Meuleman wil geen zetelplakker worden Voorzitter KNVB stapt volgend jaar op STERSPELER BLIJFT BIJ BORUSSIA t yjl IR- lp door Marc Serné Subsidie door Fred Klaver Evenals Ajax heeft nu zelfs het steenrijke Real Madrid ervaren hoe moeilijk het is om Rainer Bonhof los te weken van de Duitse kampioen Borussia Mönchengladbach. Twee seizoen geleden werd Hans Kraay van verscheidene kanten aangeraden om de nu 24-jarige middenvelder aan te trek ken, als plaatsvervanger voor de naar Barcelona vertrok ken Johan Neeskens. Kraay en het Ajax-bestuur waren toen niet bereid om de voor Neeskens verworven twee miljoen gulden te investeren in de aanstormende jongeling, die als middenvelder in het Duitse nationale elftal, dat uiteindelijk wereldkampioen zou worden, zo’n ongelooflijk wereldtoer- nooi had afgesloten. Slopende toernooien zijn ben denk i din- ssen. ïnzo- bezig 'e zin men paar bben J zat L Na beste at hij it hij d dat t ver- Fons :t iets naar nnen areen 1”. Populair iet 28 Jrond ia zal land is nog j wel en in is het volle >1 zien dat ik Het is i aard iow is heet lerika snap- i. De maar iet zo lt dat t zijn ijkste leveld Van je, ik doen stoel 1 in buis et het ie lp jp de olang bren- ik nu i zijn ijker. >r een •ijven n ide- illend Dus onge- oeten mee- Wim Meuleman staat aan het begin van het elfde jaar als voorzitter van de grootste sportbond in ons land, de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. In november 1977 loopt zijn ambtsperiode af en Wim Meuleman zal niet terugkeren. „Ik wil geen zetelplakker zijn. Het wordt tijd dat een jongere figuur mijn plaats gaat innemen”. Hoewel Meuleman de hoogste baas van de KNVB is, duikt zijn naam toch vrij weinig in de publiciteit op. Bij alle rellen die de voetbalbond de laatste jaren moest ondergaan hield Meuleman zich op de achter grond. De namen van mensen als Hogewoning, Stoop, Zwikstra, Burgwal, Huijbregts waren zeer dikwijls actueel. Meuleman wilde zich doelbewust immer van alle problemen afzijdig houden. Maar achter de schermen was hij het, die keihard werkte en zich inzette om alle geschillen zo snel mogelijk bij te kunnen leggen. Wh S w Samen met Ruud Geels Bonhof met Laltek „Als de koningin niet in het stadion is, zit ik op de mooiste stoel. Die eer is echter niet verbonden aan de persoon Meuleman, maar aan mijn functie. Daarvan ben ik me altijd bewust gebleven”. Zeker is, dat de figuur Meuleman Bijna wekelijks ontvangt hij van .tal loze voetbalbonden uitnodigingen. Hij is een zeer gewilde gast, een man ook van aanzien. Met enige trots vertelt Meuleman dat hij voor een reis naar Djakarta vergeten was een visum aan te vragen. „Ik vertelde alleen dat ik was uitgeno digd door de Indonesische voetbal bond en zonder problemen kwam ik het land binnen. Mijn paspoort werd achtergehouden en enkele dagen later, hij zit nog in de amateurcommissie van de wereldvoetbalbond in de gehele wereld wordt gewaardeerd. volgens afspraak, keurig in mijn hotel teruggebracht”. „Ik stond eens in een lange file voor de grens met Oost-Duitsland. Bij de douane wist men dat ik onderweg was. Ik werd met mijn wagen keurig uit de lange rij wachtende auto’s gehaald en in het grenskantoor stond al direct een glas bier voor me.” „Ik zal die internationale contacten missen. Het was een belevenis om door Fidel Castro te worden ontvan gen, een bezoek brengen aan de paus en aan andere staatshoofden. De voet ballerij heeft me ontzettend veel vrienden opgeleverd. Die vrienden verlies ik in ieder geval niet”. „Vergeet ook niet dat het betaalde voet bal slechts kan draaien met duizenden liefhebbers. Mensen die in hun vrije tijd enorm veel werk verrichten voor de voet balsport. Hele clubs draaien op die goed- willenden, die er mede voor zorgen dat wij het produkt „voetbal” nog zo goedkoop kunnen leveren”. zaken binnen de bond nog beter te coördi neren, zodat wij naar buiten beter zullen overkomen. Wij hebben sinds kort een publiciteitsafdeling. Misschien werkt die afdeling wel niet goed. Ik blijf er echter bij dat ik mij als voorzitter van de KNVB niet hoef te schamen. Overal worden fou ten gemaakt. Maar over de gehele linie mogen we niet klagen”. hoe je kansen gecompromiteerd worden als je nu al in Spanje zou gaan voetballen. Ik ben nog jong. Als ik een paar jaar ouder ben kan ik altijd nog in het buitenland gaan spelen. Bovendien is het financieel in Duitsland ook niet bepaald onaantrekkelijk voor me”. Meuleman sluit echter niet zijn ogen voor de langzamerhand levensgevaarlijke inval van de commercie, die ook voor een deel de oorzaak is van het feit dat er rellen uit kunnen breken. „We zullen ons moeten afvragen of we de soms exorbitante eisen van de spelers nog langer moeten hono reren.” „Indien de KNVB de hoge verzekerings premie voor een man als Johan Cruijff niet wenst te betalen, en Nederland het derhalve zonder hem zou moeten doen, worden mijn ruiten thuis wel ingegooid. Ik wil er maar mee zeggen dat het voetbal- gebeuren direct in de emotionele sfeer wordt getrokken. Met de FBO (Federatie van Betaald Voetbalorganisaties - red.) zal de KNVB in de toekomst wellicht nog intensiever van gedachten moeten wisse len wat ons te doen staat.” Ondanks het feit dat Borussia vijf volwaardige internationals in het weet hij: „Arrogantie heeft Neder land de wereldtitel gekost. De Nederlanders dachten dat ze er al waren. Het best was dat aan Cruijff te merken. Een begenadigd speler, die een schitterend toernooi achter de rug had. Maar op het beslissende moment begon hij weer te praten tegen de scheidsrechter. Erg dom natuurlijk. Nederland liet zich veel te veel afleiden door zaken, die niets met voetballen te maken hadden in die finale. Het elftal had op dat moment gewoon meer klasse dan wij. Maar door vreselijk hard te werken hebben we het toch gered”. cieel aardig kan rondkomen wanneer zo’n Europa-Cuptoemooi wordt gehaald”. „Het gevolg van die Europa-Cupdrang is dat de rijke clubs de goede spelers van de arme clubs afkopen om op die manier landskampioen te worden en dan in het Europa-Cuptoernooi te belanden. Rijk en arm is nu eenmaal in het voetbal verenigd Daar is geen verandering in te krijgen”. „De toekomst van het betaald voetbal in Nederland is een zaak die in het. bestuur betaald voetbal centraal staat. Het gigan- tisme, de enorme geldbedragen zouden kunnen worden teruggedrongen. Mis schien verlies je dan wel alle sterren voor het nationale elftal Mogelijk wil de over heid bijspringen. Een beroep doen op de overheid lijkt me niet onredelijk”. „En dan gaat het niet om 25 miljoen per jaar waar zo vaak over wordt gesproken. Met minder kan het ook Kunstenaars krijgen toch ook subsidie. De schouwburg toch ook. En dan kun je wel zeggen dat de overheid niet moet meehelpen te bevorde ren dat een speler een salaris van twee ton verdient, maar dan zeg ik, in de showwe- reld zijn toch ook artiesten die er duidelijk uitschieten”. Meuleman vindt het een logische zaak dat de radio en televisie ook hun deel voor het voortbestaan van het betaald voetbal op zich nemen. Zoals bekend zijn de voet- balieiders er van overtuigd dat er meer publiek naar de wedstrijden komt wan neer de radio de rechtstreekse flitsen staakt. „Wie weet heeft het een extra gun stig effect op het aantal toeschouwers wanneer de NOS het betaalde voetbal op zowel de radio als televisie zou boy cotten.” „Wij moeten natuurlijk met name voor wat het betaalde voetbal betreft vooruit denken. Maar de toekomst blijft duister. De spelers en de belangenorganisaties hebben terecht veel bereikt. De eisen wor den hoger en hoger Hoe ver kun je gaan? De Europa-Cup die ik wilde tegenhouden bracht ineens miljoenen mensen naar de velden. Zoek nu maar een andere uitvin ding. Misschien spelen we over vijftig jaar tegen een maan-elftal. Dan krijg je weer een opleving”. Meuleman ziet de toekomst toch niet met grote zorg tegemoet, ook met nu met name de laatste maanden de KNVB keer op keer in negatieve zin in het nieuws kwam. „Ach, die incidenten zijn er altijd al geweest. Het is mets meuws. Ik moest laatst een lezing nouden. Ik las een stuk voor uit een kranteartikel Ik vroeg de aanwezigen: wie denkt u dat dit stuk het ging over een relletje in de voetbalwe reld heeft geschreven Onder de ant woorden viel de naam van Herman Kuip hof iedereen was verbaasd toen ik vertel de dat het verhaal in 1920 was geschreven. Dat bevestigde mijn mening: er is echt met zo veel veranderd”. het beste voetbal van Duitsland, maar ons spel heeft iets frivools, wadrdoor we vaak op beslissende momenten de boot ingaan, terwijl wij op grond van onze kwaliteit toch zouden moeten winnen. Wat dat betreft is Bayern München het sterkste team van Duitsland. Dat elftal speelt misschien wel niet zo fraai, maar wel verschrikkelijk koel en efficiënt. Anders win je geen drie Europa-cups. Daarom wil ik ook niet teveel klagen over de beslissin gen van Van der Kroft. Natuurlijk zijn we in Madrid vorig jaar voor de Europa-cup door zijn beslissingen benadeeld. Maar het had nooit zover hoeven komen. In Duitsland gaven we volkomen onnodig een 2-0 voorsprong uit handen. Op een schlemielige manier. Was dat niet gebeurd dan hadden al die toestan den zich in Spanje ook niet voorge daan”. De ontwikkelingen leken Kraay aanvankelijk gelijk te geven. Het jaar na het wereldkampioenschap maakte Bonhof een niet al te bijster goed seizoen bij Borussia door. Maar wat voor Bonhof gold ging voor de meeste vedetten van het wereldtoernooi in Duitsland op. De vakantie was over het algemeen te kort geweest en dat brak het meren deel van de WK-voetballers, of zij nu Cruijff, Neeskens,Beckenbauer, Müller of Bonhof heten, in de loop van het seizoen met een reeks bles sures en vormverlies, danig op. Maar daarna ontwikkelde de Duitse revelatie van het wereldkampioen schap zich opnieuw in een tempo, dat zelfs de Duitse bondscoach Hel muth Schön heeft verbijsterd. Bin nen twee seizoenen na de Duitse wereldtitel heeft Bonhof zich, na het wegvallen van gerenommeerde krachten als Overath, Breitner en Gerd Müller, tot één van de grootste sterren van het Duitse nationale elf tal ontwikkeld. Een team, waarin hij de motor op het middenveld vormt. In die hoedanigheid presen teerde Bonhof, die bij Borussia ook vaak in de laatste lijn opereert, zich Hij is een van de meest aimabele voetballeiders in de wereld. Wim Meu leman is een begrip in het internatio nale voetbal. Eind volgend jaar zal Meuleman als voorzitter van de KNVB, na elf jaar trouwe dienst, opstappen. „Ik zal die fijne sfeer die ik in alle werelddelen ben tegengekomen gaan missen”. Rensenbrink en Jan Peters op zijn lijst had staan, tot de definitieve conclusie kwam dat een voetballer als Bonhof Real Madrid zoveel extra klasse zou verschaffen dat een concurrent als Barcelona, zelfs met Cruijff en Neeskens, dit jaar weer buitenspel zou komen te staan. Hoe het Borussia is gelukt om Bonhof te houden is raadselach tig. Madrid heeft zich nu tevreden gesteld met Bonhofs clubgenoot Jensen, die echter niet half zoveel in Spanje verdient als Bonhof had kunnen gaan verdienen. Maar Bonhof weet echter: „Ik heb helemaal niet het gevoel dat ik nu het grote geld gemist heb. Mijn tijd komt nog wel. Sportief gezien is het voor mij aantrekkelijker om in een elftal als Borussia te voetballen dan in Real Madrid. Zeker met de wereldkampioenschappen in 1978 in Argentinië voor de deur. Ik wil graag weer meedoen en wie weet „Nu vind ik het welletjes. In het burger leven ben ik met pensioen gegaan (Meule man was directeur bij een verzekering- maatschappij - red.) en nu is die tijd in mijn voetballeven ook aangebroken. Ik weet nog goed dat ik bij de aanvaarding van het voorzitterschap uitriep dat ik die functie niet langer dan zes jaar wilde bekleden. De toenmalige secretaris penningmeester Lo Brunt zei dat ik het zeker acht jaar zou uithouden. Op diezelf de avond dat Brunt dat tegen me vertelde, overleed hij. Zijn dood heeft me bijzonder veel gedaan”. De KNVB komt naar buiten toe zeker niet als een van de „rustigste” sportorga- Bonhof is momenteel één van de populairste Duitse voetballers en dat betekent dat hij in een welva rend land als de bondsrepubliek een enorm bedrag aan nevenactivi teiten (als reclame) kan opstrijken. Bovendien bemoeide bijna de hele natie zich ermee toen bekend werd dat Madrid, na Paul Breitner, opnieuw een Duitse ster wilde strik ken. Men was tenslotte nog niet vergeten hoe Bonhof ooit tijdens de finale van het wereldkampioen schap bijvoorbeeld een Johan Nees kens uitschakelde. Bonhof: „Ik moet er natuurlijk wel bij vertellen dat wij in die finale tegen Neder land wel het nodige geluk hebben gehad. Bondscoach Schön was voor twee Nederlandse spelers maar echt bang. Dat waren Cruijff en Neeskens. Ook Beckenbauer waar schuwde mij vooral voor Neeskens. De eerste helft is het me redelijk gelukt om Neeskens uit te schake len. Na rust ging dat domweg niet meer. Hoe we ook vochten, we moesten wel terug. Wat ik probeer de, ik moest ook wel achter Nees kens aan. Er zijn momenten geweest dat we over fortuin niet te klagen hebben gehad. Aan de ande re kant maakte Gerd Müller een zuiver doelpunt dat wegens buiten spel werd afgekeurd. Eigenlijk had het dus 3-1 moeten zijn”. Verder wil Bonhof niet meer teveel terugkijken naar dit hoogte punt uit zijn voetbalcarrière. Wel elftal heeft lijkt het team door het vertrek van de efficiënt opererende Deense spits Jensen dit seizoen, vooral aanvallend, duidelijk wat verzwakt. Bovendien heeft Borus sia slopende weken van toernooien, ondermeer het Amsterdam-701- toernooi, waarin het team een nogal lusteloze indruk achter liet, achter de rug. Wedstrijden die financieel noodzakelijk zijn om de begroting van de Bundesliga-vereniging rond te krijgen. Bonhof: „De vakantie is dit keer opnieuw erg kort geweest. Na het spelen met het nationale elftal in Joegoslavië liep ik voor mijn gevoel al weer veel te snel te trainen bij Borussia. Door het vertrek van Jen sen krijg ik de indruk dat er inder daad een stukje evenwicht is weg gevallen. Maar zo’n uitgebalan ceerd geheel hebben we nooit gevormd. We spelen waarschijnlijk Zeer veel moeilijkheden met het Neder lands elftal zullen naar het oordeel van Meuleman verdwijnen wanneer zijn ideeën werkelijkheid worden. „Ik stel voor zo snel mogelijk een manager aan te stellen die de organisatorische en finan ciële zaken op zich neemt. Dan is de nieuwe bondscoach van veel sores bevrijd.” „Knobel moest zich met veel te veel zaken bezighouden. Ieder seizoen zit je met zo’n zeventig wedstrijden die onze vertegenwoordigende elftallen spelen. Knobel kwam met de financiën in aanra king, moest voor hotels zorgen. Dat belast een bondscoach veel te veel”. nisaties over. Iedere keer weer wordt het Nederlandse volk met conflicten rond spelers, trainers en officials geconfron teerd. Meuleman erkent dat de KNVB geen goede naam bij het publiek heeft, maar hij voegt er ogenblikkelijk aan toe dat zijn collega-voorzitters in het buiten land vaak met net zoveel „narigheid” heb ben te maken. „De pers zit er dichter op. Iedere klei nigheid wordt in 1976 direct gesignaleerd. En we moeten niet vergeten dat de voet ballerij bij het grote publiek veel emoties losmaakt. Wij hebben een gigantisch apparaat. Bijna een miljoen leden. En natuurlijk worden -?r fouten gemaakt. Maar men moet niet stellen dat de KNVB er een wanbeleid op nahoudt.” „Wij zullen zo snel mogelijk trachten de tijdens het Europese kampioen schap voor landenteams in Joege- slavië als één van de beste voetbal lers van het hele toernooi. Zijn pas- seertechniek, brekerskwaliteiten, inzicht, traptechniek en onnavolg bare afstandschoten, vielen telkens opnieuw op. Geen wonder dat de Joegoslavi sche trainer Miljanic van de Spaan se kampioen Real Madrid, die ook „Kunnen we nog wel terug? Zijn de ingeburgerde geldbedragen nog wel terug te draaien? Ik durf het niet te zeggen. De KNVB zou kunnen zeggen: vind je dat de premie niet hoog genoeg is, nou dan speel je maar niet’.. Meuleman memoreert dat de inkomsten uit interlandvoetbal jarenlang het finan ciële sluitstuk voor de KNVB was „Dat ligt nu anders. De clubs gingen terecht geld vragen wanneer zij een speler moes ten afstaan voor Oranje. Jaren geleden sprak elke interland nog tot ieders ver beelding. Dat is voorbij”. „Daarom heb ik altijd tegen een Euro pese competitie gevochten. Een leuke uit vinding die Europa-Cups, maar het heeft het betaalde voetbal geen goed gedaan. Het publiek wil alleen nog maar topvoet bal zien. En de clubs weten dat men finan- F Rainer Bonhof is z’S-1 -W ■X

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23