op zoek in een compleet doolhof Relaties tussen ruimte en beeldende kunst als thema ACTIVITEITEN BUITEN HET PARK i TAAL GROOT PROBLEEM $100’ Conclusie Taalproblemen Verwarring !- door F. Tiesing Meer dan onderdak In de hete zomer van 1968 vielen er harde klappen in Venetië. Oproerpolitie en militairen sloegen ongenadig in op groepen demonstrerende studenten en kunstenaars. Het immense San Marcoplein leek meermalen op een slagveld. Bij de bruggen rond het park Giardini di Castello hielden zwaar bewapende soldaten de wacht. Kranten riepen om rust en orde en de Venetiaanse middenstand zag haar seizoenverdiensten de mist ingaan. Veel week dit beeld niet af van wat zich tegelijkertijd in een groot aantal Europese steden afspeelde. Er was echter één belangrijkrijk verschil; het protest gold hier niet de situatie aan de universiteiten; het ging om de Kunst. De demonstranten pikten het niet langer dat in de bestaande vorm voor de 33e keer de Biennale van Venetië gehouden zou worden. De Biennale moest verdwijnen of zich volledig ontdoen van haar elitaire karakter. Geen kunst voor een bovenlaag; dat wereldje van ingewijden, kunsthandelaars en op eüandjes-levende-kunstmakers. S Sap 9 I 5 i Biennale in Venetie Zweedse paviljoen. 5 1 J l 1 1 r i s •4 1 i t 1 1 l Tot 10 oktober op het eilandje San Giorgio Maggiore fotowerk van de legendarische Man Ray. n e e t j s e 1 Ruimte, in kunstjargon „environ ment”, is het centrale thema van de Biennale van dit jaar. De dertig verschillende wijzen waarop de deelnemende landen op dit thema hebben gereageerd lopen op gigantische manier uiteen. Van body-art (lichaamskunst) tot archi tectuur, van land-art (landschaps kunst) tot kunst-en-techniek, van immense objecten tot een minimale ingreep in een bestaande situatie: de ruimte van de verbeelding kent geen grenzen. Tot mijn verbazing las ik in de krant dat er vragen zijn geste' 1 aan de minister van CRM om de moge lijkheid te onderzoeken deze ten toonstelling na Venetië door het eigen land te laten reizen. Mij leek dat bij het bekijken vanzelfspre kend, en van de makers heb ik Taal is overigens toch wel een groot probleem op deze Biennale. In het centrale (door Italië „beheer de”) paviljoen is een grote tentoon stelling ingericht met als thema .Avant-garde en sociaal-realisme in Spanje van 1936-1976”. Een boeiend onderwerp: de wisselwerking tus sen kunst en politiek in een fascis tisch klimaat en bovendien extra actueel door de gebeurtenissen dit jaar in Spanje. Beroerd is het dan wel dat de expositie vrijwel ontoe- In het Belgisch paviljoen, vlak naast dat van Nederland, is ook een deel van de inzending gewijd aan architectuur. Een schriller contrast is niet denkbaar: onvoorstelbaar met welke nonchalance werkteke ningen tegen de muur zijn geplakt. Er is niet eens de moeite genomen om de Nederlandse teksten te verta len. Elk woord aan deze inzending besteed, is een woord te veel. De stenen van Richard Long in het Engelse paviljoen. Lang niet alle landen hebben zich aan het thema dat overigens door Nederland en Zweden werd voorgesteld gehouden. In sommi ge gevallen praten ze zich er in hun inleiding wel naar toe, maar bij de uitwerking lijkt het dan vaak ner gens op. Zo kon ik bijvoorbeeld in, de Amerikaanse inzending met de beste wil van de wereld tussen bei de geen relatie ontdekken. Ik vind het ronduit gênant dat de Amerika nen een belangrijk deel van hun inzending besteden aan werk van inmiddels overbekende figuren als Warhol en Russcha. Dat teruggrij pen toont alleen maar bloedarmoe de aan. Zo zijn er in het Italiaans pavil joen een groot aantal groepen aan wezig voor een deel representan ten van de demonstrerende kunste naars uit'68met projecten die op film en video de relatie kunst- maatschappij behandelen. Op basis van de visuele indrukken die ik ervan kreeg, leek het me dat dit onderwerp zeer indringend werd aangepakt, maar ook hier ontgaat veel essentieels door de taalbar rière. Ook Israel kwam met een overbe kende naam, maar dat was toch wel iets anders. Dani Karavan vult in z’n eentje het hele paviljoen met een groot object. De manier waarop hij dat heeft gedaan was voor mij een van de hoogtepunten van deze Bien nale. Direct bij het binnenkomen word je „opgenomen” in zijn werk en tot en met het verlaten van het paviljoen blijft dat zo. Nergens op gankelijk wordt als het onont beerlijke tekstgedeelte in het Ita liaans is gesteld. De enige uitkomst biedt dan de (voortreffelijke) cata logus, waarin de informatie natuur lijk sterk is ingekort. deze tentoonstelling heb ik sterker het gevoel beleefd van de integratie tussen mens-kunst-en-ruimte als hier. Ook andere landen laten boeien de voorbeelden zien van de relatie tussen ruimte en beeldende kunst. De Duitsers Joseph Beuys en Rei ner Ruthenbeck hebben de ruimten van hun paviljoen „bewerkt” waar door daar iets is ontstaan dat op geen enkele manier te verplaatsen valt. Hun ingrepen in de ruimte zijn alleen in Venetië authentiek. Het zelfde geldt voor de Engelsman Richard Long, die door de vier zalen van het paviljoen drie rijen keien heeft neergelegd die hun wer king alleen op die plaats hebben. Wat deze kunstenaars gemeen schappelijk hebben is dat ze tonen op elke plaats iedere ruimte als uit gangspunt te kunnen gebruiken en het speciale karakter van die ruim tes door hun eigen toevoeging c.q. ingrepen van hun oorspronkelijke functies te ontdoen, en daar een nieuwe voor in de plaats te stellen. De manier waarop dat gebeurt, de belevenis die het oplevert is bepa lend voor de „kwaliteit”. Er is veel op deze Biennale, te veel soms. Door de veelheid is het vaak erg verwarrend. Al die verschillen de manieren waarop het ruimtebe grip wordt aangepakt en uitge werkt leveren ’t gevoel op dat je wandelt in een doolhof op zoek naar de uitgang. Slotconclusie? Een ding is zeker, de Biennale is niet meer wat het voor '68 was, alhoewel er nog heel wat elitaire trekjes te ontdekken vallen. Het thema is er niet hele maal uitgekomen, maar je kunt er Behalve in het park Giardini di Castello, waar de paviljoens van de dertig deelnemende lan den zijn, speelt een groot deel van de Biënnale zich af op ver schillende plaatsen in de stad. Hieronder een kort en niet volle dig overzicht van de Biennale- buiten-het park: Spanje 1936-’39. Informatie in foto’s over de Spaanse burger oorlog. Tot 10 september in de Accademia dei Belle Arti. In het Museo d’Arte Modema, ook tot 10 oktober, een prachtig gemaakte documentaire van de Werkbund. De Werkbund is een organisatie van industriële en architectonische vormgevers in Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk, die het begrip doelmatig heid als uitgangspunt bij hun werk hanteren. Tot op de dag van vandaag de Werkbund werd opgericht in 1907 laat zij zien tot welke zinnige resultaten hun opvattingen hebben geleid. Europa-Amerika (31 juli-10 oktober). De architectuur van twee werelddelen gedurende de laatste jaren. De Nederlandse architecten Hertzberger en Van Eijck nemen aan deze expositie Tot slot in deze greep uit het totaal mag niet onvermeld blij ven het Archivio Storico delle Arti Contemporanee. Eenprach- tig lange Italiaanse naam voor een zeer boeiend documentatie centrum in opbouw van de hedendaagse kunst. In boeken en dia's, op microfilm, video en in portefeuilles is het een (voor publiek toegankelijk) centrum aan het worden, dat bij mijn weten zijns gelijke in Europa niet kent. Het is ondergebracht in een van de talloze prachtige paleizen aan het Canal Grande. Design. Werk van de vooraan staande ontwerper Ettore Stott- sass in het Museo Correr op het San Marcoplein. Voorbeelden van bijzonder knap ontwerp- werk voor Olivetti. Daarnaast fantasieën over toekomstmeube- len en woonomgeving, waarvan je wenst dat ze nooit werkelijk heid worden. Technologische verbeeldingen die zo afschrik wekkend zijn, waarin zo weinig plaats is voor het natuurlijke, dat het te hopen is dat Stottsass ze als waarschuwing of satire bedoeld heeft. deel. Plaats: Magazzine del Sale alle Zattero. Acht jaar na de rellen was aan de vooravond van de opening van de 37e Biennale nauwelijks iets van protest merkbaar. Integendeel; een orkest van Zwitserse dilettanten trok vrolijk herrie makend in uit bundige kostuums over hetzelfde San Marcoplein waar eens de klap pen vielen. Drommen toeristen kre gen ze mee op hun rattevangers- tocht. i i i r t ft t. I. e e I ft ft l, e •t n r e De meningen over een nieuwe formule voor de Biennale waren verdeeld. Over één ding was ieder een het eens: na 1968 kon de Bien nale nooit meer worden wat ze geweest was. Zo heeft Zweden, samen met Fin land en Noorwegen, de groep Ara rat gestuurd die zich bezighoudt met de relatie kunst-techniek- milieu. Zwitserland legt het accent op het kunstonderwijs en de veran deringen daarin. Het is bovendien het enige paviljoen waar bezoekers De beide films geven een beeld van enerzijds de kwantitatieve wederopbouw in flitsende beelden, anderzijds wat het vaak ang stige resultaat daarvan is gewor den. Het sympathieke van de expo sitie is dat ondanks de grote hoe veelheid experimenten die getoond worden, geen arrogante indruk wordt gewekt,hoe goed wij het wel doen”. Veel eerder wordt duidelijk gemaakt dat het dringende nood zaak is bij bouwen, veel meer dan gebeurt, met de sociale functies van wonen rekening te houden. Ambiente-Arte (ruimte-kunst). In een deel van het Italiaanse paviljoen is een overzicht gemaakt van de manier waarop kunstenaars het gegeven „ruim te’’ in hun werk betrekken. Dus niet het schilderij of een beeld houwwerk in traditionele zin, maar de omgeving als uitgangs punt. Van ruimtelijke inrichtin gen van Mondriaan en Van Doesburg via Yves Klein en Christo (de man die ooit bergen „inpakte’’) tot en met acht (levende) paarden in een zaal. Een boeiend en logisch over zicht van een actueel thema in de beeldende kunst. Het resultaat van die bezinning is dit jaar voor het eerst goed duide lijk geworden. Door twee aspecten is de Biennale veranderd. Niet lan ger individuele inzendingen van de deelnemende landen het uitgangs punt, maar is een thema de binden de factor geworden. Daarnaast is de gerichtheid op de geïnteresseer de bezoeker verschoven naar „gewone mensen”. Of de nieuwe doelstellingen nu ook de garantie inhouden voor een optimale toegan kelijkheid van het fenomeen kunst? Was het maar zo simpel. inzending, want waarom zouden we daar niet mee beginnen, heeft het ruimte-thema vertaald naar woon omgeving. Geen beeldende kunst dus. In het wondermooie paviljoen van Gerrit Rietveld heeft grafisch ontwerper Jan van Toorn met foto’s van Willem Diepraam en Joost Guntenaar een „documentaire” gemaakt naar een idee van bouw kundig ingenieur Tjeerd Deelstra en de kunsthistorici Hein Reedijk en Gijs van Tuyl. Hans Keiler maakte er met archiefmateriaal twee tien minuten durende films bij. Een keus dan maar uit deze enor me grabbelton. De Nederlandse In de Chiesa di San Lorenzo tot 10 oktober een uitermate boeiende tentoonstelling over architectuur in Italië tijdens de fascistische periode. Een nogal huiveringwekkende expositie die laat zien welke invloed (ver keerde) politieke denkbeelden kunnen hebben op de vormge ving van onze leefwereld. Wie het totaal van deze Biennale op zich laat inwerken, beleeft een enorme sensatie die eindigt in een bijna complete verwarring. En dat kan ook niet anders. In een paar dagen zo’n dertig tentoonstellingen bekijken is een volstrekt onmogelij ke zaak. Het overschrijdt een fiks aantal keren de grenzen van het menselijk opnemingsvermogen. maar vreemd genoeg maakt het ook een paar dingen glashelder. begrepen dat ze daar bij de monta ge al rekening mee hebben gehouden. Gedurende de hele periode van de Biennale (tot 10 oktober) vinden in het complex van de oude marinewerf op het eiland Gidudecca (pal tegenover het San Marcoplein) een groot aan tal kleine tentoonstellingen en theatervoorstellingen plaats. Een compleet programma is in het park verkrijgbaar. misschien maar beter niet aan den ken wat het geworden zou zijn als alle dertig landen zich er aan gehouden zouden hebben. De ope ning naar „gewone mensen” is er, zelfs letterlijk: in een van de muren rond het park is een gat dat verbin ding heeft met de woonwijk. Toen ik er door ging wilde ik een foto maken van de mensen die er op straat zaten. Een oude vrouw sprong op en probeerde het te ver hinderen: „Mijn misère moet je niet fotograferen, dan moet je daar zijn”, waarbij ze nadrukkelijk wees in de richting vanwaar ik kwam. Tussen '68 en'nu is er ook wel het een en ander veranderd. Na het oproer kreeg de leiding van de Biennale van de Italiaanse overheid de opdracht om eens diep na te denken over een nieuwe formule voor het spektakel. „Vermaat schappelijking” moest bij dat den ken het trefwoord zijn. „Meer dan onderdak” is de titel waarmee een overzicht wordt gege ven van de experimentele woning bouw in ons land. Het grote pro bleem bij dit soort tentoonstellin gen is dat er veel bij verteld moet worden. Kijken en ook nog lezen is iets wat de meeste mensen al gauw opgeven. Het is te hopen dat dat hier niet gebeurt, want, laten we het maar kort zeggen, het is een voor treffelijke expositie geworden. Wandgrote collages van foto’s geven een chaotisch geordend over zicht van de manier waarop wij wonen, heldere teksten in een uit muntende typografie laten weten dat wonen meer dan alleen een onderdak is. zelf aan het werk kunnen gaan. Rusland toont op idioot grote foto panelen met socialistisch- realistisch beeldhouwwerk overtui gend aan dat de staat er nog altijd de dienst uitmaakt wat kunstopvat ting betreft. m Kunst is een afspiegeling van de wereld waarin wij leven; het heeft er alle kenmerken van. Net als onze samenleving is de kunst een groot deel van haar zekerheden kwijtge raakt. Het laat zich allang niet meer in een lijstje vatten of op een sokkel zetten. Net zo min als het zich laat vangen in een definitie. Kunst kent geen pasklare omschrijving; begrippen als „mooi” en „lelijk” werken niet meer. Kunst kent alleen maar func ties. Talloos vele. Het schilderij is uit de lijst gestapt en het beeld houwwerk van z’n sokkel: kunst is de ruimte ingegaan. Arbeiders houden siesta (links) en een sculptuur voor het n A,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21