nu vrij te krijgen POLITIEBOOT OVERVAART JACHT: 1 DODE Fabriek Seveso wordt gesloten 26 Premier onderzoekt of prins rapport-Donner eerder had Regering doet alles om Custers 1 I Versterkingen V.S. in Zuid-Korea Evergreen Service. waaru.ook Japanse premier in lastig parket KISS AND SAY GOODBYE DANSLES? JA! "Z-- nuUpoQfbank f LUI Het woord is aan RESOLUTIE INGEDIEND BIJ V.N. NA BERICHT IN DAGBLAD Vreemd© klacht ,u Regendans Blijvend zomers r NR. SASSMiyniELAND gwiifpl Aantal pagina’s vandaag: VANDAAG IN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Rijst urfmmnumifmmKmmrmnm. 'wél StrandvefWachting Dancing Best tor AGENDA paginn 4 Nachtmerrie van de verliezers Voor u zijn er tussen Vlieland en Sassenheim 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alle geldzaken terecht. u’ SCHRODER toonaangevend Saljoet VAN DEfi.VOOREN’S (ROOD MAAR DAT IS LEKKER!! Afrikaanse naam runnnmmmtmmmummmfm IJ mu lüer Courant Plinius Minor De jaloerse is altijd de mindere. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -v bij vooruitbetaling -f 13,— p. mnd.,f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),p.jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct. i^i, nde, n n n (ADVERTENTIES) ie. r« (waarin opgenomen „Erbij”) NR. 1 (met stip!): geldig tot (ADVERTENTIES) tot 24 graden. 24 Luidsprekers Inschr. 12-21.30 uur beh. op za. en zo. r Z4-Z.<!a\< Si::; r Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Biennale in Venetie: op zoek in een doolhof Als je straks op een feest vlot met een meisje de dansvloer op wilt stappen Als je als jongen straks op een feest niet voor paal wilt staan Houtplein 16a, Haarlem, tel. 31 26 97 Deze Britse heer, John Morley, zegt vijf jaar in Amerika bij de indianen geleefd te hebben en daar hun heilige dansen geleerd te hebben. Dat kwam mooi van pas, want een regendansje is nooit weg tijdens deze periode van grote droogte in Engeland. Het resul taat laat echter nog op zich wachten. Morley denkt nu, dat een geen is en dat heel Groot-Brittannië zich de re- gendanskunst eigen zal moeten gaan maken en toepassen. Internationaal Gerechtshof wacht op betere tijden Paul van Vliet g slachtoffer van B eigen satire Sinds lange tijd heerst in Suriname de mening dat industrialisering als basis van een grotere welvaart dient te worden aangewend. Daarover zijn twijfels gerezen in sommige kringen die graag zouden zien dat de land- WeerS’verwachting, morgenavond: Rainer Bonhof is nog niet te koop dan moet je nu je moeder een kus geven (kiss) je vader een hand (say goodbye) en je als de bliksem opgeven door n gezelli ge danscursus. Tenslotte kun je niet altijd aan je moeders rokken blijven hangen Ml MILAAN (Reuter). De chemische fabriek van het Zwitserse concern Gi- vaudan in het Noorditaliaanse Seveso zal worden gesloten, zo hebben de regionale autoriteiten en vakbondsvertegenwoordi- gers van het 170 leden tellende perso neel besloten. Ie 9 u ALLEEN BIJ EEN NBD DANCE CENTRE GEWOON BETER 4 bouw in hel ontwikkehngsproces een sterker accent kreeg. Cees Straus bericht over het feit dat de rijst een succesvol product is gebleken dat op de wereldmarkt goed kan meeko men. In zijn tweede reisverhaal over onze oude kolonie ook een gesprek met de communistenleider Humph rey Keerveld. BRUINISSE (ANP)- Een boot van de Zeeuwse rijkspolitie te water, de ,,RP 5”, heeft gistermiddag op het Grevelin- genmeer een zeiljacht uit Eindhoven overvaren. Een van de vier opvarenden van het zeiljacht is verdronken. Raamsingel 16 - Tel. 315015. - WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten hebben gisteren hun strijd macht van 41.000 man in Zuid-Korea versterkt met straaljagers en jachtbom menwerpers. Een eskader supersonische jachtvliegtuigen van hett type F-4 kwam van het Japanse eiland Okinawa terwijl jachtbommenwerpers van het ty pe F-lll werden overgevlogen van een basis in de staat Idaho. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, Radio en tv Kunst Strips Sport Kerkdiensten 2 3 6 11 9 11 13 15 4 Een vakbondsfunctionaris zei dat de fabriek door het ontstaan van een hoe veelheid giftig dioxine zozeer is besmet, dat het gebouw nauwelijks zal kunnen worden gereinigd. Inmiddels heeft Givaudan laten weten dat zij volgende week gaat beginnen met het verspreiden van een mengsel van olijfolie en water over het vergiftigde gebied. Hierdoor hoopt men dat het afbreken van het gif door het zonlicht zal worden versneld. De slopende campagnes voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen maken de kandidaten langzaam rijp voor het gekkenhuis. Dolge draaid en dolblij als de strijd gestre den is vertellen de verliezers Humphrey, Stevenson, Goldwater en anderen over hun merkwaardige ervaringen. De Russische kosmonauten Boris Volinov en Vitali Zholobov, die nu al zeven weken in het ruimtelaboratorium Saljoet-5 om de aarde cirkelen, hebben op nieuw een lichamelijk onderzoek gehad en voelen zich goed, zo is gisteren door het Russische- pers bureau Tass verklaard. Gisteravond is de ministerraad- begon nen aan de beraadslagingen over het Lockheedrapport. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, verklaar de in een vraaggesprek voor de televisie dat Amerika niet het beginsel kan aain- vaarden dat Amerikanen ongestraft kunnen worden aangevallen”. Hij doelde op het grensincident van woensdag. Het zenden van de vliegtuigen naar Zuid-Korea werd een voorzorgsmaatre gel genoemd mede met het oog op het feit dat Noord-Korea na het incident zijn strijdkrachten op voet van volledige paraatheid heeft gebracht. Inmiddels hebben negentien landen waaronder de Verenigde Staten, Japan, Engeland en West-Duitsland bij de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties gepleit voor hervatting van de be sprekingen tuusen Noord- en Zuid-Ko rea, die tot hereniging van deze twee landen moeten leidan. Zij deden dit in de vorm van een ontwerp-resolutie en een memorandum, bestemd voor de agenda van de algeme- uwt nadarland spaarspecialisten sinds 1817 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering doet al het mogelijke om drs. Peter Custers, ontwikkelingswerker en tevens corres pondent van De Volkskrant en De Groe ne, die in Bangladesj gevangen zit, vrij te krijgen. Dit heeft minister-president Den Uyl gisteren meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. „Er is een advocaat in Bangladesj die voor Custers optreedt”, aldus Den Uyl. De premier wilde geen verdere details geven over de bemoeienissen van de Nederlandse regering. Dat zou de pogin gen om Custers vrij te krijgen slechts bemoeilijken, meende de premier. Custers werd vorig jaar december ge arresteerd, vermoedelijk op beschuldi ging van staatsondermijnende activitei ten. Custers zal maandag voor een speci ale militaire rechtbank moeten verschij nen. De Landelijke Werkgroep Bangla desj heeft verklaard dat de Bengaalse militaire junta probeert Custers te ge bruiken als aanklager van medegevange nen. Het zou vooral gaan om leden van marxistische partijen. De werkgroep heeft minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) de suggestie gedaan de ontwikkelings hulp aan Bangladesj „opnieuw in over weging te nemen”. Bangladesj is een zgn. concentratieland voor de Neder landse ontwikkelingspolitiek. Dit jaar zou het in totaal f 63 miljoen aan hulp ontvangen. Zolang Custers niet vrij is, meent de werkgroep, kan niet worden nagegaan of de hulp ook werkelijk de allerarmsten in het land ten goede komt. Custers heeft inmiddels zijn vorige week woensdag begonnen hongerstaking beëindigd. Zijn ouders zijn, vergezeld van twee adviseurs, in Dacca aangeko men en willen het proces bijwonen. Custers’ vader is oud-burgemeester van Roermond. 'ge - (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft gisteravond meege deeld dat hij een onderzoek zal instellen naar de juistheid van beweringen als zou prins Bernhard ruim voor de premier kennis hebben kunnen ne men van het rapport van de commissie-Donner en als zou hij voorstellen tot wijziging hebben kunnen doen. Op een persconferentie tijdens een on derbreking van het kabinetsberaad zei de premier dat een eventueel over leggen van de prins met de commissie van drie over de inhoud van het rapport uiteindelijk onder zijn (Den Uyls) verantwoordelijkheid zou vallen. 1 Het dagblad Het Parool meldde giste ren dat het rapport van de commissie- Donner al geruime tijd geleden aan de prins ter inzage was gegeven. De prins zou daarop zijn juridische adviseurs hebben gevraagd er kanttekeningen bij te maken. De commissie-Donner zou ge weigerd hebben, aldus Het Parool, het merendeel van de kanttekeningen over te nemen. Slechts -een klein deel zou in het rapport zijn verwerkt. Volgens Het Parool blijkt de prins deze gang van zaken niet zondier meer te willen aanvaarden, tiet blad schrijft verder dat deze houding van de prins het grootste struikelblok voor de rege ring' blijkt te zijn om op korte termijn tot openbaarmaking over te gaan. Premier Den Uyl sprak gisteravond tegen dat het rapport van de in februari j.l. met haar werk begonnen commissie al voor de zomervakantie klaar zou zijn geweest. Hij zei diat persberichten waar in dat wordt beweerd, niet juist zijn. Den Uyl zei verder dat de regering tot vorige week donderdag, toen het rap port aan de minister-president werd overhandigd, onkundig was van de in houd. „Het is dus ook onmogelijk dat de regering wijzigingen in het rapport, vol gens kranteberichten aangebracht door juridische adviseurs van prins Bernhard, zou hebben aanvaard of verworpen”, aldus Den Uyl. Desondanks wilde premier Den Uyl de mogelijkheid niet uitsluiten dat er een «concept-rapport is geweest. Tijdens het onderzoek heeft de minis ter-president de commissie enkele malen gevraagd wanneer hij het rapport kon verwachten en op spoed aangedrongen. Over het moment van publikatie van Over de identiteit van het slachtoffer wilde de officier van Justitie te Middel burg, die het onderzoek van de rijksre- eherche naar de toedracht van het onge luk leidt, mr. T. Lebret, gisteravond alleen meedelen dat het een vrouw uit Eindhoven is. ne vergadering die op 21 september in New York bijeenkomt. Gisteren kwam tijdens de besprekin gen tussen Rode-Kruisfunctionarissen van de twee landen de kwestie van de hereniging van Koreaanse gezinnen die over de twee staten verdeeld wonen, weer in de grensplaats Panmoenjom op tafel maar zonder resultaat. Alleen werd af gesproken dat men op 19 oktober opnieuw bijeenkomt. Zuid-Korea noemde gisteren de ont werp-resolutie van de VS, Japan en andere landen, „realistisch en construc tief”.(Zie ook pagina 3). Banketbakkerij J.HUYBREGTS 25 jaar! Steeds méér fijnproevers waarderen onze werk wijze volgens oud-ambachtelijke traditie, een feestelijk assortiment op banketbakkersgebied HgBs uitsluitend in ROOMBOTER x gebakken. JF 4 TOKIO (UPI). A. Carl Kotchian, de voormalig vice-president van de Lock heed vliegtuigfabrieken, heeft premier Takeo Miki van Japan vandaag in een lastig parket gebracht door in een kran teninterview te onthullen dat een van diens politieke bondgenoten een rol heeft gespeeld bij de, naar later geble ken corrupte, verkoop van Lockheed „Tristar” toestellen aan een Japanse maatschappij. Zonnig en droog. Morgen mo gelijk enige bewolking. Zwakke van noordwest naar oost ruimen de wind. Temperaturen van 21 Ook morgen zonnig met een matige, oostelijke wind. Tempe raturen van 22 tot 23 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzich ten: Hoge druk houdt ook na mofgen stand’, met goed, zonnig strandweer. „De Afrikaanse kerkén moé ten een echte Afrikaanse naam voor Jezus Christus bedenken, omdat de huidige naam teveel doet denken aan de onderdruk kers van het zwarte volk en aan de westerse cultuur, die door vreemde missionarissen en zen delingen op het Afrikaanse con tinent is ingevoerd”. Dit voorstel is geopperd pp het 'congres voor centraal Afrika van de verenigde methodistische kerk, dat op het ogenblik in Zambia bijeen is. het rapport en over de wijze Van open baarmaking kon de premier gisteravond weinig vertellen. Hij hield het nog steeds op de twee tot drie weken die hij op 13 augustus jl. al had genoemd. Bepalend voor het tijdstip van publika tie is o.m. het verloop van de besprekin gen met hetAmerikaanse ministerie van Justitie over detailpunten aangaande de openbaarmaking van Amerikaanse gege vens over de Lockheedaffaire. Enige onzekerheid bestaat nog over de manier van openbaarmaking van het rapport: er wordt overleg gevoerd over de vraag of het parlement de zaak vertrouwelijk zal krijgen toegezonden of dat de gegevens aan de publiciteit zullen worden prijsgegeven. Tijdens de conferentie van niet-gebon- den landen in Colombo is gebleken dat er bij deze „derde-wereldlanden” groot ongenoegen bestaat over de structuur van de huidige wereldorde, voornamelijk wat de economische orde betreft. Dat is niet verwonderlijk, aangezien de onge bondenheid van de landen die afvaardi gingen naar Colombo zonden eigenlijk tegelijkertijd betekent dat zij niet mee spelen in het wereldwijde ecomomische dictaat, maar er zelfs slachtoffer van zijn. Een andere grief was, dat de commu nicatie en informatie in internationaal verband in monopolistische structuren van de westerse wereld vastzit, waar door de media „in slafelijke dienst van de rijke, kapitalistische landen” zijn ge raakt. Men doelde daarbij blijkbaar op de grote persbureaus en nieuwskartels, die in hun berichtgeving de internatio nale economische grootmachten naar de mond praten en geen recht doen weder varen aan het andere nieuws”, dat de ongebonden landen en hun positie, moei lijkheden en wensen zou kunnen weer geven. Een van de sterkste klachten over deze situatie kwam van India dat zich zelf min of meer als leider van de niet- gebonden landen opwerpt en ook in de Verenigde Naties vaak als toonaange vende dissident de machinaties van Amerika, de Sovjet-Unie, China en an dere invloedrijke landen probeert, te doorkruisen. Nu kan het wel waar zijn dat de internationale persbureaus en vele toon aangevende kranten, radio- en televisie stations en andere media sterk beïnvloed worden door de drijvende krachten in de internationale economie, maar het blijft dan toch de grote vraag wat er in dat opzicht terecht zou komen van de goede informatie uit de derde wereld als een gezamenlijk persbureau van die landen zou gaan wedijveren met de andere giganten op het gebied van de massacommunicatie. Want als er ergens een schromelijk gebrek aan persvrijheid heerst dan is dat wel in de meeste landen die in Colombo vergaderden. En India is inder- daad een toonaangevend onderdrukker van de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting. De regering van India heeft de erfenis van de grote Ghandi in dat opzicht wel danig verziekt. De cen suur van Indiase kranten en andere media is meedogenloos en principieel, overigens parallel lopend aan de onder drukking van de politieke oppositie in het land. De conferentie van Colombo heeft misschien wel iets opgehelderd en recht gezet met betrekking tot de noden van deze landen in internationale kring, maar zij heeft in alle talen gezwegen over interne aangelegenheden van de deelnemende landen en daardoor, zoals met betrekking tot die informatie en communicatie,.-ook'veel dingen verdoe zeld en onjuist voorgesteld. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 246 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Schalkwijk

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1