Athene levert Pohle niet aan Bonn uit KAMAL JOEMBLATT VERWIJT EGYPTE VRIJWILLIGERS TEGEN TE HOUDEN Nog steeds geen vrede in Korea Dertig doden gevonden bij Buenos Aires Kritiek op maatregelen van Boersma achtergrond 5 Franse „witte fietsen” 1 NU VERVALLEN GRIEKSE OFFICIER VAN JUSTITIE IN BEROEP Lockheed-arrestatie Spanning Kissinger Groep gevangenen in Italië ontsnapt Dominee doet poging tot zelfverbranding Weigering van mevrouw Peron Regering probeert olieboycot Israel te voorkomen President Park „WOONTERMIJN 1%. 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 AUGUSTUS ZATERDAG 2 1 @1 (Door Jaap van Ginneken) Het bloedige incident dat deze week aan de Koreaanse bestandslijn plaatsvond, heeft nog eens de aandacht geves tigd op het feit dat 25 jaar na de Korea-oorlog, die drie miljoen doden kostte, de vrede nog steeds niet is teruggekeerd en dat de koude oorlog daar op ieder moment weer in een hete oorlog kan omslaan. JOHANNESBURG (AFP, ANP). Nog geen week geleden maakte de Zuidafrikaanse rege ring bekend dat zwarten de hui zen die zij bewoonden in de zwar te woonoorden bij de grote, „blanke” steden, voor een perio de van dertig jaar konden huren. Voor die tijd konden zij er van de ene op de andere dag uitgezet worden. O k 1 BgKr s Weer concessie in Zuid-Afrika Camille Chamoun, voormalig president van Libanon en thans minister van Bin nenlandse Zaken, heeft gisteren in een radio-interview gezegd dat in de toekomst De uitbrekers hadden verscheidene cipiers overmeesterd en onder bedreiging met messen gedwongen de sleutels van de gevangenisdeuren af te geven. Van de ontsnapten maakt Graziano Mesina deel uit, die tot zijn arrestatie in het voorjaar van 1968 als de beruchtste bandiet van Sardinië gold. De voorwaarde, die minister Boersma stelt bij het toekennen van premies, name lijk dat werkgevers behalve een leercon tract voor de vakopleiding ook een arbeid- overeenkomst aangaan met werkloze jongeren, waardeert het jongerencontact als een van de positieve punten van het pakket maatregelen. Tot dusver zijn in Japan twaalf perso nen in staat van beschuldiging gesteld, onder wie oud-minister Tanaka. De eigenaren van fabrieken in de buurt van het stadsgebied New Brighton bij Port Elizabeth hebben gisteren plannen bekend gemaakt voor de vorming van een soort gezamenlijk beschermingsfront tegen aanvallen van zwarte betogers. Aanleiding hiertoe zijn de aanvallen van donderdag, waarbij op sommige plaatsen aanzienlijk schade werd aange richt. De Nederlandse regering volgt de ont wikkeling van de situatie in de woongebie den om de grote steden van Zuid-Afrika „met diepe zorg”, aldus heeft de woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag desgevraagd meegedeeld. „De helaas niet aflatende repressie tegen de zwarte bevolking van de gebie den eist van dag tot dag meer slachtof fers”, aldus de woordvoerder. De politiek tot nu toe was dat de zwar ten maar tijdelijk in woonoorden aan de rand van de grote steden verbleven en dat zij te gelegener tijd zouden worden over gebracht naar hun „natuurlijke omge ving”, de bantoestans, die de meesten niet eens kennen. Gisteren heeft de Zuidafrikaanse rege ring ook de termijn van dertig jaar laten vallen, waardoor de zwarten voor altijd in hun huizen kunnen blijven wonen. (Van onze redactie buitenland) BONN-ATHENE. Het Griekse hooggerechtshof heeft gisteren besloten de 34- jarige Duitse anarchist Rolf Pohle niet aan de Bondsrepubliek uit te leveren. Met drie tegen twee stemmen beslisten de rechters dat Pohle geen crimineel is, maar in West- Duitsland politieke delicten heeft gepleegd. Op grond van een verdrag van 1907 kan hij nu in Griekenland blijven. Hij deed een beroep op Somalië, Irak, Algerije, Koeweit, Marokko en Tunesië eveneens troepencontingenten naar Liba non te zenden. bare aanklager tegenstrijdigheden in de verklaring van de betrokken gevangene had ontdekt. Hij weigerde de naam van de gevangene te noemen. Op 7 juli ontsnapten Monika Berberich, Inge Viett, Gabriele Rollnik en Jüliane Plambeck, nadat zij twee bewaaksters overmeesterd hadden. presidentskandidaat Kim Pae Jung, tegen de bekende dichter Kim Chi Ha en een aantal priesters en dominees, die zich eveneens tegen het dictatoriale beleid van de regering hebben uitge sproken. De Egyptische bevelhebber van het Arabische vredescorps in Libanon, gene raal Mohammed Hassan Ghoneim, heeft gisteren besprekingen gevoerd met dè linkse leider Joemblatt. Ghoneim drong bij hem aan op de terugtrekking van Palestijnse- en moslem-strijdkrachten uit de bergen bij Beiroet. De christelijke militia hebben laten weten dat zij de Palestijnen in de bergdor pen ten oosten van de Libanese hoofdstad volledig onder de voet zullen lopen als zij zich niet terugtrekken uit dit gebied, dat van oüdsher door christenen bewoond en beheerst wordt. Al een week lang besto ken de twee strijdende partijen elkaar met zware artillerie. Omgekeerd beschuldigt Seoel het Noorden ervan dat zijn grote nadruk op de ontwikkeling van zware indus trie ook een enorme inspanning voor defensie verbergt Met het wantrou wen nemen ook de schermutselingen toe. Reeds eerder deze maand vonden over en weer zware mprtierbeschietm- gen plaats en in juni werden aan beide zijden ook drie grenswachten in een schermutseling gedood. Ondertussen is dus de spanning de laatste maanden weer snel opgelopen. Het Noorden beschuldigt Amerika ervan dat het zijn wapens uit Vietnam grotendeels naar Korea heeft overge bracht, met inbegrip van vliegtuigen en kernbommen. Daar zouden nu nog eens die uit Thailand zijn bijgekomen. En waarschijnlijk volgt binnenkort materieel uit de Filippijnen en Taiwan. In weinig delen van de wereld zou zoveel oorlogstuig opeengepakt staan i als in Korea. BUENOS AIRES (AP). De afgezette president van Argentinië, mevrouw Isa bel Peron, heeft geweigerd om voor de rechter te getuigen over het vermeende misbruik van openbare fondsen. BUENOS AIRES (Reuter). In het dorp Fatima op 60 km ten westen van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren de lijken van dertig mensen gevonden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering zal probe ren de dreigende olieboycot tegen Israel te voorkomen. Minister-president Den Uyl zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. aan negers Ze wenst eerst toestemming voor een gesprek met de pauselijke nuntius, zo werd gisteren door regeringsbronnen bekend gemaakt. De rechter die haar zaak behandelt heeft haar in haar buitenverblijf opge zocht en volgens de regeringsbronnen heeft hij toestemming gegeven voor een gesprek met de nuntius, monseigneur Pio Laghi. De voornaamste beschuldiging tegen mevrouw Peron is dat ze in juli 1975 een chèque heeft ondertekend om 700.000 dol lar over te schrijven van de fondsen voor sociale zaken naar een privérekening. Duidelijk is in elk geval dat geen van beide regeringen zich bij een definitie ve deling wil neerleggen, en duidelijk is ook dat zij beide trachten de Verenigde Naties te beïnvloeden, die zich over enkele weken opnieuw met het pro bleem moeten bezighouden Vorig jaar heeft de Algemene Vergadering name lijk twee tegenstrijdige resoluties aan genomen die dus niets oplosten Maar dit jaar zal opnieuw moeten worden getracht een werkelijke oplossing te vinden. Wat er precies is gebeurd, is niet helemaal duidelijk. Volgens aanvanke lijke mededelingen van Amerikanen waren acht Zuidkoreaanse burgers, geëscorteerd door zes Amerikaanse militairen, bezig willekeurige bomen te snoeien, toen ze zonder enige aanlei ding met bijlen werden aangevallen door een grote groep Noordkoreaanse militairen. Twee Amerikaanse officie ren werden gedood, negen Amerika nen en Zuidkoreanen werden gewond. ROME (DPA, AP). Uit de gevange nis van de stad Lecce in Apulië (Zuid- Italië) is gisteren een vijftiental gevange nen ontsnapt. Vier van hen zijn inmid dels weer gepakt. Maar volgens andere waarnemers zou juist de noordelijke regering een verhoging van de spanning nastreven. In het tijdperk na Vietnam zijn name lijk vele landen bezig hun houding ten opzichte van Korea te herzien. Zo heeft de grote meerderheid op de topconfe rentie van 85 niet-gebonden landen deze week in Sri Lanka het standpunt van Pyongyang inzake het conflict ondersteund. Volgens de betreffende waarnemers zou president Kim II Soeng hieruit politieke munt hebben willen slaan. opdracht ze te snoeien. Een groep van tien Noordkoreanen zou daartegen bezwaar hebben gemaakt en hebben gesteld dat een dergelijke ingreep eerst door de betreffende overlegorganen moet worden besproken. In Bonn heeft het ministerie van justitie „gelaten” op deze beslissing gereageerd. De CDU-CSU-oppositie meende echter dat de Griekse beslissing met communisti sche steun was genomen, teneinde de rechtsorde in de Bondsrepubliek Duits land te verkrachten. Overigens heeft de Griekse officier van justitie beroep tegen de beslissing van de rechtbank aangetekend. Voorlopig moet Pohle dus nog in de gevangenis blijven. Het is nog niet bekend of de Griekse regering Pohle zal uitwijzen of hem poli tiek asiel zal verlenen. Als het tot een uitwijzing komt, zouden volgens de advo caat van Pohle in totaal 42 Afrikaanse en Aziatische landen hem welkom heten. Pohle is op 21 juni in Griekenland gear resteerd nadat hij het land met een valse pas (uit Peru) was binnengekomen. In de Bondsrepubliek was hij veroordeeld tot zes jaar en vijf maanden gevangenisstraf wegens het feit dat hij de Baader Meinhof- groep van wapens had voorzien. Het ministerie van binnenlandse zaken schreef de dood van de 21 mannen en negen vrouwen toe aan „de waanzin van irrationele groepen, die proberen de rust van het Argentijnse volk te verstoren en in het buitenland een negatief beeld van het land te vestigen”. Het is het grootste aantal mensen dat tot dusver bij een politieke gewelddaad om het leven is gekomen. Naar verluidt trof men bij de met kogels doorzeefde lijken een spandoek aan, waarop stond: „Montoneros-begraafplaats. Doodgescho ten omdat zij verraders van het vaderland waren”. De Montoneros vormden een van de twèe grote guerrillabewegingen die in Argentinië opereren. Meh acht het moge lijk dat de massamoord een „represaille” vormt voor de dood van de gepensioneer de generaal Omar Actis, die donderdag door guerilleros werd doodgeschoten. Korea wordt in het noordelijk en zuidelijk deel gescheiden door een gedemilitariseerde zone langs de 38e breedtegraad. Daarin ligt bij het plaatsje Panmoenjom een onderhan- delingscentrum, waar beide partijen onder toezicht van de bestandscontro- lecommissie bijeenkomen wanneer daartoe aanleiding is. Dit terrein staat onder gezamenlijk beheer van een aantal Noordkoreaanse militairen aan de ene kant en Amerikanen aan de andere kant, die zich laten bijstaan door Zuidkoreanen. Ten tweede heeft Park te maken met een veranderende houding bij zijn bui tenlandse bondgenoten. Presidents kandidaat voor de Amerikaanse ver kiezingen Carter, heeft destijds aange- kondigd dat hij de 40.000 man Ameri kaanse troepen wil terugtrekken. En de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft aanbevolen de militaire hulp aan Zuid-Korea te zijnertijd te verminde ren. De zuidelijke regering heeft dus goede redenen om een dramatisering van de situatie op dit moment na te streven en zo een stemmingsverande ring af te dwingen. Vandaar dat minister Kissinger op 22 juli zijn uit 1975 daterende voorstel heeft herhaald tot een vierpartijencon- ferentie van Noord en Zuid met daar bij Amerika en China Dit was echter al eerder door Pyongyang van de nand gewezen, omdat het Zuiden geen ondertekenaar van de bestandsover- eenkomst was en omdat China zijn troepen al 20 jaar geleden neeft terug getrokken. De dominee heeft de zelfmoordpoging overleefd, al is hij zwaargewond in een ziekenhuis ondergebracht. Hij beging zijn daad in toga voor de kerk op het markt plein van Zeitz. Hij vouwde plakkaten open met de tekst: „Kerken klagen com munisme aan” en „Bederf deze jeugd niet”. NICOSIA/BEIROET (AFP, AP) De Libanese progressieve leider Kamal Joem blatt heeft gisteren onthuld, dat in Egypte reeds 13.000 vrijwilligers waren geworven, maar dat Egypte belet heeft, dat deze zich naar Libanon begeven. Joemblatt heeft opnieuw een beroep gedaan op Egypte, Egyptische troepen naar Libanon te zenden. Hij is van oordeel, dat de „Arabische vredesmacht” 15.000 man sterk moet zijn in plaats van 2.000. Gedelegeerden van het Rode Kruis uit Noord- en Zuid-Korea ontmoetten elkaar in een stroeve stemming in Panmoenjom. In West-Berlijn heeft een vrouwelijke gevangene verklaard, dat zij op 7 juli vier vrouwelijke leden van de Baader- Meinhofgroep behulpzaam is geweest bij hun ontsnapping uit de Lehrter- gevangenis. Dit is gisteren in kringen van de Westberlijnse justitie vernomen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie liet echter weten, dat de open- Zoals altijd in dit soort gevallen is het dus moeilijk te zeggen wie de mees te schuld draagt. Vele buitenlandse waarnemers hebben echter gesteld dat het incident bewust moet zijn uitgelokt om de spanning aan de grens op te voeren. Ook daarover lopen de menin gen uiteen. Volgens de ene partij is de Zuidkoreaanse president Park Choeng Hee daarop uit. En wel om twee redenen. FRANKFORT (DPA). Een Oost- duitse evangelische dominee van 47 jaar heeft gepoogd zich in Zeitz bij Gera in de DDR door zelfverbranding van het leven te beroven. Uit uitlatingen van betrokkenen en uit Noordkoreaanse protesten kan men echter afleiden dat de zaak ook heel anders kan worden voorgesteld. De betreffende bomen waren door de Noordkoreanen geruime tijd geleden geplant. De Amerikanen vonden ech ter dat ze het uitzicht van een wacht post op een deel van de gedemilitari seerde zone enigszins belemmerden. Ze gaven daarom Zuidkoreanen Kim II Soeng heeft op zijn beurt op 25 juli een uit 1974 daterend voorstel herhaald voor een rechtstreekse vrede tussen het Noorden en Amerika; dat weer door Washington van de hand werd gewezen omdat het Zuiden dan buitenspel blijft. En ten slotte zijn de rechtstreekse besprekingen tussen Noord en Zuid die in 1972 waren begonnen, inmiddels definitief afge broken nadat aanvankelijk een hoop gevende overeenstemming was bereikt naar aanleiding van een gezamenlijke verklaring, waarin zelfbeschikking, vreedzame hereniging en nationale verzoening centraal stonden. De jongerenorganisatie concludeert dat er voor goedlopende bedrijven veel valt te verdienen aan het premiestelsel omdat de premje hoger is dan het minimumloon voor b.v. een 16-jarige. Als voorbeeld wordt genoemd het Philipsconcern, dat met 300 gedeeltelijk leerplichtigen in de bedrijfsopleiding op een jaarlijkse subsi die van bijna 2 miljoen kan rekenen. En dat, terwijl de winstcijfers over het eerste halfjaar van 1976 duidelijk maken dat het bedrijf geen subsidie nodig heeft om arbeidsplaatsen in stand te houden, zo tekent het jongerencontact aan. Beter zou het dan ook zijn, aldus de NyV-jongefen, om te kiezen voor het selectief toewijzen van premies: minder premie naarmate het aantal jongeren stijgt. alleen nog ongewapende Palestijnen in het land zullen worden getolereerd. Chamoun zei ook dat het mogelijk is om een verzoening tot stand te brengen tus sen de verschillende Libanese troepen „omdat er nooit een oorlog is geweest tussen de Libanezen onderling, maar tus sen Palestijnen die met de vijandelijk heden zijn begonnen en de Libanezen. Als de oproep tot een olieboycot, die de vijfde topconferentie van niet-gebonden landen in Sri Lanka heeft gedaan, werke lijkheid wordt, betekent dat volgens Den Uyl een verscherping van de situatie in het Midden-Oosten en daarbuiten. Nederland wil, gebruik makend van zijn goede naam in de Derde Wereld, proberen in het kader van de zogenaamde Noord-Zuid-dialoog in Parijs een verho ging van de spanning te voorkomen. In Parijs praten de rijke industrielanden, de olielanden en de ontwikkelingslanden onder meer over grondstoffenprijzen en andere economische problemen. UTRECHT (ANP). De door minister Boersma afgekondigde maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid zijn globaal en dragen niet werkelijk bij tot een oplossing. Door het subsidiëren van arbeidsplaatsen voor schoolverla ters en langdurig werkloze jongeren, zoals de minister van plan is, zullen de huidige arbeidsplaatsen behouden blij ven, maar het hoeft geen uitbreiding van werkgelegenheid voor jongeren te bete kenen. Dat is de reactie die het NVV- jongerencontact gisteren gaf op het pak ket maatregelen van minister Boersma. „De Nederlandse regering is met deer nis vervuld met de nabestaanden van deze slachtoffers en alle anderen, die door de Zuidafrikaanse regeringsmaatregelen onterecht en van hun vrijheid beroofd worden”. Ten eerste heeft hij te maken met een groeiend binnenlands verzet. Zojuist vonden in Seoel namelijk poli tieke processen plaats tegen belangrij ke oppositieleiders als oud-president Yoen Po-Soen, tegen oud TOKIO (Reuter). Gisteren is in Japan opnieuw een politicus gearres teerd onder verdenking van het aanne men van Lockheed-steekpenningen. Het is Takayoeki Sato, voormalig ondermi nister van transport. Duidelijk verwijzend naar de dood van een Afrikaanse studentenleider die gevangen werd gehouden, verklaarde de woordvoerder dat „het gevangen nemen van zwarte leiders en de daaruit reeds voortgevloeide dood van een hunner, niet alleen ernstige verontrusting wekt vanwe ge de aantasting van de mensenrechten, doch tevens het zo noodzakelijke gesprek tussen de twee bevolkingsgroepen aan merkelijk lijkt te bemoeilijken”. De discussie nam een half uur in beslag en liep hoog op. De eerstgeko- menen wilden daarop hun werk voort zetten, de laatstgekomenen wilden hen dat beletten. Zij ontvingen daartoe hulp van een toegesnelde tweede groep Noordkoreanen van 20 man, onder lei ding van een officier. Er volgde een handgemeen, waarbij de zuiderlingen hun bijlen gebruikten. De noor derlingen hebben ze later getoond, ze zijn van Westerse makelij. Uiteindelijk zou iedereen met bijlen hebben gevochten en zouden er verscheidene doden zijn gevallen. Ook drie Noord koreanen, aldus een Amerikaanse legerwoordvoerder. In La Rochelle in Frankrijk is een „witte-fietsenplan” van de grond geko men. Op 25 plaatsen door de stad zijn in totaal 250 fietsen gestald, die door iedereen gebruikt mogen worden. Op de foto: jonge inwoners van de stad nemen als eersten een aantal fietsen in gebruik. 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3