Nog drie partijen te spelen Breuk tussen Westphal en Mieke Sterk? Teimister na sex-operatie Guy Drut leed nederlaag Zege Pirard SPORTIEF tegen Davenport nn B u •.in A .w* 17 SPORT MAANDAG 2 3 AUGUSTUS 19 7 6 (Van onze sportredactie) Scharn laatste Schriel gebeuren Goede 800 meter F 5 1 DEN HAAG. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) viert haar 75-jarig bestaan. Maar wat het sportieve hoogtepunt in dit jubileumseizoen had moeten zijn de nationale titelstrijd op het terrein aan de Haagse Zuidlarenstraat is een doffe gebeurtenis geworden waar de glans van een enkel lichtpuntje af en toe heel even doorheen priemde, -• - Wiersma bijna wereldkampioen (Van onze sportredactie) je Roy Sedoc in actie bij het hinkstapspringen. WEGBLIJVEN TOPATLETEN ONTKRACHT TITELSTRIJD 4 PIETER MUL Ie ie ie le le De titelstrijd verleden jaar op Papen dal werd nog opgefleurd door ras-sprin- ger Sammy Monsels, die kampioen werd op de 100 en 200 meter. Monsels koos inmiddels voor de Surinaamse nationali teit, Raymond Heerenveen ging al eerder terug naar Curasao en zo zit Nederland zonder topspurters. Zonder Hoving wist Eric van Amstel van Kimbria de 800 meter op zijn naam te brengen. De Limburger had 1.54.47 nodig voor zijn overwinning, negen hon derdste seconde minder dan Rick Soep. Titelhouder Kormeliing van SISU eindig de als achtste. j Op de horden kon de Utrechter Jan Willem Boogman tweemaal onbedreigd dd te og >oi sn te de ie et et in m g. Is— lit ste ge P. De er alf en et de ;n t- rs ar et ia de an iel lid an liy n- en >ij n. an de ‘1- iel a- o- de ils en ri jk de *g- lit ir- de te 3D rs 2n et an TS de li lt, an k- ->.y in ?n s- Ift titel op de 3 kilometer moest afstaan aan Carla Beurskens. De Limburgse fi nishte in een matige 9.38.11 terwijl Joke van Gerven ondanks maagklachten een tweede plaats veroverde in meer dan 10 minuten. zegevieren, op de 400 meter vooral om dat Harry Schutting van Prins Hendrik fout uitkwam op de zesde horde en daar zijn voorsprong verspeelde. Op de technische nummers naderde Sedoc het 20 jaar oude record van Henk Visser tot op 18 centimeter, zorgde Wie- lart net niet voor een nieuw Nederlands record en had speerwerper Hellendoorn een sterke uitschieter. Hij gooide zelfs 20 centimeter voorbij de 70 meter, nog lang geen Nederlands record, maar de in Haarlem wonende atleet van DOS-Kam- pen leverde een prestatie die in dit land zelden te zien is. Bij het kogelslingeren (naar Kijkduin verbannen), kogelstoten en discuswerpen handhaafden de kampi oenen zich moeiteloos. Maar ook de verrichtingen van Terhorst, Ruhl en Zit- zen waren in mineur. HEERLERHEIDE (ANP). Frits Pi rard uit Breda heeft gisteren de Omloop van de Mijnstreek, een semi-klassieker vcor amateurs over 194 kilomter over Nederlands en Duits grondgebied, ge wonnen. over 194 kilomter en Duits grondgebied, De andere prestaties van enig niveau kwamen ook op naam van de heren. Ruud Wielart hield dit keer 2.18 meter onder zich en miste in een van zijn drie pogingen de 2.21 maar net. Op de tweede dag leverde de wispelturige Roy Sedoc een fraaie 7.80 meter bij het verspringen af, een afstand die een Nederlander in geen jaren heeft bereikt. Het eindspel was vooir Kuyken verras send lastig, maar uiteindelijk kon hij de twee punten binnenhalen. het naast Sedi vijf en tien si- 'i Stand: 1. Wiersma 24 punten, 2. Clerc en Tsjegolev 22. 4. Gantwarg 20, 5- Kuyken en Smith 18, 7. Koeperman 17, 8. Ja nsen 16, 9. Gentlerman 15, 10. Hisard en Nimbi 14, 12. Verpoest en Zorn 13, 14. Delhom 10, 15. Agliardi 6, 16. Marek en Lepsic 4. 18. Kandane 2. Zaterdag gebruikte Koeperman in zijn partij in de veertiende ronde tegen Wiersma veel bedenktijd. In anderhalf uur kwam hij tot twaalf zetten, waar na hij een combinatie uitvoerde, die hem materiaalverlaes bracht. Met een stuk meer won Wiersma de partij daaat- na uiteraard. In de zondag gespeelde inhaalpartij Gantwarg-Wiersma, eerder uitgesteld wegens ziekte van de Rus, ging Wiersma gretig in op de door Gantwarg opgezette spelkaraktenistiek. Met zijn twintigste zet koos Gantwarg een variant die, zoals Wiersma aantoon de, ongunstig was en de Fries kreeg daardoor belangrijk voordeel- Met de dreiging van doorbraakkansen aan de Russische lange vleugel wist Gantwarg zich nog een twintigtal zetten te verde digen, maar feilloos werkte Wiersma de aanval af naar een overwinning, die op de vijftigste zet behaald werd. De inschrijving van de boomlange dr. Richards, die altijd als man op de baan had gestaan, veroorzaakte de uittocht van 23 speelsters. Zij weigerden in het zelfde toernooi uit te komen als de vroegere vader van een intussen vierja rig kind. Meer dan 100 journalisten volgden het optreden van de in een blauwe bloes gestoken Renee, die met haar brede schouders de 23 cm kleinere Cathy Beene van de baan veegde. In middels is bekend geworden dat de nieuwe ster niet voorkomt op de deelne merslijst van Forest Hills. De organisa toren hebben een chromosomentest ge ëist (voor de eerste keer) en dat zou behalve dr. Richards wel eens nog meer topspeelsters in moeilijkheden kunnen brengen. Bij terugkeer in startplaats Heerler- heide had Pirard niet minder dan drie minuten en 52 seconden voorsprong op zijn ploegmakkers (van Amstel) Leo van Vliet en Johan van der Meer. „Op het moment dat je hem nodig hebt is hij er niet,” aldus de horden specialiste en vijfkampster. Als toe schouwster bij de nationale kampi oenschappen riep zij na een vraag uit dat zij „die man al vier maanden niet had gesproken” en dat er wat haar betreft voorlopig geen contact zou zijn. „Ook al vanwege de brief die hij uit Montreal aan mij stuurde,” aldus de 30-jarige Amsterdamse. „Ik doe echter helemaal niets in de komende tijd om mijn achillespeesblessure te laten uitzieken.” „Dat heb ik haar juist aangeraden,” reageert Westphal. „Overigens ben ik nog met haar voor die vijfkamp naar Zwitserland geweest en dat is pas twee maanden geleden. Die opmer king dat we elkaar vier maanden niet gesproken hebben klopt dus niet.” De voormalige olympische coach pro beert het ontbreken van contact na terugkeer uit Montreal te verklaren met de uitlating dat het nu eenmaal geen trainingstijd is en dat hij boven dien geen contract meer heeft met de KNAU, evenmin als alle andere oe fenmeesters trouwens nu ’t trainings- plan van de Atletiekunie ten einda is. Maar hij is toch buiten de KNAU om al jaren haar technisch begelei der? „Ja ,we zullen ook wel weer in contact komen. Maar het kort geding van haar was een kansloze zaak, het NOC heeft nu eenmaal het recht die beslissingen te nemen. Bovendien was ik net met mijn gezin op vakantie, en ik moet zeggen dat ik die raadsman van haar ook niet sterk vond.” had ik niet verwacht. Pas een paar weken train ik weer, zij het nu eenmaal per dag. In het begin van het jaar heb ik me echt voorbij gelopen. Ik had toen zoveel vrij gekregen dat atletiek het enige was en dat pakte fout uit. Nu ben ik weer begonnen zij het rustig aan. In de toekomst hoop ik toch wel weer onder de drie minuut vijftig te gaan lopen, maar geen echte toptijden meer”. AMSTERDAM, Harm Wiersma is bijna wereldkampioen, nu hij het afgelopen weekeinde zowel Koeperman als Gant- warg heeft verslagen. Hij gaat r.u met twee punten voorsprong op Clerc en Tsjegolev aan de leiding. Met nog drie partijen te spelen, tegen Lepsic, Gentler- man en Nimbi kan Wiersma de titel nauwelijks meer ontgaan. De Friese crack heeft in het toernooi om het wereldkampioenschap in Amsterdam nu alle drie Russische spelers verslagen. Bea Wiarda reikte net niet ver genoeg om Ria Stalman met de discus te klop pen: 52.84 meter om 53.56 meter. Ria Ahlers had het rijk alleen op haar specialiteit. Slechts 1.80 meter was vol doende voor de Drentse in een strijd waarbij Mieke van Doom, Annemieke Bouma en Mirjam van Laar ontbraken. Al met al geen opsteker voor de KNAU, bij dit 68e titelgevecht. De unie zit bestuurlijk en technisch in een over gangsfase nu Frans Jutte afscheid gaat nemen als voorzitter en het trainings- plan teneinde is gelopen. Een nieuw aanpak is onderwerp van gesprek maar dat verloopt moeizaam. In de komende maanden moeten echter beslissingen val len want op dit moment is er geen trainer meer als bondscoach in dienst. Eveneens content was Toine van de Goolberg. De nu in Den Haag woonach tige atleet is verleden seizoen en ook dit jaar enorm door blessures geplaagd en liep dit weekend zijn eerste twee races. Aart Veldhoen van Prins Hendrik had een beetje hoop Van de Goolberg daar om te kunnen verslaan, maar de al kalende „blonde pijl” bleef zijn concur rent in de finale duidelijk voor. Een Sterke winnende tijd zelfs van 47.85 was voldoende beloning voor Van de Gool berg terwijl Veldhoen met zijn 48.5 ook niet slecht voor de dag kwam. De 27-jarige kampioen behoefde bo vendien de concurrentie van Henk Brouwer niet te duchten. De 22-jarige CIKO-atleet was onderweg naar Den Haag opgehouden en meldde zich zater dag te laat. De tweede dag van de Marion Frankes (Eng) heeft zaterdag bij de Engelse dameskampioenschappen in Londen het wereldrecord 5000 meter snelwandelen (baan) verbeterd en ge bracht op 24 minuten en 10,0 seconden. Het oude record stond sedert 1974 met 24.16,2 op naam van de Amerikaanse Brodock. Ook de vaderlandse koplopers die wel meededen in Den Haag konden over het algemeen niet tot opmerkelijke verrich tingen komen. Om van het tweede en derde garnituur maar niet te spreken. Bij het hoogspringen en de sprintnum- mers had de vooral zondag sterke wind een nadelige invloed. Maar meer dan die weersfactor was natuurlijk het ontreken van een tiental toppers voor het schriele gebeuren verantwoordelijk. Jos Hermens prefereerde als bekend een periode van bijkomen na de teleurstellende olympi sche ervaringen en de daarop gevolgde kritiek, Evert Hoving was met vakantie geweest en had te weinig getraind om „op niveau deel te nemen”, Ciska Jans sen loopt met haar linker arm in een mitella vanwege een vermoedelijke ge wrichtsziekte, Mieke van Doorn (terug in Nederland om verder te studeren aan de Haagse sportaeademle) kampt met pijn lijke rugspieren, Olga Commandeur is nog steeds op de moeilijke weg terug na een periode van blessures, terwijl hor denloper Frank Nusse na zijn herstel op dit moment nog niet zo ver was dat hij goed kon meedraaien. Niet in de atletiek tenminste, wel in de Super Star-compe- titie van onder meer de AVRO. Mieke Sterk ten slotte ligt helemaal stil. Zij heeft besloten na het verloren kort ge ding tegen het NOC, rust te nemen in de hoop dat een al jaren slepende achilles peeskwetsuur zal verdwijnen. titelstrijd nam Brouwer revanche op zichzelf door winnend over de finish te gaan na 200 meter. Ook zijn 22.19 was natuurlijk beneden de maat, de Arn hemmer was uiterst tevreden met zijn eerste kampioenschap. INNSBRUCK (SID, AFP). Olym pisch kampioen Guy Drut (Fra) heeft zaterdag tijdens internationale atletiek wedstrijden in Innsbruck (Oos.) op de 110 meter horden een nederlaag geleden De KNAU heeft dit weekeinde een meningsverschil met Dragan Tancic uit de wereld geholpen. De trainer van hoogspringspecialisten Mieke van Doorn en Ruud Wielart meende nog geld van de unie te krijgen en die centen zijn hem toegezegd. Bovendien is de lucht geklaard die bezoedeld was na de eis van de Duits-Joegosla- vische trainer zijn pupillen eventueel in Montreal te mogen begeleiden. Tancic verhuist wellicht naar Parijs en heeft bij de KNAU de mogelijk heid aangestipt van trainingsstages voor Van Doorn en Wielart in de Franse hoofdstad. Op dat punt heeft de KNAU geen enkele toezegging ge daan. DEN HAAG. Een opmerkelijk koppel in de Nederlandse atletiekwe- reld, dat van trainer Wil Westphal en atlete Mieke Sterk ,ligt op dit mo ment uit elkaar. Aanleiding voor de gespannen verhouding tussen beiden is een kort geding dat Mieke Sterk begin juli aanspande tegen het NOC toen de Atmodes-atlete niet werd ge selecteerd voor uitzending naar de Olympische Spelen. Westphal, de man r die al zo’n tien jaar trainer van de atlete was, weigerde destijds als ge tuige van Mieke Sterk op te treden. Een daad die zij Westphal zeer kwa lijk heeft genomen en nog neemt. Zo kon het gebeuren dat de Haarlem mer Bert de Jager zijn vierde nationale titel op de 100 me er pakte, vóór Alfred Verhoef uit Leiden. Gezien de wind was de Jagers tijd van 11.17 (halve finale 11.03) niet eens zo gek. Zeker niet als men de verminderde training van De Jager in aanmerking neemt. Roelof Veld (Daventria) is zaterdagmiddag in Barendrecht met overmacht kampioen van Nederland op de 25 kilometer geworden. Dl- verzekeringsinspecteur uit Deventer legde de afstand af in 1 uur 21 minuten en 43 secon den. Veld maakte zich na bijna zestien kilo meter los uit een kopgroepje van vijf lopers, dat later verder verbrokkelde. Henk Kalf (GVAV) legde met een achterstand van bijna twee minuten beslag op de tweede plaats. André Kolders (AAA) eindigde als derde op precies drie minuten achterveld. Het eerste officiële kampioenschap 15 kilo meter voor dames kwam terecht bij Corrie Konings. De Roosendaalse, die vorige week zondag in Coventry officieus wereldkampioe ne bij de dames (veteranen) werd, legde de 15 kilometer af in 59 minuten en 18,3 seconden. Bij de dames ging bijna-veterane Wil ma van Gooi moeiteloos en met royale voorsprong op haar beide kampioen schappen af. Trudie Wunderink verde digde haar titels op 200 en 400 meter niet en op het laatste nummer profiteer de Fridy Meulendijks uit Helmond. Zij pakte de titel in een matige 55 rond. De 800 meter werd zonder de Groningse Ina Blauw een prooi voor Riet Kruiswijk die zelfs een goede tijd van 2.5.88 neerzette. Annie van Stiphout nam de 1500 meter voor haar rekening terwijl Joke van Gerven, in tegenstelling tot zaterdag zondag wel aanwezig, verrassend haar Vrij van blessures pakte Gerard Tebroke (voorop met 105) dit weekend de nationale titels op de 5 en 10 kilometer. Op de foto gaat hij aan de leiding op de tien kilometer tetwijl op dit moment Piet Waning de enige in de race is die hem nog kan volgen. De sterke Klaas Lok van Phoenix maakte zijn favoriet-zijn waar op de 1500 meter. Niet gehinderd door record houder Evert Hoving nam Lok in de derde volle ronde de leiding om keihard door te gaan. Het gat was voor de volgers te groot. De winnende 3.47.6 lag maar vijf seconden boven de beste sei- zoentijd van de nummer een. Tweede man Wibo Lelieveld lag een halve se conde achter maar nam wel het Neder lands jeugdrecord van Hoving over. Op merkelijke laatste, routinier Haico Scharn. „Nee, dat ik laatste zou worden „Daar komt nog bij dat ik tegeno ver Bram Leeuwenhoek (chef d’equi- pe) en iedereen heb gezwegen over de medische begeleiding die Mieke nodig had. Als dat bekend was ge worden was ze nooit voor Montreal in aanmerking gekomen. Naast de bestraling heeft zij zoveel injecties gehad dat het gevaarlijk werd. Was zij doorgegaan dan was een spontane spierscheuring niet uitgesloten ge weest,” aldus Westphal. De Monagask Agliardi verraste in de veertiende ronde door Gentlerman op remise te houden. Hisard won van Nim bi in het eindspel, na een lastige en ingewikkelde partij. Delhom versloeg Marek, die materiaal offerde om een doorbraak te krijgen. De jeugdige Tsjech ervoer dat een dergelijke onderneming ook te veel kan kosten. Zorp won ten slotte na zes uur spelen van Kandane. Tsjegolev verloor een punt tegen de Zich taai verdedigende Amerikaan Smith, die zelfs in een eindspel van drie dammen tegen een de vooirgeschreven vijftien reglementaire zetten foutloos volbracht. Rob Clerc bracht de Belg Verpoest zijn vijfde achtereen volgende nederlaag toe. De jeugdige Amsterdam mer, die drie jaar geleden wereldkampi oen bij de jeugd was, verspeelde door een matige start in dit toernooi zijn titelklansen. In- de strijd om de tweede plaats is de ontmoeting van maandag, tussen Clerc en Tsjegolev van groot 'belang. Gantwarg zette zaterdag tegen Hans Jansen, in een moeilijke stand, een valstrik die voor de jeugdige Emmenaar naar verlies leidde. De Joegoslaaf Lepsic was iets te gretig met zijn damcombina- tie tegen Andreas Kuyken. Als antwoord had de Zwitserse kampioen een tegen- combinutie. die in schijfwinst overliep. Sedoc was een van de atleten die een dubbele victorie op hun naam mochten schrijven. De Amsterdammer pakte na melijk ook de nationale kroon bij het hinkstapspringen. Wilma van Gooi (on derscheiden met het erekruis van de KNAU vanwege haar lange rij van ver diensten) pakte de beide sprinttitels, Sil via Barlag toonde zich de sterkste op de onderdelen verspringen en honderd me ter horden, terwijl Rie Stalman zowel op haar specialiteit (discuswerpen) als op haar bijmummer (kogelstoten) het erelint kreeg omgehangen. Bij de heren waren oq, Gerard Tebroke (op de kilomter) en Jan Willem Boogman (110 en 400 meter horden) die tweemaal op het hoogste platform ston den. Aaltenaar Gerard te Broke profiteerde van de afwezigheid van Hermens en veroverde in twee soioraces de eerste plaats op 5 en 10 kilometer. Na zijn prima 28.03.95 twee weken geleden in Londen op de 10 kilometer, had hij last van buikgriep gekregen en dat hinderde hem zaterdag nog danig. Zonder tegen stand kwam hij uit op ruim 29 minuten. Zondag was hij heel wat meer tevreden over de 5 kilomter die hij in 13.53 aflegde. Het Zeeuwse duo Schout- Vock moest veel op hem toegeven. De primeur van de 400 m horden bracht een zege voor Wilma Hillen van Tion. Met drie andere meisjes ging zij gebrek kig ever de hindernissen, zodanig zelfs dat zij 0,4 seconde meer gebruikte dan vereist was als minimum voor een Ne derlands record (62 seconden). Elly van Beuzekom ontnam Lida Berkhout haar titel bij het speerwerpen met een worp van 55.80 meter terwijl de Beverwijkse toi 53.96 meter kwam. De uitslag van de omloop van de Mijnstreek voor amateurs is: 1. Firts Pirard (Breda) 184 kilometer in 4 uur, 56 minuten en 40 seconden, 2. Leo van Vliet (Honselersdijk) op 3 minuten en 52 seconden, 3. Johan van der Meer (Geleen), 4. Jan Jonkers (Oud-Gastel), 5. Joop Ribbers (Groenio), 6. Henk Boom (Markelo) op 7 minuten en 42 seconden, 7. Peter van der Kruys (Helmond) op 10 minuten en 36 secon den, 8. Martin Havik (Strijen), 9. Bert Scheu- neman (Veendam), 10. Louis Meyers (Maas tricht). Tom Okker verloor in de Ameri kaanse stedencompetitie zowel het en kel- als het dubbelspel. Betty Stöve, die evenals Okker voor de „Golden Gaters” uitkomt, won met Francoise Durr alleen het dubbelspel. Derde werd de Amerikaan Charles Foster in 14,27. De Keniaan Mike Boit, een dag eerder in West-Berlijn zeven honderdste seconde van het wereldre cord (1.43,50) verwijderd, won deze af stand wederom, nu in 1.47,50. Daarmee bleef hij de Fransman Heinz Mair 2,7 seconden voor. Het kogelstoten leverde een eenvoudige overwinning op voor de Amerikaan Feuerbach. De ex-wereldre- cordhouder stootte met een afstand van 19,92 meter ruim drie meter verder dan de Oostenrijker Hermann Neuhold, die tweede werd. Op de 400 meter had favoriet Fred Newhouse (Vst) het iets moeilijker. In 46,68 versloeg hij zijn landgenoot Herman Frazier, die 46,84 seconden nodig had. SOUTH ARANGEè Renee Richard, een 42-jarige oogspecialiste die door een me dische ingreep van geslacht veranderde, heeft tennishistorie gemaakt door het damestoernooi van South Orange te winnen. tegen de Amerikaan Willie Davenport, die in Montreal het brons veroverde. Davenport won in 13,96 seconden, voor Drut werd 14,08 genoteerd. Uitslagen: Hisard (Fra)-Nimbii (Kon) 2-0, Agliardi (Monl-Gendlermain (Lsr) 1- 1. Kuyken (Ned)-Lepsic (Joe) 2-0, Wiers ma (Ned)-Koeperman (Sov) 2-0, Gant warg (Sov)-Jansen (Ned) 2-0. Marek (Tsj)-Delhom (Fra) 0-2. Kandane (Sri Lanka)-Zorn (Ita) 0-2, Tsjecholev (Sov)- Smith (Vst) 1-1, Verpoest (Bel)-Clerc (Ned) 0-2. -xT ■V, W»-jé p- i'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17