1] O] c< Bert Stuurwold Als het onrecht naast de deur ligt schrikken we er voor terug I ■I r* 11 i -a i N r U I Bil H 1 I c MODDEREN Taak voor kerk Vei BEVRIJDING door Tony van der Meulen AAPJES RUSSEN Me In Vene groei imm< Bij d zwaa rust seizo Ve een j één 1 situa demi vorrr zou t ontd< bove en o] I I in thee en zoetwaren in rechtvaardigheid Hebt u nog veel aan die periode? „Ja, zeker. Ik heb goed geleerd te ver- „Ik heb toen aan het ministerie van defensie geschreven, dat ze maar niet meer op mij moesten rekenen. Ik was toen nog mobilisabel. Terwijl ik altijd geleefd woorden hoe je je voelt en wat je wilt. Veel mensen missen dat apparaat om zich uit te drukken. Iemand die niet zoveel geleerd heeft klapt tegenover een iemand die wel geleerd heeft snel dicht. Ze laten zich snel bepraten, zijn geneigd meteen al hun eigen ideeën bij die andere in te leveren. Ik denk vaak; dat Onderwijssysteem van ons, dat zit niet goed in elkaar”. In januari 1966 trad Bert Stuurwold als directie-assistent in dienst van een grote combinatie van grossiers in tabakswaren, koffie en thee. Een half jaar later was hij directeur. „Ik heb er veel kunnen opbou wen. Het is nu vierkant tegen mijn princi pes, maar dit blad, hè, dat Tabaktueel dat we hebben opgericht is nu wel even het grootste detailhandelblad van Nederland. Als het maar voor een ander doel was, was ik er graag gebleven. Het werk was met een geweldige gevari eerdheid. Maar ’s avonds begon ik, ook vanuit de gereformeerde kerk, allerlei boekjes te lezen over, zeg maar: de wereld. Ik werd lid van de wereldwinkel, deed mee aan de actie: Komplot tegen de honger”. Hoe werd daarop gereageerd: een tabaksdirecteur in de wereldwinkel? had in het schema van de koude oorlog Toen de Hervormde Kerk zich uitsprak tegen de atoombewapening, was ik nog witheet geweest. Hoe kunnen ze dat nou doen, zo halen ze de Russen hierheen. Maar als je dat begint te doorbreken, als je er achter komt dat oorlog nooit een oplossing is van conflicten, ga je ook anders denken over mensen tegen wie onze bewapening gericht is. Over Russen. Lang had ik ook allerlei maatregelen verdedigd die puur egoïstisch waren, maar wel goed voor Nederland. Maar ik maak me nu net zo kwaad over dingen die ver weg gebeuren door ons handelen, dan over de dingen om mij heen”. Intussen zat u nog wel steeds in de tabak en de zoetwaren. „In het begin had ik dat heel sterk. Het verhaal klopte dan ook precies. Ik had een auto van de zaak, en kon daarmee mooi koffie voor de wereldwinkel uit Amster- Had u (tf en toe het gevoel dat u, om uw geweten te sussen, in uw vrije tijd bij de wereldwinkel was. dam halen. Ik verdiende erg goed en kon daarmee voorfinancieren. Ik denk dat we hier in Nijkerk de wereldwinkel hebben met de meeste lite ratuur. En zo voelde ik me best prettig. Het alibi was: als ik die baan niet meer heb kan ik dit mooie werk niet meer doen. Maar het werd steed duidelijker: ik was blijmoedig in een fuik gezwommen. Het kon niet meer samengaan. Dan kun je twee dingen doen: uit het zakenleven stappen, of het wegredeneren, wat erg veel gebeurt. Over die beslissing praat ik eigenlijk nooit. Het is niet zo bijzonder om eruit te stappen, het is ook niet iedereen gegeven. Ik kom veel mannen tegen die zeggen: wat jij doet, dat heb ik vroeger ook gedaan. Laat de jeugd het nu maar oppakken. Zo redeneren zij het weg. Ik heb trouwens zelf ook gevoeld hoe, als je een jaar of 35 bent, een carrière, het opbouwen van het leven, aan je gaat trekken. Ik kon er nog net uit: als je er tien jaar in vit, ben je met het bedrijfsleven vergroeid en lukt het niet meer”. „Nee, eerder een .bevrijding. Ik heb een lange brief geschreven om de firma uit te leggen waarom de directeur heen ging. Toen belde me een vrouw op, die de brief van haar man te lezen had gekregen. Ze was helemaal overstuur. Toen wij trouw den, Zei ze, was het nog heel gewoon: je wilde niet alleen voor jezelf bezig zijn. Maar we glijden nu helemaal af. Net een prachtig nieuw huis. De ene behoefte is nog niet bevredigd of de volgende komt alweer opdoemen, het is zo griezelig hoe je leven verglijdt, zei ze. Met die reacties was ik blij. Je verwacht eerder reactie als: je bent hartstikke gek, en denk maar es aan je kinderen. Die reacties héb ik trouwens ook gekregen" „Dat heeft geen problemen gegeven. We hadden al nooit naar mijn directeurssala- ris geleefd want ik stopte immers veel geld in die wereldwinkel. „Ik ben nu net naar Nairobi geweest. Als je Ziet in wat voor vieze troep mensen daar moeten wonen, in op elkaar gestapel de kartonnen dozen. De Raad van Kerken doet daar goed werk, en die Raad van Kerken steunen wij hier in Nijkerk dus ook. U verdiende plotseling een stuk minder. Het is dus geen verdienste om uit de zakenwereld te stappen? ,Ja natuurlijk. We zouden daar dan de hele zaak wel willen renoveren Je merkt momenteel in de kerk twee dingen. Aan de ene kant een sterke ver- rechtsing, aan de andere kant steeds meer groepen die zich met bewapening, ontwik- kelingssamenwerk, dat soort zaken bezig houden. Er is enorm veel behoefte aan kennis, dat merk ik Mensen willen graag weten hoe het allemaal in elkaar zit, hoe alles in de wereld met elkaar te maken heeft. Maar die groepen worden wel steeds meer naar de rand van de kerk gedreven. Een paar mensen van de diakonie zijn uit een van mijn groepen weggelopen omdat Maar nu is hier in Nijkerk een straatje met nog best aardige huizen. De gemeente wil ze afbreken, want er moet een wei landje komen. Ik ben langs de dominees gegaan om te vragen of ze ook nu een stem willen geven aan de mensen die geen stem hebben. Ik heb uitgelegd dat de mensen die hier in die huizen wonen niet in mooie bewoordingen kunnen uitleggen wat voor klap ze krijgen als ze uit hun dorp weg moeten. Zij beschikken niet over dat soort mooi taalgebruik. Bert Stuurwold heeft in Nairobi drie handgesneden aapjes gekocht die erg typerend zijn voor de hele situatie. De ene aap heeft zijn handen Voor de ogen, de ander zijn vingers in de oren, en de derde houdt met zijn handen de mond stijf dicht „Niet willen horen, niet, willen zien, wel willen zwijgen. Mooie beeldjes” het zo’n links gepraat was. Als je dat maar zegt, is het geplaatst, en hoef je je er ook niet meer mee te bemoeien”. Het is allemaal politiek, en politiek hoort niet in de kerk? „Het moeilijkste punt in mijn werk is dat een bepaalde maatschappelijke posi tie mensen verhindert zicht te krijgen op degenen die onderaan zitten. Ik heb een werkgroep in Amstelveen met veel profes sorenvrouwen. Er was één jongen bij die eenvoudig werk had bij de Nestlé. Binnen het bedrijf wilde hij over Angola praten. Hij moest bij de bedrijfsleider komen en die zei: wat in Angola gebeurt is vreselijk erg, maar praat er hier maar niet over, je moet denken aan onze concurrentiepo sitie. Die jongen zat daar mee. Wilde er in de werkgroep over praten. Maar alle verza melde academici hebben hem mooi alleen laten modderen. Ten slotte is hij uit de werkgroep gestapt. Hulp is mooi, als de eigen rol maar niet in het geding komt. Armen ver weg zijn abstract en hebben niks te maken met je eigen leven”. „Ja, we maken graag geld over zee over. Ik zeg wel vaak: denk nou es niet alleen in geld, doe ook es wat anders. In Amstel veen staat de fabriek Van Leer die vaten levert aan het Rhodesische leger. Speciale vaten voor de opslag van materiaal. Rho- desië gebruikt ze voor de strijd tegen de guerrilla. Maar via de Raad van Kerken steunen de kerken van Amstelveen deze vrijheids strijders. Dan zeg ik in zo’n werkgroep: wat wij doen is toch wel erg omslachtig. We maken geld over naar Rhodesië om vrijheidsstrijders te helpen bij de strijd tegen onder meer de vaten van onze eigen Van Leer. Waarom zo’n omweg, waarom stappen we niet gewoon naar Van Leer toe om uit te leggen dat hij die vaten niet meer moet maken. Maar oh nee, dat moet ik dan veel genu anceerder zien. Het eigen leven komt weer in het geding”. De meeste acties eindigen ook in een gironummer. Wordt u er niet somber van als u zich de hele dag met ontwikkelingssamenwer king bezighoudt? De formu verdei een h< nale 1 gewee Wie op zii enorr bijna kan dager bekij] ke za aanta mens maar een p Ee: me Tus een e oproe Bienn de op denke voor schap ken h Ku werel er all same deel raak! meer sokki zich Kuns omsc „moe meer ties, uit d houw de rn Ru ment Biem De waar dit tl op gi body tectu kuns imm< ingre de n geen Ach voora’ 37e B profes orkest trok v bundi; San W pen vi gen z tocht. Ik heb gezegd: hier hebben julhe als kerk ook een taak. Maar de ene kerk zei: het zijn asocialen en steuntrekkers, we hebben er trouwens ook geen gemeentelid zitten. De andere kerk zei: Maar dat is toch geen taak voor ons. Alleen de Her vormden reageerden aarzelend: gezien onze pretentie wat we met de hele wereld willen, moeten wij ook hier wat aan doen. Al die kerken steunen wel de mensen in Nairobi. Leg dat nu even naast elkaar. Veel praten over onrecht, maar als het naast de deur ligt schrikken we er voor terug. Wel Nairobi helpen. Maar de vrouwen in die sloppen zijn voor 75 procent prostitu ee, en er zijn veel dieven. Maar daar zegt de kerk niet: het zijn van die vieze jon gens, ze trekken nog steun ook en trou wens: ze zijn geen lid van onze gemeente. Waarom zeggen ze dat hier dan wel? Die twee dingen probeer ik aan elkaar te koppelen. Mensen er op wijzen wat er ook in hun eigen omgeving gebeurt. Natuur lijk, zei de gereformeerde dominee, men sen die geen stem hebben moeten wij een stem geven. Staat in de bijbel. Maar in dat straatje hier in Nijkerk, daar ligt toch geen taak voor ons”. Hoe voelde u zich op 1 januari 1974. voor het eerst directeur af? „Ik liep daar niet mee te koop, ik woon de hier pas, die jongens wisten, dacht ik. niet eens wat ik overdag deed. En maar lezen. Op een bepaald moment denk je: dr moet toch wat aan gebeuren. Zoals het nu gaat in de wereld, dat kan ergens niet”. Hij pakt een exemplaar van het progressieve gereformeerde blad Voorlopig. „De goeie mensen in onze kerk lezen dit niet”. Een artikel tegen de bewa pening („Nee, nee, nog een nee”) gaf voor hem de doorslag. „Want hoe kun je vanuit het Evangelie oorlog voeren. Dezelfde Jezus die goeddoende op aarde rondliep kan toch geen bajonet op hét geweer heb ben? Ik praatte er veel met mijn vrouw en met vrienden over. In de kerk leren wij dat je bij alles wat je doet moet vragen: Here wat wilt gij dat ik doen zal? Dan kun je toch niet in een B52-bommenwerper kruipen" Het dit ja: lijk gi is de ger in deelni punt, de fa de ge: de I „gew< doelsl inhou kelijk Was 1 vroeger doet nu „Dat wisselt, je maakt soms ook wel iets positiefs mee. Een leraar uit een van de groepen gaat nu op zijn school over gas tarbeiders vertellen. Hij krijgt op zijn don der omdat gastarbeiders niet bij aar drijkskunde horen. Maar dat zo’n man het probeert, daar ben ik toch wel erg blij om”. „Maar zelfs de kleinste verandering is vreselijk moeilijk. Mensen zitten erg vast, Ze zitten achter een enorme muur die hun het zich op andere mensen ontneemt. En je hoeft ook maar heel weinig te bewegen, of je ligt al uit je eigen groep. In de werkgroepen over ontwikkelingssamen- werkingen kom je mensen tegen die met grote spanningen leven. Hun kennissen vinden gek wat ze doen. Of ze kunnen er niet met hun man over praten, want die interesseert het niks. Het wordt tijd dat we eens ophouden met een verrekijken naar verre landen te kijken, zonder ons zelf in de spiegel te zien” Bij het weggaan zegt hij nog: „Ik ben in de Masai-steppen in Tanzania geweest. Mooi groen, tot het punt waar de irrigatie- werkzaamheden plotseling ophielden. Toen ze zover waren brak in Europa de oliecrisis uit en dat werd verhaald op de Derde Wereld. Zoiets, dat zit mij erg dwars” Als dat straatje hier in Nijkerk maar vijfduizend kilometer zuidelijker lag, zou er allang een speciaal gironummer geo pend zijn. „Precies. Maar als iemand zegt: politiek hoort niet in de kerk, dan bedoelt hij: jouw politiek hoort niet in de kerk, de mijne wel. Als de kerk zich over zo’n straatje hier in Nijkerk niet uitspreekt, is ook dat een politiek standpunt. Want het betekent: ga maar mooi door met afbreken”. In zijn werkgroepen laat Bert Stuur wold regelmatig opschrijven wat voor onrecht er allemaal is. „Over onrecht in de wereld krijg je dan een hele waslijst. Nati onale onrechtvaardigheid, dat wordt ook nog wel een velletje vol. En als je dan vraagt: wat is hier in het dorp niet goed, dan komt er niks. Hier is dus alles prima voor elkaar. Een punt is dat veel mensen in dit soort werkgroepen uit de middenklasse komen. Ze hebben het goed. Als je dan vraagt: hoe komt het nou dat u in een bungalow zit met duizend vierkante meter grond erom heen, en die minimumloner op een zolder tje, dan krijg je verbaasde gezichten: wij hebben er toch ook voor gewerkt”. 5 S i 'c Op tafel ligt het blad Tabaktueel, het grootste detailhandelsblad van Neder land, destijds door directeur Stuurwold opgericht, want hij was een voortvarend man. Tussen reclame voor ongematteerde sigaren en de dochter van de weduwe wordt in het decembernummer van 1973 gemeld dat directeur Stuurwold in het „vormingswerk inzake ontwikkelingssa menwerking” gaat. „Velen zullen dit maar een vreemde stap vinden". Tabaktueel beloofde verder te werken in de geest van de vertrekkende oprichter: „Geen gekan ker, maar informatie om het beter te doen en wat verstrooiing”. Bert Stuurwold nu, ruim twee jaar later: „Ja, hoe werd ik daar directeur? Daar kom ik ook niet uit. Ik heb HTS, maar ik heb nooit in de techniek gezeten. Ik werd scheepswerkbouwkundige, maar ik heb nooit gevaren. Ik heb een opleiding voor bedrijfsmaatschappelijk werker, maar dat ben ik nooit geweest. Ik heb altijd iets anders gedaan dan waar ik voor geleerd had. Ik heb nu sociale pedagogiek MO. Dat komt voor het eerst aardig in de buurt. Na zijn diensttijd werd hij via een baan tje bij de Raad voor de Kinderbescher ming assistent van de bedrijfspsycholoog van Philips in Hilversum. „Mensen testen. Zeer boeiend werk, dat mag ik wel zeggen. Maar het vrat ook aan je, want je leefde je helemaal in die mensen in. Ik ben ermee gestopt omdat ik merkte dat ik de grote man was geworden die wel even zou zeg gen hoe een ander in elkaar zit. Je merkte het aan kennissen: als je vertelde wat je deed, gingen ze rechtop zitten. Eerst is het wel prettig als mensen wat tegen je opkij ken, maar op den duur is het erg griezelig. Ik heb es een collega op bezoek gehad die geweldig goed mensen kon observe ren. Zelf lette je trouwens ook op alles: hoe iemand de deur binnen komt, hoe hij een hand geeft, hoe hij gaat zitten. Je vreet je helemaal in zo’n man in. Maar die collega, die ik op visite had, kon met meer ontspannen praten. Je merkte dat hij ook in zijn vrije tijd steeds dingen zei om bepaalde reacties uit te lokken, om er zo achter te komen hoe iemand is. Als hij dat zegt, ga ik zo verder, en dan hoort hij zus te zeggen. Toen ben ik eruit gestapt, hoewel ik het werk met hart en ziel deed.^ Het was de bedoeling dat ik er perso neelschef zou worden. Dat zag ik eerst wel zitten: voor mensen goeie plaatsen uit zoeken. Maar ik merkte dat ik als perso neelschef de mensen steeds zou moeten inpassen in het bedrijfsbelang. En daar mee zou ik mijn vrijheid kwijt zijn Op de psychologische dienst had je die vrijheid wel. Ik heb es tegen een meisje dat al bij Philips werkte gezegd: jij kunt veel beter naar de WV gaan. Haar afde lingschef witheet, want zij was een goeie kracht. Maar het kón”. „Erg lullig natuurlijk Ik viel in een luchtledig. Ik kreeg een rayon waar ik met groepen bezig moest zijn, informatie geven over de knelpunten in de wereld. Dat is wat anders dan de hele dag snel reageren, met mensen werken, plannen bedenken, verkopen. En vergeet niet: als directeur van een vrij grote onderneming was ik een belangrijk man. Dat was ik nu ook niet meer Dat moet wel even wennen" Bert Stuurwold (38 jaar): „Het ging niet meer. We verkochten voor vijftien miljoen aan Douwe Egberts-koffie. Door de week zat ik met een verkoopman van D.E. te praten over de resultaten. Wie zouden we nog wat kunnen oppeppen? En op zaterdagmiddag stond ik hier voor de Vivo-winkel met een groot bord: Koop geen D.E.bloedkoffie. Dat was in de dagen van de Angola-koffie-actie. Je was een volslagen gespleten leven aan het leiden Bert Stuurwold werkt nu sinds ruim twee jaar bij het Interkerkelijk Vormings centrum Ontwikkelings Samenwerking (IKVOS) en begeleidt werkgroepen die zich bezig houden met de onrechtvaardige verdeling van welvaart en macht. Daarvóór was hij zes jaar directeur van een commerciële onderneming die meer dan de helft van de Nederlandse koffie en tabakshandel in handen heeft. Stuurwold deed ook in zoetwaren en thee. Nu doet hij in onrecht. „De laatste sigaar die we lanceerden had een reclamecampagne die helemaal gebaseerd is op psychologische rapporten. Wat is de mentaliteit van de man die we willen bereiken. Als je dat bekijkt dan blijkt dat je als man een soort koopmachine bent geworden”. Hij is op de Unctad-conferentie (over de wereldhandel) in Nairobi geweest. Daarna reisde hij langs ontwikkelingsprojecten in Tanzania. „Ik kwam daar in een klein dorpje, en daar hadden ze een bepaald veldje. Dat werd door het hele dorp bewerkt, de opbrengst was ook voor het dorp. Als je dat bekijkt dan denk je: wat zijn wij als mensen hier al ver van dat soort dingen afgedwaald”. „Ja, en dat werd steeds moeilijker. Regelmatig had ik lunches met de heren van de Raad van Bestuur, ik legde hun uit wat ik s avonds deed, gaf hun boekjes uit de wereldwinkel, en dat vonden ze maar niks. Er waren ook wel conflicten. Op de enveloppe van ons maandblad hadden we altijd een knallende aanbieding staan: Deze maand etc. Op een gegeven moment heb ik er alleen de sticker van het Novib voor de actie „Gast aan tafel” op laten drukken. Meteen veel vragen. Gelukkig kon ik toen aantonen dat de WD ook lid is van het Novib De problemen werden voor me zelf wel steeds groter. Het begrip solidariteit ging steeds meer Voor mij betekenen. Maar ik had 200 vertegenwoordigers bij de weg, en die instrueerde ik dat ze zoveel mogelijk klanten van een ander af moesten snoe pen, dat ze bikkelhard moesten optreden. Op den duur lag me dat niet meer. Ik wist deksels goed hoe ik'dat bedrijf moest runnen, maar ik kwam er ook steeds meer achter dat ik in een hele rare situatie zat. Het is een hele vreemde gewaarwording dat je enerzijds het vermogen hebt een commercieel bedrijf te laten bloeien, maar dat je er aan de andere kant niet achter staat. Ik heb daar twee jaar mee rondgelopen” die ook steun zij het in andere zin nodig hebben. De kerken. die graag op de bres staan voor de armen ginds, onttrekken zich nog- al eens aan acties ten behoeve van mensen in eigen omgeving (omdat ze ..geen lid van de Chris- telijke gemeente zijn) x: ‘-W - P - Twee werelden die van het rijke SB westen en die van de ontwikke- Jffll lin9s,anden- Maar vaak maken we T ons drukker om wat ver we9 IS dan H om de hulp, die we vlak naast de iRr deur kunnen oeven. aan mensen. c

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 20