Be< Billiton mag 150 Syrië stemt in met Bos Kalis vangt Wederopbouw bij Nieuwmarkt VERHOGING BTW STELT KABINET VOOR DILEMMA kilo lood per dag blijven lozen Datum proces Custers nog onbekend U wilt uitbreiden, maar u zit wat krap bij kas? KAMPERMAN Praat ’ns met de Amro Bank overbedrijfsfinanciering. n Philips J batterijen die gaan lang mee. Zweeds voorstel: voor werkende ouders langer betaald verlof „top” over Libanon grote order enterwg a Kr AREA HOEVEELHEID WATER WORDT MAANDAG GERANTSOENEERD PHILIPS GEVECHTEN LAAIEN HEVIG OP Egypte kan order voor schepen niet betalen Nog steeds geen definitief besluit PHILIPS BONTSPECIAUSTEN „Vulkaan stabiel” Israel veroordeelt voorzitterschap Libië V-raad Spaans referendum een maand later w ws Lag din DINSDAG 24 AUGUSTUS 197 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 tl (V; (Van onze redactie economie) Aardolie Bontcouture op internationaal niveau in Haarlem! LONDEN (AFP, Reuter, UPI) Voor het eerst sedert het begin van de droogte zal voor een deel van de Britse industrie het water gerantsoeneerd worden. De fabrie ken in Zuid-Wales zullen met ingang van maandag slechts 50 percent van hun gebruikelijke hoeveelheid krijgen. „DE STOETERIJ”, rustiek koetshuis met bar en ter rassen voor u alleen. IJM buigt IJmor aanwt leerlir linger lijk w ding fronte de v£ lagert doend mend maar vaard wordt bedrij de tij' kan b leden reikt AUBERGE vanouds „DE UILENBOOM” Santpoort Want de mensen van de Amro Bank weten er alles van. En hebben bovendien voor u het financiële naslagwerkje „Het Midden- en Kleinbedrijf’. Gratis. !li fl DEN HAAG Moet de btw inderdaad op 1 oktober met twee punten tot 18 percent worden verhoogd, of is het verstandiger dat nog even uit te stellen? De regering heeft deze vraag nog niet definitief beantwoord. v 1 IM! x S 7^ teI AJ? A Aife: (ADVERTENTIE) PHILIPS Deel Britse industrie krijgt 50 pet minder water schuldige burgers dan strijders worden gedood”. (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) lijke proces zal beginnen. of (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Dit bord langs een weg in Somerset waarschuwt de automobilist dat men een door langdurige droogte getroffen gebied binnengaat en dat men zuinig moet zijn met water. Gespecialiseerd in het verzorgen van recepties, diners en parties van uiteenlopende aard. Een hele dorpsherberg voor u alleen. De wintercollectie van Kamperman is nü compleet. De in eigen huis ontworpen en vervaardigde exclusieve mantels, gecompleteerd met topmodellen van buitenlandse collega’s, willen wij u graag laten zien en passen. Bontcharme in vele modellen naar de huidige modelijn, van strak modern tot tijdloos luxueus. Bijzondere wensen kunnen wij ook voor II realiseren. U bent van harte welkom! Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur1 naar de Volgens ..Seatrade” zou overwegen 54 schepen bij ven te bestellen voor een De ruimte voor meer loon is in 1974 en 1975 verloren gegaan door de externe prijsstijgingen, met name van de aard olie. Niettemin zijn er in beide jaren wel loonsverhogingen geweest. Dat was eco nomisch gezien ten onrechte, en daarom is er nu geen ruimte voor een inhaal- Deze economische situatie heeft poli tieke componenten. Er zit sociaal ge sproken heel wat stoom op de ketel. Daarbij is 1977 een verkiezingsjaar, en dat, maakt het voor de regering niet aantrekkelijk zich met een keihard neen tegenover inhaaloperaties op te stellen. Anders gezegd: een nieuwe loonmaatre gel of het verlengen van de huidige is een politiek nauwelijks haalbare kaart. Wat moet gebeuren, is dat in goed overleg tussen de sociale partners de stoom van de ketel wordt gehaald, in het besef dat alleen een terugdringen van de inflatie kan leiden tot een gezon de economie, die in staai is te zijner tijd het uitgeput raken van onze aardgas- schat op te vangen en daardoor meer werkgelegenheid te bieden, en de kans op in bescheiden mate meer loon. Maar het zij toegegeven, dit alles vaststellen is eenvoudiger dan er de praktische uit werking aan geven. Het is vierja in de kader Voor inlichtingen: Jan G. Wester- hoven, herbergier in „De Uilen boom”, Hoofdstraat 204. „De Stoeterij” Hoofdstraat 238, Brasserie „Het Chalet”, Wüste- laan 75, Santpoort. Tel. 023- 372226. o 8 b 8 De i men l die in opleidi narisst reau, i de Ka Samer triële mond met di de he gen b het ge factor daaro] uiteen Heit zegt uit regeringskringen verno men te hebben dat de regering voordien nog bepaalde politieke besluiten wil ne men. Ook zou de regering nog niet hebben vaakgesteld welke vragen bij het referendum zullen worden gesteld De Syrische regering heeft de secreta- ris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, gisteren telegrafisch la ten weten dat zij instemt met het denk beeld van een Arabische topconferentie ter bespreking van algemene Arabische zaken, maar vooral de siuatie in Liba non. programma schatting De huishoudens in dat gebied moeten het ai 17 uur per dag zonder water stellen en mogeRjk: zullen scholen ’s middags met het oog op de rantsoenering gesloten moeten worden. (Van onze redacteur in Stockholm) Egypte thans Griekse wer- totaal bedrag van 700 miljoen dollar 1.89 miljard) Deze mededeling zou afkomstig zijn van de Egyptische ambassade in Athene. operatie. Gaan we in 1977 de schade van 1976 inhalen, dan loopt het mis, en dat zullen wp merken in de werkgelegen heid. Een inhaaloperatie op loongebied in 1977 zou dodelijk zijn voor de investe ringen en de werkgelegenheid. Dan doemt de situatie op dat de regering niet alleen de jeugdlonen moet subsidiëren, maar alle lonen. En de rekening daar van krijgen allen via de fiscus gepresen- teert. Daar komt nog bij dat de btw-verho- ging zonder (volledige) compensatie leidt tot looneisen voor 1977. Om de spanning aan het loonfront niet te zeer op tf voeren, heeft de vakbeweging dan ook voorgesteld de btw-verhoging ander maal uit te stellen. Dat is niet zo’n gekke gedachte als psychologische fac tor, om de werknemers te laten ervaren dat er volgend jaar in feite geen loons verhoging in zit. DEN HAAG. De Nederlandse ont wikkelingswerker en journalist drs. Pe ter Custers, die al sinds december vorig jaar in de Bangladesj wordt vastgehou den, is vanmorgen voorgeleid voor het „Special Marshall Law Court” in Dacca. De zitting vond plaats in bijzijn van de ouders en een oom van Custers, zijn Britse advocaat en de Nederlandse tijde lijk zaakgelastigde in Dacca, de heer Brouwers. Custers wordt beschuldigd van samenzwering met het doel de rege ring van Bangladesj omver te werpen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag deelde mee dat tijdens de korte zitting de akte van beschuldi ging nog niet is voorgelezen. Dat zal waarschijnlijk gebeuren voor de volgen de zitting, die op 28 augustus wordt gehouden. Dan zal de buitengewone krijgsraad (bestaande uit twee militairen en een burger) beslissen over een ver zoek van de aanklager (betwist door de verdediging) de eigenlijke zitting beslo ten te houden. Tevens zal de krijgsraad beslissen over een verzoek van de verde diging Custers’ ouders toestemming te geven hem minstens wekelijks te bezoe ken. Verwacht wordt dat enkele weken na de zitting van 28 augustus het eigen- Verschillende sprekers uit de buurt spraken de hoop uit, dat de huren be taalbaar zouden worden voor bewoners- die wegens de metroaanleg hun buurt moesten verlaten en nu terug willen. ,,In onze buurt geen Bijlmerhuren”, zo luid de een tekst op een spandoek. Wethouder Kuypers (Volkshuisvesting) gaf de verzekering dat de woningen bestemd zullen zijn voor mensen uit de Nieuwmarktbuurt. De gemiddelde netto- huur zal op ongeveer 280 per maand komen, aildus de wethouder. POINT-A-PITRE (AP). Ongeveer 1.200 inwoners van het dorp Vieux Fort op het eiland Guadeloupe hebben van daag toestemming gekregen naar huis terug te keren, zo is door de Franse prefect van het gebied bekend gemaakt. Olaf Palme commentaar van dit sys- alle ouders Een aantal ministers heeft gisteren de vakantie onderbroken om vandaag een spoedzitting onder leiding van premier Callaghan bij te wonen ter bespreking van de economische gevolgen van de ernstige droogte in het land sedert 250 jaar. De voorzitter van de nationale water raad, lord Nugent, deelde mee dat in de nabije toekomst een driedaagse werk week voor niet-essentiële Britse indus trieën waarschijnlijk is. Hij zei dat er gevaren voor de werk gelegenheid bestaan als de watervoorzie- De Cyprische regering heeft bekendge maakt, dat zij geen Libanezen meer zal toelaten die geen visum hebben. Volgens het communiqué maakt de komst van een groot aantal personen uit Libanon zonder visum passagierscontrole zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. Immigratie-ambtenaren schatten dat alleen de afgelopen vijf maanden onge veer 250.000 Libanezen op doorreis een Cyprische haven of luchthaven hebben aangedaan. Er zou op Cyprus een „vlot tende bevolking’’ van 25.000 tot 30.000 Libanezen zijn ARNHEM (ANP). Billiton in Arn hem mag voorlopig doorgaan met het lozen van 150 kilo lood per etmaal. In een voorlopige beslissing heeft de Raad van State geoordeeld dat het bedrijf niet behoeft te voldoen aan een voorwaarde van het Gelderse provinciebestuur om de uitworp van het lood binnen vijftien maanden terug te brengen tot 70 kilo per dag. Billiton was tegen deze voorwaarde hdj de vergunningverlening in beroep gegaan, omdat het zich niet in staat achtte in die termijn de looduitworp te beperken. Volgens een woordvoerder van Billi on loost het bedrijf nu per etmaal ongeveer 150 kilo lood. Daarmee wordt volgens hem niet veel schade aangericht en komt de volksgezondheid niet in gevaar. Billiton gaat onverminderd door met het nemen van maatregelen om de- overlast te beperken, zo zei hij. Bij de provincie was men nog niet officieel op de hoogte van de voorlopige beslissing van de Raad van State. Waar schijnlijk zullen Gedeputeerde Staten morgen beslissen of zij tegen het beslui! in beroep zullen gaan BEIROET (AP). De gevechten in Libanon zijn vanmorgen weer in alle hevig heid opgelaaid. Volgens schattingen z(jn de afgelopen nacht meer dan 180 mensen omgekomen en 360 gewond geraakt. Christelijke milities probeerden in westelijk Beiroet linkse stellingen te veroveren, maar na felle gevechten werden zij afgeslagen. Zowel de christelijke als de mohammedaanse leiders hebben hun oproepen herhaald de beschietingen van woonwijken onmiddellijk te staken omdat daarbij „meer on vers onttrokken zullen worden. De mogelijk heid wordt volgens het programma ook gebo den om de eigen arbeids tijd te verkorten, in dien men niet volledig van dit systeem gebruik wenst te maken. Gedu rende langere perioden kan men bijvoorbeeld vier of zes uren per dag werken- hetgeen toch wordt betaald als een achturige werkdag, zij het met een kleine kor ting. In totaal heeft dit nieuwe systeem betrek king op meer dan een half miljoen gezinnen- Het wordt juist op tijd gelanceerd voor de ver kiezingen op 19 septem ber. Iets was de opposi tieleiders niet vergeten te benadrukken. bruik van water in heel Engeland én Wales werden van kracht nadat de vast gestelde periode van zeven dagen voor het indienen van bezwaarschriften was verlopen. Volgens een kort geleden door heit parlement met spoed behandelde droogtewet werden de boetes voor het verspillen van water verhoogd van vijf pond (ongeveer 25 gulden) tot 400 pond (ongeveer 2.000 gulden). De minister voor planning, John Sil- kin, gaf opdracht met spoed een natio nale studie te maken van die hulpbron nen voor de watervoorziening nadait een instantie voorspeld had dat het land- zelfs als de winter nat zal zijn, in de volgende lente en zomer niet over vol doende water zal beschikken. ROOD: NORMAL DUTY. GOUD: HEAVY DUTY, ZWART: DOUBLE DUTY. ROTTERDAM (ANP). Het gebrek aan geld zou, zo meldt het gezaghebben de Engelse scheepvaartblad .-Seatrade”. de oorzaak geweest zijn voor het intrek ken van een scheepsorder ter waarde van f 200 miljoen door Egypte bij vier Nederlandse werven. 1 AMSTERDAM (ANP). Onder grote belangstelling is gisteren bij het tracé van de Amsterdamse metro begonnen met de wederopbouw van de Nieuw marktbuurt. Vele woningen moesten hier verdwijnen voor de aanleg van de metro, hetgeen in het voorjaar van 1975 dagenlang aanleiding tot rellen gaf. De wederopbouw zou officieel van «tart gaan met het slaan van de eerste paal door een ouid-buurtbewoonster voor een blok woningen op de hoek van de St. Antoniebreestraat en de Zwanen burgwal. Na enkele slagen kwam de paal echter scheef onder het heiblok te staan, zodat verdere pogingen om hem de grond -in te krijgen voorlopig werden gestaakt. ning verder achteruit gaat. Londen heeft nog voor 90 dagen wa ter. Verscheidene andere gebieden van Zuid-Engeland en Wales hebben nog maar voor 70 dagen. Beperkingen van het huishoudelijk ge- HEAVY DUTY lil NEW YORK. (UPI)— De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Chaim Herzog, heeft de Libische presi dent Kadaffi er gisteren van beschuldigd de aanstichter te zijn van recente vlieg tuigkapingen. Hij veroordeelt het feit dat Libië de komende maand de Veilig heidsraad zal voorzitten. In een brief aan secretaris-generaal Kurt Waldheim legt Herzog de schuld van 12 grote terroristische acties in de afgelopen zes jaar bij Kadaffi en hij verwijst in het bijzonder naar de aan slag op een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Istan- boel op 11 augustus. „De leidende kracht achter deze gemene aanslagen is Libië”, aldus Herzog in zijn brief. hoedster van de waarde van de gulden, willen nu werkelijk de inflatie bestrij den, dat wil zeggen terugbrengen tot het peil zoals Duitsland dat nu kent5 percent of minder, en geen 9 percent zoals bij ons. Dus omwille van de infla tie moet het antwoord „nee” zijn. Er is natuurlijk een tussenweg. De btw niet verhogen, althans de verhoging opnieuw uitstellen, maar dan de over heidsuitgaven met een overeenkomstig bedrag verlagen. Wie zich realiseert hoe moeilijk de 1 percent-operatie al is. voelt de politieke voetangels en klem men. van man en in de samenle- Het is een groot dilemma. Het tekort op de begroting is zo omvangrijk en de financiering ervan zo moeilijk, dat de opbrengst van de btw-verhoging, in 1976 ongeveer 400 miljoen gulden, eigenlijk niet gemist kan worden. Dekking moet dan elders worden gevonden. Dus om budgettaire redenen moet het antwoord „ja” zijn. Verhoging van de btw werkt echter prijsverhogend en dus inflatiebevorder- end ook al wordt de verhoging niet of niet geheel via de indexering van de lonen gecompenseerd. De regering, en met haar De Nederlandsche Bank, als De inwoners waren vorige week geëva cueerd uit voorzorg tegen een mogelij ke uitbarsting van de vulkaan La Sou- frière. Het besluit is genomen onidat'de toe stand van de vulkaan momenteel stabiel is en omdat er geen wetenschappelijke aanwijzingen zijn dat op korte termijn een eruptie zal plaatsvinden. Twee maanden geleden kregen de werven te horen, dat de opdracht niet kon doorgaan, omdat de Nederlandse scheepsbouwers niet over voldoende er varing zouden beschikken met het type schip dat de Egyptenaren wilden. Bo vendien zoiu de offerte, zo gaven de Egyptische autoriteiten als reden op, niet gespecificeerd genoeg zijn geweest- MADRID. (AFP)Het referendum dat in Spanje in oktober gehouden zou worden is een maand uitgesteld en zal nu op een nog niet vastgestelde dag tussen 20 november en 10 december worden gehouden, aldus het blad „Pue blo” gisteravond. Voor het eerst sedert het begin van de droogte zullen de meest getroffen gebie den, ondanks de hoge kosten, met tan kers van water worden voorzien. Het per tanker aangevoerde water zal 16 keer zo duur zijn als normaal. Premier in een „Het doel teem is meer tijd en meer eco nomische mogelijkheden te geven met hun kin deren samen te zijn. Ook dat zal de opvoe ding ongetwijfeld ten goede komen. Het is een onderdeel van het soci- aal-democratische stre ven naar verbetering van de maatschappij. Bovendien bevordert het de emancipatie van de vrouw en de gelijk stelling vrouw ving.” Het hele gaat naar ruim 600 miljoen gul den kosten, die aan de sociale verzekerings- fondsen van de werkge- STOCKHOLM. Nog geen maand voor de verkiezingen heeft de sociaal-democrati- sche regering van Pal me in Zweden een re volutionair voorstel ge lanceerd. Momenteel krijgen werkende ou ders bij de geboorte van een kind de mogelijk heid zeven maanden lang thuis te blijven: dit met behoud van 90 percent van het bruto loon dat men verdient. De bedoeling is nu dit systeem verder uit te breiden, zodat in 1983 of de vader of de moe der eventueel afwisse lend een heel jaar zich over de boreling kan bekommeren. PAPENDRECHT (ANP). Nacap BV in Haren, onderdeel van de Bos Kalis Westminster Groep, heeft samen met de Franse Spiebatignolles-groep (50 pct.) van de Joegoslavische firma Petrol- Ljubljana een opdracht ontvangen van ongeveer 300 miljoen. Het project betreft het ontwerp en de aanleg van een compleet gasdistributie net voor Slovenië. De uitvoering van het geheel zal ongeveer drie jaar vergen, aldus Bos Kalis. De topconferentie is voorgesteld door Koeweit en Saoedi-Arabië voor het on der de loep nemen van de toestand in Libanon na de val van het Palestijnse vluchtelingenkamp Tal Al-Zaatar in handen van de rechtse christenen. Koeweit, Soedan, Marokko, Bahrein, Tunesië en Noord-Jemen hebben al offi cieel deelneming aan een Arabische top conferentie toegezegd. A - X IILIPS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4