In 1980 2500 miljoen minder nodig KRAAKPANDEN E E E POLITIE ONTRUIMT en dan dit noq hlKSB Schoolstaking na ontslag onderwijzeres LEIDEN (ANP). De ouders van de 172 leerlingen van de lagere openbare Mar- nix van Sint Aldegondeschool in Leiden hebben gisteren hun kinderen thuis gehouden uit protest tegen het ontslag van een onderwijzeres. Commissie onderzoekt ideale schoolgrootte Ziekenfondsen zijn niet bang voor overschot tandartsen Kinderbescherming achtergebleven M 1 i COMMISSIE-DIJKHUIS NA ONDERZOEK: V c M,; O F D 1 DINSDAG 2 4 AUGUSTUS 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 X Maria Reserve Onderzoek Zonnewarmte Tien jaar VVDM UTRECHT (ANP). De Zie kenfondsraad kan de regering waarschijnlijk een nieuwe mee valler aanbieden op het gebied van de stijging van de collectie ve lasten. Nog nodig? S1* Deskundigen Intensief Welbe vinden In brand Niet minder Strenge straf 4 'Jl Huwelijk Overleden yi So P O sb sa es Caissonziekte fi V. 1 Besparing op AWBZ veel school- het weer Vooruitzichten voor donderdag: Droog, zonnig en warm. WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) 24 26 25 25 26 24 24 25 25 26 22 26 28 23 27 26 25 26 18 24 23 24 24 27 25 26 31 32 20 25 27 27 25 25 26 20 21 10 10 12 8 13 14 10 11 16 13 7 18 17 11 15 12 9 11 9 8 10 18 12 13 13 16 22 18 5 17 11 9 14 14 9 9 9 16 17 22 18 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o 40 24 0 2 0 0 0 0 0 0 0.2 0 o o 6 0 0.1 0 0 0 0 0 0 o o o o o o Blijkens de laatste prognoses zal de reserve aan het eind van het nu lopende jaar 850,4 miljoen bedragen. Daarop wordt aanzienlijk ingeteerd als het pre miepercentage voor 1977 op 2,8 wordt vastgesteld. De lasten overtreffen dan namelijk de baten met 184,9 miljoen. Maar er blijven dan toch volgens het con cept nog voldoende liquide middelen over. UTRECHT (ANP). De federatie van ziekenfondsen VNZ deelt niet de vrees van voorzitter M. Castelein van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, dat er in de tachtiger jaren een overschot aan tandartsen zal ontstaan. Bestuurder A. Slotboom van de federa tie zegt in de Ziekenfondsgids, dat er op het ogenblik nog een grote behoefte bestaat aan nieuwe vestigingen van tand artsen. Op 1 januari 1975 was er één Justitie al jaren de grote moeilijkheden bij instellingen als in Zetten en in Rekken kent. kerden die om een tandarts zitten te sprin gen en ook als het tekort is ingelopen blijft Aan een „te veel” in de tachtiger jaren gelooft hij niet. Misschien zullen de tand artsen dan in een aantal gevallen wel een beetje moeten inschikken, maar vandaag de dag geldt dat juist voor de patiënten. Hij ziet het als een groot voordeel, dat de patiënten over een jaar of tien eindelijk de gelegenheid krijgen, hun eigen tandarts uit te zoeken. Twee artsen van de vereniging „Voor komen is beter” zijn gisteren begonnen aan een onderzoek onder de bewoners van het gebied rond het chemische bedrijf Verdugt in Tiel. Daar ontsnapte ruim een maand geleden een wolk giftig natrium- arseniet. De VVIB bekostigt het onder zoek zelf. Volgens een woordvoerder van de vereniging bevestigt het lichamelijk onderzoek tot dusver de klachten die 41 bewoners zaterdag al op een enquêtefor mulier hadden, genoteerd: aantasting van de slijmvliezen, keelpijn, gevoelige buik, opgezette lever en huidaandoeningen. Het eerste door de zon verwarmde zwembad van West-Duitsland is gisteren in de badplaats Wiehl, in Noordrijn- Westfalen, geopend. Volgens de Westduit- se minister van Wetenschap, Hans Mat- thoefer, is het project van bijzonder belang, omdat daar voor de eerste maal op grote schaal het gedrag van zonnether- mische installaties kan worden ondei- zocht, met het oog op betrouwbaarheid, verouderingsgedrag en onderhoud. De Vereniging Van Dienstplichtige Mili tairen (VVDM) gaat op zaterdag 11 sep tember a.s. haar tienjarig bestaan vieren met een manifestatie in de Merwedehal (onderdeel van het Jaarbeuscomplex) in Utrecht. Onderdeel van de festiviteiten vormt het aanbieden van het boek „Solda ten in het geweer”, waarin de geschiede nis van de WDM wordt beschreven, aan minister Vredeling van Defensie. Auteur van het boek is VVDM-medewerker Fons Burger. De VVDM werd op 4 augustus 1966 opgericht in de Elias Beeckmanka- zerne in Ede. Momenteel telt de bond ongeveer 25000 leden. s< k< bi er be aa vii Amsterdam De Bilt Deelen Helde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Ttinis onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew. zw.bew. zw.bew. h.bew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. l.bew. onbew. zw.bew. onbew. onbew. onbew. geh.bew. zw.bew. half bew. onbew. onbew. zw.bew. onbew. onbew. onbew. h.bew. onbew. mist l.bew. zw.bew. onbew. onbew. ma Eg eei vei mi de w< m< t<x ko ho za g e C e I e t Ji K b g k bi O< g€ be w vs h- v d k z< de be de hi 24 al zc L a; ono o o o ozo o ozo ozo o o n wind st no windst. winst. o no windst. nnw windst. w z windst. nno ono winst. wnw windst. zzw nnw windst. no windst. wnw zzw verand. wnw zzw no n zzw pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 verwezenlijkt. De financiële commissie vraagt zich ook af of een verdere groeibe- perking nog mogelijk is zonder dat de kwaliteit van de voorzieningen wordt aan getast en-of zonder dat er lasten naar andere sectoren - de Bijstandswet bijvoor beeld - worden verschoven. patiënten is nu maar dertig percent gesa-, neerd. Bovendien verwacht de heer Slot boom dat het verstrekkingenpakket ver der zal worden uitgebreid. Een volledige tandheelkundige verzor ging is voor het ziekenfonds echter te duur, zodat de patiënt zich zelf daarvoor ook enige financiële offers zal moeten getroosten. De patiënt zal dat alleen dóen als hij voldoende gemotiveerd is. De heer Slotboom noemt het mede de taak van de tandartsen, de patiënten meer „gebitsbe- wust” te maken. schóól in ëen stimuleringsgebied ligt en per klasse een kleiner aantal leerlingen zou moeten hebben dan normaal het geval is. Staatssecretaris Hendriks heeft de raad er deze maand nog eens schriftelijk aan herinnerd, dat de regering er in het kader van de zogenaamde één percents- bezuigingingsoperatie vanuit gaat, dat de kosten van de algemene wet bijzondere ziektekosten in 1980 rond 70 miljoen onder het bedrag zullen blijven dat vol gens het kabinet zou worden bereikt bij een ongewijzigd beleid, namelijk 10.640 miljoen. Noodzakelijk wordt het geacht, dat er een trainingscentrum komt, waarvan medewerkers van behandelingstehuizen en de wetenschappelijke wereld kunnen De prognose die uitkomt op een totaal aan lasten voor de AWBZ in 1980 van ruim 8,1 miljard en die uitgaat van een premie van 2,8 procent in 1977, vermeldt voor 1978 een premie van 3,26 pet, voor 1979 van 3,57 en voor 1980 van 3,86 per cent. De Ziekenfondsraad moet zich donder dag ook uitspreken over een concept advies, waarin de staatssecretaris wordt voorgesteld, de AWBZ-premie voor 1977 vast te stellen op 2,8 percent. Dat zou neérkomen op handhaving van het over het gehele jaar 1976 geheven percentage. De AWBZ-premie was tot 1 juli van dit jaar ruim 2,96 percent en werd op die datum in het kader van de loonmaatregel verlaagd tot 2,65 pet. Het gemiddelde voor het gehele jaar komt daardoor op ruim 2,8. In een concept-brief voor de staatsse cretaris die donderdag nog moet worden goedgekeurd door de voltallige Zieken fondsraad, staat dat het tot dusver gevoer de beleid al enkele jaren in toenemende mate op beperking van de kostenstijging is gericht. Er wordt ook in gevraagd, of een verdere groeibeperking in het kader van de één percents-operatie nog wel noodzakelijk moet worden geacht, nu naar verwacht al bij voortzetting van dit beleid in de komende jaren een aanzienlij ke beperking van de groei kan worden Aantal uren zon: 8 tot 14, minimum tempera tuur: omstreeks 12 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 27 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. tandarts per 3309 Nederlanders. Volgens prognoses is de verhouding op 1 januari 1980 1 op 2880 en vijf jaar later 1 op 2375. er nog werk genoeg. Van de ziekenfonds- Als men de tandartsen die niet in de algemene praktijk gaan werken daar aftrekt, komt men voor 1985 op één tand arts per 2900 inwoners. Maar van die 2900 vallen er weer 900 af die te oud (kunstge bit) of te jong Zijn, in militaire dienst worden behandeld, onder de schoóltand- verzorging vallen etc. Er zijn nu nog tal van ziekenfondsverze- ning voor Omegaproject zal worden ingetrokken. Volgens de actievoerders is de huidige eigenaresse van de twee huizen uit op Eerst verantwoordelijke voor de kin derbescherming wordt de staatssecretaris van Justitie geacht. De instellingen die zich met de kinderbescherming bezighou den (veelal particuliere) kunnen slechts werken binnen beperkte mogelijkheden, die hen door de ministeriële directie kin derbescherming worden gegeven. groter dan regering vraagt De onderwijzeres, mevrouw Serdijn, die als zevende leerkracht aan de schóól was verbonden, werd ontslagen op grond van het aantal leerlingen 147 dat de school begin dit jaar telde. Het gevolg hiervan was, dat de school nu met twee combinatieklassen moet werken. De ouders en het personeel van de school vinden dat onverteerbaar, te meer daar de psychologische en organisatorische aspecten. Voorzitter van de commissie is drs. J. G. L. Ackermans uit Nijmegen, oud- coördinerend inspecteur van het mavo. In de commissie zitten verder vier ouders, vier schoolbestuurders, twee schoollei ders en twee docenten. De commissie zal - in beperkte mate - een beroep kunnen doen op deskundigen van buitenaf. Staatssecretaris De Jong zei in zijn installatierede, dat, vooral sinds dé invoe ring van de Mammoetwet in 1968 veel scholen steeds groter zijn geworden. VWO-HAVO-scholen hebben op dit moment bijvoorbeeld gemiddeld ruim 700 leerlingen. Volgens de bewindsman bestond er aanvankelijk weinig bezwaar tegen het groeien van de scholen. De Jong: „In de loop van de tijd werden klachten over de grootte van de scholen veelvuldiger. U kent allen de verhalen over leerlingen die anoniem onder dreigen te gaan in de mas sa, over docenten die elkaar niet meer kennen enzovoorts”. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De kinderbescherming in ons land is volstrekt onderontwikkeld. Dat heeft een door minister Van Agt (Justitie) ingestelde commissie-Dijkhuis vastgesteld na een zorgvuldig onderzoek naar de gang van zaken bij de veel gekri tiseerde Heldringstichtingen in Zetten (waar „moeilijke” meisjes worden behan deld). De commissie vraagt zich in een schokkend rapport af waarom verant woordelijke personen er niet veel eerder voor gezorgd hebben, dat voor intensieve behandeling van „persoonlijkheids- gestoorde” jeugdigen goede behande lingscentra werden opgericht.. Gevraagd wordt in de nota („aan de overheid en die personen die overheidsbe- slissingen kunnen beïnvloeden”) zich bezig te houden met behandelingsmoge lijkheden van de allermoeilijkste kinde ren uit de kinderbescherming. Deze kin deren komen thans terecht in „eindstati ons” als Zetten, de Rekkense inrichtingen en de Nederlandsche Maettray en De Dreef. Gepleit wordt voor intensieve behandelingseenheden, voor het opstellen van een schets voor doeltreffende mini- mumvoorzieningen in deze eenheden en voor betere opleidingsmogelijkheden voor groepsleiders. speculatiewinst. Het complex zou reeds zijn aangeboden voor drie miljoen gulden; dat zou een speculatiewinst van anderhalf miljoen betekenen. Ook wilde men met deze kraakactie proteste ren tegen het feit dat de jongerenhuisvesting in de hoofdstad steeds meer op de tocht komt te staan, doordat er steeds meer wordt gespeculeerd met leegstaande panden die eigenlijk geschikt zijn voor huisvesting van jongeren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris De Jong van Onderwijs heeft vanochtend de Commissie schoolgrootte voortgezet onderwijs geïnstalleerd. De commissie is onder meer op aandrang vanuit de Twee de Kamer tot stand gekomen. Het is de bedoeling, dat de commissie binnen drie jaar advies uitbrengt over de meest gewenste omvang van scholen. Na één jaar moet er een „tussenstand” worden opgemaakt. De commissie moet nagaan, welke invloed de grootte van de school heeft op het welbevinden en de ontplooiingsmoge lijkheden van de leerling in de school. De commissie moet daarbij aandacht beste den aan de onderwijskundige, sociaal- In de taakomschrijving van de commis sie is volgens De Jong voor de term „wel bevinden” gekozen om grote nadruk te leggen op het belang van een goede relatie tussen leerling en leraar en leerlingen onderling. De commissie moet ook aandacht schenken aan het sociaal-psychologische aspect. Het gaat daarbij om vragen als: In wat voor groepen bevindt de leerling zich? (school, klas, jaargroep, afdeling in de school); Hoe voelt en gedraagt hij zich in die groepen); Voegt hij zich naar de daar in heersende normen en waarden, of wijkt hij daarvan af en verbreekt hij de sociale relatie met de groep?; Hoe reageert de groep daar weer op?; en: Bestaat er buiten de officiële schoolorganisatie ook andere groepsvorming? De directie zegt, weinig te kunnen doen omdat de, politieke organen geen ruimere mogelijkheden bieden en omdat ze geen invloed heeft op het wel zeer autonome beleid van de particuliere instellingen. Inmiddels heeft de kinderbescherming geen gelijke tred gehouden met verande rende maatschappelijke en wetenschap pelijke ontwikkelingen. „De situatie leidt er toe, dat iedere instelling weer afzonder lijk met het ministerie moet gaan overleg gen om te proberen de materiële mogelijk heden enigszins te verbeteren, terwijl ieder jaar het falen van de overheid in het formuleren van een beleid op langere ter mijn op het gebied van de kinderbescher ming duidelijker wordt”, schrijft de com missie. Als binnen het ministerie een onmacht ervaren wordt, omdat men geen greep op de zaak kan krijgen, daar de instellingen in handen zijn van particulieren, waarom heeft men dan niet eerder gezorgd dat er een andere situatie werd gecreëerd”, vra gen prof. Dijkhuis en zijn collega’s zich af. Vastgesteld wordt dat het ministerie van In de Zuidfranse stad Montpellier zijn gisteren twee Spaanse toeristenbussen in brand gestoken en vernield. Niemand heeft letsel opgelopen. De daders meldden zich per telefoon en zeiden dat zij leden waren van een revolutionaire beweging Zij eisten de vrijlating van drie gedeti neerde leden van een andere revolutionai re organisatie. Zij eisten verder de verant woordelijkheid op voor aanslagen op een bankgebouw, de plaatselijke gevangenis en het Spaanse consulaat in Montpellier in de afgelopen drie maanden. Volgens premier Den Uyl zijn de macht en de invloed van het parlement niet ver minderd. Nog altijd heeft het invloed op het kabinetsbeleid, zij het dat deze invloed nu langs andere wegen en kanalen tot gelding komt. De minister-president zei dit gisteren bij de presentatie van de sociaal-wetenschappelijke studie „over de Kamer gesproken” van prof. dr. J. Kooi man, destijds medewerker van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. Een 27-jarige Nederlander en zijn 23- jarige Engelse vriendin zijn gisteren in Canterbury elk tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens overtre ding van de anti-rabièswet. Zij smokkel den vorige maand hun hond en twee kat-' ten het land binnen en werden gesnapt. Engeland is vrij van hondsdolheid en wil dat blijven. De financiële commissie van de Zieken fondsraad heeft echter inmiddels becij ferd, dat ook bij voortzetting van het tot dusver gevoerde beleid de kosten voor 1980 nu geraamd kunnen worden op 8.135 miljoen. Een verschil dus van 2.500 miljoen. Zelfs als men er rekening mee houdt, dat de regering bij haar prog nose uit is gegaan van een te hoge loon somstijging (11,3 pet per jaar), blijft er nog een besparing over van 1,340 mln, een bedrag dat bijna twintig keer zo groot is als dat wat de regering vraagt. Grootvorstin Maria Wladimirovna, dochter van grootvorst Wladimir Kirilo- vitsj, hoofd van het huis Romanov en erfgenaam van de Russische troon, en van prinses Leonide Bagration, trouwt op 22 september in Madrid met prins Friedrich- Wilhelm van Pruisen, telg van de Duitse Hohenzollern-dynastie. De plechtigheid zal plaatshebben in de orthodoxe kerk van de Spaanse hoofdstad onder leiding van prins Nikolaas Obolensky, aartspries ter van de Russisch-orthodoxe kathedraal van de heilige Alexander Nevski in Parijs. De toekomstige echtgenoot van grootvor stin Maria is een neef van koningin Sofia van Spanje. Bij de diverse ramingen is geen reke ning gehouden met een mogelijke uitbrei ding van het verstrekkingenpakket, even min als met de invoering van de cao voor het ziekenhuiswezen, die volgens globale ramingen volgend jaar tot een lastenver- zwaring van 80 miljoen zou leiden. Enkele weken geleden wendden de ouders en de leerkrachten zich met peti ties tot de vaste Kamercommissie voor Onderwijs en Wetenschappen om aan dacht te vragen voor de situatie waarin de school nu terecht is gekomen. Het hoofd van de school, de heer Gaaykema, heeft intussen óok acht Tweede-Kamerleden benaderd en een aantal onderwijsinstan- ties. Gisterochtend kreeg hij de eerste adhesiebetuigingen binnen van onder andere de Algemene Vereniging Voor Leerkrachten, die zich rechtstreeks tot de minister zou wenden om de zevende leer kracht op de school terug te krijgen. De Oostduitse evangelische dominee Oskar Brüsewitz, die zichzelf vorige week woensdag in Zeitz in de DDR met benzine overgoot en in brand stak, is zondag aan zijn zware verwondingen overleden. Dit is gisteren bekendgemaakt door de leiding van de evangelische kerk in West-Berlijn, die het uit kerkelijke kringen in de DDR had vernomen. Volgens Westduitse kran- teberichten had dominee Brusewitz met zijn daad willen protesteren tegen het van de kerk afhouden van de Oostduitse jeugd. Aan zijn auto had hij borden beves tigd met de opschriften: „Kerken klagen communisme aan” en „richt deze jeugd niet te gronde”. Enkele tientallen politieagenten en slopers hebben gisteren twee gekraakte panden aan de Herengracht in Amsterdam ontruimd. De panden behoren toe aan Omegaproject b.v. (onderdeel van Ogem). In de panden komen appartementen waarvan de huur ruim duizend gulden per maand wordt, exclusief servicekosten. De ontruiming begon onder een voorstelling van het zogenaamde Kraaktejater. De agenten kwamen één keer in actie bij een korte vechtpartij tussen de slopers en krakers, van wie er twee door de politie werden aangehouden. De krakers wilden met hun actie bereiken dat de bouwvergun- 22 28 32 WOENSDAG 25 AUGUSTUS zon- en maanstanden zon op 5.39 uur onder 19.43 uur maan op 5.44 uur onder 19.16 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.15 uur en 15.42 uur Laagwater 11.26 uur en 23.48 uur profiteren. Ook wenst de commissie een projectgroep, die methodieken van hulp verlening kan ontwikkelen. Met nadruk wordt gesteld, dat de overheid niet meer mag wachten tot de instellingen om mede werking komen vragen. In de meer dan 200 pagina’s tellende nota van de commissie wordt vastgesteld dat niet alleen in Zetten, maar ook bij andere tehuizen een behandelingsbeleid ontbreekt, evenals een behandelingsfilo- sofie en een helder en verantwoord opna- mebeleid. Zonder het werk in de Hel dringstichtingen te veroordelen, wordt heel nadrukkelijk gesteld, dat er in Zetten te weinig knopen worden doorgehakt. Men blijft er te veel werken vanuit ethi sche waarden in plaats van uit duidelijk geformuleerde behandelingsdoelstellin- gen. Er is verder geen afdoend antwoord gegeven op grote veranderingen, die van buitenaf worden opgedrongen. Ten slotte is vastgesteld dat men in Zetten geïsoleerd bleef staan ten opzichte van wat er in de maatschappij gebeurde. Op de Oosterschelde voor de kust van Wemeldinge is gistermiddag de 21-jarige Belgische sportduiker J. Verreijt uitOver- ijse tijdens het duiken door de caisson ziekte overvallen. Een uur later overleed hij in het ziekenhuis van Goes. Verreijt daalde tot een diepte van 30 meter af, keerde vervolgens in één ruk weer naar boven en kwam bewusteloos aan de oppervlakte. Direct daarna werd hij in de decompressietank van het in de direkte omgeving verblijvende bergingsvaartuig „De Walrus” gelegd. Omdat er geen verbe tering in de toestand optrad, bracht men hem naar het ziekenhuis in Goes. M C r n kB S'G> Weer In binnen- en buitenland d, 6S ■1 Ti.'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2