Britse acteur De Appel beklemmend Alaister Sim overleden in Fassbinder’s Preparadise Sorry Now Jiddisch Theater 100 jaar oud Collectioneurs tonen uniek bezit op omvangrijke beurs HAMMOND B Q 1 Postgiro 777777 Collectieve Israel Actie Amsterdam n ORGELS I a AANKLACHT TEGEN UNIVERSEEL KWAAD The Confidence Man in Mickery Fred Astaire brak pols Ton van Duinhoven in in Delft Orde van antiekhandelaren presenteert zich in Amsterdamse kerk Amerikaanse toernee voor Nederlands i „Niet bereikbaar” „Aktiefestatie” Strijkkwartet muziek sicking 4 .1. -s 1 I- 'j Tinnen tafelronde E. H. C. O. b.v. op zijn geweten heeft en daarvoor ook veroordeeld is. Vrijdagavond ging het stuk in première en ik vond het een beklemmende bele venis. ALS U NU ISOLEERT ZIT U VAN DE WINTER WARM! SCHEVENINGEN. Iedereen kent ze wel, die altijd naar urine stinkende plaatsen in een stad, af gelegen plekken waar toch mensen komen; waar de jeugd ongestoord een vuurtje kan stoken en waar langs/binnendwarrelend vuil niet meer weg wil. Zo’n rotte stadsplek dient als decor voor de voorstelling die toneelgroep De Appel gemaakt heeft van Rainer Werner Fassbin der’s „Preparadise Sorry Now”. Een stuk over mensen die leven in de ban van hun fascistisch denken. Zo smerig en bevuild en afgetakeld als de spel-omgeving, zo moreel be smeurd en getekend zijn de mensen aan wie Fassbinder zijn toneelwerk heeft opgehangen: Een Engels echt paar dat een aantal kindermoorden Miniatuurtjes L iiiflliÈ M GELDORP 4- WEMPE Lf Aannemers Isoleerders - - -JÉ i: I HM 24 n, in (Van onze kunstredactie) een (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Puin- en vuilafvoer per container I I Niet zonder ophef is bij deze antiek beurs medegedeeld, dat de organisatoren zeer strenge algemene garantiebepalin- gen aan deelnemende antiquairs, leden van de orde, hebben opgelegd, teneinde het kopend publiek tegen malafide prak tijken te beschermen. De verkoper moet de koper de authenticiteit en- of date ring van het aangekochte object onvoor waardelijk garanderen, ook schriftelijk als de koper daar prijs op stelt. Dit houdt in dat bij in gebreken blijven de verkoper de kooppenningen in zijn ge heel aan de koper moet terugbetalen. Bretonse madonna door Theo van Reyn op de antiekbeurs in Amsterdam. ISOLEREND GLAS KORTE LEVERTIJDEN warmte isolerend glas waarop 10 laar garantie met 33% rijkssubaidie n. 1. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 -■ s f jl. 10 i. Tenslotte wil i k nóg opmerken dat Fassbinder zich in deze aanklacht en veroordeling niet beperkt tot het fascis me- zoals dat zich in zijn geboorteland openbaarde. Dat bereikte hij door de keuze van die Engelse moordenaarsge schiedenis. Daarmee toont hij zoals ook jn het programma vermeld staat aan dat het hiér niet gaat om een aan enig land of volk gebonden verschijnsel, ook al maken Brady en Hinley bij de De door handwerklieden in vroeger tijden vervaardigde tinnen miniatuurfi- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In het Mickery theater aan de Rozengracht speelt van augustus tot en met 12 september „The confidence man”. Het is een projekt dat Mel Andringa uit New York voor en met Mickery maakte, naar aanleiding van tekst van de Amerikaanse schrijver Herman Melville. Aanvang 20.30 uur. De eerste drie voorstellingen zijn, uitverkocht. Naast de verschillende kleine fabriek jes van tinnen figuren, hebben talrijke verzamelaars hun eigen speciale series gemaakt, tegenwoordig kan de verzame laar de keus maken uit ruim 100.000 modellen, die variëren van de oertijd tot aan de Tweede Wereldoorlog. Het is vooral het legermuseum in Leiden ge weest dat in Nederland de interesse voor deze tinnen soldaatjes sterk heeft gesti muleerd. Drie jaar geleden nam het museum het initiatief om historische modelfiguren van Nederlandse militairen te laten vervaardigen. De eerste twee figuren een huzaar uit 1815 en een z grenadier uit 1830 werden aan prins Bernhard aangeboden. Zowel de expositie der poppen als die De overige vijf spelers (Fransijn Menkman, Harry Mertens, Niek Pancras, Robert Prager en Han Römer) staan voor de verhaalmonoloog en de straats- cenes. Vermeulen Windsant heeft zo ge regisseerd dat niemand werkelijk domi neert. Er is een homogene spelgroep ontstaan die het scenario-achtige stuk van Fassbinder welhaast filmisch op voert als een regelrechte veroordeling van het fascisme. LONDEN. De Britse toneel- en fil macteur Alastair Sim nog onlangs gezien op de Nederlandse televisie is vrijdag op 76-jarige leeftijd overleden. Sim, die was geboren in het Schotse Edinburgh, had zijn filmdebuut in 1934 gemaakt in „The private secretary”. Er zouden daarna nog ongeveer dertig films volgen. De slungelachtige, kale acteur met zijn ietwat gluiperige manier van kijken en fluwelen stem, beleefde zijn hoogte punt als filmacteur in de jaren vijftig, toen de Britse filmindustrie de ene sub tiele komedie achter de andere aflever de. Sim leed al enige tijd aan kanker. Hij was donderdagmiddag in het ziekenhuis opgenomen en overleed omtrent het middernachtelijk uur. In een carriëre van ruim een halve eeuw heeft Alastair Sim nooit een irrter- vieuw met een krant toegestaan, wat misschien een van de redenen is waarom zo weinig over hem verscheen in dag bladen en tijdschriften. der tinnen soldaten vormt de kunstzin nige omlijsting van de eerste grote an tiekbeurs die in Amsterdam is georgani seerd door de orde van handelaren in oude kunst en antiquiteiten. Er namen 22 antiquairs uit geheel Nederland aan deel. De antiquiteiten, die het publiek op de beurs kan kopen, variëren van meu belen tot pre-colombiaans, van zeevaart kundige instrumenten tot Griekse en Romeinse munten, van glas en sculptu ren tot antieke prenten, van ikonen tot judaica, van wapens tot barometers. Fassbinder, een voor velen bijzonder onberekenbaar mens, schrijver, tpneel- maker, maar bovenal filmer, koos als basis voor zijn stuk waar gebeurde gru welen, bedreven door Ian Brady en My ra Hinley. Zij vormen een echtpaar dat het hoogste genot bereikte in wrede experimenten. Zij steunen elkaar in de ontwikkeling van fascistische en natio- naal-socialistische theorieën, volgens welke zij kinderen martelen en tenslotte vermoorden. Daaraan houden zij een blijvende herinnering door er bandopna men en foto’s van te maken. In „Preparadise Sorry Now” iaat de auteur niets positiefs zien. Daar ziet Fassbinder ook geen reden toe, zijn op vatting en levensbeschouwing is dat wij De plaats van handeling voor „Prepa- radise Sorry Now” is een naar degenera tie riekend waslokaal. Daar heeft zich het menselijk vuil letterlijk en figuur lijk verzameld en worden de fascistische tendenzen dan onthuld. Geert de Jong en Roelant Radier spelen het echtpaar. Eerst in sidderende aanbidding, dan met stijgende wellust, zo speelt Geert de Jong haar rol van Myra Hinley tegeno ver Radier, die met zijn soms naar falset-hoogte neigend stemgeluid van Ian Brady een verziekte morbide geest maakt. AMSTERDAM (ANP). Tot in de kleinste details nagebootste poppen, ver vaardigd naar afbeeldingen van madon na’s op beroemde schilderijen, zijn tot en met zondag 29 augustus te bewonde ren in de Ronde Lutherse kerk te Am sterdam, tegenwoordig in gebruik als Sonesta cultureel en congres centrum. De poppen zijn een levenswerk van de 64-jarige Amsterdamse mode-ontwerper Theo van Reyn, broer van de mimespe ler Rob van Reyn. Alleen vertegenwoordiging voor Haar lem, Bollenstreek en Zaanstad. Alle modellen uit voorraad leverbaar vanaf 3990,-. Met autoritme en Leslie. Orgels - piano's - gitaren Scherpe inruilprijzen. Brochures op aanvraag. In de jaren 20 van deze eeuw ontstond sterk stijgende belangstelling van verzamelaars voor de tinnen figuren. In geheel Europa werden verenigingen van collectioneurs opgericht. Kort na de Tweede Wereldoorlog werd in ons land de stichting ter bevordering van de toe passing van cultuurhistorische tinnen fi guren (de tinnen tafelronde) opgericht. guurtjes werden speciaal voor vorsten, privé-collectioneurs en militaire musea gemaakt en onderscheiden zich duidelijk van de figuurtjes die men in vroeger jaren in vele kinderkamers aantrof door de grote zorg die is besteed aan zeer kleine details betreffende het kostuum en de wapenuitrusting. De tinnen sol daatjes werden vroeger wei gebruikt om jonge soldaten positie te leren bepalen of om strategische troepenbewegingen tijdens de oorlogen vast te stellen. üit Middeleeuwse boekillustraties blijkt dat met spelen met driedimensio nale militaire figuren een zeer geliefde bezigheid was. Vele vorsten en regenten bezaten complete legers en speelden hele veldslagen met deze figuurtjes na. AMSTERDAM. Het Nederlandse Strijkkwartet zal in de komende maan den een toUrnee maken door Noord-, Midden en Zuid-Ammertka. Gedurende zeven weken zullen tenminste vijftien concerten worden gegeven in Trinidad, op Aruba en in Columbia, de Verenigde Staten, Argentinië, Brazilië, San Salva dor, Costa Rica, Peru, Nicaragua, Mexico en Uruguay. De reis is mogelijk door medewerking van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Op het programma staan werken van bekende klassieke componisten maar ook van modernen als Ravel, Sjostakowitsch en Robert de Roos. Het kwartet bestaat uit Nap de Kldjn (eerste viool), Gerard Hettema (tweede iool), Gerrit Oldeman (altviool) en Michel Roche (cello). De tournee begint op 26 augustus in Trini dad en eindigt op 8 oktober in Rio de Janeiro. Een van de poppen is vervaardigd naar het voorbeeld van de Maria van het drieluik Het lam Gods van de Vlaamse schilder Huibrecht van Eyck. Van Reyn heeft deze madonna, evenals trouwens zijn andere scheppingen, met prachtig madonnahaar gedrapeerd en aangekleed met een mantel van kostbare kazuifelstof, voorzien van antieke kant, brocaat, fluweel en afgezet met honder den pareltjes en andere sieraden. De collectie vormt een onderdeel van een veel grotere tentoonstelling van poppen, waaraan nog twee andere col lectioneurs deelnemen. De eerste is Amsterdams laatste pop pendokter Kramer, gespecialiseerd in het repareren van antieke poppen. Zijn oud ste exenplaren dateren van 1850. Hij toont ook enkele porseleinen en blote Delft. Plaatselijke werk- en actie groepen en politieke groeperingen hou den op 25 augstus in de Koornbeurs in Delft een „aktiefestatie”. Daarbij wordt informatie gegeven over het werk van de groepen terwijl ook toneel- en mu ziekgroepen waaronder Proloog, De Rode Fanfare en het ensemble Walter de Buck optreden. ons in een uitermate moeilijk leefbare wereld bevinden. En dat is dan wat eufemistisch uitgedrukt. Kort en goed: de auteur toont in zijn stuk de fascisti sche tendenzen in deze samenleving aan en hij doet dat heel direct. - Daar zul je als publiek even aan moeten wennen. Vooral ook omdat het nogal hard aankomt. Daar komt bij dat deze Duitser niet de gemakkelijkst denkbare dramatische presentatie be denkt. Zijn stuk is fragmentarisch opge bouwd en deelt zich op in verschillende elementen. Daar zijn de strak aangege ven, bijna staccato klinkende dialogen tussen Brady en Hinley, ondersteund door liturgisch klinkende dooddoeners. Daar tussendoor verschijnt in monoloog het levensverhaal van dit moordenaar sechtpaar en als refrein-achtige herha lingen worden fascistoïde straattaferelen gespeeld, waarbij telkens de macht van de meerderheid misplaatst zegeviert. Het is een waagstuk om Fassbinders montage-spel op te voeren. De nog jonge regisseur Paul Vermeulen Windsant durfde het aan. Hij kreeg er bij De Appel alle vrijheid voor en de zeven spelers delen zijn geestdrift voor dit karwei. Tegen de achtergrond van een super-realistisch decor (schitterender na maak zag ik nooit eerder) van Paul Gallis laten de acteurs de navrante brokken realiteit als gefixeerde beelden overkomen, er is er een knap evenwicht behouden tussen de fictieve dialogen van Brady en Hinley enerzijds en de straats- cenes anderzijds. Mede daardoor illustre ren deze laatste hoe een fascistische uitwas gemakkelijk kan ontstaan; hoe als het ware de kiemen van het grote kwaad in de mens aanwezig zijn. Dat werkt angstaanjagend en het. is de ver dienste van De Appel dat het geen prettige voorstelling is geworden. BOEKAREST (AP). Het Roemeense Jiddische Theater bestaat deze maand 100 jaar en de communistische partij en de pers besteden daar veel aandacht aan De directeur, Franz Auerbach, zei maan dag is een vraaggesprek dat het theater als „militant” was te beschouwen. Het jiddischt Theater werd gesticht door Avram Goldfade, een volksdichter. De eerste opvoering vond plaats in Jas sy, in het noordoosten van het land. Naderhand werd de theatergroep ge vestigd in Boekarest. Nadat de commu nisten is 1948 de baas werden in Roe menië werd het een staatstheater. Thans beschikt het over een eigen vaste troep acteurs en actrices die de opleiding heeft ontvangen op nationale toneelscholes. Het theater werd in 1956 belangrijk gemoderniseerd en beschikt thans over 300 plaatsen en een aantal koptelefooss voor mensen die het Jiddisj niet kunnen verstaan en nu de Roemeense versie kunnen beluisteren. Auerbach zei dat het repertoire klas- siekt en hedendaagse toneelstukken van Roemeense, Jiddische en buitenlandse schrijvers omvat. In de 28 jaar dat het een staatstheater is heeft het Jiddische theater 143 pre mières gegeven en ongeveer 6000 opvoe ringen in Boekasest en elders in het land voor naar schatting een miljoen mensen. AMSTERDAM. Ton van Duinhoven speelt de hoofdrol in Simon Gray’s „Niet bereikbaar” (Otherwise engaged), gen vrije produktie, die op 14 september in het Nieuwe de la Mar theater in pre mière gaat. Karl Guttmann doet de regie. Het stuk blijft tot en met 30 september in het Nieuwe de la Mar. In Engeland is het stuk door de critici uitgeroepen tot het beste van het jaar. In de 19e eeuw richtte de familie Heinrichen in Neurenberg een fabriekje op waarin tinnen speelgoedfiguren wer den gemaakt. Speciaal voor Tsaar Nico- laas I, een groot enthousiast op dit gebied, werd door Heinrichsen een com plete collectie van de verschillende Rus sische garderegimen ten gemaakt. Bijna een eeuw lang ging de fabriek in Neu renberg van vader op zoon over. Na de Eerste Wereldoorlog begon men met het maken van soldaten uit deze grimmige strijd in de fabriek. Zo maakte men onder andere troepen met gasmaskers en vlammenwerkers en soldaten in rijdend materieel. 'h i __i ïïKÉ. «Sa SSP LOS ANGELES (AP). De vermaar de filmacteur, danser en zanger Fred Astaire heeft donderdag bij een val in zijn woning in Beverley Hills een pols gebroken. Astarie, 77 jaar oud, had zojuist zijn werk aan de nieuwste film waar hij in optreedt „The Amazing Dobermans”, voltooid. Omdat de acteur zes weken lang met de arm in het gips moet lopen heeft hij zijn medewerking aan een nieuwe film die op stapel staat moeten opzeggen. poppen, waarmee kinderen vroeger in bad speelden. Tenslotte zijn op de tentoonstelling de 19e-eeuwse jongenspoppen te zien van Uwe Murau, rechterhand van de mode ontwerper Frank Govers. Deze jongens poppen. met hun porseleinen hoofdjes en handjes, zijn zeer zeldzaam omdat er vroeger vrijwel geen jongenspoppen werden gemaakt en omdat zij gesloten mondjes hebben. De expositie van poppen is niet de enige in de galerijen van de gerestau reerde Koepelkerk. In een apart zaaltje is een expositie ingericht van tinnen soldaatjes, afkomstig uit drie privé-col- lecties en uit het koninklijk Nederlands legermuseum uit Leiden dat midden in de zaal de imposante bestorming van de citadel van Antwerpen in 1830, geheel nagebootst in tin, beschikbaar heeft ge steld. Geert de Jong (links) en Roelant Radier als het Engelse moordenaarsechtpaar in „Preparadise sorry now". ontwikkeling van hun verwerpelijke theorieën wel gebruik vanelementen uit het Duitse voorbeeld. Maar het echtpaar zwelgt ook in de verderfelijkheden van De Sadë. Het kwaad draagt dus wel degelijk een universeel karakter. «PM» Zwanenburg. G Inlichtingen: Telefoon 02907-5304. U Zwanenburgerdijk 393. U >ssf .1 F i J f - .'i'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9