en dan hartreizen naar Genève I rf 3II VEEL MEER „ASBESTDODEN” VERWACHT Kabinet nog niet eens over uitstel SER zeer vaag over het openbaren van inkomens I BTW-verhoging Overeenstemming over dit nog I Cruson maandag weer gedeeltelijk in bedrijf IX v,ag “V verbrand 1 door B Zuid- Groot aantal materialen zeer gevaarlijk Beurs van Oude Kunst en Antiquiteiten w* Schade fruitoogst valt wel mee Molukse jongeren F - 19 7 6 2 ZATERDAG AUGUSTUS 2 1 BINNEN" EN BUITENLAND WERKRAPPORTEN longkanker, veroorzaakt is door het inademen van asbestvezels. Persluchtmasker M (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren een advies aan de regering vastgesteld over openbaarheid van inkomens, dat door zijn vaagheid meer een interim-karakter heeft gekregen. Op het stuk van al of niet grotere openbaarheid, zodat op langere termijn alle inkomens bekend kunnen worden gemaakt, heerst in de SER flinke verdeeldheid. Werkgevers zijn tegen, werknemers voor en de Kroonleden stemden verdeeld of onthielden zich van stemming. MOSKOU. Het bezoek van de Nederlandse parlementaire dele gatie aan Rusland, dat toch al werd gekenmerkt door flink wat irritatie over en weer, is gisteren afgesloten met een regelrecht incident. Tot drie maal toe weigerde de voorzitter van de Russische Opperste Sovjet van Kamervoorzitter dr. Vondeling een lijst met namen in ontvangst te nemen van politieke gevangenen en joodse staatsburgers die geen toestemming krijgen de Sovjet-Unie te ver laten. Achterhaald Uit de boot ROTTERDAM (ANP). Naast de 125 inwoners van Walcheren, genoemd door dr. J. Stumphius in Oslo, zullen er tussen nu en het jaar 2000 nog eens minimaal circa 2400 Nederlanders sterven aan mesothelioom. Ook in het merendeel (72 percent) van deze gevallen zal komen vast te staan, dat de ziekte, een ongeneeslijke vorm van Slachtoffers Premieregeling Manoeuvres Maal geweigerd Gearresteerd RONDE LUTHERSE KERK Singel Amsterdam 21 tón 29 augustus 1976 Openingsmeten zater- en zonoagen x L Meevaller Boetes Schadeclaims Autorijles duurder Toneelknecht Honger Nog krasser Pijnlijk Proefschrift f e s i K' Vondeling ontketent incident op slotdag van bezoek aan Moskou (Van onze speciale verslaggever mr. Frans Kok) 4Ï Vooruitzichten voor maandag: Droog, zonnig en warm. s f Cruson is als eerste bedrijf in Neder land op last van de Kroon gesloten, omdat het niet voldeed aan de eisen, die de inspectie voor de volksgezondheid en de milieuhygiëne en de arbeidsinspectie aan het bedrijf stelt. De veertig personeelsle den van Cruson zullen toch allemaal maandag aan het werk kunnen gaan, een 0 0 waar echter weinig aan te doen is, „want,” aldus Vondeling, „ik kan de Russen het stuk niet in de mond stoppen.” De Neder landse delegatie heeft trouwens toch wei nig voor de dissidenten kunnen doen, want alle voorgenomen ontmoetingen, o.a. met prof. Sacharov, Nobelprijswin naar voor de vrede in 1975, bleken op het laatste moment niet door te kunnen gaan. Naast de kwestie van de politieke vrij heden hebben de Nederlandse Kamerle den ook het recht op godsdienstvrijheid aangeroerd. Ook hier kreeg men echter nietszeggende, zelfs enigszins schampere antwoorden. Om zich beter te kunnen oriënteren over de stand van zaken rond de gods dienstvrijheid is donderdag in Leningrad op initiatief van de Nederlandse Kamerle den als extra programmapunt een bezoek ingelast aan het museum voor de geschie denis van de religie en het atheïsme. In het museum, gevestigd in een voormalige kerk, wordt de godsdienst voorgesteld als een achterhaald, historisch verschijnsel. Het afrondend gesprek van vrijdag ging voorts over de ontwapeningsbesprekin- gen in Wenen, gekoppeld aan het vraag stuk van vrede en veiligheid. Opvallend was dat het CPN-Eerste-Kamerlid IJm- kers, die zich tot dat moment geheel eens gezind achter alle kritische vragen van Nederlandse zijde had opgesteld, zich op Het PvdA-Kamerlid Van der Doef heeft nog geprobeerd het rapport van Amnesty International over het lot van de politieke gevangenen in de Sovjet-Unie ter sprake te brengen. Maar de Russen weigerden botweg op de door Van der Doef geciteer de passages in te gaan. Men zei nog dat Van der Doef er beter aan deed de Russi sche wetten wat grondiger te bestuderen; dan zou hij zien dat de rechten van de gevangenen in de Sovjet-Unie niet verder kunnen worden uitgebreid. inkomens bekend te laten maken gebaseerd op het feit dat zij minder verdienen dan zij naar buiten zouden willen laten blijken. Van,de kant der werkgevers bestreed men deze stelling. Het gaat om de doelmatig heid en om het recht op de privésfeer der inkomenstrekkers. UTRECHT (ANP). Tussen de vertegenwoordigers van de werkgroep hartchirurgie buitenland van de gezondheidsraad, de ziektekostenverzekeraars en de ziekenfondsen is gisteren op een vergadering volledige overeenstemming bereikt over open hartoperaties bij Nederlandse patiënten in het Centre Medical de Genalier in Genève. Er zijn duidelijke afspraken gemaakt over de coördinatie, de organisatie en de financiering van deze operaties, zo deelde een woordvoerder van de Ziekenfondsraad mee. leerders zelf en later door ander personeel van de werf Maar ook de schepelingen die m de machinekamer werken, krijgen asbestvezels naar binnen; vooral doordat hun werkomgeving voortdurend wordt geventileerd Hierdoor wordt het aanwezi ge- asbeststof steeds weer in circulatie gebracht. De ministerraad heeft gisteren de behandeling van het dekkingsplan voor de begroting van 1977 nog niet af kunnen ronden. Over de begroting van Defensie, waarop tot en met 1980 350 miljoen moet worden bezuinigd, zal volgens de premier geen nader overleg meer plaatsvinden. „De begroting van Defensie is vastge steld,” aldus Den Uyl. te de De VN-hoge commissaris voor de vluch telingen heeft gisteren verklaard dat bij de Rhodesische aanval vorige week een Mozambikaans vluchtelingenkamp met 8000 vluchtelingen geheel is verwoest, en dat ongeveer 1000 vluchtelingen zijn gedood. De functionaris heeft er een mas sagraf met voornamelijk vrouwen en kin deren gezien. Ook voor het winterseizoen 1976-1977 heeft het bedrijfsschap schildersbedrijf besloten een premieregeling in tevoeren. Het bedrijfschap betaalt 30,- per maand. De strijdmachten van de Sovjet-Unie, Polen, DDR en Tsjecho-Slowakije zullen van 9 tot 16 september in het westen van Polen met in totaal 35.000 militairen geza menlijke manoeuvres houden. Ongeveer de helft van de vierhonderd soldaten van de Frederik Hendrikkazerne in Venlo hebben gisteren de middagmaal tijd geweigerd uit protest tegen de slechte kwaliteit van het voedsel tijdens de laatste weken. Volgens een woordvoerder van de VVDM hebben de militairen bij het ont bijt lunchpakketten klaargemaakt en die op de kamers opgegeten. Een Nederlander van Poolse afkomst, de 58-jarige J. Szarzec uit het Drentse Beilen is enige dagen geleden in Polen gearresteerd. De toedracht is nog ondui delijk. Szarzec, directeur van de limona- defabriek „De Born” logeerde volgens zijn familie bij een nicht in Wisla. Hij zou zijn vrouw al bericht hebben niet te ver wachten spoedig te worden vrijgelaten. (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York TelAviv Tunis n n nnw nnw n n n nw n nnw zzo nw windst. nw o n nno no n windst. zzo w nw ozo nno ozo z o zw zw no ono nw wnw nno wnw nno wnw nno n nno wzw ono 11 tip- IB.UO du> 1 uVerlye Oayeu van i 14.00-21 UC UUi j Onoet auspiciën van J Orde van Handelaren in Oude Kunst en Antiquiteiten Dr. A. Vondeling 25 27 25 26 23 23 27 21 25 25 30 27 25 30 26 28 24 16 15 26 27 27 28 27 32 28 31 18 26 25 29 28 25 17 21 20 26 25 27 6 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o 2 o o o o o o o o 3 o o o o 1 o o o o o o DEN HAAG. Het kabinet is het nog niet eens over een eventueel uitstel van de BTW-verhoging van 16 naar 18 per cent, die op 1 oktober moet ingaan. „De besprekingen over de BTW zijn nog niet volledig afgerond”, aldus minister president Den Uyl gisteren op zijn weke lijke persconferentie. 'V Dr. Vondeling wilde de lijst overhandi gen bij het ter sprake komen van het vorig jaar gesloten akkoord van Helsinki, dat een vrije uitwisseling van personen en ideeën tussen Oost en West garandeert. Met name had Vondeling willen pleiten voor de overkomst van de Russische dissi dent Boekovski, die al geruime tijd gevan gen zit en wiens gezondheidstoestand ern stig te wensen overlaat. De voorzitter van de Opperste Sovjet (het Russische parle ment) weigerde pertinent het stuk in ont vangst te nemen, waarop dr. Vondeling zijn verzoek nog twee maal herhaalde. De Rus zei dat Nederland de lijst met namen maar via de ambassade in Moskou moest aanbieden, waarna het wel bij het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken terecht zou komen. Volgens de VVDM-er was het nog een meevaller dat zoveel militairen aan de voedselboycot hebben meegedaan omdat juist gisteren de lievelingsmaaltijd van Jan Soldaat werd opgediend, patat met kip. „Hoewel de kip van vettigheid uit je vingers glipt”, voegde hij er wel aan toe. Mr. F. Andriessen lingen, de buisconstructie- en de nieuwe vatenfabriek. De rest gaat zich bezighou den met het aanpassen en vernieuwen van de sterk verouderde installaties. De opluchting bij directie en personeel van Cruson was na de beslissing van B. en W bijzonder groot. De Belgische overheid heeft drastische maatregelen genomen om gedurende de aanhoudende droogte verspilling van water tegen te gaan. Met ingang van van daag kan eenieder, die water verspilt een boete krijgen, die varieert van 270 tot 270.000. Onder waterverspilling verstaat men onder meer het besproeien van sier- tuinen en gazons, het wassen van gevels of auto’s, het reinigen van stoepen en het vullen van zwembaden of vijvers. Weer in binnen- en buitenland Van de kant van de vakbeweging en de WD is aangedrongen op uitstel van de verhoging tot 1 januari, omdat de consu menten al sterk getroffen zijn door de sterk stijgende prijzen. half bew. half bew. half bew. onbew. zw. bew half bew. licht bew. zw. bew. onbew. half bew. licht bew. licht bew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. half bew. onbew. onbew. zw. bew. half bew. licht bew. half bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. zw. bew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. zw. bew. onbew. licht bew. licht bew. half bew. zw. bew. licht bew. onbew. licht bew. licht bew- Het VVD-Kamerlid Komng wil van minister Van Agt weten of de afhandeling van de schadeclaims van de voormalige gijzelaars in Beilen en Amsterdam en andere gedupeerden nog steeds niet volle dig heeft plaatsgevonden. Ook gedupeer den van de gijzelingen in de Franse ambassade en de Scheveningse strafge vangenis zouden nog niet al hun schade claims hebben ontvangen Hij vindt dat dat een slechte indruk maakt. aantal van hen in twee te heropenen af de- ^ie punten en ook ten aanzien van het Nederlandse verzoek om afwijkende meningen toe te staan, uit de boot viel. IJmkers liet donderdagavond aan Vonde ling weten dat hij niet langer namens hem kon spreken. De ministers van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat hebben zich akkoord verklaard met een verhoging van de tarieven van autorijscholen met ingang van vandaag De tarieven met inbegrip van de BTW mogen 65 cent omhoog. De maximumprijs voor een uur rijles is I 27,95 Ook andere bedrijfstakken, bijvoor beeld de bouw (asbestcement) en de vezèl- verwerkende industrie, kennen het gebruik van asbest. Ook in doe-het-zelf zaken worden asbesthoudende stoffen verkocht. Het aantal produkten waarin deze stof wordt verwerkt is te groot om op te noemen, aldus dr Planteydt Hij vertelt van 4en toneelknecht, die overleed aan mesothelioom. Na langdurig speuren kwam de asbestcommissie er achter dat de man met decors had gesjouwd die bespoten waren met asbesthoudende verf (in verband mei brandgevaar) Mede dankzij hel werk van de oegeleidingscom missie heeft het ministerie van Sociale Zaken een concepi-asbestbesluit opge steld. dat nog dit jaar door de ï'weede Kamer zou worden behandeld Hierin wordt het gebruik van asbest in principe verboden. Veel zal er zijns inziens dan ook van afhangen of Het bedrijfsleven bereid is net asbestbesluit, als dat inderdaad wordt aangenomen na te leven En dan nog betwijfel! dl Planteydt of de gemiddelde werknemer zal beseffen dai nïj zien moet besenermen (bijvoorbeeld door hei ara gen van een persiuchtmasker.i tegen het inademen van asbestvezels. Want hoe gevaarlijk de stof ook is. zij is aldus de patholoog-anatoom voorlopig niet weg te denken uit onze maatschappij. Hoewel dr. Planteydt zeer tevreden is met deze maatregel, meent hij dat er nog heel wat zal moeten gebeuren voor dat Nederland mesothelioom-vrij zal zijn. Hij hoopt dat de behandeling van het concept besluit in het parlement veel aandacht zal krijgen, zodat zoveel mogelijk mensen zich van (le gevaren van asbest bewust zullen worden Dr Planteydt is ervan overtuigd, dat tot op de dag van vandaag in vele bedrijven op onverantwoorde wij ze met asbest wordt omgegaan Dal men bij „De Schelde” heeft geprobeerd doel treffende maatregelen te nemen, wil vol gens hem nog niet zeggen dat dit elders ook is gebeurd De ongeveer 70.000 vluchtelingen uit de westelijke Sahara, die in 14 kampen aan de Algerijnse grens wonen, worden vol gens de Zwitserse hulporganisatie „Terre des hommes” met de hongersnood bedreigd. Ook de medische voorzieningen zijn ontoereikend. De organisatie, die zelf ruim een ton beschikbaar stelde, vraagt om meer hulp. is voorzitter van de commissie. Deze bestaat verder uit nog een aantal medici vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en functionarissen van de arbeidsinspec tie De commissie heeft inmiddels ont dekt, dat mesothelioom verhoudihgsge- wijs veel voorkomt in geïndustrialiseerde gebieden. Dit als gevolg van het feit, dat de laatste decennia steeds meer indu strieën asbest zijn gaan verwerken. Zo is Groot-Rotterdam met zijn scheepswerven en havens, een bekend centrum van mesothelioom, aldus dr. Planteydt. Hij wijst erop, dat de meeste werven, net als „De Schelde” tot 1969. veel gebruik maakten (en nog maken) van asbest als isolatiemateriaal. Veel onderde len van een schip voornamelijk in de machinekamer moeten immers door een isolerende laag worden omgeven om ze te beschermen tegen de hoge tempera turen ter plaatse. Het aanbrengen van asbest brengt veel van deze stof in de lucht, die ingeademd worden door de iso- Aantal uren zon: 8 tot 14. Min. temp., omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 27 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Ondanks alle gebleken meningsver schillen met de Sovjet-autoriteiten twijfelt delegatieleider dr. Vondeling toch niet aan het nut van dit bezoek. Wat de delega tie betreft, ia er volgens Vondeling vol doende gelegenheid geweest om in alle openhartigheid het Nederlandse stand punt over een aantal zaken uiteen te zet ten. Vondeling noemt dat winst, ondanks de zware geïrriteerdheid die het soms bij de Russische gastheren opwekte. Vonde ling: „Wat mij zelf betreft: mijn ogen zijn ten aanzien van een aantal punten, zoals de grote inkomensverschillen, wel open gegaan. Het is in sommige opzichten nog krasser dan ik dacht.” BRUSSEL (ANP). De fruitoogst in de Europese Economische Gemeenschap lijkt van de droogte minder te lijden te hebben gehad dan was verwacht. Het Bureau voor de Statistiek van de Europe se Gemeenschappen schat de fruitpro- duktie in de negen landen van de EEG voor dit jaar namelijk op 15,5 a 17 mil joen ton. Vorig jaar bedroeg zij 17,6 mil joen ton. De appeloogst zal ongeveer eenvijfde kleiner uitvallen dan vorig jaar. Daarente gen zullen peren, kersen en aardbeien bijna de resultaten van verleden jaar bereiken. De consumenten hebben dus de keus om zich met ander fruit voor appelen schadeloos te stellen. Het pruimenjaar is bijzonder goed uitgevallen, meteen toene ming van de produktie met tachtig per cent Ook perziken en abrikozen zijn er aanzienlijk meer dan in 1975 van de bomen gekomen. Dr. Vondeling sprak na afloop van de ontmoeting van een pijnlijk incident, De Kamerleden toonden zich nogal gepikeerd over de aard van de tentoon stelling, die bovendien uitvoerig wordt omlijst met anti-godsdienstige teksten van Engels en Lenin. Bij wijze van demonstra tief gebaar gingen de twee dagen enkele Kamerleden (Andriessen, Van der Doef, Ploeg en De Boer) naar een dienst in een Russisch-orthodoxe kerk. Het is de bedoeling, dat er jaarlijks ongeveer 200 patiënten naar Genève vliegen, in kleine groepjes van twee a drie patiënten, die in een weekend vertrekken en dan veertien dagen in Genève blijven. De organisatie van de reizen naar Zwitserland berust bij de werkgroep hartchirurgie buitenland. De eerste patiënten vertrekken 29 augustus van Schiphol. De afgelopen weken Zijn al enkele patiënten op individuele basis in Zwitserland geholpen. Patiënten die op de wachtlijst staan en voor wie de cardioloog en de hartchirurg hebben verklaard, dat de noodzakelijke ingreep hier niet binnen drie maanden mogelijk is, kunnen de wens te kennen geven, zich in het buitenland te laten behandelen. betogen inlijving Oost-Timor bij De begeleidingscommissie asbest- expositie TNO werd zeven jaar geleden opgericht naar aanleiding van het proef schrift van dr. J Stumphius, waarin, het verband tussen mesothelioom en het in aanraking komen met asbest werd aange toond. Dr. Stumphius, bedrijfsarts van de scheepswerf „De Schelde” in Vlissingen, waar tot 1969 veel asbest verwerkt werd, Om tegen van i Indonesië heeft een groepje Zuidmolukse jongeren gisteren in Den Haag gedemon streerd. Tijdens deze demonstratie werd een Indonesische vlag verbrand. het xx/eerj Dit blijkt uit gegevens van de patholoog-anatoom dr H. Planteydt, die als lid van de begeleidingscommissie asbest-expositie een kaartsysteem heeft aangelegd van mesothelioom-patiënten. Dr. Planteydt is er zeiler van dat per jaar honderd Nederlanders aan deze „beroeps ziekte” overlijden en misschien wel meer. Nog steeds zou het voorkomen dat een arts het mesothelioom niet herkent en derhalve een andere doodsoorzaak opgeeft. BRESKENS (ANP). B. en W. van Oostburg hebben gisteravond tijdens een spoedvergadering besloten om het metaaloppervlakte veredelingsbedrijf Cruson in Breskens een nieuwe kans te geven. 29 - 29 - ZONDAG 22 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 5.35 uur, onder 19.50 uur Maan op 2.06 uur, onder 17.44 uur Waterstanden Umuiden Hoog water 0.54 uur en 13.33 uur. Laag water 8.55 uur en 21.24 uur. MAANDAG 23 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 5.36 uur, onder 19.47 uur Maan op 3.14 uur, onder 18.18 uur Waterstanden IJmuiden Hoog water 1.54 uur en 14.21 uur. Laag water 9.58 uur en 22.20 uur In grote trekkep werd men het eens over de openbaarheid van functie-inkomens. De mogelijkheid wórdt in het advies, dat nu naar minister Boersma (Sociale Zaken) gaat, geopperd om een‘code op te stellen die op een wet kan worden gebaseerd. Dit was een compromis, want de werkgevers wilden een code die de SER zou opstellen, terwijl de werknemers een wettelijke regeling wilden met de nadruk op uitvoeringsmaatregelen en overleg met de sociale partners. In het debat wetd van werknemerskant gesteld dat geheimzinnigheid over inkomens schadelijk iS. Men krijgt wel eens de indruk dat het verzet tegen openbaarheid van inkomens voor een groot deel koudwatervrees is. Mogelijk is de weerzin van velen om

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2