Rijvers woedend opPSV spelers Castenmiller: Over gele kaart Van Hanegem ts 1 „Go Ahead heeft verdiend gewonnen” MALATINSKY: IC de E 3 y c AC „DEN HAAG FORTUINLIJK GEWONNEN” 1976 MAANDAG 23 AUGUSTUS SPORT 13 Rolstoel Inzet Wissel Geen kans a's. van Constante druk van nen s. i it w in :e :unt 'is* Slordigheid Overtreding s< Hughes sportief (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) TELSTAR VOORAL OP HET MIDDENVELD AFGETROEFD (Van onze sportredactie) Stef Walbeek en Monne de Wit maken een trappende beweging naar elkaar. De bal is echter al weg. de wist te it Kees Rijvers: Kwaad op spelers. HANS BOTMAN 2 Kraay vertelde halve waarheid Vrij onverwacht wist het wat gemak kelijker combinerende Haarlem van deze terugval te profiteren. In de 25ste mi nuut kon de op dat moment door Den Haag volledig genegeerde Piet van den Berg zich in alle rust concentreren op een vrije trap van Wildbretè De in plaats van Ton Thie (liesblessure) optre dende René van Antwerpen kon even later de bal uit de uiterste hoek van zijn doel halen, nadat Van den Berg zijn koptechniek had gedemonstreerd: 1-1. Den Haag herleefde pas weer enigszins in het tweede bedrijf zonder een ernsti ge bedreiging te worden. Daarvoor miste de ploeg een spelmaker als Lex Schoen maker, die met zijn voetblessure zeker nog tien dagen aan de kant zal moeten blijven. Oeki Hoekema was in eerste instantie aan de schakellinie toegevoegd, maar wist zich daar maar zelden te onderscheiden. Na rust zocht hij zijn vertrouwde plek in de voorhoede op: naast Van Leeuwen op de rechtervleu gel. Veel presteerde Hoekema ook daar niet, met uitzondering dan van het mo ment waarop hij (drie minuten voor tijd) de nederlaag met een schot-voorzet in leidde. Eindhoven zat >,dood”. PSV had nog enkele dreunen kunnen uitdelen* maar liet dat door slordigheid na. Het zou zijn overmoed duur betalen. In de 23e minuut kogelde Strik na een hoekschop en een kopbal van Bloe- mers tegen de lat, de bal langs Van Beveren (1-2). Met nog negen minu ten te spelen werkte Goedhart de bal langs de PSV-doelman, ook al na een hoekschop (2-2). Sprake is hier van dezelfde Goedhart, die vorig seizoen als AZ-speler het enige doelpunt te gen zowel Feyenoord als PSV scoor de. Edström viel ongeveer een kwar tier voor het einde geblesseerd uit en werd vervangen door Postuma. De betere Haarlemmers dienden zich al direct op het middenveld aan dat vooral dankzjj Abe van den Ban (wat te solistisch ingesteld) en Joop Wildbret goed was bezet. Met Rob de Kip en Douglas George zorgden zij er voor dat Den Haag na een krachtig begin terrein moest prijsgeven. De Hagenaars werkten daar ook zelf enthousiast aan mee. Met uitzondering van het openingskwartier was de precisie in het samenspel van Den Haag nogal eens ver te zoeken. Inzet kwam al snel in de plaats van kwa liteit. Aan de andere kant moest Van der Meeren enkele keren handelend optre den. Onder meer bij een diagonaal schot van Kist moest de kleine Haarlemmer al zijn capaciteiten aanwenden om erger te voorkomen. Tien minuten na de rust kwam Telstar goed weg. Oorver liet zijn directe belager, Jaap Staats, achter zich en schoof de bal door naar Oude Wesse- link. De Deventenaar zag de opkomende Van der Pas in een flits in een riante positie staan. Van der Meeren kwam inmiddels zijn doel uit, zonder de bal echter te kunnen bemachtigen. Het schot van Van der Pas in het lege doel van Telstar belandde op de paal. Telstar creëerde zich na de hervatting schrikba rend weinig kansen. Een vrije trap van de ex-Amsterdammer Jaap Visser (hij vertolkte een matige rol op het midden veld) werd bijna verzilverd door Ed Kraal. De Amsterdammer kopte de bal echter rakelings over. De Deventcnaren speelden het slim mer. De snelle Oorver (ex-Roda JC) stichtte meerdere keren verwarring in de Velser defensie. Cees van Kooten kon zich hiermee vrij weinig bemoeien, om dat de zware spits volledig werd uitge schakeld door Frans van Essen. De ex- Telstarspeler kreeg zo’n straffe mandek king dat hij zich geen enkele kans kon verschaffen. Frans Van Essen: „Ik ken het spel van Cees natuurlijk een beetje. Het was dan ook niet zo moeilijk om hem het scoren te beletten”. Waardevoller voor Den Haag was vooralsnog echter Leen Swanenburg, die in de tweede helft als stand-in van Leo de Caluwe opdraafde. Swanenburg bracht wat meer vaart in de Haagse aanval en verrraste eenmaal bijna de iets te ver voor zijn doel staande Boers ma met een lob. Achterwaarts sprin gend wist de Haarlemse sluitpost nog juist de bal over de lat te tippen. debuterende Tsjech, die zijn ploeg dank zij een gelukkige uithaal van middenvel der Aad Kila toch nog winnend had zien finishen, prees de techniek van Haarlem en had het over een goede ploeg, die het „iedere tegenstander moeilijk kan ma- ken’u. Voordat de succesvolle aanval van Go Ahead werd ingezet speelden zich aan de andere kant van het veld enerveren de tonelen af. Dr bal werd na een voorzet van Gilles Hendrikse door kee per Endeman weggestompt en kwam voor de voeten van Co Stout. Deze haalde uit voordat de doelman opstond. Scheidsrechter Gerrit Jonker had even wel een overtreding geconstateerd toen Ed Kraal tegelijk met Enderman op sprong. Dit was echter niet de enige kans van de Velsenaren. Na twintig minuten schoot Kraal de bal naast na een voorzet van Hendrikse. Voordat Kraal dit deed claimde heel Telstar een strafschop omdat Lodeweges, op de grond liggend de bal met de hand zou hebben aangeraakt. HAARLEM. Terwijl zijn collega Barry Hughes de (zo lang uitgestelde) knock-out in de spelersbus trachtte te verwerken deelde FC Den Haag-trainer Anton Malatinsky opvallend veel com plimenten uit aan het adres van verlie zer Haarlem. De in het Zuiderpark uitkomen dat zijn team fortuinlijk had gewonnen. „Maar wel verdiend”, voegde hij er haastig aan toe. Zijn elftal was op weg naar de 2-1 overwinning dan wel „veel misverstanden” tegengekomen, maar had over het geheel genomen meer aan de weg en aan het doel van Rob Boersma getimmerd. Vooral in het eer ste kwartier toen Haarlem duidelijk nog moest inwerken. Het team, dat toch al met de nodige nieuwelingen aan de start zou verschijnen, miste gistermiddag ook nog eens Piet Huyg en de Engelsen Ritchie, Reynolds en Geoff Hutt. Hutt is aan de lies geblesseerd, Reynolds heeft een conditionele achterstand weg te wer ken en Huyg had het aan een spierscheurtje te danken dat hij het voornamelijk spannende duel tussen de 6500 toeschouwers moest volgen. Huyg, die hoogstwaarschijnlijk woensdag tegen Sparta al weer zal opdraven, werd op de voorstopperplaats vervangen door Eef Melgers. De 20-jarige ex-Ajacied meldde zich drie jaar geleden als amateur aan bij Haarlem, wist zijn naam voor dit seizoen via een contract op de loonlijst van de eredivisieclub te krijgen, draaide tijdens de oefencampagne twee wedstrij den en twintig minuten proef in het eerste en maakte gistermiddag zijn com petitiedebuut. Tot ongenoegen van oppo nent Henk van Leeuwen, die nauwelijks in het stuk voorkwam. Maar zelden presenteerde de Haagse spits zich en gaf Melgers niet thuis, zoals in de twaalfde minuut toen Melchers een actie op de vleugel verkeerd beoordeelde. D bal vloog over hem heen richting Van Leeu wen, die de openingsgoal aan Perazic overliet. Het doelpunt leek de nodige opvolgers te zullen krijgen, omdat in die beginfase ook de als linkervleugelverde- diger opgestelde Cees de Vries bepaald nog niet op dreef was. Een van de gevaarlijkste mensen bij de Eagles was zonder meer middenvel der Van der Pas. Bij elke aanval van de Deventenaren rukte hij op naar voren om daar zijn kans af te wachten. In de 38ste minuut was dat zover. De hele Velser defensie concentreerde zich op het aanvalsduo Van Kooten-Corver, maar had niet in de gaten dat Van der Pas zich op links in een kansrijke posi tie manoeuvreerde. Jo Corver zag dat wel, want hij liet heel listig een voorzet van Strijdveen onder zijn voeten door glippen. Van der Pas stond daardoor he lemaal alleen voor doelman Paul van der Meeren. Met een harde schuiver liet hij de aanvoerder van Telstar kansloos. VELSEN. Wanneer Telstar het spelpeil continueert zoals dat gisteren tegen Go Ahead Eagles werd geëtaleerd, dan staat de equipe van Joop Castenmil ler aan het begin van een zwaar seizoen. De Velsenaren waren weliswaar gehan dicapt door het ontbreken van Jos Jon ker (de 25-jarige aanvallende midden velder heeft nog steeds last van een hardnekkige spierblessure en speelde za terdag voorzichtig een halve wedstrijd mee met Telstar-C tegen Volendam), Stivan Matic (nog niet voor de volle 100 pet. genezen van een blessure) en Ton Kamphues (ziek geweest), maar Joop Castenmiller was toch wel zo realistisch om te verklaren dat de Eagles het duel verdiend met winst hadden afgesloten. „Vooral op het middenveld was Go Ahe ad Eagles duidelijk de sterkere”, wist de oefenmeester. „Daarbij kwam nog dat onze beide vleugelverdedigers (Hans Driesen en Fred Bisschot red.) niet opti maal konden draaien”. ROTTERDAM (ANP). Willem van Hanegem, de zeer recente aankoop van AZ’67, maakte zaterdagavond op Spangen voor 24.000 toeschouwers in de wed strijd Sparta-AZ’67 (1-1) een veelbewogen debuut. De ex-Feyenoorder viel enerzijds op door doeltreffend spel in de eerste helft, waarbij hij met staaltjes van technisch vernuft niet alleen zjj^n tegenstander De Goey uitspeelde, maar ook lijn in het spel van de Aikmaarse ploeg bracht. Na de hervatting echter, toen het spel aan beide kanten feller en onbeheerster werd, nam ook Van Hane gem op de hem bekende manier daaraan deel. Na een uur haalde hij de doorgebroken Michielsen zo grof onderuit, dat Wee- rink’s bestraffing (de gele kaart) nog mild mocht heten. Zekerdaarna toen Van Hanegem diep in de tweede helft een identieke overtreding beging tegen Van Staveren en kort voor tijd bovendien Lees onderuit haalde. Deze zichtbare onsportiviteat kon niet worden uitgewist door de briljante kopbal, waarmee Van Hanegem vijf minuten voor tijd de bal tegen de lat mikte, waarna inval ler Hans Mol de gelijkmaker voor AZ liet aantekenen. Het verweer van Hans Kraay ten opzichte van de gele kaart vain Van Hanegem: „Ik zag legio andere overtredingen, die veel eerder voor geel in aan merking kwamen en wie had in Willems situatie geen overtreding gemaakt”, was na aflo'op slechts een halve waarheid. De jeugdige Sparta-ploeg liet er de gehele wedstrijd geen twijfel over bestaan de stijgende lijn van de oefenwed strijden tegen AZ voort te willen zetten. Met name de snel en intelligent op komende vleugelverdedigers Bert Jansen en Wim Meutstege, alsmede de zeer inventieve middenvelder Hennie Michielsen, zorgden in de beginfase voor het nodige gevaar. Trek- en duwwerk tussen de vanaf de eerste minuut gevormde „koppels” Vonk-Clarke, Arntz-Michielsen, Metgod-Lees en Visser-Kist ont sierde daarna de wedstrijd, waardoor het aantal reële scoringskansen zeer be perkt bleef. In het laatste kwartier beleefde de wedstrijd een onverwachte climax. Van Hanegem haalde de op links doorgebroken Van Staveren onder uit een overtreding de rode kaart waardig en Michielsen schoot de toe gekende vrije trap hoog in de hoek, langs de verkeerd opgestelde VoOys. De AZ-doelman maakte daarmee zijn enige fout van de wedstrijd. Met ’n overtreding tegen Kist was Michielsen kort daarna oorzaak van de ge lijkmaker. Hovenkamp mikte de bal uit de vrije trap op het hoofd van Van Hanegem, die tegen de lat kopte, waarna Hans Mol de terugspringende bal in het doel deponeerde (1-1). Sparta was aangeslagen, maar wankelend stelden de Spartanen het zo verdiende gelijkspel veilig. Van Hanegem, wie anders, had het laatste woord met een ongenaakbare trapbeweging, echter naar de benen /an Terry Lees. EINDHOVEN. Trainer Kees Rij vers is gisteren na de derby tussen Eindhoven en PS niet zuinig ge weest met zijn kritiek op de aan hem toevertrouwde landskampioen. De kwalificatie laksheid” lag bij de kleine oefenmeester voor in de mond toen hij de verrichtingen van PSV tegen Eindhoven na de spectaculaire confrontatie aan een nadere beschou wing onderwierp. Terecht overigens* want het had nooit mogen gebeuren dat PSV na eenmaal een voorsprong van 0-2 te hebben genomen zich door Eindhoven zou laten achterhalen (2- 2). „Ik dacht Inderdaad liep Hans Driesen al na ruim twintig minuten een blessure op in een confrontatie met Vuskovic. De rech- tervleugelverdediger werd er pas twintig minuten voor tijd door Castenmillei' uit gehaald en vervangen door Kees Kerk hof. Daarnaast liep ook Fred Bischot te gebaren dat hij het veld wilde verlaten. Toch zou hij de hele wedstrijden moeten uitspelen omdat Castenmiller halverwe ge de tweede helft niet meer om de vervanging van Gilles Hendrikse heen kon. De spitsspeler vond in Teun Kist een zeer lastige tegenstander, die hem niet de gelegenheid gaf om zelf het spel te bepalen. Zijn vervanger Monne de Wit kon de voorhoede van Telstar ook niet de nodige impulsen verschaffen. Het was trouwens toch in offensief opzicht geen sterke wedstrijd van Tel star. Ed Kraal werkte weliswaar hard, maar de blonde aanvalsleider heeft toch niet de capaciteiten om de aanvallen van Telstar af te ronden. Veel voorzet ten gingen regelrecht naar het centrum van ren, de verdediging van de Deventena- r waar men hoopte op de spring kracht van Kraal. Daarbij werden de vleugels te weinig ingeschakeld. Korte dat we er waren” Grote indruk maakte PSV voor de rust overigens niet. De defensie had bij de counters van Eindhoven grote moeite met vooral Bleijenberg en I Schapendonk, een 20-jarige Bossche naar, die zijn debuut maakte. Kort voor rust moest Van Kraay tot twee- keer toe zelfs zijn handen gebruiken om orde op zaken te stellen. Scheids rechter Wellinga, duldde dit echter. Eindhoven kwam goed weg bij een schot van Van der Kuijlen tegen de paal. Direct na de hervatting nam PSV duidelijk het heft in handen en het verzekerde zich toen binnen het kwartier 'van een voorsprong van 0- 2- Beide doelpunten, gescoord door respectievelijk Lubse en Van der Kuijlen, ontstonden na voorzetten van Rene van de Kerkhof, die ra zendsnelle spurts langs de lijn had I getrokken. De mutaties halverwege de tweede helft sorteerden niet het gewenste effect. Weliswaar oefende Telstar een constante druk uit op het Deventer doel, maar er vloeiden geen doelrijpe kansen uit voort. Frank Kramer werd aan banden gelegd door de voor Strijdveen ingevallen Koopman. In de allerlaatste minuut had de goed storende Co Stout een goede mogelijkheid om alsnog de gelijkmaker te forceren. Een overtreding van Oude Wesselink tegenover Monne de Wit le verde een indirecte vrije trap binnen het strafschopgebied op. Het was juist Cees van Kooten die door zijn hele lichaam er voor te gooien het schot blokkeren. Boersma, die nog een keer op de doellijn de assistentie van Van den Berg nodig had, reageerde bovendien in een reflex bij een inzet van dichtbij van Van Leuwen. Het bleven echter inci dentele bezoeken aan Boersma, ondanks het overwicht dat het gejaagde Den HAAG had. Haarlem kon het in ieder geval niet in paniek brengen. De ploeg bleef rustig tikken en liep zich alleen voorbij zo gauw de verdediging van Den Haag in zicht kwam. Die (vooruitgeschoven) defensie stelde zich meestal op een lijn op en had met uitgekiende dieptepaêses gemakkelijk uitgeteld kunnen worden. De dieptepas- ses kwamen wel( maar waren of onzui ver, of werden gezonden naar te vroeg wegsprintende medespelers. Toen de sa menwerking dan eindelijk wel een keer soepel verliep werd Van den Berg on- deruitgekegeld op een moment dat hij alleen op Van Antwerpen dreigde af te gaan. De winnende treffer viel mede daar door nu aan de andere kant waar Hoe kema eindelijk iets positiefs met de bal wist te doen. Hij knalde de bal vanaf de vleugel op de vuisten van Boersma, die het leer voor de voeten van de oplopen de Aad Kila sloeg. Een hard schot betekende vervolgens 2-1. Boersma: „Als zoiets nou vlak na rust gebeurt kun je nog iets doen, maar zo vlak voor tijd ben je kansloos”. Hughes: „Kort tevoren had ik laten weten dat er nog maar vijf minuten waren te spelen. Ik dacht dat kan bijna niet meer mis gaan. We speelden beheerst. Maar goed, we hebben verloren”. we hebben verloren. Een wedstrijd duurt nu eenmaal 90 minuten”. JAN PREENEN Dolle vreugde bij Eindhoven-trai- ner Rinus Gosens, die de derby van uit een rolstoel volgde (zijn been zit na een operatie in het gips) en zijn spelers, en diepe verslagenheid bij de landskampioen, die ervan overtuigd was het nieuwe seizoen met een ge degen overwinning te kunnen begin nen. Daar zag het in de eerste helft ook wel naar uit, want PSV met Edström verwierf zich toen een veldoverwicht. Het was echter een veeg teken dat Rene van de Kerkhof* Lubse, Edström en Van der Kuilen slechts moeizaam een kans wisten af te dwingen bij de Eindhovense verde diging, waarin de Joegoslaaf Savic zich ontpopte als een kracht van niet geringe betekenis. Malatinsky wilde er ook wel voor combinaties waren er helemaal niet te zien. Bovendien had keeper Endeman van Go Ahead Eagles al snel door niet op de lijn te blijven keepen, zodat de hoge ballen dan ook telkens zijn prooi werden. De trainer van Go Ahead Eagles, Wiel Coerver, liet zich na de wedstrijd tegen Telstar zeer behoudend uit. „We zijn tien selectiespelers kwijtgeraakt en ik werk in feite met een heel nieuw team. Het enige wat we nodig hebben is tijd. Daarbij komt een overwinning voor het moreel in de ploeg natuurlijk als geroe pen.” 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13