Bedrijfsopleidingen in impasse door l.t.s-ers IN DE VISHAL JEANNE HENNEVANGER KAN HET TEKENEN NIET LATEN a „mindere kwaliteit” is DANSSCHOOL JOHN STOL Santpoort Jeugdtoneel in VOORBEREIDING OP RODE KRUISRALLY VOOR AMATEURS BIB 1 Rg van vliegende schotel i Kort IJmondnieuws DINSDAG 2 4 197 6 AUGUSTUS IJMOND Veranderingen <4 Onhoudbaar Tweede waarneming blijft zonodig gratis (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Sinds geruime tijd buigt zich een groep mensen in de IJmond over de problematiek welke aanwezig is bij de opleiding van leerlingen in het kader van het leer lingenstelsel. Meer en meer name lijk wordt men bij de bedrijfsoplei ding van de jonge mensen gecon fronteerd met het verschijnsel dat de vaktechnische opleiding op de lagere technische scholen niet vol doende is. Over het algemeen vor mend aspect zijn geen klachten, maar de vakkennis en het hand- vaardigheidsgehalte zijn laag ge worden. Het gevolg is dat men op de bedrijfsschölen niet meer in dezelf de tijd de leerlingen op het niveau kan brengen, dat een paar jaar ge leden wel in diezelfde periode be reikt kon worden. Beleid Inlichtingen en inschrijvingen dagelijks van 7-9 uur aan de school Julianakade 20 IJmuiden. Tel. 14733 en 18990. ’t is er gezelliger! In de Openbare Bibliotheek van Beverwijk is momenteel een serie potloodtekeningen te bekij ken die zijn gemaakt door Jeanne Hennevanger. Mevrouw Jeanne Beentjes-Hennevanger is een IJmuidense huisvrouw en teke nen is haar lust en haar leven.. Dat is het altijd geweest, zo ver telt ze, maar pas het laatste jaar is ze „echt aandachtig” gaan wer ken. De resultaten zijn er ook naar. In de bibliotheek hangen nu drieëntwintig mooie tekenin gen, een beetje surrealistisch van karakter, met gedetailleerde beelden van bomen, plantjes en onderdelen van mensen. Het zijn merkwaardige maar mooie plaat jes, voorspruitend uit een rijke fantasie. „Ik ben maar een heel gewoon mens”, zegt Jeanne Hen nevanger, „maar als ik ga teke nen, ontstaat dit vanzelf. Soms zelfs zulke griezelige dingen dat ik zelf zeg: dat moesten we maar niet ophangen”. INSCHRIJVING GEOPEND! Clubs voor beginners, gevorderden, medaltest. Speciale clubs voor gehuwde en verloofde paren. Kinderclubs van 9-14 jaar. lm 'f J - Kleding van het Leger Bedrijfsschooi Hoogovens moet worden ingebracht in Stichting V akopleiding i (ADVERTENTIE) t ber, ’s morgens i 'T.-: eens Jeanne Hennevanger bij een van haar geëxposeerde tekeningen in de Open bare Bibliotheek van Beverwijk. i i i i i i Het is een tweejarige vakopleiding na de vierjarige lagere technische school welke in de bedrijven wordt gegeven in het kader van een leerovereenkomst tussen naar. En dan doet of die kritieken nu maar ik wil Verwacht word dat de huidige be drijfsschooi van Hoogovens welke 225 leerlingen telt en een bezetting aan kan van 250 jongens en meisjes, groot genoeg is. 113 145 152 175 189 226 44 10.700, 24.900, 26.000, 24.500, 19.000, 21.600, 48.000, KW KW KW KW KW SCH IJM 123 149 174 187 214 256 115 1 3 l 1 Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 i i -- ft ve A Men zal moeten loskoppelen van de bedrijven. Daardoor verdwijnt de ver plichting naar een bepaald bedrijf te moeten en omgekeerd de verplichting voor een bedrijf om de leerling in dienst te moeten nemen. Het voordeel daarvan is dat de leerling mnafhankelijk van de situatie op de bedrijven in staat wordt gesteld de school te bezoeken en een vak te leren om daarna ermee te doen wat hij of zij wil doen. Wanneer men de leerlingen koppelt aan een bedrijf, zal dit een bepaald aantal leerlingen voor ogen hebben, waardoor bij meerdere aanmeldingen, leerlingen teleur moeten worden gesteld”. nog enige terughoudendheid. Maar de laatste tijd is steeds vaker gebeurd dat lieden kleding kwamen halen die zij zelf niet echt nodig hadden, maar die ze dan weer verkochten op het Waterlooplein. Nou, dat is de bedoe ling niet en het is droevig dat er zo misbruik wordt gemaakt. Nu hebben we besloten om voor de kleding een geringe vergoeding te vragen, al blijft het gehandhaafd dat de kleding voor de mensen die het echt nodig hebben gratis blijft. Want voor hen is deze voorziening tenslotte opgezet.” De kledingverkoop bij het Leger des Heils heeft plaats op woensdag morgen om negen uur, in de Edison- straat nummer 14. IJmuiden. Hoogovens is gedwongen de Bedrijfs schooi in te brengen in de Stichting Praktijk Vakopleiding IJmond. De gehe le situatie ncopt daartoe. Gebleken is dat het in de productie niet mogelijk is de juiste hoeveelheid praktijk binnen de daarvoor gestelde tijd op te doen. Daar naast zijn de loonontwikkelingen en de maatschappelijke ontwikkelingen in ons land met elkaar in tegenspraak. Vroeger moest een leerling geld toe betalen. Dat behoort nu tot het verle den; maar om dan maar direct een minimumloon te betalen aan jonge men sen in hun opleiding is weer het andere uiterste. Het is bovendien oneerlijk tegen over degenen die van de lagere techni sche school komen en doorgaan naar de M.T.S.. Bij Hoogovens kost een leerling het bedrijf elk jaar, twee jaar achtereen, 25.000.-. Dit is hoger dan het landelijk gemiddelde, wat staat op 20.000. Maar daarnaast „zo vervolgde de heer Stoel - „is er nog de jeugdwerkloosheid, welke onder de jeugdige schoolverlaters toe neemt. Maar de mogelijkheid een vak te leren is gebonden aan het leercontract bij de bedrijven en derhalve aan de conjunctuur. Voor tal van bedrijven is dat minimumloon te duur voor de paar dagen dat zij de leerlingen tot hun beschikking hebben. Enkele bedrijven in de IJmond hebben dit jaar geen leerlin gen aangenomen. Wellicht in afwachting van de Ontwikkelingen op het gebied van de opleidingen. Misschien ook in verband met de minder goede orderposi- tie. DEN HELDER. Met op maandag nog een redelijke aan voer van die kot ters die de vorige week te laat binnen waren, bleef het voor de rest van de week dunnetjes wat de walvloot betrof. De grote kotters waarvan het merendeel op vrijdag aan de markt was, konden over het algemeen wel redelijke besom mingen maken. Dat desondanks de week- omzet wat tegenviel, moet geheel wor den geweten aan die EEG-verordenin- gen, die de tot dan bestaande veilplicht buiten werking hebben gesteld, waar door de vissers niet meer gehouden zijn om hun vangst aan de erkende visafsla- gen aan te voeren- Hoewel van deze mogelijkheid over het algemeen weinig gebruik werd gemaakt kan worden vast gesteld dat de afgelopen weken verschil lende schepen dit wel hebben gedaan. Door het Leger des Heils is korte tijd geleden geadverteerd met kle dingverkoop. Een ongewone zaak, dachten wij, omdat het Leger des Heils over het algemeen kleding op haalt om het vervolgens weer weg te geven aan die mensen die het ’t hardst nodig hebben. Tot voor kort is dat inderdaad ook zo gegaan, zo vertelde ons de nieuwe luitenant van het Leger in IJmuiden, de heer H. G. Bolhoeve. „We hebben altijd gratis kleding verschaft aan mensen die bij ons aanklopten, bij voorbeeld vrouwen met veel school gaande kinderen. Van deze mogelijk heid werd ook gebruik gemaakt, al bestond er tot enkele jaren geleden Over al deze zaken komen er ge sprekken met de vakbonden en met de bedrijfsdirectie. Het is op dit moment nog maar een voorstel, dat model moet staan voor de ontwikkeling in Neder land- De werkgroep is tot de conclusie ge komen dat de sitatie onhoudbaar is ge worden. Het totaal aantal leerlingen in ons land is gedaald van 60.000 tot 49.000 leerlingen die zich aanmeldden voor een vakopleiding. En dat ondanks de bevol kingstoename. Bij de „Bemetel” is het aantal leerlingen gedaald van 11.000 naar 7-500 in vijf jaar tijd de ouders en de patroon, ten overstaan van een leerlingenstelselorgaan, zoals bijvoorbeeld Bemetel. Deze opleiding wordt ondersteund door een theoretische opleiding, gedurende een dag per week op een door het rijk gesubsidieerde school: de IJmondschool. Naast deze leerovereenkomst sluit de patroon met de leerling een arbeidsovereenkomst, omdat het leren tijdens, respectievelijk „door” het werken zou moeten plaats hebben. Op grond daarvan wordt een loon toegekend, voorheen een leerlingen- loon; sinds 1974 opgetrokken tot het minimum-jeugdloon. De 16-jarigen krij gen dat loon over de drie dagen per week gedurende welke zij niet leerplich tig zijn. De overigen over vijf dagen. de „vakschool” welke de overheid kant en klaar kan worden aangeboden om later gesubsidieerd te worden. Losmaken van het bedrijf betekent wel: geen arbeidscontract meer, dus al leen leerovereenkomst tussen de school en de ouders. De school schakelt bedrij ven in om de praktijktraining uit te voeren. Voorlopig om niet, later bij sub sidiëring tegen de kostenvergoeding. De praktijktraining zoals die door de werk groep wordt voorgesteld, kan op drie manieren gebeuren: volledig leerling, waarvoor geen vergoeding geldt. Boven de bezetting participeren in bedrijven, als practicant; waarvoor dan een stage vergoeding wordt gegeven en tot slot werkend leren, opgenomen in de bezet ting, met daarbij loon volgens wettelijke voorschriftn. Het beleid bij Hoogovens is vooruitlo pen op het overheidsbeleid en toewerken naar een vakschool, waarin de kwaliteit gewaarborgd is en de relatie met het bedrijfsleven in stand blijft. Verder w.T men dus de school losmaken van het bedrijf, maar zodanig structureren dat er voldoende garantie bestaat voor de kwaliteit en de wendbaarheid. Daarnaast de school qua beheer verbinden met de IJmondschool. Tot slot toegroeien naar De mensen die zich met deze proble men bezig houden zijn zowel degenen die in de verschillende bedrijven bij opleidingen betrokken zijn, als functio narissen van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, van Vormingscentra en een lid van de Kamer van Koophandel in Haarlem. Samen hebben zij de Werkgroep Indus triële Vorming en Opleiding in de IJ mond opgericht. Een van degenen die met deze problematiek te maken heeft is de heer A. Stoel, hoofd van de opleidin gen bij Hoogovens. Hij zette uiteen, dat het gesignaleerde verschijnsel een aantal factoren ten grondslag heeft. Alvorens daarop in te gaan gaf hij eerst een korte uiteenzetting over het leerlingenstelsel. Daarin zijn nu veranderingen geko men en daarmee ook de problematiek. De heer Stoel wees er op, dat de voor opleiding langer is geworden en de vakkkennis „dunner”; minder dus. Er gaan namelijk meer mensen langer naar school, terwijl de gemiddelde intelligen tie zakt per schooltype. Daarnaast wordt de techniek gedifferentieerder en moei- lijker, als gevolg van de hogere eisen welke er aan worden gesteld. Evenmin mag uit het oog worden verloren dat de sociale veranderingen meer vorming vergen, denk daarbij ook maar eens aan het democratisch overleg - aldus de heer Stoel. „Dit alles noopt tot het systemati seren van de opleidingen. De overheid dringt aan op volledig schoolonderwijs, met daaruit vandaan stages en verken ning in het maatschappelijk bestel. Als leerling en dus niet als werknemer. Het wordt een kwalijke zaak geacht als de leerling gebonden is aan de typische situatie van een bepaald bedrijf. Ook de vakbonden hebben gepleit voor een lan gere opleiding, los van de ondernemin gen. Maar daarnaast willen zij dat de lerlingen toch een minimumloon krij gen. Dat is hypocriet. Het complex, dat de bedrijfsschooi van Hoogovens uitmaakt en dat indien de voorstellen worden akkoord bevon den zal worden ingebracht in de Stichting Praktijk Vakopleiding IJmond. Dit om de opleiding weer op niveau te kunnen brengen. Het is de eerste keer dat Jeanne Hennevanger exposeert. „Anderen hebben me gestimuleerd om te gaan exposeren, maar het leek mij grieze lig. Een vriend zei dat ik het moest proberen bij de bibliotheek, omdat ze het daar vaker deden. Toen ben ik er maar eens heengestapt. Nou, ik stond te bibberen, maar het werd allemaal zo snel geregeld dat ik een beetje overdonderd was. Ik moest alle teke ningen nog achter glas zetten, maar nu alles hangt vind ik het wel leuk.” Jeanne Hennevanger komt van oorsprong uit een creatief gezin. Va der was amateur-schilder en stimu leerde zijn vijf kinderen om ook te gaan tekenen. Daarom spreekt Jeanne Hennevanger nu over haar „gewoonte” in plaats van haar hobby: elk stukje papier wordt volgetekend. „Vaak teken ik ’s avonds, als de kinderen (twee zoontjes van zes en acht jaar) naar bed zijn. En natuur lijk gebeurt het wel dat het niet meer gaat, maar dan zegt mijn man: je moet doorgaan, je kunt het wel en SANTPOORT. In Santpoort is een jeugdtoneelgroep opgericht voor meisjes en jongens van veertien jaar en ouder. De eerste bijeenkomst wordt dinsdag 31 augustus gehouden in het Jeugdhuis aan de Dinkgreve- laan te Santpoort-Noord, aanvang 19.30 uur, waar aspirantleden wel kom zijn. De groep wordt geleid door Herman Peekei. Nog steeds is niet te zeggen of dit verhaal of dat van Luuk Ris op realiteit berust. Het is echter wel zo dat het tijdstip waarop mevrouw Aptroot dit heeft gezien, overeenkomt met de ook vage waarnemin gen op het kuststation Scheveningen Radio. KW KW KW KW KW KW IJM 39.000, IJM 154 24.000, UK 218 en UK 236 8700. -V* s A Als voorbereiding op de Rode Kruisrally die op 22 september zal worden verreden heeft automo- bielvereniging De Rijmonders een in- structieavond georganiseerd die op donderdag twee september wordt ge houden in de Petruszaal aan de Mer- curiusstraat in IJmuiden. Tijdens deze instructieavond zullen reglementen worden behandeld, na melijk het T.T.R. (technisch regle ment voor het rijden met routebe schrijving), dat is uitgegeven als op volger van het Nationaal Reglement voor rally’s op Basis van een route beschrijving, het zogenoemde N.R.B. Voor de ervaren rallyrijders is deze avond niet bedoeld. Juist de mensen die slechts een rit per jaar doen, kunnen tijdens deze avond wat thuis raken in deze reglementen en zelfs ook een oefenrit rijden. Omdat het bestuur van de Rijmon ders juist deze klanten niet op kosten wil jagen, wordt uit de twee regle menten een uittreksel gemaakt dat in stencilvorm zal worden uitgedeeld. De instructieavond begint om half acht. als ik dan doorga, heb ik rond bedtijd moeite om te stoppen.” Jeanne Hennevanger heeft nooit- een tekenopleiding gehad. Ze bezocht wel eens een club, maar geeft er de voorkeur aan om alleen te werken. „Je bent wel geïsoleerd zo, maar ik vind het prettiger zo. Ik wil toch alleen maar tekenen, zoals ik dat prettig vind: zwart-wit tekeningen, met potlood en dat gewriemel. Ik ben wel eens op modeltekenen gegaan om van dat gewriemel af te komen, maar Ik bleef het doen en nou ja, ik vind het leuk dus waarom zou ik die stijl veranderen. Ik hoef er mijn brood toch niet mee te verdienen.” Pas later, z vertelt ze, heeft ze zich gerealiseerd dat aan een exposi tie ook verkoop vast kan zitten. Ze weet nog niet welke prijs ze dan zal gaan vragen. Nee, voor mij was het belangrijkste om eens te horen wat anderen van mijn tekeningen vinden. Kijk, in de familiekring vindt iedereen het mooi, natuurlijk. Maar buitenstaanders, of liever nog, wat vindt een echte kunstcriticus ervan, daar ben ik vre- Enkele weken geleden konden wij melding maken van de ervaringen van de IJmuidense Luuk Ris, die op zondag 1 augustus boven de Heeren- duinen een vliegende schotel heeft waargenomen. Welnu, opnieuw heeft ons een melding bereikt: mevrouw A. Aptroot-Schmitz, die woont aan het Zeewijkplein, heeft diezelfde avond ook een merkwaardig voorwerp in de lucht gezien. Zij vertelt: „Ik weet de datum nog goed omdat mijn kleindochter die dag verjaarde. Het was ’s avonds tegen tienen. Ik zat naar de radio te luiste ren en zoals altijd naar de lucht te kijken. Opeens zag ik achter de hoge flat van de Orionweg een ding ko men. Het was kleiner dan een heli kopter. Ik dacht eerst dat het een papieren vlieger was en vond het een gek ding. Maar toen ik het beter kon zien, zag het eruit als twee op elkaar geplakte ronde broden. Het had een grauwe kleur en in het midden dacht ik verlichte raampjes te zien, ik dacht zelfs dat ik daar dingetjes zag bewegen, maar toen heb ik tegen mezelf gezegd: dat is flauwe kul, dat kan niet. Maar ik zag wel dat het geen gekkigheid kon zijn van een paar jongens, want ik heb dat appa raat een tijd kunnen volgen omdat het niet hard ging.” selijk benieuwd het er niet toe goed zijn of slecht, maar ik gewoon wel eens weten hoe ze wor den beoordeeld door iemand die het weten kan, iemand die ook zoveel andere exposities ziet.” Centraal in het werk van Jeanne Hennevanger staat de natuur. Daar naast zijn flatgebouwen een steeds terugkerend thema. En dat komt om dat zij, zelf wonend in een bovenhuis, zo’n gruwelijke hekel aan het flatle- ven heeft. Ze mist het contact met de begane grond, het leven op straat, de planten en bomen in een tuin. Dat inspireert haar blijkbaar, zoals ook een zeiltocht over het Ijsselmeer aanleiding was tot enkele fraaie teke- ningen over het water als zeemans graf. Ik zou graag eens in IJmuiden exposeren en ik zou ook graag eens illustratiewerk doen, ach, er is zoveel. Ik weet alleen wel dat exposeren een leuke ervaring is, ook al heb ik wel gedacht: ik schei er mee uit. Maar ja, ik weet: dat kan ik toch ook niet”. JEUGDOPERETTE Zaterdag 21 au gustus begint de Santpootrse Jeugdope- rette (SJO) met haar repetities voor het winterseizoen. Er is nog plaats voor meisjes en jongens van 7-14 jaar die zich op de eerste bijeenkomst vanaf 10 uur kunnen melden in het Jeugdhuis aan de Dinkgrevedaan te Santpoort- Noord. De repetities staan onder leiding van mevr. M.Scheenaard. Jonge Kerk De jonge Kerk van Santpoort hervat het seizoen met twee gespréksavonden. Op zondag 5 septem ber, ’s morgens elf uur, zal de eerste kerkelijke viering in het nieuwe seizon worden gehouden dn het Koetshuis van Spaamberg Jazzgymnastiek Ten behoeve van de bewoonsters van Santpoort-Zuid en Bloemendaal zal de Turnvereniging Santpoort van donderdag 26 augustus af gedegenheid tot jazzgymnastiek geven in de Theresiaschool aan de Dennenweg te Bloemendaal. Het lesuur zal om 20 uur beginnen. IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 9211 kg tong, 170 kisten tarbot en griet, 1870 kisten kool vis, 8 kisten leng, 436 kisten schelvis, 1842 kisten wijting, 1504 kisten schol, 105 kisten schar, 750 kisten haring, 200 kisten makreel en 124 kisten en 124 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg: tarbot 12,03-11,01, grote tong 14,07-13,60, groot- middel tong 12,62-12.06, kleinmiddel tong 11,81-10,81, tong een 10,90-10,54, tong twee 10,58-10,03. Per 40 kg: horsmakreel 42, rode poon 80, poontjes 42, haai 96-70, krab 46-45, makreel twee 54-50, makreel drie 26. tarbot 380-120, griet 258-117, kabeljauw een 102-78, kabeljauw twee 112-87, kabeljauw drie 100-84, kabeljauw vier 98-84, kabeljauw vijf 94-66, koolvis een 78, koolvis twee 80-77, koolvis drie 81-78, koolvis vier 29-25,20, schelvis een 94-80, schelvis twee 81-57, schelvis drie 103-52, schelvis vier 76-42, schar 52-29. haring een 46-34, schol een 108-82. schol twee 100-80, schol drie 78-65, schol vier 70-48. De besommingen waren: KW 4 13.000, KW 11 ƒ27.800, KW 22 11.900, KW 24 ƒ19.500, KW 51 24.000, KW 88 17.800, 77.600, 28.000, 13.800, 14.000. 22.000, 16.000, 1 -v

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5