HOOP OP ZAKELIJKE DISCUSSIE NA VIJF MINUTEN VERVLOGEN Beraad Spandoeken op publieke tribune van C.K.V. Kandidatuur Bodewes na twee uur geaccepteerd R I i PEUCEOT PEUGEOT een wonder oplwielen F 13 IJMOND 19 7 6 V R IJ D A G 2 7 AUGUSTUS 12 r (Van een onzer verslaggeefsters) Geen details Incident Vertrouwen Demonstratie Verklaring Zwak ■1'5- Verbolgen Fractieberaad .St - T GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker f Keuring BEVERWIJK. Beverwijk telt sinds gisteravond vijf wethouders. Na een langdurige, stekelige en soms zelfs uitgesproken gênante discussie nam de gemeenteraad met negentien tegen twee stemmen het voorstel van de PvdA-fractie aan, het socialistische raadslid Cees Bodewes tot tijdelijke vijfde wethouder te benoemen. In die positie zal hij mits Gedeputeerde Staten met deze regeling akkoord gaan tot uiterlijk 1 januari 1977 de al geruime tijd zieke PvdA-wethouder Henk Janssen vervangen. Olie op het vuur „Onbehoorlijk” i Fi Wethoudersbenoeming deed emoties in Beverwijkse raad hoog oplaaien i IADVERTKNTTFA (Van een onzer verslaggevers) i (ADVERTENTIE) VI xi Gemaakt om te winnen. Vraag 't(Tour de France winnaar) Bernard Thevenet. Trim je fit. Fiets af en toe g een weekend weg. De vrijwel uitbreiding opende met l geheel gewijde een Tevens stelde hij er prijs op, uitdruk kelijk te verklaren dat van de kant van de CDA-wethouders geen enkele invloed Dit niet te"enstaande -zijn hoop op een sooedig herstel van wethouder Janssen, die. aldus Vermeulen, overigens wel be reid is zich op het moment dat hij zijn functie weer voor honderd percent kan uitoefenen, te onderwerpen aan het oor deel van een neutrale arts. Je ziet nog ’ns wat en 't is goed voor je onderdanen. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Het nieuwste nieuws héét SX5 De snelbrommer waarop je het helemaal maakt. >ren. ssen iwe- 023- Mén wilde van uit de fractie echter wel waarborgen hebben, dat Bodewes bij de mogelijke terugkeer van wethouder Janssen onmiddellijk zou aftreden. Te vens verzocht de confessionele woord voerder de heer Bodewes om duidelijk te verklaren, dat zijn positie als tijdelij ke vijfde wethouder binnen het college „volkomen afhankelijk is van de zitten de wethouder Janssen.” Communist Berghuis toonde zich na mens zijn fractie nogal verbolgen over het late tijdstip, waarop hij van het PvdA-voorstel op de hoogte was gesteld. Met de kandidatuur van Bodewes had hij echter geen moeite. Ook het radicale raadslid Van Ruijven liet zich in positieve zin uit, met die restrictie dat de zaak tjdens de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar opnieuw zou worden bezien en dat aan wethouder Janssen, mocht hij op dat tijdstip zijn functie weer willen vervul len, de verplichting zou worden opgelegd zich door een onafhankelijk medicus te laten keuren. Is de heer Janssen op dat tijdstip (of eerder) hersteld, dan neemt zijn waarne mer, zonder daar voor de gemeente fi nanciële consequenties aan te verbinden, ontslag. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan treedt de heer Janssen als wethouder terug en wordt zijn plaats binnen het college definitief door de heer Bodewes ingenomen. Vanaf dat moment zal het college weer uit vier wethouders bestaan. Het raadslid achtte de keuze van de heer Bodewes („hij zit, net als ik, pas twee jaar in de raad”) geen gelukkige en pleitte voor de benoeming van een meer ervaren raadslid, waarbij zijn gedachten Het WD-raadslid pareerde deze fron tale aanval met de mededeling, dat hij politiek en niet persoonlijk geattaqueerd wenste te worden. Voor het overige bleef hij bij zijn oordeel de kandidatuur van Bodewes niet te kunnen steunen, al toonde hij zich wel bereid om hem als wethouder „voorlopig het voordeel van de twijfel te gunnen.” Direct na zijn benoeming werd wethou der Bodewes door burgemeester Hubers uitgenodigd, achter de collegetafel plaats te nemen. Zijn nieuwbakken collega’s namen die gelegenheid te baat, hem met het verwerven van het wethouderschap geluk te wensen. De raadsleden .ap- plaudiseerden. in het bijzonder naar een van de twee oud CDA-wethouders (Sigon en Schippe- rus) uitgingen. Mede namens zijn frac tiegenoot Lindeman en „met steun” van de heer Klomp deelde hij mee, de kan didatuur van Bodewes niet, maar die van een voormalige portefeuillehoudei uit het CDA wel te zullen steunen. Naar het bos en naar de heide Gewoon gas geven en genieten snel Het CDA, partner van de PvdA in het Beverwijkse college, noemde bij monde van fractievoorzitter Schipperus de voor benoeming voorgedragen Bodewes een „zwakke kandidaat”, met wie de confes sionelen „het nog al erg moeilijk” heb ben gehad. Onaanvaardbaar achtte men hem echter niet en „met de rug tegen de muur” (de socialisten konden geen ander uit hun midden leveren) was de meer derheid van de fractie tot de slotsom gekomen, dat het het beste was de kandidatuur van Bodewes te steunen. trap De confessionele woordvoerder Schip- perns had hieraan geen enkele behoefte en haastte zich, na opmerkingen hiero ver van Vermeulen, te vertellen dat het CDA met de kwalificatie „zwakke kan didaat” niets negatiefs had bedoeld. Hij uitte vertrouwen in de persoon van Bodewes, die even tevoren nog door zijn fractievoorzitter was omschreven als een ..lastig jong, waar echter wel een goed bestuurder uit kan groeien”, en geloofde, dat deze het met steun van zijn collega’s best zou rooien. aan de college- raadsvergadering incident. De liberaal Klomp, die als eerste het woord kreeg, verzocht de raad door middel van een voorstel van orde de wethoudersbenoe ming enige tijd uit te stellen. Hij wilde namelijk met zijn gehele fractie eerst een bezoek aan wethouder Janssen bren gen om diens gezondheidstoestand in ogenschouw te nemen. Bij een redelijke kans op herstel van de zieke voor de jaarwisseling, achtte hij de aanstelling van een vervanger niet noodzakelijk. Als derde oud-wethouder in de Bever wijkse raad meldde de VVD-er Klomp vervolgens, voor zichzelf zo’n positie niet meer te ambiëren. „Ik heb die klus er op zitten.” Wel opperde hij de gedachte, de nieuw te benoemen wethouder me disch te laten keuren, omdat zoals hij het uitdrukte de gemeente „haar leergeld inmiddels wel heeft betaald.” Reacties op deze opmerking bleven vreemd genoeg uit, maar wel kapittelde burgemeester Hubers de uitlatingen van Klomps’ fractiegenoot Speets, wiens sug gesties over de „geringe activiteit van het college” door de voorzitter in hoge mate werden betreurd. HEEMSKERK. Het heeft bijna twee uur geduurd voordat de meest jeugdige en van spandoeken voorzie ne leden en supporters van de chris telijke korfbalvereniging „Heems kerk” opgelucht naar huis konden gaan in de wetenschap, dat een eigen accommodatie op het sportcomplex ..Assumburg” niets meer in de weg stond. De jonge sportliefhebbers ver loren echter na verloop van tijd de interesse in de discussies van de raadsleden en om te voorkomen, dat zij geluidsoverlast zouden veroorza ken, werden zij vroegtijdig door hun leiders uit de Vrijburcht geloodst. Burgemeester Hubers riep Bodewes, als nieuwe vijfde wethouder, tenslotte een sober welkom toe en verzocht hem na zijn benoeming direct achter de col legetafel plaats te nemen. Tot de terug keer van wethouder Janssen zit hij daar tijdelijk, als vijfde man. Is de heer Janssen na 1 januari onverhoopt niet Jn staat zijn functie weer voor de volle honderd percent te vervullen, dan neemt Bodewes definitief zijn plaats in. In afwachting van de verdere ontwikkelin gen is de 26-jarige wethouder vanmor gen reeds in zijn nieuwe functie begon nen. ming voor het college in aantocht is, had men gemeend aan de onderbezetting van B. en W. een einde te moeten maken. Hij voelde er ni-ets voor, dit moeizaam tot stand gekomen voorstel nu op instigatie van de heer Klomp terug te moeten trekken en vond daarbij de raad aan zijn zijde die met alleen de stemmen van de drie VVD-ers voor verder uitstel van de hand wees. De socialistische voorman, die op dat moment zijn hoop op een „ingetogen wijze van behandeling” al in rook had zien opgaan, legde een korte verklaring af waarin hij vooral de nadruk op de bestuurs verantwoordelijkheid van de PvdA legde. Hij prees het college voor het in moeilijke tijden getoonde doorzet tingsvermogen en gaf ook de raad een schouderklopje uit waardering voor het feit, dat men tot dusverre de langdurige afwezigheid van wethouder Janssen mee zoveel terughoudendheid had benaderd. Dat van die terughoudendheid nu geen sprake meer was, noemde de heer Ver meulen een trieste zaak. Fractievoorzitter Vermeulen verheelde niet, dat de hoop op een spoedige terug keer van de zieke wethouder lang was blijven besitaan. Nu er met de begro tingsbehandeling in het vooruitzicht weer een drukke en belangrijke periode van beleidsvoorbereiding en besluitvör- Burgemeester Hubers ontnam hem hierop heit woord, om in afwijking van het reglement van orde eerst fractievoorzitter Vermeulen van de PvdA de gelegenheid te geven, zijn voorstel om het aantal wethouders tijde lijk tot vijf uit te breiden toe te lichten op de voordracht van een vervangende wethouder was uitgeoefend. Men had dit „uit politiek fatsoen of, zo u wilt, eerbe toon” volkomen aan de PvdA-fractie overgelaten. Hollandse meisjes hebben de mooiste benen. Komt door ’t fietsen zegt men. bewonder en word bewonderd. Wethouder H. J. M. Roozen, die deze raadsvergadering voorzat, had juist omwille van de jeugdige geïnte resseerden met instemming van de raadsleden de drie op deze kwestie betrekking hebbende agendapunten het eerst aan de orde gestel. De CDA’er J. Dijkstra sprak zijn waardering uit voor de positieve in breng van alle betrokkenen, die on danks moeizaam overleg bereid ble ken te willen samenwerken. De heer H. Pelgrim van de PvdA liet ook wel een dergelijk geluid horen, maar was tevens van mening, dat er sprake was van verschil in behandeling tussen de tennis-, hand bal- en korfbalvereniging. Hij lan ceerde een tussenvoorstel om elke vereniging een minimale accommoda tie te geven met de mogelijkheid deze accommodatie naar eigen behoefte zelf uit te breiden. Na heel wat heen en weer praten werd het voorstel aangenomen. De gevraagde medewerking voor de realisering van het tennispark op het zelfde sportcomplex bracht de tongen nogmaals danig in beweging. De woordvoerder van de PvdA, de heer Pelgrim, vond het voorstel,dat ten nauwste samenhing met het vorige, zeer aantrekkelijk, maar wilde toch graag de erfpacht gelimiteerd zien alsmede de bepaling opgenomen zien, dat ook niet-leden tegen een redelijke vergoeding van de banen gebruik zouden kunnen maken. De suggestie over de erfpacht werd door voorzitter Roozen in stemming gebracht, maar met alleen de stem men van de PvdA voor verworpen. De verlening van de erfpacht en de garantie voor de te sluiten geldlening door de nieuwe tennisvereniging wer den verleend, terwijl het vast te stel len huurbedrag naar de commissie werd terugverwezen. Vervolgens wakkerde de liberale woordvoerder Speet het vuurtje opnieuw aan met de opmerking, dat hij van de klaarblijkelijke haast van de socialisten niets begreep. Naar zijn mening had de benoeming van een tijdelijke vijfde wet houder al veel eerder in overweging genomen moeten worden, en wel kort na het overlijden van burgemeester Bruinsma, toen de heer Janssen ook al ziek was en het dagelijks bestuur van de gemeente bij slechts drie wethouders berustte. Uiteindelijk steunde oud-wethouder Klomp toch de kandidatuur van de heer Bodewes, terwijl zijn fractiegenoten Speets en Lindeman bij wijze van pro test op hun stembriefje de naam van de socialist Van Dijk invulden. De overige negentien raadsleden (de CDA-ers Sigon en Aardenburg en fractievoorzitter Eiff van de WD ontbraken) gingen, zij het soms schoorvoetend, met de benoeming van Bodewes als tijdelijke vijfde wet houder accoord. „Op dat tijdstip echter”, zo sneerde de VVD-er, „meldde wethouder Kaebisch dat met de aanstelling van een nieuwe burgemeester geen spoed behoefde te worden betracht. Maar misschien voerde het college toen wei niet zoveel uit, want ik zie niet in waarom de aanvul ling van het wethoudersbestand momen teel, nu er weer vier man achter de tafel zitten, zo urgent moet zijn.” Voor de nieuwe wethouder op uitnodi ging van burgemeester Hubers zijn plaats achter de collegetafel in kon ne men, delibereerde de raad twee uur lang over de voor- en nadelen van zijn be noeming. Wie op een zakelijke behande ling van deze toch wel delicate kwestie had gerekend, kwam bedrogen uit. Met name de liberale woordvoerders Speets en Klomp namen geen blad voor de mond en bezorgden raad, college en publiek enkele uiterst pijnlijke ogenblik ken. Hoewel niets meer mis kon gaan, werden door de PvdA-ers Menist (links), Bodewes (mid den en Vermeulen de kansen nog snel even afgewogen. VVD-er Klomp besloot de discussie zoals deze begonnen was: met een inci dent, zij het ditmaal geen pijnliike. De woorden van radicaal Van Ruyven („jammei- dat deze zaak niet clean is behandeld”) waren nog niet verstorven, toen de liberale leeuw met de medede ling op de proppen kwam, dat als er dan toch vijf wethouders achter de tafel moesten zitten de nieuweling uit hoofde van „eisen van een goede democratie” uit de VVD-gelederen zou moeten stam men. Tot ieders stomme verbazing verklaar de hij vervolgens, de kandidatuur van Bodewes te zullen steunen. Klomp vond achttien raadsleden aan zijn zijde, maar zijn beide fractiegenoten noteerden hoewel zij tijdens de beraadslagingen voor een ex-CDA-wethouder hadden ge opteerd de naam van de socialist Van Dijk op hun stembiljet. Bij wijze van protest, zo verklaarde de heer Speets, die even later (wederom door Lindeman ge steund) ook tegen de uitbreiding van het college met een vijfde wethouder zou stemmen. Dit, omdat hij meende dat hierdoor de stemverhouding binnen het college wel eens zou kunnen worden aangetast. Hierna kreeg de socialistische voor man Vermeulen de gelegenheid, alsnog een uitvoerige verklaring af te leggen. Hij begon deze met een felle aanval aan het adres van de VVD-ers Speets en Klomp, wiens reacties hij „hoogst onbe hoorlijk en ver beneden peil” noemde. Vooral de heer Speets kreeg van hem de wind van voren: „Bodewes zit inder daad pas twee jaar in de raad, net als u, maar als we het nu over de uitoefening van het raadlidmaatschap hebben, dan zien we een hemelsbreed verschil. Aan- geprezen als de veelbelovende liberale jongeling mogen we zo langzamerhand echt wel constateren, dat u er tot dus verre geen fluit van terecht heeft ge bracht.” Voor de aanvang van de tweede ron de, waarin door het CDA druk fractie beraad werd gepleegd, drong burgemees ter Hubers er nog eens met klem op aan de discussie vooral zakelijk te houden. Wethouder Kaebisch mocht vervolgens de heer Speets uitleggen, dat hij inder tijd een gedegen voorbereiding belang- rijker vond dan een spoedige benoe ming van de nieuwe burgemeester, „welk oordeel en dat geldt nu ook voor de uitbreiding van het college met het verstrijken van de tijd kan veranderen.” deed ook wethouder Camfferman nog een duit in het zakje: „De opmerkingen van Speets over de geringe activiteit van het college raken kant noch wal en zijn volstrekt in tegenstelling tot de werke lijkheid.” Vervolgens richtte fractievoorzitter Vermeulen het zwaard van zijn toorn op het CDA, over wiens bijdrage in de discussie hij eveneens zwaar teleurge steld was. Hoewel er in die richting wel vragen waren gesteld wilde hij niet nader op de mët wethouder Janssen gemaakte af spraken ingaan: „Als dat gewenst wordt, wil ik in een besloten raadsvergadering volledige opening van zaken geven, maar ik vertik het eenvoudig om vooi- het forum van de Beverwijkse bevolking in persoonlijke details te treden.” er bij de stemming eigenlijk

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13