Onzekerheid Giftige Aanklacht gassen ingediend Lomen vrij bij tegen brand internist Vliegtuig van Egypte gekaant 20 ÈW Kottervissers weigeren massaal boete te betalen h L I overKromme’ ^Evergre®”tfor 0^9 i - DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 E f, Mgw Het woord is aan SPIJTBETUIGING OVER DOOD VAN AMERIKANEN PLEGEN EUTHENASIE WORDT ONTKEND Een wijdvertakte boom MAANMONSTERS Zonnig AGENDA pagina 5 4 'Kz Aantal pagina’s vandaag: DORSMAN s. Slrandverwachting BRILJANT I 1 Inschr van 12-21.30 uur beh. op za. en zo Aanvanglessen vanaf 9 sept. fel n jderij land- an: lizen iap, n 2 3 7 9 9 10 11 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 247 154,- JT1BD !SW7lfP< JW4I 1 i. Houtplein 16A Haarlem Tei. 023-312697 AUTO-EUROPA-ITALIE 4. Gelag betalen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. VAIL, COLORADO (Reuter, AFP) Vanuit Vail in Colorado heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt dat president Kim Il-Soeng van Noord-Korea zijn spijt heeft betuigd over het doden van twee Amerikaan se officieren door Noordkoreaanse soldaten. Maar Kims boodschap is door het Witte Huis en het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington afgewezen. De militaire paraatheid die voor het betrokken gebied is afgekondigd blijft vanwege de gebleven spanningen van kracht. AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders L Iedereen kan dansen maar. Beter dansen is toch plezieriger 1 rr bij vooruitbetaling- f 13,- p.mnd„ f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-)/p- jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement (Van onze sportredactie) Washington wijst verklaring N.-Korea af (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE. geldig tot (Zie verder pagina 4). (ADVERTENTIE)') Spekstraat 10 Haarlem tel. 023-320274. Inkoop Verkoop De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Multatuli Bij elke oorlog bidden ze aan beide kanten. De kapers zouden o.a. geëist hebben dat het toestel naar Libië moet koersen. Zo niet, dan zouden zij de Boeing op blazen. CAIRO (Reuter, AFP) In Egypte is vanmorgen een Boeing-737 met 95 passa giers, onder wie zestien Arabieren, zeven Fransen en een groep Japanse toeristen, door zeven mannen gekaapt. Een Noordkore aanse militair toont een bijl die VN-soldaten tij dens de vecht partij afgelopen woensdag gebruikt zouden hebben om Noordkoreanen te lijf te gaan. W eers verwachting, morgenavond Deze is juridisch adviseur en buiten gewoon 1L_. i tijd vraagt, een uiterst benauwde en nogal povere zege tegen De Graafschap S3 ROTTERDAM AZ ’67 wacht met onzekerheid de beslissing van de tucht- commissie af inzake zijn middenvelder Wim van Hanegem. Het is nog niet ze ker of de van Feyenoord overgenomen speler woensdagavond tegen Ajax kan spelen, want zaterdag liep „de Krom me" voor de zoveelste keer een gele kaart op, toen hij de doorgebroken Mi- chielsen torpedeerde. AZ vraagt in ieder geval een mondelinge behande ling aan. wa 137,- IJmuider Courant sportëf Specialisten van de plantenziektekun- dige dienst te Wageningen zullen in het getroffen gebied de gewassen onderzoe ken op giftige neerslag. Een andere verrassing van dit eerste voetbalcompetitieweekeinde was het 22 gelijke spel van PSV tegen Eind hoven. Rijvers was woedend op zijn spelers, die volkomen onnodig het eerste verliespunt zo maar weg gaven. Feyenoord won fantasieloos, terwijl Ajax, waar trainer Ivic om geduld en Telstar verloor op Schoonenberg van Go Ahead Eagles. Trainer Castenmil- ler voerde als excuus aan het grote aantal blessures waarmee zijn equipe te kampen heeft op dit moment. Noord-Korea heeft de Verenigde Sta ten verder beschuldigd van provocerend optreden in de zone die beide Korea’s scheidt, aldus de officiële kringen in V ail /Washington. Zowel het Witte Huis als het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de boodschap van de Noordkoreaanse president een indirecte schuldbekentenis is, maar niettemin niet aanvaardbaar omdat geen verantwoordelijkheid werd aanvaard en omdat de schuld dat het zo ver kon komen aan de Verenigde Staten werd gegeven. De officiële kringen in Vail zeiden dat zij het nodige voorbehoud hadden ten aanzien van Noord-Korea’s toekomstig handelen, gezien de situatie die al jaren in de gedemilitariseerde zone heerst. Daarom zullen de Verenigde Staten hun waakzaamheid niet verslappen. Terwijl Noord-Korea spijt betuigde, stoomde een Amerikaanse parate ma- rine-eenheid rondom het vliegdekschip Midway op naar Koreaanse wateren. Vrijdag al arriveerden in Zuid-Korea twee squadrons Amerikaanse gevechts- bommenwerpers en straaljagers. Volgens een Egyptische woordvoerder zouden de kapers Libiërs, Algerijnen en Palestijnen zijn. Het toestel stond in de voormiddag op de luchthaven van Luxor, halverwege Cairo en Aswan, het einddoel van de lijn vlucht. De Egyptische pre mier en zijn minister van defensie zou den daar de onderhandelingen met de kapers leiden. De Nederlandse atletiekkampioen- schappen hadden dit weekeinde in Den Haag een teleurstellend verloop. Het enige record dat werd gebroken was van Eltjo Schutter. Bij het polsstok hoogspringen kwam Schutter op 4.90 meter uit. Ruud Wielaert werd kam pioen bij het hoogspringen met een sprong van 2.18 meter. Niet hoog ge noeg voor het Nederlands record dat ook op zijn naam en op 2.20 m. staat. verzekert 't wel INFORMEER all-risk 357,— 418,— tel. 02507-4534 Donkere wolken pak ken zich samen boven de loodsen van de bloembcllenexport- firma. Van de loodsen staat alleen nog het geraamte overeind. De gehele exportvoorraad is verbrand. bevocht. Haarlem debuteerde in de eredivisie niet onverdiensteljjk. Tegen Den Haag ging in de slotfase een kost baar gelijkspel nog net verloren. j T Omdat de brandweerkorpsen van Ven huizen, Bovenkarspel, Enkhuizen, Groo- tebroek en Schellinkhout het vuur met water bestreden, ontwikkelden zich uit de brandende kunststoffen giftige gassen die in een grote wolk over het land naar Hoorn dreven. De provinciale weg Hoorn- Enkhuizen werd daarom gedurende epige tijd afgesloten voor alle verkeer. In Hoorn en Zwaag waarschuwden politie patrouilles de bevolking binnen te blij ven en ramen en deuren te sluiten. Aan het eind van de middag was de wolk giftig gas door de wind uiteen- en weg gedreven. Aanhoudend droog en zonnig, zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtempera turen omstreeks 10 graden. Maxima morgen van 23 graden op de Wadden tot circa 27 graden in het zuiden van het land. DEN HAAG/ALKMAAR De Nederlandse kottervissers, die onlangs bekeuringen in de bus kregen tot ruim duizend gulden voor het overschrijden van de vangstbe perking voor tong en schol in 1975, zullen voorlopig massaal weigeren te betalén. Het bestuur van de platvissectie Stichting van de Nederlandse Visserij, waarin alle vissersorganisaties zijn vertegenwoordigd, heeft zijn leden geadviseerd om te wach ten met betaling, totdat er meer zekerheid is verkregen omtrent de gang van zaken bij de processen tegen drie vissers in Alkmaar en Zwolle. De Nederlandse Vissersbond, waarbij 55 percent van de 600 bekeurde kotter vissers is aangesloten, heeft zaterdag besloten om het advies van de platvissectie te volgen. Verwacht wordt dat de leden van alle bij de Stichting aangesloten organi saties het advies van de platvisserij goed zullen keuren. MOSKOU (AFP, DPA) Een Rus sische ruimtecapsule met monsters van he maanoppervlak is gisteren in de Sovjet-Unie geland. Naar het Russische persbureau Tass vanochtend bekend maakte, kwam de capsule terecht in het doelgebied, dat op 200 km ten zuidoos ten van de Siberische stad Tomsk en op 2.800 km ten oosten van Moskou lag. MERKACCU'S 99,- ALLE FIAT PLAATWERK -20% ALLE UITLATEN -30% FIAT-ONDERDELEN tot -50% Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, Radio en tv Strips Beurs Bibliotheek Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 aanleiding 1 van eëtdere klachten van de verpleegster alle par tijen waren gehoord en de betreffende doseringsschema’s van de medicijnen waren gecontroleerd. Daaruit zou zijn gebleken dat er geen sprake was ge weest van enig ontoelaatbaar medisch handelen. „We dachten haar gerust te hebben gesteld, maar ze heeft daar zoals nu blijkt geen genoegen mee genomen en een klacht bij de officier van justitie ..„ingediead." De verpleegster is inmiddels met ziek teverlof gezonden, het personeel van. het Marine Hospitaal kreeg zaterdag een zwijgplicht opgelegd, die strikt wordt na geleefd. Jonkheer Boreel zei ervan over tuigd te zijn dat er beslist geen sprake is van euthanasie. Alle betrokkenen heb ben inmiddels verklaard volledige mede werking aan het onderzoek te zullen ver lenen. Door een hoge rekening is het huwelijk van een in de buurt van Napels pas getrouwd paar tje in het ongerede geraakt. Na dat de 36-jarige Giuseppe Buonaspena en de 33-jarige Rosa Sbraglia het ja-woord hadden uitgesproken, namen zij de ge nodigden mee naar het restau rant Herculanum. Maar toen ten slotte de rekening werd aange boden raakte Giuseppe in paniek. Hij zag geen kans een bedrag van 216.000 lire (ongeveer 700 gulden) onmiddellijk te fourne ren en deed een beroep op zijn schoonouders, hem uit de nood te helpen. Er volgde een leven dige discussie, in het verloop waarvan de bruid besloot er de brui aan te geven en het ouder lijke huis weer op te zoeken. Giuseppe wendde zich in arren moede tot ue politie en klaagde Rosa aan wegens kwaadwillige verlating van haar echtgenoot. Het hoge-drukcentrum boven Zuid-Scandinavië blijft voor een droge oostelijke luchtstroming zorgen. Ook morgen zonnig bij een matige oostenwind. In de middag 22 tot 24 graden, zeewa ter 20 graden Vooruitzichten: aanhoudend zomers. Van officiële zijde werd vernomen dat Kim voor de moord op de officieren geen verontschuldigingen heeft aangeboden. Het incident had, zoals bekend, plaats tijdens een ruzie over het snoeien van een boom in de gedemilitariseerde zone die de Amerikaanse surveillance belem merde. 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. cat.w. 9000,— 12000,- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Haarlem zal samen met de Haarlemse officier van justitie zo spoedig mogelijk een onder zoek instellen naar de aanklacht van een 43-jarige verpleegster van het Marine- hospitaal in Overveen, als zou een bij dat ziekenhuis werkzame internist al vier jaar lang ernstig zieke patiënten ongevraagd hebben gedood met onder meer hoge doseringen verdovende middelen. De aanklacht tegen de in Haarlem woonachtige internist werd vorige week ingediend door mr. P. W. Smits, advocaat in Utrecht. Jonkheer J. A. Boreel, waarnemend lid van het Nederlands Artsen voorzitter van de medische st.af, vertelde Verbond, dat zich zowel tegen euthena- ons dól haar aanleiding van e&tdere sie als tegen abortus keert. Hij deelde mee dat de betrokken verpleegster mejuf frouw C. W. van Beelen uit Haarlem is, die niet bereikbaar was voor commen taar. „Zij werd naar mij doorverwezen door het Verbond toen ze daar met haar klachten kwam”. Mr. Smits wilde verder niet ingaan op de aanklacht én verwees voor informa tie naar het ochtendblad „De Telegraaf” onder de mededeling dat wat daarin werd gemeld materieel juist is. „De Telegraaf” schreef zaterdagmorgen dat de verpleeg ster in juni betrokken raakte bij het toe dienen van valium en scopolamine aan een patiënte die in ademnood kwam te verkeren. Dat was volgens haar vragen om een volledige ademhalingsstilstand en de dood. De verpleegster was al eer der in conflict geweest met de medische staf omdat volgens haar ernstig zieke patiënten zondei- toestemming zouden zijn gedood. Er werd toen een intern onder zoek ingesteld met volgens de verpleeg ster als gevolg dat deze praktijken stop ten. Twee maanden geleden ontstonden er opnieuw spanningen met als gevolg, dat de verpleegster naar het Nederlands Artsen Verbond stapte, zo meldde „De Telegraaf”. Naar jonkheer J. A. Boreel ons meedeelde was er toen al een intern onderzoek gehouden waaruit zou zijn ge bleken, dat er geen medisch ontoelaat bare handelingen waren gepleegd. Geneesheer-directeur kapitein ter zee arts J. Buur deelde vanmorgen mee dat hij overweegt het personeel in een com muniqué informatie te verstrekken over deze zaak. Hij had hiertoe contact ge had met de intendant geneeskundige dienst Zeemacht arts S. Bartlema. Als dit communiqué inderdaad tot stand komt (daarover zal ook nog overleg worden gepleegd met de Marine Voorlichtings dienst in Den Haag) zal het aan de be handelende specialisten worden overge laten wat en hoe ze dat aan de patiënten meedelen. Een onnozele aanleiding, een doodge wone boom, heeft weer bijna de Ko reaanse oorlog doen herleven, die in 1950 losbarstte en gedurende lange tijd de wereldvrede op losse schroeven zette. De beruchte 38ste breedtegraad, schei- dingsgrens tussen Noord- en Zuid-Ko rea, werd op 25 juni 1950 overschreden door troepen uit het Noorden. Het wa ren de Amerikanen die onmiddellijk de zijde van Zuid-Korea kozen en door de boycot van de V.N. door de Sovjet-Unie in staat waren de tegenactie tot een aan gelegenheid van de V.N. te maken, of schoon veel ledenstaten van de V.N. niets voor deze oorlogsactie voelden. Na af loop van de wisselvallige oorlog, die veel overeenkomst vertoonde met die later in Vietnam zou worden gevoerd, werd een bestandslijn afgesproken die sindsdien als zwaar bewaakte militaire grens geldt. De republieken Zuid- en Noord-Korea ont wikkelden zich in uiteenlopende richting, waarbij Noord-Korea een communis tische politiestaat werd en Zuid-Korea een kapitalistische dictatuur. Van enige democratie was in geen van beide lan den sprake, ofschoon de V.S. in de loop der jaren wel moeite gedaan hebben het zuidelijke regime ertoe te brengen tot herstructurering in democratische rich ting. Veel succes hadden die pogingen niet, evenmin als internationale aan drang om tot hereniging van Zuid- en Noord-Korea te komen. Beide regimes staan nog steeds vijandelijk tegenover elkaar en het is duidelijk dat ieder in cident in deze brandbare situatie ernstige gevolgen kan hebben. De militaire sterkte in het demarcatie- gebied tussen de beide Korea’s is aan zienlijk, waarbij van zuidelijke kant de V.S. het leeuwedeel van de bewaking op zich zijn blijven nemen. Het is de vraag of het simpele rooien van een boom van Amerikanse zijde met een zodanig militair vertoon is gebeurd, dat de Noord-Koreanen er een voorberei ding van een invasie in meenden te be speuren. De gemoederen aan Noordko reaanse kant zijn de laatste tijd nogal verhit geraakt doordat de noordelijke po gingen om het zuidelijke regime tot on derhandelingen over hereniging van het land te bewegen, door de Amerikanen min of meer belemmerd zijn. Het gevaar dat Korea in zijn geheel in communis tische of met China sympathiserende richting zou af drijven, is voor de po litiek van de V.S. in dat deel van de wereld vooral na Vietnam onheilspellend. Daarom heeft Washington er ook nooit in toegestemd zijn troepen uit Zuid-Ko rea terug te trekken, ofschoon alle Chi nese troepen het noorden al jaren gele den hebben verlaten. Korea blijft op deze manier toch al tijd een kruitvat, en ieder incident daar werkt nog steeds als een brandende lont. Ook die gerooide boom heeft bijvoor beeld duidelijk een weerslag in Wall street veroorzaakt en verder alarmerend gewerkt in alle militaire hoofdkwartieren op de wereld. r twee dagenlaag: VENHUIZEN (ANP) Een felle uit slaande brand heeft zaterdagmiddag een complex van een twaalftal loodsen van een bloembollenexportbedrijf in Venhui zen geheel in de as gelegd. Met de lood sen verbrandde niet alleen de hele voor raad bloembollen, maar ook een hoeveel heid pvc en poly-ethyleen van een Enk- huizer plasticindustrie, die in een van de loodsen opgeslagen lag. De schade be draagt vele miljoenen guldens.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1