Griekenland wil conflict met Turkije voorleggen 1 jg A Internationaal Gerechtshof wacht op betere tijden 1 MRWWI Wjj ftSBi Publieke opinie Bij het betreden van het Haagse Vredespaleis vallen twee dingen direct op: de alom heersende stilte en het prachtige interieur. Statige marmeren trappen, manshoge koperen kandelaars en schitterende glas-in-loodramen markeren de entree. De overige vertrekken zijn wat minder overdadig, maar eikehout en pluche blijven overheersen. Kortom: een imposant gebouw, de zetel van Internationaal Gerechts hof waardig. De bouwers moeten rond de eeuwwisseling duidelijk voor ogen hebben gehad hoe belangijk het bouwsel moest worden. Zij beseften dat hun schepping zou moeten dienen als een wegwijzer op de weg naar de vrede. Zouden zij nu nog in staat zijn om hun kunstwerk te betreden, dan kan het niet anders of de teleurstelling moet enorm zijn. Na twee wereldoorlogen en een ontelbaar aantal minder belangrijke oorlogsbranden is er van het oude ideaal om conflicten tussen staten niet op het slagveld, maar voor het gerechts hof te beslissen, niet veel meer over. Wantrouwen Multinationals Beperking door Theo Klein k Jg I ■'gj 1 n Weinig werk voor vijftien rechters Gerechtshof 58 zaken. Enkele voor beelden: visserijconflicten tussen Groot-Brittanië en Noorwegen, een twist tussen de Engelsen en Argen tinië over Antartica, de kwestie van de Zuidafrikaanse bezetting van Namibië en tenslotte vorig jaar de Spaanse Sahara, een affaire waarin de Marokkaanse koning Hassan het advies van het Gerechtshof in zijn eigen politieke voordeel gebruikte. Niettemin hebben de rechters hun hoop niet verloren. De Pool Manfred Lachs, al negen jaar aan het Hof gebonden, de afgelopen drie jaar als president, vertelt waar om. „Laat ik voorop stellen”, begint hij, „dat men beslist nooit het idee heeft gehad dat door middel van Internationale rechtspraak de oor log helemaal uitgebannen zou kun nen worden. De man in de straat denkt dat wel, maar dat is beslist onjuist. Het internationale recht bestaat uit alle overeenkomsten, die tussen twee of meerdere landen zijn gesloten. Alleen op basis van die tussen landen gemaakte afspraken kan het Internationaal Gerechtshof uitspraken doen”. gebied bevestigd zouden hebben. Een flagrant misbruik van het Hof, dat de politici verder gewoon links laten liggen. Politiek geladen affai res komen niet voor het Hof. Zij worden met of zonder wapens door de betrokken partijen uitgevochten, of komen voor de politieke organen van de Verenigde Naties, zoals de Algemene Vergadering of de Veilig heidsraad. Manfred Lachs en zijn collega's hechten bijzonder veel waarde aan de vorming van de publieke opinie. „Door middel van de publieke opi nie kan er druk op de politici uitge oefend worden om een zaak voor het Hof te accepteren. Wanneer alle mensen weten wat het Hof inhoudt, zal het erg moeilijk zijn voor een staatsman om te weigeren zonder iii eigen land een slecht figuur te slaan”. ie li. in ie at >e s- :n I- i- st le a. te k le ie te ie te st sr :n >e ij Nederland. De pers schijnt hier geen interesse voor het werk van het Hof te hebben. We horen hier vaak dat de stof te droog zou zijn, om het publiek voor te schotelen. Maar dat is niet waar. We houden ons met zeer menselijke zaken bezig. Neem de kwestie van de Spaanse Sahara bijvoorbeeld. We zijn daarvoor zelfs teruggegaan naar de herkomst van bepaalde stammen en banden. Het was eigen lijk een onderzoek naar het ont staan van de oude karavaanroutes. De kwesties die wij behandelen staan doorgaans niet zover van de gewone man als men vaak denkt. En, wanneer het internationale recht zich uit blijft breiden, dat zal iedereen daar op den duur in zijn dagelijks leven raakpunten mee krijgen.” miljonair Andrew Carnegie. Het gebouw wordt nog altijd beheerd door de Carnegie Foundation. Het Internationaal Gerechtshof is een van de zes voornaamste organen van de Verenigde Naties. De overige vijf zijn: de Algemene Vergadering, de Veiligheidsraad, de Economische en Sociale Raad, de Trustschapsraad en de Secretarie. Het Internationale Gerechtshof is de enige instantie die buiten New Vork domicilie heeft gekozen. Er zijn in de loop der jaren verscheidene pogin gen ondernomen om het hof naar een andere stad over te brengen. Met name Genève heeft vroeger kandidaat gestaan, maar tegenwoordig schijnt iedereen zich erbij te hebben neergelegd dat de internationale rechters in Den Haag blijven. Het Internationale Hof bestaat uit vijftien rechters, die voor een periode van negen jaar op voor dracht van hun eigen land door de Verenigde Naties worden benoemd en eventueel herbe noemd. Zij hebben zonder uitzonderding een reputatie van experts op het gebied van het internationale recht. Meesal hebben zij in eigen land al een leerstoel bekleed. Tot voor kort maakten zelfs twee ex-presidenten, uit Panama en Peru, deel uit van het Hof. Het Hof is momen teel samengesteld uit: President: Eduardo Jime nez de Aréchaga (Uruguay); vice-president: Nagendra Singh (India); Leden: Isaac Forster (Senegal); André Gros (Frankrijk); Manfred Lachs (Polen); Hardy C. Dillard (VS); Louis Ignacio-Pinto (Benin); Federico de Castro (Span je); Platon D. Morozov (USSR); Sir Humphrey Waldock (Engeland); José-Maria Ruda (Argenti nië); Hermann Mosier (West-Duitsland); Taslim Olawale Elias (Nigerië); Salah El Dine Tarazi (Syrië); Shigeru Oda (Japan). Als het aan de Griekse premier Karamanlis ligt is er op niet al te lange termijn weer werk aan de winkel voor het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. Hij is voorstander van een vreedzame oplossing van het geschil tussen Grie kenland en Turkije over de verdeling van het continentale plat tussen beide landen. Volgens Karamanlis moeten beide NAVO-partners elkaar niet op open zee, maar voor de Veilig heidsraad en het Internationaal Gerechtshof in de haren vliegen. Om de zaak voor het Internati onale Hof te kunnen brengen is echter ook de toestemming van de andere partij, in casu Tur kije nodig, dus is het heel goed mogelijk dat de rechters in Den Haag deze partijen nooit voor zich zien verschijnen. Intussen gaat het Hof volgende week woens dag wèl proberen mogelijk een status quo in het gebied te bewerkstelligen. Dat er voor het Inter nationale Hof vrijwel geen zaak dient, wil overi gens niet zeggen dat het hele Vredespaleis leeg zou staan. Integendeel. Er schijnt zelfs zo veel ruimtetekort te zijn dat nieuwbouw noodzake lijk werd. Overeenkomstig de doelstellingen van de Carnegie-Foundation, tot het kweken van meer onderling begrip en samenwerking tussen volkeren, wordt het Vredespaleis voor meerdere doeleinden gebruikt. Zo biedt het immense gebouw onderdak aan de grootste bibliotheek van het internationaal recht in de Westerse wereld en worden er twee weken per jaar cursus sen internationaal recht gegeven aan studenten uit de hele wereld. De bouw van het Vredespaleis werd in 1903 mogelijk gemaakt door een schenking van ander half miljoen dollar van de Amerikaanse multi- nauwelijks blijk van gegeven. Ze schuwden het Vredespaleis, als was het besmet. Lachs: „Ja, de heren politici moeten onderwezen worden in de mogelijkheden van het Inter nationale Gerechtshof. Want die kennen de meesten niet. Het is vaak in hun eigen belang dat politici een zaak voor het Hof brengen. Het behoeft echter enige diplomatieke wijsheid om het juiste moment te bepalen. Wanneer een regering ziet dat het een zaak gaat verliezen, kan het Hof een uitstekende oplossing bieden. Want brengt men die kwes tie in dat stadium voor het Hof, en is de uitspraak uiteindelijk in he nadeel, dan heb je de verantwoor ding voor dat verlies op de schou ders van de rechters geschoven. Een goed staatsman moet het potentieel van het Hof kennen Hij moet zich realiseren dat zijn land er zelf de dupe van kan worden wan neer het in een misschien wat ongunstige zaak weigert «ooi te komen. Daarmee geeft hei een slecht voorbeeld, dat wellicht later nagevolgd zal worden wanneer een opponent weigert in een gunstige kwestie naar Den Haag te komen. We zullen ons toch allemaal moeten realiseren dat we, willen we ons verder ontwikkelen, aan de regels Daarom benadrukken de reen ters van het Hot de noodzaak om het publiek, in ae hele wereld, bete, op de hoogte te brenger, «an >te werkzaamheden van oei Hot intJei. Haag. Er wor dt wat aan propagan da gedaan maar vooral in Neder land is de belanstellmg van het publiek minimaal. Lachs: „Er komen hier verslaggevers en ande re belangstellenden uit de meest uiteenlopende naties. Behalve uit moeten houden die we samen samenstellen. Dat is een dwingende noodzaak, anders zal er geen toe komst meer zijn”. Behalve de reeds opgesomde beperkingen die hun invloed op de gang van zaken in het Vredespaleis hebben gehad, noemt Manfred Lachs het aanvankelijk grote wan trouwen van de nieuwe naties in de Derde Wereld en het Communisti sche blok als een voorname oorzaak van de geringe belangstelling. Lachs: „De landen uit de Derde Wereld en de communistische naties zagen het Hof tot in de jaren zestig voornamelijk als een instel ling van en voor de Westerse lan den. Het recht zagen zij als een West-Europees recht. In de loop van de jaren zestig is daar een kentering in gekomen, toen die landen zelf deel gingen nemen aan de totstand koming van het internationale Lang niet iedereen is het met Lachs eens dat het Internationaal Gerechtshof in zijn huidige vorm voldoende bestaansrecht heeft. Er zijn stemmen opgegaan om het Hof niet alleen voor staten, maar ook voor civiel rechtelijke (zaken tussen personen) procedures open te stel len. M|en denkt dan bijvoorbeeld aan regelingen van geschillen op internationaal niveau, waar multi nationale ondernemingen bij betrokken zijn. Op dit moment is daar echter geen sprake van. Wat niet wegneemt dat zich dagelijks voor de poorten van het Vredspa- leis mensen uit alle delen van de wereld melden met de mededeling dat zij een bepaalde persoonlijke kwestie aanhangig willen maken. Demonstranten die een meters hoog kruis naar binnen slepen als protest tegen atoombomproeven halen meestal de kranten wel, maar ook figuren uit landen als Argenti nië of Australië melden zich regel matig aan, om vervolgens te horen dat zij hun lange reis tevergeefs hebben gemaakt. Lachs: „Ook dat kan voorkomen worden wanneer het publiek beter geïnformeerd raakt over ons werk. Dan kan men ook het idee wegnemen dat het Internationaal Gerechtshof een dood lichaam zou zijn, want niets is minder waar”. Dat is een beperking. Een tweede afbakening werd na de laatste wereldoorlog ingebouwd, toen men afsprak dat alle conflicten die uit de vredesverdragen van die Grote Wereldbrand voortkomen, niet onder de competentie van het Hof in Den Haag vallen. Het derde en voornaamste struikelblok is echter het feit dat beide betrokken naties het eens moeten zijn over de behan deling van hun geschil voor het Internationale Gerechtshof. Wil één van de betrokken partijen niet, dan kan niemand de staat dwingen de zaak toch aan de rechters van de Verenigde Naties voor te leggen. In zo’n geval zou er bijvoorbeeld door de VN nog een advies gevraagd kunnen worden, hetgeen vorig jaar bij de kwestie Spaanse Sahara het geval was. Het Hof sprak bij die gelegenheid uit dat Marokko noch Spanje enig historisch recht op dit gebied kon laten gelden. Het was slechts een advies voor de Algeme ne Vergadering, maar voor de boodschap van het Hof New York bereikt had, liet koning Hassan al bekend maken dat de Verenigde Naties zijn aanspraken op het recht. En tegenwoordig zie je lan den uit de Derde Wereld en commu nistische landen overal meepraten, waar gewerkt wordt aan de tot standkoming van omvangrijke internationale verdragen, zoals het Zeerecht.” In Den Haag is er van die omme keer de laatste jaren niets gemerkt. Het aantal te behandelen zaken liep slechts verder terug. Maar ook daar heeft Lachs een verklaring voor. „We zitten momenteel in een soort overgangsperiode. Er wordt op het ogenblik in de wereld hard gewerkt aan belangrijke verdragen. Er zul len stees meer voorschriften en regels komen waaraan de landen zich te houden hebben. Daarom verwachten we dat er na deze tijd, waarin de internationale „wetge ving” in beweging is, een periode zal volgen waarin er steeds meer gebruik gemaakt wordt van het Internationaal Gerechtshof. De sta ten zullen steeds minder bewegings vrijheid krijgen Het Hof heeft een functie en zal die altijd behouden. De historie bewijst dat de mens behoefte heeft aan een pnparijdig lichaam Waaraan hij zijn conflicten ter beoordeling voor kan leggen”. In de praktijk hebben de mach thebbers in de wereld daar echter De mensen blijven wapens prefe reren. Het oudste in Den Haag zete lende hof, het Arbitragehof, gecreëerd op de Vredesconferentie van 1899, is al sinds 1970 werkloos en het Internationaal Gerechtshof, de juridische afdeling van de Vere nigde Naties, heeft vorig jaar zijn laatste zaak afgewerkt. Vandaar die stilte. De heren politici weten de weg naar het Vredespaleis niet of nauwelijks meer te vinden. De onwil van Turkije de afgelopen weken is wat dat betreft illustratief. De vijftien door de algemene verga dering van de Verenigde Naties benoemde rechters gebruiken de tijd hoofdzakelijk voor het bijscha ven van de procedures. Net als in nationale rechtspraak willen zij op die manier tegemoet komen aan de klachten over de lange duur van de processen. Het moet moderner, gestroomlijnder, misschien kan dat voor de kijvende regeringen de gang naar Den Haag iets aantrekke lijker maken. De werkelijke oorza ken van de stilte die over het Vre despaleis gedaald is, moeten echter niet gezocht worden in het tijdsbe stek waarin een zaak wordt afge handeld, maar in de onwil van de bij de Verenigde Naties aangesloten landen om hun geschillen voor het gerecht op te lóssen. In een wereld met conflicten te over, zitten vijftien internationaal hoog gekwalificeerde rechters (met een jaarinkomen van 50.000 dollar, 125.000 gulden) vrijwel zonder werk. Sinds 1947 behandelde het I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19