Westduitse steun NA OPROEP IN PAMFLETTExN OM TE STAKEN: PLO Libanon voert dienstplicht in Carter: Geweld in Argentinië Turkije niet blij met „Colombo-verklaring 1 Plan aanslag op Kissinger zou zijn verijdeld voor Spanje „Groei Westeuropese communisten is geen ramp" 1 MENNEKE-PIS Bus stort in Donau AMERIKANEN PRATEN MET SARKIS en ai Gaping Makarios-Denktasj zo mogelijk nog groter geworden Weer vertragingen bij luchtverkeer Spanje Geen Russische wapens meer voor Syrië ONDANKS JAPANSE LOCKHEEDKWESTIE ZEGE VOOR LDP >k g a Swapo Kaoenda Thuislanden 19 76 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 2 3 M A A N D A G ld 99 JOHANNESBURG (UPI, Reu ter). Oproerpolitieversterkin- gen in volledige gevechtsuitrus- ting hebben vanochtend vroeg strategische verbindingspunten in het grote zwarte woongebied Soweto bij Johannesburg bezet in afwachting van een nieuwe explosie van geweld. Dit heeft de politie meegedeeld. door Nico Scheepmaker^ Politie Soweto voorbereid op nieuwe geweldsexplosie jn Bergers brengen één van de slachtoffers van het busongeluk naar een ambulance. MINISTER HASHIMOTO 4. Hij zag de toegenomen kracht van de communisten evenwel niet als een ramp of als een oorzaak voor vernietiging van het Atlantisch bondgenootschap, maar wel als een reden tot bezorgdheid. Hij was ook niet van mening dat het goed zou zijn direct of indirect tussenbeide te komen bij verkiezingen. Dat zou een averechtse uit werking hebben. De Sovjet-Unie moet duidelijk worden gemaakt dat de Verenigde Staten staan op de onafhankelijkheid van Joego-Slavië, maar dat Amerika niet heimelijk tegen de regeringen van Oosteuropese staten zal ageren. Kenmerkend is weer, dat naast de betreffende foto daar m het Engelse bij schrift wel, maar in het Franse, Neder landse en Duitse bijschrift niet aan wordt toegevoegd, dat er volgens de geruchten ook twee kopieën in Amerika moeten zijn. Ook de andere twee keren dat het Menneke-Pis gestolen werd, in 1747 door Franse soldaten, en in 1817 toen het gebro ken werd teruggevonden, worden alleen in de Engelse tekst vermeld. Belgen zullen we in dat opzicht nooit leren begrijpen, neemt u dat van mij aan. Typerend is bijvoorbeeld ook, dat alle beschreven ansichten die erin staan afgedrukt, in het Frans zijn, met commentariërende bij schriften in het Frans, Duits, Engels en Nederlands, zonder dat voor de niet- Franstaligen een poging gewaagd is die Franse mening te vertalen. Zo staat er op één kaart: „Chère Made moiselle Irma, ce petit homme si populai re, mérite de figurer dans votre collection. Amitiés! Berthe”. De bijschriften luiden aldus: „Mademoiselle Berthe Faisait-elle collection de „petits hommes”? Verza melde juffrouw Berthe soms „kleine vent jes”? Was Mademoiselle Berthe collec ting „Little men”? Sammelte Fraulein Bertha Mannchen?” Engelsen, Nederlanders, Duitsers en Vlamingen vragen zien, dit lezend, af waar dit op slaat, en alleen de Fransen en Walen weten dat niét juffrouw Berthe, maar mademoiselle Irma er kennelijk een ansichtencollectie op nahield. Tijdens het weekeinde werden duizen den pamfletten verspreid waarin erop werd aangedrongen tot en met woensdag te staken om, zoals een Afrikaans blad schreef, te pogen de economie te fnuiken. Het hoofd van de politie in Johannes burg, kolonel P. J. Coetzee, zei dat „de aanstichters meer moeilijkheden willen veroorzaken omdat zij zich ervan bewust zijn dat de situatie vrijwel weer normaal is geworden”. „Wij zullen extra politie stationeren op elk punt waar mensen in bussen of treinen willen stappen om naar Johannesburg te gaan”, zei hij. In Soweto was het dit week einde rustig. houden na een aanslag op de Syrische commandant in'dit gebied. Libanese politieke kringen vinden het opvallend dat de Amerikaanse diploma ten naar Sarkis zijn gegaan. Hij aan vaardt zijn ambt pas op 23 september, dit overnemende van de tot machteloosheid gedoemde president Franjieh. Het zou kunnen betekenen dat Washington de gematigde christen Sarkis verkiest boven de scherpslijper Franjieh. In het ongeveer 700 km ten noordwesten van Buenos Aires gelegen Cordoba, de op een na grootste stad in het land, werden drie linkse activisten gedood in een vuur gevecht met de Argentijnse veiligheids troepen. In de nacht van zaterdag op zondag explodeerden in Buenos Aires tenminste drie bommen op straat. Drie mensen wer den hierbij gewond. De Turks-Cyprische „minister van bui tenlandse zaken” Celik werd niet alleen op de conferentie geweigerd, zoals ook in In La Plata, 50 km ten zuiden van Bue nos Aires heeft een politiepatrouille het vuur geopend op vijf mannen die politieke leuzen kalkten op een muur. Een van hen werd aangehouden. De anderen wisten te ontkomen. Minstens drie van hen zouden door politiekogels zijn gewond. Op Cyprus zelf heeft „Colombo” er toe geleid dat de gaping tussen Makarios en Denktasj zo mogelijk nog groter is gewor den. In zijn rede voor de niet-gebonden staten heeft de aartsbisschop het optre den van de Turken op het eiland namelijk vergeleken met dat van de nazi’s in de door hen bezette gebieden Denktasj heeft daarop de Grieks-Cyprische regeringen uit het verleden „een organisatie van rovers” genoemd en Makarios een „psy chopaat die heeft begrepen dat hij het spel heeft verloren De grootste rivaal van premier Takeo Miki binnen de LDP vice-premier Takeo Foekoeda, heeft vandaag het aftreden van Miki vóór de verkiezingen geëist. TOKIO (UPI). De kandidaat van de Japanse regeringspartij, de Liberaal- Democratische Partij, heeft gisteren een eclatante overwinning behaald in een tussentijdse verkiezing voor het gouver neurschap van de provincie Jamagoetsji in het westen van het land. CAIRO (AFP). De Sovjet-Unie heeft besloten geen wapens meer aan Syrië te leveren. Dit meldt het Egyptische week blad Rose el ïoussef. Als reden voor het Russische besluit wordt het Syrische optreden in Libanon tegen Palestijnen en linkse strijders genoemd. Ooggetuigen in Beiroet hadden zaterdag al verteld dat Palestijnse commando- organisaties begonnen waren met het ronselen van Palestijnen voor verplichte militaire dienst in Libanon. WASHINGTON (UPI, DPA). Op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, had ter gele genheid van zijn bezoek aan Costa Rica een aanslag moeten worden gepleegd. Dat heeft Thomas Lyons, een vertegen woordiger van de politle-autoriteiten in Miami (Florida) meegedeeld in een getui genis voor een senaatscommissie in Was hington dat gisteren gepubliceerd werd. Volgens zegslieden in Cordoba zouden bij het vuurgevecht nog meer mensen zijn geood of gewond. it. e- in ns ag re ali se >n- js *n en op )k. de id, ge ai- ar- al- vd ?re jrt er- de ize un iti- ti le id en op de ie- m) he ?r- n- ge je an ht it- ge iet en in is la- 40 aft de ar en sa- >en in- tan jen Jén en QO- in- 211 ;he ;ie- in- id. iat ad or- ien lli- ef- ter an re ie ia de os n- er an Lt, >r- BONN ‘Reuter). Bonn heeft Spanje steun toegezegd bij zijn streven naar nau were banden met de EEG. zo heeft een woordvoerder van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken verklaard. De woordvoerder sprak gisteren na besprekingen die de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Marcelino Oreja Aguirre heeft gevoerd met zijn Westduitse collega Genscher Genscher heeft tegen Oreja gezegd dat. West-Duitsland er het volste vertrouwen in heeft dat Spanje doorgaat met het verwezenlijken van de democratische regeringsvorm. Terwijl de kogels als het ware om hun oren floten hebben twee Amerikaanse diplomaten gisteren in Hazmieh, een christelijke voorstad ten zuidoosten van Beiroet, een onderhoud van ruim een uur gehad met de gekozen president van Liba non, Elias Sarkis. Robert Houghton en David Mach ont hulden niet wat zij met Sarkis besproken hadden. De bijeenkomst was het eerste officiële contact dat de Verenigde Staten hebben gehad met Sarkis sinds de 16-de juni, toen presidentieel afgezant Francis E. Meloy jr. werd ontvoerd en vermoord op weg naar zijn eerste ontmoeting met de geko zen president. Lyons en een andere politiewoordvoer der, Raul Diaz, deelden mee dat militante pro- en anti-Castrogezinde Cubaanse groeperingen de stad Miami in Florida als uitgangspunt voor terroristische plannen binnen en buiten de V.S. benutten. Tot hun doeleinden behoorden het vermoor den van Latijnsamerikaanse diplomaten en ministers van buitenlandse zaken. Tegelijkertijd hadden 50 verschillende groeperingen in Miami activiteit uitgeoe fend. De woordvoerders gingen niet in op beweerde pogingen van de CIA Cubaanse ballingen en gangsters te huren voor het vermoorden van de Cubaanse premier, Fidel Castro. Daarvan had John Roselli, een „zware jongen” van de onderwereld, wiens lijk twee weken geleden bij Miami uit zee werd opgevist, melding gemaakt. Een andere gangster, Sam Giancana, werd vorig jaar doodgeschoten voordat hij voor de senaat in Washington kon getuigen. trijfël 4 nC- V „Moskou-Petoesjki” is het verhaal van de dronkenschap, en het begin ervan schoot mij in gedachten omdat ik iets dergelijks heb ondervonden met het Manneken-Pis in Brussel. Vijf jaar gele den was ik vijf dagen in Brussel, vorig jaar was ik vier dagen in Brussel, kortge leden was ik twee dagen in Brussel, ik heb al die keren het gevoel gehad dat ik heel Brussel, van noord naar zuid en van west naar oost heb doorkruist, maar het Manneken-Pis ben ik niet één keer tegen gekomen. En ik was niet eens dronken, zelfs had ik geen kater. In Parijs heb ik de Eiffeltoren nooit gemist, in Londen kom ik de Big Ben altijd tegen, zelfs kostte het me in Moskou geen enkele moeite het Kremlin tegen het lijf te lopen, maar het Manneken-Pis staat blijkbaar in zo’n ach- terafstraatje. dat het mij tot nu toe altijd wist te ontlopen. Als mogelijke oorzaken voor de winst van communistische partijen in West- Europa noemde Carter de zwakte of incompetentie van de democratische krachten bij het bestuur en in sommige gevallen ook corruptie. WENEN (DPA). Acht Westduitse vakantiegangers zijn zaterdag bij een busongeluk in Oostenrijk om het leven gekomen. Vierenveertig mensen zijn min of meer ernstig gewond. De reisbus uit Keulen met 52 inzitten den was in de buurt van Aggsbachdorf in de Donau gestort. Uit het met de wielen naar boven liggende wrak werden zeven lijken geborgen. Een zwaargewonde vrouw stierf in een ziekenhuis. De bus was na een botsing met een personenauto van de smalle overweg afgeraakt en in de rivier terecht gekomen. De inzittenden hadden zeven dagen in Wenen doorgebracht en waren op weg naar huis. Carter verklaarde geen isolationist te zijn, maar hij zou de Verenigde Staten militair nooit betrekken in de binnenland se aangelegenheden van een land, „tenzij onze eigen veiligheid wordt bedreigd”. Hij zou voorts al het mogelijke doen om de verkoop van kerninstallaties aan niet- kernmogendheden te beperken. Lima gebeurde, hij mocht van de autori teiten van Sri Lanka niet eens het land in omdat zijn Turks-Cyprisch paspoort ongeldig werd geacht. Geen van de 42 Islamitische staten blijkt echter in Colombo in het openbaar een goed woordje voor de Turks- Cyprische staat te hebben gedaan. (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL. Teleurstelling heerst in Ankara en onder de Turks-Cyprioten over de negatieve houding die de confe rentie van niet-gebonden staten in Colombo heeft aangenomen jegens de „Turks-Cyprische federale staat” die nog alleen door Turkije is erkend. Net als vorig jaar in Lima werd een resolutie aangenomen die geheel tegemoet kwam aan de wensen van een van de oudste deelnemers van deze conferentie: presi dent Makarios. Aangedrongen wordt o.a. op terugtrekking van alle vreemde troe pen en terugkeer van alle vluchtelingen. BUENOS AIRES, (AP). De golf van politieke gewelddaden en terreur in Argentinië duurt voort: zaterdag werden in de industriestad Cordoba vijf linkse activisten gedood, terwijl in de omgeving van de hoofdstad een politiepost door twee autobussen vol guerrillastrijders werd aangevallen. Een campagne tot afzetting van de pre mier begon bijna vier maanden geleden, waarbij zijn tegenstanders hem beschul digden van zwakheid bij het aanpakken van het Lockheed-omkopingsschandaal. Zaterdag is Tomisaboero Hasjimoto gearresteerd, die van 1970 tot 1971 minis ter van vervoer in Japan is geweest. Hij wordt ervan beschuldigd steekpenningen aangenomen te hebben van Lockheed. De 75-jarige Hasjimoto is de derde Japanse oud-minister, die in de Lockheed- affaire is gearresteerd. Later maakte het leger bekend dat twee andere linkse terroristen gedood werden toen zij in een militaire vrachtwagen naar de gevangenis gebracht werden en onbe kenden vanuit twee voorbijrijdende auto’s het vuur op hen openden. Volgens een communiqué van de strijdkrachten werden bij dit incident een soldaat en twee politiemannen gedood. „Iedereen zegt: het Kremlin.het Kremlin. Ik hoor er altijd over praten, maar ik heb het nog nooit gezien. Ik weet niet hoe vaak ik nu al, dronken of met een kater. Moskou heb doorkruist, van noord tot zuid, van oost naar west, van de ene naar de andere kant, van her naar der en van hot naar haar, maar nog nooit heb ik het Kremlin gezien”. Bij wegversperringen werden Palestijn se jongeren die oud genoeg worden geacht om een geweer te hanteren, meegenomen. Intussen zetten rechtse eenheden hun artilleriebeschietingen op linkse en Pale stijnse stellingen in West-Beiroet voort. Volgens het rechtse Libanese blad „Al Anwar” zijn vrijdag vijf linkse militanten terechtgesteld, nadat een Syrisch- Libanees tribunaal in Bekaa (Midden- Libanon) hen wegens „terrorisme” ter dood had veroordeeld. Zij waren aange- Sam Nujoma, president van de Swapo, de bevrijdingsorganisatie van Zuid- Westafrika ofwel Namibië, heeft gisteren bij een bezoek aan Zambia aangekondigd dat de strijd tegen de Zuidafrikaanse overheersing zal worden opgevoerd en dat men Cuba en de Sovjet-Unie daarbij om militaire hulp zal vragen. Na afloop van een bijeenkomst waar aan de eerste-ministers en andere verte genwoordigers van zeven van de negen thuislanden deelnamen. werd een gemeenschappelijke verklaring uitgege ven, waarin werd gezegd dat de regering, gezien haar voortdurende weigering om de fundamentele rechten van de mens aan de negerbevolking toe te kennen, blijk baar alleen gevoelig is voor geweld. Op een weg ten zuiden van Johannes burg werd een auto met twee blanken door zwarten in een hinderlaag gelokt. De bestuurder werd gewond. Deze schoot op de aanvallers, van wie vijf gewond werden. Een van de aardigste Russische satires is het boek „Moskou-Petoesjki”. dat door een naar Israel geëmigreerde Rus geschreven werd en voor zover mij bekend behalve in het Russisch nog alleen in het Frans werd vertaald De schrijver is Venedict Erofeiev, en het boek begint als volgt: Het was de grootste vernedering, een vertegenwoordiger van deze „staat” tot nu toe aangedaan. En een des te grotere teleurstelling omdat het er dit voorjaar bij de conferentie van Islamitische staten in Istanboel naar uitzag dat deze staten hun gewicht in de schaal zouden leggen ten gunste van de Turks-Cyprioten wier „pre sident” Denktasj hen mocht toespreken. „Talrijke jonge Afrikanen zoeken hun toevlucht in buurlanden om daar een guerrilla-opleiding te krijgen. Zij zullen vervolgens naar hun land terugkeren om er een werkelijke oorlog te beginnen zoals in Vietnam. Over tien of vijftien jaar zullen wij de droevigste akte van deze confrontatie tussen de rassen mee maken. een onvoorstelbaar bloedbad. Dan zullen de Afrikaanse staten hun zwarte broeders in Zuid-Afrika te hulp komen”, aldus Kaoenda. Ik heb daarom op de vlooienmarkt in Brussel maar het boekje „Menneke Pis” gekocht, voor 150 Bfrs, bij een merkwaar dig boekenstalletje, dat drie eenheidsprij zen kende: een afdeling 100 Bfrs, een afdeling 150 Bfrs, en een afdeling 200 Bfrs. Nuanceringen werden niet aange bracht. Ik leerde uit het boekje dat het Menneke-Pis reeds in de akten van 1469 vermeld wordt onder de benaming „Men neke”, maar dat het huidige beeldje sinds 1619 op de hoek van de Stoof- en de Eikstraat daar staat toen de beste Belgi sche beeldhouwer van die tijd, Jérome Duquesnoy, van de gemeenteraad opdracht kreeg een fontein te maken. Ik ontleen dit aan de Engelstalige inleiding, die merkwaardigerwijs meer informatie geeft dan de Franse, de Nederlandse en de Duitse inleiding. Dat het Menneke in 1695 in een kelder verborgen werd gehouden toen de Fransen het nabijgelegen Grand’Place bombardeerden, staat bij voorbeeld alleen in de Engelse inleiding, evenals het feit dat het in 1745 door enkele Engelse soldaten werd gestolen, maar met behulp van de burgerij van Geraardsber- gen weer kon worden terugveroverd. Geraardsbergen kreeg als dank een repli ca van het Menneke-Pis (zoals de Brusse laars zeggen), en deelt die eer inmiddels met Eigenbrakel, Coxyde, Colmar en de Japanner M. Kigo, die een kopie in de tuin achter zijn villa in Osaka heeft staan. In de verklaring werd gepleit voor afschaffing van de discriminerende wet ten die op kleur en ras zijn gebaseerd. „Deze betekenen een aanslag op de waar digheid van de zwarte mens”, aldus het communiqué, waarin er tevens op werd aangedrongen de zwarte leiders die nu in hechtenis worden gehouden, vrij te laten of voor het gerecht te brengen. De kans dat het nog komt tot onderhan- delingen tussen deze twee mannen, iets waartoe Makarios zich onlangs voor het eerst bereid had verklaard, lijkt nu wel zeer te zijn afgenomen. BEIROET (Reuter, UPI). Het Palestijnse persbureau Wafa heeft gisteravond bekendgemaakt dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft besloten de dienstplicht in te voeren voor Palestijnen die daarvoor lichamelijk en geestelijk geschikt zijn. Volgens Lyons kreeg de politie een tip inzake de voorgenomen aanslag waarop de federale recherche en de geheime dienst op de hoogte werden gebracht. Een bekende balling uit Cuba. Orlando Bosch, zou na op illegale wijze Costa Rica te zijn binnengekomen, gearresteerd zijn. Het bezoek van Kissinger verliep zonder inci denten. President Kenneth Kaoenda van Zam bia voorziet een „onvoorstelbaar bloed bad” in Zuid-Afrika. In een vraaggesprek met het Duitse blad „Der Spiegel” zei hij, dat nu in Zuid-Afrika het punt is bereikt, dat de Afrikanen tegen de bepalingen van de apartheid in opstand komen. T Op een persconferentie in Los Angeles noemde Carter gisteren het doden van twee Amerikaanse officieren in Pan- moenjom door Noordkoreanen „moord met voorbedachten rade”. Hij hechtte eraan in deze zaak zijn steun aan presi dent Ford te betuigen die „voor zover ik weet de juiste maatregelen heeft genomen” In Kaapstad gebruikte de politie traan gas tegen een zingende menigte negers tijdens de begrafenis van een student in de zwarte woonwijk Langa die bij de ongeregeldheden van vorige week omkwam. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Spaanse luchtverkeers leiders in het gebied van Barcelona heb ben in het afgelopen weekeinde opnieuw grote vertragingen veroorzaakt, door in hun gebied per bestemming slechts eén vliegtuig per uur toe te laten. Zaterdag en zondag ondervonden KLM, Iberia, Marinair en Transavia zowel op uit- als op thuisvluchten vertragingen van twee en een half tot vijf uur. De luchtverkeersleiders begonnen anderhalve week geleden een stiptheids actie, het wapen van niet tot staking gerechtigde ambtenaren, om meer salaris af te dwingen. De acties treffen vooral het intensievere vakantieverkeer naar en van I Spanje in de weekeinden, vanuit een groot aantal Westeuropese landen. Leiders van Zuidafrikaanse zwarte thuislanden hebben zaterdag de apart heidspolitiek van het blanke minderheids- bewind openlijk veroordeeld. Zij drongen aan op een spoedbijeenkomst met pre mier John Vorster om de grote onrust onder de zwarte meerderheid te bespreken. De tussentijdse verkiezing was nodig geworden door het aftreden van de gou verneur, wiens gezondheid te wensen overliet. De LDP had de tussentijdse ver kiezing met kloppend hart tegemoetge- zien vanwege de deining die het Lockheed-omkoopschandaal heeft teweeggebracht. Tijdens een ontmoeting met westerse verslaggevers zei Nujoma dat de Swapo elke door Zuid-Afrika geïnstalleerde regering onder de voet zal lopen. Hij doel de daarmee ongetwijfeld op de plannen om in 1978 in Namibië een multiraciale regering te vormen. „Wij zullen ons verzet verhevigen”, aldus Nujoma, „maar wij zijn niet van plan het voorbeeld te volgen van buurland Angola dat bij de strijd om de onafhanke lijkheid en de daarop volgende machts- confrontaties buitenlandse troepen heeft gebruikt”. De Swapo wil volgens zijn lei der geen Cubanen of Russen maar wel militaire steun uit die landen. Hij wees overigens ook op de aanwezig heid van Israelis die Zuid-Afrika zou den helpen bij patrouilles aan de grens met Angola in Namibië. Ze zouden vol gens hem een zone van meer dan vijftig kilometer controleren. In Tel Aviv heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van defensie gezegd dat daar in Israel niets van bekend is. PARIJS (Reuter, AFP). De Ameri kaanse democratische presidentskandi daat Jimmy Carter heeft in een interview met het Franse weekblad „l’Express” verklaard te hopen dat de landen van de Noordatlantische gemeenschap erin zul len slagen de Italianen en Fransen te doen begrijpen dat de communisten een dubbele loyaliteit hebben die waar schijnlijk het meest ten gunste van de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen zal werken. „En dat is een bedreiging van hun veiligheid en van de vrede”. iC

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3