denigrerende uitlating Naar Nederlandse Grand Prix Wijkagenten dagen Van Hanegem uit SP0R1WBJÏ In baantitelstrijd Derde plaats voor STREEKSPORT Plonie Scheringa Nederlander damt nu zeer voorzichtig Nederland zesde Pieter Huyg speelt mee tegen Sparta SPARTA 4 HAARLEM Voor een héél klein bedragje kunt u zondag weer een héle grote prijs winnen in Lotto en Toto. -jb 1 F NationaleNederlanden I Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. R i 13 AUGUSTUS 197 6 DINSDAG 2 4 SPORT 12 voor fair play in verzekeringen 4 9 HAARLEM REKENT OP UI! HAARLEM—AJAX. Wo 4 aanvang 18.15 uur. Aanstaande woensdag, 25 augustus, is het zo ver. 7 Ferrari komt ER- zonder Lauda (ADVERTENTIE) Van Hanegem: Uitgedaagd (Van onze atletiekmedewerker) Geen goud voor atleten DEM (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) Wiersma kan na zege al wereldkampioen zijn stand bood. Het duurde tot in een positie van elf tegen elf stukken toen de Joe goslaaf zijn traditionele fout maakte en Wiersma simpel kon winnen. Bovendien verwachten wij u dan nog aanstaande zondag, 29 augustus 1976, aanvang 14.30 uur, bij de topper 4 gem gestuurd, waarin de wijkagenten van de Maasstad hem uitdagen voor een eonditietest. Het telegram had de vol gende inhoud: ..Rotterdamse wijkagenten dagen u uit voor een eonditietest op korte termijn. Voorstel: tien kilometer loop. Datum en tijd in overleg n.et u vast te stellen-” Ook wij vinden dat niet zo’n geschikte tijd, maar helaas is het dit keer niet anders. Dus, voor één keer iets vroeger eten en dan naar het ..Haarlem -stadion! IJMOND. Terwijl in Den Haag de strijd om de nationale baantitels in alle hevigheid woedde, kwamen in Baren- drecht de lange afstandlopers aan de start van het nationaal kampioenschap op de weg voor het nummer 25 km. heren en 15 km. dames. Bij de dames speelde Plonie Scheringa wederom een vooraanstaande rol. Er vertrokken negen dames voor de race over 15 km. Door het warme weer en de vry stevige wind waren de omstandigheden allerminst gunstig te noemen. De DEM-atlete on dervond tijdens de wedstrijd een terug slag als gevolg van de vermoeidheid van de marathon van vorige week in Coven try (Engeland). Toch wist Plonie Sche ringa in de laatste twee km vanuit vierde positie een derde plaats te berei ken. Zij behaalde daarmee een bronzen plak. Zij finishte achter winnares Corry Konings en Anneke Zeinstra. Haar tijd bedroeg 64 min. 18,6 sec. (Van onze atletiekmedewerker) IJMOND. Voor het eerst sinds vele jaren is het de DEM-afvaardiging bij de nationale atletiekkampioenschappen niet gelukt een gouden medaille te verove ren. Toch zijn de wedstrijden in Den- Haag op de eerste kunststofwedstrijd- baan van ons land tot volle tevredenheid voor de DEM-atleten verlopen. Zij dron gen door in e en flink aantal finales, terwijl Peter Appelman er in slaagde zijn clubrecord op de 1500 meter hardlo pen nog iets scherper te stellen: 3.53.79. Na vier maal in successie de nationale titel bij het speerwerpen te hebben be haald, moest Lida Berkhout-Kuijs toch ditmaal ook eens bij een kampioenswed strijd haar meerdere erkennen in haar eeuwige rivale Elly van Beusekom van de AV Castricum, die in Den Haag won met een fraaie worp van 55.80 m. Lida Berkhout had een mooie s erie worpen van boven de 50 meter en met 53.96 m. veroverde zij de tweede plaats. Carla Admiraal liet zich geducht gelden. Met een worp van 45.76 eindigde zij als vierde. Op zaterdag scheen het verspringen voor dames een DEM-succesje op te leveren. In de kwalificatie-ronde wist de lichtvoetige An ja Akkerman-Smits het clubrecord dames van Mariet Valken- MODENA (UPI) Het besluit van Ferrari om zich terug te trekken uit de wedstrijden om het wereldkampioenschap Formule I heeft slechts kort stand gehouden. Maandag verklaarde een woordvoerder van de Italiaanse racestal, dat Ferrari zondag weer van start zal gaan bjj de Grote Prjjs van Nederland, die op het circuit van Zandvoort wordt gehouden. De Italiaanse renwagenfirma trok zich op 5 augustus uit de formule I terug, omdat twee protesten tegen Grand Prixuitslagen waren verworpen. Het besluit om zich terug te trekken kwam slechts vijf dagen nadat Ferrari’s huidige topcoureur, wereldkampioen Lauda, bij een ongeluk tijdens de Grote Prijs van Duitsland ernstig gewond raakte. Lauda’s herstel verloopt opmerkelijk snel. Hij mocht maandag de kliniek in Ludwigshafen verlaten, waar plastische chirurgie op hem was toegepast. Chef-arts Rudolf Zellner verklaarde: „De transplantatie is goed gelukt. De patiënt ziet er bevredigend uit”. De specialist voor plastische chirurgie houdt er rekening mee, dat Lauda binnen afzienbare tjjd in de kliniek een „reconstructieve chirurgische behandeling” zal ondergaan, waarbij de na het ongeluk en de gezichtsoperatie overgebleven hechtingen zullen worden weggewerkt. Ferrari heeft voor Zandvoort ingeschreven met twee bolides. Eén voor tweede rijder Clay Regazzoni. De ander in afwachting van de terugkeer van Niki Lau da”, zoals het in het officieel communiqué van de fabriek wordt gesteld. In een telefoongesprek met het Duitse persbureau SID verklaarde Niki Lauda echter met grote stelligheid zondag niet te zullen starten. „Het is honderd procent zeker dat ik er niet bij zal kunnen zijn”, aldus Lauda. „Op zijn vroegst kan ik mij over een dag of tien weer in de openbaarheid wagen. Mijn comeback is gepland voor de Grote Prijs van Canada op 3 oktober”. De herstellende wereldkampioen, die nog slechts drie punten nodig heeft om zijn titel te prolongeren, verblijft in zijn huis in Hof bij Salzburg. Alvorens weer het stuur van zijn bolide ter hand te nemen wil hij samen met de vroegere Duitse hardrijder op de schaats Günther Traub aan de verbetering van zijn conditie werken in de Zwitserse wintersportplaats St. Moritz. De persconfe rentie, die Lauda vandaag in Frankfurt zou geven, gaat niet door. Inmiddels staat niet vast of Ferrari naast Regazzoni nog een tweede coureur naar Zand voort zal sturen. Het is niet uitgesloten dat men een beroep zal doen op de Zweed Ronnie Peterson. Deze rijdt momenteel zonder vast contract bij March. Lauda gaat spoedig naar Ibiza met vakantie om op krachten te komen. „Zeelucht is goed voor de longen, zeewater uitstekend voor de huid”, aldus Lauda. sen sep- hrij- Mn- Tel. 8 De IJmuidenaar Jan van Deudekom is in Utrecht als tweede geëindigd op de 15 kilometer. De Suomi-atleet legde de afstand tijdens de zomeravondcompetitie van de KNAU af in een tijd van 50 minuten en 20 seconden. Walter Voss uit Velsen-Noord liep de 3000 meter in een zeer goede tijd van 9.04 min. Dit per soonlijke record liep hij tijdens de on derlinge test.wedstri.jden, die bij AV Tri as te Heiloo werden gehouden. De strijd om de tweede plaats tussen Clerck en Tsjegolev was een interessant gevecht. Na wits opening 32-28 door zwart beantwoord met het Russische 17- 22, werd het eerst een flankspel genre, dat later overging in een klassieke spel- karakteristiek. Beiden wapen doordron gen van de grote belangen, die op het spel stonden en speelden heel secuur. In een gelijkwaardige 9 om 9 stand nam Clerc een afwikkeling die een remise eindspel van 4 tegen 4 stukken overliet. Bij deze uitslag was Wiersma natuurlijk het meest gebaat. Maar ook Gantwarg, die een punt kon inlopen. Hij versloeg op regelmatige wijze de Franse kampi oen Delhom, dié wel lang tegenstand bood, maar door het superieure positie spel van de Rus toch werd weggespeeld. Clerc heeft ongetwijfeld de beste kansen om als tweede te eindigen. Hij ontmoet nog Kandane en Marek, terwijl Tjsego- lev nog tegen Hisard en Agliardi moet spelen. Gantwarg ziet zich nog geplaatst tegen Zorn en Smith. Geoff Hutt gaat het morgenavond proberen in het C-elftal, dat in Amster dam een oefenwedstrijd tegen Zeeburgia speelt. Telstar zit diep in de problemen voor het moeilijke duel tegen Feye- noord. De Velsenaren vertrekken in ie der geval zonder Fred Bischot naar Rotterdam. De Heemskerker heeft last van een spierblessure in het bovenbeen. Hans Driesen ondervindt last van zijn knieschijf. Het is onzeker of hij mee zal spelen- Aan de andere kant is Stipan Matic speelklaar. Jos Jonker en Ton Kamphues zijn ook zo goed als hersteld. Alleen heeft Kamphues een conditionele achterstand opgelopen. De afdeling volleybal van de Sport bond IJmudden maakt zich op voor een nieuw seizoen. Vorig jaar promoveerden het tweede en vierde herenteam. Deze twee zestallen komen nu uit in de 3e klasse B. Het eerste herenteam speelt in de 2e klasse B. De volleyballers kunnen overigens vanaf vandaag beschikken over een nieuwe trainingsfaciliteit. Naast sportzaal Felisenum, Duin wijk en Orion kunnen de IJmuidense volleyballers nu terecht in de sportzaal Huishoudschool aan de Troelstraweg. Jansen speelde een voortreffelijke partij tegen Koeperman. Toen de Neder lander gedwongen was om massaal naar voren te gaan, onderkende hij goed de combinaties die Koeperman in de stand vlocht. De Rus was verplicht een afwik keling te nemen en Jansen kreeg licht overwicht. Opgejaagd door de wedstrijd- klok moesten beiden snel spelen en be reikte Koeperman in een voor hem las tige stand nog net een remise-eindspel. De Belgische kampioen Vérpoest heeft er alles aan gedaan om zijn reeks neder lagen uit te wissen. Tegen Hisard trad hij zeer aanvallend op en had vrijwel de gehele partij het beste van het spel. De Franse verdediging bleef echter intact en bezweek niet. Weliswaar met moeite bereikte Hisard toch nog remise. Smith won van Kandane die het met elke partij langer gaat volhouden. Nimbi won vrij vlot van Agliardi die al vroeg een beslissende fout maakte. Kuyken bereik te in een lastige partij ondanks hevige tijdnood, de tijdcontrole en behield een gewonnen eindspel. Zorn heeft genoegen moeten nemen met remise tegen Marek. De Italiaan die meerdere malen de winst voor het grijpen had kreeg geen kans meer toen hij op een eindspel uitkwam van 3 dammen tegen 1. De jeugdige Tsjech gaf zijn punt niet meer weg en was er begrijpelijk erg blij mee. Bij de heren was de deelname erg groot. Niet minder dan 300 lopers ver schenen aan de start. De moeilijkste omstandigheden noopten echter velen tot opgave. Ser van Vuuren bereikte een 39e plaats en voor de 25 km had hij een tijd nodig van 1 uur 39 min. en 12 seconden. Hij bouwde zijn wedstrijd goed op en verdeelde daardoor zijn krachten goed. Gezinus Heyink startte in de veteranen klasse, waarin hij wel eens to(t betere verrichtingen kwam. Ditmaal bereikte hij een voor hem matige tijd van 1 uur 45 seconden, hetgeen hem een 28e plaats opleverde. 5tol- Stol. ers, uw- snel iilia- den. Na het eerste optreden van onze ploeg zien wij de toekomst met vertrouwen tegemoet Onze spelers zullen er alles aan doen om hun eerste thuiswedstrijd met succes af te sluiten. AMSTEDDAM. (ANP). Na de vijf tiende ronde in de strjjd om de wereld titel dammen is Harm Wiersma een stap dichter bij de titel gekomen. Zelf won hij van de Joegoslaaf Lepsic, terwijl zijn achtervolgers Clerc en Tsjegolev hun onderlinge duel op remise hielden. De Friese grootmeester verkreeg daardoor een voorsprong van drie punten en kan vandaag in de voorlaatste ronde bij een zege op Gendlerman wereldkampioen zijn. Wiersma, die vrij moeilijk tot winst komt tegen minder sterke spelers en wel eens een punt Iaat zitten, speelde voor zichtig tegen Lepsic die aardige tegen- De handbalverenigingen „IJmond” en „KIC” hebben beide een jeugddag voor de eigen leden georganiseerd. IJ mond hield de jaarlijkse jeugd-vijf kamp achter het rekencentrum van de Hoogo vens. Dit ter voorbereiding van het nieu we seizoen. De uitslagen: meisjes-pupil- len A: 1. Monique Grapendaal, meisjes pupillen B: 1. Nicole Jonker, jongens- pupillen: 1. Edwin Los, meisjes-adspi- ranten: 1. Karin Heinen, jongens-adspi- ranten: 1. Ron Molenkamp. KIC kan terugzien op een geslaagde jeugddag, mede door de grote belang stelling. Met veel inzet werd er gestre den om de punten. De prijzen werden uitgereikt door de heer Huffel. De uit slagen: 7 t.m. 9-jarigen: 1. Monique Kos ter, 10 en 11-jarigen: 1. Caroline van der Berg; 12- en 13-jarigen: 1. Mirjam Handgraaf; 14- en 15-jarige meisjes: Ly dia Reemeyer- 14- en 15-jarige jongens: 1- Jacob van der Mey; jongens-pupillen: 1. Mario Kuypers. Uitslagen: Nimbi Kon)—Agliardi (Mon) 2-0, Gendlerman (Isr)Kuyken (Zwits) 0-2, Lepsic (Joe)—Wiersma (Ned) 0-2, Jansen (Ned)—Koe perman (Rusl) 1-1, Delhom (Fr)—Gantwarg (Husl) 0-2, zorn (It)—Marek (Tsj) 1-1, Smith (VS)—Kandane (Sri Lanka) 2-0. Clerc (Ned)— Tsjegolev (Rusl) 1-1. Hisard (Fr)—Verpoest (Belg) 1-1. Stand: 1. Wiersma 26, 2-3. Clerc en Tsjego lev 23, 4. Gantwarg 2!, 5-6. Kuyken en Smith 20, 7. Koeperman 18, 8. Jansen 17, 9. Nimbi 16, 10-11. Gendlerman en Hisard 15. 12-13. Zorn en Verpoest 14, 14. Delhom 10. 15. Agliardi 6. 16. Marek 5. 17. Lepsic 4. 18. Kandane 2. ROTTERDAM. Bekende personen moeten altijd voorzichtig zijn met het doen van bepaalde uitspraken. Willem van Hanegem, de kersverse spelmaker van AZ’67, heeft dat maandag aan den lijve ondervonden. De kromme” ver klaarde zaterdagavond aan Tros-sport- verslaggever Theo Koomen de oorzaak van zijn matige conditie. „Ik heb,” aldus Van Hanegem, „de afgelopen weken slechts een keer of vier getraind. Ik he.b daardoor de conditie van een wijk agent De Rotterdamse gemeentepolitie heeft maandag een telegram aan Van Hane- Niki Lauda (links) en Clay Regazzoni in conferentie tijdens de training voor de Grand Prix van Duitsland. Een dag later zou de Oostenrijker bijna ver ongelukken toen er een wiel van zijn Ferrari liep. De eindstand van het Europees jeugd kampioenschap voor meisjes is: 1. sov- jet-Unie, 2. Hongarije, 3. Burgarije, 4. Tsjechoslowakije, 5. Polen, 6. Nederland, 7. Joegoslavië, 8. Roemenië, 9 Italië, 10. Spanje. HAARLEM. Pieter Huyg zal woensdagavond tegen Sparta de plaats van Eef Melgers innemen. Dit is de belangrijkste wijziging die trainer Barry Hughes zal toepassen in de strijd tegen de Rotterdammers. Ritchie Reynolds be hoort ook bij de spelersgroep die F ighes heeft uitgenodigd voor het duel tegen Sparta- dat om kwart over zes op het terrein aan de Jan Gijzenvaart begint. Australië won gemakkelijk met 3-0 van Roemenië op de eerste dag van het tennis toernooi om de federatiebeker voor dames- landenploegen, dat in Philadelphia (USA) wordt gehouden. West Ham United versloeg in zijn tweede wedstrijd van de Engelse voetbalcompetitie op eigen veld Queens Rangers: 1-0. De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 7. 11, 19. 20, 26, 37. Reservegetal is 29. Het winnende getal in „Spiel 77” is: 4, 7. 4, 0, 9, 8, 7. a Jan Huijbregts. de competitleleider van de KNVB heeft voorgesteld de zondag jl. ge staakte wedstrijd Volendam-Wageningen op 3 september te laten Uitspelen. Wielrenner Fons van Katwijk is prof geworden. Hij heeft een contract getekend bij de Franse ploeg van BP-Lejeune. SZCZECIN (ANP). De Nederlandse jeugdbasketbalploeg (meisjes) heeft in de finaiegroep van het Europees kampioen schap in Szczecin (Pol.) ook de vijfde wedstrijd verloren. De Nederlandse meisjes moesten nu hun meerdere er kennen in Tsjechoslowakije: 3983 (12—27). De Sovjet-Unie werd winnaar van dit kampioenschap, waaraan zestien landen deelnamen. In de laatste en beslissende ontmoeting versloegen de Russinnen Hongarije met 9957, na een ruststand van 57—29. berg (5.89 m.) met 6 cm te verbeteren tot 5.95 m. Ook Delia Valkenberg was goed in vorm. Met een fraaie sprong van 5.87 m. kwam zij slechts twee centime ter onder het jeugdrecord van haar zuster. Peter Appelman kon zich door een snelle tijd plaatsen voor de finale van de 1500 m. Hij bleef in de serie met zijn tijd van 3.53.79 sec. ruim een tiende van een seconde onder zijn clubrecord. Zondag gaf hij in de finale van dit nummer twee ronden lang een erg hoog tempo aan. Dit brak hem later in de race echter op. Met een tijd van 3.54.6 sec. eindigde hij in een zeer sterk gezel schap op de achtste plaats. Marjan Ackermans haalde bij het hoogspringen opnieuw de hoogte van l. 70 m. en dat leverde voor deze nog steeds met veel animo atletiek-beoefe- nende DEM-atlete een vijfde plaats op. Een sterk nummer van DEM was het ko gelstoten, waarbij drie atletes zich wisten te plaatsen voor de finale van zes deel neemsters. Mariet Thomas-Valkenberg was de beste van hen en met 12.65 m. mocht zij het brons in ontvangst nemen. Lies Kleine deed het als vierde met 12.65 m. bijzonder goed. Sjaak Hurkmans kwam uit op de hordenummers. Op de 400 m. kwam hij niet goed uit bij de vele hindernissen. Toch liet hij in zijn serie nog een tijd van 58.5 sec. voor zich noteren. Ook op de 110 m. horden kon hij niet door de serie heen komen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13