Clubhuis per 1 september definitief dicht De Schuilhoek” neemt stafkracht en activiteiten „De Zevensprong over Vijfde wethouder tijdelijk tot 1 januari 1977 De visclub van duppie een i BURGEMEESTER NIELEN NOG 164 DAGEN BESTUURDER 55 55 Honderdjarige Groentehandelaar meidoorn Graaman over gevonden de vogelspin 3 De Nederlander 6 Deze krant houdt u op de hoogte! V 1 COLLECTE KANKERBESTRIJDING 6 Activiteiten „Open dag” u- Programma - Dienstplicht II Oplossing Emancipatie Ja, ik wil op de hoogte blijven via de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant.* U kunt mij noteren voor een maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement Integratie Hill fo» wiaF (Van een onzer verslaggeefsters) zo (door Jan Piet Stokman) wethouder 9 Naam ..Plaats Straat A- De Nederlanders die het hardst klagen over de slechte ekonomische toestand il ide •t waan ugei^^ Tip voor aal: voor aaltjes is alles makkelijk, maar je moet wel op de bodem vissen. Op grote paling met een schuiflood van 8 gram, groot 10 cm. Verder haak. Aas: worm-stukjes vis. PS. Ernst en Stelen hebben nog geen contributie betaald. P.S. Ernst moet zijn vaantje mee nemen. 1. BEVERWIJK. Maandagavond hoopt de PvdA-gemeenteraadsfrac- tie de kwestie van de benoeming van een tijdelijke vijfde wethouder af te ronden. Zoals wij gisteren al meldden heeft de fractie het raads lid Cees Bodewes (26) uit Wijk aan op >ieek j De vijfde wethouder in Beverwijk is een gevolg van het feit, dat wethouder Henk Janssen jr. met zijn gezondheid kampt. De strijdbare Janssen kwam be gin van dit jaar weer op het Stadskan toor, maar moest noodgedwongen op nieuw rust nemen. De PvdA heeft in de kwestie van de vijfde wethouder overleg gepleegd met CDA-fractie-voorzitter P. J. Schipperus. De CDA-fractie zou niet zo bijster ge lukkig zijn met de keuze van Bodewes, maar toch schoorvoetend akkoord zijn gegaan. De heer Schipperus wilde geen com mentaar op de kwestie geven. Het CDA en de PvdA hebben afgesproken dat de fractievoorzitter van de PvdA, K. Ver meulen, als woordvoerder van de rege ringspartijen zou gaan optreden. februari kan Heemskerk dus de nieu we burrie begroeten”, zo vertelde burgemeester Nielen. Zee naar voren geschoven om de werkkracht van het college van bur gemeester en wethouders te vergro ten. De tijdelijke benoeming geldt tot 1 januari. Cees Bodewes, onderwijzer aan de r.k. basisschool te Wijk aan Zee, werd in mei 1974 tot raadslid ge kozen. Mede dankzij de opbrengst van de afgelopen jaren - Beverwijk bracht vo rig jaar ruim 16.000 bijeen - konden door het fonds goede vorderingen wor den gemaakt bij het zoeken naar de oorzaken en de mogelijkheden de behan deling van deze ziekte te verbeteren, zo schrijft de burgemeester, die een ieder oproept ook dit jaar weer royaal aan de inzameling bij te dragen. Wie geen collectant ontmoet kan zijn gift kwijt op giro 26.000 ten name van het Koningin Wilhelmina Fonds te Am sterdam. ten bate het Koningin Wilhelmina Fonds de Kankerbestrijding gehouden. Deze collecte wordt door burgemeester A. J. Hubers warm in de belangstelling van de burgerij aanbevolen. veld. De inschrijving voor deze groepen staat weliswaar ook open voor „Schuil- hoek”-bezoekers, maar ex-Zevenspron- gers hebben voorrang. De andere activi teiten van het clubhuis zijn zoveel mo gelijk in het werkplan van „De Schuil hoek” opgenomen. Op mijn vraag waarom ze zich niet aansluiten bij een visvereniging ga ven ze ten antwoord, dat je daar niet lekker kunt vissen en dat ze later een eigen grote visclub gaan oprich ten. Aan ledenwerving wordt mo menteel niet gedaan. „Als je veel leden hebt heb je ook veel rotzooi in de club. Laatst is een jongen uit onze club gegaan en heeft nu een eigen club opgericht, maar daar moet je een kwartje in de maand betalen en bij ons een duppie”, vertelde een van de neven. In het nieuwe programma van „De Schuilhoek”, dat dezer dagen huis-aan- huis in het verspreidingsgebied van het buurtcentrum is bezorgd, duiden diverse activiteiten nog wel op de integratie. Van „De Zevensprong” zijn de groepen peuterritraiek, judo, ballet, damssgym en handenarbeid in hun totaliteit overgehe- Toen het rijk ook na herhaald aan dringen niet bereid bleek het clubhuis te subsidiëren, werd naar een andere oplos sing gezocht. In overleg met de sectie club- en buurthuiswerk van de Gemeen schapsraad werd een interimregeling op gesteld, die voorzag in een veiligstelling van het clubhuiswerk tot uiterlijk sep tember 1976. Gedurende die periode zocht „De Ze vensprong” contact met „De Schuil hoek”, welk buurtcentrum zich bereid toonde het werk van het cpubhuis over te nemen en - mits hiertoe financieel door de overheid in staat gesteld - in haar eigen activiteitenpakket te integre ren. Nu de gemeente zich tot zo’n subsi- dirëing in principe bereid heeft verkl aard, komt deze integratie per 1 septem ber tot stand. Burgemeester H. Nielen telt nu de dagen af, waarop hij nog zijn stoel achter het bureau in de burgemees terskamer mag bezetten. Per 1 febru ari verliest de IJmond in hem een markant bestuurder: vriend en vijand zal hem tegen die tijd ongetwijfeld een grootse afscheidsreceptie aanbie den. De heer Nielen blijft er geluk kig zelf nogal koel onder. Tijdens de wekelijkse persconferentie van het Heemskerkse college elke dinsdag middag om half zes worden de heren van de pers in de vergaderkamer van B. en W. verwacht sprak hij de verwachting uit, dat de nieuwe com missaris van de koningin, drs. Roel de Wit „nog tijdens mijn burgemeester schap de inspraakprocedure zal gaan regelen. Zeker voor 31 december. Daar ben ik van overtuigd. Kort na 1 Binnen het gemeentebestuur heerst de mening, dat alleen al om die financieel ongunstige regeling de vijfde wethouder definitief moet worden benoemd. BEVERWIJK. De heer J. E- Graaman uit Driehuis-elsen is het helemaal niet eens met bananenim porteur Piet van der Lem. Van der Lem had in een interview in deze krant verklaard, dat de mensen in de Haagse Noorderbeekstraat zich geen zorgen over de vogelspin hoefden te maken, omdat het doodgewoon niet kan voorkomen, dat een dergelijk insect zich tussen de ingevoerde ba nanen schuilhoudt. 31 J!* HEEMSKERK. Clubhuis „De Zevensprong” gaat deel uitmaken van buurtcentrum „De Schuilhoek”. Met ingang van 1 september treedt staf kracht Henk Engel van het clubhuis, dat niet zelfstandig kon blijven voortbestaan omdat geen rijkssubsidie werd verkregen, bij het buurtcen»- trum aan de Heemskerkse van Bronckhorststraat in dienst. Het activitei tenpakket van „De Zevensprong” wordt vanaf diezelfde datum bij „De Schuilhoek” ondergebracht. Een aantal groepen gaat in z’n geheel over, terwijl weer andere clubs in het bestaande buurthuiswerk worden geïn tegreerd. K. Vermeulen verklaarde. „We zijn zo goed als rond. De kans is vrij groot dat het voorstel van de tijdelijk wethouder een gezamenlijk voorstel van de rege- ringscombinatie wordt. We zullen alleen nog de rechtspositie van Bodewes bij het onderwijs en de gemeente moeten on derzoeken. De benoeming zal in ieder geval tot 1 januari gelden, waarna moet worden bekeken of het herstel van Henk Janssen zodanig is dat hij weer in staat is zijn functie uit te oefenen.” B (gewenste vakje zwart maken en deze bon in een ongefrankeerde open enve- l^^lop sturen naar Damiate Pers B.V., Antwoordnummer 416, Haarlem.) Wat de subsidiëring betreft, gaat de gemeente gedurende negentien maanden een bijdrage van in totaal zo’n 30.000 in de kosten van stafkracht Henk Engel betalen. Deze moet komende maand zijn vervangende dienstplicht gaan verrich ten,-wat inhoudt dat de instelling waar hij wordt te werk gesteld (in dit geval „De Schuilhoek”) een vergoeding in zijn soldij aan het ministerie van sociale zaken dient te betalen. Voor de uitbeta ling van deze vergoeding heeft de ge- meent zich na veel overleg in principe garant gesteld. De door de integratie van „De Ze- venspeong” in „De Schuilhoek” verhoog de activiteltskosten worden voorzover nu bekend, tot het einde van dit jaar gesub sidieerd. Het bestuur van „De Schuil hoek” rekent erop, dat de gemeente ook na die datum zal blijven bijdragen in de kosten van de integratie met „De Zeven sprong". BEVERWIJK. Komende week wordt ook in Beverwijk weer de jaar lijkse huis-aan-huis collecte van voor L - J of 2«547 ■KJ**** lynte echter al /erende ƒ1,6 miljotX P zlln voor ƒ29 miljoA worden met priorileitl loende, ze vast te stelll Len Jongeren komt nj zien van het nertf da: iC inspraa^ kunnen krap. zeg’. OU dan nog b:.i <nl qp. 1 maart ter advies heef:‘al met ons de bela --de jrisprl wprden 1 kaarten a. De HR! afwegen \1 paalde zal worden vul imen. ..Het 1 Kingsmogcdil cruikbaar latbaar. Er V prioriteit Bigd- en Wgd- en j, te welzijnsi 1 in het ra ook- rrij Volkomen nieuw in het programma van „De Schuilhoek” zijn de projecten „onderwijs”, „duidelijke taal” en „men sen, die niet meer kunnen of mogen werken”. Dit trio is het resultaat van de werkzaamheden van een voorbereidings groep, die - voornamelijk bestaande uit bestuursleden van het buurtcentrum - zich een jaar lang heeft bezig gehouden met wat een „bezinning op de functie van een buurthuis” wordt genoemd. Met de drie projecten wil de voorbe reidingsgroep, naast het al bestaande recreatieve en vormende aspect, ook de elementen participatie en mancipatie binnen het buurthuiswerk halen. Het onderwijsproject wil de ouders van schoolgaande kinderen meer bij de ver anderende leermethodes en onderwijs mogelijkheden betrekken; het project voor „mensen, di niet meer kunnen of mogen werken” beoogt binnen het buurtcentrum mogelijkheden voor hen te scheppen terwijl het project „duidelij ke taal” de grote lijnen van de politiek duidelijker zichtbaar wil maken. Daarnaast kent „De Schuilhoek” volksdansgroepen, gymnastiek-ritmiek- groepen, cursussen op het gebied van creatieve handvaardigheid en huishoude lijke vorming (glasblazen, weven, wer ken met klei, macrobiotisch koken), dra matische expressie, een peuterspeelzaal, spel- en doe-middagen voor de jeugd, zogenoemde leefgroepen voor jongeren, teenersozn (De Trotjes en Flying Out), een bejaardensoos, schaakuvonden met de vereniging „Erelsior” en de soos 25- 45 voor alleenstaaden. Ik krijg de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant’de eerste 14 dagen GRATIS! ’(doorhalen wat niet gewenst wordt.) Zolang deze kwestie nog niet geregeld is, zijn de bewoners van het vroegere „Zevensprong”- gebied van harte wel kom in „De Schuilhoek”. Gehoopt wordt, dat zij zich weldra met het vaste „Schuilhoek”-publiek zullen gaan ver mengen, want het is beslist niet de bedoeling, dat de clubhuisgroep tot in lengte van jaren wat apart van het buurthuisgebeuren blijft functioneren. In bestuurlijk opzicht is er momenteel van de integraite van De Zevensprong al niets meer terug te vinden: het bestuur van het clubhuis had geen behoefte aan een overigens wel aangeboden zetel in het stichtingsbestuur van „De Schuil hoek”, ook al omdat men van mening is dat de beide huizen zo spoedig mogelijk een eenheid moeten gaan vormen. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft zich in principe bereid verklaard, de integratie voor wat betreft de perso neelskosten tot juni ’78 te subsidiëren. De door de overheveling van „De Zeven sprong” naar „De Schuilhoek” verhoogde activiteitskosten worden in elk geval tot het einde van dit jaar door de gemeente gesubsidieerd. De integratie van „De Zevensprong” in buurtcentrum „De Schuilhoek” zoals die nu tot stand gekomen is, heeft een lange voorgeschiedenis. Vier jaar geleden werd al duidelijk, dat het clubhuis het zonder rijkssubsidie financieel niet lang meer zou kunnen bolwerken. De geldelijke steun van gemeente en parochies (het clubhuis viel onder de RK Jeugdraad) bleek ontoereikend en jaarlijks werd het bestuur met een ex ploitatietekort van circa negen mille ge confronteerd. Door de overheveling van de activiteiten van „De Zevensprong” is het programma van buurtcentrum „De Schuilhoek” voor het komende seizoen flink uitgebreid. r Buurtcentrum „De Schuilhoek” houdt op 4 september een open dag voor alle „oud”-bezoekers van „De Zevensprong”, die dan van 10 tot 16 uur uitgebreid kennis kunnen maken met de inhoud van het programma, met de staf, het bestuur en de medewerkers van het buurtcentrum. Tevens kan dan het ge bouw worden bezichtigd. „De Zevensprong”, de laatste jaren minder actief telde wekelijks toch nog zo’n driehonderd vaste bezoekers. Het bestuur van het voormalige clubhuis, waarin zich binnenkort een gidsengroep zal gaan vestigen, hooph dat zij allen de weg naar „De Schuilhoek” zullen leren vinden. Het buurtcentrum zelf kende tot dus verre ruim twaalfhonderd vaste weke lijkse bezoekers, redelijk over de diverse leeftijdsgroepen versprid. Nu de inte gratie met „De Zevensprong” tot stand is gekomen, bestrijkt „De Schuilhoek” de wijken Assumburg 1 en 2, De Maer, De Die, Poelenburg en Marquette. Een enorm gebied, dat een herindeling van Heemskrk in door de diverse buurthui zen te verzorgen buurten dringend nood zakelijk maakt. Binnen de sectie club- en buurthuiswerk van de Gemeen schapsraad wil „De Schuilhoek” daar dan ook zo spoedig mogelijk over gaan praten. ^kingen Jfn enkel norma- Jeugdraad jp het verzoek, >gen. De prioritei- J 1 maart bij de geen enkele argu- •vatten. ..Weplegen een I van ons Lgrond en Iht werd Igaven van r gemeente ren over de I Jeugdraad i heeft overi ■here instel-J f. uit de verf L op' gel ij If ■sloten", laaf I nu gebeuf DO totaal Ivoor onsz» Jeen discus! 4e 2,50 vindt jnen altijd nog, als van oudsher, op het platteland. ”De boer hij klaagt maar voort”, zegt men wel eens. Wat blijkt nu? In 1965 werden in Nederland 30 landbouwbedrijven failliet verklaard. Tien jaar later, 1974, was dat getal per jaar nog steeds 30. In 1965 werden 320 handelsbedrijven failliet ver klaard. In 1974 waren het er... 610. In 1965 werden 40 horeca-bedrijven failliet verklaard. In 1974 waren dat er 190. Konklusies zijn gevaarlijk. Daarvoor moet men op de hoogte blijven van de bijkomende faktoren Daarvoor moet men een goede krant lezen: Voor beide activiteiten geldt, dat men zich niet van te voren op behoeft te geven en dat aan deelname geen of nauwelijks kosten verbonden zijn. Voor de overige groepen en cursussen worden belangstellenden verzocht, zich in de eerste week van september aan te mel den. Telefonisch kan dit via nummr 31811. Voorts is het mogelijk om vanaf 7 oktober op de donderdagavonden in De Schuilhoek te „buurten”, waarmee het buurtcentrum de buurtbewoners van 20 tot 24 uur de gelegenheid wil geven vrijblijvend binnen te lopen om wat te praten, te spelen en ontspannend of creatief bezig te zijn. Op de zaterdagmiddagen zijn vanaf 2 oktober ouders met hun kinderen steeds van 14 tot 16 uur welkom, om samen allerhande activiteiten te ondernemen. De heer Graaman schrijft: „Naar aanleiding van uw artikel over de vogelspin in de krant van 18 augus tus. waar in stond, dat het ónmoge lijk was, dat er zoeiets in de bananen kon zitten, heb ik zélf meegemaakrt» dat toen ik een doos bananen van zijn plastic zakjes ontdeed er een kikker uitkwam. Geen gewone kik ker, maar een boomkikker met van die zuignappen aan zijn poten. Deze kikker heb ik in een emmer gedaan. Het dier liep rechtstandig met die zuignappen tegen de wand van de emmer op. Mijn zoon heeft de maan dag daarop deze kikker mee naar school genomen in een glazen pot. Voor de biologieleraar. Op school ging de kikker dood. Dit fs zo'n anderhalf jaar geleden gebeurd. Ik geloof het verhaal van Piet van der Lem wat de behandeling betreft best, maar onmogelijk is het niet.” De heer Graaman deelt nog mee, dat hij groentehandelaar is. Een tijdelijk wethouder heeft geen recht op het volledig salaris van een wethouderè De jaarwedde van een wet houder in Beverwijk bedraagt 45.000. Een tijdelijk benoemde wethouder heeft recht op de helft van deze jaarwedde, maar wordt de vergoeding voor het raadslidmaatschap (ongeveer 9 mille) van afgetrokken. BEVERWIJK. Onlangs kreeg ik een doorslagje van een getikt club blad in handen. Mijn neefjes zijn gek op vissen en hebben samen met twee vriendjes uit de buurt een visclub opgericht. Het is een hechte vrien denclub, die maandelijks vier dub beltjes aan contributie binnen krijgt, want geld voor prijsjes moet er be slist zijn, vinden mijn neefjes van 9 en 8 jaar. Er wordt regelmatig in competitie verband gevist, waarna de winnaar een feestelijke huldiging ondergaat en het vaantje, dat een van de moeders van de clubleden heeft vervaardigd, krijgt overhandigd. Maar de winnaar mag zich niet lang in het bezit van de trofee verheugen, want hem wordt rustig, doch beslist meegedeelt, dat hij bij de volgende competitie het vaantje dient mee te nemen om de trofee aan de winnaar van de volgen de viswedstrijd te overhandigen. De club bezit een clubblad, dat de heren leden op hun vrije woensdag middag op de zolder in elkaar draai en. Bloedserieus. Lees u maar even mee: Maandblad 4 van De Brasem. Er is flink gevochten om de le prijs maar uiteindelijk is Ernst als winnende uit de bus gekomen. Ernst ving 1 baars en twee posjes. Tweede werd Arthur met 1 grote baars. Der de Mark met 1 pos je. HEEMSKERK. Er zijn nog steeds mensen in ons land, die het burgemeesterschap de bekroning vin den van hun carrière. Zij allen ko men aan bod, nu vorige week in de veelgelezen Staatscourant het bericht stond, dat er kan worden gesollici teerd naar de per 1 februari 1977 vacante functie van burgemeester van Heemskerk. De benoeming van de tijdelijk we thouder komt donderdagavond in een speciaal belegde raadsvergadering in het Stadskantoor aan de orde. Er komen twee voorstellen op tafel; of de raad akkoord wil gaan met de benoeming van een tijdelijk wethouder en of de raad akkoord wil gaan het aantal wethouders uit te breiden tot vijf. Intern is nog overleg gaande of er bij Gedeputeerde Staten op moet worden aangedrongen deze tijdelijke wethouder definitief ts benoemen. Een belangrijke rol in deze speelt wethouder H. Janssen jr. die door een ziekte is geveld. Zaterdag 14 augustus houden we het tweede clubkampioenschap. Je moet om 9.45 uur aanwezig zijn bij Meerkoethof 6. De wedstrijd telt al leen voor aal, voorn en brasem. An dere vis boven 15 centimeter telt ook mee. De prijsuitreiking vindt plaats bij Ronald. Meenemen: een emmer, aas, worm (aal, brasem, voorn), brood (voorn, brasem) en een hengel.” HEEMSKERK. Eindelijk z|jn we achter de plaats gekomen, waar een 100-jarige meidoorn het leven van alle dag in Heemskerk 'aan schouwt. Onlangs verscheen in Het Parool een artikeltje over de speur tocht van een werknemer van het Staatsbosbeheer naar oude bomen in Noord-Holland. Tussen de oude renzen in vele delen van onze provincie kwam ook de 100-jarige meidoorn te Heemskerk voor. Een telefoontje naar de ge meente leerde ons- dat niets omtrent deze reus bekend was. De heer Vos- selman Bosch, de allesweter» vond dat de eer van de gemeente te na kwam na een serie telefoontjes naar Staats bosbeheer Alkmaar bij de collega’s te Haarlem terecht. De goede man van de dienst, die de inventarisatie van oude bomen had gemaakt, was niet aanwezig: hij genoot van zijn vakan tierust. Een dezer dagen kwam de man terug en Vosselman Bosch kreeg van hem te horen, dat de solitaire meidoorn op een van de wallen bij kasteel Marquette heerlijk groen staat te wezen. l'P 4 r N» leen^k procedure \t;el pa> zi.jj

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7