Sparta kreeg geen voet aan de grond UITSTEKEND HAARLEM WEKT VERWACHTINGEN Van der Ban heldenrol op middenveld Bas Hordijk leider in profronde Eindstand W.K. Tennisteam in tweede ronde SPORT Koersen Duindigt L*1 I I Mg u jgr lilt-- I;-.,'* tsPORT AUGUSTUS 19 76 DONDERDAG 26 Teleurstellend Tegenvaller Opvallend WW W» w io ■I JAN BLIJBOOM ESE* Voorlopig geen confrontatie tussen Sijbrands en Wiersma (Van onze sportredactie) 11. 3. ian. 'ij: De oude en de nieuwe wereldkampioen dammen: Harm Wiersma en Iser Koeperman. zijn trainer Cor Brom later dan ook dat dit Haarlem, zó spelend, als een geduchte tegenstander mag worden aangemerkt. Aanstaande zondag zal een échte proeve van bekwaamheid thuis tegen Ajax duidelijk maken in hoeverre Barry Hughes’ equipe inmiddels gegroeid is om inderdaad elke opponent op voet van al dan niet vermeende gelijkheid recht in de ogen te zien. Rob Clerc heeft daarentegen de af stand die hem voor het toernooi scheid- Voor het -toernooi stond hij nog te boek als een voorzichtig manoeuvreren de degelijke speler. Tijdens dit evene ment bewoog Clerc zich echter regelma tig op de avontuurlijke toer: „Ik heb veel interessantere partijen gespeeld dan ik had verwacht. Ik heb veel meer op winst gespeeld. Mijn stijl verandert een beetje. Ik probeer creatiever te dammen. Daar beleef ik veel meerplezier aan. Alleen tegen Wiersma heb ik nog op zekerheid gespeeld. Het heeft me de enige nederlaag opgeleverd”. Wiersma, die als wereldkampioen 3500 gulden incasseerde, daarover: „De dam sport wordt in te weinig landen beoe fend om aan echt profdammen te den ken. Ik zou graag ook wat meer willen verdienen zoals de schakers, maar dat zit er voorlopig dacht ik niet in”. JAN PREENEN (Van onze sportredactie) HAARLEM. Drie dagen na de on fortuinlijke nederlaag „uit” tegen FC Den Haag heeft Haarlem zijn rentree in de eredivisie voor eigen publiek „ge vierd” met een partij voetbal zó spran kelend en blakend van zelfvertrouwen dat enig optimisme voor de toekomst gerechtvaardigd lijkt. De uitslag van 4-0 spreekt in dit opzicht boekdelen: het doorgaans lastige Sparta was volmaakt kansloos. Niet ten onrechte constateerde Rob Clerc is zelf realist genoeg om zijn prestatie niet te overschatten: „Het niveau van het toernooi is' me tegenge vallen. Er zijn maar enkele landen met goede dammers. Nederland, Rusland (al had ik van Koeperman meer verwacht) en in zekere zin Frankrijk. Jongens als Don Kandane kunnen amper dammen. Het is belachelijk dat zij in dit toernooi worden toegelaten. Ze zijn toevallig kampioen in hun land. Maar wat zegt dat nou. Soms zijn ze in hun land de enige dammer”. De Rus, die vorig jaar min of meer de titel cadeau kreeg nadat de in 1972 kampioen geworden Ton Sijbrands wei gerde te spelen, moest in Amsterdam onder meer nog een tweede Nederlander voorrang verlenen, namelijk de verras send sterke debutant Rob Clerc. Wiersma: „In Nederland worden dam- .mers erggoed opgeleid, beter dan in Rusland. Daar dient zich op dit moment mee de opvolger werd van de (papieren) ook minder talent aan. Rusland heeft wereldkampioen Iser Koperman. trouwens op schaak- en damgebied nog- Sijbrands over de nieuwe speelwijze van de zo snel doorgebroken Clerc: „Omdat hij zijn stijl nog steeds verdiept, zal hij nog wel eens minder goede resultaten bereiken. Overigens geloof ik niet dat Clerc nog eens wereldkampioen zal worden. Dan zal hij evenveel talent moeten hebben als Wiermsa en dat is dacht ik niet het geval”. Een aardige opsteker, deze bevredigen de 4-0, al blijft relativeren geboden, aangezien dit onsamenhangende, zonder zelfvertrouwen opererende Sparta meer dan genoeg mogelijkheden weggaf om het op revanche beluste Haarlem aan zijn trekken te laten komen. Barry Hug hes, met een opmerking van deze strek king later in zijn „heilige der heiligen” geconfronteerd, fel: -Onzin. Wij hebben natuurlijk niet gewonnen omdat Sparta zo slecht was, maar omdat wij zo goed waren.” Laten we het diplomatiek houden op een combinatie van beide visies, omdat de waarheid nog steeds in het midden ligt. Teleurstellend was het optreden van Koeperman, Terwijl Tsjegolev aan een sterke rentree een met Rob Clerc ge deelde tweede plaats overhield, viel Koe perman behoorlijk terug. Wiersma: „Hü is duidelijk niet meer de oude. Kenne lijk gaan de jaren voor hem meetellen. Hij heeft te veel punten verloren aan middenmoters en aan spelers daar vlak onder”. Koeperman krijgt in 1977 de kans om revanche te nemen op Wiers ma mits het congres van de FMJD (de werelddambond) daar mee akkoord gaat. Voorlopig verlangt Wiersma naar rust. Pas in februari van het volgend jaar denkt hij een toernee te gaan maken door Zuid-Amerika. de van de top opvallend soepel over brugd. Alleen door toepassing van het Sonnenborn-Berger-systeem moest Clerc Tsjegolev laten voorgaan en hield de Amsterdammer niet de voor het groot meesterlijke resultaat vereiste vier grootmeesters achter zich, maar drie. De 21-jarige dammer kon er niet om treu ren. AMSTERDAM. Harm Wiersma heeft tegen de Kongolees Fidele Nimbi nauwelijks bedenktijd behoeven uit te trekken om het resterende punt op weg naar de wereldtitel dammen binnen te halen. Nadat de Fries dinsdag bijna zes uur in de clinch had gelegen met de Israëli Avraham Gendlerman, zonder het beoogde resultaat te behalen („Misschien W’as ik op dat moment te nerveus”) vertoefde hij tegen Nimbi niet meer dan Uit een bekeken pass van Abe van. den Ban zal Robbie de Kip de bal via binnenkant paal in het doel schieten. De vuist van Sparta’s doelman Pim Doesburg is een fractie te laat om Haarlems openingstreffer te verhinderen. 33 minuten achter het bord. Bij een 12- 12 stand accepteerde de Kongolees het remisevoorstel van Wlérsma, die daar- Overigens blijkt Barry Hughes in zes weken tijd toch een team op de been te hebben gebracht dait heeft getoond met kennis van zaken te kunnen voetballen. Geen krampachtig gedoe, maar uitgaan de van hetgezonde principe dat de bal het werk moet doen, werd er gecombi neerd dat het een lust was. Een herbo ren Haarlem dat in niet geringe mate zijn snel stijgende populariteit bij de ruim 7000 toeschouwers dankte aan de „Spielmachers” Joop Wildbret en Abe van der Ban, twee „uitgekookte” jongens van wie het besnorde ex-„Lieverdje” on ophoudelijk de handen op elkaar bracht. Van der Ban „Als beroepsvoetballer moet je het publiek zoveel mogelijk aan zijn trekken laten komen; ik dacht dat ik daar vanavond redelijk in geslaagd was” toonde zich sterk aan de bal. dook in elk gat dat in de labiele linies "van Sparta ontstopd en strooide voort durend bruikbare passes rond. Ep de wat soberder, maar daarom nauwelijks minder nuttig spelende Wildbret sloot zich daar uitstekend bij aan. Twee rust gevende, tegelijkertijd inspirerende figu ren die Haarlem in het verleden lange tijd node heeft gemist. Het onmiskenba re brok routine waarop Hughes in zijn aankoopbeleid had gegokt. Toen het binnen een kwartier na de rust 3-0 was geworden oordeelde Haar lems oefenmeester het nuttig met het oog op de aanstaande krachtmeting met Ajax twee man uit de ploeg te halen: Joop Wildbret die last had van een lichte blessure en op eigen verzoek werd uitgewisseld, en de eveneens niet geheel meer fitte Gerrie de Winkel. Een ver zwakking bleken de wissels nauwelijks, want de talentvolle Eef Melgers (allure genoeg om uit te groeien tot wat van hem wordt verwacht) en Boudewijn de Geer pasten zich in het soepel draaiende raderwerk snel aan. De Geer maakte gretig van de gelegenheid gebruik om na een gedurfde actie Pim Doesburg naar zich toe lokken, hem omspelen en vervolgens uit de bekende „onmogelijke” hoek scoren Haarlem een kwartier vóór tjjd triomfantelijk naar 4-0 te til len. helft die, gezien het spelbeeld, met méér dan een magere voorsprong van slechts 1-0 (Robbie de Kip uit een bekeken pass van Abe van der Ban via binnenkant paal raak) had moeten worden afgeslo ten. Tekenend voor Sparta’s verbijste rende onmacht Cor Brom: „voortdu rend balverlies en goals die allemaal uit persoonlijke fouten ontstonden” was een onverwachte, geheel onnodige terug speelbal van Piet van de Berg op het middenveld die Terry Lees bijna metde gelijkmaker had afgestraft. Rob Boers- ma was echter ook in dié situatie reso luut. Nadien legio uit gespeelde kansen voor Haarlem dat zich pas na tien minuten in de tweede helft dank zij een bekroonde „wandeling” van Beer Wen- tink in een veiliger positie manoeuvreer de (2-0), twee minuten later gevolgd door de knock-out van. Piet van de Berg: 3-0. Haarlem blies verder stoom af, zonder overigens ook maar één ogen blik zijn greep te verslappen. Wat Bou dewijn de Geer op bovenomschreven wijze ten overvloede accentueerde. trouwens op schaak- en damgebied nog al wat deuken opgelopen. In sporten waar het om fysieke prestatie gaat valt het in Rusland nog wel mee. Dammen is denken, wat dat betreft zal er in Rus land wel wat aan schorten”. Opvallend was dat Wiersma zijn vier voornaamste concurrenten geen punt toestond. Sijbrands daarover: „De ver wachting was dat de grootmeesters te gen elkaar remise zouden spelen en dat diegene wereldkampioen zou worden die tegen de overigen de minste punten zou verspelen. Harm heeft echter tegen de nummers zes tot en met tien enkele punten laten liggen en tegen zijn voor naamste belagers de volle winst gepakt”. Wiersma gaf er zelf als verklaring voor dat hij spelers als Gantwarg en Tsjego lev laat in het toernooi tegenover zich had gekregen: „Gantwarg moest op dat moment winnen om nog een kans te maken en net als Tsjegolev nam hij daardoor risico”. In de ogen van Sijbrands stelde de Fries zich daarmee te bescheiden op: „In het geval Gantwarg klopt dat wel, maar toen Harm tegen Tsjegolev speelde, stond die op kop en was juist gebaat bij remise. Degene die risico nam was Harm”. PHILADELPHIA (ANP-Reuter). Het Nederlandse tennis-damesteam heeft zich via een zege van 3-0 op Brazilië geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de federatiebeker in Phila delphia (vst). In feite mocht Sparta zich nog geluk kig prijzen dat het bij deze score bleef, want met iets meer lef had dit. Haarlem zijn thuisfront een royaler doelpuntenfesüjn kunnen tracteren. En dat gold dan vooral met name de eerste Ton Sijbrands blijft inmiddels bij zijn in 1974 genomen besluit zich „voor onbe paalde tijd” niet in wereldkampioen schappen te laten zien. Voor de strjjd in Amsterdam heeft hjj op verzoek van de dambond als sparringpartner gefungeerd van Hans Jansen, Rob Clerc en Harm Wiersma. Maar aan ’n werkelijke kracht meting met Wiersma heeft hjj vooralsnog geen behoefte. „Ik weet ook niet wie sterker is. Dat blijft toch altijd theore tisch gepraat. Harm heeft in ieder geval een sterk toernooi gespeeld”, aldus de man die zich na het conflict met de Russen duidelijk heeft gedistantieerd van het mondiale damgebeuren onder het motto: „Het damspel is wel zijn spel, maar de damwereld is niet mijn wereld. De mentaliteit ligt me niet”. Begeleidster Anja IJbema had de voorkeur gegeven aan Elly Vessies bo ven Tine Zwaan om in heit tweede enkelspel naast Betty Sitöve uót te ko men. Een enigszins opvallende keuze omdat Ëlly Vessies weliswaar de gerou- tineerdste van de twee is, maar kortge leden wel haar nationale titel aan Tine Zwaan verspeelde. De nieuwe kampioene speelde in het dubbelspel met Betty Stove. De eindstand (Bij gelijk puntento taal is het Sonnneborn-Berger sys teem toegepast) van het w.k. dam men:!. Wiersma 28 punten, 2. Tsjego lev 27, 3. Clerc 27, 4. Gantwarg 24, 5. Smith 23, 6. Kuyken 22, 7. Koeper man 22, 8. Jansen 20, 9. Nimbi 19, 10. Gendlerman 17, 11. Hisard 17, 12. Verpoest 16, 13. Zorn 15, 14. Delhom 12, 15. Agliardi 6, 16. Marek 5, 17. Lepsic 4, 18. Kandane 2. ST. WILLEBRORD (ANP). Het gebeurt wel vaker dat renners onmid dellijk na de start van e en wedstrijd demarreren. Zonder uitzondering worden zij voor gek versleten. Zo’n poging een wedstrijd te winnen is doorgaans tot mislukken gedoemd, vooral ook omdat die meestal wordt ondernomen door zo als zij minzaam en een beetje spottend worden genoemd de „mindere góden”. Bas Hordijk (24) uit Rotterdam, vorig jaar uit. de TI-Raleigh ploeg gezet wegens te gringe prestaties, is zo’n min dere god. In de profronde van Nederland is hij gastrenner in het kleine ploegje „De Onderneming”. Niet omdat van hem puike prestaties verwacht werden, maar meer om het aantal benodigde renners op acht te brengen. Deze Bas Hordijk nu, demarreerde onmiddellijk na de officiële start van de profronde in Deurne. Jimmy Kruunen- berg, pas overgestapt van de amateurs en gastrenner bij het Belgische Ebo, ging eventjes mee, maar liet zich weer terugzakken omdat 217 kilometer voorop rijden hem toch wat te veel leek. Hor dijk bleef echter niet alleen, want in de vierde kilometer had Nidi den Hertog zich uit het peloton losgemaakt en bij Hordijk gevoegd. Daarmee werd het een hele „Onderneming”, want ook Den Her tog werd bij deze ploeg ingedeeld. Hij werd niet goed genoeg bevonden om in de ploeg van zijn eigen sponsor Frisol te rijden. Aldus gingen de gastrenners Hordijk en Nidi den Hertog driftig pedalerend op pad voor -hun schier hopeloze onderne ming. Ze kregen een paar minuten voor sprong cadeau toen het peloton in Asten na 17 kilometer voor gesloten spoorbo men moest blijven staan, maar daar werd achter het duo hard om gelachen. In St. Willebrord, na 217 kilometer over vlakke wegen en bij een temperatuur van zo’n 33 graden, was de lach op de meeste gezichten verdwenen. De onmo gelijke onderneming was geëindigd met een klein wonder. Van de maximale voorsprong van 12 minuten en 48 secon den was weliswaar slechts een drietal seconden overgebleven, maar Hordijk won de etappe, kreeg de oranje trui om de schouders en Nidi den Hertog mocht zich mooi maken met de groene trui. De uitslag van de esrste etappe van Deurne naar Sint-Willebrord over 217 kilometer, is: 1. Bas Hordijk (Ned.-Onderneming) 4.55.19 met bon. 4.55.04, 2. Nidi den Hertog (Ned.-Onderneming) z.t. met bon. 4.55.09, 3. Piet van Katwijk (Ned.-Ra- leigh) 4.55.22 met bon. 4.55.17, 4. Marti- nez-Heredia (Spa.-Kas) z.t., 5. Delcroix (Bel.-IJsboerke) z.t., 6. Karstens (Ned.- Raleigh) 4.55.24, 7. Elorriaga (Spa.- Su- per-Ser) z.t., 8. Verbeeck (Bel.- IJsboer- ke) z.t., 9. Aling (Ned.- Ebocinzia) z.t., 10. Fons van Katwijk (Ned.-Lejeune) z.t., 20. Smit (Ned.-Frisol) z.t., 21. Kruunenberg (Ne.-Ebocinzia) z.t. Puntenklassement: 1. Hordijk 25 pun ten. 2. Nidi den Hertog 20, 3. Piet van Katwijk 16. Algemeen ploegenklassement: 1. De Onderneming 14.46.02, 2. Raleigh en IJs- boerke 14.46.10 (26 punten). 4. Kas z.t. (89), 5. Eboncinzia 14.46.12 (37), 6. Frisol z.t. (47), 7. SuperSer z.t. (50), 8. Lejeune z.t. (58). De uitslagen van de koersen op Duindigt zijn: Tielprijs 2040 m: 1. Nicander .Boy (W. Duivenvoorden) 2 50.5 1.23.6, 2. Nozem D, 3. Nina. Winn 28,90 pl 4,40 1,50 1,90 kopp 86,90 trio 870,70. Terschuurprljs 2120 m: 1. New Admiral (L. Schoonhoven) 2.56.8 1.23.4, 2. Omar Laguna, 3. Nlarrenkapper P. Winn 7,- pl 2,30 1,60 1,60 kopp 10,70. Canny Rascalprijs 1800 m (ren)1. Prince Balbo (H. van der Kraats) 2.00.9, 2. Queens Birthday. 3. Amber. Winn 4.60 pl 1,50 1,70 1,40 kopp 14,60 trio 80,-. Niet gestart: Takaphare». Teteringenprijs 2520 m: 1. Lea Bond (C. van Leeuwen) 3.31.5 1.23.9, 2. Mike H„ 3. Javillo du Bols. Winn 3,20 pl 1,70 1,40 kopp 2,50. Tolbertprijs 2120 m: 1. Napoleon (J. Onrust) 2.56.9 1.22.7, 2. Lord Easter, 3. Kalrolo D. Winn 4,10 pl 1,90 6,70 2,50 kopp 60,- trio 711,50. Niet gestart: Lively Careless. Loranceprijs 2000 n: 1. Fangara (D. Weiss) 2.15.9, 2. Wilfreds B„y, 3. Artois. Winn 4,50 pl 2,60 2,- kopp 8,50. Niet gestart: Funchal en Arequipa. Tollebeekprijs 1600 m: 1. Mai Regina (A. Knijnenburg) 2 08.4 1.20.3 2. Lestavil, 3. Layla. Winn 2,80 pl 2,- 12,50 3,30 kopp 77,- trio 859,90. Tinaarloprijs 2130 m: 1. Juanita (W. Blaauw) 2.54.4 1.22.3, 2. Libertine, 3. Januska D. Winn 4,50 pl 1,70 1,70 1,40 kopp 21,20. Niet gestart: Keino. Joerlprijs 1900 m: 1. Lofty Dreamer (Mevr. A. Smit) 2.06.3, 2. Danish Delight, 3. Selekta- ner. Winn 8,90 pl 2,30 4,- 2,10 kopp 56,50 trio 435,30. Niet gestart: Valdemosa. Teugeprljs 2040 tn: 1. Nazgul Amabllis (J. van Dooyeweerd) 2.48.8 1 22.7, 2. Milord Baker, 3. Nosca. Winn 13,90 pl 4,20 2,10 4,70 kopp 79,30! Totalisatoromzet 341.912,-. In Wenen zijn de namen bekendgemaakt van de gewientheffers die schuldig werden bevonden aan het gebruik van anabolische steroïden tijdens de Olympische Spelen in Montreal. Het zijn: de Bulgaar Kristov, win naar van het goud in de zwaargewichtklasse, de Poolse lichtgewichttitelhouder Kaczmarek, de Bulgaarse winnaar van het zilver in het lichtzwaargewicht Blagoev, de Tsjechen Cio- roslan en Pavlasek, resp. vijfde in het mld- denvewicht en zesde in het superzwaarge- wicht, de Amerikanen Grippaldi en Cameron, resp. vierde in het middenzwaargewicht en vijfde bij het zwaargewicht en de Zweed Norback, die uitviel bij de lichtgewichten. NOS-cameraman Ron Nieuwenhuys (31) is gisteren bij de finish van de eerste etappe van de Proftour door Nederland in Sint Willebrord zwaar gewond geraakt Met de camera op de schouder maakte hij een val van 15 meter toen een koelwagen tegen zijn stelling aanreed. Nieuwenhuys is met onder meer een gebroken rugwervel in het Rotter dams Academische Ziekenhuis Dijkzigt opge nomen. Tijdens de wereldkampioenschappen atle tiek voor militairen in Rio de Janeiro won de Amerikaan Hames het verspringen met 8,13 m. Hij verbeterde daarmee het -militaire wereldrecord met tien centimeter. De Italiaan Fausto Bertoglio werd winnaar van de 25ste wielerwedstrijd om de Placci- beker. Zijn landgenoot Francesco Moser werd tweede. Sittardia. Nederlands zaalhandbalkampioen bij de heren, zal in de voorronde van het toernooi om de Europese beker spelen tegen de Britse kampioen Birkenhead HC. De Lim burgers spelen eerst uit tussen 8 en 14 september. De wedstrijd in Sittard vindt plaats tussen 22 en 28 oktober. De uitslagen van de Engelse League: Derby CountyMiddlesbrough 0-0, Manchester City— Aston Villa 2-0, Norwich CityArsenal 1-3, Tottenham HotspurNewcastle United 0-2, Wast Bromwich AlbionLiverpool 0-1. s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17