Plan voor 36 wooneenheden Drs. Roel de Wit zal strijden voor positie gemeenten Druk weekeinde voor Nieuwe commissaris gelooft Bondsstranddag reddingsbri gades IJmuiden Jaarlijkse hengeldag voor bejaarden in kanovijver alleenstaanden ingediend politie Beverwijk in een vierde bestuurslaag bewoonbaar maken Breed wil Harige mannenarm Strandbezoek Zes vissen aan veertig hengels Kritiek Westerburcht" IJMOND 19 7 6 AUGUSTUS MAANDAG 2 3 (Van een oïizer verslaggevers) VEEL INBRAAKJES EN ONGEVALLEN 1 >n- BEVERWIJK. Schildersbe drijf Breed B.V aan de Hendrik Mandeweg heeft bij de gemeente een plan ingediend voor de bouw van 36 wooneenheden voor alleenstaanden in het voormalige bejaardentehuis Westerbiircht aan de Scheybeecklaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Politiek herkenbaar, maar tegelijk politiek onpar tijdig. Zo ziet drs. Roel de Wit zichzelf als de nieuwe commissaris van de koningin in Noord-Holland. Tijdens zijn installatie-rede vanmid dag in het Provinciehuis zei hij dat deze ogenschijnlijk moeilijke combinatie hem het meest aanspreekt. „Ik beleef veel genoegen aan het politieke debat, maar ben vooral geïnteresseerd in het resultaat. Liefst gedragen door een zo groot mogelijke meerderheid”. OW V R. de Wit eters Zelf geen hengelaar zijnde maakte de heer Van der Werff gedurende ruim een uur met ieder van de deelnemers een praatje waardoor hij veel van de vistech niek opstak Met de taakverzwaring van het provin- ciewerk krijgen de statenleden het ook moeilijker. De Wit sprak over semi-profs waarvoor de wetgever financieel het nodi ge zal moeten doen om belemmeringen die zijn taakvervulling in de weg staan uit de wereld te helpen. Ook pleitte hij voor een meer efficiënte werkwijze van de staten. gemeenten mogen op mij rekenen wan neer het er op aankomt dit historische stuk decentralisatie te beschermen”. Gedeputeerde Th. Laan sprak bij de installatie uitvoerig over het werk van de commissaris. Hij pleitte voor een subtiele samenwerking tussen de commissaris met zijn wettelijke bevoegdheden en de gede puteerden met hun partij-politieke ver antwoordelijkheid. Laan sprak verder over de sleutelpositie van de commissaris bij het handhaven van de openbare orde, waarvoor hij geen verantwoording schul dig is aan de Staten. Dat gaat niet op voor gedeputeerden die hem in dat werk moe ten waarnemen, zoals is gebeurd bij de bezetting van het Indonesisch Consulaat in Amsterdam. „Een gedeputeerde blijft gekozene, een lid van een fractie; hij kan daarop worden aangesproken”. Laan con stateerde dat die verantwoordelijkheid niet in de wet is geregeld. Ook hier was uit IJmuiden die met een boerekarper van de grootste lengte van 35 centimenter de vangst opende. De vis, vooral de witvis, liet zich niet gauw verschalken en toen de twee uren om waren, bleken slechts totaal zes boerekarpers te zijn opgehaald. Niettemin bleven de vissers er aardig heid in hebben. Het eindresultaat was dat de heer W de Jong. IJmuiden met twee vissen van 64 cm niet alleen de J. Lourens- wisselbeker verwierf maar daarnaast een herinneringsbeker en wegens de grootste lengte van de karper ook nog de door het gemeentebestuur met opdracht beschik baar gestelde tegel met het gemeentewa pen van Veisen ontving. Tweede werd de heer A. Thijssen uit Velsen-Noord met 2 vissen (54 cm), 3. H. Welagen, Velsen- Noord (1 vis 33 cm) en 4. de Beverwijker A. Peekei (1 vis 30,5 cm). De prijsuitrei king geschiedde door de heer S. S. Heins van het S.A.B Schilder Breed liet toen al dóórscheme ren, dat er van Westerburcht „wat aar digs” te maken viel en dacht in de richting van wooneenheden voor alleenstaanden. Wethouder H. van der Werff, die zaterdag middag in het Wijkeroogpark in Velsen- Noord de jaarlijkse hengelsportmiddag van de Velsnse bejaarden opende met een fluitsignaal maakte daarna tijdens de wedstrijd kennis met alle deelneemers (sters). Gedeputeerde Laan deed een beroep op de regering Amsterdam te helpen. In zijn ogen is de huidige situatie in de hoofdstad het gevolg van eigen falen. In Westerburcht, het voormalige bejaar dentehuis in de Scheybeecklaan, wil Schildersbedrijf Breed 36 wooneenheden voor alleenstaanden bouwen. Volgens het bestemmingsplan Vondel- kwartier is dat toegestaan. Zoals bekend had de gemeente Bever wijk vorig jaar februari plannen Wester burcht aan te kopen om er, met een flinke financiële steun van de rijksoverheid, woningen voor alleenstaanden in te bou wen. Het overleg met Den Haag is toen afgesprongen. Gemeente en de Hervorm de Diakonie konden het ook niet eens worden over de vraagprijs van „Wester burcht”. Aan alle ellende kwam een einde toen schildersbedrijf Breed B.V. uit de H. Mandeweg plotseling op de proppen kwam en met geld over de brug kwam. De koop was toen snel gesloten. Wethouder Hoogeboom kon ons nog niet meedelen hoe de gemeente tegenover het alleen staandenplan van Breed staat. „De zaak is nog in onderzoek”, aldus de wethouder. alles in goed samenspel binnen het college opgeiost. Schriftelijke vragen vanuit de staten werden door het college als geheel beantwoord. Uitvoerig en gedetailleerder dan ooit tevoren. Nestor van de staten mr. Goudsmit („Uw uitgesproken meningen zijn ons genoegzaam bekend”) verwacht dat drs. De Wit ais commissaris van de koningin afstand zal nemen van zijn ingenomen standpunten. „Meer dan ooit wordt in deze tot polarisatie gedwongen staten van de voorzitter verwacht dat hij boven zijn partijlidmaatschap zal uitstijgen”. Bij de benoemingsprocedure heeft de WD zich gereserveerd moeten opstellen. Mr. Goudsmit betreurde dat. Hij noemde de Wit een persoon waarmee op een breed vlak in praktijk goed mee valt samen te werken. De liberalen zien die samenwer king dan ook met vertrouwen tegemoet. Vraagtekens plaatste de liberale nestor bij het slagen van de door de Wit aange hangen overloop. „U staat geheel achter de overloop-doctrine. Iemand heeft eens gezegd: planologen zijn streakers. Ze geven zich graag bloot, maar hollen zo hard, dat je de belangrijkste delen niet ziet. Ook de overloop zien we nog niet verwezenlijkt worden, maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat Alkmaar hier op een uitzondering is”. Rijverboden werden voorts opgelegd aan een automobilist uit Haarlem, die daarnaast werd bekeurd voor het niet bezitten van een geldig rijbewijs en het voeren van een vijftonige hoorn op zijn wagen; en aan twee Beverwijkse chauffeurs. BEVERWIJK. De Beverwijkse politie kan weer terugzien op een druk weekein de. Er werden flink wat rijverboden uitgedeeld aan automobilisten, die te diep in het glaasje hadden gekeken, terwijl voorts het inbrekersgilde danig van zich deed spreken. In de nacht van zaterdag op zondag veroorzaakte een niet al te vast meer op zijn benen staande automobilist uit Stadskanaal een complete ravage op de Zeecroft in Wijk aan Zee. De man nam, komende van de Julianaweg, de bocht te ruim en botste tegen een geparkeerde auto. Deze schoot door en vloog in brand, waardoor in totaal drie wagens uitbrandden en één auto flink werd beschadigd. Ingebroken werd er in een café-bar aan de Belgiëlaan, waar 100 uit een biljartklok werd ontvreemd, in een woning aan de Van Houtenlaan waar twee portemonnees met in totaal 162 verdwenen, en in een woning aan de Berghuisstraat. Daar zag iemand hoe een harige mannenarm via het openstaande keukenraam een zwart leren schoudertas weggriste. Toen men poolshoogte ging nemen, bleek de vogel gevlogen. Tenslotte poogden onverlaten er zondagnacht met een witte Volvo, die aan de Plesmanweg stond geparkeerd, vandoor te gaan. Het linker voorportier was open gebroken en de bedrading van het stuurslot losgetrokken, maar de dieven roken waarschijnlijk onraad en lieten de wagen staan. Zondagavond deelde de politie ook nog drieëndertig bekeuringen uit aan automobi listen, die via de vluchtstrook van Rijksweg 9 de voor de Velsertunnel wachtende file wilden inhalen. i. Gedeputeerde Laan maakte van de gelegenheid gebruik opnieuw te pleiten voor een betere continuïteit in de Provin ciale Staten. Bezwaar heeft hij tegen de verdeelsleutel die het Rijk hanteert voor provincies. Drente krijgt per inwoner ruim drie keer zoveel uitgekeerd Noord- Holland heeft meer onkosten en een zwaardere taak, sprak Laan. „Met minder geld meer moeten doen is uniek, maar erg moeilijk”. Gedeputeerde Laan stond uit voerig stil bij de bestuurlijke kwaliteiten en ervaring van drs. De Wit, die unaniem door de Staten als kandidaat is geaccep teerd. Een gratis verloting met prijzen als een achttal fruit- en levensmiddelenmanden, een paar hengels en andere gebruiksvoor werpen voerde le stemming onder de deelnemers, die prachtig weer troffen, nog meer op. De sportvissers hadden het voorrecht bovendien om per autobus te worden gebracht en gehaald. Al voordat het fluitsignaal was gegeven hadden enkele vissen toegehapt maar toen daarna officieel de wedstrijd begon was het toch weer de 84-jarige W de Jong Kritiek uit zijn mond was er ook. Gede puteerde Laan zei dat de staten op één punt gefaald hebben, namelijk in het toe zicht op de gemeente Amsterdam. „Men heeft daarbij de kans laten liggen om een nationaal probleem van de grootste gemeente in onze provincie openbaar ter discussie te stellen. Met de gemeenteraad van Amsterdam, de Tweede en Eerste Kamer hebben de Staten zich onvoldoen de ingezet om bij de regering te pleiten voor het herstel van de financieële en daarmee democratische verantwoorde lijkheid van onze hoofdstad.” VELSEN-NOORD Zes vissen aan veertig hengels was zaterdagmiddag het schrale resultaat van de jaarlijkse hengelwedstrijd in de uitgestrekte kano vijver van het Wijkeroogpark in Velsen- Noord, welke onder auspiciën van het Sociaal Advies Bureau, de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden, de hejaardenafdeling Velsen-Noord en de organisatoren van de Hengelsportvereni- ging Veisen (HSV) werd gehouden. Het park in Velsen-Noord bleek een welkome vervanging van de tunnelput, waarvan de accommodatie zich steeds minder leent voor de hengelsport. Wethouder H. van der Werff. die exact om drie uur mei een fluitsignaal de henge- iaars(sters), onder wie een achttal dames, uitnodigde hun hengels uit te gooien, vond het belangrljker dat men met elkaar een ontspannende middag had dan het win nen Hij dankte namens het gemeentebe stuur van Veisen de organiserende instan ties. die het voor alle bejaarden in de gemeente mogelijk maakten een dergelij ke vis-sportdag te houden. Terloops deel de hij mee dat de nog aan te leggen vijver m de begroting van volgend jaar is opge nomen. IJMUIDEN. Aan de IJmuider Red ding Brigade is de organisatie toever trouwd van een bondsstranddag op het strand van IJmuiden, waaraan redding- brigades uit Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland zullen deelnemen. Er zullen wedstrijden worden gehouden in het redden van drenkelingen. De strand- dag heeft plaats op zaterdag 4 september; aanvang 11 uur. Breed kocht het al drie jaar leegstaan de kapitale pand in april van dit jaar aan. De diakonie van de Nederlands Hervorm de Gemeente Beverwijk/Heemskerk, eigenares van de Westerburcht, ving zo’n slordige half miljoen gulden voor het pand. Een inwoonster van Wijk aan Zee miste vrijdagavond na strandbezoek 300 en een map met papieren uit haar schoudertas, die zij aan een stoel op een terras had gehangen Uit een woning aan de Graaf Florislaan werden twee leren jassen en een geldbedrag van 30 gestolen. De inbrekers zijn de woning binnengekomen met behulp van een sleutel, die de vrouw des huizes een maand of zeven geleden kwijt raakte. Na achttien jaar statenlidmaatschap zit De Wit nu op de stoel van de voorzitter bij het provinciaal bestuur. Met de reorgani satie van het binnelands bestuur in het vooruitzicht neemt de nieuwe commissa ris aan dat de komende jaren de herwaar dering van de positie van de provincie als intermediair bestuursorgaan centraal zal staan Met de decentralisatie van rijksta ken voorziet de Wit verder een belangrijke taakuitbreiding van het provinciaal bestuur. Hij denkt daarbij ondermeer aan decentralisatie van onderdelen van het welzijnsbeleid, gezondheidszorg en aan de nieuwe opzet van een rampenbestrij dingsdienst (bb). Ook de nieuwe politie organisatie en betekenis van streekplan nen als „integratiekader van met elkaar conflictuerende belangen” bracht de com missaris ter sprake. Vraag blijft of al deze zaken provinciaal danwel gewestelijk zul len worden aangepakt. De Wit daarover: ,.Ik deel het standpunt van de meerder heid in de Staten dat bij de bestuurlijke herindeling van ons land we het moeten wagen met gewesten als voortzetting van de ook in onze provincie tot stand geko men pré-gewesten, tesamen met de gemeenten opererend als samengesteld lokaal bestuur”. Wat er ook gebeurt, de commissaris blijft geloven in een essentië le positie voor de gemeente als bestuurs laag „Hier is wezenlijk het grondvlak van de democratie aan de orde, dat we moeten handhaven en verdedigen. De t (Van een onzer verslaggeefsters) ■•si i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7