FC Twente Boskov: dolde met Amsterdam Dubieuze strafschop besliste duel RODA JC VOOR VVV TE PROFESSIONEEL I Vals alarm Grensrechter overleden Havelange: WK gaan gewoon door „Feyenoord verrast” SPORTIEF Tl CURSUS RECREATIE p BUITONI tegen Amerikaans universiteits team SPORTLEIDER A Kj BASKETBALL >1 M 1976 MAANDAG 2 3 AUGUSTUS SPORT 14 Redmiddel Zelfvertrouwen Bij Volendam-Wageningen - - sa F Spel Utrecht weloverwogen (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Feyenoord-doelman Eddy Treytel toonde zich gistermiddag een betrouwbaar slotstuk in de defensie van de Rotterdammers. Hier ontneemt hij met een snelle duik Utrecht-Speler hulshorst een kans. Tscjcu (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Tijdens de wedstrijd Utrecht-Feyenoord, ging grensrechter Matena onverwacht onderuit toen Wim Jansen tegen hem aanvloog konden beiden de wedstrijd voortzetten. (zie foto) na een harde actie van een Utrechtse tegenstander. Matena en Jansen bleven enkele minuten geblesseerd liggen maar Trainer Kohn toonde zich ondanks de geringe productiviteit van zijn team toch tevreden. Hij zei: „We hebben tenminste laten zien dat wij kansen kunnen schep pen en dat heeft er vorig jaar nogal eens aan ontbroken. Een tweede winst punt is dat de ploeg ook van achteruit erg aanvallend heeft gespeeld. De linies sloten goed aan.” Kurcinac raam persoonlijk wraak, na dat hij vijf minuten voor de rust op nieuw ten koste van een harde overtre ding was afgestopt. Uit de door Van der Weide genomen vrije trap streelde de Joegoslaaf de bal zo geraffineerd met zijn hoofd, dat doelman Bram Geulman kansloos was. Overigens viel het leed voor de Venlo- se verdediger Hermans nog mee. In de eerste helft werd hij na een ongelukkige val op een brancard het veld afgedra gen. Men vreesde, dat hij zijn arm had gebroken, maar in het ziekenhuis werd geconstateerd dat hij een ernstige bles sure aan zijn elleboog had opgelopen. TORONTO (ANP) De Argentijn Guil lermo Vilas en de Pool Wojtech Fibak hebben zich in Toronto geplaatst voor de finale van de open Canadese tenniskam pioenschappen. Voor de aanvang van de halve finales waarbij Vilas tegen de Chileen Jaime Fillol moest spelen kwam er in het stadion een anoniem te lefoontje met een bommelding. TOEGANG GRATIS Aanvang: 20 15 uur. Hedenavond in de nieuwe „BEIJNES" sporthal Stationsplein Haarlem speelt De 45-jarige Groninger werd ander half jaar geleden bij een wedstrijd in de Rotterdamse Kuip ook al door een har taanval getroffen. Ook toen moest hij per brancard van .het veld worden ge dragen. Een onlangs op het sportcen trum in Zeist afgenomen cardiogram gaf echter geen afwijking te zien, -aldus mr. G. J. Kernkamp, voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de KNVB. i Gerard van der Lem forceerde tegen VVV de beslissende strafschop, die de Roda speler ook zelf zou benutten. Tot twee minuten voor de rust. En die periode is voor de FC al even traditioneel ais het niet kunnen winnen FC Utrecht kon zo vér komen, omdat: het getrokken plan naar wens verliëp en met het slagen van de patronen groeide het zelfvertrouwen. André Hulshorst kon zich met steun van middenvelder Jan Streuer en de opkomende verdediger Marco Cabo te gemakkelijk langs Dick Schneider manoeuvreren. Met kunst en vliegwerk werden Van Veen en Huls horst van doelpunten af gehouden. Van de andere zijde dreigde alleen Oostrom door te komen, maar na zijn missen in de afronding, zakte hij met de zichzelf weinig in het spel betrekkende Piet Hamberg weg. mede doordat John Wil schut de handen vol had aan Jan van De nser». Door het centrum was de weg door een overschot aan mankracht afge- s’oten. maar Utrecht schiep zich via ■nks genoeg kansen om de strategie vast te houden. „Er zit een bom in een bruine tas on der de tribune, gericht tegen de Chileen se regering”, zei een anonymus tegen officials door de telefoon. Fillol werd pas na de wedstrijd op de hoogte gesteld van het bomalarm., dat bij verdere on derzoekingen vals bleek te zijn. De Chi leen kreeg politiebewaking op de weg naar zijn hotel. Vilas won met 63, 76 van Fillol en Fibak versloeg met 61, 63 Brian Fairlie. De Joegoslavische Mima Jan- sovec won de titel bij de dames. NA Sche 7500. NA Dekt Groe NE en), Huis: Sp: Mol wers Sp; ser, Van AZ Spel Van Van het i PG 1-0, Sch€ FC (Swi Kila Hoel Ha De 1 Kip, FC Miih Grit Brui FC Dro! Müt FC Swe Otte sen Aj Sch A; Dus sen D» Lon din! bee] Fl 40. 1-2. 17.51 Fl (Me Ros nac Ri Bro Leu Fi Jan Dei Fi Pai Str F put Vn Vai T de SPORTRAAD voor DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND organiseert dit najaar een tweetal cursussen RECREA- TIESPORTLEIDER A en wel te OVER- VEEN (C.l O S.) en ALKMAAR (nader te bepalen plaats). De cursussen beginnen op resp. 5 en 7 oktober a.s. Cursusduur 22 avonden a 2'h uur; 25 stage-uren, alsmede 2 korte weekends van Th uur. Toelatingseisen: A.BO.-bewijs of akte M.O.P., of akte J S of C.I.O.S.- diploma. Opgaven voor en verdere inlichtingen over deze cursussen bij het bureau van de Sportraad voor de Provincie Noord- Holland, Stolbergstraat 9, Haarlem. Tel.: 023-315421. Pim van der Meent had weinig te zeggen. Het feit, dat de „Lieverdjes” tijdens de oefenduels van minder sterke formaties een pak slaag hadden moeten incasseren, maakte dat hij weinig opti mistisch naar Enschede was gereisd. Het gevecht tegen degradatie lijkt voor de Amsterdammers na de eerste wedstrijd van dit seizoen het enige perspectief te zijn. WILLEMSTAD (ANP). Joao Ha velange, de voorzitter van de Inter nationale Voetbalfederatie (FIFA), heeft in Willemstad op Curasao ver klaard dat de wereldkampioenschap pen voetbal in ’78 in Argentinië ge woon doorgaan. De Braziliaan zei dat de dood van generaal Omar Actis, die voorzitter was va-n het organisatie comité, geen enkele invloed heeft op de organisatie. „De Argentijnen ma ken de komende dagen zelf uit wie de leiding krijgt over de organisatie”, al dus Havelange, die anderhalve dag op Curagao verbleef ter oriëntatie. Door het adles-of-niets-offensief van VW kwam Roda daarna onder druk te staan en de ploeg kwam goed weg toen inzetten van Kurcinac en Van der Weide het houtwerk troffen. Aan de andere kant kregen de aanvallers van Roda alle ruimte om de voorsprong verder op te voeren. Dat zou echter ook teveel van heit goede zijn geweest. Vujadin Boskov, Feyenoords strenge, naar discipline hunkerende opperbevel hebber, sprak van ontzag, van welover wogen voetbal en van de mogelijkheden die de thuisclub zich voor de rust had geschapen om zijn Feyenoord al op de knieën te hebben. Zo lag de verhouding in de beginperiode. FC Utrecht, door de niet gediplomeerde trainer Han Berger, overtuigd van de noodzaak om het op portunisme op te bergen en er een tactisch plan tegenover te zetten, verras te Feyenoord. De thuisclub trok zich bij balverlies op eigen helft terug en pro beerde massaal uit te verdedigen. En patroon dat in Utrecht hoogst ongebrui kelijk is en eigenlijk alleen aan de bezoekende clubs wordt toegeschreven, omdat de Utrechters nog altijd het ima ge bezitten een team te hebben dat ongecompliceerd de aanval zoek. Dat is geweest, als Berger zijn zin kan doorzit ten. van Feyenoord, Ajax en PSV. Te vaak moet op slag van rust een tegendoelpunt worden geïncasseerd. Ook nu weer en het tikje van Theo de Jong (zelf gepakt door Coté) naar Wim Jansen en de daar op volgende doeltreffende kogel waren bepalend voor de tweede helft waarin Utrecht hetzelfde patroon hanteerde en slechts tegen het sluiten van de markt het oude recept oppakte omdat voor- stopper Joop van Maurik (vervanger van de geblesseerde aankoop Ben Schubert) zich in de top van de aanval meldde. ENSCHEDE. „Ja, die strafschop heeft ons de das omgedaan. Anders had den we de stand misschien op 0-0 kun nen houden”, meesmuilde Pim van der Meent na afloop van de 4-0 nederlaag die FC Amsterfam in het Diekmanstadi- on tegen FC Twente leed. Een nogal belachelijk aaidoende uitspraak want de Amsterdammers hadden voor hetzelfde geld met 10-0 kunnen verliezen als de formatie van „Spitz” Kohn niet zoveel losse flodders had afgevuurd. Na de hervatting sloeg de thuisclub snel toe. In de vierde minuut nam Van der Vall een vrije trap zo zuiveij, dat Gritter er moeiteloos 3-0 van kon ma ken. De ploeg ging pas hierna wat soepeler spelen en kwam bij vlagen tot voortreffelijk voetbal, waarbij vooral Van lerssel zich onderscheidde. De af werking bleef echter een zwak punt en het lukte alleen nog Mühren om te scoren: 4-0. Daarbij moet echter worden aangetekend, dat Van lerssel en Over weg het houtwerk troffen en Swèrissen een kopbal van Gritter van de doellijn haalde. Bovendien was daar nog die veteraan die de formatie van Pim van der Meent voor een debacle behoedde. We bedoelen Jan Jongbloed, die formidabel stond te keepen. Hij stond aan het hoofd van een „lekke” defensie, die Mühren, Gritter, Jeuring en Thijssen volop mogelijkheden bood om te scoren. Maar zij faalden, zelfs als ze alleen voor Jongbloed waren opgedoken. Het eenrichtingsverkeer naar Jongbloed werd maar een enkele keer onderbroken door offensieve acties van Pedersen en Veenendaal, maar doelman Gross had daar nauwelijks moeite mee. Twente bleef jagen en tien minuten voor rust was het dan zover. Flinkevieu- gel maakte bij een poging de bal te stoppen hands en de bepaald niet anti- Twente gezinde scheidsrechter De Bruin deponeerde de bal op de stip. Mühren faalde deze keer niet: 1-0. Dat deed ze „moreel” kennelijk goed, want vijf mi nuten later had hij met een afstands schot opnieuw succes: 2-0. Desondanks was Roda de betere ploeg. Vooral de Deense aanwinst Jens Kolding (Bert Jacobs: „Hij kan nog beter”.) stond op het middenveld erg sterk te voetbal len. De Kerkraadse ploeg nam al in de negende minuut de leiding, nadat reser- ve-doelman Ardesch reeds enkele ge vaarlijke schoten had moeten verwer ken. Door slecht ingrijpen van Dinther kon Vermeulen ongehinderd oprukken en zijn voorzei bereikte het hoofd van Nannlinga, die beheerst inkopte: 0-1. 4501 I Ess Vis Kr C be< Ou Kö E Va 2-2 18.1 I me col i Ki PC L.U Bert Jacobs: „Er zal wel weer kritiek zijn, maai we zijn niet echt uitgespeeld. Vooral na de 1-2 voorsprong kort na rust hebben we nog veel mooie kansen gekregen. Die hadden benut moeten worden.” r* t I Zijn Venlose collega Rob Baan noem de de strafschop een aanvechtbare be slissing. „Maar”, zo vervolgde hij, „je kunt daar lang of kort over zeuren, maar zoiets maak je wekelijks mee.” VOLENDAM. Scheidsrechter Draaisma heeft gisteren het duel tussen Volendam en Wageningen bij een 1-1 stand voortijdig moeten beëindigen, om dat grenrechter Gerard Jan Roeders uit Groningen kort na de hervatting door een hartaanval werd getroffen en bij aankomst in de kleedkamer bleek te zijn overleden. VENLO „De ploeg speelde nog niet professioneel genoeg”, was het summiere commentaar van FC VW’s trainer Rob Baan na het met 1-2 verloren duel tegen Roda JC. Dat was ongetwijfeld waar want de nieuwkomer in de eredivisie had de veel te harde Limburgse derby (Roda-verdediger Ziegler kreeg in de vierde minuut al een boeking) niet hoe ven te verliezen. Aanvoerder Marco Cabo sprak van een geslaagd plan, omdat ruimte maken het meeste effect kan sorteren via de snelheid van Hulshorst en Hamberg. Leo van Veen had een identiek idee, maar wees erop dat zo’n patroon een giganti sche dosis uithoudingsvermogen en kracht kost, wat middenvelder Jan Streuer tot de opmerking bracht: „Als de linies niet meer aansluiten ben je tegen een ploeg als Feyenoord verloren. Toen we op de gelijkmaker loerden, werd er niet snel genoeg overgeschakeld. In deze opzet moet je erg veel terrein overbruggen om mee te komen. Een counter (waaruit Feyenoord 0-2 scoorde) kan dan fataal zijn”. Feyenoord had het niet verwacht, zocht aanvankelijk tevergeefs naar te genmaatregelen, maar moest ondertussen wel lijdelijk toezien hoe André Oostrom over zijn bewaker Willy Kreuz heen vloog en oog in oog kwam met Eddie Treytel, die in een flits de goede hoek koos. Leo van Veen kopte bijna raak en uit enkele schermutselingen kwam steeds Eddie Treytel als winnaar naar voren Roskov: „Dat gebrek aan rust kostte ons kracht. Het gebrek aan routi ne bij Michel van de Korput nivelleerde T -eytel uitstekend, maar alleen aan hem danken wij handhaving van de stand”. FC Twente was namelijk oppermach tig en kon met Amsterdam doen wat het wilde. In het eerste kwartier wist de ploeg zich al zes doelrijpe kansen te scheppen, maar de Enschedese schutterij faalde als zelden tevoren. Vooral Arnold Mühren maakte het op dit punt bont, hoewel hij later nog een hattrick zou scoren. Twee minuten voor het einde, toen duidelijk was dat de oude strijdwijze het enige redmiddel was, omdat Joop van Maurik in het strafschopgebied voor oorlog kan zorgen en zijn schietgrage medespelers loeren op uitvallende bal len, sloeg Willy Kreuz zijn slag. FC Utrecht, achterin één op één spelend, werd door Jan Verheyen met een listig passje geklopt. Doelman Blagoj Istatov kon Kreuz toen niet meer stoppen. Weer zal FC Utrecht een jaar moeten wachten, totdat het kan breken met de traditie, wat Leo van Veen ertoe bracht te zeg gen: „Wij beginnen altijd thuis tegen een topclub. Niet best, zeker niet met twee uitwedstrijden voor de boeg. Nu zit je snel weer onderin. Nu is alleen de penningmeester (16.500 betalende toe schouwers) tevreden”. Opgezweept door het legioen suppor ters opende het dappere VVV, dat de angst uit de beginfase overboord zette, de jacht op de gelijkmaker. In de 32ste minuut drong dé moeilijk af te stoppen Joegoslavische spitsspeler Kurcinac diep de defensie van Roda binnen, waar hij door twee verdedigers in de tang werd genomen. VVV claimde een strafschop maar scheidsrechter Keizer, die veel floot, maar een allesbehalve sterke in druk maakte, wuifde alle protesten weg. Direct na de hervatting viel de beslis sing. Gerard van der Lem soleerde door de Venslose defensie, maar op het mo ment dat hij wilde schieten werd hij door Van Rosmalen onderuit gehaald. Keizer zag er een strafschop in, hoewel Van Rosmalen wel degelijk (ook) de bal had gespeeld. Het was Van der Lem zelf die met een droge knal het vonnis voltrok: 1-2. UTRECHT. Traditiegetrouw voert FC Utrecht in het eigen stadion tegen een topclub een spektakel op, maar winstpunten houdt de ploeg er nooit aan over. Zeven jaar terug debuteerde de Utrechtse formatie onder de naani FC Utrecht in Rotterdam tegen Feyenoord. Aan de 4-1 nederlaag werd de conclusie gekoppeld dat de magere jaren voorbij waren en het degradatiespook voorgoed uit stadion Galgenwaard was verjaagd. Het werden enige jaren. Vorig seizoen waarde het weer rond en nu lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat de 2-0 ne derlaag tegen Feyenoord een bewijs is dat een middenmoot-positie binnen be reik ligt. w I CJgl

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14