en dan Nieuw onderzoek inzake gifwolk Tiel dit noq Bedrijven lichten niet alarmerend slecht in werkers voor stabiliteit in Europa het weer „Handhaving NA VO is nodig ,Beroepswerklozen” GERUCHTEN OVER EERDERE VERGIFTIGING RAVAGE buitenlands qdd A 99 I FNV-nota „Open Boek: Van der Stoel wijst moties ontwapeningsnota af: Vragen over dodelijke treinongelukken In Nederland geen Duitse rechercheurs Volgens vakbondskrant: BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 19 7 6 2 Dicht I Brieven Van Agt Groente VVDM-ers Verbrand in auto Vier miljard Diefstal uit museum Regen Europese kernmacht Een Europese kernmacht ziet minister Van der Stoel niet op korte termijn. Het zal een onderdeel kunnen zijn van een Europees defensiebeleid, maar daarvoor isfer eerst een gemeenschappelijk buiten lands beleid noodzakelijk en hiervoor moet nog „een lange, lange weg” worden afgelegd, meende hij. Directeur Grotere leningen Personeelsinkrimping Baby J (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Er komt een nieuw aanvullend onderzoek in Tiel naar de gevolgen van de vergiftiging van omwonenden van de chemische fabriek Verdugt. De laatste tijd zijn er geregeld geruchten geweest dat er al eerder dan eind juli een vergiftiging heeft plaats gehad. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid deelde giste ren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heren Coppes (PPR) en Beekmans (D’66) mee dat hij contact heeft opgenomen met het gemeentebestuur van Tiel voor een verder onderzoek daarnaar. ets .ss 8*» 1c es F 9 9 Vooruitzichten voor zondag: Overwegend droog en zonnig. WEERRAPPORTEN d c« ■W TL ■SF""- - ..TJL .iMJI 7 gen stukken metaal. De schade aan het Enkacomplex blijkt bovendien groter dan aanvankelijk werd aangenomen. Niet alleen braken talloze ruiten, maar ook enkele muren raakten ontzet en het dak is 16 15 14 15 15 16 Ui 14 16 15 11 16 16 14 14 17 15 23 8 10 13 14 16 15 13 16 19 17 18 13 17 16 14 13 11 10 17 19 24 22 19 0 0 0 1 o 0.1 o 1 0.2 0.1 0 0 0 o o 16 0.1 o o o 0.5 0 0 0 2 0 0 1 0 0 0.1 0 o 0.2 0 0 0 0 0 0 12 Verder wordt opgemerkt dat er een systematische aanpak moet komen om aan het daglicht te brengen welke oorza ken verscholen gaan achter zaken als ziekteverzuim en personeelsverloop. Met name in een aantal middelgrote en grote bedrijven zou geëxperimenteerd kunnen worden met de systematisering van het sociale beleid en de verslaggeving daar van, aldus de FNV-nota. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands geld luiden: De handhaving van de NAVO is echter een noodzaak voor de stabiliteit in Euro pa. Uittreden van Nederland uit de NAVO zou een grote bijdrage leveren tot de ont wrichting van het Atlantisch bondgenoot schap. Daarnaast zou Nederland ook een plaats missen in het internationale over- leg over veiligheid en vrede en de NAVO werkt ook aan de ontspanning. Aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft hij gisteren verzocht daarbij een globale aanduiding te geven van de omstandigheden, waaronder deze dodelijke ongevallen zich hebben voorge daan. Dit heeft de minister van Justitie mee gedeeld aan CPN-kamerlid Wolff in ant woord op diens vragen over persberichten die op een dergelijk optreden duidden. Maatregelen om aan een dergelijk optre den een einde te maken, zoals door Wolff gevraagd, zijn dan ook niet nodig. DEN HAAG (ANP). Volgens minister Van Agt hebben nooit Westduitse narcoti- carechercheurs in Nederland geopereerd. Afwijzend stond Van der Stoel ook tege nover de suggestie van de PPR om een verklaring af te leggen dat niet als eerste De mogelijkheid, gesuggereerd door PPR-Kamerlid Waltmans om dan in ieder geval te streven naar een verklaring dat kernwapens niet als aanvalswapens zul len worden gebruikt is een overbodigheid omdat „geen mens in de NAVO met de gedachte van aanvallen speelt”, aldus de minister. De PPR trok daarop de motie in. gebruik gemaakt zal worden van kernwa pens. Daarmee wordt de ongeloofwaar- heid van de afschrikkingsstrategie aange tast. De tegenpartij zou dan kunnen uit gaan dat bij een aanval de risicofactor lager wordt. Van der Stoel gaf de verzekering dat de Nederlandse regering geen enkele aanzet zal aanmoedigen om te komen tot een Europese kernmacht: „Integendeel, wij zullen dat blokkeren”. Als een van de beste garanties zag hij de aanwezigheid van de Verenigde Staten in West-Europa. De wens van de PPR om Europa kern- wapenvrij te maken leek de minister UTRECHT (ANP). „Beroepswer klozen” bestaan, maar het zijn er nou ook weer niet zoveel dat er alarm geslagen moet worden. Meer man kracht bij de Gewestelijke Arbeidsbu reaus is niet in de eerste plaats nodig voor een scherpere controle op mis bruik, maar voor een intensievere bemiddeling, vooral naar de werkge vers toe, want die worden steeds kies keuriger. Volgens de FNV-enquête hebben de GAB’s echter weinig behoefte aan ver scherping van de controle. Slechts een arbeidsbureau zou meer controle wel nuttig vinden. onmogelijk. Men kan wel komen tot een kernwapenvrije zone, maar als aan beide zijden daarvan de kernwapens blijven opgesteld, is er nog niets bereikt. De bewindsman zag ook geen aanlei ding de exportvergunning voor korvetten aan Indonesië in te trekken, omdat deze zouden kunnen worden ingezet bij Oost- Timor. „Deze schepen zullen niet vóór 1977 worden geleverd”, aldus de minister. Over de moties zal op een nader te bepa len tijdstip worden gestemd. Op 31 augustus zal de Tweede Kamer een debat wijden aan de twee brieven die minister Van Agt van Justitie heeft geschreven over de gebeurtenissen rond de Bloemenhove-kliniek. De ministerraad van de EEG heeft besloten tot opschorting van de invoer rechten om sommige soorten groente die van buiten de gemeenschap worden inge voerd. Het gaat om erwten, witte en rode kool, worteltjes, bloemkool en bleekselde rij. De maatregel, die tot eind september zal duren, is bedoeld om de groentevoor ziening van de gemeenschap te verbe teren. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de vonnissen van de Krijgsraad in Arnhem voor drie WDM- ers bevestigd. Wegens hun weigering het terrein van een kazerne in Ermelo te ver laten hadden de drie VVDM-leden, die daar leden aan het werven waren voor hun bond, ieder twee weken Nieuwersluis gekregen. De auditeur-militair had hoger beroep aangetekend. De bestuurder van een personenauto is gisterochtend in Rotterdam in zijn eigen auto door brand om het leven gekomen. De auto van het slachtoffer was van ach teren aangereden door een andere perso nenauto en in brand gevlogen. De Nederlandse munteirculatie bestond op 1 januari van dit jaar uit ruim vier miljard munten met een waarde van samen bijna 800 miljoen gulden. In 1975 zijn er in totaal 264 miljoen munten bijge komen en wel 7 miljoen rijksdaalders, 31 miljoen guldens, 48 miljoen kwartjes, 103,5 miljoen dubbeltjes, 43 miljoen stui vers en 32 miljoen centen. Uit een oudheidkundig museum in de Italiaanse stad Perugia zijn drie bronzen plastieken van onschatbare waarde ont vreemd. Het gaat om een Etruskisch zee paard, een Romein die offergaven brengt (derde eeuw v. C.) en een krijger uit de vroege middeleeuwen. De beelden zijn elk ongeveer vijftien centimeter hoog. Meer dan tienduizend Sikhs uit het noorden van de Britse hoofdstad Donden 4ijn bijeengekomen voor een week lange bidplechtigheid die regen moet brengen. De gebeden worden geleid door een goe roe die speciaal uit India is overgekomen. De Sikhs zijn ervan overtuigd dat er bin nen vier dagen na het begin van de plech tigheid regen zal vallen. n n n n nnw lino nno n h n nnw windst. nnw wnw no nno nno windst ono zzo n nnw windst. n no windst windst windst nnw nno nno o windst. n windst. o windst. nno n zw zo te c a e -Ó-d doJ Amerikaanse dollar 2,59-2,69 Engelse pond 4,57-4,87 Belgische fr. (100) 6,47-6,77 Duitse mark (100) 103,25-106,25 Ital. lire (10.000) 29,75-33,75 Portugese esc. (100) 6,75-8,75 Canadese dollar 2,62-2,72 Franse fr. (100) 52,25-55,25 Zwitserse fr. (100) 106,00-109,00 Zweedse kroon (100) 58,25-61,25 Noorse kroon (100) 46,50-49,50 Deense kroon (100) 42,00-45,00 Oostenr. sch. (100) 14,70-15,00 Spaanse pes. (100) 3,73-4,03 Griekse drachme (100) 6,75-7,90 Finse mark (100) 66,50-70,50 Joegosl. dinar (100) 12,50-14,75 DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid Waltmans (PPR) wenst een overzicht van het aantal personen dat de laatste vijf jaar als passagier van de Nederlandse Spoorwegen om het leven is gekomen, anders dan bij grote trein rampen. Evenmin, aldus de minister, is het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO niet te rijmen met totale weerloosheid. Daarnaast zou internationaal de indruk worden gewekt dat de Nederlandse rege ring een oordeel over het wel of niet lid blijven van de NAVO heeft opgeschort. Een visie die door zijn partij in de Kamer werd bestreden. Evenmin zag de bewindsman heil in de motie de kernwapens van Nederlandse bodem te verwijderen. „Het lijkt op een terugtrekken achter de Hollandse Waterli nie in het nucleaire tijdperk”. De heer A. van Ommen, thans gezag voerder bij de KLM, is benoemd tot alge meen directeur van het Ahoycomplex in Rotterdam. Het betreft hier een nieuwe functie die de twee gedeelten, sportpaleis en tentoonstellingen, moet overkoepelen. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. onbew l.bew. geh.bew. mist zw.bew. zw.bew. l.bew. onbew zw bew. regenb. onbew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. l.bew. l.bew. onbew. onbew regen h.bew. onbew. zw.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. zw.bew onbew. h.bew regen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis Het is Waltmans opgevallen dat het onlangs verschenen jaarverslag over 1975 van NS evenmin als voorgaande jaarver slagen gegevens bevat over ongevallen met dodelijke afloop van passagiers, anders dan die bij grote treinrampen en van personeelsleden. zo meent de VVIB te hebben geconsta teerd. De toezegging die staatssecretaris Hen driks deed, dat hij een aanvullend onder zoek zal laten instellen, was de bewoners niet genoeg. Zij lieten de VVIB een tele gram versturen waarin van de staatsse cretaris een voortgaand onderzoek wordt geëist. De vereniging gaat inmiddels door met het onderzoek en breidt het ook uit tot bewoners die verder van de fabriek en van de plaats waar het natrium-arseniet werd vervaardigd, wonen. Het verzoek van de wijkraad Tiel-West en de milieugroep Tiel en omstreken aan aHe universiteiten en hogescholen om de gevolgen van de gifwolk te onderzoeken, heeft weinig weerklank gevonden. De uni versiteiten menen dat de Landbouwhoge school in Wageningen het best contact kan opnemen met de ongeruste bewoners, zo meldt het blad LH-berichten. Het faculteitsbestuur van de LH heeft het verzoek aan verschillende vakgroepen doorgestuurd en gezegd dat geen bezwaar tegen medewerking bestaat, mits het een en ander past in het onderzoeksprogram ma van de betrokken vakgroepen. Sinds dien heeft men in Tiel verder geen reac ties ontvangen. Wel heeft het interuniver sitair reactorinstituut in Delft zeven haar- monsters onderzocht, aldus de WID. De voorlopige conclusie is dat bij de meeste onderzochten arseen in het haar voorkwam, waarbij veel verschil optrad in de concentraties. UTRECHT (ANP). De informatie van bedrijven aan hun werknemers vertoont zulke grote gebreken dat directe verbete ring op een aantal punten dringend nood- zakeli jk is. Die verbeteringen moeten een plaats krijgen in de wet op de onderne mingsraden en de wet op de jaarrekening van de onderneming. Dat stelt de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in de nota „Open Boek” over de behoefte van werknemers aan informatie in hun onderneming. beschadigd. De produktie is gestagneerd, maar de directie hoopt maandag weer normaal te kunnen produceren. De brand is volgens de politie waarschijnlijk door een menselijke fout ontstaan (een niet goed werkende afsluiter). De inspectie van het stoomwezen is met een uitgebreid onderzoek begonnen. daarbij niet als doelstelling op zichzelf gelden, maar is eerder een bedrijfsecono mische randvoorwaarde voor het veilig stellen van de continuïteit van de onderne ming. De eigenlijke doelstellingen, aldus de nota, hebben betrekking op de belan gen van de werkenden in de onderneming en de belangen van de gemeenschap zoals het verzekeren van de werkgelegenheid en het voorzien in een redelijk inkomen. Weer in binnen- en buitenland Voor wat betreft de besprekingen tus sen Washington en Moskou over de beper kingen van de strategische bewapening (SALT) zei de minister „gegronde hoop” te koesteren dat uiteindelijk een akkoord bereikt wordt en dat dan weer een stap in de goede richting Kan worden gezet Aldus enkele conclusies uit een tele fonische enquête die „De Vakbonds- krant”, officieel orgaan van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV), hield onder twintig arbeidsbureaus. Aanleiding vormden de uitspraken van PPR-leider Bas de Gaay Fortman over het misbruik van de WW. De meeste GAB-directeuren hebben vol gens de FNV geen goed woord over voor de uitlatingen van de PPR- fractieleider die na een week meelopen op een arbeidsbureau publiekelijk meedeelde „schokkende” ervaringen te hebben opgedaan. Hij bepleitte een scherpere controle. Ook de naleving van de wet op de jaar rekening van ondernemingen laat te wen sen over, constateert de FNV. De naleving is gebaat bij een zo onafhankelijk mogelij ke positie van de accountant ten opzichte van de onderneming. Daartoe kan gedacht worden aan een onafhankelijk publiekrechtelijk lichaam dat bedrijfsin formatie controleert. Vooruitlopend daar op is het gewenst dat de benoeming van de externe accountant door ondernemings leiding en ondernemingsraad gemeen schappelijk plaats vindt. De directie van de Hollandia tricotage- fabrieken te Veenendaal heeft besloten het bedrijf in de Belgische plaats Hechtel te sluiten. Dat betekent ontslag voor 210 werknemers. Daarover is volgens de directie in principe overeenstemming bereikt met de vakbonden. Vorige week maakte Hollandia herstructureringsplan nen bekend die 66 personeelsleden in Veenendaal en Winterswijk hun baan zul len kosten. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in het tweede kwartaal van dit jaar voor consumptieve doelein den 979 miljoen gulden aan krediet ver strekt in de vorm van geldleningen en afbetalingskredieten. Dat was 115 miljoen gulden meer dan in het eerste kwartaal. Een dergelijke forse stijging treedt overi gens ieder jaar op in verband met de zomervakanties. In vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar werd 40 miljoen gulden meer geleend door het publiek. De stijging is volgens het CBS het gevolg van het in het algemeen groter worden van de kredieten. Het gemiddelde bedrag per geldlening nam toe van 5500 tot 6000 gulden. Per afbetalingskrediet was een stijging van (gemiddeld) 5800 tot 6700 gulden te zien. O®: Pas bij daglicht kon gisteren duidelijk worden gezien hoe groot de ravage was die de explosie van een met 2.500 liter vloeibaar gas gevulde tank bij Negam Gas in Ede de avond tevoren, waardoor een tankwagen met 3.000 liter gas explodeer de, had veroorzaakt. Het terrein lag ■bezaaid met butagasflessen en verwron- Gezien de voortdurende slechte gang van zaken bij de chemische- vezelactiviteiten van dë AKZO-dochter Enka Glanzstoff en in het bijzonder van de polyamide-afdelingen, heeft de Enka- directie besloten het aantal arbeidsplaat sen bij Enka-Emmen in de loop van de tijd met 100 te verminderen. Ontslagen zullen niet nodig zijn, aldus de directie. Over het algemeen schatten de GAB’s het percentage „beroepswer klozen” op twee tot drie percent. Vijf GAB’s meldden wel een zekere toena me van het misbruik van WW- uitkeringen, aldus de FNV-enquête. Voor een deel wordt dit toegeschreven aan de groei van het werkloosheidscij fer en aan het feit dat het aantal pro- bleemgevallen in alle categorieën toe neemt. Ook vermoedt men dat een groep werklozen liever de zekerheid heeft van een uitkering, dan de onge wisheid van een nieuwe werkkring met de kans binnen niet al te lange tijd opnieuw op straat te staan. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gis teren in de Tweede Kamer alle ^es moties, dinsdag ingediend op de ontwa peningsnota, ontraden of afgewezen. De motie van de PvdA waarin de regering wordt gevraagd een grondige en objectie ve studie te maken van de mogelijkheid dat Nederland „eenzijdig afziet van geweld” betekent aldus de minister een bestudering van het uittreden uit de NAVO. Een lijkje van een pasgeboren baby is begin deze week gevonden in de gemeente Wateringen. Het stoffelijk overschot lag in een plastic zak in het water. De baby, een jongetje, heeft waarschijnlijk enkele dagen in het water gelegen, aldus de poli tie. Bij sectie is komen vast te staan dat het kind kort na de geboorte in het water moet zijn gegooid. De informatieverstrekking zou mogelijk moeten maken te beoordelen in hoeverre de ondernemingsdoelstellingen in het beleid van de onderneming worden gerealiseerd. Het maken van winst kan Aantal uren zon 6 tot 14, minimum temperatuur omstreeks 11 graden, maximum temperatuur omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 90 percent. De informatieverstrekking vertoont volgens de FNV ondanks vele recente het verbeteringen momenteel nog een aantal tekortkomingen: het inzicht in de finan ciële gezondheidstoestand op korte,en lan ge termijn van het bedrijf is te beperkt. De wet op de jaarrekening van ondernemin gen laat te veel verschillen toe in bereke ningswijze en presentatie. De gegevens zijn niet gedetailleerd genoeg. Het inzicht in de resultaten van afzonderlijke bedrijf sonderdelen en van afzonderlijke vesti gingen is veel te gering. Bovendien ver plicht de wet wel tot verslaglegging over het recente verleden, maar nauwelijks tot informatie die op de toekomst is gericht. Verder verplicht de wet alleen tot een jaarrekening terwijl daarnaast tussen tijds informatie even onontbeerlijk zou kunnen zijn. De begroting van het ministerie van Defensie zal ook niet kunnen ontkomen aan bezuinigingen, aldus bevestigde de minister. Het hoeft echter niet te beteke nen dat de Nederlandse NAVO-bijdrage zal verminderen. „De begroting van Defensie bevat ook andere posten dan alleen de NAVO-zaken”. 24 25 26 22 26 22 24 25 23 26 21 26 26 26 26 27 30 26 19 26 23 25 25 28 29 27 31 29 25 23 31 27 25 18 26 24 26 24 27 28 32 ZATERDAG 28 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 5.45 uur onder 19.36 uur Maan op 9.44 uur onder 20.38 uur Waterstanden iJmuiden Hoogwater 5.14 uur en 17.41 uur Laagwater 1.14 uur en 13.30 uur Als de grenzen waarbinnen men zich vrij kan bewegen enger worden, neemt de harde kern van langdurig werklo zen af en daarmee is de doorstroming gediend, redeneerde men. Andere GAB’s gaat die vrijheidsbeperking te ver. Over het algemeen vinden de GAB’s de huidige mogelijkheden om beroepswerklozen aan te pakken vol doende. Wel werd enkele keren gepleit voor het scherper stellen van het begrip „passende arbeid”. De bewindsman zei geen enkele reden te hebben om te twijfelen aan de kwaliteit van het op eigen initiatief gehouden bloedonderzoek door een arts van de Ver eniging „Voorkomen is beter.” De arts, mevr. J. van Ballegooijen, heeft volgens hem de nodige contacten gehad met onder anderen de rijksinspecteur voor de volks gezondheid. Hendriks zei dat een verder gaand onderzoek op het moment dat de vergiftiging werd ontdekt dat was rond 30 juli meer tijd en technische voorzie ningen zou hebben vereist dan op dat moment mogelijk was. De resultaten van het eerste onderzoek dat toen gehouden is, bleken na 48 uur overigens zeer gerust- stellend te zijn geweest, aldus Hendriks. Volgens de twee artsen van de vereni ging „Voorkomen is beter” (VVIB) kun nen de blijvende krachten bij tweehon derd onderzochte Tielenaren niet alleen het gevolg zijn van de uitstoot van natrium-arseniet van het chemische bedrijf Verdugt (Internatio-Müller) in Tiel. Volgens hen moeten ook andere stof fen schuldig zijn aan de chronische vergif tigingsverschijnselen Gisteravond heeft de vereniging in een vergadering met buurtbewoners de resul taten bekend gemaakt van het lichamelijk onderzoek bij 200 omwonenden van het betrokken bedrijf. De VVIB zegt te heb ben geconstateerd dat bij 88 pet van de onderzochten sprake is van ontstoken slijmvliezen, ogen, neus en keel. Bij 38 pet treedt verdikking van de halsklieren op, bij 35 pet vergroting van de lever en klachten over pijn daarbij en 15 pet kampt nog steeds met huidaandoeningen. F

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2