekend is er enige tijd geleden een congres geweest van 24 communistische partijen uit Latijns-Amerika, waaronder die van Cuba, dat een zware aanval heeft gericht op China. Dat heeft ons teleurgesteld. Tenslotte heeft China onder de persoonlij ke leiding van Mao Tse Tung weten te voorkomen dat sommi ge mensen de verkeerde weg opgingen. De CPSU is een partij van het Leninistische type, maar na Sta lin is zij aanmerkelijk afgewe ken van de lijn die het mensdom moet bevrijden van de bourgeoi sie. Er zijn in de Sovjet-Unie sporen van socialisme overge bleven, maar er is geen sprake meer van socialistische opbouw”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 18