Zomerexpositie van superieure kwaliteit Polen afwezig op congres van schrijvers Barokmuziek bij kaarslicht in Waalse Kerk p z Appel, schilder zonder vaderland Grote interesse voor werk Gjoezel Amalrik p M f ft (ÖFTCEN* kuipers „In Holland kennen ze mijn werk niet” ^fioerderljöropf i B te f-L RED BAND 4' Bf 11 Schilder André Lanskoy overleden Ook andere Sovjetkunstenaars in Rotterdam Dutch Swing College in Openluchttheater (an onze kunstredactie) 'i - .’to, DINSDAG 197 6 10 2 4 AUGUSTUS KUNST Dj. Weissenbruch Zilcken door Margriet Hunfeldt eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem i houtmarkV2l h: initi thri wijs liefl op 2 19.3 bete 023-319309 DEN HAAG. De 19e eeuwse Nederlandse schilders, waar komen ze beter tot hun recht dan in een intieme Haagse galerie waar je nog de rust kunt vinden om je moeite loos te verplaatsen naar de tijd dat hun kunst tot stand kwam. Twee statige Haagse kunsthandels pre senteren momenteel hun zomercol lecties: Pieter Scheen die vanouds bekend is om de topkwaliteit die ook door zijn zoon, respectievelijk schoonzoon geëvenaard wordt en de jonge Ivo Bouwman die eveneens een collectie wist samen te stellen van zeer hoog niveau. AMSTERDAM. „Ik ben een schilder zonder vaderland. Ik ex poseer nooit in Nederland, ik heb geen land achter me staan, dat vind ik heel erg. Het is een na deel voor mij, omdat ik moet op boksen tegen schilders die in Frankrijk, in Italië en in Amerika op handen gedragen worden. Dat chauvinisme kennen ze hier niet”, vertelt de 55-jarige schil der Karei Appel, terwijl hij zijn witte Rolls Royce voorzichtig over een smalle gracht in Am sterdam manoeuvreert. U- ZIJLSTRAAT 971 TEL 3101 81 l HAARLEM j Anonieme gift ja s 1 to., I L - Geestelijk orgasme perspex lichtbakken neön lichtreklames (ADVERTENTIE) Rijkdom Haagse School in juiste sfeer getoond CEES STRAUS. de cc ne t "tons e ric inbegrepen- (ADVERTENTIE) Op een van zijn tochten met zijn in 1901 gebouwde Lemster-aak, de Eudia, (Van onze' correspondent) KAREL APPEL (ADVERTENTIE) te< die regenplassen en met op de achter grond een dampige mist zoals je die alleen in de herfst vindt. Me de r nost; bij h bridi schri te te rom; king zond Zijn „La J 61 de wat ach voo ker. Hl toto.- De laatste jaren wijdde Lansky zich vrijwel uitsluitend aan het maken van mozaieken. Hiermee had hij veel succes, vooral in Italië. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In de Waalse kerk aan het Begijnhof zullen dit najaar weer tien evenementen plaatsvinden waarvan de baten ten gunste komen in het res tauratiefonds van de kerk. Er komen acht concerten en twee lezingen. Ook de jaarlijks terugkerende Bach-cyclius is bij De in Moskou geboren Lanskoy trok in 1921 naar Parijs waar hij begon te schilderen. Onder invloed van Chagall, Klee en Kandinsky kwam hij in 1939 tot abstracte composities. In 1944 exposeerde hij zijn eerste gouaches. Na 1950 ging hij ontwerpen maken voor de tapijtfa- brieken van Aubusson. Een van bekendste werken op dit gebied, fiancee en deuil”, dateert uit 1953. dag meneer Appel, jawel mijnheer Appel, het gebeurt direct mijnheer Appel. De schilder zelf doet heel gewoon. Hij verzoekt aarzelend om een kamer en kijkt steeds opletten rond. Plotseling pakt hij mijn arm en neemt me mee naar een kleurig beeldhouwwerk in de hal. „Dit”, zegt hij, „is een van de mooiste beelden die ik heb gemaakt’’. Met beide han den strijkt hij liefkozend over de klei. Het stelt een gezicht voor, twee bolle ogen met een neus. Er mag van Bouwman gezegd worden diat hij met handhaving van superieure kwaliteit tegemoet wil komen aan een qua onderwerpen breed gedifferentieerde smaak. Landschappen en stadsgezichte;, zijn natuurlijk ruim vertegenwoordigd, maar figuren en enkele portretten (Isaac Israëls, Breitner en Jacob Maris) zijn eveneens aanwezig. Tamelijk curieus 'is een zeldzame aquarel van Ch. L. Ph. Zilcken die vooral vanwege zijn etsen bekend is, maar tegenwoordig op het tweede plan figureert in weerwil van d naam due hij ooit heeft gehad. Het blaf. de Melkbocht geheten, telt een enkele zwakke plak, maar is erg fris van kleur en toon. Waar andere Haagse schilders vaak aan de zware- soms zelfs sombere knt zijn, is Zilcken in dit werk zelfs vrolijk te noemen. Mijn alweer persoonlijke voorkeur bij Bouwman betreft een stemmingsrijk ge zicht op de Dunne Bierkade in Den Haag van Klinkenberg. Pure Haagse School met veel grijzen, fijn geschilder- PARIJS (AFP). De oorspronkelijke Russische schilder en mozaïekwerker André Michailowitsj Lanskoy is in het weekeinde in zijn Parijse atelier over leden. Hij was 74 jaar. LONDEN (Reuter). Gisteren is in Londen een congres van PEN-Internati- onaal begonnen met de voorlezing van ee telegram dat de zes man sterke Poolse delegatie niet naar de Britse hoofdstad komt. De Poolse congresgan gers besloten weg te blijven toen een hunner, de schrijver Wladyslaw Bartos- zewski geen paspoort voor de reis kreeg. De Pool staat bekend om zijn kritische houding ten opzichte van binnenlandse gebeurtenissen. In de Tweede Werel doorlog verbleef hij in het concentratie kamp Auschwitz. botter. Ook hier bepaalt het licht de stemming, al is het juist niet de lucht die in die verband de doorslag geeft. aquarel hier toch nog twee mille is aan te Het strandgezicht is bij H. J. Weissenbruch een weinig voorkomend onderwerp. Dit bij Bouwman getoonde doek dat in 1890 werd gemaakt, is bovendien schitterend van toon. to ,.to to to' Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak De expositie, die is ingericht in ,,’t Oude Raadhuis” van Rotterdam-Hille- gersberg aan de Kerkstraat 10 bestaat lijk toegankelijk pand aan de Laan van Meerdervoort. Net als Scheen heeft Bouwman een belangrijk gedeelte van het geëxposeerde uit Noord-Amerika betrokken dat tegen woordig de belangrijkste „leverancier” van de 19e-eeuwse Nederlandse schilder kunst lijkt te gaan worden. Dat gebeurt drie kwart eeuw nadat Amerikaanse kunsthandelaren veelvuldig in contact stonden met de Nederlandse kunste naars. Hun werk werd soms bij wijze van spreken nog nat van de ezel gehaald om onmiddellijk zijn weg te vinden naar de Amerikaanse industriëlen. Dat gebeurde overigens in een periode die naar verhouding kort duurde. Toen de impressionisten in Frankrijk de aan dacht trokken werd de handel naar daar verlegd en was Nederland uit de gratie. Een goed voorbeeld daarvan geeft Breit ner die niet in Amerikaans bezit wordt aangetroffen. Voor degene die in de mening verkeert dat onze nationale kunst weer even snel naar het buiten land verdwijnt als het daar moeizaam door de Nederlandse kunsthandel wordt verworven, moet het een hoopvol teken zijn dat wat betreft de Haagse School- deze voor meer dan 90 percent in eigen land blijft. V- -- De prijzen bij Bouwman verhouden zich van enkele duizenden guldens (de Zilcken bijvoorbeeld voor 5000) tot 60.000 voor een hoedenatelier van Isaac Israëls en 85.000 voor een landschap in Kennemerland uit 1873 van J. H. Weis senbruch. Bij Scheen liggen de prijzen ongeveer in dezelfde orde, zij het dat een eenvoudige voor net geen schaffen. aquarelleerde Tholen dit gezicht op Enkhuizen. Hoewel Tholen invloed heeft onder gaan van de Haagse School toen zich daarvan de tweede generatie aandiende, is zijn stijl niet in een bepaalde categorie onder te brengen. Het hierbij afgebeelde werk bevat echter wel veel van de grijze tonen die karakteristiek zijn voor de Haagse School. Te zien bij Pieter Scheen. „Ja, eh- ja, ik ben hier zo maar eens een dagje binnen komen rijden”, zegt Appel vaag. „Ik ben alleen. Laatst kreeg ik in Parijs een anoniem briefje van iemand, die mij verzocht naar het Sonesta Hotel te komen en ujt de- kluis een gouden ring met een diamant op te halen. Ik weet niet RED BAND t Ar ac En mc ze mc da do he BLOEMENDAAL. In het Open luchttheater geeft de Dutch Swing Col lege Band aanstaande zatendag een con cert, onder leiding van Peter Schilpe- roort. Het betreft het laatste prpgram- ma-onderdeel van deze zomer in het Bloemendaalse theater. Het concert be gint om 20.00 -uur. Een mooi voorbeeld van een doek dat lange tijd in het buitenland bleef, maar nu weer is teruggekomen, is een blond stadsgezicht (nog niet gesitueerd, gedacht wordt aan Oudewater of Amersfoort) van Jan Weissenbruch, de neef van Jan Hendrik. Het doek dat voor Weissen- bruchs doen opvallend groot is, werd voor de wereldtentoonstelling van 1855 in Parijs geschilderd en verdween na dien geheel uit het zicht. Bouwman ontdekte het onlangs in New York; meer dan een eeuw was het nimmer geëxposeerd of in de literatuur vermeld. Jan Weissenbruch was in zijn tijd vermaard om zijn stadsgezichten, dit werk past geheel in die appreciatie. Bovendien toont hij zich een meester iri het spel van licht en schaduw en gaat daarbij technische complicaties nipt uit de weg ‘zö’als eert hondje dat mét hef lijf in een streep licht staat, maar met de donkerkleurige kop in de schaduw staat. Er is ook bij Scheen een Jan Weissen bruch verworven, zoals deze twee han delaren elkaar ook op andere punten onbewust aanvullen. Het gaat hier om een felkleurig paneeltje dat een gezicht op Nijmegen voorstelt. Op het eerste gezicht oogt het werk tamelijk log dooi de plaatsing van een bijna vierkant blok wolken tegen een kadewoning, maai- bij nadere- bestudering gaat er een haast verblindende kracht uit van het schreeuwend blauwe licht dat een heel andere kijk op het onderwerp geeft. Het eerste concert is op zaterdag 28 augustus om. 20.00 uur. Dan bespeelt Kees Rosehhart hef orgel van de kerk. Hij zal werken laten horen van Georg Muffat, Mendelsohn, Carl Phillippe. Em-anuel Bach, Jean Francois Dandrieu en Friedrich Wilhelm Marpurg. Tijdens dit concert zal de Waalse Kerk sfeervol verlicht zijn met kaarsen. Zowel Scheen als Bouwman zetten met deze zomertentoonstellingen de Haagse School centraal. Scheen, in de Zeestraat, doet dat met Bosboom, van wie acht werken worden geëxposeerd en H. J. Weissenbruch, terwijl W. B. Tholen, die aan de Haagse School verwant mag worden geacht, met negen werken aan wezig is. Scheen doet daarnaast recht aan zijn liefde voor twee heel andere schilders, de 18e-eeuwer Andreas Schelf hout met een enkel doek en Hermannus Koekkoek met een romantisch zeege zicht. Maar ook de honden Van Eerel- man en de katten van Ronner-Knip zijn er zodat je onwillekeurig, maar helaas tevergeefs, het beeld zou willen comple teren met de paarden van Wouterus Verschuur. Wat in Weissenbruch’s aquarellen steeds opvalt is de perfecte techniek waarmee hij zijn stijl van werken maat gevend heeft gemaakt voor talloze gene raties die na hem kwamen. Weissen bruch zet zijn contouren niet met een ferme streek neer, hij laat de verf in het water uitvloeien en bereikt daarmee een vormentaal die, al doet de rijkdom aan verrassingen eerder het tegenover gestelde verwachten, toch zeer beheerst aandoet. Hoe beheerst is te zien in een blad dat een boerenhoeve te Noorden laat zien. Noorden, een dorpje bij Nieuwkoop, was bij een aantal schilders van de Haagse School uitermate geliefd. Gabriël, Bauffe en Stortenbeker behoor den er tot de vaste gasten. Weissenbruch was er meer dan een geroemd schilder, hij werd er geliefd bij de plaatselijke bevolking door een innemende houding. De bij Scheen getoonde boerderij is met durf opgezet. De groene hoeve be heerst het hele blad maar de hoofdzake lijk horizontale lijnen worden doorsne den door een eveneens groene, breedver- takte boom. Diezelfde techniek werd door Mesdag zeker niet geëvenaard-, getuige ook zijn „vissersboten in de branding” dat bij Scheen is te zien. Mesdag valt hier op door een haast slordige werkwijze dié het raffinement van Weissenbruch deer lijk moet ontberen. Maakt men dit ver gelijk niet - Weissenbruch wordt tens lotte als de grootste der Haagse Scholers beschouwd dan is bij Mesdag genoeg te vinden dat de moeite waard is. Mijn absolute, doch sterk persoonlijke voorkeur bij Scheen gaat uit naar een Parijs’ straatgezicht van Poggenbeek die eerder verwant is met de Franse im pressionisten dan met de Haagse tonelis ten, getuige ook dit zonnige beeld van de Halles aux vins. Ivo Bouwman presenteert zfêh voor de het eerst aan het Lange Voorhout 16 waar hij bijna drie maanden geleden tussen de ambassades en tegenover Pul- chri Studio - waar in de vorige eeuw de Haagse School voor het eerst bijeen kwam - een indrukwekkend oude ruim te op voorbeeldige wijze liet restaureren. Voor Bouwman een uitkomst nadat hij vier jaar had doorgebracht in een moei- van wie ik die ring krijg, het is blijkbaar een cadeautje van een be wonderaar. Vandaag had ik zin om eens te gaan kijken”. Appel praat aan een stuk door. Hij lacht veel en denkt nauwelijks na over wat hij zegt. „Het valt me mee dat ik nog zo goed Hollands kan spreken”, vertelt hij. „Ik spreek nu al 30 jaar Frans en Engels. In dit land kom ik vrijwel niet meer. Ik zit hier heel moeilijk, er gebeurt hier niets voor mij. Daarom blijf ik hier ook nooit langer dan een dag. Ik leef erg vrij”, zegt hij peinzend. ,,Ik ben schil der, dat betekent dat ik een bohé mien ben. Misschien blijk ik nog enkele dagen hier, ik weet het niet. Op dit moment heb ik niets speciaals te doen”. Bij de receptiedesk van het hotel wordt Appel onmiddellijk herkend: De collectie Bosboom bevat louter hoogtepunten van zijn sterkste onder werp, het kerkinterieur. Duidelijk wordt met zijn groot aantal Bosbooms voor keur voor het constructivistische -ele ment in de architectuur waarbij de mens volledig ondergeschikt wordt ge maakt aan het bouwwerk, zij het dat de humor niet altijd achterwege blijft. Tot de uitgebeelde kerken behoort,de.Bake- nessèr m ïïaarlèm (toch ar geliefd bij Bosboom getuige een groot doek dat hij eveneens heeft geschilderd van deze kerk) en die in Hattem waar hij de constructie niet door de vorm maar door het invallende licht duidelijk maakt. Dé grote verzameling Tholen geeft twee prachtige voorbeelden van zijn aquareltechniek zoals het gezicht op de haven van Enkhuizen en een zeilende OÈP tof •ui Het is een toevalstreffer, die mij in de luxueuze wagen van de beroemde schilder verzeild heeft doen raken. De zoveelste file in de nauwe Amster damse straten veroorzaakte een lang durige opstopping en achter mij her kende ik plotseling de schilder, die rustig voor zich uit zat te kijken. Mijn verzoek om een gesprek met hem werd onmiddellijk gehonoreerd en samen met de fotograaf kon ik meerijden naar zijn hotel. „Ik heb het samen met de jongens geboetseerd en later met waterverf afgewerkt. Niemand heeft er voor geposeerd, dit is pure fantasie. Inspi ratie is voor mij erg belangrijk, ik kan pas schilderen als ik alleen ben. Ik ben een bokser wanneer ik schil der, het betekent dat i k speel met mijn kwast, de verf en het doek. Als ik er voor sta, geef ik plostseling een rake klap. Ik moet er bij schreeuwen. Een prachtige streep op het doek kan alleen tot stand komen als - ik er bij schreeuw. Ook gebruik ik messen. Ik vecht met een mes, het is altijd in heftige stijl. Je deelt klappen uit, je speelt. Ik moet tot een climax komen, een soor geestelijk orgasme. Zo werk ik altijd, dik in de verf, een rijke materie”. „Alhoewel”, zegt hij traag, „het laatste half jaar eigenlijk niet. Sinds enige tijd heb ik dun geverfd, maar dat weten jullie gewoon niet hier in Holland. Jullie kennen mijn werk niet, er komen nooit tentoonstellingen van mij in dit land”. „Die tekeningen”, vervolgt hij, meer ernstig nu, „maak ik in Parijs. Ik vul ze in met verf. Ik bezit in Parijs zes grote ateliers en dan heb ik nog een prachtig kasteel in Frank- uit negen werkstukken van Gjoezel Amalrik, alsmede zes schilderijen en tien tekeningen van andere Sovjet-kun stenaars die in hun land geen erkenning krijgen. Onder hen: Dimitri Krasnopect- sev, Arthur Fonsivin, Dimitri Plavinski en Oskar Rabin. Kunstcritici hebben het meeste geëx poseerde werk nogal gedateerd genoemd, maar interessant door zijn onbekendheid en gebondenheid met de situatie waar onder het werk tot stand is gekomen. De Westduitse televisie gaat een pro gramma maken over deze tentoonstel ling, die tot en met 29 augustus elke mii-ddag van 13 tot 17 uur geopend is- De kans is groot dat Gjoezel Amalrik op de sluitingsmiddag opnieuw aanwezig zal zijn om reprodukties van een handteke ning te voorzien. Het echtpaar bevindt zich op dit moment in Oostenrijk. rijk met middeleeuwse stallen er om heen. De laatste vijf jaar heb ik in Parijs gewoond. Tussentijds ga ik naar New York, wat voor mij een fantastische stad is, want daar vind ik ipspiratie. Amerika is prachtig. Enorm groot, veel goeie jonge kun stenaars. In Nederland weet ik niets van het culturele leven. Het zegt me ook niets”. „-Hoe zit het met het Karei Appel- museum?”, vraag ik voorzichtig. „Ik dacht dat u hier graag een museum wilde hebben met uw werk?”. Appel haalt zijn schouders op, hij knikt bedachtzaam: „Het is onbegrijpelijk”, zegt hij langzaam. „Ik heb het alle maal aangeboden. Alles konden ze van me krijgen: het land, de grond en het gebouw. Honderd doeken wil de ik schenken, plus de keramiek. Het enige wat ze hoefden te doen was ja te zeggen. Maar het is niet doorgegaan. Ik weet niet waarom, het is helemaal van de baan”. „Schilderen is het enige wat ik doe, ik ben er altijd mee bezig. Zelfs als ik niet schilder. Andere hobby’s heb ik niet; ja, uh, vroeger las ik nog wel eens, maar daar heb ik geen tijd meer voor. Een krant lees ik een maal per jaar. Dan zie ik altijd dezelfde zin staan en dan weet ik weer alles: gouvernement neemt maatregelen vanwege de prijsverho gingen. Dat staat altijd in die krant. Alles wordt duurder, het is een rot zooitje. Het is gelul. Het enige wat ik leuk vind’’, zegt hij van de hak op de tak springend, „is eten. Dat doe ik erg graag vooral ’s avonds, weet je wel, een borreltje, naar de discotheek. Dat vind ik gezellig. Maar als ik schilder, wil ik alleen zijn. Ik moet alleen zijn, daarom ben ik net ge trouwd. Vrjheid is mijn eerste ver eiste. Zonder die vrijheid zou ik geen Karei Appel kunnen zijn”. ROTTERDAM. De belangstelling voor de Rotterdamse expositie van werk van Gjoezel Amalrik is overstelpend. De echtgenote van de naar ons land uige- weken Russische schrijver Andrej Amalrik, die afgelopen zaterdag- en zondagmiddag persoonlijk aanwezig was om reprodukties van haar werk te sig neren, werd bijna bestormd door en thousiaste bezoekers, onder wie veel kunstenaars en in ons land verblijvende Russen- die haar met bloemen en ge schenken overlaadden. Mevrouw Amal rik kon haar tranen nauwelijks bedwin gen onder deze stroom van huldeblijken. Naar Peter Elstob, secretaris van PE- N-lntemationaal mededeelde, is in een Egyptisch telegram geëist dat Israël on middellijk uit de organisatie dient te worden gestoten. Elstob heeft hierop ge zegd dat een dergelijk verzoek alleen kan wordten behandeld als het als spoed- motie officieel aan de conferentie wordt voorgefegd. PEN-Intemational, de vereniging die zich zoals bekend inzet voor de noden onder dichters, toneelschrijvers, essayis ten, uitgevers en romanciers, verwel komde op dit congres ongeveer 500 afge vaardigden uit 60 landen. De bijeen komst staat onder leiding van de Peru viaanse romancier Mario Vargas Llosa, de nieuwe voorzatter van de PEN. De afgevaardigden worden vandaag toege sproken door de bekende schrijver Ar thur Koestier.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10